Karbonat ile sigara bırakılır mı? Karbonatın faydaları nelerdir?

Karbonat ile sigara bırakılır mı? Karbonatın faydaları nelerdir? Son zamanlarda evin her köşesinde gerek doğal temizleyici, gerekse pastaların vazgeçilmezi olarak kullanılan karbonat, popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Günümüzde karbonatın kullanım alanları oldukça fazladır. Bunun yanı sıra karbonatın faydaları ise azımsanmayacak kadar çoktur. Gerek karbonat ile hamilelik testi gerekse karbonat ile eşya tamir etme. Birçok olanda mucizesini gösterdi.

İlginizi çekebilir: Karbonat ile saç rengi açma mümkün mü? Saça karbonat sürülür mü?

İlginizi çekebilir: Karbonat ile tırnak uzatma ve beyazlatma yöntemiyle tanışın!

İlginizi çekebilir: Karbonat ile ayak kokusu nasıl giderilir? Doğal yöntemlerle ayak kokusu giderme

Karbonat

İçindekiler

Karbonat

Evde kabartma tozu veya sodyum bikarbonat olmadan yapmak zorlaşmaya başladı. Sıfır atık ile günlük yaşamda çok faydalı olan bu çok yönlü beyaz toz, hem mutfakta hem de evde çoklu kullanım için uygundur. Karbonat olarak da bilinen sodyum bikarbonat, mutfakta, özellikle fırınlanmış yemeklerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Çünkü mayalanma özelliği vardır. Dolayısıyla karbondioksit salarak hamurun şişmesine neden olmaktadır. Yemeklerin tadına tat katan karbonat, aynı zamanda mutfak dışında birçok alanda kullanılır.

Hakkında Amerika’nın en ünlü dergisi The Journal of Immunology “bağışıklık sistemini bir anti-inflamatuar ortamı teşvik etmeye teşvik edebileceğini ve böylece inflamatuar hastalıklar için potansiyel bir tedavi olabileceğini” ifadesine yer vererek karbonatın yemeklerimizin vazgeçilmezi olması gerektiğini belirtti. 

Karbonat nasıl kullanılır?

Evde çok popüler olan kabartma tozu, birçok günlük iş için kullanılır. İlk olarak mayanın yerini almak veya sebzelerin rengini korumak için mutfak dolabında biliniyordu, ancak özellikle evi doğal olarak korumak için başka birçok kullanımı var. Mutfaktan banyoya ve çamaşır makinesine kadar her şeyi bu doğal malzeme ile temizleyebilirsiniz. Gelin hep beraber bu mucizevi beyaz tozun başka ne işe yaradığına göz atalım.

  • Mide ekşimesini tedavi eder

Mide ekşimesi binevi reflü demektir. Midenin üst kısmında oluşan ve boğaza yayılabilen ağrılı bir yanma hissidir. Reflünün birkaç yaygın nedeni aşırı yemek, stres ve yağlı veya baharatlı yiyecekler yemektir. Karbonat, mide asidini nötralize ederek mide ekşimesini hafifletmeye yardımcı olabilir. Bir çay kaşığı karbonat bir bardak soğuk suda eritin ve karışımı yavaşça için. Lakin düzenli olarak kullanmamaya özen gösterin. Çünkü sürekli kullanım sonucu metabolik alkaloz ve kalp sorunlarına yol açabilmesidir.

  • Gargara olarak kullanılabilir

Gargara ağız hijyeni için kullanılan bir uygulamadır.  Çoğu insan gargara yerine karbonat kullanır . Karbonat ile ağız gargara uygulaması, nefesi tazelemeye yardımcı olabileceğini ve hatta antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler sağladığını göstermiştir. Bununla birlikte yapılan bir araştırmada ağızdaki bakteri seviyesini önemli derecede azalttığı görülmüştür. 1/2 çay kaşığı yarım bardak ılık suya karbonat ekleyerek ağzınızı çalkalayınız.

  • Dişleri beyazlatır

Karbonat, diş beyazlatma için popüler bir ev ilacıdır. Birçok çalışmada, karbonat içeren diş macunlarının, karbonatsız diş macunlarına göre dişleri beyazlatmak ve plakları temizlemek için daha iyi olduğu tespit edilmiştir. Bunun nedeni, karbonatın dişleri lekeleyen moleküllerin bağlarını kırmasına izin veren hafif aşındırıcı özelliklere sahip olmasıdır. Ayrıca zararlı bakterilerle savaşmaya yardımcı olan antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir.

  • Deodorant olarak kullanılabilir

Şaşırtıcı bir şekilde, insan teri kokusuzdur. Koltuk altındaki bakteriler tarafından parçalanana kadar ter kokmaz. Bu bakteriler teri asidik atık ürünlere dönüştürür ve ter kokusu verir. Karbonat ter kokusunu gidererek kokuları daha az asidik hale getirir.

  • Yapılan sporun performansını arttırır

Sodyum bikarbonat, sporcular arasında popüler bir takviyedir. Bazı çalışmalar, özellikle anaerobik egzersiz karbonhidrat veya yüksek yoğunluklu egzersiz ve sprint sırasında daha uzun süre çalışmanıza yardımcı olabilir. Yüksek yoğunluklu egzersiz sırasında kas hücreleri, egzersiz sırasında aldığınız yanma hissinden sorumlu olan laktik asit üretmeye başlar. Laktik asit ayrıca hücrelerin içindeki pH’ı düşürür ve bu da kas yorgunluğuna neden olabilir. Karbonat , yorgunluğu azaltmaya yardımcı olan ve en yüksek aktivitede daha uzun süre antrenman yapmanızı sağlayan yüksek bir pH’a sahiptir.

  • Kaşıntıyı ve güneş yanığını giderir

Kaşıntılı cildi yatıştırmak için genellikle kabartma tozu banyoları önerilir. Bu banyolar böcek ısırıklarını ve arı sokmalarını önler. Ek olarak, karbonat güneş yanığından kaynaklanan kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. 

  • Buzdolabındaki kokuları nötralize eder.

Hiç buzdolabınızı açıp beklenmedik şekilde kötü bir kokuyla karşılaştınız mı? Buzdolabınızdaki bazı yiyecekler bozulmaya başlamış olabilir. Bu hoş olmayan koku, buzdolabını boşalttıktan ve iyice temizledikten sonra uzun süre devam edebilir. Karbonatın kötü kokuları nötralize ederek buzdolabının kokusunun tazelenmesine yardımcı olur

  • Giysileri ağartabilirsiniz

Kabartma tozu, giysilerinizi beyazlatmanın ve temizlemenin ucuz bir yoludur. Kabartma tozu bir alkalidir. Dolayısıyla lekeleri çıkartmada birebirdir. Lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilir.

  • Mutfak temizleyicisi olarak kullanılabilir

Karbonat çok yönlülüğü mükemmel bir mutfak temizleyicisi yapar. Sadece inatçı lekeleri çıkarmakla kalmaz, aynı zamanda hoş olmayan kokulardan kurtulmaya da yardımcı olur.

  • Çöp kokusunu ortadan kaldırır

Karbonat, çöp kokusunu gidermeye yardımcı olabilir. Çöp kokuları genellikle asidiktir, karbonat koku molekülleri ile etkileşebilir ve onları nötralize edebilir.

Karbonat hamilelik testi

Karbonat ile yapılan hamile testinin doğruluğu hastanede yapılan testlere göre düşüktür. Dolayısıyla siz karbonat ile olan hamilelik testine fazla güvenmeyin hanımlar. Bir kaba idrarınızı yaptıktan sonra üzerine 1 çay kaşığı karbonat atın. Eğer idrarınız köpük köpük oluyorsa bu hamilelik ihtimalini göstermektedir.

Karbonat  ile sigara bırakmak

Sigara bırakmanın bir diğer yöntemi de karbonat ile olandır. 1 bardak suyun içine 1 yemek kaşığı karbonatı katıp, karbonat suda eriyene kadar iyice karıştırın. Canınız sigara çektiğinde bu içecekle ağzınızda gargara yapın.

Karbonat ile saç açma

Bir kaseye 2 tatlı kaşığı karbonatla 1,5 tatlı kaşığı hidrojen peroksiti koyup güzelce karıştırın. Daha sonra saçlarınızda neresinin açılmasını istiyorsanız oraya uygulayın. Alüminyum folyo ile saçlarınızı sarın. Kuaförde kimyasallar ile açılan saç ile aynı olmayacağını belirtmek isteriz.

Karbonat ve japon yapıştırıcı mucizesi

Kırılan eşyalarınıza mucizevi karışım ile onarın. Kırılan parçaların arasına 1 kat japon yapıştırıcısı sürün, daha sonra karbonat ve bu işlemi 2 kez tekrar edin. Artık eşyanız eskisinden çok daha sağlam olacaktır.

Karbonat ile gümüş parlatma

Yarım bardak kadar beyaz sirke ve 2 yemek kaşığı karbonatı homojen olacak şekilde merak bir kapta karıştırın. Gümüşlerinizi 2-3 saat kadar bu homojen karışımın içerisinde bekletin. Daha sonra duru bir suda güzelce yıkayın.

Karbonat ile cinsiyet testi

2 ya da 3 dolu yemek kaşığı karbonatı 1 su bardağı suyun içerisine koyun. Daha sonra taze idrarınızı kabronatlı suyun içerisine damlatın.  Reaksiyon çok az olmuşsa kız çocuğunuz, eğerki yukarı doğru çıkan köpükler olduysa erkek çocuğu temsil etmektedir.

Karbonat ile bağırsak temizliği

1/2 çay kaşığı karbonat ve 1 bardak oda sıcaklığında suyu karıştırın. Sabahları kahvaltıda 1 saat önce tüketiniz. Günde 1 kez yapın.

Karbonat ile tırnak beyazlatma

3 günde 1 yapacağınız karbonat ve oksijenli su karışımı ile bembeyaz tırnaklara sahip olmaya ne dersiniz? Karışımı tırnaklarınızda 15 dakika tutarak 1 ay sonra ojeden sararan tırnaklarınızı 2 tona kadar açabilirsiniz.

Karbonat ile yüz maskesi

Karbonat güzellik uzmanları tarafından cilde sürülmesi önerilmeyen besinlerden birisidir. Karbonatı bıraz su ile ıslatıp macun kıvamına getirin 15 dakika beklettikten sonra masaj yaparak cildinizi durulayın.

Karbonat ile ayakkabı kokusu giderme

Ayak kokunuz artık önüne geçilmez bir hal aldı ise çözümü karbonat ile bulabilirsiniz. Açık havaya çıkardığınız ayakkabılarınızın içerisine bolca karbonat serpin ve gece boyunda cam önünde veya balkonda kalmasını sağlayın.

Karbonat ile akü tamiri

Kontrolkalemi.com sitesindeki bir kullanıcının yorumu şu şekildedir ”ölmüş akünün içerisindeki asitli suyu bir kaba boşaltıp,,,akünün içerisine (cepsodası) karbonat ilave edip önceden kaynatmış oldugum suyu ılıtarak (akünün kapakları açık olacak)şarjettim sonra bu karbonatlı suyu boşalttım daha sonra akünün içerisinde karbonat kalmayacak şekilde 5-6 defa akü içerisine normal çeşme suyu ilave edip doldur boşalt yaparak akünün iç temizliğini sağladım..sonra ki aşamada akünün içerisinden boşatmış olduğum asitli suyu tübentle süzüp tekrar akünün içerisine geri doldurdum ve şarj ettim…2 yıldır kullanıyorum sorun yaşamadım…”

Karbonat hakkın merak edilen sorular

Binlerce yıldır mufaklardan eksik olmayan karbonat, namını daha da ilerleterek artık doğal temizlik malzemesi olarakta kullanılmaya  başlandı. Adını ilerlettikçe hakkında merak edilen sorularda aldı başını gitti. Bizde cemre.com ekibi olarak merak edilen karbonat ile ilgili soruları derledik.

Karbonat gastrite iyi gelir mi?

Cnnturk.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya göre  ”Karbonatlı su içmek, başta gastrit ve ülser olmak üzere birçok mide hastalığına da iyi gelir.” Karbonatı tek başına yemeğe kalkışmak mide duvarınıza zarar verebilir. Su ile seyreltmeyi unutmayın.

Karbonat kireçlenmeye iyi gelir mi?

Karbonat kireçlenmeye iyi geldiği hakkında internette herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Karbonat kabartma tozu mu?

Karbanot ve kabartma tozu bambaşka şeylerdir. Karbonat  sodyum tuzlarından biridir. Kabartma tozu ise kurutma ajanı ve asit ajanlarını içerir.

Karbonat leke çıkarır mı?

Kabartma tozu, giysilerinizi beyazlatmanın ve temizlemenin ucuz bir yoludur. Kabartma tozu bir alkalidir. Dolayısıyla lekeleri çıkartmada birebirdir. Lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Karbonat mideye zararlı mı?

Sabah.com.tr sitesinin kaleme almış olduğu yazıya göre ”Çok fazla karbonat tüketimi vücudun asit-baz dengesini bozarak bulantı, kusma ve karın ağrısına neden olabilir. ” Dozunda içildiği sürece yine Cnnturk.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya göre  ”Karbonatlı su içmek, başta gastrit ve ülser olmak üzere birçok mide hastalığına da iyi gelir.”

Karbonat ödeme iyi gelir mi?

Karbonatın ödeme iyi geldiği hakkında internette herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Karbonat pas söker mi?

Elmaelma.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya göre ”Karbonatın beyazlatma ve temizleme özelliği ile can sıkıcı paslı lekelerden de rahatlıkla kurtulabilirsiniz. ”

Karbonat renkli çamaşırlarda kullanılır mı?

Karbonatın çamaşırları yumuşattığı bilinmektedir. Aynı zamanda beyazları daha beyaz göstereceği gibi renklilerinde renklerini korumaya yardımcı olacaktır.

Karbonat saça zarar verir mi?

Mortilki.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıda ”Yüksek pH’a sahip olan karbonat, saç derisinin kepeklenmesini gidermek için başlangıçta etkili olabilir, ancak uzun süreli kullanımı saçınızı doğal yağlarından sıyırıp saç derisini tahriş eder”

Karbonat şekeri düşürür mü?

Sorcev.com sitesinde bir yorumcunun cevabına göre ”Şeker hastası içebilir, tansiyon sıkıntısı olan kişi, karbonatlı su içtikten sonra, 15 dakika kadar uzanması gerekiyor.” ifadesini yazmıştır. Lakin internette bu  konu hakkında herhangi bir bilgi yoktur. Şekeriniz var ise doktorunuza danışın.

Karbonat şişkinlik yapar mı?

Fanatik.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıda ”Günde 2 kez karbonat tüketerek mide gazlarından kurtulabilirsiniz. Mide gazı mide şişkinliğine de neden olmaktadır.”

Karbonat kaşıntıya iyi gelir mi?

İnternethaber.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıda ” Karbonat kaşıntılı ve döküntülü deri tedavisinde bütün dünyada yaygın şekilde kullanılmaktadır.”

Karbonat uçuğa iyi gelir mi?

Limon ve karbonatı homojen bir şekilde karıştırıp uçuğun üzerine sürünüz. Böylece uçuğun iyileşme süresi oldukça kısalacaktır.

Karbonat uyku kaçırır mı?

Karbonatın uyku kaçırdığı hakkında internette herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Karbonat ürik asiti düşürür mü?

Makaleler.com sitesinin yazısına göre ”Karbonat da denilen kabartma tozu ürik asit seviyesinin azaltılmasında ve gut ağrılarının giderilmesinde çok faydalıdır.”

Karbonat ve kabartma tozu aynı şey mi?

Karbanot ve kabartma tozu bambaşka şeylerdir. Karbonat  sodyum tuzlarından biridir. Kabartma tozu ise kurutma ajanı ve asit ajanlarını içerir.

Karbonat yüze sürülür mü?

Karbonatın bazı sitelerde cilt beyazlattığı iddia ediliyor. Lakin bazı siteler ise karbonatın aşındırıcı özelliğinden dolayı cilt bariyerine zarar vereceğinden söz ediyor. Son olarak ise bazı bakım siteleri ise karbonatın ciltteki lekeleri belirgin hale getirdiği yazmaktadır.

Karbonat zehirlenmeye iyi gelir mi?

Karbonat zehirlenmeye iyi geldiği hakkında internette herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Karbonat göze zarar verir mi?

Karbonatın aşındırıcı özelliğinden dolayı göze zarar vermektedir. Gözle temasından sonra bol duru su ile yıkamayı unutmayın. 

Karbonat gargara ne işe yarar?

Karbonat ile yapılan gargara işlemi dişlerinizdeki tartarın önlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca antibakteriyel özelliği sayesinde dişlerinizdeki zararli bakterileri öldürecektir.

Karbonat eti yumuşatır mı?

Etin yumuşamasını beklemek istemeyenler için eti karbonat ile ovmak etin daha hızlı yumuşamasını sağlayacaktır. Aynı zamanda çamaşırlarınızda da deterjanın vermiş olduğu sertliği önleyecektir.

Karbonat dişe zarar verir mi?

Karbonat ile diş fırçalamak düzenli yapılmaması gereken bir işlemdir. Dişinizde ve diş etlerinizde herhangi bir hastalık yok ise haftada 1 defayı geçmemek suretiyle dişlerinizi karbonat ile fırçalamanızda herhangi bir sakınca yoktur. Lakin fazlası dişlerinize ve diş etlerinizi aşındırarak kanatabilir.

Karbonat diş beyazlatır mı?

Hergün 1 su bardağı suyun içerisine atacağınız bir tatlı kaşığı karbonat ile düzenli olarak gargara yapınız ve 1 ay sonra dişlerinizin en az 2 ton açıldığına şahit olacaksınız.

Karbonat çamaşır suyu lekesini çıkarır mı?

Çamaşır suyu lekesi olan yerin kurumasını beklemeden karbonatlı su dökün. 15-20 dakika kurumasına süre verin. Daha sonra ovalayarak bölgeden çıkartın.

Karbonat hamura ne yapar?

Karbonat yağısındaki karbondioksiti salarak hamurun şişmesine neden olmaktadır.

Karbonat hangi hastalıklara iyi gelir?

Karbonat; hazımsızlığa, ağız içerisindeki yaralara, mide şişkinliklerine iyi gelmesi ile bilinen beyaz bir tozdur.

Karbonat çamaşır makinesine zarar verir mi?

Hayatkolay.com sitesinin kaleme aldığı yazıya göre ”Karbonat, çamaşır makinesinin durulama suyundaki pH seviyesini, çok asidik veya alkali olmaktan koruyarak düzenlemeye yardımcı olur. Her durulama döngüsüne 1/2 fincan karbonat eklenmesi, deterjanın giysilerin sertleştirmesini engeller. Karbonat, doğal bir yumuşak aşındırıcıdır”

Karbonat çiçeklere iyi gelir mi?

Mimuu.com sitesinin kaleme aldığı yazıya göre ”Begonya, sardunya, ortancaların daha çok çiçek açması için her ay 2 litre su içine 1 yemek kaşığı karbonat ekleyebilir ve sulayabilirsiniz.”

Karbonat çamaşıra zarar verir mi?

Hayatkolay.com sitesinin kaleme aldığı yazıya göre ”Deterjanın giysilerin sertleştirmesini engeller. Karbonat, doğal bir yumuşak aşındırıcıdır”

Karbonat cilde zarar verir mi?

Mynet.com sitesinin kaleme aldığı yazıya göre ”Karbonat cildin pH dengesini bozabilir. Hele ki kuru bir cilde sahipseniz kesinlikle uzak durmalısınız”

Karbonat cildi beyazlatır mı?

Mynet.com sitesinin kaleme aldığı yazıya göre ”Sağlık ve güzellik üzerine birçok faydası bulunan karbonat, kirleri uzaklaştıran yapısı sayesinde cildi beyazlatır ve zamanla oluşan kararmaları giderir.”

Karbonat ile cep sodası aynı şey mi?

Karbonat ile cep sodası aynı şeylerdir.

Karbonat bozulur mu?

Greenlife.com sitesinin kaleme aldığı yazıya göre ”Karbonat bayatladığında etkisi azalır. Raf ömrü yaklaşık 3 aydır. 3 ayda bir karbonatınızı yenileyin.”

Karbonat metale zarar verir mi?

Karbonat metalde renk değişimine neden olabilmektedir. Dolayısıyla dikkatli olmak gerekir.

Karbonatı kimler kullanamaz?

Öncelikle karbonata alerjisi olan insanların karbonattan uzak durmaları gerekmektedir. Bazı karbonatların içerisinde glutende bulunmaktadır. Çölyak hastaları bu konuya özellikle dikkat etmeleri gerekmektedir.

Karbonat saçta ne kadar durmalı?

Karbontın saçta ortalama olarak 2-3 dakika bastırmadan saç derisine masaj yoluyla yapılması önerilmektedir. Fazla bastırmanız saç derisine zarar verebilir.

Karbonat kepekli saça nasıl uygulanır?

Karbonat kepekli saça limon ile birlikte uygulanmalıdır. Yarım limon suyu ve saç miktarınıza göre karbonatı karıştırarak saç derinize uygulayın.

Karbonat saç rengini açar mı?

Karbonat doğal bir renk açıcıdır. Bu üst konumuzda karbonat ile saçınızın rengini saça zarar vermeden nasıl açabileceğinizden söz ettik.

Karbonat ile nasıl saç yıkanır?

1 litre suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat katarak saçlarınızı haftada 1 kez olmak koşulu ile yıkayabilirsiniz.

Karbonat hamilelik testi doğru mu?

Karbonat ile yapılan hamilelik testinde  hastanedeki kadar kesin sonuç vermeyebilir. Dolayısıyla %50 oranında bir doğruluk payı vardır.

Karbonat biti öldürür mü?

Karbonatın saç bitlerini öldürdüğüne dair herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Saçlarınızda bi çıkmış ise Saçlarımda bit var, nasıl kurtulacağım? Evde saçlarınızdaki bitlerden nasıl kurtulursunuz? yazımıza gidebilirsiniz.

Karbonat ağız yaralarına iyi gelir mi?

Karbonat ile ağız gargara uygulaması, nefesi tazelemeye yardımcı olabileceğini ve hatta antibakteriyel ve antimikrobiyal özellikler sağladığını göstermiştir. Dolayısıyla karbonat ile yapılan ağız gargaraları ağızda çıkan yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Karbonat gluten içerir mi?

Kimi karbonatlar gluten içerirken kimidi içermemektedir. Dolayısıyla karbonat alırken içeriğine göz atmayı unutmayınız.

Karbonat uyuza iyi gelir mi?

Kükürtlü veya ardıç katranlı sabun kullanarak duş aldıktan sonra, duştan çıkmadan önce karbonatlı suyu tüm vücuda dökmeleri uyuza iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com