Ginseng nedir? Ginseng çayı nasıl hazırlanır?

Ginseng nedir? Ginseng çayı nasıl hazırlanır?
Ginseng nedir? Ginseng çayı nasıl hazırlanır?
4 Haziran 2022

Ginseng nedir? Ginseng birçok çeşidi olan sarmaşıkgiller familyasına ait bir bitkidir. Peki kaç çeşit ginseng vardır? Yetiştirilmesi oldukça zahmetlidir. Birçok rahatsızlıkta kullanılabildiği için insanların aklında ginseng hangi hastalıklara iyi gelir sorusu oluşuyor. Ginsengin faydaları ve ginsengin zararları nelerdir? Ginsengin yan etkileri var mıdır? Varsa ginsengin yan etkileri nelerdir? Ginsengin çeşitli formları vardır. Bunlar ginseng çayı, kapsülü/tableti, özütü, tozudur. Peki ginseng nasıl kullanılır ve ginseng günde ne kadar kullanılmalı? Ginsengin türleri Kore ginsengi, kırmızı ginseng, beyaz ginseng, Amerikan ginsengi ve Sibirya ginsengidir. Bu yazımızda bu türler ne işe yarar sorusuna cevap verdik.

İlginizi çekebilir: Kerevizle neler yapılır? Birbirinden lezzetli kereviz tarifleri!

Ginseng nedir?

Ginseng Panax cinsinden olan bitkilerin köklerine verilen addır. Çeşitli türleri vardır. Ginsengin bitki ismi olan Panax kelimesi Yunanca da ‘tam iyileşme’ anlamına gelmektedir. Büyük kazık köklüdür. 6-8 yıl arasındaki bitkilerin kökleri 10 santimetreyi bulmaktadır. Bu kökler beyaz veya kırmızı olabilmektedir. Çin, Kore ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde yabani olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda kültürü yani yetiştirilmesi de yapılmaktadır. Birçok derde deva olsa da aşırı kullanımı yan etkilere yol açabilmektedir. Aynı zamanda reçeteli kullanılan ilcalarla da etkileşime girebilir.

Kaç çeşit ginseng vardır?

Ginseng Kore ginsengi yani panax ginseng, kırmızı ginseng, beyaz ginseng, Amerikan ginsengi ve Sibirya ginsengi olmak üzere 5 çeşide sahiptir. Panax yani Kore ginsengi kendi içinde beyaz ve kırmızı ginseng olarak ikiye ayrılmaktadır.

Ginseng hangi hastalıklara iyi gelir?

 • Güçlü antioksidan etkisi nedeniyle bağışıklık sistemine etki ederek meydana gelebilecek hastalıkları önler.
 • Ginseng adaptojen bir bitkidir. Bu sayede vücudun kendini yenilemesine yardım eder, sinir ve stresten koruyarak sinir sistemleri rahatsızlıklarını engeller.
 • Tansiyonun sağlıklı seviyede ilerlemesine yardımcı olur.
 • Hormonların düzenli olarak üretimine yardımcı olur.
 • Antioksidan özelliği sayesinde nezle veya grip gibi basit hastalıkların yanı sıra kanser gibi ciddi hastalıklarda da etkili bir yere sahip.
 • İçerdiği bileşenler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini oldukça aza indirger. Kalp ritminin düzenli devam etmesine yardımcı olur.

Ginseng hangi iklimde yetişir?

Ginseng sarmaşıkgiller familyasında bulunuyor. Uzun yıllarda yetişen bir bitkidir. Yetiştirilmesi oldukça zahmetli olan bu bitki doğal ilaç görevi görmektedir. Ginseng bitkisi genellikle Doğu Asya’da yetişmektedir. Fakat Kuzey Yarımkürede uygun iklim koşulları olan farklı bölgelerde de yetişebiliyor.

Ginseng ağacı nasıl yetiştirilir?

Ginseng ağacı yetiştirmek ginsengin çeşidine göre değişiklik gösterebilmektir. En çok sevilen ve tercih edilen ginseng bonsaidir. Ginseng bonsainin kalın ve sert yaprakları vardır. Loş ortamı pek sevmezler. Aydınlığı bolca almalıdır. Dikkat edilmesi gereken yer güneş ve aydınlığın farklı şeyler olmasıdır. Ginseng bonsai güneşi sevmez fakat aydınlığı sever. Ginseng bonsaiyi aydınlık bir ortama yerleştirdikten sonra dikkat etmeniz gereken şey suyu az vermenizdir. Çünkü ginseng bonsai fazla suyu da sevmez. Az ile idare edebilir. Bulunduğu ortam nemli olmadığı sürece 3 ya da 4 günde bir sulamanız yeterlidir. Bulunduğu orta nemli ise bu süre 5 ya da 6 güne çıkabilir. Budama işlemi ise ilkbaharda yapılır. Başka mevsimde yapmanız durumunda dallar yeterince beslenemez ve ginseng bonsainiz solabilir.

Ginseng aktarlarda bulunur mu?

Ginseng genellikle çay olarak tüketildiği için hazır paketler halinde büyük marketlerde, eczanelerde ve aktarlarda bulabilirsiniz. Çayı kadar toz ve kapsül formu da oldukça rağbet görmektedir. Aynı şekilde eczanelerde, aktarlarda ve büyük marketlerde kolayca bulabilirsiniz.

Ginseng faydaları nelerdir?

 • Antioksidan Etkisi: Vücudumuzda bulunan hücreler yaşamlarını devam ettirmek adına besinleri oksijen ile metabolize eder. Bu metabolize olayında oksidan adı verilen zararlı maddeler ortaya çıkar. Ginseng bu maddeleri kontrol altına alarak sağlık sorunalrı oluşmasını önler.
 • Enerji ve Zindelik: Ginsengin hemen hemen her türünde vücuttaki hücrelerin metabolizmasını hızlandırdığı biliniyor. Ginseng birçok hastalıkta gözlemlenen halsizlik ve bitkinlik semptomlarını hafifletmeye de yarar.
 • Beyin Fonksiyonlarında Artış: Özellikle orta yaşlı ve sağlıklı olan insanlarda hafıza yeteneklerini olumlu yönde etkileyebilir. Alzheimer hastalarında oluşan kaygı ve stres durumlarını azaltmaya da yardımcı olur.
 • Erektil Disfonksiyonun (Ereksiyon Olamama) Giderilmesi: Ginseng peniste bulunan doku ve damarlarda bulunan oksidanların oranını azaltır. Damarların genişlemesini sağlar ve sertleşmeyi kolaylaştırır.
 • Bağışıklık Sistemine Destek: Bağışıklık sistemine ait olan ve enfeksiyon veya kanser hücreleriyle savaşan hücrelere destek verdiği görülmüştür.
 • Kan Şekerinin Düzenlenmesi: Ginseng insülin hormonunun kan şekerini düşürmesini daha etkili hale getirmektedir. Ayrıca insülin direnci olan bireylerde kan şekeri kontrolünün sağlanmasını olumlu etkileyebilmektedir.

Ginseng zararları nelerdir?

Tedavi amacıyla kullanılan her ürün gibi ginseng de doktora başvurarak kullanmanız gereken ürünlerdendir. Özellikle damar ve kalp rahatsızlığı veya tansiyon sorunu yaşayanların, alerjik bünyeye sahip olanların mutlaka doktorlarına başvurarak tüketmeleri gerekmektedir. Faydaları çok fazla olsa da fazla tüketilmesi bazı zararlı etkilere neden olabiliyor. Bu etkiler kişiden kişiye değişebiliyor. Fazla tüketilmemesi önerilmektedir.

Ginseng yan etkileri nelerdir?

Kullanımı ne kadar sağlıklı görülürse görülsün diğer ilaç ve bitkiler gibi bilinçsiz ve fazla tüketildiği taktirde ginseng de çeşitli yan etkiler gösterebilir. Bu yan etkiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Genel olan yan etkileri sıralayacak olursak;

 • ‌Baş dönmesi ve baş ağrısı
 • Ödem
 • İshal
 • Ağız kuruluğu
 • Kan şekerinde ve tansiyonda meydana gelen değişiklikler
 • Bulanık görme
 • Sindirim ve uyku problemleri

Ginseng kimler kullanabilir?

Bütün ilaçlar gibi ginsengin de doktor gözetimi altında kullanılması önerilir. Çünkü fazla ve uygunsuz ginseng kullanımı kötü sonuçlara yol açabilir. Bu sonuçları engellemek için doktorun önerdiği miktarda kullanmak önemlidir. Genel olarak ginsengin hamile ya da emziren kadınlara ve çocuklarda kullanımı önerilmemektedir.

Ginseng günde ne kadar alınmalı?

Uzun yıllardır birçok rahatsızlıkta kullanılan ginsengin en doğru kullanımı doktorun önerdiği kadardır. Fakat ortalama bir değer vermek gerekirse çiğ olarak tüketilecek ise 1-2 gram aralığında olmalıdır. Eğer toz şeklinde tüketilecekse günde yaklaşık olarak 200-400 miligram aralığında alınabilir.

Ginseng nasıl kullanılmalı?

Ginseng hem yetişme koşulları hem de içeriğinde bulunan ender bileşenlerle uzun süredir rağbet gören bir bitkidir. Birçok toplumda mucizevi ve kutsal görülen ginseng birçok şekilde kullanılabilir. Ginseng çay, toz, kapsül veya birçok ürünün içerisinde kök özütü yani ginseng ekstraktı olarak kullanılabilir.

 1. Toz Ginseng: Raf ömrünü uzatmak amacıyla kurutulup toz haline getirilebilir. Toz halinde kullanılmak istenirse tek başına veya farklı içeceklere eklenebilir. Günde 200-400 miligram ağırlığında tüketilebilir.
 2. Kapsül/Tablet Ginseng:  Bu tür ginsenglerin ne kadar tüketileceği genellikle içerdikleri bileşenlere bağlı değişkenlik gösterebilir. Bu sebeple uzman kontrolü altında veya ambalaj üzerinde bulunan miktarlara özen gösterilerek kullanılmalıdır.
 3. Ginseng Çayı: Ginseng çayı bitki köklerinin demlenmesiyle elde edilir. Ginsengin faydalarını hızlı aktive ettiği için sık tercih edilen bir türdür. Ginseng çayı günde en fazla 2 fincan olacak şekilde kullanılmalıdır. Aksi takdirde uyku eksikliği, gerginlik, asabilik gibi çeşitli sorunlara yol açabilir.
 4. Ginseng Özlü Takviye Gıdalar: Farklı ürünlerde belli miktarlarda bulunabilir. Kendi başına bile oldukça güçlü bir etkiye sahip olan ginsengin bulunduğu ürünlerin kullanımı da önerilen miktarlara uygun kullanılmalıdır. Aksi takdirde olumsuz sonuçlara yol açabilir.
Ginseng zararları
Ginseng zararları

Ginseng çayı nasıl yapılır?

Guarana ginseng çayı ne işe yarar? Ginseng çayı ginsengin çeşitli formları kullanılarak yapılabilir. Yani taze ya da kurutulmuş ve toz halinde olan ginseng kökleri ile yapabilirsiniz. Eğer taze ginseng kullanılacaksa zencefile benzeyen kökleri ince dilimler şeklinde doğrayın ya da rendeleyin. 2 büyük bardak yani yaklaşık olarak 500 mililitre suyu kaynatın. Doğramışsanız 4 ya da 5 dilim, rendelemişseniz 1 yemek kaşığı ginsengi kaynayan suya ekleyin. Damak zevkine uygun olarak bu miktarlarda oynama yapılabilir. Bu karışımı yaklaşık 5 dakika kadar demleyin. Ardından süzerek içilir. Suyun çok sıcak olması ginsengin faydalarına olumlu etki yaratabileceği için suyun olabildiğince ılık olması gerekmektedir. Biraz soğuduktan sonra isterseniz bal ile tatlandırabilir, biraz yeşil çayla aroma katabilirsiniz. Ginseng çayı hazırlamak için toz kullanacaksanız yarım litre su için yaklaşık 1 tatlı kaşığı ginseng tozu yeterli olacaktır.

Ginseng çayı nasıl kullanılır?

Ginseng çayı sıcak veya içine buz katılarak soğuk tüketilebilir. Günde 2 bardaktan fazla tüketmek önerilmemektedir. Aç veya tok tüketilebilir. Tat katmak isterseniz kuru ya da taze limon otu, parçalanmış kakule, çubuk tarçın, bakla veya balda katabilirsiniz. En hızlı etkiyi görmek için ginseng çayını olabildiğince taze demlemeniz gerekir.

Ginseng aç mı tok mu içilmeli?

Tıbbi veya bitkisel her ilaçta olduğu gibi ginsengin de kullanımları farklılık gösterebilir. Sadece takviye olarak düşünülmemelidir. Dikkatli kullanılmadığı takdirde kötü sonuçlanabilir. Tok kullanılması gerekilen ginsengleri tok karnına, aç kullanılması gerekenleri ise aç karnına tüketilmelidir. Bazı ginsengler uyku kaçırabileceği için akşam saatlerinden ziyade sabah yutulması daha uygun olacaktır.

Ginseng hangi ilaçlarla kullanılmaz?

Neredeyse her kültürde ve millette önemli bir yeri olan ginseng kan sulandırıcı etkiye sahiptir. Warfin gibi kan sulandırıcı olan ilaçlarla etkileşime girip pıhtı oluşumuna veya aşırı kanamaya sebep olabilir. Bu sebeple kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılması doğru değildir. Aynı zamanda şeker veya tansiyon ilaçları ile de etkileşime girebilir.

Ginseng cinsel gücü artırır mı?

Ginseng uzun yıllardır süre gelen birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Birçok farklı tür ile piyasada yerini alıyor. Her ginsengin farklı bir kullanım amacı vardır. Bu kullanım amaçları kafalarda yeni sorular yaratmaktadır. Bunlardan biri ginseng cinsel gücü artırır mı’ dır. Tozlanmış ginsengin erkeklerin cinsel gücünü arttırdığını ve libidoyu artırdığı düşünülüyor. Erektil disfonksiyon yani ereksiyon konusunda sıkıntı yaşayan erkekler için bir çözüm yolu olarak önerilebilir.

Ginseng sertleştirir mi?

Ginseng bir bitkidir. Köklerinin kullanılması sonucu ortaya çıkan ve piyasada yerini alan bir nevi ilaçtır. 5000 yıl öncesine dayanan bir geçmişi vardır. Daha önceleri gıda olarak kullanılan bu bitki sonraları tedavi için kullanılmaya başlamıştır. Bu etkili tedavi yöntemlerinden biri ereksiyon sorunu yaşayanlardır. Ginseng penisteki doku ve damarlardaki kan akışını hızlandırdığı için uzun yıllardır erkeklerde sertleştirici olarak kullanılabilmektedir. Yapılan klinik çalışmalar da ginsengin bu etkisini doğrulamıştır.

Cinsel gücü artıran ginseng hangisi?

Ginseng birçok tedavide kullanıldığı için kafalarda hangi ginseng cinsel gücü arttırır sorusu oluşmuştur. Kore’de yapılan ufak çaplı araştırmaların sonuçlarına göre Kore’de ve bazı Asya ülkelerinde yetişmekte olan afrodizyak olarak kabul edilmekte olan kırmızı ginseng bitkisi sertleşme ile ilgili sorun yaşayanlara etkili bir tedavi yöntemidir. Cinsel gücü arttırmak için kullanabileceğiniz bir diğer ginseng ise Sibirya ginsengidir. Yapılan bazı çalışmalarda az da olsa damaları genişleten maddenin üretilmesine yardım ettiği görülmüştür. Bu da cinsel gücü arttırabilir.

Ginseng ne kadar sürede etki eder?

Bazı ilaçların hızlı etki gösterebilmesi ginseng için de aynı şeyin geçerli olduğunu göstermez. Birkaç gün kullanılıp etkisi olmadığı düşünülüp bırakılmamalıdır. Kullanım amacınız ne olursa olsun diğer bazı ilaçlar ve bitkiler gibi ginsengin de etkilerini göstermesi için belli bir süre kullanılması gerekmektedir. Bu süre en az 2 ya da 3 haftadır. Yeterli doz düzeyinde ve düzenli kullanılması gerekir.

Ginseng kilo aldırır mı?

Özellikle kırmızı ginseng kilo konusunda etkilidir. Tüm zayıflıkları giderir. Stresten mide sorunlarına kadar neredeyse her rahatsızlıkta kullanılabilir. Ayrıca kilo alamama sorunu yaşayanlara da metabolizmaya etki ederek yardımcı olur. 

Ginseng kanı sulandırır mı?

Hemen hemen her ginseng türü kanı sulandırma ve kan şekerini düşürme etkisine sahiptir. Bu sebeple kan sulandırıcı olan aspirin ya da warfin gibi kan sulandırıcı ilaçlarla ve diyabet ilaçlarıyla kullanımında oldukça dikkat edilmelidir.

Ginseng damarları açar mı?

Ginseng üzerinde yapılan yaklaşık 20 farklı araştırma sonucunda ginsengin damar tıkanıklığına karşı koruyucu etkiye sahip olduğu görülmüştür. Bununla birlikte daha önceden oluşmuş damar tıkanıklıklarında da faydalı olduğu görülmüştür.

Ginseng enerji verir mi?

Her ginsengin özellikleri farklıdır. Enerji konusunda özellikle Asya ginsengi önemli rol oynar. İçerdiği maddeler sayesinde vücutta bulunan hücrelerin metabolizmasını hızlandırır.  Enerji ve zindelik hissi sağlar. Bu yönüyle ginseng birçok hastalık sırasında oluşabilen halsizlik ve yorgunluk belirtilerinin azalmasına yardımcı olmaktadır.

Ginseng depresyona iyi gelir mi?

Kutsal sayılan ginsengin merkezi sinir sistemi üzerinde çeşitli etkileri vardır. Bu etkiler sayesinde fiziksel veya zihinsel strese bağlı oluşabilen hastalıkların azalmasında oldukça etkilidir. Konsantrasyon eksikliği, kaygı bozuklukları, depresyon gibi çeşitli rahatsızlıkların tedavi edilmesine yardımcı olur ve hafızayı güçlendirir.

Ginseng uyku kaçırır mı?

Ginseng yetiştirilmesi ve hasadı ile yaklaşık 10 yılda büyüyen bir bitkidir. Sarmaşıkgiller familyasında bulunan ginseng tıpkı biberiyenin yaptığı gibi GABAA reseptörlerini uyarır ve uyku verir. Özellikle Kore Kırmızı Ginsengi Non-Rem uykusunu destekler ve toplam uyku süresini uzatır. Fakat bazı ginsengler uyku kaçırabilir.

Ginseng faydaları
Ginseng faydaları

Diğer Merak Edilenler

Bu bölümüzde ginseng ile ilgili en çok merak edilen sorular ve cevapları yer alıyor. Eğer aradığınız soruların cevaplarını yukarıda bulamadıysanız diğer merak edilen sorular sorulan bölümünde bulabilirsiniz.

Ginseng G115 nedir? Ne işe yarar?

Ginseng G115 yapılan araştırmalar sonunda etkinliği en az %30 oranında arttırdığını göstermiştir. A, B12, C ve D vitaminlerini içerir. Demir, Bakır, Çinko içeriğiyle bağışıklık sisteminin normal fonksiyonlarına katkı sağlar. Aynı şekilde yoğun ve stresli tempoyu hafifleterek konsantrasyonu destekler.

Kore kırmızı ginseng ne işe yarar?

Kore ginsengi antioksidan etkiye sahiptir. Bu etki sayesinde bağışıklık sistemindeki hücre sayısını arttırır ve bağışıklık sistemini destekler. Aynı zamanda kötü kolesterolü azaltır. Karaciğeri ise içerdiği toksinlerden temizleyebilir.

Korean ginseng Complex ne işe yarar?

Kore complex ginseng fiziksel veya zihinsel strese bağlı rahatsızlıkların etkilerini azaltır. Kronik anksiyete, depresyon, yorgunluk, sıkça strese maruz kalmak gibi durumlarda oldukça büyük etkiye sahiptir. Zihinsel dayanıklılığı arttırdığı için konsantrasyon eksikliğini gidermede etkiye sahiptir.

Panax ginseng Çoban Çökerten yulaf ne işe yarar?

Panax Çoban Çökerten & Yulaf & Panax Ginseng kolesterolü ve kan yağlarını dengelemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra böbrek kumu ve taşı gibi böbrek hastalıklarında kullanılabilir. İdrar yollarında kanama, ağrılı idrar yapma, idrar kaçırma gibi sorunların düzeltmeye yardımcı etkiye sahiptir.

Multivitamin mineral ginseng ne işe yarar?

Multivitamin & Mineral + Ginseng B vitaminleri bakımından oldukça zengindir. B1, B3, B5, B6 ve B7 vitaminlerini içerir. İçerdiği bu vitaminler sayesinde yorgunluğun ve bitkinliği azalmasına yardım eder. Ayrıca cildin korunmasına ve enerji oluşumunun artmasına katkıda bulunur.

Guarana ginseng çayı ne işe yarar?

Guarana Amazon havzasında ve Brezilya’da yetişir. Aynı zamanda Paullinia cupana olarak da bilinir. Antioksidan açısından oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Antioksidanlar serbest radikaller adı verilen zararlı molekülleri nötralize eder. Yorgunluğu azaltıp odaklanmayı arttırabilir. Bunların yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Kalp sağlığına da oldukça faydalıdır.

Siberian ginseng Solgar ne işe yarar?

Sibirya Solgar ginseng kullanan kişide performansı arttırır. Kalp ve kan dolaşımında olumlu etkiye sahiptir. Beyine daha fazla oksijen gitmesini arttırdığı için beynin çalışma işlemlerini arttırabilmektedir. Performans artırıcı ve yorgunluk giderici etkiye sahiptir.

Platinum ginseng ne işe yarar?

Cildin güzelleşmesi ve canlı görünmesine yardımcı olur. Vücutta bulunan toksinlerin atılmasını destekler. Kan şekerini dengelemeye yardım eder. Merkezi sinir sistemindeki etkileri nedeniyle depresyon ve kaygı bozukluklarının giderilmesini sağlar. Beyni güçlendirir.

Ginseng Bon Bon ne işe yarar?

Ginseng bonbons doğal ginsengle formüle edilmiştir. Afrodizyak etkili bir şekerdir. Meyve aroması ile birleştirilmiştir. Cinsel gücü ve cinsel isteği arttırmayı sağlar. Cinsel gücü en üste taşımaya yardımcı olur.

Ginseng krem ne işe yarar?

Kırmızı ginseng ve Pro Retinol özü içerir. Bakım kremidir. Cilde sürüldüğü anda sağlıklı bir görünüm kazandırır. Cilt tonunu eşitler. Bu eşitleme sayesinde yorgun görünümden kurtulmuş olursunuz. Kırışıklık karşıtıdır. Bu sayede cildi daha genç ve daha aydınlık gösterir.

Ginseng serum ne işe yarar?

Yoğunlaştırılmış ginseng özü içerir. Ciltteki kan dolaşımını tetikler. Bu sayede cildin daha taze görünüm kazanmasını sağlar. Cildi yatıştırmak, genç görünüm kazandırmak için gerekli olan besleyici maddeleri cilde takviye eder.

ginseng yan etkileri
ginseng yan etkileri

Kore ginseng Tablet nasıl kullanılır?

Kore ginseng tableti doktorunuza danışmak ve doktorun uygun gördüğü şekilde kullanmak en sağlıklı ve doğru yoldur. Kore ginseng tablet eczanelerde, aktarlarda ve büyük marketlerde bulunur. İnternet üzerinden de temin edebilirsiniz. Kullanımı ise günde 3 defadır. Sabah, öğlen ve akşam kullanılır. Aç veya tok karnına içilebilir.

Solgar Korean ginseng nasıl kullanılır?

Solgar Korean ginsengi şeker, tuz veya nişasta içermemektedir. Gluten, duğday, soya gibi potansiyel alerjik olabilecek bileşenleri içermez. Renklendirici veya tatlandırıcı da içermemektedir. Günde sabah, öğle ve akşam olmak üzere 3 kere kullanılabilir. Tercihen yemeklerden sonra tok karnına içilmelidir.

Korean ginseng günde kaç kez kullanılır?

Enerji, zindelik gibi çeşitli sebeplerle kullanılan Korean ginseng yemek zamanı günde 1 ila 3 kapsül aralığında içilebilir.

Ginseng bonbons bayanlar kullanabilir mi?

Ginseng bonbons başta olmak üzere bütün ginseng çeşitleri güvenlik çalışmalarının eksikliği sebebiyle hamile veya emziren annelerin ya da çocukların kullanması önerilmemektedir.

Kırmızı ginseng neye iyi gelir?

Adaptojen bitki türü sayılır. Güçlü antioksidan özelliğine sahiptir. Bu özellik sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir. Vücudu sinir ve stresten korumaya yardımcı olur. Vitamin deposudur. Daha enerjik ve zinde olmayı sağlar. Kötü kolesterolde dengeleyici etkiye sahiptir.

Kore ginseng mi Sibirya ginseng mi?

İkisi de hemen hemen aynı etkilere ve özelliklere sahiptir. Ufak bir farkları vardır. O da Sibirya ginsenginin Kore ginsengine nazaran daha düşük enerji vermesidir. Aynı zamanda Kore ginsengi Sibirya ginsenginden daha fazla iyileştirici etkiye sahiptir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler