Instagram Keşfete Çıkmak İçin 7 Öneri

Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya platformlarından olan Instagram, insanların popüler olma isteğine ve markaların daha fazla kitleye ulaşmasına olanak sağladı. Paylaşılan fotoğraf ve videolara gelen beğeni ve yorum sayısını arttırmak için “Instagram Keşfet” bölümünde görünmek oldukça öncem kazandı. Peki Instagram keşfette görünme taktikleri neler, nasıl keşfete çıkılır kısaca bahsedelim.

Instagram Keşfete Düşme Yöntemleri 2021

Instagram keşfete düşme yöntemleri çok çeşitli olsa da hepsi bir bütün olarak değerlendirilmeli. Yeni yıla girmemizin ardından Instagram’da da köklü algoritma değişiklikleri beklenmektedir. Özellikle takipçi, beğeni ve yorum satışlarının arttığı bu dönemde, Instagram, yapay yolla şişirilen ve keşfet bölümünde fazlaca bulunan hesaplar için çözüm aramakta.

Doğal ve organik olarak Instagram keşfete düşme hakkında 7 önerimizi şöyle sıralayabiliriz:

 • Organik takipçi ve beğeni.
 • Takipçi kitlesine göre içerik üretmek.
 • Konum bazlı çalışma yapmak.
 • İçerikler için etiket kullanımı.
 • İçeriklerin en çok beğeni alacağı saatleri seçmek.
 • İlgi çekici içerik üretme stratejisi benimsemek.
 • Hile odaklı çalışma yapmamak.

1.      Organik Takipçi ve Beğeni Oldukça Önemli

Instagram keşfet alanında kendinize yer arıyorsanız, ortalamanın üstünde bir organik takipçi sayısına ve beğeni oranına sahip olmanız gerekiyor. Bu nedenle yeni açılan ya da sahte takipçi kullanan hesapların keşfet bölümünde görülmesi oldukça zor. Takipçi, beğeni ve yorum sayınız arttıkça Instagram keşfet sizi fark etmeye başlayacaktır.

2.      Takipçi Kitlenizle Uyumlu İçerikler Hazırlamalısınız

Profilinizde paylaştığınız gönderilere daha fazla beğeni ve yorum gelmesi, hesabınızın keşfette görünme olasılığını arttıracaktır. Bunu sağlamanın yolu ise takipçi kitlenizle uyumlu içerikler paylaşmak olacaktır. Canlı filtreler, fotoğrafın güzelliklerini ön plana çıkaracak dokunuşlarda bulunarak daha fazla kişi tarafından beğeni alabilirsiniz. Paylaştığınız gönderi sadece yazıdan oluşuyorsa, güncel ve popüler fontlar kullanmaya dikkat edin.

3.      Instagram Keşfetin Bilinmeyen Sırrı: Konum

Çoğu sosyal medya kullanıcısı, paylaştığı gönderilerde konum özelliğini kullanmayı unutuyor. Paylaştığınız fotoğrafın ya da videonun nerede çekildiğini takipçileriniz ile paylaşmak, daha fazla ilgi getireceğinden, etkileşim sayınızda da artış olacaktır. Ayrıca Instagram’da marka bilinirliği yaratmak isteyen hesaplar, konum paylaşımı ile hangi bölgelere hizmet verdiğini bildirebilir. Yapılan paylaşım ile Instagram keşfet alanında bulunmanız mümkün olacağı gibi konumlarda listelenen paylaşımlar arasına girerek de daha fazla etkileşim alabilirsiniz.

Instagram keşfet için konumun önemi
Instagram keşfet için konumun önemi

4.      Olmazsa Olmaz Instagram Etiket Kullanımı

Instagram keşfet alanında yer almak isteyen her hesap için en önemli detay etikettir. Kullanılan etiketler sayesinde, keşfette potansiyel takipçilerinizin hesabınız ile etkileşime geçmesini sağlayabilirsiniz. Bu durumda kazanılan beğeni, yorum ve takipçi sayısı, diğer gönderilerinizin de keşfete düşme olasılığını arttıracaktır. Instagram etiket kullanımında dikkat edilmesi gereken birkaç detay bulunmaktadır. Şöyle listeleyebiliriz:

 • Gönderiniz ve takipçi kitlenizle uygun etiketler oluşturmalısınız.
 • Çok fazla etiket kullanılmamalı, spam etiket durumundan kaçınılmalıdır.
 • Kısa ve etkileyici etiketler tercih edilmelidir.
 • Gündemde, trend olan konular etiket içerisinde geçmeldiir.
 • Popüler ve etkileşim oranı yüksek etiketler, size takipçi olarak geri dönecektir.
Instagram keşfet için etiketin önemi
Instagram keşfette etiket önemi

5.      Kitlenize Uygun Paylaşım Saatleri Belirlemelisiniz

Paylaştığınız gönderiye hızlı bir şekilde etkileşim almanız Instagram keşfet içinde bulunma olasılığınızı arttıracaktır. Yeni gönderilerin ilk 1 saat içinde aldığı beğeni ve yorum keşfet alanında bulunmak için oldukça önemli. Bu nedenle sizi takip eden insanların, gönderileriniz ile etkileşime gireceği saatleri tercih edin. Eğer Instagram işletme hesabına sahipseniz, takipçilerinizin hangi saat aralığında daha çok etkileşim sağladığını görebilirsiniz.

6.      Sıradan Olmayın, İlgi Çekici ve Etkileyici Paylaşımlar Yapın

Instagram keşfete çıkmak için hesabınızın ve paylaşımlarınızın ilgi çekici olması önemlidir. Diğer tüm hesaplar tarafından paylaşılan ve insanların görmekten sıkıldığı gönderilerden kaçının. Instagram hesabınızda sadece fotoğraf paylaşımlarına değil, aynı zamanda video içeriklere de yer verin. Bu durumda insanların hesabınıza karşı ilgisi artacaktır.

7.      Tamamen Organik Olun, Hileye Başvurmayın

Instagram keşfete düşmek için kesinlikle hile yapmayın. Uygun fiyatlara satın alınan takipçi, beğeni ve yorumlardan kaçının. Bu işlemlerin tümü bir balon işlevi görerek, hesabınızda ani yükselme ve düşüşlere neden olacaktır. Instagram’ın belirttiği her şeyi kuralına göre yaparak kaliteli bir hesap oluşturun. Daha sonra Instagram keşfete düşecek ve takipçi sayınızı arttıracaksınız.

Instagram Keşfete Çıkmak İçin Neler Yapılmalı?

Instagram keşfet algoritması, tamamen hesabınızın kalitesine odaklı bir şekilde çalışmaktadır. Paylaştığınız gönderilere gelen yüksek etkileşim sonrasında keşfet paylaşımlarınız alanında görünmeye başlayacaktır.

Instagram Keşfete Takipçi Satın Alınarak Çıkılır Mı?

Instagram keşfet alanında paylaşımlarınızın görülmesini istiyorsanız, tamamen doğal ve organik bir hesaba sahip olmanız gerekmektedir. Takipçi, beğeni ve yorum satın alınarak kısa süreli keşfet serüveni yaşanabilir. Daha sonra hesabın, Instagram keşfet alanından ban yiyeceğini unutmayın.

Instagram Keşfetteki Paylaşımlar Neye Göre Belirleniyor?

Instagram keşfet, her kullanıcıya farklı bir deneyim sunmaktadır. Instagram algoritması, kullanıcının etkileşime geçtiği paylaşımlardan ilgi alanını belirlemeye çalışır. Belirlediği ilgi alanına uygun paylaşımları, keşfet bölümünde kullanıcı ile buluşturur.

Instagram serüvenine kötü başladıysan ve yeniden düzgün bir strateji benimsemek istiyorsan, mevcut Instagram hesabını dondurmak isteyebilirsin. Bazen en doğru hareket en baştan başlayarak işini düzgün yapmaktır. Bol şans.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu