Keçiboynuzu Özü Nefes Darlığına İyi Gelir Mi?

Keçiboynuzu Özü Nefes Darlığına İyi Gelir Mi?
Keçiboynuzu Özü Nefes Darlığına İyi Gelir Mi?
24 Haziran 2022

Nefes darlığı en kısa tanımıyla yeterli nefes alamama hissidir. Nefes darlığı belirtileri ise oldukça çeşitlidir. Tedavisinde en sık araştırılan madde ise keçiboynuzudur. Bu sebeple en çok sorulan sorular keçiboynuzu özü nedir ve keçiboynuzu özü faydaları nelerdir sorularıdır. Bu yazımızda keçiboynuzu özü nasıl yapılır veya keçiboynuzu nasıl kullanılır sorularının yanı sıra keçiboynuzu özü nefes darlığına iyi gelir mi ve keçiboynuzu özünü nefes darlığı için kimler kullanamaz gibi sorulara da cevap verdik.

İlginizi çekebilir: Kekik Nefes Darlığına İyi Gelir Mi?

Nefes Darlığı Nedir? Neden Olur?

Nefes darlığı derin nefes almakta zorlanmak ya da yeteri kadar nefes alamamak olarak tanımlanabilir. Nefes darlığı belirtileri ve kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazı hastalar nefes aldığı halde hissedemediğini ya da yeterli olmadığını bildirirken bazı hastalar nefes alırken kitlenme hissi oluştuğunu bildirmiştir. Nefes darlığı fiziksel hastalıklar, psikolojik nedenler olmak üzere iki başlık altında incelenebilir. Nefes darlığının kaynağı psikolojik nedenler veya aşırı kiloya bağlı dayanıklılık ise nefes terapileri ve fizik tedavi ile tedavi edilebilir. Eğer ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa branşında uzman doktora başvurulması ve uygun görülen tedavinin uygulanması gerekir. Kalp krizi, astım, kalp yetmezliği, zatürre, sönmüş akciğer rahatsızlığı, akciğerde bulunan arterlerde oluşan ani kan pıhtılaşması gibi ani olarak gelişen nedenlerin yanı sıra astım, obezite, sigara kullanımı, kalp yetmezliği, tıkayıcı akciğer rahatsızlıkları, ilerleyen yaş gibi kademeli gelişen sebeplerden de kaynaklanabilir.

Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Nefes darlığı insanların en çok şikayet ettiği hastalıklardan biridir. Kişilerin oksijen ihtiyacının yeterli olmadığını düşünür. Bazı durumlarda hastalarda göğüste ağırlık ya da baskı olarak da tanımlayabilmektedir. Nefes darlığı kandaki oksijen seviyesi, kan gazı ve fiziki muayenede alınan solunum sayısına bağlanabilmektedir. Nefes darlığı rahatsızlığının belirtilerinden en yaygın olanları sıralayacak olursak;

 • Hırıltılı nefes alışverişi
 • Boğulma hissi
 • Kalpte çarpıntı
 • Nefes alıp vermede zorlanma
 • Sürekli halsiz ve yorgun hissetme
 • Günlük aktivitelerde zorluk çekme
 • Baş ağrısı
 • Baş dönmesi
 • Dinlenirken nefes alışverişinde zorluk çekme
Keçiboynuzu Özü Nasıl Yapılır?
Keçiboynuzu Özü Nasıl Yapılır?

Nefes Darlığına Evde Doğal Çözüm

Nefes darlığı şikayeti ile branşlarında uzman doktorlara başvurulduğu taktirde hekimler uygun tedavi yöntemini ve ilacı uygulayabilir. Fakat doktora gitmek istemeyen insanlar nefes darlığı rahatsızlığının evde çözüm yolunu arıyorlar. Birçok doğal ve bitkisel çözüm arayışları arasında keçiboynuzu da vardır. En çok araştırılan soru ise keçiboynuzu nefes darlığına iyi gelir mi sorusudur.

Keçiboynuzu Nedir?

Keçiboynuzu baklagiller sınıfına ait bir bitkidir. Güney Avrupa, Aysa, Afrika gibi ülkelerde yetişir. Boyu yaklaşık 10 metre uzar. Keçiboynuzu birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bitkisel yöntemlerden biridir. Antioksidan, antiseptik ve anti bakteriyel özellikleri vardır. A, B2, B3, B6, C, D, E gibi vitaminler bakımından oldukça zengindir. Sodyum, Magnezyum, Çinko, Fosfor, Selenyum, demir gibi mineralleri bolca içerir. Aynı zamanda karbonhidrat, protein, lif ve doğal şeker açısından da zengin içeriğe sahiptir. Meyve olarak yenmenin yanı sıra keçiboynuzu farklı işlemlerden geçirilerek sıvı olarak da tüketilebilir. Ayrıca çekirdeği öğütülerek elde edilen keçiboynuzu tozu kakao ya da kahve olarak da tüketilebilir. Keçiboynuzu pekmezi de oldukça faydalıdır.

Keçiboynuzu Özü Nedir?

Farklı yörelerde çeşitli isimler alan keçiboynuzu genellikle harnup adıyla bilinir. Milattan önce 4000’li yıllarda ortaya çıktığı tahmin edilir. Şeklinin keçilerin boynuzuna benzemesi sonucu keçiboynuzu adını almıştır. Keçiboynuzu özü ise keçiboynuzu isimli ağacın meyvesinin içeriğine kimyasallar madde katılmadan çeşitli süreçlerden geçirilmesi sonucu oluşan sıvı halidir.

Keçiboynuzu Özü Faydaları Nelerdir?

Keçiboynuzu özü kalp-damar hastalıklarından korunmaya yardımcı olur. Bunların yanı sıra keçiboynuzu özü bağışıklık sistemini güçlendirerek kanserden korur. İçerik bakımından da oldukça zengin olan keçiboynuzu özü bol kalsiyum içerdiği için kemik erimesine engel olur. Kan şekerini düzenler, tokluk hissi vererek zayıflamaya katkı sağlar ve tansiyonu dengeler. Şifa deposu olan keçiboynuzu özü aynı zamanda cinsel performansı arttırır ve iktidarsızlığı engellemektedir. Diş ve diş eti problemlerine iyi gelir. Çocuklarda kemik gelişiminde önemli rol oynar. Balgam söktürücü özelliğinin yanı sıra öksürük hafifletici özelliği de vardır.

Keçiboynuzu Özü Zararları Nelerdir?

Keçiboynuzu veya keçiboynuzu özü fayda açısından oldukça zengin olsa da fazla tüketimi kötü etkilere yol açabilmektedir. Aşırı tüketimi sonucu ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlardan bazıları şunlardır:

 • İshal
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Sivilce oluşumu
 • Baş dönmesi
Keçiboynuzu Özü Nefes Darlığı İçin Kimler Kullanamaz?
Keçiboynuzu Özü Nefes Darlığı İçin Kimler Kullanamaz?

Keçiboynuzu Özü Nasıl Yapılır?

Mutfağımızın baş köşesinde yer alabilecek kadar sağlıklı ve yararlı olan keçiboynuzu genellikle Akdeniz ikliminin görüldüğü yerlerde yetişir. Yemiş olarak tüketilebilir. Yemişin yanı sıra çikolata imalatında, ilaç, tekstil sanayisinde çeşitli görevlerde kullanılabilmektedir. Keçiboynuzunun yemiş olarak tercih edilişinin yanı sıra özünü çıkararak kullanımını da tercih ediliyor. Keçiboynuzu meyvesi kullanılarak üretilen iki besin vardır. Bunlardan biri keçiboynuzu özü diğeri ise keçiboynuzu pekmezidir. Keçiboynuzu özü ile keçiboynuzu pekmezi arasındaki fark akışkanlıkları ve besin değerleridir. Keçiboynuzu özü besin değeri bakımından daha zengindir. Keçiboynuzu özü yapmak için takip edilmesi gereken adımlar vardır.

 1. Keçiboynuzu henüz yeşilken toplanmalı ve iki gün boyunca suda bekletilmelidir.
 2. İki gün geçtikten sonra pres makinaları ile preslenerek özü ayrılır.
 3. Presleme esnasında çıkan ısı mikroorganizmaları yok eder.
 4. Daha sonra süzme işlemiş uygulanır. Damıtılan keçiboynuzu akışkan hale gelir.
 5. Bu sayede keçiboynuzunun tüm besin değerleri korunur.
 6. Özel cam kaplarda konulur ve vakumlama yöntemiyle paketlenir.

Keçiboynuzu Özü Kalori ve Besin Değerleri Nelerdir?

Keçiboynuzu uzun yıllardır tatlandırıcı olarak kullanılmış ve tüketilmiştir. Rafine şekere alternatif olarak gösterilebilir. Besin değerleri bakımından da oldukça zengindir. 100 gram keçiboynuzu özünde şunlar vardır:

 • A, E, B gibi vitaminleri, kalsiyum, potasyum, fosfor gibi mineralleri içerir.
 • Bitter çikolata ile kalori değerleri çok yakındır.
 • 8,5 gram früktoz içerir.
 • 9,5 gram glikoz ve 21 gram sakkaroz içerir.
 • Kolesterol içermez ve yağ oranı düşüktür.
 • 270 kkal kalori içerir.
 • Kafein içermez.

Keçiboynuzu Özü Nasıl Kullanılır?

Keçiboynuzu özü tok tutma özelliğine sahiptir. Bu yüzden zayıflamak isteyenler tarafından ara öğünlerde kullanılabilir. Genel nefes darlığı, soğuk alerjisi ve alerjik nefes darlığı için kullanılacaksa 6-7 adet orta büyüklükteki keçiboynuzunu önce soğuk su ile yıkayın. Sonra bunları yaklaşık 3-4 santim uzunluğunda kırın. Yarım litreye yakın suyu kaynatın ve kırdığınız keçiboynuzunu suya atın. Kısık ateşte yaklaşık 8 dakika kaynatın. Soğuduktan sonra süzün ve suyunu cam şişeye doldurun. Bu çayı her gün sabah kahvaltısı arasında ve akşam yemeğinden önce yaklaşık bir çay bardağı içilebilir. Dikkat etmeniz gereken şey hazırladığınız karışımı en fazla 3 gün içmelisiniz. 3 günün sonunda taze hazırlamanız gerekir.

Keçiboynuzu Özü Günde Ne Kadar Tüketilmeli?

Keçiboynuzu özü çocuklara çikolata yerine alternatif olarak yedirilebilir. Yoğurdun üzerine dökülerek ara öğünde tüketilebilir. Bunun yanı sıra tahin ile karıştırılarak tatlı olarak yenebilir. Eğer tadının ağır olduğunu düşünürseniz tercihe bağlı su ile karıştırarak hafifletebilirsiniz. Ayrıca bebeklerde bal ya da reçelin yerine yenebilir. Keçiboynuzu özünün farklı yaş gruplarında kullanımı farklıdır. Yetişkinlerde ideal kullanımı her sabah aç karnına yaklaşık 2-3 yemek kaşığıdır. Çocuklarda ise aç karnına 1-2 yemek kaşığı kadardır. Bebekler için ise tok karnına olmak şartıyla 1 çay kaşığı yeterlidir.

Keçiboynuzu Özü Aç Karnına Mı İçilir?

Keçiboynuzu özünün bebeklerde uygun kullanımı tok karnınadır. 1 çay kaşığı keçiboynuzu özü yeterli olmaktadır. Bu miktar çocuklarda 1-2 yemek kaşığına çıkmaktadır. Bebeklerden farklı olarak aç karnına içilmesi daha doğrudur. Yetişkinlerde ise 2-3 yemek kaşığı keçiboynuzu özünü her sabah aç karnına içebilirsiniz.

Keçiboynuzu Özü Nefes Darlığına İyi Gelir Mi?

Birçok rahatsızlığın tedavisinde ya da gündelik hayatta daha zinde ve enerjik olmak için tüketilen keçiboynuzu özünün akciğer için rahatlatıcı etkisi vardır. Astım, bronşit, alerjik hastalıklar ve nefes darlığı olan kişiler kullanılabilmektedir. Tıkalı bronşları açar, göğsü yumuşatır ve ağrıları azaltabilir. Özellikle solunum yolu rahatsızlıkları olan kişilerin uyumadan önce keçiboynuzu özü ya da pekmezi tüketmesinin öksürüğe ve nefes darlığı sıkıntısına iyi gelebilir.

Keçiboynuzu Özü Nefes Darlığı İçin Kimler Kullanamaz?

Birçok hastalıkta şifa olsa da bazı durumlarda keçiboynuzu özü kullanımı uygun olmayabilir. Bunlardan biri diyabetli hastalar ve kan inceltici ilaç kullananlardır. Bu sorundan mustarip olan kişilerin doktoruna danışmadan keçiboynuzu özü kullanması uygun değildir. Bir diğer sakıncalı durum ise bebeklerin ve 0-110 yaş aralığındaki çocuklara keçiboynuzu özü tükettirilmeden önce doktora danışılması daha doğru olacaktır. Son olarak ise fındık ya da baklagillere alerjisi olanların özellikle keçiboynuzu çekirdeğini dikkatli tüketmesi gerekir.

Sitemizdeki keçiboynuzu ile tedavi edilebilen hastalıklardan biri ile ilgili yazımıza göz atabilirsiniz.

Keçiboynuzu ile kansızlık (Anemi) tedavisi mümkün mü? Keçiboynuzu faydaları nelerdir? Keçiboynuzu nasıl tüketilir?

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler