Kan tahlilinde yazan NEU nedir? NEU aralığı kaç olmalı?

Kan tahlilinde yazan NEU nedir? NEU aralığı kaç olmalı?
Kan tahlilinde yazan NEU nedir? NEU aralığı kaç olmalı?
10 Mart 2022

NEU ne demek? Nötrofiller kan tahlilinde NEU kısaltması ile gösterilir. Hemogram kan testinin bir parametresi olan NEU değeri testlerde NEUT değeri olarak da görülebilir. NEU açılımıneutrophils’ kelimesinin ilk üç harfinden oluşur. NEU anlamı ise Türkçesinin tam karşılığıdır. NEU testi ise kandaki nötrofil hücrelerinin sayısını ifade eder. NEU değerleri rutin kan tahlilleri yani tam kan sayımı ile belirlenen bir değerdir. Hastalıkların teşhisi için önemli bilgiler edinmeyi sağlayan NEU değerleri kemoterapi tedavisinin izlenmesinde de kullanılan bir testtir. Uzmanlar tarafından haftada 1 kez istenen NEU tahlili sonuçları bir önceki test sonuçları ile karşılaştırılarak nötrofil sayısındaki değişiklikler izlenir. NEU değeri kaç olmalı? 

İlginizi çekebilir: Kan tahlilinde yazan LYM nedir? LYM aralığı kaç olmalı?

NEU nedir?

Kan yapısında 5 çeşit beyaz kan hücresi bulunur. Bu kan hücrelerinin tümüne lökosit adı verilir. Kemik iliği tarafından üretilen bu 5 kan hücrelerinden biri nötrofillerdir. Nötrofiller vücuttaki mantar ve bakterilerin sebep olduğu enfeksiyonlarla savaşan bir çeşit beyaz kan hücresidir. Toplamda beyaz kan hücrelerinin %50-75’lik gibi büyük bir kısmını oluşturan nötrofiller bağışıklık sisteminin vazgeçilmez bir parçasıdır. Nötrofiller kısa ömürlü kan hücreleridir. Bu yüzden de kemik iliği tarafından yüksek miktarda üretilir. Nötrofiller mikroorganizmaları öldürme kabiliyetine sahip olan enzimlerin serbest kalmasını sağlayarak enfeksiyonla mücadelede etkili rol oynayan beyaz kan hücreleridir. Vücutta meydana gelen enfeksiyon, yaralanma veya iltihaplanma gibi durumlarda kimyasal uyarılarla o bölgeye yönelen ilk beyaz kan hücreleri nötrofillerdir. Zararlı mikroorganizmalarla karşılaşmayan nötrofil hücreleri ölürler. Ölen hücreler dalak ve karaciğer tarafından temizlenerek vücuttan atılırlar. Bir kısmı kemik iliğinde dolaşan nötrofillerin kalan kısmı kan damarlarında ve diğer dokularda bulunur. Yetişkinlerde günlük olarak 100 milyar nötrofil üretilir ve ömürleri kemik iliğinde ortalama 3-7 gün, kan dolaşımında ise 6 saat civarındadır. Enfeksiyon varlığını tespit eden nötrofiller o alana göç eder ve var olan enfeksiyon ile savaşır. Kan tahlillerinde saptanan bu beyaz kan hücrelerinin yüksekliği veya düşüklüğü bazı hastalıkların ya da enfeksiyonların işareti kabul edilir. NEU ne demek? Nötrofiller kan tahlilinde NEU kısaltması ile gösterilir. Hemogram kan testinin bir parametresi olan NEU değeri testlerde NEUT değeri olarak da görülebilir. NEU açılımıneutrophils’ kelimesinin ilk üç harfinden oluşur. NEU anlamı ise Türkçesinin tam karşılığıdır. NEU testi ise kandaki nötrofil hücrelerinin sayısını ifade eder. NEU değerleri rutin kan tahlilleri yani tam kan sayımı ile belirlenen bir değerdir. Hastalıkların teşhisi için önemli bilgiler edinmeyi sağlayan NEU değerleri kemoterapi tedavisinin izlenmesinde de kullanılan bir testtir. Uzmanlar tarafından haftada 1 kez istenen NEU tahlili sonuçları bir önceki test sonuçları ile karşılaştırılarak nötrofil sayısındaki değişiklikler izlenir. Kan tahlilinden önce kullanılan ilaçlar ve hastanın öyküsü hakkında bilgi alınmalıdır. Test öncesi özel bir hazırlık yapılmasına gerek yoktur ancak bazı durumlarda diğer kan değerlerinin de kontrolü yapılacaksa birkaç saat öncesi aç kalındıktan sonra kan verilmesi gerekir.

NEU değeri kaç olmalı?

Kandaki NEU değer aralığı çeşitli sebeplerden dolayı yükselebilir veya düşebilir. Aynı şekilde çocuk ve yetişkinlerde de bu seviyeler farklılık gösterir. NEU seviyeleri birçok dış etkenden dolayı farklı çıkabilir. Anormal NEU değerleri genellikle aşırı stres, sigara kullanımı, yetersiz beslenme şartları gibi etkenlere bağlı olarak görülür. Normal NEU değerleri yetişkinlerde 1500 – 8000 mcL aralığında olması gerekir. Çocuklarda NEU değerleri yetişkinlere göre daha geniş bir aralığa sahiptir. NEU değeri çocuklarda 1000 – 8000 mcL aralığında seyreder. NEU değeri nötrofil ve lenfosit (LYM) oranı enfeksiyona karşı bağışıklık sisteminin verdiği yanıtın kapasitesinin dolaylı olarak yorumlanmasını sağlayan bir değerdir. Hamilelikte NEU değerleri nasıl olmalı? Beyaz kan hücreleri hamilelik sürecinde fizyolojik doğum stresine bağlı olarak yükselir. Ancak bu durum doğal bir süreç olarak kabul edilir. Çünkü bu yükseliş annenin rahmini ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için faydalıdır. Gebelikte NEU değerleri çoğunlukla enfeksiyon hastalıklarına bağlı olarak gelişmez. Ancak gebelik zehirlenmesi durumuna karşı diğer klinik bulgularla birlikte değerlendirilmelidir. Eğer annede nefes problemleri, ağrı, ateş, kurdeşen, cilt döküntüleri ve kaşıntı gibi belirtiler varsa mutlaka detaylı bir araştırma gerekir. Çünkü herhangi bir enfeksiyon veya bir hastalık nedeniyle de seviyelerde olağandışı dalgalanma görülebilir. Peki bebeklerde NEU değerleri nasıl olmalı? doğumdan sonraki ilk haftalık süreçte yüksek çıkma eğiliminde olan NEU değerleri genelde bir hafta sonrasında normal seviyelerde seyretmeye başlar. Annenin doğum stresi, yaşanan riskli gebelik gibi durumlar sonucunda stres hormonlarının artması ile bu değerler bebeğe yansır ve bu yükseklik normal kabul edilir.

 • Yeni doğan bebekler; 6000 – 26.000 mcL
 • 1 haftalık bebeklerde; 1000 – 10.000 mcL
 • 6 aylık bebeklerde; 1000 – 8500 mcL

Bebeklerde 1500 mcL’den düşük değerler mutlaka izlenmeli ve altta yatan sebepler araştırılmalıdır. Çünkü NEU düşüklüğü görülen bebeklerde kemik iliğinin işlevini tam olarak yapmasını engelleyen kalıtsal bir hastalığın veya bağışıklığın zayıf olmasına neden olan bir koşulun varlığı söz konusu olabilir. Nötrofiller doğuştan gelen bağışıklığın ana bileşenlerinden biridir. Dolayısıyla bebeklerde nötrofil düşüklüğü lenfosit yüksekliği olması bağışıklıkla ilgili bir sorun olduğunu gösterebilir.

NEU yüksekliği nedir?

Çeşitli şikayetlerde hastaneye başvuran kişilerin kan tahlillerinde çıkan yüksek NEU değerleri vücut içerisinde bir enfeksiyonun var olduğunun işaretidir. NEU değerlerinin 8000 mcL’den daha yüksek çıkması NEU yüksekliği anlamına gelir. Bu yüksekliğe tıpta nötrofili denir. NEU değerlerinde dönem dönem yaşanan dalgalanmalar normal kabul edilebilir ancak aşırı yükselen NEU değerleri sorun teşkil eden ve tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Bazı durumlarda NEU değerleri ve LYM yüksekliği gibi değerlerin bütüncül bir yaklaşımla ele alınması gerekebilir.

NEU yüksekliği neden olur?

NEU değerlerinin 8000 mcL’den daha yüksek olması ile karakterize bir durumdur. Bu yüksekliğin vücutta enfeksiyon varlığına işaret ettiğini söylemiştik. Ancak NEU yüksekliği nedenleri sadece enfeksiyon kaynaklı olmayabilir. NEU yüksekliğine neden olan hastalıklar ve durumlar aşağıdaki gibidir;

 • Kronik miyeloid lösemi
 • Ketoasidoz
 • Tiroid iltihabı
 • Romatoid artrit
 • İltihap
 • Mantar, viral ve bakteriyel kaynaklı enfeksiyonlar
 • Akut böbrek yetmezliği
 • Kalp krizi
 • Polisitemi (kırmızı kan hücre artışı)
 • Gebelik zehirlenmesi
 • Yaralanma
 • Ameliyat sonrası yapılan kan nakli
 • Steroid ilaç kullanımı
 • Sigara ve tütün ürünleri kullanımı
 • Stres
 • Aşırı egzersiz

NEU yüksekliği belirtileri nelerdir?

NEU yüksekliği asemptomatik yani semptom göstermeyen bir durumdur. Ancak yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu yükseklik birçok nedenden dolayı meydana geliyor olabilir. Tabi ki buna bağlı olarak da belirtiler değişiklik gösterebilir. Belirtiler kişiden kişiye ve altta yatan nedenin ciddiyetine bağlıdır.

 • Ateş 
 • Halsizlik 
 • Eklem ağrısı
 • Göğüs ağrısı
 • Çarpıntı
 • Nefes darlığı
 • Kabızlık

NEU yüksekliğine ne iyi gelir?

WBC değerlerinde olduğu gibi NEU yüksekliği de yaygın olarak enfeksiyon ve yüksek stres düzeylerinden kaynaklanır. Bu yüksekliklerin tedavisinde genellikle ilaç tedavi tercih edilir. Enfeksiyon kaynaklı NEU yüksekliği durumlarında antiviral ve antibiyotik tedavisi uygulanır. Bağışıklık sistemini düzenleyici ve güçlendirici ilaçlar ayrıca tedavinin bir parçası olarak uygulanabilir. Eğer NEU yüksekliğinin nedeni kanser ise evresine göre ilaç, ışın, radyoterapi veya kemoterapi tedavisi uygulanır. NEU yüksekliği tedavisi dışında evde bazı şeylere dikkat ederek NEU yüksekliğini düşürmeniz mümkün. Peki NEU yüksekliği nasıl düşürülür?

 • Enfeksiyon riskini azaltmak için el ve ortam hijyenine dikkat edilmeli,
 • Dişlerin rutin temizliği aksatılmamalı,
 • Duş alırken çok sıcak su ile almaktan kaçınılmalı,
 • Sigara ve alkol kullanılmamalı
 • Stres yönetimi için egzersiz, yoga tarzı aktiviteler yapılması
 • Çiğ sebze ve meyveler mümkün olduğu kadar kabukları soyularak tüketilmeli ve kabuğu soyulmayanlar sirkeli suda bekletilmeli
 • Pastörize edilmemiş süt ise tüketilmemeli

NEU yüksekliği tedavisinde ilk adım altta yatan nedenlerin belirlenip tedavi edilmesi gerekir. NEU yüksekliği tedavi edilmezse ne olur? NEU yüksekliği tedavi edilmediği sürece ilerleyerek daha ciddi sorunlara neden olabilir. Buna en basit örnek olarak kanda nötrofil yüksekliğine miyelojenöz lösemi gibi kan yapısını bozan bir kanser sebep olabilirken tedavi edilmediğinde yaşam süresi kısaltabildiği verilebilir. Bu yüzden NEU yüksekliği erken teşhis edilmesi gereken ve mutlaka tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

NEU düşüklüğü nedir?

Bağışıklık sisteminin düşük olduğu anlamına gelen NEU düşüklüğü yaşamı tehdit eder ve enfeksiyon riskini arttıran bir durumdur. Kişilerin bağışıklık sisteminin hastalıklara karşı yeterince savunmadığı manasına da gelen bu düşüklük tıpta nötropeni olarak adlandırılır. 1500 mcL’den düşük çıkan NEUT değerlerinde NEU düşüklüğü veya nötropeni tanısı konabilir. Genellikle ilaç kullanımı ile ilişkili olan bu düşüklük birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir.

NEU düşüklüğü neden olur?

Nötrofil düşüklüğü normal referans aralığının altında olan değerler ile karakterize olan bir durumdur. NEU düşüklüğü tek başına bir hastalık olarak tanımlanmasa da bazı hastalıklara neden olabilir. Kemik iliği dışında nötrofillerin yok edilmesine sebep olan nedenler bu düşüklüğüne sebep olur. Ancak diğer NEU düşüklüğüne neden olan hastalıklar ve durumlar aşağıdaki şekildedir;

 • Tüberküloz
 • Kemoterapi ve radyasyon tedavisi
 • Kostmann sendromu gibi doğuştan kemik iliği işlev bozuklukları
 • Beslenme bozukluğu ve vitamin eksiklikleri
 • Kan zehirlenmesi
 • Dang humması
 • Anemi
 • Kemik iliği yetmezliği
 • Kemik iliğinde nötrofil üretimi problemi
 • Bağışıklık sisteminin baskılanması
 • Epilepsi, psikiyatri, antibiyotik, tansiyon gibi bazı ilaç kullanımı
 • Lyme hastalığı
 • Crohn, lupus, romatoid artrit gibi otoimmün hastalıklar
 • Multipl miyelom, lenfoma, lösemi gibi kemik iliği kanserleri
 • Sıtma, salmonella, Hepatit A, B, C, HIV, epstein-Barr virüsü

NEU düşüklüğü belirtileri nelerdir?

Nötropeni bağışıklık sisteminin zayıflamasına neden olan bir durumdur. Nötrofil üretiminde yaşanan bozulmalar sonucunda çıkan bu düşüklük süresi uzadığında ciddi enfeksiyon riskini yükseltir. Olağandışı vajinal akıntı ve kaşıntı ile kendini gösteren NEU düşüklüğü idrar yaparken yanma ve ağrı gibi semptomlar ile seyreder. NEU düşüklüğünün yaygın belirtileri aşağıdaki şekildedir.

 • Karın ağrısı
 • Boğaz ağrısı
 • Terleme
 • Uzun süreli yorgunluk
 • Diş etlerinde şişme
 • Ağızda yaralar
 • Cilt ve ağız içi mukoza zarlarında enfeksiyonlar
 • Ciltte oluşan apse
 • Enfeksiyonla ilişkili yüksek ateş

NEU düşüklüğüne ne iyi gelir?

Her hastalıkta ve sorunda olduğu gibi NEU düşüklüğü tedavisinde de ilk adım altta yatan nedenin teşhis edilip tedavi edilmesidir. Daha sonrasında dikkat edeceğiniz bazı hususlar ile tedavi sürecinize destek olabilirsiniz. Düşük NEU değerleri saptanan hastalara bağışıklığı güçlendiren diyetler önerilir. Ayrıca içme suyu kaynatılmış ılıtılmış olarak bolca tüketilmesi de bu düşüklüğe fayda sağlar. NEU düşüklüğü nasıl yükseltilir? diye soruyorsanız sizler için NEU yükselten yiyecekleri derledik.

 • Omega 3 kaynağı olan soya, ıspanak, somon, ceviz, keten tohumu ve balık yağı
 • Karoten kaynağı olan turuncu, sarı, yeşil, kırmızı renkli sebzeler
 • Selenyum kaynağı olan sakatat ve deniz ürünleri
 • E vitamini kaynağı olan fıstık, badem, susam
 • C vitamini kaynağı olan kavun, karpuz, havuç, kiraz, çilek, kivi, brokoli, maydanoz, yeşil biber ve portakal
 • Protein, demir, A ve B12 vitamini açısından zengin besinler olan süt ve süt ürünleri, yumurta, balık, hindi, tavuk, kırmızı et
 • Folik asit kaynağı olan kuru baklagiller
 • Antioksidan kaynağı olan yeşil çay
 • Çinko kaynağı olan yoğurt ve peynir

Eğer NEU düşüklüğü anemi gibi bir nedenden kaynaklanıyorsa kalp çarpıntısı hatta kalp yetmezliğine varabilir. NEU düşüklüğü tedavi edilmezse artabilirken ciddi olmayan bir enfeksiyon bile çok ciddi sonuçlar doğurabilir. Enfeksiyon nedenli NEU düşüklüğü kurdeşen ve ülser gibi komplikasyonlarla sonuçlanabilir. Bu yüzden nötrofil düşüklüğünün altta yatan nedeninin diğer test ve tahlillerle tanısı konduktan sonra mutlaka tedavisinin yapılması gerekir ve aksatılıp geciktirilmemelidir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri