Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ? – 2021

Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ? Yaz aylarının içinde bulunduğumuz bu dönemde, bir çok insan ormanlara, otlaklara ve piknik alanlarına akın ediyor. Bu dönemde özellikle piknik alanlarında çoğalan kenelerden kurtulmak ve yakalanmışsak da kene nasıl çıkarılır bilmemiz gerekmektedir. Kene maruziyeti yıl boyunca olabilir, ancak keneler en çok sıcak aylarda (Nisan-Eylül) aktiftir. Bölgenizde hangi kenelerin en yaygın olduğunu bilin .

Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ?

Kenelerden nasıl korunmalıyız ?

Açık Havaya Çıkmadan Önce

 • Keneleri nerede bekleyeceğinizi bilin. Keneler çimenli, çalılık veya ağaçlık alanlarda ve hatta hayvanlarda yaşar. Köpeğinizi gezdirmek, kamp yapmak, bahçe işleri yapmak veya avlanmak için dışarıda vakit geçirmek sizi kenelerle yakın temasa sokabilir. Birçok insan kendi bahçesinde veya mahallesinde kene alır.
 • Giysi ve teçhizatı %0,5 permetrin içeren ürünlerle tedavi edin . Permetrin, botları, giysileri ve kamp malzemelerini tedavi etmek için kullanılabilir ve birkaç yıkamadan sonra koruyucu kalır. Alternatif olarak, permetrin ile işlenmiş giysi ve teçhizat satın alabilirsiniz.
 • Kullanım Çevre Koruma Ajansı (EPA) tescillidir böcek kovucularharici simgeDEET, picaridin, IR3535, Limon Okaliptüs Yağı (OLE), para-mentan-diol (PMD) veya 2-undekanon içerir. EPA’nın yardımcı arama aracıharici simgeihtiyaçlarınıza en uygun ürünü bulmanıza yardımcı olabilir. Her zaman ürün talimatlarını izleyin. OLE veya PMD içeren ürünleri 3 yaşından küçük çocuklarda kullanmayın.
 • Kenelerle Temastan Kaçının
  • Yüksek ot ve yaprak çöpü bulunan ağaçlık ve çalılık alanlardan kaçının.
  • Parkurların ortasında yürüyün.

İçeri Geldikten Sonra

Giysilerinizi keneler için kontrol edin. Keneler eve giysilerle taşınabilir. Bulunan tüm keneler kaldırılmalıdır. İçeri girdikten sonra kuru giysilerdeki keneleri öldürmek için çamaşırları yüksek ısıda 10 dakika boyunca kurutucuda kurutun. Giysiler nemliyse ek süre gerekebilir. Giysilerin önce yıkanması gerekiyorsa, sıcak su önerilir. Soğuk ve orta sıcaklıktaki su keneleri öldürmez.

Teçhizatı ve evcil hayvanları inceleyin. Keneler, giysiler ve evcil hayvanlar üzerinde eve girebilir, daha sonra bir kişiye yapışabilir, bu nedenle evcil hayvanları, paltoları ve sırt çantalarını dikkatlice inceleyin.

Dışarı çıktıktan hemen sonra duş alın. İçeri girdikten sonra iki saat içinde duş almanın Lyme hastalığına yakalanma riskinizi azalttığı ve diğer kene kaynaklı hastalıkların riskini azaltmada etkili olabileceği gösterilmiştir. Duş, bağlanmamış kenelerin yıkanmasına yardımcı olabilir ve kene kontrolü yapmak için iyi bir fırsattır.

Dışarı çıktıktan sonra vücudunuzda kene olup olmadığını kontrol edin . Kendi arka bahçeniz de dahil olmak üzere potansiyel olarak kene istilası olan bölgelerden döndüğünüzde tüm vücut kontrolü yapın. Vücudunuzun tüm kısımlarını görmek için elde tutulan veya tam boy ayna kullanın. Vücudunuzun bu kısımlarını ve çocuğunuzun vücudunda kene olup olmadığını kontrol edin:

 • kolların altında
 • Kulakların içinde ve çevresinde
 • göbek deliği içinde
 • Dizlerin arkası
 • Saçın içinde ve çevresinde
 • Bacakların arasında
 • bel çevresinde

Keneler hastalığı nasıl bulaştırır ?

Çoğu kene dört yaşam aşamasından geçer: yumurta, altı bacaklı larva, sekiz bacaklı su perisi ve yetişkin. Keneler yumurtadan çıktıktan sonra hayatta kalabilmek için her aşamada kan yemelidir. Bu kadar çok konağa ihtiyaç duyan kenelerin tüm yaşam döngülerini tamamlamaları 3 yıl kadar sürebilir ve çoğu, bir sonraki beslenmeleri için bir konak bulamadıkları için ölürler.

Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ?

Farklı yaşam evrelerinde birkaç kenenin nispi boyutları.
Kahverengi köpek kenesi gibi bazı kene türleri, tüm yaşam evreleri boyunca aynı konakçıdan beslenmeyi tercih eder.

Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ?

Bu diyagram, kahverengi köpek kenelerinin tipik yaşam döngüsünü göstermektedir. Kahverengi köpek keneleri, güneybatı Amerika Birleşik Devletleri ve Meksika’nın bazı bölgelerinde Rocky Mountain benekli ateşine neden olan bakterileri yayar.
Keneler memeliler, kuşlar, sürüngenler ve amfibiler ile beslenebilir. Çoğu kene, aşağıda gösterildiği gibi hayatlarının her aşamasında farklı bir konakçı hayvana sahip olmayı tercih eder:

Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ?Ixodes scapularis kenelerinin yaşam döngüsü genellikle iki yıl sürer. Bu süre zarfında dört yaşam aşamasından geçerler: yumurta, larva, su perisi ve yetişkin. Yumurtalar yumurtadan çıktıktan sonra kenelerin hayatta kalabilmeleri için her aşamada kanla beslenmeleri gerekir. Kara bacaklı keneler memelilerden, kuşlardan, sürüngenlerden ve amfibilerden beslenebilir. Keneler hayatlarının her aşamasında yeni bir konağa ihtiyaç duyarlar.

Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ?

Ixodes pacificus kenelerinin yaşam döngüsü genellikle üç yıl sürer. Bu süre zarfında dört yaşam aşamasından geçerler: yumurta, larva, su perisi ve yetişkin. Yumurtalar yumurtadan çıktıktan sonra kenelerin hayatta kalabilmeleri için her aşamada kanla beslenmeleri gerekir. Kara bacaklı keneler memelilerden, kuşlardan, sürüngenlerden ve amfibilerden beslenebilir. Keneler hayatlarının her aşamasında yeni bir konağa ihtiyaç duyarlar.

Keneler ev sahiplerini nasıl bulur ?

Keneler, hayvanların nefes ve vücut kokularını algılayarak veya vücut ısısını, nemi ve titreşimleri algılayarak ev sahibini bulur. Bazı türler bir gölgeyi bile tanıyabilir. Ayrıca keneler, iyi kullanılan yolları belirleyerek bekleyecekleri bir yer seçerler. Sonra otların ve çalıların uçlarına yaslanarak bir ev sahibini beklerler. Keneler uçamaz veya zıplayamaz, ancak birçok kene türü “arama” olarak bilinen bir pozisyonda bekler.

Kene arama sırasında üçüncü ve dördüncü çift bacaklarından yapraklara ve çimenlere tutunur. Ev sahibine tırmanmayı bekleyen ilk çift bacaklarını uzatarak tutarlar. Bir ev sahibi, bir kenenin beklediği noktayı fırçaladığında, hızla gemiye tırmanır. Bazı keneler hızla yapışır ve diğerleri kulak gibi yerleri veya cildin daha ince olduğu diğer alanları arayarak dolaşırlar.

Keneler hastalığı nasıl yayar ?

Keneler, hastalığa neden olan patojenleri beslenme sürecinde iletir.

 • Kenenin türüne ve yaşam evresine bağlı olarak beslenmeye hazırlanma süresi 10 dakika ile 2 saat arasında sürebilir. Kene bir beslenme noktası bulduğunda deriyi kavrar ve yüzeyi keser.
 • Kene daha sonra besleme tüpünü yerleştirir. Birçok tür, yemek sırasında onları sıkıca bağlı tutan çimento benzeri bir madde de salgılar. Besleme tüpü, keneyi yerinde tutmaya yardımcı olan dikenlere sahip olabilir.
 • Keneler aynı zamanda anestezik özelliklere sahip az miktarda tükürük salgılayabilirler, böylece hayvan veya kişi kenenin yapıştığını hissedemez. Kene korunaklı bir yerdeyse fark edilmeyebilir.
 • Bir kene birkaç gün boyunca kanı yavaşça emer. Ev sahibi hayvanın kan yoluyla bulaşan bir enfeksiyonu varsa, kene patojenleri kanla yutacaktır.
 • Keneden az miktarda tükürük, besleme işlemi sırasında konakçı hayvanın derisine de girebilir. Kene bir patojen içeriyorsa, organizma bu şekilde konakçı hayvana bulaşabilir.
 • Beslendikten sonra çoğu kene düşer ve bir sonraki yaşam aşamasına hazırlanır. Bir sonraki beslenmesinde, edinilmiş bir hastalığı yeni konağa aktarabilir.

Kenelerle bulaşan hastalıklar nelerdir?

 • Kırım-Kongo kanamalı ateşi Doğu Avrupa’da, özellikle eski Sovyetler Birliği’nde bulunur; kuzeybatı Çin’de; Orta Asya; Güney Avrupa; Afrika; orta Doğu; ve Hint Yarımadası.
 • İthal kene kaynaklı benekli ateşler (riketsiyal enfeksiyonlar) geri dönen yolcularda enfeksiyona neden olmuştur. ABD’de, uluslararası seyahatle ilişkili en sık teşhis edilen riketsiya enfeksiyonuna Rickettsia africae (Afrika benekli hummasının etkeni) neden olur.
 • Kyasanur orman hastalığı güney Hindistan’da bulunur ve tipik olarak orman ürünlerini hasat ederken kenelere maruz kalma ile ilişkilidir. Ek olarak, benzer bir virüs Suudi Arabistan’da tanımlanmıştır (Alkhurma hemorajik ateş virüsü).
 • Lyme hastalığı , doğu ve orta Avrupa’da batı Avrupa’dan daha yaygın olmasına rağmen, Avrupa ve Kuzey Asya’daki ılıman ormanlık bölgelerde bulaşabilir. Amerika Birleşik Devletleri dışındaki Lyme hastalığına genellikle Borrelia burgdorferi  sensulato’nun farklı genotürleri neden olur ve biraz farklı semptomlara sahip olabilir.  Birleşik Devletler dışında enfeksiyona nedenolan Borrelia burgdorferi sensu lato türlerine karşıantikorlar, Birleşik Devletler’de Lyme hastalığı için kullanılan tüm testlerle güvenilir bir şekilde tespit edilemeyebilir. Uluslararası edinilmiş Lyme hastalığından şüphelenen sağlayıcılar, bu türler için doğrulanmış tanı testleri kullanmalıdır.
 • Omsk Hemorajik Ateşi (OHF) , Omsk, Novosibirsk, Kurgan ve Tyumen’in batı Sibirya bölgelerinde görülür. Ayrıca enfekte misk sıçanlarıyla doğrudan temas yoluyla da bulaşabilir.
 • Kene kaynaklı ensefalit (TBE) , doğu Fransa’dan kuzey Japonya’ya ve kuzey Rusya’dan Arnavutluk’a kadar Avrupa ve Asya’daki bazı ormanlık alanlarda görülür. TBE’ye, Powassan virüsü ile yakından ilişkili bir flavivirüs olan TBE virüsü neden olur. TBE virüsünün üç alt tipi vardır: Avrupa, Sibirya ve Uzak Doğu. TBE virüsü insanlara öncelikle enfekte Ixodes türü keneleryoluyla bulaşır. Ayrıca enfekte keçi, koyun veya ineklerden pastörize edilmemiş süt ürünleri (süt ve peynir gibi) tüketerek de alınabilir.

Not: Anaplasmosis, babesiosis, ehrlichiosis, tularemi, kene kaynaklı tekrarlayan ateş, Rocky Mountain benekli ateş ve Powassan hastalığı da uluslararası olarak edinilebilir.

Kene ısırığı belirtileri nelerdir ?

Birçok kene kaynaklı hastalık benzer belirti ve semptomlara sahip olabilir. Bir kene tarafından ısırıldıysanız ve birkaç hafta içinde aşağıdaki belirtiler ortaya çıktıysa, bir sağlık hizmeti sağlayıcısı, bir tedavi yöntemine karar vermeden önce aşağıdakileri değerlendirmelidir:

 • belirtileriniz
 • Coğrafi bölge ısırıldın hangi
 • Semptomlar ve ısırıldığınız bölge tarafından belirtilmişse tanı testleri

Kene ile ilgili hastalıkların en yaygın belirtileri şunlardır:

 • Ateş/titreme: Tüm kene kaynaklı hastalıklarda, hastalar değişen derecelerde ve başlangıç ​​zamanlarında ateş yaşayabilirler.
 • Ağrılar ve ağrılar: Kene kaynaklı hastalık belirtileri baş ağrısı, yorgunluk ve kas ağrılarını içerir. Lyme hastalığı ile eklem ağrısı da yaşayabilirsiniz. Bu semptomların şiddeti ve başlama zamanı, hastalığa ve hastanın kişisel tolerans düzeyine bağlı olabilir.
 • Döküntü: Lyme hastalığı , güney kene ile ilişkili döküntü hastalığı (STARI) , Rocky Mountain benekli ateşi (RMSF) , ehrlichiosis ve tularemi , belirgin döküntülere neden olabilir:
  • Lyme hastalığında döküntü, tipik olarak ateşin başlamasından önce, 3-30 gün içinde ortaya çıkabilir. Lyme hastalığı döküntüsü, enfeksiyonun ilk belirtisidir ve genellikle eritema migrans veya EM adı verilen dairesel bir döküntüdür . Bu döküntü, enfekte kişilerin yaklaşık %70-80’inde görülür ve kene ısırığı bölgesinde başlar. Sıcak olabilir, ancak genellikle ağrılı değildir. Bazı hastalarda birkaç gün sonra vücudun diğer bölgelerinde ek EM lezyonları gelişir.
  • (STARİ) döküntüsü, yalnız bir yıldız kene ısırığının çevresinde gelişen kırmızı, genişleyen bir “boğa gözü” lezyonu ile Lyme hastalığınınkiyle hemen hemen aynıdır. Lyme hastalığından farklı olarak STARI, herhangi bir artritik veya nörolojik semptomla ilişkilendirilmemiştir.
  • Rocky Mountain benekli ateşi (RMSF) ile görülen döküntü, görünüm, konum ve başlangıç ​​zamanı açısından kişiden kişiye büyük ölçüde değişir. RMSF’li kişilerin yaklaşık %10’unda asla kızarıklık olmaz. Çoğu zaman, döküntü, ateşin başlamasından 2-5 gün sonra bileklerde, önkollarda ve ayak bileklerinde küçük, düz, pembe, kaşıntılı olmayan noktalar (maküller) olarak başlar ve gövdeye yayılır. Bazen avuç içi ve tabanları tutar. RMSF’nin kırmızı ila mor, benekli (peteşiyal) döküntüsü genellikle semptomların başlamasından sonraki altıncı güne veya daha sonrasına kadar görülmez ve enfeksiyonlu hastaların %35-60’ında görülür.
  • En yaygın tularemi biçiminde, organizmanın vücuda girdiği yerde bir cilt ülseri görülür. Ülsere, genellikle koltuk altı veya kasıkta bölgesel lenf bezlerinin şişmesi eşlik eder.
  • Hastaların yaklaşık %30’unda (ve çocukların %60’ına kadar) ehrlichiosis döküntüye neden olabilir. Döküntünün görünümü makülerden makülopapülere ve peteşiye kadar değişir ve ateşin başlamasından sonra ortaya çıkabilir.

Kene kaynaklı hastalıklar, hastanede tedavi gerektiren ciddi enfeksiyonlara evde tedavi edilebilen hafif semptomlara neden olabilir. Antibiyotiklerle kolayca tedavi edilse de bu hastalıkların teşhis edilmesi hekimler için zor olabilir. Ancak enfeksiyonun erken tanınması ve tedavisi ciddi komplikasyon riskini azaltır. Bu nedenle, bir kene tarafından ısırıldıysanız ve burada açıklanan semptomlardan herhangi birini yaşarsanız derhal doktorunuza görünün.

Lyme hastalığı olan hastada “hedef” lezyon.

Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ?STARI hastası.

Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ?

1. Kene ısırığının yeri
2. Kırmızı, radyal, genişleyen döküntü kenarı
3. Merkezi temizleme

Fotoğraf Bulaşıcı Hastalıklar Dergisi’nden izin alınarak kullanılmıştır.

Rocky Mountain benekli ateşi olan hastada elde ve önkolda geç (peteşiyal) döküntü.

Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ?

Tulareminin neden olduğu ülser.

Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ?

bir kene küçük resim görüntüsü  Kene felci, kene tükürüğündeki bir toksinin neden olduğu düşünülen nadir bir hastalıktır. Semptomlar, genellikle diğer nörolojik bozukluklar veya hastalıklarla (örneğin, Guillain-Barré sendromu veya botulizm) karıştırılan akut, yükselen, sarkık felç içerir. Kenenin çıkarılmasından sonraki 24 saat içinde felç genellikle azalır.

Kene nasıl çıkarılır ?

Cildinize yapışık bir kene bulursanız, paniğe kapılmanıza gerek yoktur – anahtar, keneyi mümkün olan en kısa sürede çıkarmaktır. Piyasada birkaç kene çıkarma cihazı var, ancak düz bir dizi ince uçlu cımbız çok iyi çalışıyor.

 1. Keneyi cilt yüzeyine mümkün olduğunca yakın tutmak için ince uçlu cımbız kullanın.
 2. Sabit, eşit basınçla yukarı doğru çekin. Keneyi bükmeyin veya sarsmayın; bu, ağız kısımlarının kopmasına ve ciltte kalmasına neden olabilir. Bu olursa, ağız kısımlarını cımbızla çıkarın. Ağzı temiz cımbızla kolayca çıkaramıyorsanız, bırakın ve cildin iyileşmesine izin verin.
 3. Keneyi çıkardıktan sonra ısırılan bölgeyi ve ellerinizi alkol veya sabun ve su ile iyice temizleyin.
 4. Asla bir keneyi parmaklarınızla ezmeyin. Canlı bir keneyi alkole koyarak, kapalı bir torbaya/kap içine koyarak, bantla sıkıca sararak veya tuvalete atarak atın.

Kene Isırığı Belirtileri ve Kene Nasıl Çıkarılır ?

Takip et

Keneyi çıkardıktan sonraki birkaç hafta içinde kızarıklık veya ateş gelişirse, doktorunuza görünün. Doktora son kene ısırığınızı, ısırığın ne zaman meydana geldiğini ve keneyi büyük olasılıkla nereden edindiğinizi anlattığınızdan emin olun.

bir kene küçük resim görüntüsü  Keneyi oje veya petrol jölesi ile “boyamak” veya keneyi deriden ayırmak için ısı kullanmak gibi folklor ilaçlarından kaçının. Amacınız, keneyi mümkün olduğunca çabuk çıkarmaktır – ayrılmasını beklememek.

kene ısırığı belirtileri , kene nasıl çıkarılır , kenelerden nasıl korunmalıyız , keneler hastalığı nasıl bulaştırır  , kenelerle bulaşan hastalıklar ,

kene ısırığı belirtileri , kene nasıl çıkarılır , kenelerden nasıl korunmalıyız , keneler hastalığı nasıl bulaştırır  , kenelerle bulaşan hastalıklar ,
kene ısırığı belirtileri , kene nasıl çıkarılır , kenelerden nasıl korunmalıyız , keneler hastalığı nasıl bulaştırır  , kenelerle bulaşan hastalıklar ,
kene ısırığı belirtileri , kene nasıl çıkarılır , kenelerden nasıl korunmalıyız , keneler hastalığı nasıl bulaştırır  , kenelerle bulaşan hastalıklar ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler