Evde orkide bakımı nasıl yapılır? Orkide dalı neden sararır?

Evde orkide bakımı nasıl yapılır? Orkide dalı neden sararır?
Evde orkide bakımı nasıl yapılır? Orkide dalı neden sararır?
16 Temmuz 2021

Evde orkide bakımı nasıl yapılır? Orkide dalı neden sararır? Orkideler gezegenin en büyük çiçek açan grubunu oluşturur. Hırslı uluslararası koleksiyoncular tarafından hala avlanmaya devam eden ve ticareti yapılan orkide bitkisi sadece Antartika kıtasında yetişmemektedir. Gökkuşağının büyün renklerini bulabileceğiniz orkide bitkilerinde sadece siyah rengi bulunmamaktadır. Dünyanın her yerinde bilinen bir bitkiye evinizde yer açmaya ne dersiniz? Evde orkide bakımı nasıl yapılır?

Evde orkide bakımı nasıl yapılır?

İçindekiler

Orkide bitkisi nasıl yetiştirilir? Kısaca göz atalım…

Orkide bitkileri çok eski zamanlarla Çin tıbbında akciğer kaynaklı hastalıkların tedavisinde kullanılırmış. Aynı zamanda Antik Yunanistan’da ise erkeklik ve erkek doğurganlığı ile ilişkilendirildi, İnanışa göre kadınlar orkide çiçekleri yerse, aile geleneğini sürdürmek için bir erkek çocuk doğuracaklardı. Zamanında insanların inançlarına kadar etki eden orkide bitkisinin bakımına kısaca göz atalım.

Sulama: Haftada 1 veya 2

Toprak: Çeşitli lif ve torf karışımı

Gün ışığı: Kökleri çok sever.

Nem: %50 – %70

Isı: 18-29 derece

Geleneksel Çin tıbbında orkide öksürük ve akciğer hastalıklarının tedavisine yardımcı olmak için kullanılmıştır. Ayrıca Victorialılar, orkidenin karşı konulmaz güzelliği karşısında o kadar şaşkınlardı ki, onları hazineler gibi toplayıp sergilediler. Gerek işlevi gerekse dış güzelliği ile her yerde kullanılan orkide bitkisinin yetiştirilmesine daha yakından göz atalım.

Orkide bitkisinin bakımı nasıl yapılır?

Orkide bitkisinin bakımı nasıl yapılır?

Birbirinden lezzetli kek ve kurabiyeler yaparken içerisine kattığınız vanilyanın orkide bitkisinden geldiğini biliyor muydunuz? Vanilya özü orkide Vanilla planifolia’dan gelir. Yenilebilir tek bir meyve üretebilen orkide bitkisine evde bakmak oldukça basittir.

Orkide bitkisinde sulama

Orkide bitkisi için sulama, diğer bitkilere göre daha fazla önem arz etmektedir. İhtiyaca göre su vermeniz bu noktada oldukça önemlidir. Genellikle dinlenmiş ılık oda suyu tercih ediniz. Haftada 1 veya 2 kez sulama yapabilirsiniz. Sulama yaparken yapraklara gelmemesine, sadece toprağı ıslatmaya özen gösteriniz.

Orkidenin yeteri kadar sulandığının en güzel işareti köklerini gözlemlemektir. Kökleri parlak ve yeşil ise orkide yeteri kadar sulanmıştır. Eğer kökler kahverengi ve iri ise fazla sulandığını göstermektedir. Son olarak kökler gri veya beyaz ise orkidenin suya ihtiyacı vardır. Orkideyi sulamak için genellikle 3 farklı yöntem kullanılmaktadır. Gelin hep beraber orkideyi sulamak için yöntemlere göz atalım.

Buz küpleri ile orkide sulama

Orkide toprağınız sert ise bu yöntem oldukça tercih edilen bir yöntemdir. Bitkinizin ihtiyacına göre buz küplerini toprağa bırakınız. Bu sayede yavaş yavaş eriyen buzlar, toprağın daha rahat suyu emmesine yardımcı olacaktır. Buz küpleri tamamen eridikten sonra çiçeğinizin alt tabağını kontrol etmeyi ihmal etmeyiniz. Su var ise fazla suyu boşaltın.

Dallandırma yöntemi ile orkide sulama

Dallandırma yöntemi, genellikle haftada 1 tercih edilmesi önerilen bir yöntemdir. Dinlendirilmiş, oda sıcaklığında suyun içerisine saksınızı koyun. Yaklaşık 10-12 dakika bekledikten sonra, saksınızı sudan çıkarınız ve fazla suyun akmasına izin verin.

Doğrudan su dökerek orkide sulama

Genellikle çiçek bakımına yeni başlayan insanların tercih ettiği yöntem, doğrudan su dökmektir. Bu yöntemi uygularken sprey şeklinde bir şişeden yardım almanız gerekmektedir ve işlem sonrası alt tabağını kontrol ederek fazla suyu mutlaka dökmelisiniz.

Orkide bitkisinde toprak seçimi

Orkide bitkisi her toprakta yetişebilen bitkilerden değildir. Orkide sizin bildiğiniz bitkilerden değil, bizden söylemesi 🙂 Çeşitli lif ve torflar ile hazırlanmış bir karışım ister. Orkidenizin yeteri kadar büyümemesi, topraktan kaynaklı olabilir. Çiçeğiniz büyümüyorsa ‘’Her şeyi yaptım ama orkide büyümedi.’’ Diye dertlenmeyin, toprağı kontrol edin 🙂

Orkidenizi gübrelemeyi tercih edebilirsiniz. Diğer süs bitkilerinden farklı olarak orkide için sıvı gübre veya besin kullanmanız gerekir. Sıvı gübreyi buzlukta dondurmayı deneyebilirsiniz. Böylece toprağa sıvı buz gübreyi bıraktığınızda yavaş yavaş erime gösterecektir.

Orkide bitkisinde saksı seçimi

Orkide bitkisinin kökleri ışığı oldukça sevmektedir. Bunun için saksınızı şeffaf seçmeniz bitki için daha iyi olacaktır. Saksı değişimi yaparken köklere zarar vermemek için, gerekirse saksıyı kırın. Değişim sırasında çıkan kökleri zorla saksıya sokmaya çalışmayın.

Orkide bitkisinde nem, sıcaklık ve ışık

Orkide bitkisi 18-29 derece sıcaklıkları arasında kalmalıdır. Ne kadar tropikal bir bitki olsa da sıcağı sevmemektedir. Sıcaklığı 18 derecenin altı ve 29 derecenin üstüne çıktığında bitkinize zaman içerisinde zarar verebilmektedir. Nem konusunda ise oldukça değişken bir bitkidir. Genel olarak %50’nin altına düşürmemeye çalışın. Fazla ışığı sevmeyen orkide bitkisi, aynı zamanda loş bir yerde de bulunmamalıdır. Orkidenin üzerine gelen güneş yarı yarıya filtrelenmiş olmalıdır, yani dokunduğunuz zaman yaprakları hiç ısıtmamalı ya da çok az ısıtmalıdır.

Orkide bitkisinde nem, sıcaklık ve ışık

Orkide evde nasıl çoğaltılır?

Orkide bitkisi düşünüldüğü kadar zor çoğaltılan bir bitki değildir. Aksine sizlere 3 farklı yöntemden bahsedeceğiz. Ayırma yöntemi, keikiden yöntemi ve çelikle ayırma yöntemi. Size en uygun gelen çoğaltma yöntemini kullanabilirsiniz.

Ayırma yöntemi ile orkide çoğaltma

Orkide yavru verdiğinde bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Bunun için orkideyi saksıdan dikkatli bir şekilde ayırınız. Gerekirse saksıyı kırabilirsiniz. Daha sonra yavruları dikkatli bir şekilde ayırın. Ayırdığınız yavruları yeni bir toprağa ekin ve düşmemesi için sopa ile sabitleyin.

Keikiden yöntemi ile orkide çoğaltma

Keikiden, orkidenin uçlarında oluşan yavru orkidelerdir. Keikidenler yeteri kadar olgunlaştığında çoğaltma işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Keikidenler en az 3cm, 2 yapraklı ve kökleri oluştuğunda ayırmanız doğru olacaktır. Keikidenleri ayırdıktan sonra 24 saat boyunca bitkiyi sulayın.

Çelik yöntemi ile orkide çoğaltma

Gövde, kök veya yaprak parçası ile bitkinin çoğaltılma işlemi çelikle çoğaltılma yöntemidir. Çelik ile bitkiyi çoğalttıktan sonra orkideyi tam gölgede tutun. Orkide tekrar çiçek sapından fide verirse eski yerine alın. Orkideyi budayın. Budanan sapların yerine sülfürü tozu veya tarçın sürün. Daha sonra sapı toprağa ekin.

Evde orkide bakımı hakkında merak edilen sorular

Bulunduğunuz ruh hali ne olursa olsun, orkidelerde ruh halinize uygun renk mutlaka bulacaksınız. Bir tanesi hariç, siyah! Nadir olsalar da, mavi orkideler- lavanta, yeşil ve sarı gibi çift renk kombinasyonlarında açanlar bile var. Adeta renk cümbüşü yaratan orkideler hakkında merak edilen soruları sizler için derledik.

Orkidenin saksısından çıkan kökler kesilir mi?

Orkidenin saksısından çıkan kökleri kesilmemelidir ve zarar verilmemelidir.

Orkidenin yeteri kadar ışık aldığı nasıl anlaşılır?

Orkidenin yeteri kadar ışık aldığını yapraklarına bakarak anlayabilirsiniz. Eğer ki yapraklar kahverengi ise güneşte çok fazla durduğu anlamına gelir. Yeşil renkli ise yaprakları yeteri kadar güneş alıyor demektir.

Orkide neden büyümez?

Orkide genellikle güneş almadığından ve yeteri kadar beslenmediğinden büyümemektedir. Bitkinin yeteri kadar ışık ve su aldığından emin olun.

Orkidenin yaprakları neden kahverengileşir?

Orkidenin yaprakları fazla güneşe maruz kaldığında kahverengileşme gösterir. Bitkiyi güneşten uzaklaştırmayı ihmal etmeyiniz.

Orkidenin çiçekleri neden çürür?

Orkidenin çiçekleri fazla sulamadan dolayı çürüyebilir.

Orkide çok su ister mi?

Orkideler suyu oldukça sevmektedir. Lakin her gün sulama yapmayınız.

Orkidenin kökleri güneş görmeli mi?

Orkidenin köklerinin ışık alması için şeffaf saksı tercih edilmelidir. Lakin bitkinizi direkt olarak güneşe maruz bırakmayınız.

Orkide saksısı şeffaf olmak zorunda mı?

Orkide saksısının şeffaf olması tercih edilmektedir. Köklerinin ışık alması büyümeyi desteklemektedir.

Hiç kökleri kalmamış Orkide nasıl canlandırılır?

Orkidenin yapraklarını çıkarın ve bitkiyi arap sabunu ile yıkayın. Çürüyen kısımları hesin ve yaprakları dezenfekte edin. Çiçekli ise bitki budama yapmayın. Kesilen yerlere tarçın sürün. Kökü olmayan orkideyi toprağa dikip, ıslatmadan saksıyı streçleyin.

Orkide hava kökleri neden kurur?

Orkide yeteri kadar nem almadığında kökleri kurumaktadır.

Yapraksız Orkide yaşar mı?

Orkideler kökleri ile de fotosentez yapmaktadır. Dolayısıyla yapraksız orkide yaşayabilir.

Orkide dışarıda yetişir mi?

Orkide yeteri kadar koşullar sağlandığında dışarıda yaşayabilmektedir.

Orkide kışın nasıl bakılır?

Orkideler kışın haftada 1 kez sulanmalıdır.

Sararmış orkide yaprakları nasıl canlandırılır?

Sulama nedeni ile sararmış ise sulamayı bir müddet durdurun. Lakin bazı mantar ve bakteriyel hastalıklar da bitkinin yapraklarında sararmaya neden olabilir.

Kuruyan orkide nasıl budanır?

Kuruya orkide yapraklarını gövdeye en yakın yerden keserek çıkarmalısınız. Daha sonra kesilen yere toz tarçın dökünüz.

Orkide çiçeğinin yaprakları neden buruşur?

Orkidenin yapraklarının buruşma nedeni yeteri kadar su almadığından buruşması söz konusu olabilir.

Orkide vitamini nasıl yapılır?

Bir çay kaşığı pekmezi bir litre veya 2 suya karıştırın ve orkidelerinizi sularken kullanın.

Orkide çiçek coşturan nasıl kullanılır?

1 litre sulama suyuna 1 kapak Çiçek coşturan katarak, bitkilerinizi sulayınız.

Orkideye maya verilir mi?

Kuru maya orkideye bitki coşturan tarifi ile verilebilir.

Orkideye ne gübresi verilir?

Orkideye Rivasol Solucan Gübresi kullanmanız önerilmektedir.

Orkideye vazelin neden sürülür?

Vazelin orkidenin büyümesine yardımcı olmaktadır. Böylece daha hızlı çiçek açmasını sağlamaktadır.

Orkideye koyun gübresi verilir mi?

Orkideler gübre sevmemektedir. Dolayısıyla koyun gübresi verilmez.

Orkideye sarımsak nasıl verilir?

Sarımsakları soyup 24 saat suda bekletin. Daha sonra suyun içine 1 aspirin atın ve bu şekilde bitkiyi sulayın.

Orkideye çay dökülür mü?

Orkideye yeşil çay vermemelisiniz.  Sadece demlenmiş ve soğumuş olan yeşil çaydan bir yemek kaşığı kadar verilmesi yeterli olacaktır.

Orkideye perlit verilir mi?

Perlit, orkide fideleri için kullanılabilir.

Orkide çiçeğine şekerli su verilir mi?

Şekerli su genellikle çiçek saplarında açmamış tohum varlığında kullanılmaktadır.

Orkide çiçeğinin anlamı

Orkide çiçeği sevgi ve zarafeti simgelemektedir.

Orkidenin ömrü ne kadar?

Orkide çiçeğinin ömrü ortalama 3-4 aydır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler