Kaygıyı azaltmak için ne yapabilirim? 

Kaygıyı azaltmak için ne yapabilirim? Anksiyetenin yaygın ve doğal bir duygu mu yoksa zihinsel bir bozukluk mu olduğunu belirlemek için insanların yaşamlarında oynadığı rolü anlamak gerekir. Önemli görevlerden önce endişeli hissetmek yaygındır, ancak duygu rutinin önüne geçtiğinde bu bir uyarı işaretidir. Kaygı azaltma teknikleri ile normal yaşamla tekrar tekrar tanışın.

Bu nedenle, belirli bir kişinin sıradan aktiviteler yapmasını engelleyecek, onları acıya dönüştürecek kadar yoğun bir kaygı durumunda, bu konulara dikkat etmek gerekir, çünkü daha ciddi bir şey vardır ve bu yeterli tedavi gerektirir.

Bu nedenle, ortak bir duygunun bir rahatsızlığa dönüşmesini önlemek için semptomlara dikkat etmek ve rutin durumlarla başa çıkma şeklini birkaç cephede değiştirmek gerekir. Bu konuda daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? kaygıyı azaltan yiyecekler ve kaygıyı azaltan şeyler hakkında bilgi edinin. Makalemizin tamamını okuyun! Kaygıyı azaltmak için ne yapabilirim?

https://www.youtube.com/watch?v=U1Qvvg2fnUY
Kaygıyı azaltmak için ne yapabilirim?

Kaygının ne olduğunu daha iyi anlayın

Anksiyete, bir dizi psikolojik faktör tarafından tetiklenir ve felç edici hale gelebilir. Bu senaryo sıklıkla kendini gösterdiğinde, rutine zarar verebilir ve zihinsel bir bozukluğa dönüşebilir. Hatta başka bir psikolojik durumla ilişkili bir şey gibi görünebilir. Aşağıda kaygının ne olduğu hakkında daha fazlasını görün ve anlayın!

Kaygı nedir?

Anksiyete, çeşitli faktörlerin tetiklediği, enerjinin birikerek gerilime dönüşmesiyle ortaya çıkan zihinsel bir bozukluk olarak tanımlanabilir. Bazı durumlarda felç edici olabilir ve hastanın rutininin bir parçası olan basit kararlar almasını engelleyebilir.

Bu olduğunda ve sıklaştığında, semptomlara daha derinden bakmanız ve profesyonel yardım almanız gerekir. Bunun nedeni, kaygının kendisinin bir bozukluk olabilmesidir, ancak panik sendromu ve Obsesif-Kompulsif Bozukluk gibi diğer zihinsel sağlık sorunlarıyla da ilişkili görünebilir.

Kaygının ana belirtileri

Anksiyetenin ana belirtileri konsantrasyon kaybı ile ilgilidir. Kalp çarpıntısı, hareketsiz kalmada zorluk ve nefes almada zorluk gibi başka sorunlara yol açabilir. Ek olarak, bu rahatsızlıktan mustarip insanlar daha sinirli hale gelebilir ve felaket ve takıntılı düşünceler geliştirebilir.

Anksiyeteden mustarip hastalarda uykusuzluğun ortaya çıkması da nadir değildir. Kendini farklı şekillerde gösterebilecek kadar çeşitli semptomlara sahip olduğunu belirtmekte fayda var. Ayrıca diğer ruhsal bozuklukların bir belirtisi olarak da ortaya çıkabilir.

Anksiyete bozukluğu

Yaygın anksiyete bozukluğu, herhangi bir tehlike içermeyen senaryolar sırasında bu duyguyu kontrol etme zorluğu ile karakterizedir. Böylece bu duygu engelleyici hale gelir ve kişilerin iş görüşmesi gibi ortak faaliyetleri gerçekleştirmesini engeller.

Bununla karşı karşıya kalan endişeli kişi, olanlardan korkmak için bir nedeni olmadığını rasyonel olarak anlayabilir, ancak duyguları ve tepkileri o kadar yoğun hale gelir ki, kontrolü ele alamaz ve felç kalır.

Kaygı hissi

Anksiyete bozukluğundan farklı olarak, anksiyete hissi, zor durumlar kendilerini insanlara sunduğunda ortaya çıkar. Ancak rahatsızlık hissi yaratsalar bile, bunun geçici olduğu kesindir. Yani duygu ne felç edici ne de felç edicidir.

İnsanlar endişeli hissettiklerinde titreme ve taşikardi de ortaya çıktığı için semptomlar oldukça benzer olabilir. Ancak, her şey duygunun yoğunluğuna ve süresine bağlı olduğundan, bunları kesin olarak belirlemek imkansızdır.

Tedavi gerektiren anksiyete bozukluğunda olanların aksine, endişeye neden olan şey çözüldüğünde duygu kaybolma eğilimindedir.

https://www.youtube.com/watch?v=W4sPuEqNQ1o
Anksiyete tanı ve tedavisi

Günlük yaşamda kaygı nasıl yönetilir?

 

Günlük yaşamda kaygı hissini kontrol etmeye yardımcı olabilecek ve bu tür bir rahatsızlığa dönüşmesini önleyebilecek bazı ipuçları vardır. Bu nedenle, bazı dönemler yaşıyorsanız ve bunlar stresli durumlarla ilgiliyse, kontrolü korumanıza ve güçsüz hissetmekten kaçınmanıza yardımcı olabilir.

İpuçları, anksiyete bozukluğu olan hastalarda da işe yarayabilir. Aşağıda daha fazlasını görün!

Rutininizi düzenleyin

Anksiyete bozukluğu olan kişiler için kontrol çok önemlidir ve rutin organizasyon krizleri kontrol altında tutmaya yardımcı olabilir. Bu nedenle, tüm görevler için günlük planlara sahip olmak, öngörülemeyen durumların oluşmasını önlemek ilginçtir.

Bu, özgüvenin artmasına yardımcı olur ve endişeli kişinin olumsuz bir şey olacağından korkmadan gününü geçirmesini sağlar. Ancak aynı zamanda öngörülemeyen olayların olabileceğini ve her şeyin planladığınız gibi gitmeyeceğini de unutmamalısınız. Buradaki fikir, yavaş yavaş onunla başa çıkmayı öğrenmenizdir.

Kendini tanıma

Kendini tanımak, kaygıyla daha iyi başa çıkmanın çok geçerli bir yoludur. Bunun nedeni, bu bozukluğun kendini farklı şekillerde gösterebilmesidir ve bu nedenle, diğer insanlar için neyin işe yaradığını sizin durumunuzla karşılaştırmak, yardımdan daha fazla zarar verebilir.

Bu nedenle, kendinize bakmayı ve ihtiyaçlarınızı anlamayı öğrenmelisiniz. Ek olarak, kendini tanıma anlamında çok etkili bir başka yöntem de anksiyete ataklarının tetikleyicilerinin haritasını çıkarmaktır. Yani, onlardan kaçınmak için sizi o duruma sokan durumları bilmek.

Olumsuz düşüncelere kapılmayın

Düşünceler, rutin sırasında nasıl davrandığımız üzerinde büyük bir etkiye sahiptir. Utanç verici şeyler düşündüğümüz durumlarda, bu duyguyu yeniden yaşamak doğaldır. Ancak mutlu anları hatırladığımızda, coşku hissi artma eğilimindedir.

Zihinsel bozukluklar genel olarak ortak bir özelliği paylaşır: felaket düşünceleri. Bu nedenle, daha keyifli bir yaşam sürmek için onları evcilleştirmeyi öğrenmek gerekir. Onlara dikkat etmeye çalışın ve ne zaman çok kötü bir senaryo yaratma ihtiyacı hissederseniz, tam tersini görselleştirme alıştırmasını yapmaya çalışın.

Kendinizden bu kadar talepkar olmayın

Kendinden talep, kaygıyı tetikleyebilecek bir şeydir. Yaşam boyunca kendimizi başkalarıyla karşılaştırma alışkanlığımız vardır ve terazi her zaman diğer yöne doğru eğilir. Böylece, bizden daha çok başkalarına ve daha az kendimize benzememiz için talepler doğar.

Bu yüzden bu senaryodan kaçınmaya çalışın. Ayrıca, “normal duygulara” sahip olmanın üstünü örtmeyin ve istediğiniz ve sahip olmanız gereken tepkileri almanıza izin vermeye çalışın. Neyin felç edici olduğu ve yeniden düşünülmesi gerektiği ile stresli durumlara verilen normal tepkiler arasında bir denge bulmak gerekir.

Yemeğinize dikkat edin

İyi bir diyet sürdürmek, sağlık için birkaç farklı açıdan temeldir. Dolayısıyla kişinin edindiği alışkanlıklar ruh sağlığına da yansır. Anksiyete bozukluğundan mustarip olanlar için, insanların yiyecekleri bir sığınak olarak kullanması nadir değildir.

Bu, çoğu durumda olur, çünkü kaygının neden olduğu duyumdan kurtulmak için hemen zevk bulmak gerekir. Tatlılar gibi yiyecekler triptofan salgıladığından, onları tüketmenin kolay bir yol olduğu ortaya çıkıyor.

Nefesinizi kontrol edin

Nefes kontrolü kaygıyı kontrol etmeye yardımcı olur. Derin bir nefes alma fikri bir klişe ve çok eski bir tavsiye olsa da işe yaradığı için öyle kalıyor. Bunun nedeni, yavaşça nefes alma eyleminin beynin rahatlama ihtiyacını anlamasını sağlamasıdır.

Bu nedenle, bu uygulamanın etkisi hızlıdır. Nefes nefese kalma, stresli ve öfkeli anların belirtilerinden biridir, bu nedenle kontrol edilmesi zor olabilir. Bununla birlikte, uygulama ile bu daha kolay hale gelecek ve kaygıyı kontrol altında tutmada iyi sonuçlar getirecektir.

Fiziksel aktiviteler yapın

Bedeni hareket ettirmek ruh sağlığı üzerinde çok olumlu etkileri olan bir şeydir. İdeal olarak, kaygıyı kontrol altında tutmak için haftada üç kez egzersiz yapın. Bu tür bir uygulama, fiziksel aktivite serotonin, dopamin ve endorfin gibi hormonları serbest bıraktığından, bozukluk için tamamlayıcı bir tedavi işlevi görebilir.

Bu nedenle, fiziksel sağlığı geliştirmenin yanı sıra genel refahı sağlar. Henüz bu alışkanlığa sahip olmayan kişiler için ideal olan, başlamak için kendilerini rahat hissedecekleri bir aktivite aramak ve uygulamalara alışmaktır.

Sağlıklı bir hobi bulun

Eğlenceli zamanlar herkes için çok önemlidir. Anksiyete bozukluğu çekenler için sağlıklı bir hobi bulmak her şeyi değiştirir. Bu yüzden bir şeyleri olmayan insanlar, eğlenceli buldukları ancak deneme fırsatı bulamadıkları aktiviteleri düşünerek başlayabilirler.

Buradaki fikir, zevkli ve zihniniz için bir odak görevi gören, olumsuz ve yıkıcı düşüncelerin ortaya çıkmasını engelleyen bir şey bulmaktır. Bu şekilde, günlük yaşamda kaygıyı evcilleştirmek daha kolay hale gelir.

Düşüncelerinizi ve duygularınızı anlayın

Arkadaşlarımıza ve ailemize karşı empatik olmamız çok yaygındır. Ancak, aynı nezaket bize uzanmıyor. Bu nedenle, kendinizle konuşmak ve duygu ve düşüncelerinizi anlamaya ve karşılamaya çalışmak her zaman faydalıdır. Bu şekilde, sizi her bir duygusal duruma neyin soktuğunu daha iyi anlayabileceksiniz.

Duygularınıza sıcak bakmakla hoşgörülü olmak arasında bir fark var ve çoğu zaman farkına varamadığımız şey de bu. Dolayısıyla bu, kaygıyı günlük olarak kontrol altında tutmanın iyi bir yoludur.

Meditasyon yapın

Meditasyon ve diğer gevşeme teknikleri, özellikle hasta uygulamaya elverişli bir ortam yaratmaya istekliyse, kaygıyı kontrol etmeye yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir. Bu yüzden ideal olan rahatlatıcı bir müzik seçmek, ışıkları kapatmak ve rahatça uzanmaktır.

Bu süre zarfında, iş konularını bir kenara bırakarak zihninizi boşaltmanız gerekir. Yardımcı olacak bir ipucu, konsantrasyonunuzu nefesiniz ve müziğiniz üzerinde tutmaktır. Bu anlar için ideal olan, o an için gerekli olan daldırma işlemini kolaylaştıran kulaklık kullanmaktır.

Uyku saatlerinizin değeri

Uyku, anksiyete bozukluklarından mustarip insanlar için kritik öneme sahiptir ve bazen uykuya dalmak zor olabilir. Bu nedenle, ruh halimizi ve rutinimizle yüzleşme isteğimizi doğrudan etkilediği için günün bu anına çok değer vermek gerekir.

İyi bir gece uykusu tüm sağlığa yansır. Bu şekilde, uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, bu anı destekleyen ve duygusal yıpranma ve yıpranmayı ortadan kaldıran bir ritüel oluşturmanız gerekir. Bir fincan çay içmek veya birkaç sayfa kitap okumak gibi bazı şeyler, uykuya dalmadan önce gerekli rahatlamaya ulaşmanıza yardımcı olabilir.

Kendinizi kötü hissettirenlerden uzaklaşın

Kaygıyı kontrol altında tutmak için, kendinizi kötü hissettiren insanlardan ve kaygıyı tetikleyen faaliyetlerden uzaklaşabilmeniz gerekir. Bozukluğu destekleyen senaryolarda kalmaya çalışmak çok maliyetli olabilir ve zihinsel sağlığınıza zarar verebilir.

Bu nedenle, başlangıçta ne kadar karmaşık olursa olsun, sizi hasta eden ve daha da endişeli yapan şeylerden uzaklaşmanın yollarını bulmanız gerekir. Bunu yaparak, krizlerin önemli ölçüde azalacağını fark edeceksiniz.

Alkol ve uyuşturucudan sakının

Alkol ve uyuşturucular aşırı tüketildiğinde zararlıdır ve kaygılı kişilerde anlık rahatlama sağlasalar da kısa süre sonra çok olumsuz etkileri olabilir.

Bu anlamda alkol, endişeli bir kişiyi öforik ve rahatlatabilir, ancak bu, maddenin etkileriyle birlikte geçer. Bu nedenle, ertesi gün kaygı baskın bir duygu olabilir. Esrar da benzer bir etkiye sahiptir, ancak alevlenmelerin tetiklenmesinden ve genel resmin kötüleşmesinden sorumlu olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=K2z-LLtSHLg
Anksiyete tanı ve tedavisi

Anksiyete tanı ve tedavisi

Anksiyete teşhisi bir psikiyatrist tarafından yapılır. Ek olarak, psikoterapinin tedavinin bir parçası olması tavsiye edilir, çünkü psikolog hastanın hastalığını anlamasına ve onu kontrol altında tutmanın yollarını bulmasına yardımcı olacaktır. Bununla ilgili daha fazla ayrıntı aşağıda tartışılacaktır. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Teşhis

Diğer herhangi bir zihinsel bozukluk gibi, anksiyete de bir doktor tarafından yapılan klinik analizden teşhis edilir: psikiyatrist. Hastanın sunduğu semptomları kontrol edecek ve semptomlara bağlı olarak kişiden kişiye değişebilen her vaka için uygun tedaviyi önerecektir.

Gerekirse psikiyatrist ilaç kullanımını önerebilir. Bununla birlikte, bunlar her zaman gerekli değildir ve profesyonel, bozukluğu kontrol altında tutmaya yardımcı olabilecek başka şeyler gösterir.

Tedavi

Anksiyete için çeşitli olası tedavi türleri vardır. Bununla birlikte, bu rahatsızlıktan mustarip hastalar için psikoterapi şarttır. Bunun nedeni, psikoloğun günlük yaşamda genel kaygı ile başa çıkmak için bazı yollar sunabilmesidir.

Ayrıca krizleri tetikleyen gerçekleri araştıracak, tetikleyicileri belirleyecektir. Bu, hastanın daha fazla güven ve özerklik kazanması, kaygıyı daha iyi kontrol edebilmesi ve ortaya çıkmasını destekleyen davranışları değiştirmesi için çok önemlidir.

Kaygıyı kontrol etmek mümkün müdür?

Kaygıyı kontrol etmekten bahsederken, bu duygunun günlük yaşamda bazı alışkanlıkları değiştirerek ve bazılarını benimseyerek kontrol edilebileceğini belirtmekte fayda var. Bu durumda, potansiyel tetikleyicileri bırakmak ve olumlu bir duygu uyandıran şeylere daha yakın olmak harika bir yoldur.

Ancak bu kontrolün etkili olabilmesi için mutlaka teşhis konulması ve doktorun belirttiği tedavi şekline uyulması gerekmektedir. Bu sorunlarla başa çıkmak ve her hastanın gösterdiği semptomlara etkili ve uygun yollar önermek için gerekli deneyime sahiptir.

Kaygıyı azaltmak ve daha rahat bir yaşam sürmek için ipuçlarımızı takip edin!

Kaygı, tüm insanlarda ortak olan bir duygudur. Kendimizi savunmasız hissettiğimiz ve bir tür tehlikeye maruz kaldığımız durumlarda ortaya çıkar. Bu nedenle, belirli bir bağlamla ilişkili olduğu için, çatışma çözülür çözülmez ortadan kaybolma eğilimindedir.

Bununla birlikte, kaygı günlük yaşamda sıklaştığında ve belirli bir kişinin kolejde bir iş sunmak veya bir iş görüşmesine gitmek gibi rutinlerinin bir parçası olan görevleri yerine getirmesini engelliyorsa, aslında bu, onların daha fazla olmadığı anlamına gelebilir. bir duygu, ama zihinsel bir bozukluk.

Bu senaryo ile karşı karşıya kalındığında, doğru bir teşhis elde etmek ve bir tedavi hattını takip etmek için bir doktor aramak gerekir. Makale boyunca yer alan ipuçları aynı zamanda anksiyete ataklarını önlemeye ve hastaların bu bozuklukla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olabilir.

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza