Güneşin Doğuşu Diğer 8 Gezegende Nasıl Görünüyor?

Güneşin doğuşu insanlık için vazgeçilemez bir andır. Gezegenimizde Güneş olmadan yaşamı hayal etmek imkansız. Hepimiz güneşin doğuşu ve güneşin batışının ne kadar inanılmaz olabileceğini gördük. Bu gözlerinizi ayıramayacağınız bir şey.

Ancak güneş sistemimizdeki farklı gezegenlerin ve uyduların bakış açısından bunun neye benzediğini hiç hayal etmeye çalıştınız mı? On yılını dünyamızın ötesindeki manzaraları tasvir ederek geçiren Ron Miller tarafından yapılan dijital çizimler burada bize yardımcı olabilir.

What sunrise looks like on different planets
Merkür, Güneş’ten sadece 60 milyon kilometre uzakta veya ikincisi ile Dünya arasındaki mesafenin% 39’unda bulunur. Bu nedenle Merkür’deki Güneşin doğuşu , dünya’dakinden üç kat daha büyük ve daha parlaktır.

2. Venus

What sunrise looks like on different planets
Venüs‘ün yüzeyinden hemen hemen görülebilen Güneş, 108 milyon kilometre uzaklıktadır (Dünya’dan Güneş’e olan mesafenin% 72’si). Bu gezegeni saran kalın bulutlar nedeniyle Güneş, bulutlu ve karanlık bir günde gökyüzünde açık renkli bir noktaya benziyor.

3. Mars

What sunrise looks like on different planets
Mars, yıldızımızın yörüngesinde 230 milyon kilometre uzaklıkta, yani Dünya‘dan yaklaşık 1,5 kat daha uzaktadır. Ancak Güneşin doğuşu görünürlüğünü azaltan mesafe değil, Kızıl Gezegen atmosferinin dış alanlarına toz taşıyan kuvvetli rüzgarlardır.

4. Jupiter

What sunrise looks like on different planets

Jüpiter‘in uydularından biri olan Europa’dan Güneşin doğuşu böyle görünüyor. Jüpiter, Güneş’ten 779 milyon kilometre uzakta (Güneş ile Dünya arasındaki mesafenin 5,2 katı) çok çok daha uzaktadır. Güneş ışığı, Jüpiter’i gaz devinin atmosferinin katmanlarından geçerken kırmızımsı bir halka şeklinde aydınlatıyor.

5. Saturn

What sunrise looks like on different planets

Satürn, gezegenlerin en anında tanınanlarından biridir. Güneş’in etrafında 1,5 milyar kilometre (Dünya ile yıldızımız arasındaki mesafenin 9,5 katı) yörüngede dolanıyor. Güneş ışınları, bol su buzu kristalleri ve gazları tarafından kırılarak burada görülen ‘sahte güneş’ gibi inanılmaz görüntüler yaratır.

6. Uranus

What sunrise looks like on different planets

Uranüs‘ün uydularından biri olan Ariel’de, alışılmadık ama aynı zamanda muhteşem bir manzarayla karşılaşacaksınız. Burada Güneş neredeyse 2,8 milyar kilometre (veya Güneş ile Dünya arasındaki mesafenin 19 katı) uzaklıkta olduğu için neredeyse hiç ısı sağlamıyor.

7. Neptune

What sunrise looks like on different planets

Neptün‘ün en büyük ayı Triton’da olsaydınız Güneş böyle görünürdü. Yıldızımıza olan uzaklık 4,5 milyar kilometredir (veya Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin 30 katı). Bu buzlu uydudaki devasa toz ve gaz gayzerleri, karanlık bir yıldızlı gökyüzünde asılı duran minik ışık diskini gölgede bırakıyor.

8. Pluto

What sunrise looks like on different planets
Güneş sistemimizdeki en uzak gezegen açısından bakıldığında, Güneş küçük bir ışık noktasından biraz daha fazlasıdır. Plüton, Güneş’ten 6 milyar kilometre uzakta (veya Dünya ile Dünya arasındaki mesafenin 40 katı), yani ona ulaşan ışığın burada aldığımızdan 1.600 kat daha sönük olduğu anlamına geliyor. Ama yine de Dünya’dan görülen bir dolunaydan 250 kat daha parlak!
Kızloji.com her gün güneşi sağlıklı bir şekilde görmeniz için temennide bulunuyor. Güneşin doğuşu ile ilgili şarkı sözü bile var, güneşin doğuşu batışı farksız diye… Güneşin doğuşu ile ilgili sözler bile derlenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu