Kompozit Malzeme Nedir? Kullanım Alanları? Nasıl üretilir?

Kompozit malzeme en az iki adet farklı malzemenin makro boyutta birleşerek oluşturduğu yeni malzemeye denir. Kompozitin üretimindeki amaç, tek, birbiri içinde çözünmesi mümkün olmayan malzemelerin kullanım alanlarına uygun olarak özelliklerini verebilecek bir duruma getirmek adına yeni özellikler katmaktır.

 

Kompozitler Nerelerde Kullanılır?

 

Kompozitler; havacılık, cihaz, otomotiv, tarım, inşaat, sivil altyapı, inşaat, aşındırıcı ortamlar, elektrik ve deniz alanlarında kullanılmaktadır.

Havacılık alanında kompozitler, ticari, sivil ve askeri havacılık uygulamalarında kanat, gövde, perde ve diğer uygulamalar için kullanılmaktadır. Cihazlarda kompozit; ev aletleri, elektrikli el aletler, iş ekipmanları ve diğer birçok uygulamada çerçeveleri, ekipman panelleri, kulplar ve kaplamalarda kullanılmaktadır. Beyaz eşya endüstrisinde kompozitler; yıkayıcı, kurutucu, buzdolabı, dondurucu, fırın, bulaşık makineleri, kontrol panelleri, kulplar, düğmeler, havalandırma çıtaları, yan kaplamalar, motor muhafazaları, tekmelikler ve diğer birçok bileşen için kullanılmaktadır.

Sivil altyapılarda kompozit uygulamaları arasında binalar, yollar ve köprüler bulunur. İnşaat alanında kompozit; armatür, kapı, duvar paneli, çatı kaplama, pencere çerçeveleri, kalıplama, makyaj lavaboları ve hatta yüzme havuzları dahil olmak üzere ev ve ofis mimari bileşenleri için birçok geleneksel malzemenin yerini almaktadır.

Aşındırıcı ortamlarda kompozitler; kimyasal işleme tesisleri, kâğıt hamuru ve kâğıt dönüştürme, petrol ve gaz rafinerileri ve su arıtma tesisleri gibi aşındırıcı ortamlardaki uygulamalar için idealdir. Yaygın uygulamalar arasında fanlar, ızgaralar, tanklar, kanallar, davlumbazlar, pompalar ve dolaplar bulunur.

Korozyon direnci ve hafiflik özellikleri ile Denizcilik kompozit uygulamaları, askeri, ticari ve eğlence amaçlı tekneler ve gemiler için tekne gövdelerini, perdeleri ve diğer bileşenleri içerir.

 

Kompozit Malzemelerin Özellikleri

Kompozit malzeme farklı kimyasal ve fiziksel özelliklere sahip olan iki malzemenin birleşimidir. Kompozit malzemeler bir araya geldiğinde belirli bir işi yapmak adına özelleştirilmiş bir malzeme haline gelir. Bunu örnek olarak daha güçlü, daha hafif ya da elektriğe dayanıklı bir malzeme verilebilir. Kompozit malzemeler güç ve sertliği arttırabilirler. Kompozit malzemelerin diğer malzemelere oranla daha fazla kullanılmasının nedeni temel malzemelerin özelliklerini iyileştirmelere ve bunun yanında pek çok durumda daha fazla uygulanabilir olmalarıdır.

 

Kompozit Malzemenin Kullanım Avantajları Nelerdir?

Kompozit malzemelerin kullanımının pek çok avantajı bulunur. Kompozit malzemelerin avantajları aşağıda listelenmiştir.

·         Tasarımları esnektir

·         Düşük bir ağırlığa sahiptir

·         Dayanıklıdır

·         Metale kıyasla daha düşük maliyete sahiptir

·         Çeşitli kimyasal maddelere karşı direnç gösterebilir

·         Elektrik yalıtımı yapar

·         Darbelere karşı yüksek dayanma gücüne sahiptir

 

Neden Kompozit Malzeme Kullanılır?

Kompozit malzemeler, 20. yüzyılın ortalarında gelecek vaat eden bir mühendislik malzemesi olarak modern teknoloji adına yeni umutlar sağlayan bir ürün olarak ortaya çıkmıştır.

Kompozit malzemelerin hafif olması diğer malzemeler yerine kullanılmasının temel nedenlerinden biridir. Kompozit malzemeler diğer malzemelere kıyasla daha hafif olmasına rağmen çok daha dayanıklıdır. Bu da kompozitleri yapısal amaçlar adına mükemmel kılar. Kompozit malzemeler diğer malzemelere kıyasla tek malzemelerde bulunmayan pek çok özelliğe sahiptir.

 

Kompozit Malzemelerin Kullanım Alanı

Kompozit malzemeler hemen hemen her endüstri alanında kullanılmaktadır. Kompozit malzemeler geleneksel mühendislik malzemelerinden çok daha dayanıklıdır. Kompozit malzemelerin kullanım alanları aşağıda listelenmiştir.

·         Havacılık yapıları

·         Altyapı çalışmaları

·         Elektrikli ekipmanlar

·         Borular

·         Evler

·         Rüzgar enerjisi

·         Otomotiv

Kompozitler mekanik özellikleri dışındaki işlevleri için de kullanılmaktadır. Pek çok kompozit malzeme iyi ileten ve yalıtan belirli manyetik özelliklere sahip olacak şekilde tasarlanmıştır. Kompozitler adına bu oldukça önemli ve kullanışlı bir özelliktir. Bu tarzdaki kompozitler güneş pilleri, sensörler, lazerler ve dedektörler üzerindeki kaplamalarda kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu