Et ezilmesi nasıl anlaşılır? Et eziğine ne iyi gelir?

Et ezilmesi nasıl anlaşılır? Et eziğine ne iyi gelir?
Et ezilmesi nasıl anlaşılır? Et eziğine ne iyi gelir?
1 Haziran 2022

Et eziği nasıl geçer? Et eziği yoğun hayat rutinine sahip veya sporcu kişilerin sık sık karşılaştığı morartı ve ağrıların eşlik ettiği doku hasarıdır. Bu gibi durumlar hepimizin başına gelebilir. Ancak et eziği nasıl anlaşılır? Her morarma et eziği anlamına gelir? Elbette hayır. Et eziğine ne iyi gelir? Uzmanlar morarmaların et eziği belirtisi olduğunu ancak mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerektiğini söylüyor. Et eziğine ne iyi gelir evde neler yapılabilir? Et ezilmesine iyi gelen kremler hangileri? Et ezilmesi kaç günde iyileşir?

Et ezilmesi nedir?

Çarpma, düşme, burkulma ve darbe gibi dış etkenlere bağlı olarak oluşan şişlik ve ağrının eşlik ettiği yarasız ancak morarmaların bulunduğu vakalara et ezilmesi denir. Et ezilmesi daha çok sporcularda ve yoğun tempoda çalışan kişilerde rastlanan bir durumdur. Et ezilmesi kas veya yumuşak doku zedelenmesi olarak da bilinir. Ufacık sıkışma vakalarından, travma düzeyi yüksek kazalara kadar et eziği oluşabildiği gibi vücudun çeşitli yerlerinde de meydana gelebilir. Peki her morarma et eziği midir? Moraran bölgenin et eziği olup olmadığını nasıl anlarız?

Et ezilmesi nasıl anlaşılır?

Aktivite esnasında veya çeşitli travmalar sonrasında gerçekleşebilen yaralanmalar yumuşak doku yaralanmaları ezilme ve burkulma olarak karşımıza çıkar. Medicana Avcılar Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Muzaffer Gökhan Kahraman tendon ve ligamanlarda halk arasında eklem bağları olarak bilinen bölgelerde daha sık karşılaşılan morarmalar et eziği belirtisi olabileceği hakkında açıklama yaptı. Tendon ve ligamanlarda oluşan morarmalar et eziği belirtisi olabilir!

Et ezilmesi belirtileri;

 • Morarma
 • Ağrı
 • Şişme
 • Ekleme yakın olan bir bölgedeyse eklem hareketinde azalma
 • Karın duvarı bölgesindeyse iç organ yaralanmaları

Yukarıda sıralanan et eziği belirtilerinin hepsi her hastada görülmeyebilir. Bu nedenle et eziğinden şüpheleniliyorsa erken müdahale için bir uzmana başvurulmalıdır. Et eziği şikayetinin önüne geçmek ve şikayetleri en aza indirmek için erken tanı ve müdahale önemlidir.

Et ezilmesi nasıl geçer?

Yukarıda bahsettiğimiz belirtilerden biri veya birkaçı ile sağlık kuruluşlarına başvuran hastalar hekim tarafından önce fizik muayene, ezilme ve burkulmalara dair bulgulara rastlanırsa grafi ya da manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri ile teşhis edilir. Daha sonra uygunsa sargıya alınır. Zamanında tanı ve tedaviye başlanmamış et eziği vakaları ilerleyen dönemlerde eklem bölgesinde kronik ağrı ve eklem iltihabı gibi çeşitli sorunların oluşmasına neden olabilir. Et eziği tedavisi uzmanlarca önerilen ve gerek görülen ilaçlarla desteklenebilir. Et ezilmesi evde uygulanabilecek bazı yöntemler ile tedavi sürecine destek olunabilir.

Et ezilmesine ne iyi gelir?

Uzun yıllardır et ezilmesi evde tedavi edilen bir durumdur. Özellikle sağlık kuruluşu olmayan veya imkanların uygun olmadığı yerlerde daha çok tercih edilen doğal yöntemler et ezilmesi için büyük faydalar sağlamıştır. Et ezilmesine zeytin uygulaması en sık rastlanan yöntemlerden biridir. Et eziği oldukça ağrılı ve yaşantıyı kısıtlayan bir sorundur. Bu nedenle insanlar ‘et eziğine ne yapılır?’ ve ‘et ezilmesi ağrısı nasıl geçer? ’gibi soruların cevaplarını merak edip internette araştırmaya yönelmişlerdir. Aşağıda et ezilmesi ve beraberinde getirdiği şikayetlere iyi gelen ve evde kolaylıkla uygulayabileceğiniz yöntemler yer alıyor. Yaralanma meydana geldikten sonraki ilk 48 saat içinde;  eklemi dinlendirme

 • Soğuk kompres uygulamaları
 • Sargı ile sabitleme
 • Yüksekte tutma uygulamaları

Eski dönemlerden beri büyüklerimizin en sık kullandığı doğal yöntemlere de yazımızda yer verdik. Ancak bu yöntemleri uygulamadan önce bir uzmana başvurulması, olası kırık riskini göz ardı etmemeniz faydalı olacaktır.

 • Et eziğine çiğ et koymak: Şikayetin olduğu bölgeye koyulan ve bir süre bekletilen çiğ etin ağrıyı ve şişliği azalttığı inanılıyor.
 • Et ezilmesine zeytinin etkileri: Zeytin çekirdekleri ayrıldıktan sonra önce çekirdeklerin sonra zeytinlerin ezilerek hamur haline gelmesi sağlanır. Bu hamurun et eziklerinde meydana gelen şikayetlerini giderdiği düşünülüyor.
 • Sirkenin et ezilmesine faydaları: Özellikle şişlikler için büyük etkiler gösteren sirke et eziğinde oluşan şişliklere çok fayda sağladığı söyleniyor.
Et eziğine iyi gelen kremler
Et eziğine iyi gelen kremler

Et eziği için krem kullanılır mı?

Et eziği olan hastaların doktora göründükten sonra önerilen ve reçete edilen bazı ilaçları kullanmaları gerekebilir. Özellikle ağrı ve şişlik şikayeti için haricen uygulanan uygun kremler uzmanlar tarafından reçete edilebilir. Bu kremler anestezik kremler olabildiği gibi ağrı kesici özelliği taşıyan kremler de olabiliyor. Aşağıda doktorların önerdiği et eziği için kremler ve özellikleri yer alıyor. Aşağıdaki kremleri eğer doktorunuz tanı koymadı ve reçete etmediyse kullanmayın.

Reparil Jel

Travmalı bölgeye haricen uygulanan Reparil krem bölgedeki şişliğin ve ağrının giderilmesinde büyük fayda sağlar. Reparil jel genellikle bandajla birlikte kullanılması tercih edilerek kullanılır. Sargı ile birlikte kullanılan Reparil krem daha etkili sonuçlar verir. Aşağıdaki durumlarda Reparil jelin kullanımı tercih edilebilir. Doktorunuz şikayetinize uygun bir kullanım şekli önermediyse Reparil Jel prospektüsünde yer aldığı şekilde sorunlu cilt bölgesine günde bir veya birkaç kere ince bir tabaka şeklinde sürülerek şikayetleriniz tamamen geçene kadar uygulayabilirsiniz.

 • Ezik ve çürüklerde
 • Kan toplanması
 • Burkulma
 • Kiriş kılıfı yangısı
 • Omurga kemiğinin ağrısında
 • Varisleşmiş damarlarda
 • Yüzeysel toplardamar iltihabında

Her ilaçta olduğu gibi alerjik bünyeye sahip kişilerde yan etki riski daha yüksektir. Yan etkileri yok denecek kadar az olan Reparil krem yan etkileri nadiren görülür. Reparil krem emilerek kana karıştığı için halinde kanın pıhtılaşmasını engelleyen ilaçları ve kan şekerinin düşürülmesi için kullanılan ilaçların etkilerini arttırıcı bir özellikler gösterebilir. Bu nedenle doktor önermedikçe Reparil krem uygulaması yapılmamalıdır.

Lasonil Jel

Lasonil jel çeşitli sebeplerden dolayı oluşmuş iltihabın tedavisine ve et ezilmelerinde tedavi olarak kullanılabilen bir ilaçtır. Ayrıca bu kremin ödem çözücü ve pıhtılaşma önleyici etkisi de vardır. Lasonil jel kullanımı esansında göz ve burun ile temasından kaçınılmalıdır. Temas etmesi halinde bolca su ile yıkanmalıdır. İlaç yaralı bölgeye sürüldükten sonra minimum 1 saat süre geçtikten sonra banyo yapılmalıdır. Krem doktor başka şekilde uygulama önermedikçe şikayetleriniz tamamen geçene kadar hafif hareketlerle ince tabaka şekilde yavaşça uygulanmalıdır. Uygulandıktan sonra üstü kapatılmamalıdır. Krem kuruduktan sonra giyinilmelidir.

 • Ezilmeler
 • Burkulmalar
 • Şişme
 • Eklemlerde su toplanması
 • Hematomlu veya hematomsuz kapalı yaralar
 • Spor yaralanmaları

İlacın kullanımı doktor gözetimi altında olmadan kesilmesi durumunda nadiren de olsa kaybolan eritem ya da aşırı duyarlılık görülebilir. Kanama halinde olan yaralara, açık yaralara, deri enfeksiyonlarına, tahriş olmuş deri enfeksiyonlarına, mukoza membranları üzerine Lasonil jel kullanımı uygun değildir.Lasonil jelin içerdiği etken ve yardımcı maddelerin herhangi birine alerji veya hassasiyetiniz varsa kullanımı sakıncalıdır. Beklenmedik bir etki görüldüğünde uzman doktora başvurulmalıdır.

Dolgit Krem

Dolgit krem vücutta oluşan iltihap ve ağrıyı meydana getirebilen biyolojik etkileri azaltmaya yardımcı olur. İlacın kullanımı esnasında gözünüzle veya ağzınızla temas olması durumunda bol su ile yıkanmalıdır. Egzama, açık yara, yanıklarda, enfeksiyon, isilik ve kabartı durumlarında dolgit krem kullanımı uygun değildir. Dolgit krem tedavisini uygularaken güneş koruyucuları veya losyonlar, böcek kovucu gibi kimyasallar ve diğer cilt ürünlerinin kullanımı tavsiye edilmemektedir.

 • Ezilmelerden kaynaklanan şişlik
 • Ezilme sonrası meydana gelen ağrı
 • Spor yaralanmaları
 • Burkulma-incinme

Dolgin kremin 14 yaşından küçük çocuklarda kullanılması uygun değildir. Bu ilaç hamilelerde veya emziren annelerde doktora danışılmadan kullanılmamalıdır. Dolgit krem uygulaması yapıldıktan sonra en az 1 saat bekleyerek duşa girilmesi önerilir. Ayrıca krem iyice emildikten sonra giyinilmesi tavsiye edilmektedir. Doktor tavsiyesi ile kullanılırsa ince tabaka şeklinde sürülmüş olan dolgit krem tamamen emilene kadar hafif masaj yapılarak sorunlu bölgeye uygulanır. Rahatsızlık düzeyine göre günde 2 veya 3 kez uygulanabilir. Burun akıntısı, göz yaşarması veya kalıtsal yatkınlığı bulunan bireylerde astıma benzeyen nefes almada güçlük görülürse dolgit krem yan etkileri olabilir ve derhal doktora başvurulmalıdır. Dolgit kremin herhangi bir etken ya da yardımcı maddesine alerjiniz varsa kullanılmamalıdır.

Voltaren Krem

Uygulandığı bölgedeki kanın pıhtılaşmasını önleyen Voltaren krem aynı zamanda var olan pıhtıyı eritir, bağ dokunun kendini yeniden iyileşmesini hızlandırır. Yaralanmalara bağlı olarak oluşmuş zedelenmelerde dokunun oluşturduğu sert haldeki oluşumun yumuşamasını sağlar. Voltaren krem yaralanma kaynaklı çürük, morluk, kan oturması ve ödemin tedavisinde kullanılabilen bir ilaçtır. Voltaren krem kullanımı esnasında burun, ağız ve göz ile temasından kaçınılmalıdır. Temas edilmesi durumunda çokça suyla yıkanmalıdır. İltihaplı bölgede kullanılması durumunda sargı bezi ile kapatılması gerekebilir. İlacın hamile veya emziren annelerde doktor önermedikçe kullanılması önerilmemektedir. Doktor başka türlüsünü önermediği sürece söz konusu bölgeye ince tabaka şeklinde sürüp deri tamamen emene kadar hafif hareketlerle masaj yapmalısınız. Krem rahatsızlığın düzeyine göre günde 2 veya 3 kez uygulanabilir. Aşağıda verilen durumlardan herhangi birini gözlemlerseniz dolgit krem yan etkilerini yaşıyor olabilirsiniz ve derhal doktorunuza başvurmalısınız.

 • Yüz, ağız, dil ve boğazda şişlik
 • Sıvı kabarcıklı deri döküntüsü veya kurdeşen
 • Kısa ve hırıltılı nefes alma
 • Göğüste sıkışma hissi yani astım
 • Egzama veya iltihaplanma
 • Döküntü
 • Işığa karşı hassasiyet
 • Kaşıntı
 • Kızarıklık

Hirudoid Forte Krem

Pıhtı oluşumunu engellemek ile görevli ve oluşan pıhtıyı eriten beraberinde getirdiği yangıyı önleyici içerikte bir kremdir. Kendi kutusunda prospektüsüyle birlikte plastik burgulu kapaklı, beyaz, metal tüp ambalajlarda sunulur. Kendine has kokusu olan Hirudoid krem beyaz veya açık bej renkli, emülsiyon formundadır. Hirudoid forte krem aşağıdaki durumların tedavisinde kullanılabiliyor;

 • Yüzeyel flebit yani toplardamarların yangısı
 • Hematomlu yaralanmalar yani zedelenmiş bir damardan sızan kanın dokuda birikmesi
 • Hematom olmayan künt yaralanmalar

Hastalıklı cilt bölgesine parmakla hafifçe yayılarak sürülmesi gereken bu krem, şiddetli ağrılı yangı durumunda etkilenmiş bölgeye dikkatli bir şekilde yayılmalı ve bir sargı ile kapatılmalıdır. Bu tür ağrılı durumlarda, krem cilde ovalayarak veya masaj yapılarak değil, doğrudan hafifçe uygulanmamalıdır. 2 haftalık düzenli kullanımda şikayetleri tamamen ortadan kaldıran bu krem doktor önerisi ile kullanılmalıdır. Hafif ve seyrek olarak kızarıklık yan etkisi, krem uygulaması kesildiğinde ortadan kalkar.

Et eziği nasıl geçer?
Et eziği nasıl geçer?

Et eziği hakkında merak edilen sorular

İçeriğimizde et eziği hakkında birçok soruya ve cevabına yer verdik ancak aşağıda et ezilmesi ile ilgili merak edilen diğer soruları da cevapladık. Eğer içeriğimizde et eziği ile ilgili aradığınız soruyu ve/ya cevabı bulamadıysanız bu bölüme mutlaka göz atmalısınız.

1.    Et ezilmesi kaç günde geçer?

Yumuşak doku zedelenmesi olarak konulan tanılarda durumun ciddiyetine göre iyileşme süresi değişebilir. Et ezilmesi ne kadar sürede geçer? Ancak oluşan morluklar, ağrılar ve şişlikler 2 hafta ila birkaç arasında tamamen iyileşir. Ancak iyileşme görülmeye başladıktan sonra travmalı bölgeyi yormamak, fazla kullanmamak gerekir. Zorlanan travmalı bölgede şişmeler ve ağrı meydana gelebilir.

2.    Et ezilmesi alçıya alınır mı?

Travmalı bölge eğer ayaktaysa 2-3 gün üzerine basılmamalıdır. Bu süreçte koltuk değneği kullanılabilir. Şişliği çok fazla olan bölgelerde doktor birkaç günlük geçici bir alçı uygulanabilir. Ancak daha çok sargı ile bu durumun hızla iyileşmesine ve şişliğin inmesine yardımcı olabilirsiniz.

3.    Belde et ezilmesine ne iyi gelir?

Belde et ezilmesi kaslara ve bağlara aşırı ya da ani yüklenme, yoğun stres, yanlış sandalye ve yatak tercihi, zamanının %50 ‘ den fazlasında oturarak çalışmak zorunda kalmak gibi birçok sebepten dolayı oluşabilir. Doktorunuzun önerdiği şekilde hafif egzersizler veya uygun süreli istirahatler büyük ölçüde fayda sağlar.

4.    Ayak et ezilmesine ne iyi gelir?

En sık et eziği görülen bölge ayak ve ayak bileğidir. Ayaktaki et eziği için en rahatlatıcı yöntem üzerine basmamak, soğuk uygulaması, doktorun önerdiği kremler ve sargıdır. Ayak sargıya alındıktan sonra birkaç gün içinde hemen etki gösterir.

5.    Kolda et ezilmesine ne iyi gelir?

Zaman kaybetmeden uygulanan soğuk kompres oluşabilecek morarmaları enaza indiirken ağrılar için de büyük fayda sağlar. Soğuk su kompresini 3-4 kez 10’ar dakika kadar 3 gün boyunca uygulayın.

6.    Bacakta et ezilmesine ne iyi gelir?

Çarpma, düşme, darbe gibi travmalarla meydana gelen et ezilmeleri ayakta veya bacakta olduğunda en büyük fayda sağlayan yöntem üzerine basmamak, düz bir şekilde uzatmak olacaktır. Diğer vücut bölgelerinde oluşan et eziklerinde olduğu gibi soğuk kompres ve destekleyici kremler ile iyileşme sürecini hızlandırabilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler