Güneş kremi sürmenin faydaları

Güneş kremi sürmenin faydaları
Güneş kremi sürmenin faydaları
3 Haziran 2022

Güneş kremi sürmenin faydaları saymakla bitmez. Güneş koruyucu kullanımı önemlidir ve günlük bir alışkanlık olmalıdır. Cildi güneş ışınlarından korumak ve daha genç, daha parlak ve sağlıklı tutmaktan, ayrıca kırışıklıkları, ifade çizgilerini ve erken cilt yaşlanmasını önlemekten sorumludur. Onsuz, yüzümüz lekelere, aşırı yağa, kuruluğa eğilimlidir ve ayrıca cilt kanserine daha duyarlıyız. Güneş kremi faydalı mı? Elbette.

Cildinizin biyotipine uyan özelliklere sahip cildinize özel güneş kremini seçmek önemlidir, çünkü her birinin bir ihtiyacı vardır ve gereken özeni hak eder. Cildiniz yağlıysa, mat efektli ve kuru dokunuşlu, yağsız bir güneş kremi mükemmeldir. Kuru ise, krem ​​versiyonları en iyi seçeneklerdir. Bir diğer çok önemli ipucu: Cildi daha güzel ve bakımlı hale getirmek için yaşlanmayı önleyici aktif maddeler içeren koruyucunuzu seçin. Bir örnek, yaşlanmayla mücadele ve cildi nemli tutmak gibi faydaları olan hyaluronik asitli güneş kremleri veya antioksidan etkiye sahip, lekelerin ve erken yaşlanmayı önleyen C vitamini içeren güneş kremleridir. Güneş kremi sürmenin faydaları için yazımızı okumaya devam edin.

https://www.youtube.com/watch?v=oGHuo9lYeGE
Güneş kremi sürmenin faydaları

Renkli ve renksiz güneş kremi arasındaki fark nedir?

Birçok insan hala renksiz ya da renkli güneş koruyucuların yararları konusunda şüphe duyuyor. Renksiz güneş kremi UVA ve UVB ışınlarından korur, koruyucu bir bariyer oluşturarak erken yaşlanmayı ve cilt kanserini önler. Antioksidan , nemlendirici ve DNA koruma etkisi gibi bazı özelliklere hala güvenebilir, sadece cildinizin ihtiyaçlarını en iyi karşılayanı seçin. Renkli güneş kremi bu ışınlardan korunmanın yanı sıra cildi görünür ışıktan yani cep telefonlarından, bilgisayarlardan, televizyondan ve floresan lambalardan gelen ışıktan da korur. Çoğu zaman koruma anında unutulan bu ışıklar, güneş ışınlarından daha az zarar vermekle birlikte birikimli bir etkiye sahiptir, orta ve uzun vadede çok önemli, ciltte lekelere neden olur.

Neden renk koruyucusu seçmelisiniz?

Renkli güneş kremi ile güneş koruyuculu fondöten arasında fark vardır. İlk seçenek, cildin sağlığını ön planda tutan, güneş ışınlarından ve görünür ışıktan koruyan, doğaldan yükseğe kadar kusurları kapatan, sadece cildinize ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçin. Aslında, renkli güneş kremlerinin tonlarının çeşitliliği giderek arttı. Dermokozmetiklerin hala cildinizi tedavi eden ve leke, sarkma, kuruma ve yaşlanmayı önleyen birkaç harika özelliği var.

Güneş kreminin faydaları

Güneş kreminin cildinize sağladığı faydaları say say bitmez. Özellikle günümüzde giderek artmakta olan cilt kanserini önlediği ve cildi istediği oranda neme doyurduğu gerçeklerini baş sırada söyleyebiliriz.

UVA ve UVB ışınlarından korur

Ultraviyole ışınları vücudumuza zarar verebilir. Güneş kremi, bu ışınları emen ve hücrelerimizi radyasyonun yoğunluğundan koruyan moleküllerden oluşan bir kimyasal formüle sahiptir. Zamanla ve ayrıca su ile temas halinde, korumanın devam etmesi için ürünü tekrar uygulamak gerekir.

Erken yaşlanmayı ve lekelerin görünümünü önleme

UVA ışınları kolajen ve elastin liflerimizin daha hızlı yıpranmasına neden olur. Kırışıklıklar, ifade çizgileri ve kusurlar oluşturan buna fotoyaşlanma denir. Güneş kremi , tüm bu etkilerle mücadele ederek daha genç, daha güzel bir cildi daha uzun süre korur.

Cildi nemlendirir

Kuru bir vücuda ve yüze sahip olanlar için ideal olan, daha kremsi bir dokuya sahip, nemlendirmeye yardımcı olan ve cildi daha yumuşak ve sağlıklı bırakan bir güneş koruyucuya yatırım yapmaktır.

Cilt kanserini önler

Cilt kanseri Türkiye’de en yaygın kanser türüdür. Ulusal Kanser Enstitüsü’nün (INCA) verilerine göre, ülkede her yıl 100.000 yeni vaka kaydediliyor. Hastalığı önlemenin yollarından biri de her gün yüz ve vücutta güneş kremi kullanmaktır.

Lekeleri hafifletir

Güneşten koruyucular, beyazlatıcı aktifleri olup olmadığına bakılmaksızın cilt kusurlarını hafifletmeye ve onları önlemeye yardımcı olur. Her gün kullanıldığı takdirde var olan lekelerin etkisini azaltmak ve diğerlerinin ortaya çıkmasını engellemek mümkündür.

Güneş sivilcelerini önler

Ultraviyole ışınları cildin bağışıklığını azaltabilir, bu da bakterilerin çoğalmasını artırarak karanfil ve sivilce oluşumunu destekler. Ayrıca var olan akne lezyonlarında da artış görülmektedir. Bu nedenle güneş kremi kullanmak sivilce miktarını ve şiddetini azaltmaya yardımcı olur.

Güneş kremi kaç yaşından itibaren kullanılmalı?

Dermatologlar altı aylıktan itibaren kullanılmasını tavsiye eder, çünkü bundan önce bebeğin doğrudan güneşe maruz kalmasından kaçınılmalıdır. Ciltleri henüz buna hazır değildir. Bu yaştan sonra anne koruyucuyu çocuğa günlük olarak uygulamalıdır. Çocukluk, kanser gibi gelecekteki hastalıkların ve erken yaşlanma gibi diğer sorunların önlenmesinde çok önemli bir adımdır.

https://www.youtube.com/watch?v=_xlhrvwFDcs
Güneş kremi sürmenin faydaları

Cilt kanseri nedir?

Deri kanseri, dönüşüm geçirmiş ve düzensiz ve anormal bir şekilde çoğalarak yeni dokuya (neoplazma) yol açan deri hücrelerinin oluşturduğu bir tümördür. Bu yaygın hücresel dönüşümün başlangıcına zemin hazırlayan nedenler arasında UVB radyasyonuna uzun süreli ve tekrarlayan maruz kalma yer almaktadır. Hastalık esas olarak beyaz tenli, kolay yanan ve asla bronzlaşmayan veya zorlukla bronzlaşan insanları etkiler. Güneşten korunma cilt kanserini önlemenin ana yoludur.

Neden kışın güneş kremi sürülür?

Güneş kremi iyidir ve hava veya mevsim ne olursa olsun her zaman kullanılmalıdır. Yani evet, güneş kremi kışın da önemlidir. Soğukta, sıcakta, bulutlu veya güneşli günlerde güneş radyasyonu aktiftir ve cildinizin sağlığını ve güzelliğini etkileyebilir. Bu yüzden evden çıkarken en az bir kat güneş kremi sürmeyi unutmayın.

Güneş kremi neden kapalı mekanlarda kullanılır?

Şaşırtıcı bir şekilde, güneş koruyucu iç mekanlarda da uygulanmalıdır. Bu durumda neden güneş kremi kullanalım ? Güneşten gelen UVA ışınları evlerin ve ofislerin pencerelerinden geçerek cildimize ulaşır.

Güneş koruyucu SPF nedir?

SPF (güneş koruma faktörü), çok fazla güneş aldığımızda cildi kırmızı yapmaktan sorumlu olan UVB ultraviyole ışınlarına karşı filtrenin ölçüsünü temsil eder. FPS numarası, önceki durum olmadan güneş ışınlarına ne kadar süre maruz kalabileceğimizi gösterir. Bu, cildinizin güneşin etkilerini hissetmesi beş dakika sürerse, SPF 30 güneş koruyucu kullanarak 30 kat daha uzun süre maruz kalmaya dayanabileceği anlamına gelir. Yani 150 dakika (2 buçuk saat) daha fazla güneş koruması.

Peki, daha yüksek FPS’li bir filtre diğerlerinden daha mı güçlü?

Mutlaka değil, sadece daha uzun bir süre için güneş korumasını garanti ettiği anlamına gelir. Buna rağmen, filtrenin ter, havuz ve deniz suyu nedeniyle ciltten çıkması nedeniyle gün boyunca tekrar uygulanması gerekeceğini hatırlamakta fayda var. Ancak hangi FPS’nin sizin için en iyi olduğunu nasıl bileceksiniz? İlk adım, cildinizin güneşten etkilenmesinin ne kadar sürdüğünü anlamaktır. Genel olarak daha açık tenler, bu etkileri koyu ten tonlarına göre çok daha kısa sürede hisseder, bu nedenle yüksek SPF’li güneş kremleri önerilir.

https://www.youtube.com/watch?v=Q57hDGQ8fAs
Güneş kremi sürmenin faydaları

Güneş kremi nasıl uygulanır?

Tüm bu noktaları anladıktan sonra, soru şu: “ güneş kremi nasıl kullanılır ?”. Daha önce de belirttiğimiz gibi, bu kozmetik mevsimden bağımsız olarak veya evde olsanız da olmasanız da her gün kullanılmalıdır. Cilt bakımı sevenler arasında çok yaygın bir soru şudur: İlk olarak ne uygulamalı, nemlendirici mi yoksa güneş kremi mi? Sabah yüzü temizledikten sonra ideal olan nemlendirici sürmek ve ancak ondan sonra güneş koruyucu uygulamaktır. Bunun nedeni, nemlendiricinin cildi sızdırmaz hale getirerek cilt bariyerinin korumasını artırmasıdır.

Güneş kreminin etkilerini güçlendirmek için yine de C vitamini kullanabilirsiniz. Bu ürün ile yaşlanma belirtilerini düzeltmek ve cilt tonunu eşitlemek de mümkündür. Bu ekstra yardımın cildi nemlendirdiğini ve aydınlattığını hatırlamakta fayda var. Evde veya ofiste çalışıyorsanız, başvurunun günde iki kez (sabah ve öğle yemeğinden sonra) yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde her 2 saatte bir veya havuzdan veya denizden çıkar çıkmaz vakit geçirmeniz tavsiye edilir. Makyaj öncesi uygulanması gerektiğini unutmamak gerekir.

Gece veya gündüz güneş kremi sürmenin bazı faydalarına göz atın:

  • ciltte hiperpigmentasyon ve melazma görünümünü önler
  • mevcut hiperpigmentasyonların artışını en aza indirir
  • cilt kanseri geliştirme şansını azaltır
  • fotoyaşlanmayı önlemeye yardımcı olur 

Güneş kremi ne zaman kullanılır?

Güneş kremini ne zaman ve nasıl uygulayacağınızı anlamak için ihtiyacınız olan ilk bilgi: Kullanım güneşli günlere veya evin dışında, doğrudan güneşe maruz kalacağınız anlara özel değildir. Tüm yerler ve saatler uygundur ve güneş kremi kullanımını gerektirir. Bulutlu günlerde veya iç mekanlarda bile görünür ışığımız var. UV ışınları bu en tenha anlarda bile farklı bariyerleri aşarak cildinize ulaşır. Ek olarak, ürünün uygulanmasına dikkat etmek önemlidir. Güneş kremi günlük olarak ve günde bir defadan fazla uygulanmalıdır. Etkili ve tek tip koruma sağlamak için rötuş önemlidir.

Güneş kremi geceleri nasıl kullanılır?

Birçok insan geceleri güneş kremi sürmenin senin için kötü olup olmadığını merak ediyor ama değil. Bunun için tavsiyeler, ürünü gün boyunca kullanırken olduğu gibidir: kuru ve temiz cilde, yüze, boyuna, göğüse ve kulaklara uygulayın. Ancak konu gece güneş kremi sürmeye gelince, gözenekleri tıkayabileceği, alerji ve kaşıntıya neden olabileceği için yatmadan önce uygulamamak çok önemli bir noktadır.

Uyanıkken kullanın ve dinlenmeden önce yüzünüzü temizleyin ve cilt bakım rutininizi gerçekleştirin. Ayrıca, ister gece ister gündüz olsun, güneş koruyucu üzerine makyaj yapacaksanız, SPF’li ürünlere bakın. Bu şekilde makyajınızı rötuşladığınızda zamanla daha fazla koruma sağlarsınız.

Toz Güneş Koruyucu Nedir?

Cildi ultraviyole ışınlarından ve elektronik cihazlardan gelen görünür ışıktan korumayı amaçlayan, doğal ve yağsız bir kapatıcılık sunan bir üründür. Sadece dokusu alışagelmiş diğer sıvı güneş kremlerinden farklıdır.

Toz güneş kreminin cilde faydaları nelerdir?

Ürün, diğer problemlerin yanı sıra cildin erken yaşlanmasını, lekelerini önlemeye yardımcı olur. Buna ek olarak, toz dokusu yağı kontrol eder ve yüzün cilt tonunu eşitler, kusurları gizler ve genellikle koruyucu sıvı veya krem ​​olduğunda kalan kalıntıları ortadan kaldırır.

 

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler