Hyaluronik asit nedir? Ne işe yarar?

Hyaluronik asit nedir? Ne işe yarar?
Hyaluronik asit nedir? Ne işe yarar?
17 Mayıs 2022

Hyaluronik asit genel anlamı ile 40’lı yaşların vageçilmez ürünlerinden bir tanesi. Biz 40’lı yaşlardan söz ediyoruz lakin Hyaluronik asit kullanımı genellikle doktor önerisi ile başlayan ve daha genç yaşta da kontrollü bir şekilde kullanılması uygun olan bir maddedir. Lakin belirttiğimiz gibi hyalüronik asit içeren günlük nemlendirici ve cildi güçlendirici bakım hergün yapıldığı için bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Yazımızda Hyaluronik asit serum hakkında bir çok bilgi derledik.

Hyaluronik asit kullanımı kişinin kendi iradesine kalmıştır. Yazımız herhangi bir öneri ya da tavsiye içermemektedir. Kullanıp yan etki görmek kişinin kendi sorumluluğundadır, cemre.com sorumluluk kabul etmemektedir.

İlginizi çekebilir: Ciltte mucizeler yaratan hyaluronik asitin saça faydalarını duyunca inanamayacaksınız!

Hyaluronik asit nedir? Ne işe yarar?
Hyaluronik asit nedir? Ne işe yarar?

Hyaluronik asit nedir?

Hyaluronik asit, ciltte zamanla meydana gelen kırışıklıklarla savaşmak için yüz dolgusu yöntemi ile jel, krem ​​veya kapsül şeklinde kullanılabilir. Genellikle yaşlanmanın neden olduğu kırışıklıkları ve mimik çizgilerini düzelttiği, sarkmış cildi geri toparladığı, yanak ve dudakların hacmini arttırıp dolgunlaştırdığı için kullananlara tatmin olacakları sonuçlara ulaştırır.

Ayrıca sivilce sonrası yara izlerinin yanı sıra koyu halkaları düzeltmek için de kullanılabilir. Lakin neticede buda bir asit olduğu için sadece bir dermatolog veya plastik cerrah tarafından kişiye özel dozda önerilmelidir. Uygulaması ise yine eğitimini almış bir kişiye bırakılmalıdır.

Hyaluronik asit ne işe yarar?

Kişi yaşlandıkça ciltte bazı değişimler meydana gelebilir. Bunlara örnek olarak nem ve elastikiyetinin azalması, ciltte kırışıklıklar, izler ve lekelerin ortaya çıkması gibi. Bu nedenle hyaluronik asit; elastikiyeti artırmaya, sarkmayı azaltmaya ve ifade çizgilerini azaltmaya yardımcı olabileceğinden, cilt gençleşmesini desteklemek amacıyla kullanılabilir.

Hyaluronik asit krem, hap ve hatta cilde enjeksiyon yoluyla uygulanarak kullanılabilir. Lakin bunu bir bilene yani dermatolog tarafından yapılması oldukça önemlidir.

Hyaluronik asit nasıl kullanılır?

Hyaluronik asit kullanımı amaca göre değişiklik gösterebilir. Dermatolog hyaluronik asitin jel, kapsül şeklinde veya tedavi bölgesine enjeksiyon uygulaması yoluyla kullanabilir. Bu tamamen kişinin cilt durumuna ve bölgedeki soruna göre değişkenlik göstermektedir.

1- Cilde enjekte edilerek hyaluronik asit kullanımı

Enjekte edilebilir hyaluronik asit, genellikle göz çevresi, ağız kenarlarını ve alın olmak üzere yüzdeki kırışıklıkları, çukurları ve ifade çizgilerini doldurmak için kullanılan jel formatında bir üründür. Ayrıca dudak ve yanak hacmini arttırmak, koyu halkaları ve sivilce izlerini düzeltmek için de kullanılır.

Nasıl kullanılır?

Bunun için dermatoloji kliniklerinde mutlaka bir dermatolog veya plastik cerrah tarafından uygulanmalıdır. Bilinçsiz olarak cilde enjekte etmek olumsuz sonuçlar doğurur. Burada bilir kişi hyaluronik asidin uygulanması amaçlanan yere küçük iğneler yapar. Bunun öncesinde can yanmaması adına lokal anestezi kullanır. Bu işlem ortalama 30 dakika sürer. İşlem jel miktarına ve kırışıklıkların derinliğine ve miktarına bağlı olarak 6 ay ile 2 yıl arasında sürer.

İşlem sonrasında bölgede ağrı, şişlik ve morarma birçok insanda meydana gelebilir. Lakin genellikle bir hafta sonra kaybolur. Daha hızlı bir iyileşme için günde birkaç kez 15 dakikalık bir kompres ile buz uygulanabilir.

2- Hyaluronik asit içerikli krem kullanımı

Hyaluronik asit içeren kremler, büyük miktarda su tuttuğu için cildin nemlenmesini destekler, cilde sıkı ve pürüzsüz bir görünüm kazandırır. Bu ürün 45 yaş üstü bay ve bayanlar tarafından tercih edilse de cildinizde nem sorunu var ise düşük dozlardan kullanabilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

Hyaluronik asitli krem, cilt temizlendikten sonra haftada 3 ila 4 kez az miktarda tüm yüze sürülerek doğrudan cilde uygulanmalıdır.

Hyaluronik asitli kremlerin uygulanması normalde yan etkilere neden olmaz. Lakin bazı kişilerde ciltte kızarıklık veya kaşıntı gibi belirtilere yol açan alerjik bir reaksiyon ortaya çıkabilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız kremi kullanmayı bırakmanız gerekmektedir.

3- Hyaluronik asit içeren kapsüllerin kullanımı

Hyaluronik asit içeren kapsüller veya tabletler, dokuları onarmaya ve cilt elastikiyetini korumaya yardımcı oldukları için güçlü bir yaşlanma karşıtı güce sahiptir. Lakin göz problemlerini tedavi etmek için de kullanılabildikleri için yalnızca bir dermatolog tavsiyesi ile kullanımına başlanmalıdır.

Nasıl kullanılır?

Gün içerisinde yediğiniz öğünlerin bir tanesinde hapı almanız gerekmektedir. Hapın kullanım süresini doktor belirleyecektir. Lakin normal şartlarda 3 aydan fazla alınmaz.

Hyaluronik asitin zararları

Hyaluronik asit bir bilen tarafından yapılması halinde herhangi bir zararı yoktur. Bununla birlikte kullanamdan 48 saat öncesinde ensenize ya da kol içinize bir alerji testi yapmanız gerekmektedir. Aksi durum söz konusu olduğunda Hyaluronik asiti kullanmayı bırakmalısınız.

Hyaluronik asit hakkında merak edilen sorular

Hyaluronik asit hakkında merak edilen sorular

Son zamanlarda oldukça popüler olan hyaluronik asit hakkında merak edilenleri de peşisıra getirdi. Bizde hyaluronik asit kullanan ve henüz kullanmaya başlamayanlar için merak edilen soruları derledik.

C vitamini ve hyaluronik asit nasıl kullanılır?

C vitamini ve hyaluronik asit birlikte kullanıldığında mükemmel sonuçlar elde etmenizi sağlayacak 2 üründür. Bunun için bu iki ürünü de karıştırıp kullanabilirsiniz.

Hyaluronik asit çatlaklara iyi gelir mi?

Hyaluronik asit ciltte kolajen ve elastin üretimine katkı sağlamaktadır. Böylece çatlakların daha pürüzsüz bir hal almasına yardımcı olmaktadır.

Hyalüronik asit göz çevresine sürülür mü?

Göz çevresi ne kadar vücudun diğer bölgelerine göre hassas olsa da Hyalüronik asidi göz çevrenize tampon hareketler ile uygulayabilirsiniz.

Hyaluronik asit en çok neyde bulunur?

Hyaluronik asit en çok; patates, tatlı patates, karnabahar, ıspanak, marul ve brüksel lahanası gibi sebzelerde bulunur.

Hyaluronik asit fiyatı ne kadar?

Hyaluronik asitin fiyatı 30 TL ile 300 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Lakin bu hap, serum ve krem olarak da ayrılmaktadır.

Hyaluronik asit hangi kremlerde var?

Filorga Supreme Multi Correction Night Mask, Skinceuticals HA Intensifier Multi Functional Serum, Institut Esthederm Intensive Hyaluronic Cream…

Hyaluronik asit helal mi?

Likakutu.com sitesinin haberinde Hayvansal kaynaklı bileşenlerin (kolajen, hyaluronik asit, gliserin gibi) yerine bunların sentezlerinin veya bitkisel kaynaklı olanları tercih edilmelidir. ifadesi yer almaktadır.

Hyaluronik asit haftada kaç kez kullanılır?

Hyaluronik asit hergün kullanıma uygun bir asittir. Haftanın 7 günü de Hyaluronik asidi cildinize uygulayabilirsiniz.

Hyaluronik asit kaç yaşında kullanılır?

Hyaluronik asit özellikle 40’lı yaşlarda mutlaka kullanılması gereken maddelerden birisidir. Daha öncesinde ise doktor önerisinde kullanılması gerekmektedir.

Hyaluronik asit lekelere iyi gelir mi?

C vitamini ve hyaluronik asit birlikte kullanıldığında muhteşem bir leke savaşçısıdır. Tek başına hyaluronik asit lekeler için yeterli kalmayabilir. Dolayısıyla ya leke karşıtı bir krem ile ya da C vitamin ile desteklenmesi gerekmektedir.

Hyaluronik asit okunuşu nedir?

Hyaluronik asit ”hiyalüronik asit”’ şeklinde okunmaktadır. Lakin ü harfi yerine u harfini de kullanan insanlar mevcuttur.

Hyaluronik asit oranı kaç olmalı?

Hyaluronik asidin oranı %2 olarak başlanmalıdır. Daha sonrasında ise doktor tavsiyesi üzerine arttırılabilir. Doktorunuz sizin cilt tipinize göre size en uygun oranı belirleyecektir.

Hyaluronik asit ödem yapar mı?

Hyaluronik asidin ödem yaptığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Hyaluronik asit nemlendiriciden önce mi?

Hyaluronik asit nemlendiriciden önce kullanılmalıdır. Daha sonrasında en son adım olarak ise yüksek koruyuculuğu olan bir güneş kremi kullanmanız tavsiye edilmektedir.

Önce c vitamini mi, hyaluronik asit mi?

Hyaluronik asidi ve C vitaminini karıştırarak kullanabilirsiniz. Bu bilgi ile birlikte bazı dermatologlarda sabah C vitaminini akşam ise hyaluronik asidin kullanımı tavsiye etmektedir.

Hyaluronik asit saça uygulanır mı?

Cilt için nem vermesi ile bilinen Hyaluronik asit saç içinded binlerce faydası vardır. Bunun hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için: Ciltte mucizeler yaratan hyalüronik asitin saça faydalarını duyunca inanamayacaksınız!

Hyaluronik asit hangi cilt tipine uygun?

Hyaluronik asit nem verme özelliğinden dolayı aslında kuru ciltler için vazgeçilmezdir. Lakin yağlı ve akneye meyilli ciltler tarafından da tercih edilmektedir.

Hyaluronik asit vücutta nasıl üretilir?

Hyaluronik asidin vücutta üretimi hakkında herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Hyaluronik asit yakar mı?

Eğer ki Hyaluronik aside karşı bir alerjiniz var ise ya da cildiniz Hyaluronik asidi kabul edemeyecek kadar hassas ise o zaman cildinizde yanma meydana gelebilir.

Hyaluronik asit zayıflatır mı?

Hyaluronik asit maddesinin zayıflattığına ilişkin herhangi bir bilgi internet ortamında yer almamaktadır.

Hyaluronik asit her gün kullanılır mı?

Hyaluronik asiti sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa kullanmanız önerilmektedir. Daha fazla kullanmanız cilt bariyerinize geri dönülmesi zor olan zararlar bırakabilir.

Hyalüronik asit tek başına kullanılır mı?

Hyalüronik asit cilde nemlendirici bir krem ile birlikte uygulamak gerekmektedir. Tek başına kullanımı durumunda cildi daha da fazla kurumasına neden olur.

Hyalüronik asiti nereden satın alabilirim?

Hyalüronik asit aslında günümüzde eczanelerde dahil olmak üzere birçok yerde satılmaktadır. Lakin şuan için en uygun fiyatlısı Trendyol olarak görülmektedir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler