Kekik Nefes Darlığına İyi Gelir Mi?

Kekik Nefes Darlığına İyi Gelir Mi?
Kekik Nefes Darlığına İyi Gelir Mi?
23 Haziran 2022

Nefes darlığı yeterli nefes alamama hissi olarak tanımlanabilir. Nefes darlığı neden olur? Nefes darlığı için doktora gitmek istemeyen insanlar evde doğal çözüm yolları ararlar. Bu yollardan biri kekiktir. Kekik uzun yıllardır birçok hastalığın tedavisinde doğal çözüm yolu olarak görülür. Bu sebeple kekik çayı nasıl yapılır ve kekik suyu nasıl içilmeli soruları gündeme gelmeye başladı. Bu yazımızda kekik suyu her gün içilmeli mi kekik suyunu nefes darlığı için kimler kullanamaz gibi birçok soruya yanıt verdik.

Nefes Darlığı Nedir?

Nefes darlığının tıptaki adı dispnedir. Bireyin yeterince nefes alamaması olarak da tanımlanabilir. Akciğerin kapasitesinin tümünün doldurulamaması sonucu normalden farklı nefes alınmasına sebep olabilir. Nefes darlığı rahatsızlığından mustarip olan kişilerin sayısı genellikle yaz aylarında artar. Bu durumun asıl sebebi kalbe binen yükün artmasından ya da akciğer hastalıklarından olabilir. Bunun yanı sıra psikolojik nedenlerden de kaynaklanabilir. Çok yönlü şekilde ele alınması gerekir. Bazı durumlarda bireylerin günlük yaşantısındaki aktiviteleri yapmasına engel olabilmektedir. Bu sebeple yaşam kalitesini düşürebilmektedir.  Sebepleri çok çeşitli olabilen solunum darlığı nefes alırken zorluk çekilmesi ile karakterize haldedir.

Nefes Darlığı Belirtileri Nelerdir?

Gündelik hayatı kısıtlama ihtimali çok yüksek olan nefes darlığı rahatsızlığı birçok kişide görülebilir. Belirtileri oldukça çeşitlidir. Nefes darlığı zaman içerisinde kademeli olarak artma ihtimali olan bir hastalıktır. Bu yüzden aşağıdaki belirtilerden herhangi birine sahipseniz uzman doktora görünmenizde fayda var.

 • Solunumun hırıltılı olması
 • Göğüste ağrı
 • Sürekli halsiz olma ve yorgunluk hissetme
 • Nefes alıp verirken yaşanan güçlük
 • Yeterince nefes alınamıyormuş gibi hissetme
 • Balgamın kanlı olması
 • Aniden başlayan öksürük
 • Kronik öksürük
 • Normalde yapılabilen günlük aktivitelerde zorluk çekme
 • Bilinç bozukluğu
 • Kalpte çarpıntı
 • Kilo kaybı
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Ayak bileklerinde veya bacaklarda oluşan şişlikler
 • Gece uykudan nefes alınamadığını hissederek uyanma
 • Boğulma veya havasız kalma hissi
 • Dinlenme esnasında nefes alıp vermede zorluk

Nefes Darlığı Neden Olur?

Nefes darlığı kişinin nefes almakta veya vermekte zorluk çekmesi veya yeteri kadar nefes alamama hissi olarak tanımlanabilir. Nefes darlığı akciğere bağlı olan sebepler ve akciğere bağlı olmayan sebepler olarak ikiye ayrılabilir. Tıptaki adıyla dispne yani nefes darlığı genellikle akciğere bağlı sebeplerden kaynaklanır. Akciğere bağlı olmayan sebepler ise genellikle kalp rahatsızlıkları ve psikolojik nedenlerden kaynaklıdır. Nefes darlığı soluk alıp vermeyi zorlaştıran bir hastalıktır. Yeteri kadar alınamayan oksijen kalp ve akciğer gibi hayati fonksiyonları etkileyen dokulara yeterli olmayabilir. Bu yüzden vücut içerisinde karbondioksit birikmesine sebep olabilir. Kademe kademe olarak artabileceği gibi akut yani ani olarak da ortaya çıkabilir. Belirtilerinin çokluğu kadar nedenleri de fazladır. Akut olarak gelişen nefes darlığının başlıca nedenlerini sıralayacak olursak;

 • Kalp krizi
 • Düşük tansiyon
 • Astım
 • Kalp yetmezliği
 • Solunum yolunda yabancı cisim olması ya da solunum yoku tıkanıklıkları
 • Pnömoni yani zatürre
 • Pnömotoraks yani sönmüş akciğer
 • Kan kaybı
 • Pulmoner emboli yani akciğerdeki arterlerde oluşan ani kan pıhtılaşması

Akut olarak gelişenin yanı sıra kademeli ve kronik olarak gelişen nefes darlığı nedenlerini sıralayacak olursak;

 • Astım
 • İlerleyen yaş
 • Kalp yetmezliği, anemi gibi restriktif akciğer rahatsızlıkları
 • Romatizmal hastalıklar, gaz ve toza maruz kalma gibi intertisyel akciğer rahatsızlıkları
 • Sigara kullanılması, KOAH gibi tıkayıcı akciğer rahatsızlıkları
 • Obezite

Nefes Darlığı Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Belirtilerden en az birinin görülmesi durumunda doktora başvurulması oldukça önemlidir. Başvurulan hekim öncelikle kişinin öyküsünü ayrıntılı olarak dinler. Daha sonra gerekli fiziksel muayene yapılır. Gerekli görürse akciğer grafisi, solunum fonksiyonlarının testleri, kan testleri, tomografi, koroner anjiyografi gibi çeşitli radyolojik ve laboratuvar tetkikleri isteyebilir. Psikolojik değerlendirme de yapıldıktan sonra sonuç raporu hazırlanır. Bu rapora göre nefes darlığının sebebi netleşir ve uygun görülen tedavi uygulanır.

Kekik Nefes Açar Mı?
Kekik Nefes Açar Mı?

Nefes Darlığına Evde Doğal Çözüm

Nefes darlığı için kullanılacak ilaçlar sebebine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Uzman yaptığı tetkikler sonucu uygun gördüğü tedavi yöntemini belirler. Fakat bazı insanlar doktora gitmek yerine evde çözüm yolları bulmaya çalışıyorlar. Araştırılan bu yollardan biri ise kekiktir. Kekik nefes darlığı tedavisinde kullanılır mı ya da kekik nefes darlığına kullanılır mı soruları oldukça yaygın araştırılan bir konudur. Kekik uzun yıllardır birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan bir yöntemdir.

Kekiğin Ne Gibi Faydaları Var?

Kekik sağlık için oldukça faydalı bir bitkidir. Beyaz ve kırmızı renkli çiçeklere sahip olan bu şifalı bitkinin besin değeri yüksektir. Bolca vitamin ve mineral içerir. Bu özelliğiyle bağışıklık sistemini geliştirir ve sindirim sisteminde olan sorunları giderilmesine yardımcı olur. İçeriği oldukça zengin olan kekik kansere karşı koruyucu etkiye sahiptir. Kan şekerini düzenler ve idrar söktürür. Kalp sağlığında da etkilidir. Kalp krizi de dahil olmak üzere birçok rahatsızlıktan kalbi korur. Aynı zamana kekik yağı da cilt sağlığında etkili olabilmektedir. Yine içeriğinden dolayı saç diplerini besleyerek saç dökülmelerini azaltır. Enerji verir. Bunların yanı sıra romatizma, kansızlık, soğuk algınlığı, kanser, kolesterol, tümör, Alzheimer veya mantar gibi çok çeşitli hastalıkların oluşumunu engeller.

Kekik Zararları Nelerdir?

Kekiğin birçok faydasının yanı sıra bazı durumlarda zararları da vardır. Neredeyse her şeyin kullanımında olduğu gibi kekiğin aşırı kullanımı olumsuz etkiler yaratabilmektedir. koma, kalp durması ya da koma gibi ciddi sağlık problemlerine, mukus zarlarda tahrişe, tiroit hormonlarının düzeyinde düşüşe sebep olabilmektedir. Bunların yanı sıra kekiğe karşı alerjisi olan kişilerde birtakım alerjik reaksiyonlara neden olabilir.

Kekik Nefes Açar Mı?

Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılan, birçok insan tarafından şifalı bitki olarak bilinen kekik solunum yollarını açabilir. Solunum sağlığını korumaya yardımcı olur. Bir bardak sıcak suya biraz kekik atarak demleyip içerseniz bronşit, öksürük, göğüs ağrısı ve solunum yolu problemlerini en aza indirgeyebilir hatta tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

Kuru Kekik Çayı Nasıl Yapılır?
Kuru Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik aniden oluşan karın ağrısı ve mide ağrısı, soğuk algınlığı, kıl kurdu, bağırsak krampları gibi rahatsızlıklara karşı koruyucudur aynı zamanda veya bağırsak florasındaki iyi ve kötü bakterilerin dengesinin sağlar. Fiziksel faydalarının yanı sıra psikolojik faydası da vardır. Negatif düşünceyi uzaklaştırarak olumlu düşünmeyi sağlar. Şifa deposu olan kekik çayını yapmak oldukça basittir. Taze kekik kullanacaksanız 2 veya 3 dal taze kekik dalı kullanılabilir. Yaklaşık bir fincan suyu kaynatın. Kaynayan suyun içine taze kekik dalını atın. Demlenmesi için beklemeniz gereken süre yaklaşık olarak 10 dakikadır. Demlenmiş olan çayı süzdükten sonra tüketebilirsiniz. Eğer tadı acı olursa bal ile tatlandırabilirsiniz.

Kuru Kekik Çayı Nasıl Yapılır?

Kekik çayı yapmak için illaki taze kekik dalı kullanılmasına gerek yoktur. Kuru kekik kullanılarak da yapılabilir. Bir fincan kadar suyu kaynatın. Kaynamış olan suya 1 tatlı kaşığı kadar kuru kekiği katın. Daha sonra 10 dakika kadar demlenmeye bırakın. Damak zevkinize göre bal ile tatlandırabilirsiniz.

Kekik Suyu Nasıl İçilmeli?

Kekik suyu çok çeşitli şekillerde hazırlanıp tüketilebilir. Bir su bardağına çeyrek çay bardağı yani yaklaşık 3-4 yemek kaşığı kekik suyu eklenerek tüketilebilir. Tadı oldukça yoğun olduğu için tercihe göre bal ya da meyve suyu ile karıştırılıp içilebilir. Eğer ekleme yapmak istemezseniz karışımı yarım su bardağı kadar hazırlayıp tek seferde içebilirsiniz. Fakat tatlandırmak için yapacağınız eklenti kesinlikle şeker olmamalı. Hamur işi veya çikolata alışkanlıkları en aza indirgenmelidir.

Kekik Suyu Her Gün İçilir Mi?

Birçok hastalığa şifa olan kekik suyu gün içerisinde en fazla 2 bardak tüketilmelidir. Eğer bir hafta boyunca düzenli kullanılırsa mutlaka en az 10 gün ara verilmelidir. Her şeyde olduğu gibi kekik suyunda da aşırıya kaçmanın olumsuz etkileri olabilir. Bu sebeple günde en fazla 2 fincan tüketilmeli, mutlaka ara verilmelidir.

Kekik Suyu Ne Zaman İçilmeli?

Psikolojik ve fiziksel faydalarının yanı sıra zayıflamak için de kullanılabilen mucizevi kekik suyu öğün aralarında tüketilmelidir. Yemekten çok kısa süre önce içilmemelidir. Kekik suyunu içtikten sonra yarım saat veya 1 saat kadar bir şey tüketilmemesi önemlidir.

Kekik Çayı Gece İçilir Mi?

Kekik suyu tüketimi için önerilen miktar günde 2 fincandır. Aşırı tüketimi sindirim sisteminde sorunlara yol açabilir. 2 fincan kekik suyunu sabah ve akşam saatlerinde tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra gece yatmadan içildiğinde yağ yakımını arttırdığı söylentiler arasında yer alıyor.

Kekik Kürü Kaç Gün Kullanılır?

Son yıllarda popülerliği hızla artan kekik kürü, çayı ve suyu başta zayıflamak olmak üzere birçok sağlık sorununda kullanılıyor. Günde en fazla 2 fincan içilmesi gerekir. Düzenli olarak tüketildiği taktirde en fazla bir hafta kullanılmalıdır. Bir haftanın sonunda 10 günlük bir mola verilmesi gerekir. Kekik suyunun tüketiminde aşırıya kaçılmamalıdır. Herhangi bir hastalığın tedavisinde en doğru yol doktora başvurulmasıdır.

Kekik Suyu Günde Kaç Bardak İçilmeli?

Kekik ucuz ve pratik şekilde ulaşılabilen bir maddedir. Aynı zamanda kekik suyunun hazırlanışı da oldukça kolaydır. Birçok rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilir. Önerilen miktar günde 2 fincandır. Fazlası sindirim sistemine çeşitli zararlar verebileceği için tüketimi esnasında hassas davranılmalıdır.

Kekik Suyu Sabah Aç Karnına İçilir Mi?

Kekik suyu genellikle su ile karıştırılarak içilir. Yoğun tadı ve kokusu sebebiyle içilmesi oldukça zordur. İçimini kolaylaştırmak için tatlandırılması ya da tek seferde içilebilecek miktarda hazırlanması önerilir. Kekik suyunu sabahları veya yemeklerden önce aç karnına içilmesi etkisini arttıracağı için daha faydalıdır.

Kekik Çayı Aç Karnına Mı İçilir Tok Karnına Mı İçilir?

Tüketimini kolaylaştırmak için çeşitli yollar denenebilen kekik suyu yeni demlenmiş olarak tüketilmelidir. Taze demlenmiş şekilde tüketilen kekik suyu daha etkili olmaktadır. Aç karnına ya da öğün aralarında tüketilmelidir. Bunun yanı sıra soğutulmadan içilmelidir.

Kekik Suyunu Nefes Darlığı İçin Kimler Kullanamaz?

Her ne kadar şifa deposu olsa da kullanılmasında sakınca olan kişiler de vardır. Kullanması önerilmeyen kişileri sıralayacak olursak;

 • Emziren anneler
 • 18 yaşından küçükler
 • Hipertansiyon (kan basıncı) sorunu yaşayanlar
 • Hamileler

Kekik suyu başka nelere iyi gelir?

Mucize olarak anılan kekik sadece nefes darlığına değil birçok rahatsızlığa şifa olabilmektedir. Neredeyse vücuttaki her organ ve dokuya etkisi olan bu bitkinin iyi geldiği şeyler şunlardır:

 • Ağız ve diş sağlığını korumaya yardımcı olur.
 • Yaşlanmayı geciktirici etkisi vardır.
 • Sindirim sistemine olumlu etkisi vardır.
 • Antiseptik etkisi sayesinde açık yaraların iyileşmesini hızlandırır.
 • Kabızlığı önler, hazımsızlığı giderir.
 • Yağ yakımını hızlandırır.
 • Metabolizmayı hızlandırır.
 • Antioksidan özelliği sayesinde vücutta bulunan zararlı toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Kekik ile ilgili olan diğer yazılarımıza aşağıdan göz atabilirsiniz.

 • Kekik suyu vajinaya iyi gelir mi?

 • Kekik ile vertigo tedavisi mümkün mü? Vertigo tedivisinde kullanılan kekik çayı nasıl hazırlanır?

 • Kekik suyu saç uzatır mı? Saç uzatan kekik suyu maskeleri

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler