Klasör Nasıl .RAR Dosyası Hâline Getirilir? (Sıkıştırma)

Oyun, müzik, video, ve kişisel dosyalarınızın olduğu klasörleriniz var ve bu klasörünüzü bir USB Flash Diske ya da harici bir harddisk’e atmak istiyorsunuz ama harici belleğinizde yeteri kadar boyutunuz yok mu? Ve harici belleğinizde ki dosyalarınız da önemli dosyalar olduğu için silmek istemiyorsunuz ama hemde bilgisayarınızda ki klasörleri harici belleğinize atmak istiyorsunuz. İşte bu gibi bir durumla karşılaştığınızda yapacağınız tek çözüm yolu; Bilgisayarınızda ki taşımak istediğiniz klasörü .RAR hâline getirmenizdir. Peki ya klasör nasıl .RAR’lanır(Sıkıştırılır)?

İlk olarak .RAR’lamak yani Sıkıştırmak istediğimiz dosyaları bir klasöre atmak için yeni bir klasör oluşturuyoruz.

Eğer bilgisayarınızda yeni bir klasörü nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız “Bilgisayar da Yeni Klasör Nasıl Oluşturulur?” isimli içeriğimizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz ve bu sayede bilgisayarınızda yeni bir klasörü nasıl oluşturabileceğinizi öğrenebilirsiniz.


Yeni oluşturduğumuz klasörün içerisine sıkıştırmak istediğimiz dosyayı klasörün içerisine atıyoruz.


Klasörümüzün içerisine sıkıştırmak istediğimiz dosyaları attıktan sonra, Klasörümüze “Sağ Tıklıyoruz” ve ardından aşağı kısımdan “Arşive Ekle (Klasör ismi).rar” yazısına tıklıyoruz ve .RAR’lama yani Sıkıştırma işlemini başlatıyoruz.


Ve karşınızda .RAR’ladığımız yani sıkıştırdığımız .RAR dosyası.

Görüş ve düşüncelerinizi bizimle paylaşmaktan çekinmeyin. 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu