En İyi Saz Markası

Özellikle Orta Asya’dan bu yana Türk Kültürünün önemli bir parçası olan bağlama tellerle tezenenin buluşmasıyla duygu yükü almamıza sebep olan bir parçadır. Öyle ki türkülerimizin vazgeçilmez bir parçasıdır. Türkülerin içerisindeki hüzün, sevinç, mutluluk ve diğer tüm duygulara yarenlik yapan bağlama özellikle çalmasını bilenlerin en iyi saz markasını araştırmasına neden olmaktadır.

Yöresine göre bağlama ya da saz denilen müzik aletinin yapılışında kullanılan ağaç önemlidir. Saz birçok ağaçtan yapılabilmektedir. Ancak türkü ustalarının aradığı en iyi sat dut ağaçlarından yapılmaktadır. Öyle ki dut bağlamanın sesini etkilemektedir. Sesini etkileyen husus sadece ağaç ve malzemesi değildir. Aynı zamanda bağlamayı ürüten emekçi eller ile şekillenmektedir.

En İyi Bağlama Markası Hangisi?

Tamamen el işçiliği ile oyma sanatının bir parçası olarak imal edilen sazlar verdiği akustik ses ve bu sesin çıkışı ile uyumlu olması gerekmektedir. Bu sayede ezgiler kendisin gösterir. Uzun saplı ve kısa saplı olarak satılan sazlar ile en iyi saz markası listesi şu şekilde yapılabilir.

·         Erdal Erzincan Bağlama

·         Yılmaz Müzik Evi

·         Gizem Müzik Evi

·         Telli Çalgı Yapım

·         Anadolu Müzik

·         Piarro Profesyonel

·         3M Müzik

·         Doremi

·         Dest

·         Müzikhane

Bağlama marka olarak seri üretimler ise satılıyor olsa da Anadolu’da bireysel olarak kişiye özel bağlama imalatı yapan yerlerde bulunmaktadır. Bazı büyük sanatçılar bu tür yerlerden bağlama yaptırmayı tercih eder. Öyle ki müzik ile türkünün en önemli argümanı sazlar olmaktadır.

Erdal Erzincan Bağlama

Adından da anlaşılacağı üzere ünlü halk müziği sanatçısı Erdal Erzincan’ın ismini almaktadır. Elde imal edilen sazın en önemli özelliği oyma olmasıdır. Bu sayede yumuşak bir tona sahiptir. Erdal Ercinzan bağlamaları mağun ağacından imal edilmektedir. Sapı ise sedefli bir klavye özelliği taşır. Sanatçıların dilinden Do kesik bağlama türündedir.

Yılmaz Müzik Evi

Sapı gürden ile sert bir ağaçtan yapılan Yılmaz Müzik Evi bağlamasının teknesi de vengi ağacından yapılmaktadır. Sazın kapağı ladin burguları ile gülden yapılır. Sazın en önemli özelliği ritimli ekolayzıra sahip olmasıdır. Tekne 41 cm ile kısa sap bağlama türündendir. Ekolayzır sazın sahnelerde kullanılmasına olanak sağlar.

Gizem Müzik Evi

Bağlamalar dut ağacından yapılması halinde en güzel sesi verdiği belirtilmektedir. Bu anlamda Gizem Müzik evi bağlamaları dut ağacından yapılmaktadır. Sapı ise sedef işlemlidir. Profesyonel bağlama sanatçıları için uygundur. Kısa sap özelliği ile bu bağlamaya gitar akordu yapılabilmektedir. Teknesi ise 40 cm olarak yapılır.

Telli Çalgı Yapım

39,5 cm tekneye sahip telli çalgı yapım bağlamaları yaprak duttan üretilmektedir. Listenin ilk sıralarında bulunan saz markalarına göre uzun saplı bir sazdır. Gül burguya sahip saz profesyoneller için yapılmaktadır. Sapı akgürgenden yapılmaktadır. Ses tahtası ise ladin ağacıdır. Klavyesi maundur.

Bağlamada En İyi Sesi Veren Ağaç

Sazların kalitesini hangi malzemelerden üretildiği göstermektedir. Malzemenin yanında üretim aşamaları ve üreten kişi de önemlidir. Özellikle çalınması ile istenilen duygunun verilebilmesi için ses kalitesi önem taşır. Sazın tonu ile verdiği yumuşak ses bağlamanın kalitesini göstermektedir.

Bağlama çalanlar ve severler en iyi bağlamanın dut mu ceviz ağacından mı olduğunu sorgulamaktadır. Piyasada daha çok dut ağacı ile maun, ladin ve vengi gibi ağaçlardan üretilen sazlar bulunmaktadır. Sap kısımları ise farklı ağaçlardan üretilir Daha çok saplarda kayın, maun, ceviz, meşe, kelebek gibi ağaçlar kullanılmaktadır.

Piyasada çok ucuza bağlamalar bulabilirsiniz. Bunların genel yapısı iç ve dışı farklı malzemeler ile ağaçlardan yapılmasıdır. Bu sayede maliyet düşürülmektedir. Ancak iyi bir ses almak istiyorsanız mutlaka dut ağacından yapılan bir saz tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu