Hamazinc krem nerelerde kullanılır? Günde kaç kez kullanılır?

Hamazinc krem nerelerde kullanılır? Günde kaç kez kullanılır?
Hamazinc krem nerelerde kullanılır? Günde kaç kez kullanılır?
28 Ocak 2022

Hamazinc krem bebeklerin ve küçük çocukların pişiklerinde doktor kontrolü altında kullanılması gereken bir ilaçtır. Hamazinc krem emziren annelerde kullanımı ne yazıkki uygun değildir.  Aynı zamanda Hamazinc kremin gebelikte kullanımı da doktor kontrolü altında olması gereken bir durumdur. Hamazinc krem nedir? Ne işe yarar? Gelin hep beraber göz atalım.

Yazımızı Hamazinc kremin prospektüsünü merkeze alınarak kaleme alınmıştır. Herhangi bir öneri veya tavsiye içermemektedir. Hamazinc kremi kullanmak kişinin kendi hür iradesine kalmıştır.

Hamazinc krem 

Hamazinc krem 

30 g, 60 g ve 90 g’lık alüminyum tüplerde eczanede satılan bir kremdir. Hamamelis virginiana distilatı ve çinko oksit içermektedir. Hamazinc kremi erkekler genellikle tıraş sonrası oluşan kesikler için kullanmaktadır.

Etkin madde: Her 1 gram krem; hamamelis virginiana distilat 53.5 mg ve çinko oksit 180.00 mg içerir.
Yardımcı maddeler: Metil paraben (E218), etil paraben (E214), propil paraben (E216), setomagrogol 1000, propilen glikol, setostearil alkol, likit parafin, beyaz parafin ve deiyonize su içermektedir.

Hamazinc krem ne için kullanılır?

Hamazinc krem bileşimindeki Hamamelis virginiana sulu özütü; astrenjan (doku büzücü), lokal hemostatik (kanamayı durdurucu) ve antiinflamatuvar (iltihap giderici) etkilere sahiptir.

 • Bebeklerin ve küçük çocukların pişiklerinde
 • Mantar enfeksiyonları veya bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle şiddetlenen pişik için takip tedavisinde
 • 1. ve 2. derece yanıklarda / güneş yanıklarında
 • Çizik ve kesik gibi yüzeysel deri lezyonlarında (harabiyetlerinde)
 • Emziren annelerde meme başı çatlaklarının bakımı ve korunmasında
 • Kurumuş, çatlamış, yarılmış derinin bakımı ve korunmasında (Yaşlı kimselerin derisi ve Diyabetik ayak tedavisi dahil)
 • Diğer ilaçlarla birlikte uygulanan tedaviye, çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kızartı, kaşınma, sulanma, kabuk bağlama gibi doku bozuklukları ile belirginleşen cilt hastalığının, ciltte sürtünmeye veya mantar gibi mikroplara bağlı cilt harabiyeti gibi sulantılı cilt harabiyetlerinin ve ani gelişen yaraların özellikle bacak yaraları ve uzun süre yatan hastalarda oluşan yaraların tedavisine yardımcı olarak kullanılır.

Hamazinc krem ne işe yarar?

Yapısında bulunan çinko oksit sayesinde çiziklerin hemen (kanı bükerek) kapanmasına yardımcı olur. Aynı zamanda çinko oksit deride oluşmuş harabiyet ve yaralarda iltihaplanmayı ve ölü doku oluşumunu azaltır, harabiyete uğramış bölgedeki cilt hücrelerinin çoğalmasını arttırarak yara iyileşmesini hızlandırır

Tıraş sonrası kesilen ciltlerde, bebeğinizin cildinde pişik oluşmuşsa, çocuğunuzda sürtünmeye bağlı olarak oluşan pişiklerde, yazın oluşan güneş yanıklarında, emziren annelerde meme başı çatlaklarının bakımı ve korunmasında, diyabetik ayakların tedavisinde, soğuktan kuruyan cildi onarmada oldukça işe yaramaktadır.

Hamazinc krem nasıl kullanılır?

Kremi uygulamadan önce bölgenin ve uygulayacak kişinin ellerinin temiz olmasına özen gösteriniz. İnce bir tabaka halinde ciltteki harabiyetli bölgeye sürülür. Gerekli ise, deriye sürülmeyi takiben harabiyetli bölge gazlı bez ile kapatılabilir

Hamazinc krem yan etkileri

Her kremde olduğu gibi Hamazinc kremde de bazı yan etkiler görülebilmektedir. Bazı yan etkiler kremin içeriğine alerjiniz olduğunu gösterebilir. Bunları şu şekilde sıralamamız mümkündür:

 • Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesinde

Eğer böyle bir yan etki mevcut ise bölgeyi bol su ile yıkadıktan hemen sonra sağlık kuruluşuna başvurun. Yaygın olmayan bir diğer yan etki ise yani (100 hastanın 1’inden az fakat 1000 hastanın 1’inden fazla görülebilen yan etkiler ise şu şekildedir:

 • Ekzantem (ciltte tekdüze yayılan, aniden kendiliğinden oluşan ve geriye belirgin deri değişiklikleri bırakmadan tekrar kaybolan deri kızarmaları, semptomatik deri döküntüsü)
 • Deride irritasyon (tahriş), kaşıntı, yanma ve batma hissi,
 • Eritem (ciltte kızarıklık)
 • Kuru deri.

Eğer böyle bir yan etki mevcut ise bölgeyi bol su ile yıkadıktan hemen sonra sağlık kuruluşuna başvurun. Bazı yan etkilerin ise elde olan verilerle tahmin edilemeyen yan etkilerdir. Onlar ise şu şekildedir:

 • Alerjik reaksiyon,
 • Kontakt dermatit (tahriş edici veya alerji yapıcı maddelerle doğrudan temastan kaynaklanan cilt iltihabı), egzama (çeşitli nedenlerle ortaya çıkan kızartı, kaşınma, sulanma, kabuk bağlama gibi doku bozuklukları ile belirginleşen cilt hastalığı),
 • Ürtiker (kurdaşen, alerjik deri döküntüsü)
 •  Anjionörotik ödem (derialtında belirli bir bölgeyle sınırlı, kurdaşene benzeyen iri ve ağrısız şişliklerin belirdiği alerjik cilt bozuklukluğu).
Hamazinc krem hakkında merak edilen sorular

Hamazinc krem hakkında merak edilen sorular

Hamazinc krem hakkında merak edilen soruları akıllarda yer edindirmeye devam ediyor. Hamazinc krem son zamanlarda bebek ve çocuklarda pişik için tercih edilen bir krem oldu. Dolayısıyla pişikten ziyade birçok konuda da kullanılabilir mi merakı gün geçtikçe artmaya devam etti.

Hamazinc krem bebeklerde kullanılır mı?

Bebeklerin cildi yetişkin insanlara göre oldukça hassastır. Dolayısıyla herhangi bir krem sürerken oldukça nazik ve dikkatli olunmalıdır. Prospektüsünde Hamazinc kremin bebekler üzerinde kullanımı hakkında sadece bebeklerin ve küçük çocukların pişiklerinde kullanılması gerektiği bilgisi yer almaktadır.

Hamazinc krem sivilce için kullanılır mı?

Saglikhaberleri.com sitesinin kaleme aldığı yazıya göre: Hamazinc krem yüze sürülürse güneş lekelerini yok eder, sivilceleri azaltır ve cildi besler. Lakin prospektüsünde Hamazinc kremin sivilceler için kullanımı hakkında herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Hamazinc krem pişik için kullanılır mı?

Hamazinc krem bebeklerin ve küçük çocukların pişiklerinde kullanılabilmektedir. Aynı zamanda mantar enfeksiyonları veya bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle şiddetlenen pişik için takip tedavisinde de kullanılmaktadır. 

Hamazinc krem isilik için kullanılır mı?

Tıpta, miliaria olarak bilinen isilik yaz aylarında bebeklerin ve çocukların baş belasıdır. Cilt yüzeyinde kırmızı ya da pembe renkte olan kabarcıklar isiliktir. Hamazinc kremin prospektüsünde isilik için kullanıldığı hakkında herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Hamazinc krem günde kaç kez kullanılır?

Hamazinc kremin günlük olarak kullanımı konusunda prospektüsünde: Günde birkaç kez lezyonlu bölgeye sürülür, uyarısı yer almaktadır. Sürmeden önce süren kişinin ellerinin ve bölgenin temiz olduğundan emin olun. 

Hamazinc krem kaç yaşında kullanılır?

Hamazinc kremin yaşlılarda kullanımı hakkında bir bilgi yoktur. Dolayısıyla çok yaşlı insanlar Hamazinc krem kullanmadan önce mutlaka doktoruna başvurmalıdır. Bebekler için kullanımında ise bebeklerin ve küçük çocukların pişiklerinde kullanıldığı bilgisi yer almaktadır. Yenidoğan bebekler hakkında herhangi bir bilgi olmadığı için Hamazinc krem için bir alt sınır belirtilmemiştir. Doktor kontrolü altında kullanın.

Hamazinc krem basura iyi gelir mi?

Hala insanların bu konu hakkında tabuları olsa da anüs içindeki kan damarlarının genişlediklerinde verdikleri isim hemoroid yani basurdur.  Hamazinc kremin prospektüsünde basura iyi gelmesi hakkında herhangi bir bilgi yer almamaktadır. 

Hamazinc krem mantara iyi gelir mi?

Hamazinc kremin prospektüsünde yer alan bilgiye göre: Mantar enfeksiyonları veya bakteriyel enfeksiyonlar nedeniyle şiddetlenen pişik için takip tedavisinde kullanılmaktadır. Direkt olarak prospektüs de iyi geleceğine dair herhangi bir bilgi yoktur.

Hamazinc krem egzamaya iyi gelir mi?

Egzama, deride saldırgan bir ajanla temas sonucu veya herhangi bir ilaç kullanımının sonucu olabilen, deride kaşıntı, şişlik, su toplaması ve kızarıklık gibi semptomların ortaya çıkmasıyla tanımlanan akut veya kronik bir deri iltihabıdır. Hamazinc kremin yan etkilerinde egzama yer almaktadır. Egzama için kullanıldığı bilgisi prospektüsünde yer almamaktadır.

Hamazinc krem yanığa iyi gelir mi?

Hamazinc krem 1. ve 2. derece yanıklarda kullanılmaktadır. Örneğin: Güneş yanığı.

Hamazinc krem vajinaya sürülür mü?

Vajina, vücudun diğer bölgelerine göre oldukça hassas bir bölgedir. Dolayısıyla vajina bölgesine krem sürerken oldukça dikkatli olunmalıdır. Vajinanın dış kısmında yukarıda belirtilen maddelerden biri dışında bir durumunuz var ise kullanmayınız..

Hamazinc kremin fiyatı

Hamazinc kremin biz yazımızı yazarken güncel fiyatı 20 TL’dir.

Hamazinc krem kortizonlu mu?

Hamazinc kremin yapısında kortizon bulunmamaktadır. 

Hamazinc krem açık yaraya sürülür mü?

Hamazinc krem açık yara sürmek için uygun bir krem değildir. Prospektüsünde bu konu ile ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır. 

Hamazinc krem ayak mantarına iyi gelir mi?

Hamazinc kremin mantara iyi geldiği hakkında herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Hamazinc kremi emziren anneler kullanabilir mi?

Hamazinc kremin yapısında bulunan hamamelis virginiana’nın insan sütüne geçip geçmediği bilinmemektedir. Emzirme döneminde hamazinc krem kullanımı konusunda doktorunuza danışınız.

Hamazinc krem reçetesiz alınır mı?

Prospektüsünde yer alan bilgiye göre: Bu ilaç sizin reçetesiz olarak temin edip bir doktor yardımı almadan eczacınızın tavsiyesi ile hafif bir hastalığı tedavi etmeniz içindir

Hamazinc krem bebeklerde yüze uygulanır mı?

Bebeklerin cildi yetişkin insanlara göre oldukça hassastır. Dolayısıyla herhangi bir krem sürerken oldukça nazik ve dikkatli olunmalıdır. Hamazinc krem bir bakım kremi değildir. Dolayıyla bebeğinizin yüzünde yanık veya çizik olmadığı takdir de bebeğiniz için Hamazinc krem kullanmayınız. Doktor kontrolünde kalınız. 

Hamazinc krem genital bölgeye sürülür mü?

Genital bölge, vücudun diğer bölgelerine göre oldukça hassas bir bölgedir. Dolayısıyla genital bölgeye krem sürerken oldukça dikkatli olunmalıdır.

Hamazinc krem çatlaklara iyi gelir mi?

Hamazinc kremin prospektüsünde çatlaklar hakkında herhangi bir bilgi yoktur.

Hamazinc krem dudağa sürülür mü?

Hamazinc kremin prospektüsünde dudağa sürülebildiğine dair herhangi bir bilgi yoktur. 

Hamazinc krem güneş lekelerine iyi gelir mi?

Saglikhaberleri.com sitesinin kaleme aldığı yazıya göre: Hamazinc krem yüze sürülürse güneş lekelerini yok eder, sivilceleri azaltır ve cildi besler. Lakin Hamazinc krem bir bakım kremi değildir ve prospektüsünde güneş lekeleri ile ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Hamazinc kremin gebelik kategorisi

Hamazinc kremin gebelik kategorisi hakkında herhangi bir bilgi yoktur. 

Hamazinc krem hamilelikte kullanılır mı?

Hamazinc kremin prospektüsünde yer alan bilgiye göre: Hamamelis virginiana için, gebeliklerde maruz kalmaya ilişkin klinik veri mevcut değildir. Çinko oksit için, gebeliklerde maruz kalmaya ilişkin klinik veri mevcut değildir. Hayvanlar üzerinde yapılmış çalışma da mevcut değildir

Hamazinc krem tarihi geçer mi?

Her kremde olduğu gibi Hamazinc kremde de son kullanma tarihi mevuttur. 

Hamazinc krem ve Madecassol karışımı

Hamazinc krem ve Madecassol krem karışımı hakkında herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Hamazinc krem yara izine iyi gelir mi?

Saglikhaberleri.com sitesinin kaleme aldığı yazıya göre: Hamazinc krem yüze sürülürse güneş lekelerini yok eder, sivilceleri azaltır ve cildi besler. Lakin Hamazinc krem bir bakım kremi değildir ve prospektüsünde yara izi ile ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler