Doğru saç bakımı nasıl yapılır? Doğru saç bakımı için ipuçları ve saç bakımında doğru bilinen yanlışlar

Doğru saç bakımı yapmak hem kadın hem de erkekler için önemlidir. Çünkü saçlar güzelliği ve bakımlı görünüşümüzü tamamlayan önemli vücut parçalarımızdandır. İster kısa ister uzun, ister kıvırcık ister düz olsun her birimizin saçları doğru saç bakımı ile güzelleşir. Bu nedenle cilt bakımımızı ve beden sağlığımızı nasıl önemsiyorsak saçlarımızın bakımı ve sağlığını da önemsememiz gerekir.

Saç bakımı nasıl yapılır? Doğru saç bakımı için uygulanan yöntemler yalnızca kuaför ya da güzellik merkezlerine para ödeyerek yapılan işlemleri kapsamaz. Profesyonel yöntemlerden yararlanmanın pek çok avantajı olsa da kolay ve pratik bir şekilde evde saç bakımı rutininizi oluşturabilirsiniz. Bu yazımız için hem profesyonel yöntemleri tercih ederken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden hem de evde doğru saç bakımı yöntemlerinden bahsettik. Bakımlı, sağlıklı, parlak saçlara ulaşmanız için ipuçlarını bu yazımızda derledik.

İçindekiler

Doğru saç bakımı nasıl olmalı?

Saçlarınızın parlak, güçlü, sağlıklı ve etkileyici görünmesi için doğru saç bakımı nasıl olmalı? Saç bakımınızda neleri uygulamamalısınız? Saçlarınıza hangi işlemler yıpratıcı etki yapar? Tüm bunlar ve daha fazlasının yanıtını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Doğal şampuanlar ve bakım ürünleri kullanmak

Doğru saç bakımı denince akla ilk gelmesi gereken olabildiğince doğal, kimyasal madde içermeyen ürünlerle bakım yapmaktır. Çünkü hazır bakım malzemelerinin pek çoğunda bulunan çeşitli kimyasallar saçlara büyük zararlar verir. Telafi edilmesi zor zararlar görmemek için aldığınız şampuan, saç kremi, saç şekillendirici gibi ürünlerin ‘içindekiler’ kısmını mutlaka okuyun. Paraben, Sodyum Lauril Sülfat, Formaldehit, Propilen Glikol, alkol, dimotikon gibi kimyasal maddeler piyasadaki pek çok şampuan ve saç kremi içerisinde yer alsa da saça oldukça zarar veren maddelerdir. Bu nedenle herhangi bir saç temizleme ve bakım ürünü içerisinde bu maddelere rastlarsanız o ürünü kullanmamalısınız. Bunun yerine tamamen doğal içerikli ürünleri tercih etmelisiniz.

Saç bakımı rutini belirlemek ve düzenli olarak uygulamak

Saç bakımı evde ya da kuaförlerde, güzellik merkezleri gibi yerlerde yapılabilen işlemleri kapsar. Saç bakımı yapmak için illa ki çok yüksek bütçeler ayırmak gerekmez. Düzenli bir evde bakım rutini ile hayal ettiğiniz görünüm ve güçteki saçlara ulaşabilirsiniz. Ancak haftalık ya da aylık saç maskeleriniz, serumlarınız, kürleriniz ve hatta günlük yıkama rutininiz bile belirli bir düzen içerisinde olmalıdır. Uyguladığınız saç bakım kürleri ya da maskelerinin ne kadar sürede tekrar edilmesi gerektiğini öğrenmelisiniz. Saçınıza zarar verecek sıklıkta yoğun bakımlar uygulamamalısınız. Saçınızı alıştırdığınız bir bakım ritminiz olmalıdır. Uyguladığınız işlemlerin etkisini görebilmek için sabırlı ve düzenli olmanız gerekir.

Saç tipinizi tanımak ve ona uygun bakım yapmak

Saç bakım rutini nasıl olmalı sorunuza verilebilecek en önemli yanıtlardan biri de saç tipinize uygun olmalı yanıtıdır. Çünkü doğal malzemelerle ve düzenli bir şekilde uyguladığınız bakım maske ve kürleri bazen etki göstermez. Bunun nedeni saç tipinize uygun olmamasıdır. Saçınız çok hızlı yağlanıyorsa yağlanmayı geciktiren ürünler kullanmalı, saçınızı çok sık yıkamamalı ya da buna uygun saç maskeleri yapmalısınız. Saçınız kuru ve kırılmış ise kaybettiği nemi geri kazandıracak uygulamalar yapmalısınız. Her saçın ihtiyacı birbirinden farklı olduğundan uygulayacağınız bakım da değişecektir.

Saçları doğru şekilde yıkamak

Saçlarınızı her gün sıcak su ile yıkamak derinlemesine temizlik hissi veriyor olabilir. Ancak saçlarınızı sıcak su ile yıkamaktansa soğuk suyla yıkayarak kan dolaşımınızın artmasını ve saçınızın daha güçlü şekilde uzamasını sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda saçınızı her gün yıkayıp şampuanlayarak doğal nem ve yağ dengesini bozarsınız. Saçlarınızı biraz kendi haline bırakmayı deneyin. Bir süre sonra 3- 4 günde bir yıkanmaya rahatlıkla alışacak ve hızlı yağlanma sorununuzu da büyük ölçüde çözmüş olacaksınız.

Saç kırıklarını ve elektriklenmeyi önlemek için doğru tarama

Kıvırcık ve dalgalı saçlarınız varsa saçlarınızı mutlaka duştan sonra ve nemli şekilde tarayın. Saçlarınızı kuruyken taramak hem buklelerinizin şeklini bozacak hem de elektriklenmeye sebep olacaktır. Düz saçlar için de saçları nemli taramak önemlidir. Saçları çok ıslak ya da tam kuruyken taramak saç kırıkları yaşamanıza neden olur. Taramayı kolaylaştıran bitkisel saç yağlarını tercih edebilirsiniz. Sprey şişesine koyduğunuz hoş kokulu yağlar, saçlarınızı taramadan önce yumuşatarak size her açıdan kolaylık sağlar.

Saç Bakımında Doğru Bilinen Yanlışlar

Saç bakımında doğru bilinen yanlışlar

Doğru saç bakımı denince akla ilk gelmesi gereken olabildiğince doğal, kimyasal madde içermeyen ürünlerle bakım yapmaktır. Çünkü hazır bakım malzemelerinin pek çoğunda bulunan çeşitli kimyasallar saçlara büyük zararlar verir. İşte bu bilgi ışığında saç bakımında doğru bilinen hataları listeledik. Bir sonraki saç bakımında rehber olarak kullanabilirsiniz.

Saç Bakımında Doğru Şampuanlama

Saçımızı yıkarken şampuanı saç uçlarımıza uygulamalıyız! Hayır!

Saç kremleri, saçların uçlarına uygulanması gereken bakım malzemeleridir. Şampuanlar ise saç diplerine masaj yapar şekilde uygulanması gereken ürünlerdir. Şampuanlar saç uçlarına değil yalnızca saçların diplerine uygulanmalıdır.

Saç Bakım Yağları

Yağlı saçlar için nemlendirmeye ya da doğal yağlarla bakım yapmaya gerek yoktur. Yanlış!

Saç tipi ne olursa olsun neme ihtiyaç duyar. Saçların sağlıklı, güçlü ve parlak olması için nemin ve yağ dengesinin korunması gerekir. Bu nedenle saçı nemlendirme işlemleri her saç tipi için uygulanmalıdır. Aynı zamanda doğal yağlarla yapılan maskeler ve kürlerden yağlı saçlar için de uygun olan pek çok seçenek bulunur. Önemli olan saç tipini tanımak ve buna uygun şekilde bakım rutini oluşturmaktır.

Doğru Saç Yıkama

Saçlar ne kadar sık yıkanırsa o kadar sağlıklı olur. Yalnızca efsane!

Saçın doğal yağ ve nem dengesini korumak için düzenli bir şekilde yıkamak gerekir. Ancak bu her gün yıkamak anlamına gelmemelidir. Saçı sık sık yıkamak doğal dengesini bozacak ve saçın kurumasına neden olacaktır.

Güneş Işığının Saça Zararları

Güneş saçın rengini güzelleştirir ve bu nedenle yazın sık sık güneşlenmek saça iyi gelir. Yanlış!

Her nasıl ki güneş koruyucu sürmeden güneşlenmek cildimize çok fazla zarar veriyorsa aynı zarardan saçlarımız için de söz edebiliriz. Bu nedenle sıcakta ve güneş tam tepedeyken herhangi bir koruma olmadan güneşlenmek saçları kurutur ve yıpratır. Güneşin saç renginde ise kanıtlanmış bir renk açma ya da farklı bir etkisinden bahsedemeyiz. Yıpranmış saçlar hakkında daha fazla bilgi almak için Saçlar neden kurur ve yıpranır? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Saç Kesimi

Saçın hızlı uzaması için kestirmemek mi gerekir? Hayır!

Saçların hızlı uzamasını sağlamak için aksine düzenli bir şekilde kestirmek gerekir. 1- 2 ayda bir saç uçlarından kestirmek ve kırıkları aldırmak saçın daha sağlıklı ve çabuk uzamasına yardımcı olur. Saçı kestirmek için bir rutin belirlenmeli ve atlanmamalıdır. Bu saçların uzamasına yardımcı olurken çok daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur.

Saç Bakımında Dengeli Beslenmenin Önemi

Beslenme düzeni saçı etkilemez. Yanlış!

Sağlıklı ve dengeli beslenmek vücudumuz için gerekli vitamin ve mineralleri eksiksiz olarak almamızı sağlar. Bu da cildimizin ve saçlarımızın sağlığını direkt olarak etkiler. Yeterli derecelerde vitamin, mineral, demir, protein almak ve her gün az 2 litre su içmek saçımız için oldukça faydalıdır.

Doğru Şampuan Seçimi

Şampuan ne kadar çok köpürürse saçı o kadar temizler. Yanlış!

Şampuanın çok köpürmesi ile saçı derinlemesine temizlemesi arasında bir ilişki yoktur. Hatta çok köpüren şampuanların içerisinde genellikle yumuşatıcı kimyasallar bulunur. Bu nedenle önemli olan şampuanınızın doğal olması ve saçınızı yıpratmadan temizlemesidir.

Doğru saç bakımı hakkında merak edilenler

Doğru saç bakımı ile saçlarınız çok daha sağlıklı, parlak ve etkileyici görünür. Bu sağlıklı görünüme ulaşmanız için size bu yazımızda saç bakımı ipuçları verdik. Şimdi de doğru saç bakımı için en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

Saçlara en iyi nasıl bakılır? Sağlıklı saçlara sahip olmak için ne yapmalıyız?

Saç bakımı için şampuan, saç kremi, maske, saç bakım yağı kullanımı ile en pratik bakım sağlanabilir. Sağlıklı saçlar için bu yazımızda derlediğimiz önerileri uygulayabilirsiniz.

Saç bakımı için evde neler yapmalıyız? Saç bakımı ne kadar sıklıkla yapılmalı? 

Sağlıklı saçlar için ısıyla çalışan şekillendiricilerden ve boya gibi kimyasal işlemlerden olabildiğince uzak durulması gerekmektedir. Bu işlemler uygulansa bile bu yazımızda derlediğimiz önerilerle düzenli evde saç bakım rutini oluşturup uygulamak gerekir. 

Banyo sonrası saç bakımı nasıl olmalı?

Duşta uyguladığınız şampuanla temizleme ve saç kremiyle nemlendirme işleminden sonra durulama gerektirmeyen yağlar ve maskeler uygulayabilirsiniz. Saçınızı bir havlu ile nazikçe kurutabilirsiniz.

Saç kremi duştan önce mi sonra mı?

Saç kreminizi saçınızı şampuanlayıp duruladıktan sonra ıslak saçınıza uygulamalısınız. Bu krem saçınıza birkaç dakika nüfuz ettikten sonra durulayabilirsiniz.

Saç bakımı için hangi yağlar karıştırılmalı? Saça ne sürülmeli?

Saç bakımı için rahatlıkla kullanabileceğiniz Hindistan cevizi yağı, Zeytinyağı, Hint yağı, Ardıç yağı, Jojoba yağı, Kekik yağı karışım olarak uygulanabilir. Bu yağlardan birini ya da birkaçını karıştırarak saçınıza uygulayabilirsiniz.

Saç kremi şampuanın yerine kullanılır mı?

Saçlarınızı temizlemek için doğal bir saç sabunu ya da şampuanı kullanmalısınız. Saçınızı yağdan ve kirden arındıran şampuandır. Saç kremi saçınızı yumuşatır, nemlendirir ve bakım yapar. Saç kreminin saçı temizleme etkisi bulunmaz. Bu nedenle de saç kremi şampuan yerine kullanılmamalıdır.

Saç maskesinden sonra saç kremi kullanılır mı?

Doğru saç bakımı için önce şampuan, sonra saç bakım kremi ve kremden sonra saç maskesi uygulanmalıdır. Yani saç maskesini saç kreminden sonra uygulamak gerekir.

Saç kremi her gün kullanılabilir mi?

Saçın doğal nem dengesini korumak için saçı her gün yıkamamak gerekir. Saçı her gün şampuanlamak ve yıkamak yerine haftada 2- 3 kez yıkamak daha doğrudur.

Saç nasıl yumuşak ve parlak olur?

Saçların çok daha canlı, yumuşak ve parlak görünmesi için doğru bakım uygulanmalıdır. Saçları yumuşatan bakım kremleri, doğal yağlar ve tarifini verdiğimiz doğal maskeler kullanılabilir.

Saça kaç günde bir bakım yapılmalı? Saç bakımı haftada kaç kez yapılır?

Saçı haftada 2-3 kez yıkamak ve kremlemek yeterlidir. Doğal yağları haftada bir kez ve saç maskenizi de haftada bir kez uygulayabilirsiniz.

Sağlıksız saç nasıl anlaşılır?

Sağlıklı saçlar parlak ve canlı bir görünüme sahiptir. Ayda 2- 3 cm uzar, çok fazla kırık yoktur. Ancak yıpranmış saçların mat bir görünümü olur. Cansız durumdaki saçlar çok yavaş uzar ve kırıkları fazladır. Aynı zamanda günde 50 telden daha fazla saç kaybı yaşanabilir.

Saç kürü ne demek?

Saçları daha sağlıklı bir hale getirmek için kullanılan karışımlara saç kürü denir. Saç kürleri, tarifini verdiğimiz doğal saç maskeleri ile de benzerlik gösterir. Saç bakımı Şems Aslan gibi uzmanlar tarafından da kürlerle desteklenmektedir.

Saç bakımı için neler kullanılır?

Doğru saç bakımı için kullanılması gerekenler;

 • Paraben ve sülfat içermeyen doğal şampuanlar,
 • Saç tipine göre seçilen bakım kremi,
 • Tarifini verdiğimiz saç maskeleri,
 • Önceki sorularda bahsettiğimiz doğal saç bakım yağları.

Saç bakımı aşamaları nasıldır?

Saç bakımı aşamaları için adımlar;

 • – Doğal yağlarla bakım uygulaması,
 • – Doğal şampuanlarla saçın temizlenmesi,
 • – Durulama sonrası saç bakım kremi uygulanması,
 • – Durulanmayan saç bakım maskesi uygulaması şeklinde olmalıdır.

Saç bakım yağı ıslak saça mı uygulanır?

Saç bakım yağını duştan önce kuru saçlarınıza ya da hafif nemli saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bakım yağından sonra saçınızı her zamanki şekilde temizleyebilirsiniz.

Saç bakımı nasıl olmalı erkek?

Saç bakımı kadınlar kadar erkekler tarafından önemsenmese de saçlarının bakımına vakit ayıran erkeklerin sayısı da bir hayli fazladır. Erkekler, kendi saç tiplerine özel şampuanlar, saç bakım kremleri, saç ve sakal serumları kullanabilir. Ayrıca bu yazımızdaki öneriler ve doğal maskeler erkekler tarafından da rahatlıkla uygulanabilir.

Saç bakımı önemi nedir? Saç bakımı öncesi sonrası fark olur mu?

Saç bakımı önemini düzenli uygulamada rahatlıkla gösterebilir. Saç bakımı Saraçoğlu gibi uzmanlar tarafından da sıkça önemi vurgulanan bakımlardan biridir. Bu yazımızdaki önerileri, tarifini verdiğimiz saç bakım maskelerini ve doğal bakım yağlarını düzenli olarak uyguladığınızda saçlarınızdaki değişimi fark edebileceksiniz. Saçlarınızın bakım sonrası hali çok daha parlak, sağlıklı ve güçlü olacaktır.

Saç bakımı temiz saça mı yapılır?

Saç bakımında kullanılan ürünlerin bazıları duş sonrası bazıları da duş öncesi kullanım için uygundur. Yıkanması gereken doğal bakım yağları ya da maske uygulamalarını duştan önce de uygulayabilirsiniz.

Saç bakımı için en iyi ürünler nelerdir? Saç bakımı ürünleri önerileri

Saç bakımında kullanılacak ürünleri saç tipine göre saçmak daha doğrudur. Her saç tipi için kullanılabilen bazı ürün önerileri;

 • Dax Supergro Saç Bakım Yağı,
 • OGX Yenileyici Argan Oil
 • OGX Dolgunlaştırıcı Biotin ve Kolojen Şampuanı,
 • Herbal Science Boom Butter Saç Bakım Yağı,
 • Ashley Joy saç bakım yağı,
 • Loeral Paris Elseve Mucizevi Yağ,
 • Pantene 3 Dakikada Mucize

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler