Dünden Bugüne Enes Batur kimdir?

Dünden Bugüne Enes Batur kimdir?
Dünden Bugüne Enes Batur kimdir?
13 Ağustos 2018

Türkiye’de son zamanlarda büyük bir fenomen hâline gelen ve 2018 Ağustos ayı itibariyle Youtube Türkiye’de kişisel kanal olarak en fazla aboneye sahip olan Enes Batur Sungurtekin, 1998 yılının Nisan ayında dünyaya geldi.Ankara’da dünyaya gözlerini açan Enes Batur, anne ve baba itibariyle Adana kökenlidir. İlkokul ve daha sonra da ortaokul öğrenimini Leyla Kahraman Sevim Erteni Ortaokulu‘nda almıştır. Bu ortaokuldan mezun olduktan sonra da Antalya’da bulunan Kepez Anadolu Lisesine geçmiştir. Üç yıl kadar başarılı bir şekilde eğitim hayatı geçiren Batur, dördüncü yılda Özel Antalya Final Temel Lisesine geçerek lise öğrenim hayatını burada sonlandırmıştır.Üniversite hayatına Uluslararası Antalya Üniversitesi’nde başlamıştır. Burada hâli hazırda Bilgisayar Mühendisliği okumaktadır ve mezun olmasına daha iki yıl vardır.

Enes Batur’un Babası Fatih Sungurtekin, devlet ve vatanı için çalışmış emekli bir Özel Harekat Polisidir. Edinilen bilgilere göre Enes 3 yaşına geldiğinde babasının tayini Erzurum’a çıkmış ve Enes ilkokul öğrenimini burada geçirmiştir. Sonrasında Antalya’ya taşınma kararı almışlar ve hâlen Antalya’da ikâmet ediyorlar. Aşağıda bulunan fotoğrafta Enes Batur’u ve babasını görebilirsiniz.

Bu fotoğrafı Enes Batur Instagram Sayfasında paylaşmıştır. Ayrıca bu fotoğrafın dışında Enes Batur’un kanalında yayınladığı “Sinemaları Geziyoruz” başlıklı videoda, babası araba sürmekte ve hemen yan koltuğunda da Enes Batur video çekmekte.

Enes Batur Annesi Arzu Sungurtekin hemşiredir. Sosyal medyayı genel olarak aktif bir şekilde kullanmakta olan Arzu hanım, ailesi ile birlikte güzel anılarını paylaşıyor. Edindiğimiz bilgilere göre Instagram hesabının kullanıcı adı @elisbera3 olan Arzu hanım, fotoğraf paylaşımların bu hesaptan yapıyor. Aşağıda ise paylaştığı fotoğraflardan birini görebilirsiniz.

Enes Batur Annesi

Bununla birlikte bir kız, bir de erkek kardeşi bulunmaktadır. Enes Batur’un Kız kardeşi Elis Bera, erkek kardeşi Toygu Berat‘a göre küçüktür.

Son aylarda ise Enes Batur’un videolarında sıkça gördüğümüz, Enes Batur ile türlü türlü macerâlara yelken açan, gülmekten kırıp geçiren Murat Sungurtekin, Enes’in dayısıdır. Enes Batur bir videosunda dayısına “MC Yaralı Şişman” lâkabını takmıştır ve bu şekilde onunla dalga geçmeye devam ediyor. Ormandan sokaklara, dallardan yerin dibine kadar birlikte çok eğlenceli videolar çektiler. Birlikte yemek pişirdiler, dans ettiler, sosyal deneyler çektiler. Dayısıyla birlikte renkli kareleri sizin için derledik;

enesbatur dayisi

enesbatur dayisi

Bununla birlikte Youtube âleminde de bir akrabası var. Youtube’a ilk başladığı zamanlarda beraber çok fazla video çektikleri, hem onun kanalında, hem de kendi kanalında yüzünü fazlaca gördüğümüz Turgut Ekim, Enes Batur’un kuzeni oluyor. Son zamanlarda ikisinin de abone sayısında  ve izlenme sayısında büyük artış olduğu için kendilerini aynı kare içerisinde pek göremiyoruz. Yine de birbirlerinin arkasını kolluyorlar. 🙂

Babası, Enes Batur’a altı yaşındayken bilgisayar aldıktan sonra Enes Batur bütün zamanını bilgisayar başında harcayarak geçirmeye başladı. Araştırma yaparak, oyun oynayarak zamanınını harcaması onun için gelecek hakkında aslında büyük bir avantajdı. Zaman ilerledikçe Youtube’u keşfetti ve buradan oyun videoları izlemeye başladı. 14 yaşına geldiği zaman Youtube’da kanalını kurdu ve oyun videoları çekmeye başladı. Enes Batur’un kanalının kuruluş tarihi 18 Kasım 2012’dir.

Kuruluş tarihi her ne kadar 2012 olsa da, Enes Batur ilk videosunu 20 Ocak 2013’de yüklemiştir. İlk videosunun başlığı “Minecraft-Hunger Games(Açlık Oyunları) Enes Oynuyor Bölüm 1” olmakla birlikte oynadığı oyunun adı Minecraft’dır.

Belirli bir süre yüzünü göstermeyen Enes, ilk başlarda birçok Minecraft videosu çekmiştir. Videolarında NDNG(New Day New Game) adı verdiği gruptaki arkadaşlarıyla birlikte oyun oynamaya başlamıştır. Arkadaşları ile sesli sohbet ederek oyun oynaması, izleyenlerin vakit geçirmesi ve eğlenmesi açısından büyük olanak sağlamıştır.

Aylar ve yıllar ilerledikçe Enes Batur çok fazla izlenme ve abone kazanmıştır. Artık oyun tanıtımları, Vlog, challenge videoları ve müzik klipleri çekmeye başlamıştır. Bu yıl “Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi?” adında bir sinema filmi çekmiş, yine aynı şekilde Altın Kelebek Film Festivali’nde En İyi Youtuber ödülü almıştır. Fakat bu ödül daha sonra kendisinden geri alınmıştır. Sebebi ise ödül verildikten sonra kanalın incelenmesi ve ödül için uygun görülmemesidir.

Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi

Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi

Çektiği filmde tamamen kendi hayatını anlatmış ve Bekir Aksoy, Ceyda Düvenci gibi ünlü oyuncularla birlikte aynı kare içerisinde yer almıştır. İlk 3 haftada toplam 1 milyon 404 bin seyirci toplayan bu film, 16 milyon 701 bin TL hasılat elde etmiştir. IMDB’de ise 6.1 puanı bulunmakta.
Youtube üzerinde Ağustos 2018 itibariyle, 3 milyar 532 milyon 265 bin video görüntülenmesi bulunmaktadır. Abone sayısı ise 8 milyon 230 bin sayısına ulaşarak kişisel kanallar listesinde birinci sırada yer almaya hak kazanmıştır. Kendisi hakkında detaylı bilgi almak için enesbaturmedya.com sitesini ziyâret edebilir. Sorularınız ve iş görüşmeleriniz için de [email protected] adresine mail atabilirsiniz.

NDNG Nedir ve Kimler Tarafından Kurulmuştur?

NDNG, New Day New Game yâni yeni bir gün ve yeni bir oyun demektir. Enes Batur, kanalını ilk açtığı zaman kanalının adının başında bu ibâre yer alıyordu ve kanalın mottosu bu idi. Amaç, her gün yeni bir oyunu tanıtmak ve bunu yaparken de NDNG ailesini eğlendirmekti.

NDNG, Enes Batur ve Baturay Anar tarafından kurulan bir topluluk diyebiliriz. Baturay ve Enes, kanalı ilk açtıkları zaman her gün yeni bir oyun tanıtıyordu. Bunu bazen birlikte yapıyorlar, bazen de tek başlarına kendi kanallarında paylaşıyorlardı. Bununla birlikte her gün belirli oyunların çekilişlerini yaparak NDNG ailesine bir sürü oyun dağıtıyorlardı. Fakat yaklaşık bir yıl önce işler değişti ve artık New Day New Game adlı oluşumun kapanmasını, ya da her iki tarafın da ayrılması gündeme geldi.

Tabii bunun ardından sosyal medyada ve NDNG ailesi arasında birçok tartışmaya sebep oldu. Buna açıklık getirmek adına Enes Batur kanalında bir video yayınladı ve bu videoda NDNG ailesi adına birçok şey açıkladı.

(Videonun 08.54’ncü dakikasında açıklamaya başlıyor) 

Enes Batur yayınladığı videoda kısaca şunlara değindi;

“Geçmişte NDNG projesi ile başladık fakat son zamanlarda her gün oyun videosu yükleyemiyorum. Genelde Vlog, gezi tarzında videoları yüklüyorum ve bu yüzden Baturay ile ortak bir şekilde NDNG’yi kapatma kararı aldık.”

Fakat Enes Batur bu videoyu yayınlamadan önce Baturay Anar da bir video yayınlamıştı. Orada yine Enes Batur gibi artık kanalın sadece bir oyun kanalı olmadığını, VLog, Challenge videoları gibi içeriklere yöneldiğini söyledi. Bu yüzden artık NDNG ibâresini kendi kanalından da kaldıracağını açıkladı. Bunun üzerine de 26 Ekim 2017 itibariyle NDNG adı artık her iki kanaldan da kaldırıldı ve bu oluşum kapandı.

Artık Baturay Anar ve Enes Batur, kendi kanallarından kendi kitlesine hitâp edecekler.

Enes Batur ve Minecraft Serüveni

Youtube camiâsına hızlı bir giriş yapıp Minecraft evreninde müthiş imzâlara atan Enes Batur, kanalına ilk olarak bir Minecraft videosu yükledi. Tabii bu videonun çok fazla beğenilmesinin ardından her gün çeşit çeşit Minecraft videoları yüklemeye başladı.

Minecraft Hunger Games ve diğer çoklu oyuncu modlarını Baturay ve kendi çevresiyle birlikte oynarken hem eğlendiriyor hem de güldürüyordu. Daha sonra kendi başına Survival modlara yöneldi. Bu modlar arasında Hexxit, YogBox gibi eğlenceli modlar da bulunuyor. Minecraft hakkında bilgisinin artması ve gelişmesinin ardından Pixelmon modunu oynamaya başladı ve izleyicini kitlesini bu moda yöneltti. Kendi Pixelmon sunucusunu açtı ve bundan sonraki süreçte artık bütün NDNG ailesi bu sunucuda oynamaya başladı. Videolarını bir süre bu formatta devam ettirerek daha farklı oyunlara ve modlara yöneldi.

Videoların fazla izlenmesi ve abone artışıyla birlikte aylar ilerleyince artık aboneler ile oyun, aboneler ile birlikte turnuvalar düzenlemeye başladı. Enes Batur’un kanalının büyümesinde ve birçok mecraya yayılmasındaki en büyük etkenlerden biri de burudur. NDNG ailesi ve kendi aboneleriyle birlikte etkileşim içinde olması onun daha çok sevilmesinde yardımcı oldu.

Televizyon ekranlarında Enes Batur

Enes Batur, İnternet ve Sosyal Medya’da ününü yaydıktan ve birçok kitleye hitap ettikten sonra televizyon programlarına konuk olmaya başladı. Birden fazla kanaldan kendisine programa konuk olması için davet yağarken, Enes Batur, aşağıdaki televizyon kanallarını ve onların sohbet programlarını tercih etti.

Enes Batur Televizyonda

Enes Batur Televizyonda

İşte Enes Batur’un televizyona çıktığı programların tam listesi:

 • Bir Hülya Avşar Sohbeti – Star TV
 • Duymayan Kalmasın – Star TV
 • Şule ile Vitrindekiler – Kanal D
 • Burası Haftasonu – Habertürk TV
 • Gel Konuşalım – TV 8

Katıldığı programlarda kendisine yöneltilen soruları en içtenlikle ve samimiyeti ile cevaplayarak izleyenleri yine güldürdü. Bunun dışında televizyonlara sadece programlar vesilesiyle çıkmadı. Birden fazla haber kanalı Enes Batur hakkında haber yaptı. Bunlardan bazıları Enes Batur’un ünü ve başarısı, bazıları ise Youtube üzerinde çektiği videolarda yaptığı hatalar ve olmaması gereken şeyler hakkındaydı.

Enes Batur bu kötü ve kendisini karalamak adına yapılan haberleri her ne kadar sosyal medya hesaplarından ve Youtube üzerinden çektiği videolar ile geri çevirse de, televizyonların ana haber bültenlerinde bu haberler sürekli olarak dolaştı. Bu haberlerden biri ise Enes Batur’un bir videosu ile alâkalı. Aşağıda bulunan videoyu kendi Instagram hesabından paylaştı ve paylaşır paylaşmaz büyük bir tepkiye sebep oldu.

https://www.youtube.com/watch?v=NPbWV-fDI6g

Videoda elektrikli bir Hoverboard üzerinde Abdurrahman Önül’ün ilâhisi olan “Mesneviden Ders Aldım Döndüm Mevlâna gibi” şarkısıyla birlikte dönmeye başlıyor. Bu kısa video sosyal medyada yayılmasıyla birlikte ana haber bültenlerine kadar ulaştı. Ana haber bültenlerinde Enes Batur’un Mevlana ile alay ettiği, yaptığı hareket ile birlikte İslam’a saldırdığı iddia edildi. İşte o ana haber bültenlerinden birinin haber videosu:

Tabii bu haberin ardından Enes Batur sosyal medya hesaplarından ve Youtube üzerinden şu açıklamaları yaptı.

“Yaptığım tek şey eğlenmekti, ben kimsenin diniyle, inancıyla veya Mevlâna ile dalga geçmedim. Son zamanlarda bu şarkı çok fazla yayıldı ve bir fenomen hâline geldi. Bu yüzden ben de bu şekilde bir video çekerek aslında yapılan saçmalığa bir tepki göstermek istedim.” sözlerini kullandı. O videoya ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bu haberin dışında Enes Batur, bir kez daha televizyon haberlerine konu oldu. Bu sefer televizyon ana haberlerinde boy göstermesinin sebebi ise diğer Youtuber arkadaşları ile birlikte bir video çekmesi oldu. Videoda Enes Batur arabanın kaputuna yaslanmış bir şekilde dururken diğer bir arkadaşı ise etrafında drift atarak dönüyordu. Bu esnada da dans etmeye başlayan Enes Batur’un hayati tehlikesi olduğunu ve bir kaza çıkabileceğini düşündükleri için bu videoyu kınayarak ve tepki göstererek haber hâline getirdiler.

Enes Batur Haberlerde

Enes Batur Haberlerde

Daha farklı ana haber bültenlerinde de yer aldıktan sonra hâlen Youtube’un artık yeni ve çok fazla takip edilen bir sosyal medya mecrâsı olmasından dolayı, bununla birlikte de Enes Batur’un çok fazla aboneye sahip olması hakkında birçok haber yapılmakta.

Altın Kelebek ödülünün Enes Batur’dan geri alınması da Ana haber bültenlerinde yer almıştı. Ödülün Enes Batur’dan geri alınma sebebi olarak Altın Kelebek jürisi şunu gösterdi: “Youtube’da bulunan videolarını incelediğimizde küçük çocuklara kötü örnek olduğunu gördüğümüzden dolayı ödülünü geri aldık.” açıklamasını yaptılar.

Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi Filmi

Başlarda müzik klipleri çeken ve bununla birlikte şarkılar yazan Enes Batur, kendi hayatını anlatan ve küçüklükte yaşadığı bir takım kötü olayları NDNG ailesine kusursuz ve eksiksiz bir şekilde anlatmak için bir sinema filmi yapmaya karar verdi. Filmde birçok ünlü isim bulunurken, yönetmen koltuğunda da Kamil Çetin oturdu. Enes Batur, 29 Aralık 2017 tarihinde Youtube kanalından “Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi Filmi Fragmanı” adıyla bir video yayınladı. Yayınladığı bu fragman ile birlikte yirmi dört saat içinde büyük bir izlenme aldı.

Fragman, bir hafta içerisinde 10 milyondan fazla izlendi. Bu fragmanı yayınlamadan önce her ne kadar Instagram ve Youtube üzerinden bir film çekeceğini duyursa da isminden asla bahsetmemişti. Filmin çıkacağını Youtube üzerinde ilk olarak “Film İçin Saçımı Kestim” adlı videodan öğrenmiştik. Daha sonra filmin çekimleri esnasında Instagram üzerinden birçok story ve fotoğraf paylaşımı yaparak film hakkında fikir sahibi olmamızı sağladı. Filmde ikinci ve en önemli karakterlerden biri olan Başak Karahan da Enes Batur’un sevgilisi olarak yine filmde yer aldı.

O da Instagram ve sosyal medya hesapları üzerinden film hakkında birçok paylaşım yaptı. Filmde oynayan diğer oyuncuları ise aşağıda sizin için listeledik:

hayal mi gerçek mi
 • Enes Batur Sungurtekin
 • Başak Karahan
 • Ceyda Düvenci (Enes’in Annesi)
 • Bekir Aksoy (Enes’in Babası)
 • Yusuf Aktaş (Liseden Arkadaşı)
 • Burak Güngör
 • Bilal Hancı,Fatih Yasin, Atakan Özyurt
 • Uras Benlioğlu
 • Duru Önver (Enes’in öğretmeni)
 • Baturay Anar
 • Berk Güler
 • Sude Çınar

Gibi isimler kadroda yer aldılar. Senaryo koltuğunda ise Enver Sülük ve Büşra Nur Karahan yer aldı.

Film, 4 Ocak 2018 tarihinde Tüm Türkiye’de vizyona girdi. Yayınlandığı ilk üç gün içerisinde yaklaşık 453 bin izlenmeye ulaştı. Sinema salonlarını genel olarak Enes Batur’un hayranları doldururken, basında birçok eleştiriye sebep oldu. Sözcü, Sabah Gazetesi ve Hürriyet Gazetesi gibi basın organları, filmin çok yetersiz olduğundan ve vasat altı bir kaliteye sahip olduğundan söz ettiler. Gösterdikleri sebep ise genel olarak oyuncuların sinema filmi çekecek yetiye sahip olmamaları ve ortada filme dönüştürülecek bir hikayenin olmadığı idi.

Fakat film bütün süre boyunca yaklaşlık 5.7 Milyon Türk Lirası hasılat ederek, bütçesine göre oldukça başarılı bir iş çıkarmış gibi görünüyor. Ara ara sinema salonlarında tekrar vizyona sürülen filmin, kazancını katladığı apaçık ortada.

Enes Batur’un kendi kanalından yayınladığı renkli gala görüntülerine aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Filmin galasını ziyâret eden diğer Youtuberlar ise filmin çok güzel olduğunu, hârika bir iş çıkardıklarını da belirttiler. Gelen tepkilerden bâzıları aşağıda yer alıyor:

Ruhi Çenet: “Hayal Mi Gerçek Mi Filmi, son derece akıcı ve komik olmasının yanı sıra, filmin en çok etkilendiğim kısmı ise ilham verici olmasıydı. Filmi izlerken özellikle filmin başlarında kendimi de ilk Youtube’a başladığım zamanları hatırladım. Film sadece Youtube değil, hayat hakkında bazı dersler de veriyor. İçeriği çok dolu ve izlerken kendinize birkaç ders çıkaracaksınız. Hem komik hem de ilham vericiydi.”

Başak Karahan: “Tek bir amacımız vardı, filmden çıktığınızda sizlere bir şeyler anlatabilmekti. Bu filmde de bunları yaptığımızı düşünüyoruz. Umarım siz de filmden çıktığınızda aynı fikirde olursunuz. Elimizden geldiğince bir şeyler yapmaya çalıştık.”

Bilal Hancı: “Film izlerken hiç sıkılmadım, artık bitse de gitsek demedim. Çok akıcı bir filmdi. Boş bir film değildi, mesajlar içeren, gençlere ve küçük kardeşlerimize mesajlar içeren bir filmdi. Buraya gelirken nasıl geldiğini de uzun metraj bir filmde hiç sıkmadan anlatıldı, güzel ve komikti. İzlemeye kesinlikle değer.”

Fırat Sobutay: “Kardeşim, yolun bahtın açık olsun. Ben galada izledim, çok güzel olmuş. İnşallah izleyiciler de beğenecek, buna inanıyorum. Bol gişeniz olsun. Sen çalışkan ve başarılı bir çocuksun, başarının karşılığını alacaksın. Buna cânı gönülden inanıyorum.

Enes Batur ve Başak Karahan İlişkisi

Başak Karahan’ın söylemine göre tanışmaları ve aslında ilk karşılaşmaları oldukça garip ve saçma bir şekilde olmuş. Başak’ın hiçbir şekilde Youtube âlemi ile alâkası olmadığı için okulda Enes’in varlığına dâir hiçbir şey bilmiyormuş. Başak Karahan, Burak Güngör’e verdiği röportajda şunları söylüyor:

“Bir gün asansörde 16 kişi kaldık, asansörde ayna vardı ve nefeslerimiz aynayı buğulaştırıyordu. Biz de kızlarla kalp vesaire çiziyorduk. 20 dakika civarı bir  şekilde asansörde kaldık. Daha sonra asansörden çıktık, Enes yanımdaymış,  bizim kızlar koluma girdi ve “Oha, Enes Batur ile aynı asansörde mi kaldın?” dediler. Enes kim ki ya, gösterin dedim. Gösterdiler ve evet onunla kaldığımı söyledim. Ben hâlâ anlamıyordum onun kim olduğunu ve ne yaptığını. Eve geldiğimde kardeşimin Enes Batur’un videosunu izlediğini gördüm ve kardeşim de bizim kızlar gibi tepki verdi.”

Enes ile aslında ilk görüşmeleri bu şekilde olmuş.

Enes ve Başak

Zaman ilerledikçe Başak ve Enes daha fazla samimi ve yakın olmaya başlamışlar. Sürekli arkadaş ortamında oldukları için elbette birbirlerine yaklaşmalarını gâyet normal olarak görüyoruz.

Bir süre sonra ise artık birbirlerine sevgilerini itiraf etmeleri ile Enes ve Başak sevgili olmuşlar. Bu süreçten önce de Başak kendine bir Youtube kanalı kurmuş ve oradan VLog ve şaka tarzı videolar çekmeye başlamıştı. Bir anda çok fazla aboneye ve izlenmeye ulaşan Başak Karahan, Enes ile çektiği videolar ile birlikte günden güne abone sayısını katlamaya başladı. Enes’in filminin galasında, videolarında, hayatının her yerinde olan Başak, kendi kanalında paylaştığı videolar ile aslında Enes’i ne kadar sevdiğini bize ve Enes’in takipçilerine belli ediyordu.

Youtube, Instagram ve diğer sosyal mecralarda beraber yaklaşık 500+ video çekmişken ve birbirlerine bu kadar fazla bağlanmışken yaşanan birkaç üzücü olaydan sonra aralarında bağlantıların koptuğunu gördük.

Mutlu ve huzurlu geçirdikleri uzun bir sürenin ardından birlikte video çekmeleri, Instagram üzerinden story atmaları gibi birçok etmende azalma gördük. İkisini sürekli olarak aynı kamera altında neşeli görmeye alışmışken bir anda videoların kesilmesiyle birlikte NDNG ailesi ve Başak’ın aboneleri tarafından bu durum büyük ilgi çekti. Enes’in ve Başak’ın ayrı ayrı çektiği videoların hepsinin altına aboneleri ve izleyicileri tarafından büyük bir üzüntü ve tepki mesajları yağdı.

Birkaç hafta herhangi bir açıklama yapmayan ikili sessizliğe gömülmüşken, bu sessizlik Enes Batur’un Instagram üzerinden paylaştığı bir video ile son buldu. Bu açıklama videosu ile Enes, hayranlarını tamamen yıktı. İşte o video:

Başak Karahan Kimdir?

Başak Karahan, özellikle Enes Batur’la birlikteliği ortaya çıktıktan sonra sosyal medya üzerinde büyük ilgi gördü. Her ne kadar Enes ile bir ayrılık yaşamış olsalar bile bu onun Youtube’da bulunan kitlesini ve şöhretini engellemedi.

1998 yılında dünyaya gelen Başak Karahan, şu an Antalya’da yaşamakta. Radyo, Televizyon ve sinema bölümünde öğrenim görmekle birlikte, bir yandan da Youtube kariyerine devam ediyor. İçinde yer aldığı ilk sinema filmi olan “Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi” filmi de onun sinema sektörüne atılmasında büyük bir rol aldı.

1,64 metre boya sahip olmakla birlikte, 56 kilo ağırlığında. Ağustos ayında doğan Başak, aslan burcudur. Gözlerinin rengini çektiği her fotoğrafta net olarak görsek bile gözleri Kahverengi renktedir. Kendisine yöneltilen mesajlar, röportajlar ve kendi çektiği videolarda açıkladığı üzere kendisinin birkaç özelliğinden bahsedeceğiz.

 • Çok çabuk sinirlenir ve inatçıdır.
 • Peynir ve bitki çaylarından hiç hoşlanmaz.
 • Gece asla çorapla uyuyamaz ve yalan söylenmesinden asla hoşlanmaz.
 • Hayatta en çok korktuğu şey ise sevdiklerini kaybetmektir.
Başak kArahan

Başak kArahan

5 Ocak 2017 tarihinde kanalını kurduktan sonra 22 günün ardından ilk videosunu paylaştı. İlk videosunda yaklaşık 1 milyon görüntülenme aldıktan sonra bir anda abone sayısında artış gözlemlenmeye başladı. İlk videosunu yükledikten sonra Enes Batur’da kendi kanalından Başak’ın kanalının duyurusunu yapmasıyla birlikte dört-beş ay içerisinde yaklaşık 100.000 aboneye ulaştı. Kanalında genel olarak challenge, VLog, şaka ve gezi videoları çekerken, kendisini son zamanlarda genelde kardeşiyle birlikte kamera karşısında görmeye başladık.

Ağustos 2018 itibariyle, kanalında tam olarak 116 video bulunmakta. Tam olarak 200 milyon görüntülenme ve 1.631.254 aboneye sahip. Kendisinin de açıkladığı üzere her salı, perşembe ve cumartesi günleri yâni haftada 3 video paylaşıyor. Kendisiyle iş görüşmesi yapmak ve sorularınızı yöneltmek istiyorsanız “[email protected]” adresine e-posta yollayabilirsiniz. Başak Karahan’ın Instagram ve Twitter adreslerine bağlantıların üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Enes Batur’un küçük hayranlarına büyük ilgisi

Enes Batur’un takipçi kitlesi genel olarak 12-18 yaş aralığında olduğundan dolayı Enes Batur’a NDNG ailesini ve abonelerini mutlu etmek için büyük bir iş düşüyor. Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi filminin galası dolayısıyla Türkiye’de birçok ile gezi düzenlemesiyle birlikte ülkenin her tarafından izleyicileri ile karşılaştı. Bunların arasında Enes’i göremedikleri için ağlayanlar, Enes Batur ile fotoğraf çektirdikleri için ise mutluluktan uçanlar oldu.

Enes Batur Küçük Dost

Enes Batur Küçük Dost

Bunların dışında Enes Batur ile uyuyup, onunla kalkan bir grup vardı ki.. Enes onları hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Lösemi hastası ve lif kanseri olan küçük çocuklar ile birlikte sürekli yan yana olup onlara moral verdi. Gittiği şehirlerde de önceden onlarla birlikte buluşacağını sosyal medya hesaplarından ve Youtube üzerinden duyurarak evlerine ziyâretlerde bulundu.

Yukarıda bulunan fotoğraftaki küçük dostumuzu ziyaret edip, onunla çok fazla vakit geçirerek onun minik kalbini fazlasıyla mutlu etti. Enes Batur ile fotoğraf çekilmenin en büyük hayâli olduğunu söyledikten sonra yaklaşık 1 saat beraber vakit geçirdiler. Bu fotoğrafı paylaştıktan altı ay sonra ise Enes, Instagram hesabı üzerinden yeni bir açıklama yaptı ve küçük kardeşimizin vefat ettiğini takipçilerine duyurdu.

Enes batur küçük dost 2

Enes batur küçük dost 2

Geçtiğimiz haftalarda paylaştığı bu fotoğrafta da yine lösemili küçük kardeşimizi ziyâret etmiş. Fotoğrafın altına da şu notu düşmüş: “Yüzünüzde küçücük bir gülümseme bile olabildiysem ne mutlu bana! Sizi ötekileştirenler kendilerinden utansınlar, önünüzde bir engel var bu engeli aşmak sizin elinizde biliyorum ki hepiniz tek tek engellerinizi kırıp çok güçlü kalpler olarak hayata devam edeceksiniz, asla pes etmeyin, yarınlar hep güzel olacak her şeye rağmen mutlu olun yeter.”

Umarız Enes Batur, bu ziyâretlerini bir kampanya hâline getirir ve ülke genelinde bir geziye çıkar. Kendisini seven, sevmeyen bütün dostlarımızla fotoğraf çektirerek ufak da olsa onları mutlu etmesi elbette bizi de sevindirir.

Enes Batur Youtube’dan ne kadar para kazanıyor?

Youtube Türkiye’nin kişisel kanal dalında en fazla abone ve izlenmesine sahip olan Enes Batur’un ne kadar kazandığı herkes tarafından merâk ediliyor. Devlet, Youtube’dan elde edilen gelirlere belirli miktar vergi koymak için çalışmalarını sürdürse de şu an için herhangi bir vergi yaptırımı yok. Bu sebeple de Enes Batur’un hem ajanslardan, hem de Youtube iş ortaklarından kazandığı paraya herhangi bir şekilde el koyulmuyor.

Yaptığı müzik klipleri ve çektiği filmin fragmanı kanalında on milyon izlenmeyi aşmışken, internet üzerinden araştırdığımız verilere göre kazancı hakkında bilgiler vereceğiz. Gerçekçi iddialara geçmeden önce ortaya atılan çok absürd bir rakam var. Bazı gazete yazarları ve sosyal medya fenomenleri, Enes Batur’un ayda yaklaşık 530 bin TL kazandığını, çektiği filmden de cebine çok fazla para girdiğini belirtiyor. Tabii bu garip iddialardan sonra da Enes Batur kanalında bir video yayınladı ve bu iddialara yeterli cevabı verdi.

Videoda, kendisinin 530.000 TL kazandığı iddia eden gazetecileri ve televizyon programlarına konuk olmuş kişileri gösteriyor. Televizyon programındaki konuklar, başta Ali Eyüboğlu olmak üzere, ellerindeki asılsız iddialar ile birlikte Enes Batur’un yarım milyon para kazandığını, Enes’in tek bir video için şirketlerden 250 bin TL istediğini belirtiyorlar. Enes Batur ise bu iddiaları ret ediyor.

Zaten diğer büyük dünya kanalları ile birlikte kendisini karşılaştırırsak gerçekten bu rakamın ne kadar amatörce ve saçma olduğunu görebiliriz. Elbette kazancı reklamlar ve aldığı görüntülenmeler ile birlikte ülkemizin şartlarına göre çok yüksek olsa da, kazancının yarım milyon olması imkânsız. Tabii eğer yasa dışı işlere bulaşmıyorsa 🙂

Televizyon mecrâsında son zamanlarda artık magazin ve sabah programlarının içerisinde Youtube fenomenlerinin de olması artık sosyal medyanın, medya ve iletişim adı altında ne kadar geliştiğinin bir göstergesi.

Enes Batur neden bu kadar fazla izleniyor?

İnternet aracılığıyla yayın yapan herkesin artık çok büyük kitlelere ulaşmasıyla birlikte Youtube, insanların bir gelir kaynağı olmaya başladı. Bu işi ek gelir olarak yapanlar olsa dahi Enes Batur, Reynmen gibi ünlü Youtube fenomenleri bu işi tam zamanlı bir iş olarak gerçekleştiriyorlar. Olayların dış yüzünde videolar farklı yerlerde çekilse de aslında bunların bütün planlaması bir ajans şirketinin ofisinde gerçekleşiyor.

Youtube, ilk gelirini dağıtmaya başladığında ortada ajanslar yoktu ve gelirinizi Google’ın Adsense sistemi ile alıyordunuz. Hâlâ bu sistem kullanılsa da büyük kitlelere ulaşan ve abonesi milyonları bulan kişiler genelde ajanslar ile birlikte çalışmayı tercih ediyorlar. Hem ajanslar onlara kolaylıkla içerik fikri sunuyor, hem de yayın yapan insanların farklı yerlerde, farklı işler yapmasında kolaylık sağlıyorlar.

Enes Batur ve Logan Paul

Enes Batur ve Logan Paul

Sosyal medyaya ilginin bu kadar fazla olmasının sebebinin, televizyonlarda akıcı, kesintisiz ve dayatıcı bir yayın yapılmasına karşın özgün ve özgür bir şekilde içeriklerin hazırlanmasıdır. Örneğin Youtube’da gezen bir kullanıcı, neyi izleyeceğine kendisi karar verdiği için vaktini bu tür yerlerde daha fazla harcıyor. Sevdiği ve izlemekten, takip etmekten keyif aldığı içerikleri seçiyor ve bu insanlara abone olup yeni bir video yayınlandığında da anında erişim imkânı sağlıyor.

Enes Batur da ülkemiz şartlarında oyun, VLog ve challenge videoları çeken bir kanal olduğu için genelde hitâp ettiği kitle 12-18 yaş arasında. Bu yüzden de bu kitleyi iyi bir şekilde benimsemiş ve onların beğeneceği, eğleneceği içerikler hazırlıyor. Bunun dışında çalıştığı ajansın da sunduğu imkânlar dahilinde dünya ve ülkemizdeki yıldızlarla beraber içerik hazırlayıp, yaş bakımından büyük insanların da bir şekilde ilgisini çekmeyi başarıyor.

Bu tür videolarda alanında başarılı olan iki isim var. Birisi Enes Batur, diğeri ise Reynmen. Enes Batur, dünya çapında Youtube yıldızı olan Logan Paul ile birlikte, Reynmen ise dünya yıldızı, aktör Dwayne Johnson ile birlikte bir video çekti. Bu tür etmenler de izleyici ve abone kitlesini arttırmakla birlikte, gelecek içerik projeleri için ön ayak oluyor.

Enes Batur ve Arabaları

Enes Batur’un küçük yaşlardan beri arabalara ilgisi olması dolayısıyla Youtube kanalında birçok araba videosuna rastlayabilirsiniz. Hatta en büyük hayallerinden birinin de yüksek hızlı bir yarış arabasına sahip olmak olduğunu biliyor muydunuz? Tabii Enes Batur işinde ve kazancında başarılı olduğu için artık hayâline yavaş yavaş ulaşmaya başlıyor.

Araba ile ilgili ilk çektiği videoda, satın aldığı aracı bize tanıttı. Satın aldığı ve modifiye yaptığı aracın modeli Camaro SS. Türkiye’de “Yeni Aracım” başlığı altında ilk kez böyle bir video çeken Enes, birçok olumlu ve olumsuz tepkiyle karşılaştı. Satın aldığı araba Türkiye şartlarında pahalı olsa bile yurt dışında orta seviye gelilrli bir kişinin arabayı rahatlıkla satın alabileceğini göz önünde bulundurursak, Enes Batur taksit imkânları ile bu arabaya sahip olmuş olabilir.

Eğer taksit ile almamış olsa da, büyük bir birikim yaptığı kesin. Gelin Enes Batur’un ilk aracına yakından bakalım:

“Aerodinamik yapısını ölçmek adına araç 350 saatlik bir rüzgar testinden geçirilmiş. Diğer modellerine göre 90 kilo hafif olmasıyla birlikte ön bölümde halojen projektör farlar bulunduruyor. Yeni Camaro SS, 4 silindirli olmasının yanı sıra 2.0 litrelik motor ünitesine sahip. 100 kilometre hıza sadece 6 saniyede çıkarak orta seviye bir hız arabası olduğunu kanıtlıyor.”

Kendi aracını tanıtmasının yanı sıra, kiraladıklarını düşündüğümüz kırmızı Lamborghini ile birlikte çektiği videolar da var. Lamborghini ile çektiği videonun başlığı “DİĞER YOUTUBER’LARIN TEPKİSİ” olduğu için kiralamış olduğu apaçık belli. Diğer videolarında da bu aracı görmediğimiz için, ajans tarafından kendisine sunulmuş bir içerik olarak görüyoruz.

Enes Batur’un ilk arabasına kaplama ve modifiye yapan GMG Garage, Enes’in yeni arabasına da hârika bir kaplama yapmış. Enes, modifiye edilmiş arabasına “Azim” adını veriyor. Son arabasının da adını Azim V2 koyarak, Azim’in ikinci versiyonu olduğunu kast ediyor. 15 Ağustos 2018 tarihinde yayınladığı videosunda yeni arabasını GMG Garage sponsorluğunda tanıtan Enes Batur, arabasıyla ilk kez video karşısında karşılaşıyor.

Modifiyesini ve kaplamasınnı bu sefer kırmızı tonlara yakın bir şekilde yapıldığını görünce çok beğendiğini videoda dile getiriyor.

Hız konusuna oldukça meraklı olduğu için, araba simülasyonları ve yarış arabaları oyunlarını çok seviyor. Bu yüzden kanalında araba ve araba yarışlarına âit birçok oyun videosu bulabilirsiniz.

Enes Batur’un ziyâret ettiği yerlerde uzun kuyruklar oluştu

Enes Batur, çektiği “Hayal Mi Gerçek Mi” filmi sonrasında yurt genelinde bir turneye çıktı. Ülkenin belli başlı sinema salonlarında seyirciler ile birlikte kendi filmini izlemeye giderken, Enes Batur’u görmek ve onunla fotoğraf çektirmek isteyen hayranları büyük bir kalabalık ve izdiham oluşturdu.

Manisa Turgutlu’da ziyâret ettiği yeni açılan bir sinemada çok uzun kuyruklar oluştu. İşte bu da o kuyruklardan biri:

Enes Batur Kuyruğu

Enes Batur Kuyruğu

Filmin ardından da hayranları ile birlikte oturup sohbet ettikten sonra farklı bir şehre giderek turnesine oralarda devam etti.

İstanbul, Ankara, İzmir gibi büyükşehirlerde de yine kalabalıklar oluştu. Enes Batur’u göremediği için ağlayanlar, üzülenler bir hâyli fazlaydı. Bu yüzden bütün şehirleri gezdikten sonra Instagram hesabı üzerinden kendisiyle görüşemeyenler, fotoğraf çektiremeyenlere üzülmemeleri gerektiğini belirtti.

Enes Batur ve DISS şarkıları

Abone sayısı arttıkça bilinirliği de artan Enes Batur, artık DISS şarkıları yâni karşı tarafa şaka yoluyla onların zayıf yönlerini söylemesidir. Hazırladığı şarkılarda genelde Türk Youtuberlara ve hâli hazırda arkadaşlarına atıflarda bulunup, onlardan da kendisine cevap vermesini istiyor. Bu şekilde bir akım başlatarak, aslında birçok az aboneli Youtuberların da meydana çıkmasını sağladı.

En çok bilinen ve kapsamlı bir şekilde çok fazla Youtuber’a seslendiği “YOUTUBERLARIN DÜŞÜŞÜ” adlı şarkı yayınlandıktan tam bir sene sonra 40 milyon izlenmeyi aştı. Şarkının mix kısmını Kaya Giray, sözlerini ise Enes ile birlikte Kaya Giray hazırladı.

“YOUTUBERLARIN DÜŞÜŞÜ” şarkısı, ünlü şarkıcı Luis Fonsi tarafından bestelenen Despacito’dan esinlenilmiş. Enes Batur, şarkıda diğer Youtuberlara laf atarken ve aşağılarken, bir yandan da bulduğu komik sözlerle birlikte izleyiciyi güldürüyor. Şarkı bittikten sonra tabii ki bir duyuru yapıp, bütün Youtuberları çok sevdiğini, bu şarkının da sadece şaka amaçlı bir içerik olduğundan bahsediyor. Diğer Youtuberlara da bu şekilde meydan okuyup, onlardan da bu şekilde bir şarkı hazırlamalarını istediğini söylüyor.

Bu şarkının dışında, “Enes Batur Hayal Mi Gerçek Mi” filmi için hazırladığı, filmde Kötü Enes Batur sahnesinde çalan bir şarkı var. Bu şarkıyı da film yayınlandıktan hemen sonra Youtube hesabı üzerinden paylaştı. “Sen Yerinde Dur” adı ile birlikte Türk müzik piyasasına hızlı bir giriş yaparak yaklaşık 7 ayda 40 milyon izlenmeyi buldu. Enes Batur, bu şarkıyı da yine bir DISS şarkısı olarak adlandırdı. Diğer Youtuberlardan çok fazla olumlu tepki yağarken aslında onları da bu tarz bir video yapmaya iteledi.

Klipte kullanılan öğeler, yerler gibi etmenler için çok fazla uğraşılmış gibi gözüküyor. Yâni Enes Batur bu klip için aslında gereğinden fazla bütçe ayırmış. Helikopter sahneleri, lüks arabalar derken emek harcandığını da görebiliyoruz.

DISS şarkılarına ve bu trende artık bir ara vermek istediğini veya net bir şekilde bitirmek istediğini “SON DISS – Enes Batur” şarkısıyla belli etti. Zaten bu video klip ve şarkıdan sonra kanalında herhangi bir DISS şarkısı göremedik(Film için yaptığı DISS şarkısı daha önce hazırlandığı için en son bu kabul ediliyor). 27 Eylül 2017’de yayınladığı klipte yine birçok Youtuber’a videosunda hava atıyor ve onların zayıflıklarını gösteriyor. Klipte bulunan çeşit çeşit lüks arabalar da fazlasıyla dikkat çekici duruyor diyelim. Yayınlandıktan tam 11 ay sonra yaklaşık 50 milyon izlenmeye ulaşarak yine müzik listelerinde üst sıralara yükseldi.

Bunlardan sonra da, Kaya Giray ile birlikte hazırladığı “GEL HADİ GEL” şarkısını, 30 Haziran’da Youtube hesabına yükledi. Şarkı DISS şarkısı veya filmde kullanılan bir şarkı olmasa bile, Türkiye müzik piyasasına hızlı bir giriş yaptı. Şarkının yüklenme tarihinden neredeyse 2 ay geçmişken, 20 milyon izlenmeyi aşarak Enes Batur’un kısa sürede en fazla izlenen videosu olarak yerini aldı. Sözlerini ve bestesini Kaya Giray ile birlikte hazırlayan Enes Batur, bu şarkının klibi için çok fazla emek verdiklerini de dile getirdi. Spotify, iTunes, Amazon, Deezer gibi yerlerde hem satışa, hem de dinlenmeye sunulan şarkı, bu platformlarda pek ilgi görmedi. Spotify üzerinde sadece 164 bin dinlenmeye sahipken, diğer platformlarda bu rakamın altında kaldı.

“GEL HADİ GEL” Şarkısının Sözleri:

Gel Hadi Gel Hadi Gel
Benim Olanı Bana Ver
Uçurumdan al kurtar beni

Gel Hadi Gel Hadi Gel
Benim Olanı Bana Ver
Uçurumdan al kurtar beni
Pes etme Sakın gücün Kalbinde
Ayağa kalk hadi ve gücü bul kendinde
Dün seni aşağı çekeni bugün affetme
Düştükçe ayağa kalk ve Sakın Pes Etme

Yapamazsın Diyenleri Dinleme
Sesini çıkar kendini Gizleme
Eğlen bunu asla Esirgeme
Dans et hadi düşmeden İkileme

Sabırla bekledim sevinci
Uykusuz kaybedip bilinci
Çok üzülsem mutluluk gelir mi ?
Ay ay ay ay …

Gel Hadi Gel Hadi Gel
Benim Olanı Bana Ver
Uçurumdan al kurtar beni

Gel Hadi Gel Hadi Gel
Benim Olanı Bana Ver
Uçurumdan al kurtar beni

Hayat Bu Engebeli Çıkıntılı
Sevmekte sevilmekte sıkıntılı
Herkes para pula çok takıntılı
Çabala durmadan söndürme Işıltını

Yapamazsın Diyenleri Dinleme
Sesini çıkar kendini Gizleme
Eğlen bunu asla Esirgeme
Dans et hadi düşmeden İkileme

Sabırla bekledim sevinci
Uykusuz kaybedip bilinci
Çok üzülsem mutluluk gelir mi ?
Ay ay ay ay …

Önüme bütün İmkanları Ser Ser
Kaderim En imkansızı Seçer Seçer
Önüme bütün İmkanları Ser Ser
Kaderim En imkansızı Seçer Seçer

Enes Batur BOT abone mevzusu

Yaklaşık iki sene önce Enes Batur’un hızlı bir şekilde abone artışı sağlamasından sonra diğer birkaç Youtuberdan tepki geldi. Enes Batur’un bu takipçilerinin aslında gerçek insanlar olmadığı, sahte profillerin otomatik olarak Enes Batur’u takip ettiğini iddia ettiler. Gerçekten de o zamana dönersek, Enes Batur’un bir anda diğer Youtuberların arasından sıyrılıp hızla yukarı doğru çıkması aslında biraz garip.

İddiaların devamında ise şunlar yer aldı: Aslında Enes Batur, Sosyal Medya uzmanlarına para vererek kanalına sahte takipçi satın aldı. Her gün kendisine belirli bir şekilde BOT abone, izlenme ve beğenme aktarılırken, günden güne abone sayısının artmasıyla birlikte artık gerçek kullanıcıların da ilgisini çekmeye başladı. Kısacası iddialar şunu söylüyor, Enes Batur yükselmek için paralı yönteme başvurdu ve isteği gerçekleşti.

Enes Batur

Enes Batur

Peki akıllardaki soruya da yanıt vermeye çalışalım. Enes Batur’un bu hareketi Youtube tarafından fark edilmedi mi? Aslında yavaş yavaş verilen aboneler ve izlenmeler, Youtube tarafından olağan olarak görüldüğü için hiçbir problem çıkmıyor. Ancak bir anda bir yüklenme olursa Youtube bunun farkına vararak hesabı kalıcı olarak kapatır. Elbette Enes Batur yaptığı açıklamalarda hesabında hiçbir zaman böyle bir şey kullanmadığını, iftira atanlara karşı da söyleyecek bir şey bulamadığını söyledi.

Fakat artık Youtube gelişen teknolojiyle birlikte BOT aboneleri ve izlenmeleri bir şekilde tespit edip yayıncıyı uzaklaştırıyor. Eğer Enes Batur bu tarz bir şeye girişmiş olsaydı yüksek ihtimal ile şu an Youtube âleminden tamamen uzaklaştırılmış olurdu.

Geçtiğimiz günlerde bir kanalda röportaj veren Burak Oyunda kanalının sahibi Burak Şahin, Enes Batur’a ciddi anlamda sert sözler kullandı. Hâlâ Enes Batur’un bot aboneler ile yükseldiğini, zamanında beraber çalışırken onu kovduğunu söyledi. Burak Şahin’in bu kadar bu konu üzerinde durması da biraz şaşırtıcı. Ayrıca onun da, geçmiş zamanda çok fazla izlenmeye sahipken bir anda izlenmelerinin düşmesi, trend alanına ve önerilenler kısmında çıkmıyor olması ilginç bir durum. Burak, Youtube’a başvurduğunu defalarca söylese de Youtube elle tutulur bir yanıt vermemiş.

Enes Batur ve Simülasyon Oyunları

Youtube Türkiye’ye simülasyon oyunları sevdiren, bu tür videolarda büyük izlenmelere ulaşan Enes Batur, neredeyse bütün simülasyon oyunlarının videosunu çekti. Genelde simülasyon oyunlarını oynarken oyuna kattığı yorumlarla, hareketlerle ve davranışlar ile birlikte izlenme sayısını arttırıyor. Kanalını açtığından beri yüzden fazla simülasyon videosu çekerek, Türkiye’de kanalında simülasyon oyunlarına en fazla yer veren Youtuber oldu.

Son zamanlarda gelişen teknolojiyle birlikte simülasyon oyunlarında VR kullanımının artmasıyla birlikte, kendisine sponsor olan birçok VR Controller firmaları ile anlaşarak kanalında VR kullandığı eğlenceli içerikler hazırladı. Bu firmalar arasında ünlü VR yaratıcıları da yer alıyor. HTC, Microsoft gibi büyük firmaların VR Controllerını da Enes Batur’un videoları ile tanımış olduk.

Enes Batur ve VR

Enes Batur ve VR

Enes Batur’un kanalında yer verdiği simülasyon oyunlarından bazıları şunlar:

 • Diş Ameliyatı Simülasyonu
 • Market Simülasyonu
 • Otobüs Şoförlüğü Simülasyonu
 • Göz Ameliyatı Simülasyonu
 • Yemek Yapma Simülasyonu
 • Youtuber’s Life
 • Farming Simulator
 • Euro Truck Simulator

gibi oyunlara da kanalında yer verdi. Yayınladığı simülasyon videolarının her biri en az 2 milyon izlenirken, 6.6 milyon izlenmeye sahip Göz Ameliyatı Simülasyonu ise en çok izlenen simülasyon videosu olarak yer alıyor. Bunun dışında, kanalın diğer en çok izlenen video türü ise Challenge videoları. Bu videolarda diğer Youtuberlar ile ya da kendi başına internet üzerinde belirlenmiş Challenge videolarını başarıyla gerçekleştirmeye çalışıyor.

Bazı Challenge videolarında ise eğer başarılı olamazsa kendine veya diğer Youtuber arkadaşına ufak bir ceza veriyor. Bu da Challenge videolarının biraz daha rekabetli geçmesini sağlıyor.

DuckyLane çetesi ve Enes Batur’un hesabının çalınması

DuckyLane Çetesi, ünlülerin, sanatçıların ve sosyal medya fenomenlerinin Instagram ve diğer hesaplarını fishing yöntemiyle çalan bir illegal topluluk. Bu topluluk, Enes Batur’un, Orkun Işıtmak’ın hatta Tamer Karadağlı’nın Instagram hesaplarını oltalama(fishing) yöntemiyle çalarak hesabın bütün kontrollerini kendi ellerine aldılar. Bu kontrolü eline aldıktan sonra da ünlüler ile iletişime geçerek hesaplarını geri kendilerine vermek sûretiyle onlardan belirli bir miktar para istediler.

Fishing(oltalama) yöntemi nedir?

Oltalama, karşıya çok gerçekçi bir yem atarak onları kandırmaktır. Genellikle ünlülerin mail adreslerine ulaşarak onların sosyal medya hesaplarının verified(onaylı hesap) tikini kazandığını, linke tıklayarak da bunu onaylamalarını gerektiğini söylüyorlar. Link ise daha önce o sosyal medya sitesinin giriş sayfasının tamamen klon hâli olduğu için bilgileri bu şekilde çalabiliyorlar. Ünlü linke tıkladığında sahte bir sayfaya geçiş yapıyor ve oraya kullanıcı adı ve şifresini girdiği anda bilgi çoktan çete üyelerine ulaşmış oluyor. Böylece hesaba erişip e-posta adresini değiştiriyorlar ve hesabın bütün kontrolünü ele almış oluyorlar.

Aynı şekilde bu yöntemle de Enes Batur’un hesabı çalınmış ve daha sonra da Emniyet Genel Müdürlüğüne yapılan başvurular sonucunda bundan yaklaşık 10 ay önce çete tamamen çökertilmişti. Çete çökertildikten sonra ortaya ilginç ayrıntılar da çıktı. Çetenin içinde Bahar Çelebi, Ayda Kutay gibi diğer sosyal medya fenomenleri de yer aldığından bulunmaları ve göz altına alınmaları daha kolay oldu.

Bu olayın ardından sosyal medya kullanan çoğu ünlü ve sanatçı da bilinçlenerek hesaplarını daha güvenli hâle getirdiler. Instagram ise yaptığı açıklamada mail yoluyla bildirilen bu tarz haberlere asla inanılmaması ve bilinmeyen linklere de asla tıklanılmaması gerektiğini hatırlattı.

Ayda Kutay Serbest Bırakıldı

Ayda Kutay Serbest Bırakıldı

DuckyLayne çetesi hakkındaki son gelişme de geçtiğimiz günlerde gerçekleşti. Çete üyesi ünlü fenomen Ayda Kutay, uzun bir sürenin ardından göz altıdan çıkara serbest bırakıldı. Diğer çete üyeleri hakkında belirsizlik sürerken, mahkeme 1321 yıllık hapis cezası istemişti. Davalar hâlâ sürerken biz de sonuçları takip ediyoruz.

Enes Batur “Eeyoo” tişörtlerini satışa çıkardı

Geçtiğimiz haftalarda Instagram ve Youtube üzerinden bahsettiği Eeyoo adlı Enes Batur’un kanalının logosunun bulunduğu tişörtler bayram öncesinde satışa çıktı. Sadece tişört ile kalmayıp sweatshirt, kapşonlu ve hoodie gibi modelleriyle birlikte satışa sunularak ilk gün bir satış rekoru gerçekleştirdi. Satışa sunulduktan sonraki gün stoklar tükendi ve Eeyoo.com satışlara bayram süresince ara verdi.

Enes Batur Tişört

Enes Batur Tişört

Bayramdan sonra da yeni giyimlerin hazırlanması ile birlikte Enes Batur tişörtlerinde %20 indirimin devam edeceğinin haberini de verdiler. Bayramdan sonra siz de stoklar tükenmeden yerinizi almak istiyorsanız eeyoo.com adresinden tişört seçiminizi yapabilirsiniz.

Enes Batur resmi LaLiga Instagram hesabından canlı yayın açtı

Enes Batur, İspanya’ya gittiği esnada hiç beklenmedik bir şekilde resmi LaLiga hesabından canlı yayına başladı. Bütün dünyadan seyirciler yayına girmeye çalışırken, Enes Batur 10 milyondan fazla izleyiciye seslenmeye çalıştı. İspanya’ya Atletich Bilbao – Leganes maçını izlemeye gittiğini videoda dile getirirken, sohbet kısmında bulunan Türklere de Türk bayrağı emojisi atması için istekte bulundu. Yaklaşık 5-6 dakikalık bir yayın yaptıktan sonra kapanışa yakın Atletich Bilbao’nun stadının başkanına teşekkür ettikten sonra onunla birlikte bir poz vererek yayını sonlandırdı.

Enes Batur LaLiga

Enes Batur LaLiga

Biraz maç hakkında bahsedecek olursak: daha çok durgun geçen bir maçın ardından son dakikalara doğru 1-1 sürerken 90+3’de Atletich Bilbao’nun yıldız oyuncusu Iker Muniain’in attığı son dakika golü ile birlikte 2-1 sonlanarak, stadda büyük bir coşku yarattı.

Bu canlı yayın ile birlikte Enes Batur’un 2018 Ağustos sonu itibariyle tatilde veya çekeceği içerikler için yurt dışında olduğunu görüyoruz. Umarız ki Logan Paul ile yaptığı kaliteli içerikler gibi videolar ile birlikte yine bizim karşımızda olur.

Enes Batur Logan Paul ile birlikte video çekti

Enes, Youtube üzerinden duyurduğu #ÜnlüyüBul adlı seri ile birlikte ilk durağını Logan Paul olarak belirledi. Enes Batur Amerika Birleşik Devletlerinin Los Angeles eyâletine giderek Logan Paul ile birlikte bir gün geçirdi ve bunu da videoya aktararak eğlenceli bir içerik sundu. Beraber çektikeri videoları aşağıdan izleyebilirsiniz.

18 milyon aboneye sahip olan Logan Paul, yurt dışında VLoglar, Challenge ve oyun videoları çeken bir Youtuber. Dünya çapında en fazla aboneye sahip kişisel kanallar listesinde de ilk beşe giriyor. Bu sebeple de fazlasıyla ünlü bir kimliğe sahip. Evine bile girerken bir sürü güvenlikten geçiyorsunuz ve videolarda da girişin gösterilmesine izin verilmiyor.

Bunun dışında Logan, müstakil ve çok büyük bir eve sahip. Bahçesinde 8 tane aracı bulunuyor. Bir Türk Youtuber’a göre oldukça zengin duran bir eve sahip. Bu videolar ile birlikte Enes Batur, yaklaşık 3 ayda 11 milyon izlendi. #ÜnlüyüBul serisinin diğer bir ayağının kim olduğunu bilmesek de Enes Batur’un Ağustos 2018 itibariyle İspanya’da olduğunu bilmemiz aslında serinin devamının geleceğine dâir bir ipucu olabilir.

Logan Paul ile birlikte video çeken tek Türk Youtuber’ın Enes Batur olmadığını da hatırlatalım. Barkcan Güven de Logan Paul’un evini ziyâret eden ve onunla video çeken Youtuberlar arasında. Kendi kanalından da onun çektiği videoya ulaşabilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler