Dudak uçuğuna ne iyi gelir? Evde uçuk tedavisi yöntemleri nelerdir?

Evde uçuk tedavisi yöntemlerinden yararlanarak, normal şartlarda haftalar alabilen uçuk iyileşme süresini daha aza indirebilirsiniz. Zararsız, masrafsız ve pratik bir şekilde uçuğu ne geçirir merak ediyorsanız, doğru yazıdasınız. Aradığınız doğal uçuk tedavisi yöntemlerine bu yazımız aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Uçuk nedir?

Dudak uçuğu nedir? Neden olur?

Dudakta çıkan bir tür yara olarak nitelendirebileceğimiz uçuk, “herpes simplex” isimli bir virüs kaynaklı olan enfeksiyon çeşididir. Yalnızca dudakta değil genital bölge ve göz çevresi gibi alanlarda da bu virüs kaynaklı uçuk enfeksiyonu görülebilir. Hem estetik olarak rahatsız edici olabilen hem de ciddi bir ağrı yaratan uçuk, çeşitli uçuk merhemleri ya da doğal tedavi yöntemleri ile iyileştirilebilir.

Bağışıklık sistemi daha güçlü olan bireylerde uçuğun oluşma olasılığının düşük, iyileşme hızınınsa yüksek olduğu bilinir. Bu nedenle uçuğun çıkma nedenlerinden biri olarak bağışıklığın düşmesini sayabiliriz. Ateşli rahatsızlıklar sırasında, bağışıklığın düşmesi ile de birlikte özellikle dudak uçuğu görülebilir. Ayrıca stres ve endişe de uçuk oluşmasına yol açan etmenlerden biridir. Aynı zamanda uçuğa neden olarak gösterilen bu virüs bulaşıcıdır. Uçuğa temas halinde diğer kişilere bulaşma olasılığı vardır. Bu nedenle uçuk enfeksiyonu geçirdiğini bildiğimiz kişilerle temastan ve ortak havlu, bardak gibi eşyaları kullanmaktan kaçınmak gerekir.

Dudak uçuğu tedavisi

Dudak uçuğu nasıl geçer? Dudak uçuğu tedavisi nasıl olmalıdır?

Dudak uçuğuna neden olan virüs, vücuda bulaştıktan sonra çeşitli vücut bölgelerinde kendisini gösterebilir. Uçuk, en fazla tekrarlayan virüs enfeksiyonlarından biridir. Bu nedenle sık sık dudak ya da diğer bölgelerde uçuk sorunuyla karşılaşıyorsanız, bir hekime danışmanızda yarar vardır. Ayrıca evde uçuk tedavisi uygulayabilir ya da eczaneden alacağınız uçuk merhemlerini kullanabilirsiniz.

Uçuk için antşviral özelliğe sahip merhemler ya da doğal ürünler kullanabilirsiniz. Viral yani virüs kaynaklı bir enfeksiyon olduğu için, bu özelliğe sahip olan ürünlerle hızlı bir şekilde tedavi gerçekleştirilebilir. Aynı zamanda uçuk süresince elle temas etmemek önemlidir. Çünkü virüs bu şekilde diğer bölgelere de bulaştırılabilir. Bölgeyi steril tutmak ve bulaşmasını engellemek adına uçuğa temastan kaçınmanızı öneririz.

Evde uçuk tedavisi

Evde uçuk tedavisi nasıl yapılır?

Uçuk en hızlı nasıl geçer sorusuyla bu yazıyı okuyanlardansanız, muhtemelen yaşadığınız bu problem için alternatif çözüm kaynakları arıyorsunuz. Evde, doğal ve bitkisel yöntemlerle uçuk tedavisi yapmak için derlediğimiz önerilerimizi sizlerle paylaşıyoruz…

Sirke ile uçuk tedavisi

Antiviral özelliğe sahip olan ve bu tür enfeksiyonların tedavisinde sık sık kullanılan sirke ile uçuk tedavisi yapabilirsiniz. Bunun için pamuk yardımıyla bir miktar sirkeyi uçuk olan bölgeye nazikçe uygulamanız yeterli olur. Bu uygulamayı, uçuk iyileşene kadar günde 2-3 kez yapabilirsiniz. Aynı zamanda bal ve sirke ile de uçuk tedavisi yapma yöntemi mevcuttur. Bunun için hem bal hem de sirkeyi karıştırarak, yine pamuk yardımıyla uçuk olan bölgeye uygulama yapabilirsiniz.

Buz ile uçuk tedavisi

Uçuğu daha hızlı iyileştirmek ve özellikle bölgedeki ağrıyı azaltmak için buz ile uçuk tedavisi yapabilirsiniz. Ancak bu yöntemi uygularken buzu direkt olarak hassas uçuk bölgesine sürmemeniz gerekir. Bu, enfeksiyon bölgesindeki incelen deriyi daha da tahriş etmeye neden olabilir. Bunun yerine ince ve temiz bir beze sardığınız buz ile bölgeye soğuk kompres yapabilirsiniz. Bu sayede uçuğun yarattığı şişliğin büyük oranda indiğini ve ağrının da azaldığını fark edeceksiniz.

Sarımsak ile uçuk tedavisi

Sarımsak doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra antiviral özelliğe de sahiptir. Bu yönüyle virüs kaynaklı olarak gelişen dudak uçuğu gibi enfeksiyonlarda da sarımsak kullanılabilir. Uçuğa sarımsak sürerek daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için bir diş sarımsağı ortadan ikiye kesip uçuk bölgesinde nazikçe gezdirmeniz yeterli olur. Bu uygulamayı uçuk iyileşene kadar her gün yapabilirsiniz.

Meyan kökü ile uçuk tedavisi

Meyan kökü herpes kaynaklı enfeksiyonların iyileşmesine yardımcı olan ve antivral özelliğe sahip olan bir bitkidir. Bitkisel yöntemlerle uçuk tedavisi yapmak için rahatlıkla tercih edebileceğiniz bir yöntem olan meyan kökünü her gece yatmadan önce uçuk olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Çay ağacı yağı ile uçuk tedavisi

Çay ağacı yağı da antiviral özelliğe sahip olması nedeniyle dudak uçuğunu hızlı bir şekilde iyileştirmeye yarayan doğal yağlardan biridir. Çay ağacı yağını bir pamuk yardımıyla uçuk bölgesine uygulayabilirsiniz. Kısa zamanda uçuk geçiren etkili bir bitkisel yöntemdir.

Nane yağı ile uçuk tedavisi

Uçuk tedavisinde kullanılan bir diğer doğal yöntem ise nane yağıdır. Kabuk bağlayan dudak uçuğuna, pamuk yardımıyla bir miktar nane yağı sürmeniz durumunda ağrıyı azaltacak ve uçuğunuz kısa sürede iyileşecektir.

Uçuk kremi

Uçuk kremi isimleri nelerdir?

Evde uygulanabilen bu doğal yöntemlerin yanı sıra, enfeksiyon bölgesinin hızlıca iyileşmesini sağlayan uçuk kremleri de vardır. Doktorunuza danışarak, eczaneden satın alabileceğiniz bazı uçuk kremi isimleri şu şekildedir;

  • Vectavir
  • Acyl
  • Herpclair
  • Bepanthen
  • Trvazol

Uçuk tedavisi

Evde uçuk tedavisi hakkında merak edilenler

Evde dudak uçuğu tedavisi hakkında merak edilenlere değindiğimiz yazımızı, konu hakkında araştırılan diğer sorularla tamamlıyoruz…

Uçuk bulaşıcı mıdır?

Uçuk, bu enfeksiyonu yaşayan kişilerle temasla ya da aynı eşyaları kullanmakla bulaşabilen bir enfeksiyondur.

Dudakta uçuk neden çıkar?

Dudak bölgesinde çıkan uçuklar diğer bölgelere göre daha hassas ve ağrılıdır. Kabarcık ve yara şeklinde görülen bu uçuklar, dudak bölgesinin hassas olması ile meydana gelir. Uçuğa neden olabilecek sebeplerden yazımızda detaylı olarak bahsettik.

Uçuğun kızarıklığı nasıl geçer?

Ağrının yanı sıra estetik olarak da sorun yaratabilen uçuk, uzun süre bölgede kızarıklık yaratabilir. Bu sorunu engellemek için yazımızda bahsettiğimiz buz tedavisi uygulanabilir.

Patlayan uçuğa ne iyi gelir?

Uçuk patladığında çok daha ağrılı bir süreç yaşansa da kısa sürede iyileşme yaşanabilir. Bu nedenle uçuk patladığında yazımızda söz ettiğimiz tedavi yöntemlerine devam etmenizi öneririz.

Uçuk dudakta iz bırakır mı?

Uçuk şişip patladıktan sonra kabul tutarak iyileşir. Kabuk da kendiliğinden düşer ve herhangi bir iz kalmadan iyileşme tamamlanır.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu