Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri
Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri
26 Şubat 2021

Eğer bir karma cilde sahipseniz T bölgesi bağlı ve U bölgeniz normal ya da kuru demektir. Karma cilt için piyasada doğal ve kimyasal içerikler barındıran pek çok ürün mevcuttur. Bu cilt tipi için zeytinyağı oranı en az olan ürünler tercih edilmelidir. Karma cilt nedir? Cildimin karma olup olmadığını nasıl anlarım? Cildim neden karma? İşte detaylar…

İçindekiler

Karma cilt nedir?

Karma cilt halk arasında en yaygın olan cilt tipidir. Bu cilt tipinin bakımı da yağlı ve kuru ciltlerden bağımsız olarak farklı ve bir tık daha uğraştırıcıdır. Karma cildin en belirgin özelliği ve adını alma sebebi, yüz bölgesinde sadece belirli bölgelerin yağlı ve belirli bölgelerin kuru kalması olayıdır.

Karma cilt, yüz bölgesinde T bölge olarak adlandırdığımız kısmın diğer bölgelere oranla daha yağlı, olduğu durumdur. Diğer bölgeler olarak adlandırdığımız T bölgesi dışında ki cildimiz ise normal ya da yağlı olarak görülmektedir.  Karma cilt üzerinde T bölgesi olarak adlandırdığımız kısımlar, çene bölgemiz, burun üzeri ve alın olarak geçmektedir. Cildin kuru kalan kısımları için ise sebum üretmediğini söyleyebilmekteyiz.

Cildimin karma olup olmadığını nasıl anlarım?

Bunu anlamanın iki yolu vardır. Birincisi sabah uyandığınız anda kuru bir pamuk ya da peçete ile yüzünüzü bölge bölge silerek peçeteye lekelerin gelip gelmediğine bakmanızdır. Diğer yol ise özellikle terlediğinizde yüzünüz yağlanacaktır ve bu esnada en çok hangi bölgenin terlediğini bir ayna yardımı ile gözlemlemektir. Karma ciltler daha çok normal ciltlere göre parlak görünümde, açık ve geniş gözeneklere sahip, yanaklarda kuruluk olan ve pul pul lekerin görüldüğü, siyah noktaların yoğunlukta olduğu cilt tipidir. Eğer bu saydığımız özellikler cildinizde yer alıyorsa, yüzünüz karma cilt tipine sahiptir.

İlginizi Çekebilir: Kuru ciltlere cilt bakımı nasıl yapılır? Kuru ciltler için cilt bakımı önerileri

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Cildim neden karma?

Her cilt tipinde olduğu gibi karma cildin de pek çok sebebi vardır. Fakat en büyük etken genetiğinizden kaynaklıdır. Her birey farklı olduğu gibi cilt tipi de farklı olarak kişiye özeldir. Karma cildi dengelemek diğer cilt tiplerine göre zor görünse de aslında kolay bir bakım rutinine sahiptir. Bu işleme bilinçli seçimler tercih ederek başlayabilirsiniz. Bütün cilt tiplerinde olduğu gibi yanlış işlem uygulamaları cildinizi daha kötüye götürme ihtimallerine sahiptir. Bu yüzden aşırı sorunlu ciltlerde bir dermatolog ya da cildiye yardımı almanızı öneririz. Bunun dışında cilt tipinizi iyi tanıyorsanız bu yazımızda aradığınız birçok bilgiyi bulmanız mümkündür.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Yenilenmiş ve arınmış bir cilt için yüz maskesi ve peeling

Yüz maskelerinin kullanımı günlük kullanıma uygun değildir. Bunun yerine hafta içerisinde en fazla iki defa kullanıma müsaittir. Peeling uygulaması, cildinizi ölü derilerden arındırmaya ve cildin yeni hücrelere kavuşarak yenilenme sürecine girmesine yardımcı olması amacıyla tavsiye edilmektedir. Peeling işlemi aynı zamanda cildinizin sebum dengesini korumaktadır. Bunun yanında destekleyeceğiniz yüz maskeleri ise cilde bir anda güçlü ve yoğun bakımı kısa zamanda uygulamanın bir çözümüdür.  Her karma cilt maskesi, bütün karma ciltlere uygun olarak gitmemektedir. Bunun için ilk denemenizi, el bileğinizin iç kısmında yapmanızı önermekteyiz.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltlerinin bakımı nasıl yapılır?

Karma cilt bakımını sizler için 3 aşamada ele aldık. İlk olarak karma cilt bakım rutini, ikinci olarak karma ciltler için çoklu maske kullanımı ve son olarak karma bir cilde sahipseniz yüzünüze neden dokunmamanız gerektiği hakkında detaylı bilgilere yer verdik.

İlginizi Çekebilir: Siyah noktalar nasıl geçer? Evde pratik siyah nokta maskeleri

Madde 1: karma ciltler için bir cilt bakım rutini kullanın

İlk olarak cildinizi temizleyerek başlamanız gerekmektedir. Bunun için Himalaya’nın yüz temizleme köpüğünü tercih edebilirsiniz.  
Tonik uygulaması ile devam ettirerek cilt dengenizi sağlamanız mümkündür. 
Bu işlemden sonra canlı ve yenilenmiş bir cilt tipi gözlemlemek için serum ile devam ettirmeniz gerekmektedir. Serumu yüzünüze dairesel hareketlerle uygulamayı unutmayınız.
Gün içerisinde karma ciltlere uygun bir nemlendirici ile masaj yaparak cildinize yediriniz.
Son olarak karma ciltlere uygun bir kâğıt maske ya da cildinize ışıltı veren maskeleri tercih edebilirsiniz.

Madde 2: karma ciltler için çoklu maske kullanımı

 • Karma cilt içerisinde hem kuru hem yağlı cildi barındığından dolayı maske seçimlerinizde birden fazla maske tercih etmeniz verim almanızı artıracaktır.
 • T bölgesinin maske ile temizliğinin sağlanması için yağlı ciltlere uygun maske satın alıp sadece bu bölgeye uygulayabilirsiniz.  
 • T bölgesi dışında kalan kuru cildiniz için ise, kuru ciltlere uygun maske satın alarak yalnızca bu bölgelere uygulayabilirsiniz.

Madde 3: karma ciltler için yüzünüze dokunmayın

Karma ciltlerin T bölgesini en çok yağlandıran eylem, elinizle sıkça yüzünüze temas etmenizdir. Özellikle karma ciltlerde yüze temastan kaçınınız. Elinize ulaşan bakterilerin, yüzünüze geçmesi durumu, yüzünüzde gözeneklerin tıkanmasına ve yağlanmanın artışına neden olacaktır. Cildiniz göründüğünden de narin bir yapıya sahiptir. Bu yüzden cilt bakım uygulamalarında son derece nazik ve zedelemekten kaçınan hareketler ile temasta bulunmanız gerekmektedir.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma cilt bakımı nasıl yapılır?

Karma cilt tipi günlük bakıma ve haftalık farklı rutinde bakıma ihtiyaç duyan cilttir. Bu cilt tipinde senede birkaç kez yapılan ya da ayda bir kez yapılan işlemler yetersiz kalmaktadır. Ayrıca karma cilt tipine uygun ürünler seçmek burada büyük önem arz etmektedir. Kullanacağımız her bir ürünü yüzümüze masaj yaparak, nazikçe temasta bulunmamız gerekmektedir. Karma ciltlerde genel olarak iki tipte ürün kullanımı tavsiye edilmektedir. Bu ürünlerden birisi yağlı diğeri ise kuru ciltlere uygulanan malzemelerdir. Bu malzemeleri yüzünüzde uygun bölgelere uygulamanız yeterli olacaktır.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma cilt detaylı bakım

Kullanacağınız cilt bakım ürünleri cilt tipinizde herhangi bir değişim gerçekleştirmemektedir. Fakat cilt tipinize uygun ürünleri kullanmanız, cildinizin sağlıklı bir görünüm kazanmasına ve ihtiyaçlarını doğru karşılamasını sağlamakta ve cilt sorunlarını yok etmektedir. Karma cilt tipinde T bölgesi yağlı bölge olarak adlandırıldığından özellikle bu bölgenin temizliği büyük önem arz etmektedir.

Cildi doğru temizlemek, cildin ölü hücrelerden arınmasına, tıkanmış gözeneklerin açılmasına ve birikmiş yağ tabalarının arınmasını sağlamaktadır. Peeling, yüz maskeleri ve çeşitli cilt bakım ürünleri kullanımları günlük ya da haftalık kullanıma uygunluğu, ürününüzün arka kısmında ki açıklamada yer almaktadır. Cildiniz için verimli sonuçlar alabilmeniz, ancak derinlemesine temizlik ve doğru nemlendirme işlemiyle mümkündür. Bu sayede cildiniz kendini yenileyerek ışıltılı bir görünüme kavuşacaktır.

İlginizi Çekebilir: Yağlı ciltlere bakım nasıl yapılır? Yağlı cilt bakımı için püf noktaları

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Makyaj temizlemenin önemi

Cildiniz için içerisinde birçok kimyasal madde barındıran ürünler yerine, doğal ürünleri tercih etmelisiniz. Gül suyu cildi en güzel temizleyen ürünlerden birisidir. Cildinize çok bastırmanız ya da fırçayla kazıma işlemleri gerçekleştirmeniz, cildi daha çok temizlemek yerine tahriş edecektir. Daha çok fayda görebilmek için cildinize nazik olmayı unutmayınız.

Karma ciltleri temizlemek için köpük ya da jel yapısına sahip temizleyicileri seçmeniz daha çok önerilmektedir. Bütün cilt tiplerinin ilk aşamada ki cilt bakım işlemi, cilt temizliği ile başlamaktadır. Yüzünüzü doğru adımlarla nazikçe temizledikten sonra tonik işlemiyle devam edebilirsiniz. Ardından karma ciltlere uygun nemlendiricinizi dairesel hareketlerle yüzünüze uygulayınız. Hafta da bir kez ise peeling ya da maske kullanmanız gerekmektedir. Bu sayede cildiniz taze ve yenilenmiş görünümünden bir şey kaybetmeyecektir.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltler için cildini mutlaka nemlendir

Karma cilt nemlendiricilerini iki şekilde seçebilirsiniz. Birincisi bütçeniz kısıtlı ise çok faktörlü nemlendirici yüzünüze gitmektedir. İkinci seçenek ise T bölgeniz için yağlı ciltlere uygun nemlendirici, yanak bölgeniz için ise kuru ciltlere uygun nemlendirici kullanmanız gerekmektedir. Ek olarak uyku öncesi T bölgenizi uygun bir tonik ile temizlemeli, geri kalan bölgenizi ise nemlendirmeniz gerekmektedir. Karma ciltlere nemlendirici seçiminde bulunurken, içerisinde yağ oranı fazla olan ürünlerden kaçının. Bu ürünler cildinizin yağlanmasına ve sivilce çıkarmasına neden olmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Hangi sabun neye iyi geliyor? Doğal sabunların bilinen faydaları

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Cilt tipine göre makyaj malzemesi seç

Özellikle fondötenlerin piyasada pek çok çeşidi mevcuttur. Bu çeşitler öyle ki, karma, yağlı ve kuru ciltlere göre ayrı ayrı üretilmiştir. Cilt tipinize uygun olan fondöteni seçerek, satın alma işlemini gerçekleştiriniz. Pudralı fondötenler T bölgenizde ki yağlı görünümü matlaştırarak, fazla yağ üretiminin önüne geçer ve kısa süreli iyi bir görünüm elde etmenizi sağlamaktadır.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltler için bakım ürünleri

Karma ciltler için özel üretilen nemlendirici ve cilt temizleyici ürünler cilt dengenizin sağlanmasında yardımcı olmaktadır. Karma ciltte terlemiş gibi görünen fazla yağlanma görüntüsü ve makyajın iyi görünümüne kavuşması için günlük cilt bakımı ihmal edilmemelidir. Eğer geniş gözeneklere sahipseniz bu gözenekleri koledok yardımı ile temizlemeli ve ardından bakım ürünlerini kullanmanız gerekmektedir. Daha sonra ortalama bir gün sonra makyaj yaparak bu görüntüyü kapatabilirsiniz. Yüzünüze günlük tonik kullanımı sağlamak, kalıcı olarak sıkı cilde erişmenize yardımcı olmaktadır.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma cilt bakım rutini

 • Karma cildin tamamına, yağlı ciltler için uygunluk kazanan ürünlerin kullanımı önerilmemektedir. Bu durumda cildinizde daha çok yağlanma ve sivilcelenme sorunu ile karşı karşıya gelebilirsiniz.
 • Cildinizin sağlıklı görünümü için ve nefes almasını sağlamak için, makyajın ardından iyi bir temizlik yapılması gerekmektedir.
  Yüzünüzü sabah ve akşam olmak üzere köpük veya jeller yardımı ile temizleyebilir ve böylece temizlik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.
 • Tonik işlemi cildinizde biriken yağ ve kir kalıntılarını derinlemesine temizlemek içindir. Bu işlemi gerçekleştirirseniz cildiniz nefes alacak ve canlı görünüme sahip olacaktır.
 • Haftada bir kez, karma cildinize uygun peeling ürünleriyle işlem yapabilirsiniz. Böylece cildinizce kan akışı sağlanacak ve ölü hücrelerden arınacaktır.
 • Karma cilt tipine uygun nemlendiricilerin içeriğinde ki mineral takviyesi önem arz etmektedir. Bu basamak için cildinize en uygun olan nemlendiriciyi tercih etmeniz gerekmektedir. T bölgeniz gereğinden fazla yağlı ise bu bölgeyi nemlendirmek yerine bir süre tonik kullanarak temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltler için nemlendirici

Malzemeler:

 • 6 tatlı kaşığı gül suyu.
 • 2 tatlı kaşığı susam yağı,
 • 2 çay kaşığı lanolin,

Uygulanışı:

İlk olarak gül suyunu küçük bir cezveye alın ve ardından bir tencereye su doldurun. Su dolu tencereye gül suyu dolu cezveyi koyunuz ve ısıtınız. Daha sonra farklı bir kapta lanolin ve gül suyunu karıştırınız. 

Susam yağını bir cezveye alınız ve içi su dolu bir tencerenin içerisine yerleştirip, bu şekilde ısıtınız. Gül suyu ve lanolin olan karışımın içerisine ısıttığınız susam yağını dökerek karıştırınız. Eğer uzun süreli saklamak istiyorsanız cam kavanoz tercih ediniz. Bu karışımın kullanım ömrü iki aydır. 

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltler için maske

Karma cilt tipine uygun maskeler ciltte oluşan gözeneklerin daralması üzerine imalat edilmiştir. Böylece geniş gözeneklerin sıkılaşmasına ve gözeneklerde biriken kir, yağ bileşenlerinden arınmasını sağlamaktadır. Haftada bir kez kullanacağınız maske gözeneklerinizi zaman içerisinde küçülterek yok edecektir.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltler için fondöten önerisi

Piyasa da karma cilt yapısına uygun pek çok fondöten markası bulunmaktadır. Sizin yapacağınız en doğru adım, fondöten seçiminde karma ciltlere uygundur yazılı ürünleri tercih etmenizdir. 

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltler için pudra önerisi

Karma ciltler için pudra seçiminde de karma ciltlere uygun seçilmesi gerekmektedir. Eğer T bölgeniz normalden fazla yağlı ise bu bölge için yağlı ciltlere uygun pudra ve geri kalan U bölgesi için kuru ya da normal ciltlere uygun pudra seçimi gerekmektedir. Aksi halde kullanacağınız pudra yüzünüzde sivilce yapabilme ihtimaline sahiptir.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Elma sirkesi toniği

Elma sirkesi cildimiz için oldukça faydalıdır. Ancak kuru ciltler için kullanımı önerilmemektedir. Karma ciltler için tam bir mucizevi tonik olan Elma sirkesi toniği için malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi 
 • 1 su bardağı içme suyu 
 • Ortalama on damla kuş burnu, lavanta yağı ya da limon

Uygulanışı:

Bütün malzemeleri karıştırınız ve gün içerisinde cildinizin tonik ihtiyacı olduğu zamanlar kullanınız. 

Gül suyu toniği

Birçok market ve kozmetikçide kolayca bulabileceğiniz gül suyu, tonikler içerisinde en saf ve etkili olan tiptir.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Temiz ve sağlıklı bir cilt için: yüz temizleyici

Karma ciltler ve diğer tüm cilt tiplerinde temizlik en önemli işlemlerden birisi olarak görülmektedir. Burada cildinizde biriken ölü hücreleri, fazla yağları ve makya kalıntılarından arındırmanız mümkündür. Cilt temizliği, cildinizin hava almasını ve kan akışının düzenli sağlanmasına katkı sağlamaktadır. Bu sayede cildinize verimli oksijen akışı sağlanmış olmaktadır. Karma ciltlere uygun kullanacağınız yüz temizleyici ürünleri sebum kalıntılarının temizlenmesine ve ışıltılı bir görünüme kavuşmanızı sağlamaktadır. Ek olarak bu ürünler cilde ferahlatıcı etki göstererek, cildi yatıştırıcı özelliğe sahiptir.  

İlginizi Çekebilir: Günlük cilt bakımı nasıl yapılır?

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma cildin haftalık bakım rutini nasıl olmalı?

Karma ciltler, her ciltte olduğu gibi bir rutine sahip olması gerekmektedir. Sizler için, bu rutini ve detaylarını aşağıda yer verdik.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltte krem işlemi

Karma cilt nemlendirme ihtiyacı duymaktadır. Doğru nemlendirici kullanılmaz ise T bölgesi dışında kalan bölgeler pul pul kuruyarak çeşitli cilt hastalıklarına neden olmaktadır. Nemlendiriciyi T bölgesinin dışında ki yerlere dairesel hareketlerle uygulayınız ve nazik olunuz.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltte makyaj temizleme işlemi

Çok yoğun makyajı sıradan ürünler ile çıkarmanız bazen zor olabilmektedir. Bu tarz makyajları çıkartırken derinlemesine bir temizlik istiyorsak, makyaj çıkarma suyunu tercih etmeliyiz. Bu işlemi nazik hareketle gerçekleştirmemiz gerekmektedir. Bu sayede makyajı akıtarak kolayca çıkarabiliriz.

İçerisinde yoğun nem içeren makyaj temizleme suları karma ciltleri temizlemekte en uygun ürünlerden birisidir. Bir diğer alternatif ise içerisinde temizleme yağı barındıran ürünlerdir. Bu ürünler sivilce yok etme özelliğine de sahiptir.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltte yüz temizleyici

Yüz temizliğinde, burada meydana gelen sebumların temizliği önemlidir. T bölgesinin dışında kalan bölgeleri nazikçe temizlemek önemlidir. Ayrıca yüz temizliği için köpük biçiminde ki temizleme ürünleri tercih edilebilir. İçinde bolca köpük barındıran ürünler T bölgemizi derinlemesine temizlemektedir. Geri kalan bölgeleri ise daha az köpükle temizlemek gerekmektedir.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltte göz kremi

Gözümüzün çevresi yüzümüzde en çok kurumaya müsait bölgedir. Bu bölge de bulunan yağ bezeleri ince kırışıklıkların çıkmasına ve göz altı morluklarının oluşumuna neden olabilmektedir. Bu yüzden göz çevresine uygun nemlendiriciler tercih edilmelidir.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltte tonik

Makyaj kalıntıları T bölgesinde daha çok kalmaktadır. Bu yüzden bu bölgenin temizliği tonik ile sağlanmalıdır. Eğer içeriğinde alkol bulunan tonik tercih edersek, cilt üzerinde ki sebumlar daha iyi temizlenmektedir. Bu işlemi makyaj pamuğuyla uygulamak gerekmektedir.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltte esans

Karma ciltler için tek bir ürün kullanma tercihinde bulunursanız, bu ürünlerin yağ oranlarının düşük olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltte güneş kremi

Karma cilt bakımında güneş kremi önemli bir yer tutmaktadır. Güneş kremi evden çıkmadan otuz dakika önce cilde uygulanması gerekmektedir.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltte eye patch

İki günde bir eye patch uygulamasının göz çevresine uygulamak, cildiniz için olumlu etki yaratacaktır.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltte peeling

Peeling uygulaması hafta bir kez olması gerekmektedir. Peeling daha çok T bölgesi için müsait bir uygulamadır. Geri kalan bölgemiz için ise daha nazik uygulamayla bu işlemi gerçekleştiriniz.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltte kil maskesi

En fazla iki günde bir kil maskesi uygulamak gerekmektedir. Kil maskesi T bölgemiz için uygundur.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltte gece kremi

Gece kremleri karma cilt bakımı için en iyi uygulamalardan birisidir. Gece kremlerini yüzünüzde kuru kalan bölgelere uygulamak yarar sağlamaktadır. Bu işlem iki günde bir uygulamaya müsaittir. Bu sayede yüzün nem ve yağ ihtiyacı karşılanmış olmaktadır.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma Ciltler İçin Nemlendirici: En İyi 5 Maske

Bu yazımızda sizler için birbirinden güzel 5 maske ele aldık. Bu maskelerden ilki lavanta ve kayısı yağı maske, ikinci olarak ballı muz maskesi, üçüncü olarak hindistan cevizi ve avokado maskesi ve son olarak yulaf ve limon maskesini detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltlerde nem dengesi sağlayan maske

Lavanta ve kayısı yağı maskesi malzemeleri:

 • 1 çay kaşığı lavanta yağı
 • 1 çorba kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı toz maya
 • 1 çay kaşığı kayısı yağı

Uygulanışı:

 • Yukarıda yazan bütün malzemeleri bir kapta karıştırınız. Göz ve göz çevresine değmeyecek biçimde yüzünüze uygulayınız.
 • Bu maske on günde bir uygulamaya uygundur. Nem oranını sağlayan, yüzünüzde ki yağları temizleyen maske ile cildiniz ışıltılı bir görünüme sahip olacaktır.
Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltlerde kırışıklık önleyen muz maskesi

Muz ve bal maskesi malzemeleri:

 • 1 tatlı kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Yarım muz

Uygulanışı:

 • Bütün malzemeleri karıştırarak püre haline getiriniz.
 • Bu tarifi göz ve göz çevresine gelmeyecek biçimde bütün yüzünüze uygulayınız.
 • Bu maske haftada bir kez uygulamaya müsaittir. Ek olarak kırışıklık giderici etkiye de sahiptir.
 • Maskeyi yüzünüzde bekletme süresi yalnızca on beş dakikadır. Bu sürenin sonunda yüzünüzü ılık suyla arındırınız.
 • Bu maske sonunda cildinizi nemlendirmeniz gerekmemektedir.
Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

T bölgesini arındıran avokado maskesi

Avokado ve hindistan cevizi maskesi malzemeleri:

 • 1 tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • Çeyrek dilim avokado

Uygulanışı:

 • Bu maske tonik olarak kullanılmaktadır. Ek olarak cildinizde kuruma ve yağlanma sorunlarının karşıtıdır.
 • Bu özel tarif için bir kap içerisinde avokadoyu püre haline getiriniz.
 • Püre haline gelen avokadoya bir tatlı kaşığı Hindistan cevizi yağını ekleyiniz.
 • Bu maske göz ve göz çevresi dışında ki yüz yapısına sürmeye müsaittir. Daha sonra on beş dakika yüzde bekletiniz.
 • Bu maske haftada bir kullanım için uygundur. Maskeyi daha sonra ılık suyla arındırınız.
 •  
Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltler için sivilce temizleyen maske

Salatalık ve yoğurt maskesi malzemeleri:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • Yarım adet salatalık

Uygulanışı:

 • Bu maske peeling etkisi yaratmaktadır. Ek olarak siyah nokta ve fazla yağdan arındırmaktadır.
 • Salatalığı rendeleyerek eziniz ve üzerine bir yemek kaşığı yoğurt ekleyiniz.
 • Göz ve göz çevreniz dışında bu maskeyi yüzünüze nazikçe sürünüz.
 • Bu maske yüzünüzde yağlı olan bölgelerin yağ dengesini sağlamaktadır. Düzeli kullanımda olumsuz etkileri ortadan kaldıracaktır.
 • Bu maske haftada bir uygulamaya uygundur. Daha sonra ılık suyla temizleyiniz.
Karma cilt bakımı nasıl yapılır? Karma cilt için maske önerileri

Karma ciltler için peeling etkili yulaf maskesi

Yulaf ve limon maskesi malzemeleri:

 • 1 tatlı kaşığı limon suyu
 • 1 yemek kaşığı yulaf ya da yulaf unu

Uygulanışı:

 • Bu maske hafta da iki kez uygulamaya müsaittir. Ek olarak hücre yenilenmesi sağlamakta ve siyah noktaları arındırmaktadır.
 • Bütün malzemeleri karıştırınız.
 • Karıştırılan malzemeleri göz ve göz çevreniz haricinde uygulayınız. Bu maskeyi ılık suyla temizleyiniz.

Karma cilt bakımı nasıl yapılır?

Karma cilt diğer ciltlere göre biraz daha özen isteyen cilt tipidir. Karma cilt içerisinde barındırdığı iki farklı tür için bakım kremi ve nemlendiricisi biraz daha farklıdır. Karma ciltler için, yüzünüzü yağlandırmayan ve nem oranını dengeleyen ürünler tercih edilmelidir.

 • Her sabah cilt temizliği amaçlı, yüz yıkama işlemi gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu da losyon ile tamamlanabilmektedir.
 • Makyaj malzemeleri seçerken karma cilt tipine uygun olanları tercih etmelisiniz.
 • Karma ciltler için yağ oranı en az olan ürünler tercih edilmelidir. Eğer yüksek oranda yağlı ürünler kullanırsak cildin daha çok yağlanmasına ve sivilce üretmesine karşı koyamayız.
 • Karma ciltlerde hücre yenilenmesi gerçekleşmezse cilt mat bir görünüme bürünmektedir. Hücre yenilenmesi için peeling işlemi uygulamak gerekmektedir.
 • Karma ciltlerde nemlendirici tercihini yağ oranı en az olanını tercih etmemiz gerekmektedir.
 • Güneş kremi tercihlerinde karma ciltlere uygun olan ürünleri tercih etmeniz gerekmektedir.
 • Yüz yıkama işlemlerinde ılık su tercih edilmelidir. Cildiniz için çok sıcak ve oldukça soğuk sular cildinizi tahriş edebilir ya da kurumasına neden olabilmektedir.

Karma ciltler için maske İbrahim Saraçoğlu tarifi nasıldır?

İbrahim Saraçoğlu karma ciltler etkili olan kürler ve maske tarifleriyle pek çok kişiye yardımcı olmuş bir uzmandır. Buradan İbrahim Saraçoğlu’nun karma ciltler için maske tarifine ulaşabilirsiniz.

Karma ciltler için Şems Aslan maske tarifi nasıldır?

Karma ciltler için Şems Arslan’ın maske tarifine buradan ulaşabilirsiniz. Karma ciltler için nasıl bakım bakım yapılır hep beraber bakalım.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler