Doğal yollarla cilt nasıl beyazlatılır? İşte doğal yöntemlerle cilt beyazlatma taktikleri

Evde doğal yollarla ve hiçbir kimyasal madde kullanmadan cilt beyazlatma gerçekleştirilebilir mi? Bu sorunuza çok rahat bir şekilde evet denilebilir. Özellikle son yıllarda porselen makyaj ve ardından gelen birkaç makyaj akımıyla birlikte kozmetik dünyası da harekete geçti. Ve pek çok markanın cilt beyazlatıcı ve leke giderici ürünler piyasaya sürdüğü görülmekte. Ancak bu ürünleri kullananlar olduğu gibi bir o kadar da kimyasal ürünlere karşı olan kişilerin sayısı bir hayli fazla.

Aslında yüzyıllardır süregelen alışkanlıklar arasında ananelerimizin de kullandığı ev yapımı doğal maskeler ve cilt bakım ürünleri bulunuyor. Aynı zamanda her geçen gün farklı bir bitki, meyve özü ya da besinin yeni bir özelliği keşfedilerek cilt beyazlatıcı maskeler arasında kendine yer bulabiliyor. Pek çoğu güzellik uzmanları tarafından da onaylamış olan cilt beyazlatıcı maske ve uygulamalar düzenli olarak kullanıldığında gözle görülür bir değişim sağlamakta.

doğal yollardan cilt beyazlatma malzemeleri

Kadınlar neden cilt beyazlatma yapıyor?

 Hiç kimse, özellikle de yüzünde hoş olmayan lekeler, yıllar öncesinden kalmış sivilce izleri ile yaşamayı istemez. Dolayısıyla herkesin cildini beyazlatmak istemesi aynı nedenler dolayı olmuyor. Bazı kişiler, zamanla oluşan güneş lekelerinden, bazıları iyileşmiş fakat geride iz bırakmış olan sivilce ve yara izlerinden, bazıları ise hamilelik ya da onun dışında oluşan çil izlerinden kurtulmak için doğal yollarla cilt beyazlatmayı istiyorlar.

Tüm bunların yanında bir diğer cilt beyazlatma ve lekeleri giderme işlemleri, kaçınılmaz olan yaşlılık belirtileri nedeniyle de sık sık uygulanmakta. Teni çok esmer olan kişilerde bir tık daha açık bir ten rengine sahip olabilmek için cilt beyazlatma yollarına başvurmuyor değiller…

cilt beyazlatma maskelerinin zararı var mıdır

 Cilt beyazlatmanın Zararları var mıdır? Herkes cilt beyazlatma yapabilir mi?

 Her cilt kendine özeldir ve değişik cilt tipleri bulunmaktadır. Hassas cilt tipine sahip olan kişilerin kimyasal cilt beyazlatıcı ürünlerde olduğu gibi, doğal beyazlatıcıları da dikkatli kullanması gerekmektedir. Bu kişilerin herhangi bir cilt beyazlatıcı ve leke giderici uygulamaya başlamadan önce mutlaka bir dermatolog ile görüşmesi ve onayını alması önemlidir.

Yine cilt beyazlatma maskelerini uygulamadan önce vücudun çok küçük bir bölgesine az miktarda sürülerek herhangi bir alerjik reaksiyon gösterip göstermeyeceği test edilmelidir. Aynı zamanda cilt beyazlatma uygulamalarında sıkça kullanılan limon portakal gibi asidik malzemeler bazı kişilerin cildinde yanma ve tahrişe sebep olabilmektedir.Bu önerilerimizi de sunduktan sonra gelelim doğal yollardan ve hemen herkesin mutfağında bulunan malzemelerle yapılabilecek cilt beyazlatıcı maske ve uygulamaların malzemeleriyle yapılışlarına…

doğal maskelerle cilt beyazlatma

Doğal yollarla yapılabilen cilt beyazlatma maskeleri

Doğal yollarla cilt beyazlatmak istiyorsanız, aşağıdaki cilt beyazlatma maskelerini deneyebilirsiniz.

Pirinç maskesi ile cilt beyazlatma

Pirinç maskesi belki de tüm dünyada en fazla bilinen ve uygulanan maskeler arasında listenin ilk sırasını hiçbirine kaptırmıyor. Suyla temas kurması halinde fitik asit çıkışına neden olan pirinç, bu sayede ciltte bir peeling etkisi yaparak hem gözenekleri açar ve siyah nokta oluşumunu engeller. Ayrıca pirincin suda bekletilmesi durumunda cilde uygulanan bu pirinç suyu, ciltteki koyu renkli lekelerin rengini açmaktadır. Gelelim cildinizi aydınlatarak hem daha genç görünmenizi hem de lekeleri azaltıcı pirinç maskesinin yapılışına…

Pirinç maskesi malzemeleri:

    ▪ 1 yemek kaşığı süt

    ▪ 1 yemek kaşığı bal  

    ▪ 3 çay kaşığı pirinç

 Yapılışı:

Pirinçler haşlanmaya bırakılır ve bu arada 1 kaşık süt ısıtılır. Haşlanıp yumuşayan pirinç ve diğer malzemeler birleştirilerek macun kıvamına getirilir. Hazır duruma gelen maske cilde uygulanır 10 dakika beklendikten sonra bol su ile temizlenir.

limon kadar portakalında cilt beyazlatma etkisi bulunur

Portakal kabuğu ile cilt beyazlatma

C vitamini başlı başına bir cilt dostudur. Portakal kabuğu ile ciltte bulunan lekelerden kurtulmak için bir portakalı soyup, kabuğunu kurutmanız yeterli oluyor. Kurumuş olan portakal kabuğu bir blender yardımıyla minik parçalara ayrılıp bir yemek kaşığı yoğurt ile karıştırıp maskemiz kolayca hazırlanıyor. Peeling etkisi yaratan maske, ince bir tabaka halinde cilde uygulanıp bir süre bekledikten sonra ılık su yardımı ile temizleniyor.

zerdeçal tozu ile doğal yollardan cilt beyazlatma

Zerdeçal tozu ile cilt beyazlatma

Zerdeçal tozu yardımıyla hazırlanan karışım, ciltte oluşan renk tonu farklılıklarını düzenleyip eşitlemek için harika bir yöntemdir. 1 yemek kaşığı zerdeçal tozu, 1 yemek kaşığı bal ve 1 çay kaşığı yoğurtla birleştirilir ve ilde uygulanır.

doğal yollarla cilt beyazlatmada yoğurt mucizesi

Yoğurt maskesi ile cilt beyazlatma

Yoğurt cilt için o kadar faydalı bir öğedir ki, içine bir başka malzeme eklenmeden de maske olarak kullanılmaktadır. Cildi aydınlatmak ve lekelerin renklerini açma konusunda yardım alabileceğiniz taze yoğurdu cildinize uygulayıp bir süre bu şekilde beklemeniz yeterli oluyor. Sonrası ise, tabii ki bol su ile cildi temizlemek.

evdeki doğal malzemelerle cilt beyazlatmak mümkün

Ballı limon maskesi ile cilt beyazlatma

Bal ve limonun cilt için olan faydaları saymakla bitmez. Ve bu ikili bir araya geldiklerinde cilt üzerinde harikalar yarattığı görülmekte. Limonun içeriğinde bulunan asidik maddeler nedeniyle cildi beyazlattığı birçok araştırma sonucunda kanıtlanmıştır. 1 limonun kabuğu tıpkı portakal kabuğu maskesinde olduğu gibi blender ile küçültülür ve içerisine 2 çay kaşığı limon suyu ile 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir. Hazırlanan karışım özellikle yüzde uygulandığında cildi beyazlatmasının yanında ciltte bulunan küçük tüyleri de beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Fakat limon suyu asitli olduğu için hassas bir cilde sahip olanların uygulaması önerilmiyor.

gülsuyu ile gelen beyazlık

Gülsuyu ile cilt beyazlatma

Gülsuyunun cilt üzerinde aydınlatıcı ve gözenekleri temizleyici etkisi çok uzun zamandan beri bilinmektedir. Gülsuyunun leke giderici ve cilt rengini açıcı özelliğinden faydalanabilmek için soğuk olan gülsuyu yüz bölgesine püskürtme yoluyla ve pamukla dairesel hareketler yapılarak cilde uygulanmaktadır.

doğal yollarla cilt beyazlatma

Patates maskesi ile cilt beyazlatma

Patates içinde bulunan nişasta oranının fazla olması nedeniyle hem cilt beyazlatıcı hem de gözaltı morluklarını giderici bir özellik taşımaktadır. Küçük boy bir patates rendelenip, suyu iyice sıkılarak ayrı bir kase içerisinde bekletilir. Yüz ya da hangi bölge beyazlatılmak isteniyorsa o bölge patates rendesi ile kaplanarak 20-25 dakika bu şekilde beklenir. Ve daha sonra kalan patates suyu ile yıkanarak temizlenir.

cilt beyazlatmada aloe veranın etkisi

Aloe vera ile cilt beyazlatma

Yoksa sizde hala evinde aloe vera bitkisi bulunmayanlardan mısınız? Şayet öyleyse hemen bir aloe vera almanızda fayda var… Pek çok kozmetik ve cilt bakımı ürünün hammaddelerinden biri olan aloe vera özü, ciltteki ton farklılıklarını ve lekeleri gidermede olduğu kadar cildin sıkılaşmasına da yardımcı oluyor. Tek yapmanız gereken aloe vera yaprağını ikiye bilerek içinden çıkan jel maddeyi cildinize uygulamak.

cilt beyazlatmada safran etkisi

Safran maskesi ile cilt beyazlatma

Vücut sağlığı için pek çok faydası bulunan safran, cilt bakımı ve cilt beyazlatmada da gösterdiği müthiş etkisi ile doğal cilt beyazlatıcılar listesinde yerini alıyor. Safran otu, cilt lekelerini giderme özelliğinin yanı sıra hücre yenileyici bir yapıya da sahiptir. Birkaç tel safran öğütülerek 4 yemek kaşığı süt ve 2 damla limon suyu ile karıştırılır. İlde uygulanıp etkisini göstermesi için beklenen maske 10 dakika sonra soğuk su ile temizlenmektedir.

papaya maskesi ile doğal yollardan cilt beyazlatma

Papaya Maskesi ile cilt beyazlatma

Papaya, özellikle kozmetik sektöründe cilt bakım ürünlerinin içeriğinde çok fazla kullanılan antioksidan ve hücre tazeleyici özellik taşıyan bir meyvedir. Kimyasal ürünlere başvurmadan da papaya meyvesinin cilt beyazlatıcı ve leke giderici avantajlarından faydalanabilirsiniz. Bu maskeyi hazırlamak için gerekli olan sadece 1 papaya meyvesi ve 1 tatlı kaşığı bal… Haftada 3 kez cildinize uygulayabileceğiniz maske için yarım papayayı püre haline getirip bal ile karıştırmanız yeterli oluyor. Maske, özellikle yüz bölgesinde gözle görülür bir değişim yaratıyor, bunun için maskeyi 15-20 dakika cildinizde bekletip daha sonra bol su ile durulamalısınız.

doğal yollardan pirinç unu ile cilt beyazlatma

Pirinç unu ve süt maskesi ile cilt beyazlatma

Çeşitli unların yardımıyla hazırlanan cilt beyazlatma maskeleri arasında şüphesiz ki en etkili olan yöntem pirinç unu ile süt karışımından oluşan karışım. Tek ihtiyacınız olan 2 yemek kaşığı pirinç unu ve pirinç ununu macun kıvamına getirmeyi sağlayacak miktarda limon suyu damlası. Pirinç unu ve limon suyu karıştırılarak cilt üzerine uygulanır ve yaklaşık 30 dakika boyunca karışımın ciltte kuruması beklenir. Daha sonra diğer tüm cilt beyazlatıcı maskelerde olduğu gibi su ile bu bölge temizlenmektedir.

yulaf bal ve yoğurdun cilde kattığı güzellik

Yulaf ve yoğurtlu maske ile cilt beyazlatma

Yulafın içeriğinde bulunan aminoasitler cilt hücrelerinin yenilenmesini ve daha sağlıklı görünmesini sağlamaktadır. Yulaf, yoğurt ve limon suyu ile hazırlanan bu karışım için 2 yemek kaşığı yulaf,2 yemek kaşığı yoğurt ve 4 yemek kaşığı limon suyu hazırlamanız yeterli. Suda haşlanan ve iyice yumuşayan yulafların içine yoğurt ve limon suyu eklenerek cilt beyazlatıcı maske hazırlanır. Uygulandığı bölgede 20 dakika bekletilen maske soğuk su ile durulanarak temizlenir.

Birçok faydası olan Hindistan cevizi yağını birde böyle deneyin

Hindistan cevizi yağı ile cilt beyazlatma

Pirinç unu ve az miktarda Hindistan cevizi yağı bu maskeyi hazırlamak içi yeterli olmaktadır. 2 çay kaşığı pirinç unu ile birkaç damla Hindistan cevizi yağı karıştırılarak macun kıvamına getirilir cilt üzerine uygulanır. 15-20 dakika bekledikten sonra cilde peeling etkisi yapan maske soğuk su ile temizlenmektedir.

daha sıkı ve lekesiz bir cilt için yumurtadan faydalanabilirsiniz

Yumurta maskesi ile cilt beyazlatma

Cildi sıkılaştırıp, kırışıklıkları önleme etkisi bilinen yumurta akının kullanıldığı bu cilt beyazlatıcı maskeyi hazırlamak sizin için çok kolay olacak. Yumurta maskesi hazırlamak için 1 yumurtanın akı, 2 çay kaşığı mısır unu ve 2-3 damla limon suyu yeterli. Tüm malzeme birleştirilerek kıvam alması sağlanıyor ve sonrasında cilde uygulanarak 15 dakika beklemeniz gerekiyor. Maske çok kısa bir sürede kuruduktan sonra su ile durulayarak temizleyebilirsiniz.

ferah bir ilde kavuşmak salatalık kürü ile çok basit

Salatalık ile cilt beyazlatma

Tarifini verdiğimiz maske ve uygulamalar arasında belki de en pratik olanı cilde ve özellikle yüz boyun bölgesinde kullanılan salatalıklar. Yapmanız gereken tek şey taze salatalıkları daire şeklinde dilimyerek cildinizin istediğiniz yerinin üzerine yerleştirmek ve beklemek. Yüzdeki şişlikler indirme ve lekelerin rengini açma özelliği olan salatalık aynı zamanda müthiş bir ferahlama hissi veriyor.

yumuşacık bir cilt için ballı muz

 Ballı muz ile cilt beyazlatma

Bir başka, cilt lekelerine karşı savaş veren ve de bir yandan cildin daha sıkı ve parlak görünmesini sağlayan doğal yollardan cilt beyazlatıcı uygulama ise ballı muz. Evet yanlış duymadınız, bal ve muz ikilisi cildinizde harikalar yaratmaya yetiyor ve cildin beyazlamasını sağladığı gibi lekelerinde azalmasını hızlandırıyor. Püre haline getirilen 1 adet muzun içerisine ilave edeceğiniz 1 yemek kaşığı bal ile elde edilen karışımı sabah ve akşam yüzünüze uygulayabilirsiniz. Karışımı yüzünüze sürdükten sonra yıkamak için 15 dakika beklemeniz yeterli oluyor.

Badem yağı ile yara ve leke izleri son buluyor

Badem yağı ile doğal yollardan cilt beyazlatma

Badem yağının cilt üzerindeki besleyici ve onarıcı etkisi çok uzun zamandır bilinmekte ve hem kozmetik sektöründe hem de cilt bakım ürünlerinde sıkça kullanılmakta. Özellikle vücutta meydana gelen çatlak ve selülit izlerinin azalmasında rol oynayan badem yağı, bu özelliğiyle ciltte oluşan lekeleri de gidermeye yardımcı oluyor. Düzenli olarak günde iki kez badem yağı ile cilde hafif bir masaj yapmak yüz ve vücudun diğer bölgelerinde görülen cilt lekelerinin azalmasını sağlıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com