Keten tohumu yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Keten tohumu yağı hintli kadınların uzun yıllarda vücutlarına sürdüğü bir yağdır. Yapısında bolca alfa-linolenik asit ve omega-3 yağ asitleri bulunduran keten tohumu yağı kırık saçlar için birebirdir. Kırık saçlardan ziyade kendisi zengin bir C ve B6 vitamini, kalsiyum, demir, potasyum ve sodyum kaynağıdır. Dolayısıyla keten tohumu yağı ile saçları hızlı uzatmak da mümkündür. Saçlardan ziyade cildinde dostudur. Keten tohumu yağı lignanlar ve fitokimyasallar içermektedir.  Buda cilt için keten tohumu yağı nı vazgeçilmez kılıyor. Keten tohumu yağı ile saç bakımı nasıl yapılır, faydaları, zararları…

İlginizi çekebilir: Sarımsak yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Sarımsak yağı saç çıkarır mı?
Keten tohumu yağı 

Keten tohumu yağı 

Keten tohumu yağı, keten bitkisinin tohumu olan keten tohumlarının soğuk preslenmesinden elde edilmektedir. Yapısında omega 3 ve 6, çözünür lif, vitaminler ve mineraller açısından zengin, sağlığa birçok faydası bulunan ve koruyucu olarak gösterilebilecek bir yağdır. Kalp hastalıkların gelişimi ve menopoz belirtilerini en aza indirir.

Keten tohumu yağının faydaları

Keten tohumu yağı omega 3 ve 6, çözünür lifler, vitamin C, E ve B kompleksi ve mineraller açısından zengindir ve bu nedenle çeşitli durumlarda kullanılabilir. Bunları başlıklar halinde şu şekilde toplayabiliriz.

 • Omega açısından zengin olduğu için kalp damar hastalıklarının önlenmesi, atardamar duvarlarında yağ birikmesini önler.
 • Damarların elastikiyetini ve kan akışını iyileştirebildiğinden, başlıca kötü kolesterolün (LDL) azaltılması ve iyi kolesterolün (HDL) artması olmak üzere kolesterol seviyelerinin düzenlenmesine yardımcı olur.
 • Vücuttaki kalsiyum emilimini arttırdığı için osteoporozun önler.
 • Lif açısından zengin olduğu için bağırsak geçişini iyileştirir.
 • Kan şekerinin kontrolü, diyabetin önlenmesine yardımcı olur. Bunun nedeni lif açısından zengin olmasıdır. Bu da kan şekeri seviyelerinin daha sabit kalmasına yardımcı olur.
 • Antioksidan özelliklere sahip olduğu için hücresel ve cilt yaşlanmasının önlenmesi, vücutta üretilen ve yaşlanmadan sorumlu olan serbest radikallerle savaşır.

Keten tohumunun yan etkileri

Keten tohumu yağı tüketimi genellikle yan etkilerle ilişkili değildir. Lakin tavsiye edilmeden veya tavsiye edilen miktarlarda tüketilmediği takdir de kişide örneğin gaz, kolik ve ishal görülebilir. Ek olarak, keten tohumları vücudun ağızdan alınan ilaçları emme yeteneğini azaltabilir, ancak bu yan etki keten tohumlarının kapsül şeklinde kullanımı için henüz doğrulanmamıştır.

Keten tohumu yağı hamile kadınlar, emziren kadınlar, 3 yaşından küçük çocuklar ve sindirim tıkanıklığı veya bağırsak felci durumları olacağı için kullanımı uygun değildir.

Keten tohumu yağı nasıl yapılır?

Dışarıdan keten tohumu yağı satın almak yerine, evde kendi yağınızı yapmaya ne dersiniz? Hem çok uygun fiyatlı, hemde oldukça pratik. 

Malzemeler:

 • 1 litre soğuk pres ayçiçek yağı
 • 100 gram taze keten tohumu 
 • 1 yemek kaşığı kuru biberiye veya 2 damla biberiye esansiyel yağı
 • 1 yemek kaşığı kuru kekik veya 2 damla kekik esansiyel yağı

Keten tohumlarını blendera alın ve tamamen püre haline gelmeyecek şekilde blenderdan geçirin. Öğütülmüş keten tohumlarını, ayçiçek yağını ve kuru otları veya uçucu yağları, daha öncesinde ışık geçirmeyen siyah bir kağıtla kapladığınız cam kaba yerleştirin. Daha sonra cam kabın ağzını iyice kapatın ve güneş almayan bir ortamda bekletin. 1 ay sonra oluşan yağı temiz, kuru bir bezle süzün. Sonra karışımı başka bir cam kaba alın ve serin bir ortamda saklayarak dilediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Keten tohumu yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Keten tohumu yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Yapısında bolca Omega-3 bulundurması keten tohumu yağını saçın vazgeçilmezi haline getiriyor. Kısaca saça faydalarından bahsetmemiz gerekirse:

 • Saçları besleyerek hızlı uzamasına yardımcı olur. 
 • Saç ve saç derisi sağlığını iyileştirmeye yardımcı olur 
 • Saçları güçlendirir.

Saç uzatan keten tohumu yağı maskesi

Anlık bir hevesle gittiğiniz kuaförden hüsranla mı ayrıldınız ve hemen saç uzatmak için maskelere mi bakıyorsunuz? Saçların hızlı uzaması için öncelikle bir uzmanına gidip kan değerlerinize baktırmalısınız. Eksik değerleri tamamladıktan sonra; bol bol su içip, protein ağırlıklı beslenmeyi unutmayın.

Saçlarınızı her gün baş aşağı eğerek parmak uçlarınızla masaj yapmak, saç derisinde ki kan dolaşımını hızlandırır. Buda saçlarınızın uzamasına katkı sağlayacaktır. Yöntemi destekleyecek olan maskemizin detaylarına göz atalım.

Malzemeler:

 • 1/2 bira
 • 1 yumurta sarısı
 • 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı

Bütün malzemeleri özellikle saç diplerine olacak şekilde masaj yoluyla yedirin. Saçlarınızı bir toka yardımıyla toparlayın. Daha sonra üzerini bir streç film yardımıyla hava almayacak şekilde kapatın. Üzerine sıcak havlu kapatın. Yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı saç uzatma özelliği olan bir şampuan ile yıkayın. Haftada 3 gün bu maskeyi uygulamanız yeterli olacaktır.

İnce telli saçlar için keten tohumu yağı maskesi

İnce telli saçlar genellikle birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Düzensiz hayat,  beslenme düzeninizde yeterli demir, folik asit ve mineralleri almama, uykusuzluk, yorgunluk ve stres bunlardan sadece bir kaçıdır. Ruhunuzu rahatlatmak için meditasyon ve nefes egzersizleri yaparak bir nebze stresinizi azaltabilirsiniz.

İnce telli saçları kalınlaştırmanın en önemli adımı doğru beslenmektir. Bol bol et, tavuk, yeşil yapraklı sebze tüketimi saçlarınızı içten besleyecektir. Son olarak ise bir uzmana gidip kan tahlillerinize baktırmayı ihmal etmeyin. Saçları içten besleyerek ince telli halinin önüne geçmek 1. adım ise, 2. adımda size vereceğimiz maskemizdir.

Malzemeler:

 • ½ muz
 • 1 yumurta
 • 1 çay kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 60 ml su
 • 1 çay kaşığı keten tohumu yağı

Bütün malzemeleri blenderdan geçirin. Daha sonra saçlarınızı nemlendirin. Maskeyi saça ve saç köküne uygulayın ve yaklaşık 30 – 45 dakika saçta bekletin. Etkisini arttırmak için üzerine plastik bir poşet ile saçlarınızı kapatabilirsiniz. Süre dolduğunda, maskeyi iyice durulayın ve ardından şampuan ve saç kremi ile devam edin. Son olarak soğuk suyla durulayın. Haftanın 3 günü maskeyi tekrarlamanız saç sağlığı için iyi olacaktır.

Kuru saçlar için keten tohumu yağı maskesi

Saçları kurutan birçok faktör vardır. Bunların en önemlisi yeteri kadar sağlıklı beslenmemektir. Düzenli olarak sebze ve kırmızı et (karaciğer, akciğer, böbrek, kalp) tüketimi saçları içten beslemeye yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra bol bol su içerek de saçların kurumasının önüne geçebilirsiniz.

Saçları kurutmadan önce, ısıdan koruyan spreyler korumak başlıca en önemlisidir. Bunun yanı sıra saçlara yağ uygulamak kuru saçın önüne geçmesine yardımcı olacaktır. Bunun yanı sıra şimdi bahsedeceğimiz mükemmel maske ile de kuru saçların önüne geçebilirsiniz:

Malzemeler:

 • 1 yumurta
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 1 tatlı kaşığı saç kremi
 • 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı

Bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırın. Saçlarınızı eşit bölmelere ayırın ve temiz bir su ile nemlendirin. Maskeyi kökten uca doğru iyice saçlarınıza yedirin. Ortalama olarak 50 dakika saçlarınızda kalmasına önem verin. Haftanın 2 günü maskeyi tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Yıpranmış saçlar için keten tohumu yağı maskesi

Saçlara yapılan agrasif işlemler, saçların dinlenmesine müsade etmemek, sürekli ısıya maruz bırakmak saçların yıpranması için başlıca nedenlerdendir. Bunların yanı sıra  güneş, hava kirliliği, yanlış ürün kullanımı da saçların kökten uca yıpranmasına neden olmaktadır.

Saçları çok soğuktan, çok sıcaktan, agrasif işlemlerden,  tarama, fırçalama ve kurutma gibi travmatik uygulamalardan ne kadar uzak tutarsanız saçlarınızın yıpranmasını o kadar minimuma indirmiş olacaksınız. Bunları yapmanın yanı sıra şimdi bahsedeceğimiz maskeyi de uyguladığınız takdir de, mükemmel saçlara sahip olacaksınız.

Malzemeler:

 • 1 avokado püresi
 • 4 yemek kaşığı saf yoğurt
 • 1 yumurta akı
 • 4 yemek kaşığı keten tohumu yağı

Tüm malzemeleri cam bir kapta karıştırın. Nemli saçlarınızı 9’a ayırın. Masaj yoluyla maskeyi saçlarınıza yedirin. Ortalama olarak 30 dakika saçlarınızda kalmasına özen gösterin. Haftanın 3 günü maskeyi tekrarlamanız yeterli olacaktır.

Saçı nemlendirmek için keten tohumu yağı maskesi

Kuru saçlar birçok insanın baş düşmanıdır. Kuru saçlara sahip olan kişiler saçlarının ne kadar hassas ve ince telli olduğunu da bilirler. Saçı nemlendirmek hem içten yapılması gereken hemde dıştan yapılması gereken bir işlemdir. 

İçten beslemek bol bol su içmek ve düzenli olarak 3 ögün sağlıklı gıdalar tüketmekle olmaktadır. Dıştan beslemek ise şimdi bahsedeceğimiz maske ile maksimum etki alabileceğiniz bir  şey olacak:

Malzemeler:

 • Yarım avokado
 • 1/4 su bardağı mayonez
 • 4 çorba kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı keten tohumu yağı
 • 80 ml su

Maksimum verim elde etmek için saçı öncesinden ıslatıp bölümlere ayırın. Daha sonra cam bir kaba tüm malzemeleri alıp tahta kaşık yardımıyla karıştırın. Saçlarınızın kökten uca eşit bir şekilde dağıtın ve streç film ile saçlarınızı sarın. Son olarak ise 45 dakika saçınızda bekletin ve durulayın. Haftada 4 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Boyalı saçlar için keten tohumu yağı maskesi

Boya içerisindeki kimyasallar sayesinde kontrollü bir şekilde açılmadığı sürece saçlara büyük zarar vermektedir. Dolayısıyla saçlar; incelir, kurur ve yıpranır. Bu durumu kurtarmak için saçlarınızı kötü hava şartları ve aşırı ısıdan kurtarmalısınız.

Bu 2 önerimizi dikkate aldığınız müddetçe saçlarınızda boyayının etkisini bir nebze azaltmış olacaksınız. Bunun yanı sıra kuaförünüzü de iyi seçmeniz gerekmektedir. Daha sonra yoğun besleyici bir bakım maskesi ile bu konuyu halledebilirsiniz.

Malzemeler:

 • 3 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı keten tohumu yağı
 • 3 damla elma sirkesi
 • Saçın boyuna göre yoğurt

Bütün malzemeleri cam bir kapta harmanlayın. Saçlarınızı bölmelere ayırıp maskeyi heryere eşit bir şekilde dağıtmaya özen gösterin. Ortalama olarak saçta 35 dakika kalması yeterlidir. Son olarak ise boyalı saçlara özgü olan şampuanlarla maskeyi saçınzıdan arındırın.

Elektriklenmeyi önleyen keten tohumu yağı maskesi

Saçların elektriklenme nedeni saçta pozitif yüklü iyonların fazlalığıdır. Aynı zamanda saçı çok fazla yıkamakta saçın kendi içerisindeki dengesini bozacağı için saçta elektriklenmeye yol açacaktır. Bunu önlemek için saçları daha az yıkamaya özen gösterin.

Bir diğer saçların elektriklenmesini önleyen yöntem ise, Amerika’da birçok kadının göz bebeği olan bir yöntemdir. Maskeyi uyguladıktan sonra saçlarınızı uyumadan önce polar bir çorapa tıkıştırın ve sabah uyandığınızda elektriklenmeyen bir saçla uyanacaksınız. Maskenin yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı saf organik hint yağı
 • 6 yemek kaşığı hindistan cevizi sütü
 • 5 yemek kaşığı keten tohumu yağı

Bütün malzemeleri saat yönünün tersi yönünde ritmik hareketlerle karıştırın. Daha sonra nemli saçınıza özellikle diplerine masaj yoluyla uygulayın. 50 dakika saçınızda bekletmeniz yeterli olacaktır. Son olarak ise temiz içerikli bir şampuan ile maskeyi saçlarınızdan arındırın. Haftada 2 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Yağlı saçlar için keten tohumu yağı maskesi

Yağlı saçların en büyük nedeni kötü beslenmektir. Sürekli fast-food tüketimi, şekerli ve gazlı içecekleri düzenli tüketmek bunların başında gelmektedir. Özellikle duşta kullanılan sıcak su da, saçın yağ üreten hücrelerini harekete geçirmektedir. Bunun için saçları duştan çıkmadan önce soğuk suyla durulamak durumun bir nebze önüne geçecektir.

Yağlı saçın üzerine birde yağ kullanılmaz demeyin. Bazı yağlar saç derinizi temizler. Lakin bundan önce hormon kontrolü için doktora başvurmanız oldukça önemlidir. Daha sonra vereceğimiz maske ile yağlı saçların önüne geçin.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 3 yemek kaşığı keten tohumu yağı

Bütün malzemeleri karıştırıp 30 saniye mikrodalga fırında tutun. Daha sonra nemli saçlarınıza dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayın. 20 dakika saçınızda kaldıktan sonra iyice durulayın. Haftada 4 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Kırık saçlar için keten tohumu yağı maskesi

Birçok faktör saç kırılmasına yol açabilir. Bunlardan en önemlisi aşırı ısıdır. Saç telini kurutma veya düzleştirme sırasında aşırı ısıttığımızda, fazla ısı suyu buharlaştırır. Buda saçların dış etkenlere karşı aşırı hassaslaşmasına ve dolayısıyla kırılmasına yol açmaktadır.

Saçları kötü hava şartlarından korumak, sigara dumanından uzak tutmakve ısı kullanmamak saçlarınız için yapabileceğiniz en iyi korumalar olacaktır. Bunlara destek olarak saçlarınızda oluşan kırıkların önlenmesini desteklemek için maskemize de göz atın.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı badem yağı
 • 1 yumurta sarısı
 • 5 damla biberiye yağı
 • 5 damla çay ağacı yağı
 • 5 damla keten tohumu yağı

Bütün malzemeleri cam bir kap içerisinde karıştırın ve daha önceden nemlendirdiğiniz saça uygulayın. Ortalama olarak 45 dakika bekletin. Daha sonra temiz içerikli bir şampuan ile durulayın. Haftada 1 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Kalın telli saçlar için keten tohumu yağı maskesi

Şekil almayan kalın telli saçlar mı? Hayali bile birçok insan için korkunç. Baş edilmez bir saç türü olan kalın telli saçlar aslında yumuşadıkça ne kadar kolay şekil aldığına gözlerinizle şahit olacaksınız.

Bunun ise en iyi yöntemi sizlere birazdan bahsedeceğimiz maskeyi saçlarınıza düzenli bir şekilde uygulamaktan geçiyor.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Yarım muz
 • Çeyrek su bardağı badem sütü
 • 1 yumurta
 • Yarım tatlı kaşığı keten tohumu yağı

Yarım muzu ve çeyrek su bardağı badem sütünü blenderdan geçirin. Daha sonra birbiri ile iyice özümsenince kalan malzemeleri de katarak 30 saniye iyice karıştırın. Maske öncesi saçlarınızı şampuan ile temizleyip nemli bir şekilde bırakın. Nemli saçlarınıza maskeyi masajla yedirin. Ortalama olarak 20 dakika kalması yeterli olacaktır. Eğer maskeden maksimum elde etmek için streç film ile saçlarınızı sarın. Son olarak ise en sevdiğiniz şampuan ile saçlarınızı temizleyin. Haftada 4 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Kepeği önleyen keten tohumu yağı maskesi

Kepek, genellikle aşırı yağ nedeniyle kafa derisinde meydana gelen, ancak sakal ve kaşları da etkileyerek kaşıntı, kızarıklık ve iltihaplanma gibi semptomlara neden olan aşırı pullanma ile karakterizedir. Saçlardan kepeği önlemek için öncelikle düzenli olarak saçlara peeling yapmaya özen gösterin.

Bunun yanı sıra kepek sorununda beslenme oldukça önemlidir. Çinko ve B vitamini ağırlıklı beslenmeye özen gösterin. Beslenmenize ek olarak saçta kepeği önleyecek olan maskenin detaylarına göz atalım.

Malzemeler:

 • 5 yemek kaşığı keten tohumu yağı
 • Bir miktar portakal suyu
 • 2 damla argan yağı
 • 2 tatlı kaşığı esmer şeker
 • 2 damla çay ağacı

Bütün malzemeleri cam bir kapta harmanlayın. Karıştırırken şekerlerin ezilmesine özen gösterin. Saç diplerini bir sprey şişesi yardımıyla ıslatın. Yeteri kadar nemlendiğinden emin olun. Daha sonra ellerinize bir eldiven geçirerek saçları 6 parçaya ayırın. Saç diplerine masaj yaparak maskeyi yedirin. Saçlarınızda maskenin 50 dakika kalmasına özen gösterin. Son olarak ise saçlarınızı kepeği önleyen bir şampuan ile temizleyin. Ardından bir saç kremi kullanarak kaybedilen nemi saçınıza geri yükleyin. Haftada 2 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
nolurbak.com
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler