Filecoin Nedir? Filecoin (FIL) Neden Önemlidir?

Depolama üzerine harika bir sistem olan Filecoin (FIL) ile tanışmaya hazır mısınız? Sizleri teker teker site gezdirmek yerine bütün Filecoin (FIL) bilgilerini tek bir sayfada toparladık. Aklınızdaki tüm soru işaretlerine çözüm buluyoruz. Hazırsanız Filecoin Nedir? Filecoin (FIL) Neden Önemlidir? yazımıza geçelim. Keyifli Okumalar.

Filecoin (FIL) yazımız bir yatırım tavsiyesi değildir. Kendi araştırmanızı kendiniz yapmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Safepal Nedir? Borsa İçerisinde İşlem Görüyor Mu?

Filecoin Nedir?

Filecoin (FIL) ‘e kabaca baktığımız zaman depolama ile alakalı olduğunu görmekteyiz. Dosyalarınızın zaman ilerledikçe emniyetli bir şekilde saklanmasını, ekonomik desteklerle de bunu kombine eden bir ağdır.

Kullanıcılar, Filecoin (FIL) üzerinde dosyalarını depolamak istediklerinde belli bir ödeme yapmaları gerekmektedir. Depolama işi, depolama madencilerin de gerçekleşir. Burada bahsetmiş olduğumuz depolama madencileri; dosyalarınızı depolarken aynı zamanda değişmemelerini, doğru bir şekilde depolanmasını sağlayan bilgisayarlardır. Dosyalarınızı saklamak isterseniz veyahut bir başka kullanıcı adına depolama yapıp gelir elde etmek isteyen herkes Filecoin (FIL) kullanabilir. 

Filecoin’in yerel kripto para birimi FIL olarak gösterilir. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz depolama madencileri, belgelerinizi emniyetli bir şekilde saklamak için FIL birimlerinden elde ederler. Bunun üzerine Filecoin’in kendisine ait olan block zinciri ise; FIL transferi için yaptığınız işlemleri ve depolama madencilerinin düzgün biçimde toplandığına dair delilleri kayıt altına alır.

Filecoin Madenciliği

Filecoin madencileri, çeşit çeşit sözleşmeler yöneterek ve zincire her 35 saniyede bir FIL hediyeleri depolayarak ağa bir hizmet sağlamaktadır. Filecoin madencisini aktif hale getirmek başarılı bir teknik gerektirmektedir. Bugüne kadarki en kapsamlı Filecoin madenci uygulaması şüphesiz ki; Lotus Miner olmuştur.

Filecoin Avantajları

  • Filecoin’in depolama fiyatları oldukça düşüktür. Çünkü Filecoin, veri için daha büyük bir ücretsiz depolama pazarı oluşturma eğilimi içerisindedir.
  • Filecoin, maksimium bir depolama ağına ulaşmanızı sağlar. Bunu da, birden çok bilgisayarı birbirine bağlayarak yapmaktadır.
  • Filecoin sizlere yeni depolama bilgisayarlarını zorunlu tutmadan, mevcut kaynakları kullanmanıza fırsat sağlamaktadır.
  • Filecoin sizlerin saldırıya uğrama riskinizi en alt seviyede tutar.

Filecoin Dezavantajları

Filecoin belgeleri bir araya toplamak için birçok sunucu ile bağlantı kurması gerektiğinden bahsetmiştik. Bununla alakalı olarak internet hızına bağlı olarak zaman alabilir.

Filecoin (FIL) Neden Önemlidir?

Son 10 yıl içerisinde, teknolojinin ilerlemesi ile birlikte verileri depolama ve onlara erişim sağlama sistemimiz bir hayli değişiklik gösterdi. Değişimler iş dünyasında da etkisini gösterdi. Şirketler büyük anonsör odalarına sahip olduğu yerinde depolamadan uzak veri depolama ambarlarına ve tüm dünyada daha çeşitli bulut depolamaya dönüştü. Günümüze baktığımızda birçok işletme bahsetmiş olduğumuz kombinasyondan yararlanmaktadır.  Şirketlere benzer olarakta, tüketici veri depolaması da bulut depolamaya artan ilgi ile birlikte değişim gösterdi.

Bu durum bir çok depolama pazarının özelliklerini ön plana atar. Örnek vermek gerekirse; AWS, HPE ve Dell gibi bulut depolama pazarlarından bahsedebiliriz. Genellikle ticari müşteriler seçtikleri sağlayıcıyı uzun süre kullanmayı tercih ederler. Buda ortada oluşacak rekabetlerin önüne geçmiş olur. Filecoin, depolama alanı satın almak isteyen müşterilerin, depolama sağlayıcısı kim olursa olsun, anında en iyi anlaşmalarda yer edinmelerini sağlar. Bu durumda muhtemelen daha rekabetçi bir bulut depolama pazarı oluşturabilir.

filecoin-nedir?-filecoin-(fil)-neden-onemlidir?-777
Filecoin Nedir? Filecoin (FIL) Neden Önemlidir?

Filecoin Güvenli Mi?

Filecoin hakkında güvenlik sorunlarından bahsedebiliriz. Çünkü, verileriniz 2. kişilerin bilgisayarına kayıt olmasına izin oluştuğu için güvenlik sorunu var diyebiliriz. Veriler saldırıya uğrarsa ana bilgisayar tarafından yeniden gruplanabilir, ancak anlamsız verilerle sonuçlanır.

Filecoin’de Hangi Blok Zinciri Kullanılır?

Filecoin, Gezegenler Arası Dosya Sistemi ismi ile bahsedebileceğimiz merkezi olmayan dosya işleme için başka bir protokolün üzerine yaratılmıştır.

FIL’i Doğrudan Yatırma ve Çekme İşlemleri Yapabilir Miyim?

FIL, herhangi bir para yatırma yada çekme işlemlerine müsaade etmez. Uphold’da Tier 4 varlık olarak listelenir ve satın almak, tutmak ve satmak için kullanılabilir. Başka bir amaçla kullanılamaz.

Filecoin Hangi Tarih Çıkmıştır?

Filecoin, 15 Ekim 2020 tarihinde çıkmıştır.

Filecoin Kim Tarafından Bulundu?

Filecoin, Protocol Labs tarafından ortaya çıkan bir yazılımdır. Kısacası Juan Benet tarafından bulunmuştur.

filecoin-nedir?-filecoin-(fil)-neden-onemlidir?-777
Filocoin Yaratıcısı Juan Benet.

Filecoin Hangi Borsalardan Satın Alınabilir?

Binance, OKEx, Coinbase, Huobi Global borsaları üzerinden satın alma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Filecoin Resmi Hesapları Nelerdir?

Filecoin resmi Web sitesi için buraya tıklayabilirsiniz.
Filecoin resmi Twittter hesabı için buraya tıklayabilirsiniz.

Filecoin (FIL) Nasıl Saklanır?

Filecoin depolamak için üç çeşit cüzdan mevcuttur. Lotus, Glif, Filfox cüzdan olarak. Filfox cüzdanlar; Tokenleriniz için yararlanabileceğiniz web altyapılı cüzdandır. Glif ise; Eğer ki lotus kullanmak istemiyorsanız Glif cüzdanı tercih edebilirsiniz. Bunlardan bahsederken de Binance’den de depolama yapabileceğinizden bahsedelim. Ayrıca Binance Earn üzerinden de ödüller kazanabilirsiniz.

 Verileriniz Filecoin’de Nasıl Saklanır?

3 yazılım çözümünden bahsedebiliriz.

Slate: Slate, kullanıcıların Filecoin ağına doğrudan tarayıcılarından veri yüklemelerine ve depolamalarına olanak tanır. Lakin Filecoin’e göre; yalnızca bir seferlik anlaşmaları desteklemektedir.

Lotus: Filecoin Ağında depolama ve geri alma anlaşmaları gerçekleştirebilen tam özellikli bir istemci yazılımıdır. Bundan yararlanmak için, kullanıcıların bu yazılımı elde etmesi ve arka planda çalışmaya devam etmesi geremektedir.

Starling: Starling, bir dosyanın zaman içindeki orijinalliğinin büyük önem taşıdığı durumlarda kullanılan merkezi olmayan bir depolama uygulamasıdır.

filecoin-nedir?-filecoin-(fil)-neden-onemlidir?-777
Filecoin Nedir? Filecoin (FIL) Neden Önemlidir?

Filecoin (FIL) Kullanım Alanları Nelerdir?

Filecoin sizlere en iyi depolama seçeneğinden yararlanmanıza fırsat sağlamaktadır. Tüketicilerin kilitli satıcı sözleşmeleri veya isteğe bağlı depolama için yüksek oranlarla gitmek zorunda bırakmamaktadır. Kullanmadığınız depolama alanına sahip kuruluşlar ve kişiler, bunu ağ üzerine sunabilmektedirler. Kaynakları paylaşarak, FIL üzerinden ödüllendirilebilirsiniz. Depolamanız için DApp’ler oluşturma şansınız mevcuttur. Bunlar, tüketici depolama uygulamaları, DeFi uygulamaları, merkezi olmayan video uygulamaları ve daha fazlasını içerir.

Filecoin ve Bitcoin Farkları

Çok merak edilen 2 Coin’in kıyaslamasını sizler için yaptık. En belirgin farktan bahsedecek olursak Bitcoin bir ödeme ağıdır, Filecoin ise dosyalarınızı saklama üzerine kurulmuş bir yazılımdır.

Filecoin ile düşük bir maliyetle büyük miktarda veri depolayabilir iken, durum Bitcoin üzerinde tamamen zıttır. Bitcoin’de küçük miktarlarda veri blok zincirinde önemli bir maliyete depolama işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Genel konsensüs güçlerine bakacak olursak Filecoin, en fazla depolamaya sahip madenciler en fazla güce sahiptir şeklindedir. Bitcoin’de ise, en yüksek hesaplama hızına sahip madenciler en fazla güce sahiptir düşüncesi içerisindedirler.

Madencilik donanımlarında ise durum yine farklıdır. Filecoinde madencilik donanımları olarak Sabit sürücüler, GPU’lar ve CPU’lar kullanılmaktadır. Bitcoin sadece ASIC’lerden faydalanmaktadırlar.

Her iki coinde de madenciliğin faydaları mevcuttur. Filecoin’de madencilik insanların dosyalarının depolanmasına neden olurken, Bircoin’de ise; madencilik ısıyla sonuçlanmaktadır.

Bunun yanı sıra madenci türleride her ikisinde de mevcuttur. Filecoin’de depo madencileri, kurtarma madencileri, tamir madencileri görev almaktadir. Bitcoin’de ise bütün madenciler sadece iş kanıtı ile ilgilenmektedir.

Her iki coin de çalışma süre gereksinimleri oldukça farklı işlemektedir. Filecoin de depolama madencileri çalışma süresi için ödüllendirilir lakin kesinti süresi içinde ceza almaktadırlar. Bitcoin de ise madenciler herhangi bir ceza almadan çevrimdışı olabilirler.

Yukarıda belirtmiş olduğumuz gibi durum kanıt işlemlerinde de oldukça farklılık göstermektedir. Filecoin; Blockchain, replikasyon kanıtı ve uzay zamanı kanıtı kullanılarak güvence altına alınırken bu durum Bitcoin de oldukça farklıdır. Bitcoin de ise, iş kanıtı kullanılarak güvenli hale getirilmiş bir blok zinciri mevcuttur.

Filecoin Ve Amazon S3, Google Bulut Depolama Farkları

En kabaca ana kullanım durumlarındaki farktan bahsetmek mümkündür. Filecoin’de dosyaları aşırı rekabetçi bir tutumda fiyatlarla saklamak mevcut iken  Amazon S3, Google Bulut Depolama’da; tanıdık, yaygın olarak desteklenen bir hizmeti kullanarak dosyaları saklayabilirsiniz.

Fiyatlandırma konusunda ise durum her ikisi içinde oldukça farklıdır. Filecoin de fiyatlar hiper rekabetçi bir açık pazar tarafından belirlenirken  Amazon S3, Google Bulut Depolama da ise, kurumsal fiyatlandırma departmanları tarafından belirlenmektedirler.

Filecoin’in merkezileşmesi birçok küçük ve bağımsız depolama sağlayıcıları tarafından sağlanırken  Amazon S3, Google Bulut Depolama da ise, büyük bir şirket tarafından sağlanmaktadır.

Eğer ki Filecoin üzerinden bir şeylerin ters gittiğini düşünüyorsanız Filecoin insan müdahalesi olmadan ne olacağını belirlemektedir.  Amazon S3, Google Bulut Depolamada ise, kullanıcılar çözüm aramak için destek yardım masasına başvurmaları gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: AERGO Nedir? Diğer Kripto Para Birimlerinden Farkı Nedir?

Filecoin Nedir? Filecoin (FIL) Neden Önemlidir?

Filecoin’in Geleceği

Google ve Amazon gibi bulut hizmeti sağlayıcıları, pazarda büyük bir talep olduğunu gösteren çok para yatırdı. Merkezi olmayan hizmetlere olan güven insanlar arasında oluşturulursa, çok para biriktirebilirler. Kısacası Filecoin hakkında bir gelecekten söz edebiliriz.

Yazımız bir yatırım tavsiyesi değildir. Kendi araştırmanızı kendiniz yapmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir: Elrond (EGLD) Coin Nedir? Hangi Borsalardan Satın Alabilirim?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com