İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?
İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?
9 Mart 2021

İsveç diyeti, son yıllarda trendy hale geldi. Uzun yıllardır Akdeniz diyeti vücudumuz için en iyisi olarak kabul edildi. Nedenini görmek kolaydır. Akdeniz diyeti, sağlıklı bir egzersiz yaklaşımı ile sıfırdan pişirilmiş taze, mevsimlik ürünleri içerir.

Ama artık İskandinavya olan her şeye kafayı taktığımıza göre, Kuzey Avrupa’nın geleneksel diyetinin de yeniden canlanması şaşırtıcı değildir. İsveç usulü yemenin kan basıncını düşürmeye ve kilo vermeyi teşvik etmeye yardımcı olabileceğini gösteren yeni bulgularla, nedenini anlamak kolay. Bu yazımızda İsveç diyeti nedir, İsveç diyeti nasıl yapılır ve İsveç diyeti listesi nasıldır gibi soruların cevaplarını bulacaksınız.

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

İsveç diyeti nedir?

Aslında, İsveç diyetinin son zamanlarda bilişsel işlevi iyileştirmeye yardımcı olduğu ve bunamayı da önlediği düşünülüyor. Alzheimer Derneği Uluslararası Konferansı’nda sunulan araştırma, kök sebzeler, kümes hayvanları, balık, meyve ve sebzelerde zengin bir diyet olan İsveç diyeti takiben bilişsel düşüşü azalttığını gösterdi.

Çalışma, fiziksel aktivite ile birlikte bu tür bir diyetin demans ve Alzheimer gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olabileceğini buldu. Haberi yorumlayan Alzheimer Derneği Dr. Doug Brown, “Bu çalışma İsveç Beslenme Modeli’ne ve iyi beslenmenin ve egzersiz yapmanın bilişsel gerilemeyi nasıl azaltabileceğine baktı.

Bu sonuçlar, yediklerimizin hafıza ve düşünme ile ilgili problem geliştirme riskini nasıl azaltabileceğine dair kendi finanse edilmiş araştırmamızın bulgularını destekliyor. Yaş, bunama için en büyük risk faktörüdür, ancak sağlıklı beslenme ve vücudumuzu ve zihnimizi aktif tutma dahil, durumu geliştirme şansımızı düşürmeye yardımcı olmak için şimdi yapabileceğimiz şeyler var.”

İsveç di̇yeti ki̇lo vermeni̇ze yardımcı olabi̇li̇r mi̇?

Aslında oldukça basit. İsveç yaşam tarzı inanılmaz derecede sağlıklı kabul edilir ve sizin için doğal olan yiyeceklere odaklanır. İşlenmiş yiyecekleri atıştırmak yerine, kırmızı eti aşırı tüketmek veya egzersiz yapmaktan kaçınmaktır. Danimarkalılar, Norveçliler, İsveçliler ve Finliler, çoğu bahçelerinde yetiştirilen mevsimlik, yerel malzemeler kullanan dengeli bir ev yapımı yemeklerle besleniyorlar. Dış mekana olan sevgileri sadece egzersizden daha fazla keyif aldıkları anlamına gelmez aynı zamanda yemek alışkanlıklarımızın çevre için ne anlama geldiğine dair daha fazla farkındalık getirir.

Ancak İsveç usulü yemek, yaprakları ve meyveleri çiğnemek anlamına gelmez (sadece biraz). Diyetteki yemekler lezzetli çavdar ekmeği, doyurucu yaban mersini çörekleri, bektaşi üzümü ile kızarmış kefal ve raventli tavuk gibi lezzetli tadı olan besleyici yiyeceklerle doludur. Kulağa lezzetli geliyor, değil mi? İsveç diyeti hakkında daha fazla bilgi edinin ve bu diyetin size nasıl yardımcı olabileceğini keşfedin…

İsveç diyetinde mutfak neden bu kadar önemli?

Mutfak gerçekten İsveç yaşamının merkezidir. Sağlıklı, evde pişirilmiş yiyecekler, uzun bir günün sonunda herkesi bir araya getirir, konuşmak, gevşemek ve yemek yerken eğlenmek için… Bu yüzden İsveç diyeti çok canlandırıcıdır, her şey hızlı ve çabuk yemek yerine iyi yiyeceklerden keyif almakla ilgilidir. Mutfakta mutlu anılar yaşanmalıdır. Yemek pişirmek, pişirmek ve konuşmak, yemek yemek, tatmak ve orada ailenle birlikte olmak harikadır.

İsveç diyetinin kuralları nelerdir?

İsveç diyeti, reçeteli bir kilo verme planı değildir. Sağlığınızda, bel ölçünüzde ve mutluluğunuzda gerçek bir fark yaratabilmeniz için temel bilgilere geri dönmekle ilgilidir. Ancak bu, şimdi yemek yeme şeklimizde birkaç değişiklik yapmak anlamına geliyor.

Yemekler, tam tahıllara ve mevsimlik ürünlere odaklanılarak dengelenmelidir. Kendi ekmeğinizi pişirmek de dahil olmak üzere sıfırdan yemek yapmak bir zorunluluktur. Daha az yemek, şekerden, çok fazla tuzdan ve abur cuburdan kaçınmak ve her gün en az otuz dakika egzersiz yapmak altın kurallardır.

Meyve ve sebze tüketmelisiniz ve günde altı porsiyon meyve ve sebze tüketmeyi hedeflemeniz önemlidir. Haftada en az iki kez sebzeli öğünler ve balık yemelisiniz, kırmızı eti ise haftada üç öğünle sınırlamalısınız ve süt ürünlerini azaltmalısınız.

Yemek yapmanın ve yemenin tadını çıkarmanız önemlidir! Mutfak evinizin merkezinde olmalı ve yemek zamanları olabildiğince arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşılmalıdır. Yemeğinize zaman ayırmalısınız. Yalnız yiyor olsanız bile masayı kurmalısınız, oturmalısınız ve yavaşça yemeğin keyfini çıkartarak yemek yemelisiniz. Bir öğünü yemesi 30 dakika sürmelidir. Yiyecekler doğal olarak sağlıklı olmalıdır, böylece kalori saymanıza gerek kalmaz.

İsveç diyeti

İsveç diyetinde ne yiyebilirsiniz?

Bu diyet programı, kuzey yarım kürede mevcut olan ürünlere dayanmaktadır ve çok sayıda farklı tam tahıl, kök ve yeşil sebzeler, yerel olarak yakalanmış balık ve av hayvanları, otla beslenen kuzu ve serbest dolaşan kümes hayvanlarını içerir. Büyüyen organik, eko-bilinçli hareket ve mevsimselliğe odaklanma bu diyetin temelidir böylece yıl boyunca doğanın sunduklarına göre az çok yemek yiyoruz.

İsveç diyeti

İsveç diyetinde her gün egzersiz yapmak neden önemlidir?

İsveçliler çok fazla bisiklete biner. İşe giderken, gezmeye ya da alışverişe giderken bisiklet kullanırlar. Hem karbon ayak izini azaltmak hem de sağlıklı yaşam adına egzersizi hayatınızın bir parçası haline getirmelisiniz. Çevre için üzerinize düşeni yapmalısınız ayrıca ucuzdur ve günlük rutininize yerleşik olarak düzenli egzersiz yaparsınız. Ne kadar sağlıklı yerseniz yiyin, egzersizin sağlık ve mutluluğun anahtarı olduğunu anlamak çok önemlidir. Zaten egzersiz yapmıyorsanız, sevdiğiniz bir şeyi seçin… Birlikte egzersiz yapacak insanlar bulun, hedefler belirleyin, devam etmek için bir teşvik olarak iddiaya girin. Her gün en az 30 dakika egzersiz yapmanız önemlidir.

İsveç diyetinde nasıl kilo veririm?

İsveç diyeti, özellikle kilo vermek için tasarlanmamıştır. Kendinizi iyi hissetmeniz için bir yaşam tarzı dengesi sağlamakla ilgilidir. Sadece ne yediğinizi, ne zaman ve ne kadarını değiştirmek açıkça bir fark yaratacaktır. Trina, günde altı öğün yemeyi (kahvaltı, öğle ve akşam yemeği artı iki ara öğün), zamanın yaklaşık % 20’sinde hareket etmeyi ve düzenli olarak kilo vermek istiyorsanız haftada iki ila üç kez egzersiz yapmayı içerir. Kahvaltı genellikle tam tahıllıdır (yulaf lapası veya çavdar ekmeği), öğle yemeği ev yapımı çorba veya füme balık veya yumurta gibi proteinli çavdar ekmeği sandviçidir ve akşam yemeğinde bol sebzeli bir balık, et veya sebzeli yemek, patates veya ekmek ve yanında taze bir salata yemelisiniz. 

İsveç diyeti nasıl yapılır?

Kilo verme söz konusu olduğunda, insanlar hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olacağı düşünerek her türlü diyeti hemen uygularlar. Bazı diyet planları ve diyet programları işe yararken bazıları işe yaramaz. Ama işte doğru uygulandığı zaman olumlu sonuç vaat eden bir diyet. Şaşılacak bir şey yok, insanlar bu fazla kiloları atmak için bu diyete deli oluyorlar. Şimdiye kadar bu diyeti öğrenmekten heyecan duymuş olmalısınız. Yani, herhangi bir oyalanmadan, bu etkili diyet hakkında daha fazla bilgi sahibi olalım.

Olumlu sonucu nedeniyle insanları çılgına çeviren diyet ‘İsveç Diyeti’dir. Size bu wow hissini anında vermeyi vaat eden, takip etmesi kolay bir diyettir ve eğer bu diyetin İsveç klasik menüsü ile bir ilgisi olduğunu merak ediyorsanız, o zaman durum böyle değil. Bununla birlikte, diyet bu milletten bir grup beslenme uzmanı tarafından tasarlandı.

İsveç diyetinin işe yaramasının nedenlerinden biri, az miktarda karbonhidrat ve çok miktarda iyi yağ ve protein içermesidir. Bu diyetin metabolizmayı yavaşça hızlandırdığı, daha iyi sindirim sürecine yardımcı olduğu ve iştahı azaltarak kilo vermesine neden olduğu bulunmuştur.

Diğer bir neden ise bu diyeti uygularken ne zaman isterse ne kadar isterse yiyebilir. Evet, siz ve karnınız tamamen tatmin olana kadar! Ve şaşırtıcı olan şey, kalori alımı açısından katı olmasa da, diyetin iki haftada on iki kilo vermenize yardımcı olabilmesidir! Şimdi, insanların neden bu diyete deli olduğunu biliyorsunuz.

Ancak, tekrar forma girmek istiyorsanız, ne yemeli ve ne yememeli kuralına kesinlikle uymalısınız. İzin verilen ve verilmeyen gıda maddelerinin listesi aşağıdadır.

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

İsveç diyetinde ne yenmeli?

Bu yiyecekler size sadece kilo verme sürecini hızlandırmak için vücudumuzun ihtiyaç duyduğu orta derecede kalori enerjisi vermekle kalmaz, aynı zamanda vücut için gerekli tüm besinleri de sağlar. Et (tavuk, dana eti, kuzu eti, hindi, domuz eti), balık ve kabuklu deniz ürünleri Haşlanmalı, sote yapılmalı veya fırında pişirilmelidir.

Organik yumurtalar en iyisidir, ancak onları bulamazsanız, normal olanları tercih edin. Onları birkaç damla yağ ile haşlayabilir, kızartabilir, çırpabilir veya omlet yapabilirsiniz.

Yerde yetişen sebzelerden lahana, karnabahar, mantar, salatalık, soğan, biber, domates, brokoli, Brüksel lahanası, kuşkonmaz, kabak, patlıcan, zeytin, ıspanak, marul, avokado gibi sebzeleri çiğ olarak tüketebilirsiniz. Ancak haşlanmış, fırınlanmış veya ızgara yapılmışsa yine de yiyebilirsiniz.

Yağ açısından zengin doğal süt ürünleri arasında yoğurt, tereyağı, ekşi krema, krem ​​peynir, yüksek yağlı peynirler vardır. Ceviz, badem, ayçiçeği çekirdeği, kabak çekirdeği, fındık, Brezilya fıstığı, kaju fıstığı limitler dahilinde tüketilebilir.

Su, günde en az 2 litre tüketilmelidir. Kahve (tam yağlı kremaya izin verilir) ve çay (tatlandırıcılar olmadan) tüketilebilir. Zeytinyağı, avokado,  gibi bitkisel yağları tercih edin. Yulaf, çavdar ve diğer tahıllı ekmekleri yiyebilirsiniz. 

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

Haftada 2 kez tüketilmesi gereken yiyecekler

Bu öğeleri 7 günlük bir süre içinde iki defadan fazla yiyemezsiniz, çünkü kilo verme sürecini yavaşlatabilirler.

Pancar, havuç ve kerevizi haftada iki defa tüketmeniz yeterlidir. Meyvelerin içlerinde şeker bulunur, bu yüzden gerçekten tatlı bir şey için can atıyorsanız, diğer tatlılar yerine günde bir meyve yiyin. Gerçekten çikolata yemek istiyorsanız, kakao içeriği yüzde 70 veya daha fazla olan bitter çikolata tüketin. Kırmızı veya beyaz şarap, viski, brendi ve votkayı da haftada iki kadeh ile sınırlayın.

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

İsveç diyetinde ne yenmemeli?

Kontrol etmesi zor olabilir, ancak en iyi sonuçlar için buna kesinlikle uymanız gerekir. Gazlı içecekler, şekerli meyve suları ve bira, rafine yağlar ve margarin gibi yüksek kalorileri yiyecekleri ve içecekleri tüketmemelisiniz. Ayrıca, yüksek miktarda süt şekeri içerebilecekleri için yağsız ve normal sütten kaçının.

Pastalar, şekerler, kekler, çikolatalar, tatlılar, dondurma, kekler, granola barlar, yapay tatlandırıcılar ve şekerli süt ürünleri, tahıllar, nişastalar ve diğer maddeler, müsli, ekmek, makarna, pirinç, patates, patates kızartması, cips, yulaf lapası, baklagiller, fasulye ve mercimek, karbonhidrat bakımından zengin olan gıdaları tüketmemelisiniz.

Diyet herhangi bir egzersiz gerektirmese de, az egzersiz yaparsanız herhangi bir zararı olmaz. Ayrıca, diyeti takip etmeyi planlıyorsanız, sağlık sorununuz olmadığından emin olun. Herhangi bir hastalığınız veya beslenme yetersizliğiniz varsa, diyete başlamadan önce doktorunuza danışın. Bu nedenle, eldeki tüm bilgilerle, daha fazla beklemeyin ve hızlı bir şekilde kilo vermek için bu İsveç diyetini uygulayın. Ve hikayenizi bizimle paylaşmayı ve başkalarına ilham vermeyi unutmayın.

İsveç diyeti listesi

İsveçlilerden sağlıklı beslenme konusunda neler öğrenebileceğimizi araştırma zamanının geldiğini düşündük. Konu İsveç diyetine gelince, yerel kaynaklı, mevsimlik ürünlerle başlar. Yiyecek satın almanın daha ekonomik bir yolu olmakla kalmaz aynı zamanda sağlığınız için de büyük bir destek sağlar. Proteini yerel balıklarda, genellikle yüksek Omega-3 ringa balığı ve somon balığı ve ekimden aralık ayına kadar çoğunlukla ren geyiği ve geyik avlanan geyik etinde bulurlar. Geyik eti, diğer kırmızı etlerin çoğundan daha zayıftır ve kalorisi daha düşüktür. Bu yüzden köfte, özellikle kış aylarında temel bir besin maddesidir.

İsveç’te siyah kuş üzümü ve yaban mersini de dahil olmak üzere bir dizi yerli çilek vardır. En düşük şekerli meyvelerden biri olmakla birlikte, meyveler aynı zamanda güçlü bir antioksidan dozudur. İsveç çeşitleri koyu olma eğilimindedir yani çilek ne kadar koyu olursa, o kadar çok antioksidan içerir. Bunları meyve sularından reçellere kadar her şeyde kullanıyorlar (yukarıda bahsedilen köfte ile çok iyi gidiyor). Popüler bir geçmiş zaman, şehirleri çevreleyen ormanlarda yaban mersini toplamaya gitmek ve ardından reçelleri kendiniz yapmaktır.

İsveç’teki yumurtaların hepsi yönetmeliklere göre yüzde 100 salmonella içermez. Katı hayvan refahı yasaları aynı zamanda tavukların serbest dolaşan ve antibiyotik, hormon ve sentetik katkı maddesi içermeyen yemle beslendiği anlamına gelir.

Soğuk iklim, lahana, kale ve Brüksel lahanası gibi sebzeleri ve kanola yağı gibi kolza tohumu yağı yetiştirmeyi çok kolaylaştırır. Brassica sebzeleri olarak adlandırılan lahana, kale ve Brüksel lahanası, C ve K vitaminleri, antioksidanlar ve folik asit bakımından zengindir, kolza tohumu yağı ise hindistan cevizi yağının süper gıda statüsünü yakalar. Diğer yağlardan daha az ‘kötü’ yağ ve yüksek E vitamini ve Omega 3, Omega 6 ve Omega 9 içeriği ile İsveç yemeklerinde kullanılan ana yağdır.

İsveç yemeklerinin daha ağır ve daha zengin olduğunu hissedebilirsiniz. Çünkü kış en uzun mevsimdir, bu nedenle patates, ekmek ve diğer doyurucu yiyecekler her zaman menüde yer alır. Bununla birlikte, hiçbiri rafine edilmez, işlenmez veya şekerle doldurulmaz ve bu büyük bir fark yaratır. Örneğin, sunulan ekmek, paketlenmiş beyaz ekmeğin aksine genellikle yoğun çavdar veya lifli, kan şekerini dolduran ve stabilize eden bir çavdar gevrek ekmeği olan knäckebröd’dür.

Bunların hepsi söyleniyor, İsveçliler hala nasıl kendini şımartacağını biliyor. Fika, yerel halkın öğleden sonra genellikle saat üçte bir kahve ve bir dilim kek veya hamur işi için oturduğu günlük bir rutindir. Fika, hem kahvede hem de pastanın kendisinde olduğu gibi bir isim ve bir mola verme etkinliği olan bir fiil olarak kullanılabilir. İş gününde bir duraklama ve arkadaşlar ve meslektaşlarla sosyalleşme zamanı ve belki de bu onu başlı başına sağlıklı bir gelenek haline getiriyor.

İsveç Diyeti, dünyadaki en göze çarpan diyetlerden biridir. Uzmanlar, İsveç diyetinin zor ama çok etkili olduğunu söylüyor. İsveç diyetini uygulayan herkesin iki haftada 7 ila 20 kilo verebileceği vurgulanıyor.

Diyetin en önemli özelliği metabolizmayı tamamen değiştirdiği için kişinin iki yıl boyunca hiç kilo almamasıdır. Amerikan Kalp Vakfı, hemen kilo vermesi gereken kalp hastalarına İsveç Diyetini önermekte, ancak 35 yaşın üzerindeki kişilerin veya sağlık sorunları olan kişilerin İsveç Diyetini yapmaması gerektiğini belirtmektedir.

İsveç diyetini uygularken insanların dikkate alması gereken bazı kurallar vardır. Bu diyete göre besinler, yenmemesi ve yenmemesi gerekenler olarak ikiye ayrılır. Örneğin çay, kahve veya meşrubat içmemelisiniz. Günde 2 litre su içmelisiniz.

Belirtilenlerin dışında tuz ve şeker kullanılmamalıdır. Yeşil salata her zaman limon ve zeytinyağı ile tüketilmeli ve ölçülerde belirtilmeyen besinlerden örnekler (haşlanmış ıspanaklı ve meyveli salatalar) genellikle porsiyon olarak hesaplanmalıdır.

Çay, kahve ve meşrubat (şekerli) içmeyin. Günde en az 2 litre su için, Diyete 13 günden fazla devam etmeyin. Diyeti en az 6 gün bırakın. Diyeti üç aydan az bir sürede tekrarlamayın. Öğle ve akşam yemeğinizi aynı gün değiştirebilirsiniz.

Brokoli bulamazsanız karnabahar yiyin. Kolesterolünüz yüksekse yumurtanın sarısını yiyin. Diyet ağır ise 6. gün kesip üç ay sonra 6 gün daha uygulayabilirsiniz.

Et, tavuk, hindi, balık ve kabuklu deniz ürünleri, organik yumurtalar, lahana, karnabahar, mantar, salatalık, soğan, biber, domates, brokoli, brüksel lahanası, kale kuşkonmaz, balkabağı, patlıcan, zeytin, ıspanak, marul, avokado yiyebilirsiniz.

Doğal süt ürünlerinden yoğurt, tereyağı, ekşi krema, krem ​​peynir, tam yağlı peynir yenebilir. Kuruyemişlerden ceviz, badem, ay çekirdeği, kabak çekirdeği, kuruyemiş, kaju (limitler dahilinde) yenebilir. İçeceklerden günde mutlaka 2 litre su tüketmelisiniz, kahve ve çay tatlandırıcılar olmadan ve şekersiz olarak çok rahat bir şekilde tüketilebilir. Avokado yağı, hindistan cevizi yağı, susam yağı, kolza yağı ve zeytinyağı, yulaf, çavdar, tam tahıl, siyez ve arpa gibi tahıllar tüketilebilir.

Kilo verme sürecini yavaşlatabileceği için haftada ikiden fazla sebzelerden pancar, havuç ve kereviz gibi kök sebzeleri, şeker içeriğinden dolayı meyveleri, çikolataları yiyemezsiniz. Kırmızı şarap veya beyaz şarap, viski, brendi ve votka gibi alkollü içecekleri, haftada iki defadan fazla tüketemezsiniz.

Gazlı içecekler, şekerli gazozlar ve bira, yüksek miktarda süt şekeri içerebileceği için yağsız süt ve normal süt, rafine yağlar ve margarin, tatlılar, kekler, şekerler, kekler, çikolatalar, dondurmalar, şerbetli tatlılar, granola barlar, suni tatlandırıcılar ve şekerli süt ürünleri, müsli, ekmek, makarna, pirinç, patates, patates kızartması, cips, yulaf lapası, baklagiller, baklagiller ve mercimek içeriği yüksek olduğu için tüketilmemelidir. Bu yiyeceklerden kesinlikle kaçınmanız gerekir. 

İsveç diyeti örnek menü

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

Birinci gün

– Kahvaltı: Kahve (şekersiz ve sütsüz)

– Öğle yemeği: 2 adet haşlanmış yumurta ve haşlanmış ıspanak

– Akşam Yemeği: Izgara biftek (200 gram) ve yeşil salata

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

İkinci gün

– Kahvaltı: Sade kahve ve tereyağlı tam tahıllı ekmek

– Öğle yemeği: 200 gram jambon

– Akşam yemeği: 200 gram yağsız ızgara biftek, yeşil salata (sadece marul ve salatalık ile yapılmış) ve 1 adet meyve

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

Üçüncü gün

– Kahvaltı: 1 fincan sade kahve ve 1 dilim tereyağlı tam tahıllı ekmek

– Öğle yemeği: 2 adet haşlanmış yumurta ve domates salatası ve yeşil fasulye yemeği

– Akşam yemeği: 1 dilim jambon ve yeşil salata (sadece salatalık ve marul)

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

Dördüncü gün

– Kahvaltı: 1 fincan sade kahve ve 1 dilim kızarmış ekmek

– Öğle yemeği: Haşlanmış veya çiğ havuç, peynirli

– Akşam yemeği: Meyve salatası ve sade yoğurt (doğal)

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

Beşinci gün

– Kahvaltı: 1 fincan sade kahve ve limonlu havuç (pişmiş veya çiğ)

– Öğle yemeği: Çiğ domatesli ızgara beyaz balık

– Akşam Yemeği: Izgara biftek (200 gram) ve yeşil salata

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

Altıncı gün

– Kahvaltı: 1 fincan sade kahve ve 1 dilim tereyağlı tam tahıllı ekmek

– Öğle yemeği: Izgara et (150 gram) ve meyve

– Akşam yemeği: 200 gram derisiz tavuk ve salata

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

Yedinci gün

– Kahvaltı: Şekersiz limonlu çay

– Öğle yemeği: 200 gram ızgara et ve 1 meyve

– Akşam yemeği: Serbest öğün

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

Sekizinci gün

– Kahvaltı: 1 fincan sade kahve ve 1 dilim peynir ve domates

– Öğle yemeği: 2 adet haşlanmış yumurta ve haşlanmış ıspanak

– Akşam Yemeği: Izgara biftek (200 gram) ve yeşil salata

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

Dokuzuncu gün

– Kahvaltı: 1 fincan sade kahve ve 1 dilim tereyağlı tam tahıllı ekmek

– Öğle yemeği: Izgara et (150 gram) ve yeşil salata

– Akşam yemeği: 2 adet havuçlu veya domatesli haşlanmış yumurta

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

Onuncu gün

– Kahvaltı: 1 fincan sade kahve ve 1 dilim tereyağlı tam tahıllı ekmek

– Öğle yemeği: 2 adet haşlanmış yumurta ve domates salatası ve yeşil fasulye yemeği

– Akşam yemeği: Jambon (100 gram) ve yeşil salata (sadece salatalık ve marul)

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

On birinci gün

– Kahvaltı: Kahve (şekersiz ve sütsüz)

– Öğle yemeği: Haşlanmış veya çiğ havuç, peynirli

– Akşam yemeği: Meyve salatası ve sade yoğurt

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

On ikinci gün

– Kahvaltı: 1 fincan sade kahve ve 1 dilim tereyağlı tam tahıllı ekmek

– Öğle yemeği: Domatesli ızgara derisiz tavuk (150 gram)

– Akşam yemeği: Havuçlu 2 adet haşlanmış yumurta

İsveç diyeti nedir? İşveç diyeti nasıl yapılır?

On üçüncü gün

– Kahvaltı:  1 fincan sade kahve ve domates

– Öğle yemeği: 2 adet haşlanmış yumurta ve haşlanmış ıspanak

– Akşam yemeği: Derisiz tavuk (200 gram) ve brokoli

Diyetiniz sırasında bol su içmeyi ihmal etmeyin. Zor bir diyet olduğu için ağır spor yapılması önerilmez. Günde 30 dakika yürüyebilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri