Kahve lekesi nasıl çıkar? Kahve lekesi çıkarmanın pratik yöntemleri ve püf noktaları

Kahve lekesi nasıl çıkar? Kahve lekesi çıkarmanın pratik yöntemleri ve püf noktaları
Kahve lekesi nasıl çıkar? Kahve lekesi çıkarmanın pratik yöntemleri ve püf noktaları
27 Ekim 2021

Kahve lekesi ile karşı karşıya gelmeyen kimse yoktur sanıyorum. Güne kahvesiz başlayamayanların, sevdikleriyle köpüklü bir Türk kahvesi keyfi yaşamadan yapamayanların elbise, halı ve örtülerinde kahve lekesi olması sık sık karşılaşılan bir sorundur. Kahve lekesini çıkarmanın bir yolu yok mu? Elbette ki tüm yüzeylerde görülebilen kahve lekelerini çıkarmanın kolay ve pratik yöntemleri bulunuyor. Kahve lekesi çıkar mı, kurumuş ve beklemiş kahve lekesi nasıl çıkar, sütlü kahve lekesi nasıl çıkar ve beyaz gömlekteki kahve lekesini nasıl çıkarabilirim sorularının yanıtlarını bulabileceğiniz yazımızda kahve lekesi çıkarmanın püf noktalarını tüm ayrıntılarıyla görebilirsiniz.

kahve lekesi nasıl çıkar

İçindekiler

Kahve lekesi nasıl çıkar? Türk kahvesi, sütlü kahve ve filtre kahve lekesi çıkar mı?

Toplum olarak kahve içmeyi çok seviyoruz, öyle değil mi ki “bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır”… Kimi zaman aksilikler, kimi zamansa sakarlıklar sonucu kahve dökülebilir veya en sevdiğiniz giysinizin masa örtünüzün üzerine dökülebilir. Bu gibi durumlarda panik yapmanıza gerek yok, çünkü Türk kahvesi veya filtre kahve lekeleri ile baş etmenizi sağlayacak müthiş öneri ve çözüm yollarımız var.

Kahve lekesi çıkarmanın püf noktaları nelerdir?

Kahve lekesi günün her saati ve her yerde karşılaşılabilen ve can sıkan bir durumdur. Her leke türüyle mücadelede olduğu gibi kahve lekesini kolayca çıkarabilmenin de bazı püf noktaları bulunuyor. Şimdi paylaşacağımız ufak ön işlemleri ve sonrasında kahve lekesi çıkarma yöntemlerini uygulayarak kahve lekesinin hemen çıktığına tanık olacaksınız. İşte, kahve lekesini çıkarırken dikkat etmeniz gerekenler;

  • Kahve lekesi de diğer pek çok kele gibi anında müdahale ile kolayca çıkarılabilir. Bu nedenle leke görülür görülmez hemen giysi veya diğer eşyalarınızı soğuk su altında bir süre bekletmelisiniz.
  • Kahve lekesinin daha büyük bir alana yayılmasını önlemek için dama kumaşın ters tarafından temizleme işlemi gerçekleştirmeniz yararlı olacaktır.
  • Lekeyi temizleme sırasında mutlaka dıştan içe doğru silmelisiniz, aksi takdirde lekenin dağılması kaçınılmazdır.
  • Farklı kumaş türleri ve yüzeylerde yine farklı leke çıkarma yöntemleri uygulayarak kumaşın zarar görmesini engelleyebilirsiniz.
  • Şekerli kahve lekesine ön işlem uygularken limon suyu kullanmanız kumaşın sararmasına neden olabilir. Bu nedenle giysiyi öncelikle bol soğuk suyun altında tutmalısınız.
  • Özellikle sütlü kahve lekesi görülen eşyalara, süt içerisinde bulunan protein enzimlerinden dolayı kesinlikle sıcak su ile müdahale edilmemelidir.
kahve lekesi nasıl çıkar

Kahve lekesi çıkarmanın pratik yöntem ve çözümleri

Kahve lekesini kolayca çıkarmak için gerekli olan püf noktalarını aktardıktan sonra, bu lekeyi nasıl ve hangi doğal malzemeler yardımıyla çıkarabileceğimiz kısmına geçebiliriz.

1.  Bulaşık deterjanı ile kahve lekesi çıkarma

Kahve lekesini kısa sürede çıkarmanızı sağlayacak ilk yöntemimin lekeyi bulaşık deterjanı ile temizlemektir. Özellikle giysi, halı ve diğer kumaş türlerinin hemen hepsinde uygulayabileceğiniz bu yöntem öncesinde mutlaka kağıt mendil veya temiz bir bez ile kahvenin sıvı kısmını emdirmelisiniz. Sonrasında mutlaka soğuk su ile kahvenin kalan kısmını akıtarak bulaşık deterjanı ile lekeyi sildiğinizde kahve lekesinin çıktığını görebilirsiniz.

2.  Beyaz sirke ile kahve lekesini kolayca çıkarabilirsiniz

Birçok lekenin baş düşmanı olan beyaz sirke, kahve lekesi ile mücadele sırasında da en büyük yardımcınız oluyor. Beyaz sirkenin içeriğinde bulunan asidik maddeler sayesinde kumaşlarınızı kimyasal ürünlere maruz kalmadan ve zarar görmeden temizleyebilir ve kahve lekesinden kurtulabilirsiniz. Tüm yüzeylerde uygulayabileceğiniz bu yöntemde bir bardağı yarı yarıya su ve beyaz sirke ile doldurup bu karışımla lekeli bölgeyi silebilirsiniz. Dilerseniz sirke ve su karışımını birkaç dakika leke üzerinde bekleterek, çok daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

3.  Karbonat ile kahve lekesi çıkarma

Karbonat ile özellikle halı ve kilimlerdeki kahve lekesini çıkarmak da size yardımcı olan pratik yöntemlerden sadece bir tanesidir. Güçlü bir leke çıkarıcı olan karbonatı kahve lekeleri üzerinde kullanmadan önce mutlaka kahve dökülen bölgeyi ıslak bez ile tampon yaparak kahvenin fazlalığını almalısınız. Bu işlemin ardından bir miktar karbonatı lekenin üzerine dökerek 5-10 dakika bekleterek temiz bir bezle yavaş yavaş ovalayıp sonrasında duruladığınızda lekeden eser kalmadığını göreceksiniz.

4.  Gliserin ile kurumuş kahve lekelerini çıkarmayı deneyebilirsiniz

Eczaneden temin edeceğiniz gliserin sayesinde, özellikle kurumuş kahve lekeleri ve sütlü kahve lekelerinden kolayca kurtulabilirsiniz. Gliserinle leke çıkarma işlemine başlamadan önce lekeli giysi veya örtünün alt kısmına temiz bir bez yerleştirmeyi ihmal etmemelisiniz. Sonrasında kahve lekesinin üzerine bolca gliserini sürerek yaklaşık on dakika boyunca gliserinin kahveyi içine çekmesini bekliyor ve son aşama olarak çamaşır makinesinin uygun programında yıkayabilirsiniz.

5.  Maden suyu ile kahve lekesi çıkarma

Bir başka kahve lekesi çıkarma yolu ise lekeyi aromasız olan sade maden suyu ile lekeli bölgeyi temizlemek olarak karşımıza çıkıyor. Pamuklu kumaş, halı ve koltuklarınızda rahatlıkla maden suyu ile sütlü kahve lekesi başta olmak üzere tüm kahve lekelerini çıkarabilirsiniz. Bunun için lekeli olan yüzeye bir miktar maden suyu dökerek birkaç dakika beklemeli ve hemen ardından beyaz bir bezle kahve lekesinin üzerini ovalayarak silmeniz yeterli oluyor.

6.  Bulaşık makinesi parlatıcısı ile kahve lekesi çıkarma

Bulaşık makinesi parlatıcısı ile kahve lekesi çıkarmanın çok kolay ve etkili bir yöntem olduğunu biliyor musunuz? Neredeyse her evde bulunan bu malzeme ile kahve lekeleri üzerinde harikalar yaratabilirsiniz. Kahve lekesini bulaşık makinesi parlatıcısı ile çıkarmaya başlamadan önce nemli bir bez veya kağıt havlu ile kahve fazlalığını almakla işe başlayabilirsiniz. Daha sonra parlatıcınızdan bol miktarda kahve lekesinin üzerine döküp, yavaşça ovalayarak silin ve birkaç dakika bu şekilde bekletin. Son aşama olarak ıslak bir bezle lekeli bölgeyi temizlediğinizde kahve lekesinin kaybolduğunu göreceksiniz.

7.  Limon suyu ile kahve lekesi çıkarma

Lekelerle mücadele etmenin pratik yollarının paylaşıldığı yazılarımızda limon suyunun müthiş leke çıkarıcı etkisinden sürekli bahsediyoruz. Özellikle beyaz giysi ve örtülerinizde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu kahve lekesi çıkarma yöntemi için öncelikle yarım çay bardağı su içerisine yarım limon suyu sıkıyor ve lekeli bölgeyi bu karışımla siliyorsunuz. 10-15 dakika limon suyunu kahve lekesinin üzerinde beklettikten sonra ıslak bir bezle temizleyebilirsiniz.

8.  Hidrojen peroksit ile kahve lekesi çıkarma

Özellikle beklemiş, yıkanmış kahve lekeleri ve açık renkli yüzeylerde hidrojen peroksit kullanarak leke çıkarmayı deneyebilirsiniz. Ön işlemden geçirilmiş kumaş yüzeylerde lekenin çıkmaması durumunda pamuklu çubuk ile lekenin üzerine hidrojen peroksit sürerek birkaç dakika etkisini göstermesini bekleyebilir ve sonrasında çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

9.  Diş macunu ile kahve lekesi çıkarma

Diş macununun leke çıkarmada gösterdiği etkiyi kahve lekelerini çıkarmak için de kullanabilirsiniz. Fayans, fayans arasındaki derzler ve mermer gibi sert zeminlerde karşınıza çıkan kahve lekesinin üzerine bir miktar diş macunu sıkarak hafifçe ovaladığınızda kahve lekelerinin kaybolduğunu görebiliyorsunuz.

10. Tuz ile kahve lekesi çıkarma

İnatçı kahve lekeleri görülen kumaş ve halı yüzeylerinde tuz kullanarak lekeyi yok edebilirsiniz. Bunun için klasik bir şekilde kahve lekesinin üzerine bol miktarda tuz dökerek ovalamalı ve birkaç dakika beklemelisiniz. Sonrasında; lekeli yüzey halı ise ıslak bezle silerek, giysi veya örtü ise çamaşır makinesinde yıkayarak lekeyi temizleyebilirsiniz.

 

Kahve lekesi hakkında merak edilen sorular

Kahve lekesi günlük hayatta en sık karşılaşılan leke türleri arasında bulunuyor. Pek çok kişi için vazgeçilmez bir alışkanlık ve keyif olan kahvenin dökülmesi durumunda oluşan kahve lekesinin masa örtüsü, giysi, halı, koltuk, bardak ve daha birçok farklı yüzeyden nasıl çıkarılacağı ile ilgili Google’da en sık aranan soru ve yanıtları sizler için derledik.

Kahve lekesi araba koltuğundan nasıl çıkar?

Araba koltuğuna dökülen kahve lekelerini temizlemek için sirkeden faydalanabilirsiniz. Araba koltuklarındaki kahve lekesini çıkarmak için bir bardak ılık suyun içerisine üç yemek kaşığı sirke ilave ederek bu karışımla araba koltuklarını silebilirsiniz.

Kahve lekesi halıdan nasıl çıkar?

Halıdaki kahve lekelerini çıkarmak için bir bardak ılık su ile alkali olmayan bir deterjan karıştırılır. Ortalama bir dakika boyunca lekenin üzerinde bekletilir ve sonrasında temiz bir bez ya da kağıt havluyla emilir. Kahve lekesi yok olana dek kağıt havlu ile tampon yapmaya devam edebilirsiniz.

Sütlü kahve lekesi giysiden nasıl çıkar?

Giysinize sütlü kahve döküldüğünde öncelikle giysiyi çıkarıp ters çevirmeli ve soğuk suyun altında bekletmelisiniz. Kahvenin kumaş yüzeyinde yayılmasını önlemenizin ardından bulaşık deterjanı ile birkaç dakika ovalayarak giysideki kahve lekesini temizleyebilirsiniz.

Kahve lekesi kot pantolondan nasıl çıkar?

Kot pantolondaki kahve lekesini çıkarmak için iki farklı yol deneyebilirsiniz. Birincisi, kot pantolonu ters çevirip soğuk suda beklettikten sonra lekeli bölgeyi bulaşık deterjanı ile ovalayarak yıkamaktır. Bir diğer kot pantolondan kahve lekesi çıkarma yöntemi ise, kahve lekesinin üzerine limon suyu sıkarak bir süre bekletmektir.

Kahve lekesi süet ayakkabıdan nasıl çıkar?

Süet ayakkabıdaki kahve lekelerini gördüğünüzde üzülmenize gerek yok. Sadece az miktarda sirke ile damlamış olan tüm kahveleri ayakkabınızdan yok edebiliyorsunuz. Temiz ve beyaz bir bez üzerine birkaç damla sirke damlatın ve nazikçe lekeli bölgeyi ovalayın. Kısa sürede süet ayakkabıda kahve lekesi kalmadığını göreceksiniz. Leke çıkarma işleminin ardından ayakkabı üzerinde su izi kalmaması için tüm ayakkabıyı ıslak bez ile silmeyi ihmal etmemelisiniz.

Kahve lekesi kupa bardaktan nasıl çıkar?

Kupa bardaklarda oluşan kahve lekeleri zamanla hoş olmayan bir görüntüye sebep olabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için kupa bardaktaki kahve lekesini çıkarmak için kupanın yarısına kadar sirke ve diğer yarısına da sıcak su doldurarak yaklaşık on dakika bekletebilirsiniz. Bu sürenin ardından kupa bardağı bulaşık deterjanı ile yıkamalısınız.

Kahve lekesi cezveden nasıl çıkar?

Cezvedeki kahve lekesini çıkarmak için tuz veya karbonat kullanabilirsiniz. Cezveyi bulaşık deterjanı ile yıkadıktan sonra mutfak tuzu ya da karbonat ile lekeli bölgeleri ovaladığınızda kahve lekelerinin çıktığını görebilirsiniz.

Kahve lekesi cam bardak ve cam cezveden nasıl çıkar?

Cam bardak ve cezvelerdeki kahve lekesini çıkarmanız, sandığınızdan çok basit. Camdaki kahve lekesini karbonat ve limon suyu eklenmiş sıcak su ile sildiğinizde kahve lekesinden hiçbir iz kalmayacaktır. Bu yöntemi, tüm cam yüzeylerde uygulayabilirsiniz.

Kahve lekesi bira ile çıkar mı?

İlginç ama gerçek, özellikle halılarda görülen kahve lekesini çıkarmak için lekenin büyüklüğü oranında bira damlatıp temiz bir bezle sildiğinizde lekenin kaybolduğuna şaşıracaksınız.

Kahve lekesi çelik yüzey ve paslanmaz çelikten nasıl çıkar?

Çelik yüzeylerdeki kahve lekesiniz çıkarmak için bir litre kaynar su içerisine iki yemek kaşığı bulaşık deterjanı ve bir tatlı kaşığı karbonat ekleyip, bir karışım hazırlayabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat boyunca çelik malzemeyi bu karışım içerisinde bekletin ve daha sonra ovalayarak temizleyin.

Kahve lekesi ahşaptan ve parkeden nasıl çıkar?

Ahşaptaki kahve lekeleri ile mücadele etmek için ihtiyacınız olan malzemeler yalnızca kağıt havlu ve her evde bulunabilen beyaz sirkedir. Kahve lekesinin üzerine bir miktar beyaz sirke dökerek birkaç dakika bekletin ve sonrasında kağıt havlu ile temizleyin.

Kahve lekesi beyaz halıdan nasıl çıkar?

Beyaz halıdaki kahve lekesini çıkarmanız için öncelikle kahvenin sıvı kısmını kağıt havlu ile almalı ve daha sonra temizleme işlemine başlamalısınız. Bir kabın içerisine bulaşık deterjanı, yarım limon suyu, ılık su ve biraz çamaşır suyu ilave ederek halıyı silebilirsiniz.

Kahve lekesi bambu halıdan nasıl çıkar?

Bambu halıdaki kahve lekesi çok can sıkıcı olabilir ve hemen müdahale etmemeniz, kahve lekesinin kalıcı olmasına neden olabilir. Kağıt havlu ile birkaç kez lekenin üzerine tampon uygulayıp, ardından kendi solüsyonunuzu hazırlayabilirsiniz. Solüsyon için iki bardak ılık su, bir kaşık bulaşık deterjanı ve bir kaşık beyaz sirkeyi karıştırabilirsiniz. Temiz bir bez ya da süngerle bambu halıdaki kahve lekesini sildiğinizde lekenin çıktığını göreceksiniz.

Kahve lekesi duvardan nasıl çıkar?

Duvardaki kahve lekesi hemen fark edildiği takdirde, sadece ıslak bir bez ile sildiğinizde kolayca çıkarabilirsiniz. Ancak duvardaki kurumuş kahve lekesi için bu yeterli olmayacaktır, temiz bir bez ve krem bazlı deterjan ile duvarlarınızı kahve lekesinden arındırabilirsiniz.

Kahve lekesi giysiden nasıl çıkar?

Giysideki kahve lekesini çıkarmanız için kumaşı hangi tür olursa olsun mutlaka ters çevirmeli ve leke çıkarma işlemini bu şekilde gerçekleştirmelisiniz. Ters çevrilen giysi bulaşık deterjanı ilave edilmiş sıcak su içerisinde bir süre ovalanır ve bekletilir. Leke halen çıkmamışsa bir miktar karbonat ile ovalayarak kahve lekesini tamamen çıkarabilirsiniz.

Kahve lekesi ipek kumaştan nasıl çıkar?

İpek kumaş gibi narin kumaş türlerinde oluşan lekeler için özel bir işlem uygulamak gereklidir. İpek kumaştaki kahve lekesini çıkarmak için öncelikle bir sünger ıslatılır ve lekeli bölgenin olduğu yüzeye tampon yapılır. Bu aşamadan sonra eczaneden temin edebileceğiniz bir miktar gliserin kahve lekesinin üzerine sürülür ve yavaş yavaş ovalanır. Yaklaşık yarım saat sonra ipek kumaşı durulayabilir ve kahve lekesinin yok olduğunu görebilirsiniz.

Kahve lekesi plastikten ve termostan nasıl çıkar?

Özellikle plastik makine filtreleri ve termosların plastik kısmında sıklıkla kahve lekeleri ile karşılaşılabiliyor. Böyle bir durumda plastikteki kahve lekesini çıkarmak için yarım bardak ılık su, bir yemek kaşığı tuz ve yarım limonun suyu ile bir solüsyon elde ederek bu karışımla plastiği temizleyip, kahve lekelerini yok edebilirsiniz.

Kahve lekesi fayanstan nasıl çıkar?

Fayanstaki kahve lekelerini çıkarmak bir hayli basit bir işlem olarak karşımıza çıkıyor. Sıcak su ve süngerle kahve lekesini ovalayıp ardından lekenin üzerine az miktarda diş macunu sürerek fırçalayabilirsiniz. Aynı işlemi fayans aralarındaki derz kısımlarında da uygulayabiliyorsunuz.

Kahve lekesi mumlu ahşaptan nasıl çıkar?

Mumlu ahşaptaki kahve lekesini çıkarmak için bir bardak su içerisine iki yemek kaşığı amonyak ilave edip, bu karışımla kahve lekesini temizleyebilirsiniz.

Kahve lekesi deri koltuktan nasıl çıkar?

Deri koltuk ve sehpalardaki kahve lekesinin iki farklı yöntemle temizlenmesi mümkündür. İlki, bir bardağa yarı yarıya oranda saf alkol ve su ilave ederek bu karışımla deri koltuğu silmektir. Bir diğeri ise yumurta sarısını bir miktar su ile seyreltip lekenin üzerine sürüp, kurumasının ardından nemli bir bezle temizlemektir.

Kahve lekesi kadife ve keten giysilerden nasıl çıkar?

Kadife ve keten giysilerdeki kahve lekesi, zor çıkarılan lekeler arasında yer alır. Bir su bardağı su içerisine üç yemek kaşığı saf alkol ilave edip, pamuklu çubukla yavaş yavaş kahve lekesini ovalayarak temizleyebilirsiniz.

Kahve lekesi beyaz gömlekten nasıl çıkar?

Beyaz gömlek ve tişörtlerdeki kahve lekesini çıkarmak için öncelikle beyaz gömleğin ters tarafını çevirip bol su altında bekletmelisiniz. Hemen sonrasında bir miktar bulaşık deterjanı veya sıvı çamaşır deterjanı ile yavaşça ovalayarak kahve lekesinden kurtulabilirsiniz.

Kurumuş kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahve lekesini çıkarabilmek için anında müdahale etmek çok önemlidir ancak kahve lekesi geç fark edilmiş ve çoktan kurumuşsa, bunun için üzülmemelisiniz. Kurumuş kahve lekesini çıkarmak için lekenin üzerine bol miktarda gliserin sürüp, temiz bir bezle nazikçe ovalayabilirsiniz. Yaklaşık yarım saat gliserini lekenin üzerinde bu şekilde beklettikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

Kahve lekesi mobilyadan nasıl çıkar?

Mobilyadaki kahve lekesini çıkarmak için alkali (ağartıcı) olmayan bir sıvı deterjanla lekeli bölgeyi silmeyi deneyebilirsiniz. Şayet bu yöntem yeterli gelmezse kahve lekesinin üzerine karbonat serperek yavaşça ovalamanız yeterli olacaktır.

Kahve lekesi mermerden nasıl çıkar?

Mermerdeki kahve lekelerini kolayca çıkarmak için bir su bardağı su içerisine karbonat ilave ederek kahve lekesi olan yüzeyin üzerine sürerek nemli bir bezle silmeli ve kurumasını beklemelisiniz. Birkaç saat sonra temiz ve nemli bir bezle yüzeyi sildiğinizde kahve lekesinin yok olduğunu görebilirsiniz.

Kahve lekesi koltuktan nasıl çıkar?

Koltuktaki kahve lekelerini sirke yardım ile kolayca çıkarabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için bir bardak suyun içerisine üç yemek kaşığı beyaz sirke ilave ederek bu karışımla koltuktaki kahve lekesini silebilirsiniz.

Kahve lekesi dantelden nasıl çıkar?

Danteldeki kahve lekesini çıkarmakta zorlanıyorsanız danteli bir miktar limonlu ya da sirkeli su içerisinde bekletip sonrasında lekeli bölgeyi bulaşık deterjanı ile yıkayabilirsiniz.

Kahve lekesi pantolondan nasıl çıkar?

Pantolondaki kahve lekelerini çıkarmanın en kolay yolu, pantolonu çıkarıp ters çevirerek ılık suda beklettikten sonra lekeli bölgeyi karbonat ile ovalayarak temizlemektir.

Beklemiş kahve lekesi nasıl çıkar?

Kahvenizin damladığını çok sonradan fark etmiş olabilirsiniz ve dolayısıyla kahve lekeniz uzun süredir temizlenmeyi bekliyorsa bu lekeyi çıkarmanın en pratik yolu eşit oranda beyaz sirke ve suyu karıştırıp lekeli yüzeyin üzerine dökülmesidir. Sirkenin asidik özelliği sayesinde leke yumuşayıp parçalanacak ve ıslak bez ile sildiğinizde, beklemiş kahve lekesinden eser kalmayacaktır.

Kahve lekesi beyaz tişört ve elbiseden nasıl çıkar?

Beyaz tişört ve elbiselerde görülen kahve lekelerini bir miktar bulaşık deterjanı yardımıyla kolayca çıkarabilirsiniz. Eğer deterjanla yıkadığınız halde kahve lekesi halen belirgin ise, birkaç damla hidrojen peroksit damlatılmış su içerisinde bekletip lekeyi temizleyebilirsiniz.

Sütlü kahve lekesi nasıl çıkar?

Sütün içerisinde protein enzimleri bulunmasından dolayı sütlü kahve dökülen yüzeyde çok çabuk yayılabilir ve sıcak su le müdahale edilirse leke kalıcı bir hal alabilir. Bu nedenle kahve dökülür dökülmez giysi soğuk su ile temizlenmeli ve ardından çamaşır makinesinde yıkanmalıdır.

Filtre kahve lekesi nasıl çıkar?

Filtre kahve lekesini temizlemek için de tıpkı diğer kahvelerde olduğu gibi öncelikle kahve dökülen yüzeydeki sıvı kahve kağıt mendil ile alınmalıdır. Sonrasında ise giysi ters çevrilerek soğuk suyun altına tutulmalı ve bulaşık deterjanı ile lekeli bölge silinerek temizlenmelidir.

Türk kahvesi lekesi nasıl çıkar?

Türk kahvesi lekesini çıkarmak için kağıt mendil ile kahvenin fazlalığını alarak daha sonra örtü veya giysiyi soğuk suyun altında bekletmelisiniz. Hemen ardından tercihinize göre bulaşık deterjanı, limon suyu veya bulaşık makinesi parlatıcısı ile Türk kahvesi lekesi görülen bölgeyi ovalayarak silip, yıkayabilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler