En Çok Kazandıran Meslekler

En Çok Kazandıran Meslekler
En Çok Kazandıran Meslekler
5 Ocak 2023

En çok kazandıran meslekler günümüzde bir hayli araştırılmaya devam ediyor. Özellikle henüz eline mesleğini almamış lise öğrencileri, mesleğinden memnun olmayan kişiler veya henüz üniversitelerden mezun olmayan kişiler için merak konusu. Buradan kazanılan maaşın miktarından ziyade mesleğin ilgi alanınızın içerisinde olmasına da dikkat edin. Çünkü severek yaptığınız bir işten hem zevk alacaksınız hemde aldığınız zevk ölçüsünde maaş kazanacaksınız. Dolayısıyla kariyer basamaklarını tırmanmak gözünüze oldukça kolay gelcektir.

Yüksek gelirli bir meslek arayışındaysanız bu yazı tam da sizin için. Halihazırda elinizde bir meslek var ise maaşınızı ek mesleklerle de artırabilirsiniz. Aynı zamanda para çeken bitkileri evinizin içerisinde bulundurabilir veyahut para yağdıran dua yapabilirsiniz.

Aşağıda listelediğimiz meslekler kendinizi geliştirmenize, çalıştığınız yere ve yapmış olduğunuz ek iş imkanlarına göre fiyatları değiştirecektir. Yazımızdaki meslekler Forbes verilerine dayanarak kaleme alınmıştır. Dolayısıyla kaleme aldığımız bu yazı tavsiye yazısı değildir. Gelin hep beraber Türkiye’de en çok para kazandıran işler konusunun detaylarına göz atalım.

İlginizi çekebilir: Etnografya Nedir

En Çok Kazandıran Meslekler Neler?

Türkiye’de en çok para kazandıran mesleği bulmak sanıldığından daha kolay. Forbes sizin için araştırarak en çok kazandıran meslekler listesini derledi. Aşağıda meslekte kendinizi geliştirince yüksek maaş kazanabileceğiniz meslekleri derledik.

 • Cerrah
 • Anestezi uzmanı
 • Jinekolog
 • Dahiliye uzmanı
 • Psikiyatrist
 • Aile hekimi
 • Çocuk doktoru

Yukarıdaki listede yer alan meslekler biz yazımızı yazarken en çok kazandıran mesleklerdir. Bu veriler yıllara göre değişkenlik gösterebilmektedir. Lakin burada unutmayın ki bu meslekler işe yeni başlayanlar için değil kendisini mesleki alanda çok geliştirmiş insanların kazanabileceği miktarlardır. Dolayısıyla işinizde ne kadar çok gelişirseniz o kadar çok para kazanma şansınız olur.

Gelin hep beraber bu listede yer alan mesleklerin neler yaptığına, nasıl bu meslekleri yapabileceğinize ve yıllık ne kadar kazandıklarını yakından inceleyelim.

En Çok Kazandıran Meslekler

En Çok Kazandıran Meslekler

Cerrah

Parası fazla olan meslekler grubunun ilk sırasını Forbes verilerine göre cerrahlık mesleği çekmektedir.

Cerrahlar insan vücudundaki yaygın anormallikleri çözmek için eğitilmiş ve uzmanlaşmış doktorlardır.

Cerrahların çalışma alanı geniştir. Örneğin fiziksel saldırılar, araç kazaları ve düşme gibi travmalar genel cerrahinin alanıdır. Aynı zamanda ameliyatlar ve bazı bağırsak sorunları da cerrahdan sorulur. Bu kişiler videolaparoskopik ameliyat ve geleneksel ameliyat olarak iki tür ameliyat yapabilirler.

Cerrahlar genel olarak travma, mide ülseri, akut divertikülit, kolonik divertiküler hastalık, hemoroidler, koleste sistit ve fıstık gibi hastalıklara bakmaktadır.

Cerrah olabilmeniz için öncelikle tıp fakültesinden mezun olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında kamu personeli yabancı dil bilgisi tespit Sınavı. Girip buradan en az 50 puan almanız gerekmektedir. Bu iki kriteri karşıladıktan sonra tıpta uzmanlık sınavına girerek burada başarılı olmanız gerekiyor. Daha sonrasında genel cerrah asistanlığı ünvanına sahip olursunuz. Genel cerrah olabilmeniz için de son adım olan bitirme tezini tamamlamanız gerekmektedir.

Forbes geçtiğimiz aylarda en çok kazandıran 25 meslek grubunda cerrahlığı 1. sıraya yerleştirmiştir. Cerrahlar yılda ortalama olarak 299.600 $ kazanmaktadır.

Anestezi Uzmanı 

Hastanın ameliyat süresinde ona eşlik eden anestezi uzmanı parası çok olan meslekler kategorisinde 2. sırada yer alıyor.

Anestezi uzmanı yani genel olarak bakıldığında anestezist cerrahi işlem, teşhis veya terapitik bir yöntem sırasında hastanın tamamen ağrı hissetmemesini sağlayan doktordur. Burada anestezi uzmanının genel amacı hastayı iyi hissetirmek, gevşetmek, yapılan operasyonun ağrısız ve acısız geçmesi ve rahatlığını sağlamaktır.

Anestezi uzmanı hastanın işleme başlamadan önce temasa geçtiği ilk doktordur. Burada hasta odadayken anestezi doktoru hastayı ziyaret eder. Bu hastaya anestezin riskleri ve olası yan etkilerinden söz eder.

O anestezi uzmanları ameliyat esnasında ameliyat bitene kadar hastanın başında olmak zorundadır. Çünkü ameliyat sırasında tansiyon, nabız, solunum ve vücut ısısını takip eder.

Anestezi uzmanı olmak için tıp okumanız gerekmektedir. Daha sonrasında anesteziyoloji alanında uzmanlaşmanız gerekmektedir.

En çok merak edilen anestezi uzmanlarının maaşları ise Forbes verilerine göre yıllık olarak 291.300 $ dır. Lakin bu maaş girdiği ameliyat sayısı sayısına göre, hangi bölümde çalıştığını ve hangi hastanede olduğuna göre değişkenlik gösterir. Yani belirtmiş olduğumuz bu maaş az veya çok kalabilir.

Jinekolog

Genel olarak kadın sağlığını hayatları boyunca düzenli olarak en yakından izleyen jinekoloji doktorları Türkiye’de en çok para kazandıran meslekler arasında 3. sırada yer alıyor.

Jinekoloji, vulva, vajina, rahim ve yumurtalıklar dahil olmak üzere bir kadının üreme sistemiyle ilgili her şeyle ilgilenir. Sadece kadın üreme sistemini yanı sıra doğumda, gebelik sürecinde ve doğum sonrasında da hasta ile birlikte olur.

Jinekoloji bölümü kendi arasında üç bölüme ayrılmaktadır. Hamilelik ve doğum sırasında kadına eşlik eden doğum jinekologları, genital veya meme onkolojik patolojilerinde tedavi eden onkolojik jinekologlar ve aktif olarak idrar kaçırma sorunu veya mesane problemleri için ürojinekoloji bölümüdür.

Eğer ki jinekolog olmaya karar verdiyseniz altı yıl tıp fakültesini bitirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında tıp uzmanlık eğitimi sınavına girerek burada başarılı olmanız ve jinekolog için adım atmış olmanız gerekmektedir. Daha sonrasından ise ekstradan 5 yıl daha okumanız lazım.

Forbes verilerine göre jinekolog yıllık 203.100 $ kazanmaktadır. Tıpkı diğer mesleklerde olduğu gibi çalıştığı hastane ve bölümü maaş üzerinde etkilidir.

Dahiliye Uzmanı 

Bir diğer yüksek maaşlı meslekler arasında 4. sırada dahiliye uzmanları yer alıyor.

Dahiliye uzmanının ne iş yaptığına bakmadan önce dahiliye nedir? Sorusunun cevabına bakalım. Bu uzmanlık alanı ergenden yaşlısına tüm insanların organ veya sistemleri üzerinde cerrahi olmayan teşhis ve tedavisini sağlayan bölümdür.

Dahiliye bölümüne aynı zamanda tıp Kliniği olarak da isimlendirilir. Genel olarak hastane ortamında hizmet veren acil hasta bakımından sorumludur. Örnek verilecek olursa bir hasta acil servise geldiğinde belirli bir organ veya sisteme bağlanmaksızın hasta dahiliye uzmanı tarafından muayene edilir.

Dahiliye uzmanlarının amacı hasta hastanede kalırken gerek diğer bölümlere sevk etmek gerekse genel ve eksiksiz bir değerlendirme sonrasında hastaya uygun bir tanı koymaktır.

Dahiliye bölümü 9 alana ayrılmaktadır. Bu alanların şu şekildedir: Kardiyoloji, romatoloji, onkoloji, allergoloji, endokrinoloji, gastroenteroloji, hematoloji, nefroloji ve pnömoloji.

Dahiliye uzmanı olabilmeniz için tıp fakültesini tamamlamış ve TUS yani tıpta uzmanlık eğitimi giriş sınavına girip başarılı olmuş olmanız gerekmektedir. Daha sonrasında dahiliye alanında uzmanlaşmış oluyorsunuz.

Forbes verileri baz alındığında dahiliye uzmanları yıllık 192 bin 900 $ kazanmaktadır.

Psikiyatrist

En çok kazandıran işler listesinin 5. sırasında insanların sağlığı ile yakından ilgilenen psikiyatristler yer alıyor.

Akıl sağlığı ile yakından ilgilenmeyi sevenlerin favori mesleği olan psikiyatriyes olmak için 10 yıl eğitim gerekmektedir. 6 yıl tıp fakültesini tamamladıktan sonra 4 yılda psikiyatri alanında uzmanlık eğitimi almanız gerekmektedir. Meslekte kendinizi ne kadar geliştirirseniz hastaların sizi tercih etme olasılığı da o kadar artar.

Psikiyatristler ruhsal ve davranış bozukluklara yardımcı olan, teşhis koyan, tedavi eden ve önleyen bir tıp alanıdır. Psikiyatri terimi Yunanca ruhu iyileştirme sanatı kelimesinden türemiştir.

Genel olarak psikiyatristlerin teşhis ve tedavi ettiği ruhsal hastalıklar şu şekildedir:

 • Depresyon
 • Şizofreni
 • Anksiyete bozukluğu
 • Bipolar bozukluk
 • Kişilik bozukluğu
 • Delilik
 • Obsesif kompulsif bozukluk

Bu tip ruhsal bozukluklara tedavi etmek için en başta psikoterapi daha sonrasında ilaç ve çeşitli terapiler uygular. Ek olarak psikiyatristler psikologlar ve nörologlar gibi farklı tıp alanları ile de birlikte çalışır.

Forbes verileri baz alındığında psikiyatristler yıllık olarak 192.800 $ kazanmaktadır. Lakin bu ücret mesleki tecrübeye göre değişkenlik gösterebilir.

Aile Hekimi

Çok para kazandıran işler arasında 6. sırada yer alan bir diğer meslek aile hekimidir.

Aile hekimleri vücudun belirli bir bölümüne bakmak yerine bütün olarak sağlığı ve bakımı ile ilgilenen profesyonellerdir.

Burada araştırmalar gösteriyor ki hastaların birinci basamakta şikayetlerin yaklaşık %90 oranında acil servise veya kliniklere gitmeye gerek kalmadan aile hekimleri tarafından çözüldüğü görülmüştür.

Aile hekimi olabilmek için öncelikle altı yıllık tıp fakültesi bitirmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında TUS sınavını başarılı bir şekilde kazanarak aile hekimliği eğitimi almanız gerekmektedir. Bir farklı yöntemde ise tıp fakültesini bitirdikten sonra aile hekimliği eğitim programını tamamlayarak aile hekimi sertifikası ile de aile hekimi olabilirsiniz.

Özellikle aile hekimi pratisyen hekim ile karıştırılmaktadır. Pratisyen hekim tıp fakültesini başarıyla tamamlamış ve ihtisasını tamamlayan kişilere denmektedir. Aile hekimin de ise unvan sınavını geçmiş ve aile hekimi ile alakalı bölgeye atanmış kişilere verilen isimdir. Lakin her ikisinin de ortak özelliği tıp alanı olmasıdır.

Forbes verilerine göre aile hekimleri yıllık olarak 164.300 $ kazanmaktadırlar.

Çocuk Doktoru

Son olarak ise parası en çok olan meslekler listesini çocuk doktoru ile kapatıyoruz.

Çocuk doktorları 19. yüzyılın sonunda yüksek bebek ölüm oranları ve çocukların bakım ve tedavisinde uzman profesyonellerin bulunmaması nedeniyle ortaya çıkan bir tıp alanıdır.

Çocuk doktoru olabilmeniz için öncelikle tıp fakültesini tamamlamanız gerekmektedir. Daha sonrasında Pediatri bölümünde uzmanlaştığınızda çocuk doktoru olabilirsiniz.

Çocuk doktorları bir çok alanda görev alabilir. Sağlık kliniklerinde çalışa bilmekten ziyade kendi muayenehanelerini de açarak gelir elde edebilir. Aynı zamanda araştırma yapabilir, doğum hastanelerinde görev alabilir ve laboratuvarda çalışabilirler.

Çocuk doktorlarının genel amacı çocuk ve ergenlerin sağlığını iyi düzeyde tutmaktır. Aynı zamanda çocuk hastaların en iyi şekilde gelişimini tamamlaması ve sağlıklı bir şekilde büyümesi için kendisini geliştiren kişilerdir. Aynı zamanda anne baba ve çocuklarının sağlığı, çocuk aşıları, çocukların beslenmesi, ilaçlar, tedavileri ve çocuklar için en iyi olacak şeyleri uygular.

Günüzümüzde çocuklar ile yakından ilgilenen çocuk doktorları Forbes verileri listesinde yılda ortalama olarak 147.700 $ maaş aldığı bilinmektedir.

Bizi Instagram hesabınızdan takip etmeyi unutmayın.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri