Göz nezlesi bulaşıcı mı? Göz nezlesi nasıl geçer? İşte göz nezlesini evde tedavi etmenin 6 pratik yolu!

Göz nezlesi bulaşıcı mı? Göz nezlesi mevsim geçişlerinin en belirgin problemlerinden biridir. Hele de alerjik bir yapıya sahipseniz. Özellikle polen alerjiniz varsa göz nezlesi olmanız kaçınılmazdır. Göz nezlesi polen alerjisi demek değil tabi ki. Çoğu kişi göz nezlesi belirtileri ile karşı karşıya kalıyor. Gözlerde kaşıntı ile başlayan bu süreç eğer bakteriyel göz nezlesi veya viral göz nezlesi ise kendi kendine geçmiyor. Evde göz nezlesi geçirme yollarına sık sık başvuran kişiler siyah çay ile göz nezlesini atlatabiliyor. Göz nezlesi bebeklerde de yetişkinler kadar sık karşımıza çıkıyor. Sık sık karşılaştığımız göz nezlesi bulaşıcı mı?

göz nezlesi nedir?

Göz nezlesi nedir?

Bahar aylarının sık karşılaşılan sorunların biri olan göz nezlesi özellikle polen alerjisinin tetiklenmesiyle oluşuyor. Göz nezlesinin iki farklı türü bulunuyor. Bunlardan ilki bakteriyel göz nezlesi diğeri ise viral göz nezlesidir. Göz nezlesi, gözün beyaz kısmı ve göz kapaklarının iç yüzeyini kaplayan şeffaf bir zar bulunuyor. Tıpta bu zara konjonktiva adı veriliyor. Bu zarın iltihaplanmasına göz nezlesi diğer adıyla göz gribi de deniyor. Bu iltihaplanmaya bakteri, viral veya alerji sebep oluyor.

 • Bakteriyel göz nezlesi çeşitli bakterilerin yol açtığı ve genellikle kontakt lens kullanan kişilerde sık görülüyor. Lensin aşınması veya uzun süre kullanılan, süresi biten lenslerin kullanılmaya devam edilmesi bakteriyel göz nezlesine sebep oluyor. Bakteriyel göz nezlesi türü yanlış kullanılan makyaj malzemeleri, yanlış kullanılan göz kremleri ve ilaçlar sonucunda da ortaya çıkabiliyor.
 • Viral göz nezlesi, bakteriyel göz nezlesine kıyasla daha ciddi bir problemdir ve doktora başvurulması gerekir. Viral göz nezlesi genellikle solunum yolu ile bulaşan nezle türüdür. Göz nezlesi olan veya üst solunum yolu enfeksiyonu bulunan kişilerde yakın temasla bulaşabiliyor. Bu nedenle viral göz nezlesi olan kişilerden kendinizi korumanız gerekiyor.
 • Göz nezlesi türlerinden en sık rastlananı ise alerjik göz nezlesi olmaya devam ediyor. İlkbahar döneminde polen alerjisi olan kişilerin sıklıkla yaşadığı bu nezle göz damlası kullanan kişilerde de görülebiliyor. Eğer kişinin kullandığı damlaya alerjisi varsa bu durumda alerjik göz nezlesine sebep olabiliyor. Alerjik göz nezlesi viral göz nezlesi gibi bulaşıcı değildir.

Göz nezlesinin her çeşidi hemen her yaşta görülebilen bir problemdir. Yaşlılarda ve çocuklarda genellikle bakteriyel göz nezlesi saptanırken yetişkinlerde viral göz nezlesi saptanıyor. Göz nezlesi her zaman her iki gözü de etkilemez. Bazen tek gözde de görülebilir. Tahriş, göz yaşı kanallarının tıkalı olması gibi durumlarda bebeklerde de göz nezlesi oluşabiliyor.

Göz nezlesi belirtileri nelerdir?

Göz nezlesi çeşitleri bakteriyel, viral, alerjik çeşitlerinin olması bakımından gösterdiği semptomlar değişiklik gösterebiliyor. Ancak göz nezlesinin ortak payda da yaygın belirtileri de bulunuyor.

 • En başta yanma hissi veren göz nezlesi ardından kaşınmayı da beraberinde getiriyor.
 • Artan gözyaşı miktarıyla gelişen göz kapaklarının şişmesi sıkça görülüyor.
 • Aşırı sulanmanın yanı sıra gözün beyaz kısmında ya da göz kapağında kızarıklıklar görülebiliyor.
 • Gözlerde ağrı, ışığa karşı hassasiyet ve bulanık görme de sık görülen belirtilerden biridir.
 • İlerleyen göz nezlesinde özellikle enfeksiyona bağlı gelişen göz nezlesinde kirpik üzerinde kabuklanma ve uykudan sonra sarı akıntı görülebilir.

Göz nezlesi nasıl geçer?

Gözler vücudumuzdaki en hassas organlarımızdır. Bu yüzden yukarda söylenen belirtilere dikkat edilmesi büyük önem taşıyor. Göz nezlesi basit bir şekilde geçiriliyorsa bu genellikle dikkate alınmıyor ya da tedaviye ihtiyaç duyulmuyor. Bazı ufak çözümlerle göz nezlesinin kendiliğinden geçebileceği düşünülüp tedavi edilmiyor. Ancak ilerlemiş bir durumda olan göz nezlesi mutlaka doktorlar tarafından muayene ve tedavi edilmesi gerekiyor. Damla, merhem ve solüsyon gibi ilaçların yanı sıra antibiyotik ile tedavi de gerekebiliyor. Göz nezlesi basit gibi görünse de tedavi ciddiye alınmalı. Erken teşhis her rahatsızlıkta olduğu gibi göz nezlesinde de çok önemli. Geç kalınmış göz nezlesi tedavilerinde gözlerde büyük sorunlar oluşturabiliyor. 

Göz nezlesine ne iyi gelir?

Göz nezlesine ne iyi gelir? bu tarz soruların cevabını genellikle nezle türü belirliyor. Göz nezlesinin bakteriyel, viral ya da alerjik kökenli olmasına göre tedavi yöntemleri değişebiliyor. İlaç tedavisinin yanı sıra göze gerekli özeni gösterdiğinizde göz nezlesini geçirmek mümkün olabilir.

 • Ellerin sık sık yıkanması gözlere temas açısından çok önemli ancak sadece gözle temas değil verilen ilaçların damlatma ya da sürülmesi içinde çok önemli bir rol oynuyor.
 • Kendinize ait bir havlu, bez veya yastık kullanımı da bir o kadar önemli. Başkalarının eşyalarını kullanmaktan kaçınmanız gerekiyor. Ayrıca göz nezlesi geçene kadar her gün yastık kılıfı değiştirilmesi gerekiyor.
 • Göz nezleniz geçene kadar göz makyajından uzak durmalı ve başkaları ile makyaj malzemelerinizi paylaşmamalısınız.
 • Kontakt lens kullanan kişiler göz nezlesi geçene kadar lenslerini kullanmaması gerekiyor.
 • Göz nezlesinde en sık görülen semptom göz akmasıdır. Gözyaşlarınızı silmek için tek kullanımlık peçeler kullanılması daha uygundur.
 • Toplumda yanlış bilinen bir bilgiyi düzeltmek gerekiyor. Göz nezlesi olan kişinin gözü herhangi bir bant ya da bandaj ile kapatılmaz.
 • Evcil hayvanınız varsa göz nezleniz geçene kadar uzak durmanız evcil dostlarımız içinde daha sağlıklı olur. Çünkü göz nezlesi bulaşıcıdır ve sadece insana bulaşmaz.
 • Doktorun onayı ve reçetesi olmadan hiçbir antibiyotik ve göz damlası, kremi kullanılmamalı, verilen ilaçlar ise dozunda kullanılmalıdır.
 • Alerjik göz nezlesi sorunu yaşayan kişiler polen başta olmak üzere, tozlu, klimalı ve sigara dumanı gibi nezleyi tetikleyecek etkenlerden uzak durmalıdır.
 • Göz nezlesi döneminde güneş ışınlarını direkt olarak almamız sakıncalı olabildiğinde güneş gözlüğü kullanımı öneriliyor. Ayrıca bilgisayar ve cep telefonu gibi gözü yorabilecek eşyalara uzun süre bakılmaması konusunda uzmanlar sık sık uyarılar yapıyor.
 • Havuza ve denize girilmesi önerilmeyen göz nezlesi döneminde eğer mutlaka denize girmeniz gerekiyorsa deniz gözlüğü kullanılması gerekiyor.

Göz nezlesi kaç güne geçer?

Basit göz nezlelerinde iyileşme süresi birkaç gündür. Ancak doktor kontrolü gerektiren ve daha ciddi göz nezlelerinde 7-10 gün kadar sürebiliyor. Damla ve kremlerle desteklenen tedavi süreci temiz bakım ile daha kısa sürede de iyileşebiliyor.

Göz nezlesi bulaşır mı?

Viral ve bakteriyel türde olan göz nezlesi bulaşıcıdır. Göz nezlesi öksürme ve hapşırma yoluyla başkasına bulaşabiliyor. Göze dokunulan elin başka eşyalara temas etmesi durumda enfeksiyonu yayar ve göz nezlesi oralara temas eden birine bulaşabilir. Kalabalık ortamlardan uzak durması gereken bu kişilerin enfeksiyonu yaymamak adına maske kullanması büyük ölçüde yarar sağlıyor. Çocuklara bulaşan göz nezlesi dikkat etmemeleri sebebiyle daha hızlı yayılıyor. Bu yüzden göz nezlesi olan kişiler özellikle çocuklardan uzak durmaları hatta nezle geçene kadar çocukları ile yakınlık kurmamalıdır.

Göz nezlesi nasıl bir şeydir?

Sıklıkla mevsimler geçişler sonucu ortaya çıkan göz nezlesi alerjen bir yapıya sahiptir. Polen, çim, ev tozu ya da hayvan tüyüne maruz kalınması sonucunda ortaya çıkıyor. Alerjen maddeyle veya enfeksiyon sahibi bir kişiyle, bir yüzeyle temas sonrası gözlerde kaşıntı başlar ve sulanma ile süreç devam eder. Gözlerde kızarıklık ve şişmenin de eşlik ettiği göz nezlesi hemen her yaşta görülebilir.

Göz nezlesine evde ne iyi gelir?

 • Soğuk ve ılık kompresin sık sık uygulanması
 • Siyah çay
 • Tuzlu su
 • Elma sirkesi
 • Patates
 • Aloe vera
 • Anne sütü

Göz nezlesinde burun akar mı?

Genellikle iki gözü de etkileyen göz nezlesi burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntıyı beraberinde getirir. Çünkü göz nezlesi alerjik rinit dediğimiz alerjik nezle bulgularıyla eşlik eder.

Bebeklerde göz nezlesi nasıl geçer?

Bebeklerin ciltleri ve yapıları yetişkinlere göre daha hassastır. Bu yüzden bebeklere sadece ılık kompres ya da anne sütü ile temizlenmesi öneriliyor.

göz nezlesi belirtileri

Göz nezlesine doğal çözümler! 

Göz nezlesinde sıkça karşılaşılan sorunlardan biri şişliktir ve bu sorun görmeyi etkileyecek düzeye gelebilir. Bunu engellemek için her gün ılık ya da soğuk kompres uygulayabilirsiniz. Günde 3-4 uygulayabileceğiz bu yöntem suda beklettiğiniz bez ya da havluyu gözün üzerine uygulanmasıdır. Bu yöntem ile oluşan çapaklar temizlenir. Bu yöntem daha çok alerjiye bağlı gelişen göz nezlesi için tavsiye ediliyor.

Doktorun vermiş olduğu ilaçların yanı sıra özellikle annelerimizin nenelerimiz sık sık uyguladığı ve güzel sonuçlar veren doğal yöntemler de uygulayarak göz nezlenizi rahatlatabilirsiniz. Özellikle batma ve yanma hissini azaltan ve ağrıları dindirmek amacıyla bu yöntemler sıklıkla uygulanıyor ve herhangi bir zararı bulunmuyor. Göz nezlesi evde nasıl geçer? sorusuna yanıt arayan ve doğal yöntemlerden vazgeçmeyenler için pratik 6 yöntem!

Siyah çay ile göz nezlesi tedavisi

Göz nezlesi için en yaygın yöntemlerden biri siyah çaydır. Gözlerde herhangi bir kaşınma veya ağrı olduğunda ilk akla gelen çay oluyor. Siyah çay kaşıntıyı alır aynı zamanda göz damarlarını rahatlatarak ağrıyı gideriyor. Ayrıca enfeksiyona karşıda oldukça etkili olan siyah çay yöntemini uygulaması da çok kolay. Genellikle poşet çay kullanılan bu yöntemde toz çay da kullanabilirsiniz. Demlenen taze çaya 2 ayrı makyaj pamuğu atılıp 5 dakika bekletin. Daha sonra soğuması için temiz bir alana alın. Ilıyan çay poşetini veya pamuğu yaklaşık 10 dakika gözlerinizde bekletin. Bu uygulama günde 2-3 kere yapılabilir.

Patates ile göz nezlesi tedavisi

Dilimler halinde kestiğiniz çiğ patatesleri akşamları uyumadan önce ve sabah uyandıktan sonra gözlerinize koymanız gözde oluşan kızarıklık ve şişkinlikleri gideriyor. Çok sevilen bitkisel yöntemlerden biri de çiğ patatestir. Bu yöntemi her gün kullanabilirsiniz.

Anne sütü ile göz nezlesi tedavisi

Anne sütü yıllardır uzmanlar tarafından da şifa kaynağı olarak görülüyor. Hemen soruna iyi gelen anne sütü özellikle küçük çocuklarda oluşan göz nezlesi probleminde de kullanılabilir. Göze damlatılan 1-2 damla anne sütü göz nezlesini giderirken iltihaba bağlı oluşan kirpiklerde çapaklanma ve kabuklanmayı da gideriyor.

Aloe vera ile göz nezlesi tedavisi

Özellikle cilt rahatsızlıklarında kullanılan aloe vera birçok soruna tedavi yöntemi olmaya devam ediyor. Aloe veradan alınan jel şeffaf bir yapıya sahiptir. Bu şeffaf jeli yeşil renge dönene kadar su ile kaynatarak bir karışım elde edin. Ölçüler ise 1 yemek kaşığı aloe vera jeli 2 yemek kaşığı su şeklinde kullanabilir, dilerseniz bu ölçüleri arttırabilirsiniz. Elde edilen karışım göze damlatılabilir hatta gözlere masajla oluşan kabuklanma da giderilebilir. Ancak bu yöntemi doktora danışmadan çocuklarda kullanılması önerilmiyor.

Tuzlu su ile göz nezlesi tedavisi

Normal nezlelerde burun temizleme yöntemi, enfeksiyonlu yapılarda dezenfekte ürünü olarak da kullanılan bir yöntemdir. Tuzlu su karışımını göz nezlesinde de kullanabilirsiniz. Bu yöntem kesin sonuç ve etki gösteriyor ancak dikkatli kullanılması gerekiyor. Bir su bardağı suyun içerisinde eritilen 1 çay kaşığı tuz dinlendirildikten sonra pamuk yardımı ile küçük tampon hareketlerle temizleme işlemi şeklinde uygulanan bu yöntemi her gün 1 kez uygulayabilirsiniz.

Elma sirkesi ile göz nezlesi tedavisi

Elma sirkesinin enfeksiyonu önleyici ve temizleyici özelliğini olduğunu hepimiz biliyoruzdur. Bir bardak suya damlatılan 1-2 damla elma sirkesi gözlerinizdeki enfeksiyonu temizler ve oluşabilecek ve üreyebilecek bakterileri giderir. Elma sirkesi karışımını göz banyolarında da kullanabilirsiniz. 2 günde bir kez uygulamanız gereken bu yöntemde elma sirkesini 1-2 damladan fazla eklememeye gayret gösterin.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu Saman Nezlesi (alerjik rinit) Tedavisi

Göz nezlesi ile birlikte görülen alerjik rinit olarak bahsettiğimiz halk arasında saman nezlesi olarak da bilinen burun akıntısı, tıkanıklık, gözlerde kaşıntı ve sulanma gibi semptomların azalması için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan mucizevi karışım tarifi!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
nolurbak.com
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023