Kudret narı ile reflü tedavisi mümkün mü? Kudret narı faydaları nelerdir?

Kudret narı ile reflü tedavisi mümkün mü? Kudret narı faydaları nelerdir?
Kudret narı ile reflü tedavisi mümkün mü? Kudret narı faydaları nelerdir?
2 Haziran 2021

Turuncu meyveleriyle dikkat çeken kudret narı ile ilgili yazdığımız bu yazıda öğrendikleriniz çok işinize yarayacak. Kudret narının faydaları nelerdir? Kudret narının şuruplarda kullanıldığını biliyor muydunuz? Kudret narı ne işe yarar? Görüntüsü gibi lezzetiyle de çok sevilen kudret narı macunu nasıl yapılır? Kudret narı yağı faydaları nelerdir? başlıkları ile sınırlı kalmadık. Kudret narı ile reflü tedavisi mümkün mü? Sizler için bunu araştırdık ve reflüye iyi gelen kür tarifleri derledik. Keyifli okumalar dileriz.

Reflü ile ilgili genel bilgiler

Reflü günümüzde sıkça yaşanan sağlık problemlerinden biridir ve dikkat edilmediğinde çok can yakıcı hale gelmektedir. 

Reflü nedir?

Reflü, mide içeriğinin yani asidik yapının mideden yemek borusuna doğru geri gelmesidir. Hastalar genellikle mide ve yemek borusunun yanması şikayeti ile uzmana başvurmaktadırlar. Bazen midedeki asit ağza kadar çıkabilir. Acı su veya tüketilen gıdaların tekrar ağza gelmesi durumu gözlemlenebilir. Sıklıkla reflü yemeklerden sonra görülür. Reflü tüm dünyada sıkça rastlanan bir mide rahatsızlığıdır. Yapılan araştırmalarda ülkemizdeki toplumun %20’sinde reflü hastalığı saptanmıştır.

Reflü belirtileri nelerdir? 

Reflü şikayetlerini arttıran sebeplerden en önemlisi beslenme tipidir. En başta alkol olmak üzere uzak durulması gereken yiyecek ve içecekler vardır. Örneğin baharatlı yiyecekler, yağlı gıdalar, çikolata ve hatta taze sıkılan meyve suları bile reflü şikayetlerini arttırabilir. Reflünün belirtileri ise;

 • Mideden boğa kadar yayılan özellikle yemeklerden sonra oluşan yanma
 • Mide asiti ve tüketilen gıdaların ağza gelmesi
 • Yutma güçlüğü, ağrılı yutkunma
 • Nadir görülse de geğirti ve hıçkırık, bulantı ve kusma
 • Öksürük, boğaz ağrısı
 • Ses kısıklığı

Reflü sadece midede görülmez. Yemek borusu, bağırsak, ağız ve boğaz reflüsü de sıkça rastlanılan reflü çeşitlerindendir.

Reflü neden olur? 

Reflüye neden olan en temel etkenin yemek borusunun uzunca süre, fazla miktarda mide asiti ile teması olduğu bilinmektedir. Bu temas sonucunda yemek borusunda hasarlar oluşur ve yanma şikayetleri ortaya çıkmaktadır. Bu hasarlar sonucunda yemek borusunun mideye bağlanan alt kısmındaki kas yapısı mide asidinin yukarı kaçmasını engelleyemez hale gelir. Bu kaslar hasar sonucunda sık aralıklar ile gevşer ve mide asidi yemek borusuna doğru kaçmaktadır.

Reflü nasıl geçer? 

Reflü şikayetlerinin geçmesi için uzmanlar birçok öneride bulunmaktadır. Uzmanların önerileri ise şu şekildedir;

 • Yastık seçimi reflü için oldukça önemlidir. Başın yüksek olması mide asitinin yemek borusuna hatta ağza çıkmaması için gereklidir. Yüksek yastıkta yatmanız en sağlıklı seçimlerden biridir.
 • Fazla yemek yemek mide basıncını arttığından dolayı reflü şikayetlerinizi şiddetlendirir. Yemeklerde aşırıya kaçmayın. Az miktarda ve sık yemek yemeniz daha uygun olacaktır. Yemekleri yavaş yemeye özen gösterin ve iyice çiğneyin böylece mideniz oldukça rahat edecektir.
 • Kızartma ve fast food yiyecekleri tüketmekten kaçının. Çünkü midede bu yiyecekler daha uzun süre kalırlar ve reflü şikayetleriniz artar.
 • Çikolata tüketmemenizde fayda var. Nedeni ise çikolatanın içindeki maddeler yemek borusundaki kasları gevşetir bunun sonucunda daha fazla mide asiti ile temas edip yanma şikayetlerinizi arttırır.
 • Kahve ve çay gibi kafeinli içecekler reflü olma riskini arttırmaktadır.
 • Çok baharatlı yiyeceklerin yanı sıra turşu ve sirke tüketmemelisiniz. Bu tarz besinler mide asitinin içeriğini güçlendirir ve yanma hissi artar. Aynı şekilde kola, gazoz ve alkol gibi asitli içecekler de yanma şikayetini arttırmaktadır.
 • Sıvı tüketimini yemeklerde değil öğün aralarında almak mide basıncınızı dengeler.
 • Yemek yedikten en az 1 saat sonra yatmak sindiriminiz için oldukça faydalıdır.
 • Kilo almak reflü için sakıncalıdır. Şişmanlık reflü şikayetlerini ve riskini arttırmaktadır.

Sigara tüketimini azaltmak, stresten uzak durmak gibi olumsuz etkilerden uzak durmanızı her hastalıkta olduğu gibi uzmanlar reflü hastalığında da önermektedir.

Kudret narı ile reflü tedavisi mümkün mü?

Kudret narı nedir?

Kabakgiller familyasına ait olan bu tropik iklim bitkisi, en çok Amazon havzasında, Karayip Adalarında doğal olarak yetişir. Şarmaşık formunda olan kudret narı yaz aylarında çiçek açmaktadır. Yelpaze şeklindeki dişli yapraklara sahiptir ve çiçekleri sarı renktedir. Kudret narının erkek ve dişi çiçeklerinin ayrı saplarda bulunduğunu biliyor muydunuz? Hamken yeşil renkte olan kudret narı meyvesinin öz suyu acıdır. Olgunlaştıkça kırmızı-turuncu renge döner. Pütürlü yüzeye sahip olan bu bitki olgunlaştıkça çok sayıda renkli çekirdekleri ortaya çıkmaktadır. Tohumları yani çekirdekleri gıda ve ilaç olarak kullanılmaktadır. Latincede ısırma anlamına gelen kudret narının yerel adı acı kavun, acı kabak, balsam elması, balsam armudu olarak bilinmektedir.

Kudret narı ile reflü tedavisi mümkün mü?

Kudret narının faydaları nelerdir?

Yıllık bir bitki olsa bile zor elde edilen kudret narının birçok faydası bulunmaktadır. Görüntüsüyle beğenileri topladığı gibi tüketildiğinde görülen faydalarıyla da oldukça tercih edilen bir bitkidir. Kudret narının faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Bağışıklık sisteminizi güçlendiren kudret narı yakalanacağınız hastalıklardan daha çabuk iyileşmenizi sağlar. Özellikle enfeksiyon hastalıklarına karşı direncinizi arttırır. İçeriğindeki C vitamini ile hastalıklara karşı antioksidan özelliği ön plandadır.
 • Kudret narı, göz sağlığı için gerekli olan bileşimleri içerir. Bu bileşimler aynı zamanda görme keskinliği ve gece görünüşü arttırır. Yaşlanmanın etkisiyle oluşabilecek rahatsızlıklara karşı önemli bir role sahiptir.
 • Astım, bronşit ve nezle gibi solunum problemleri içeren hastalıkların semptomlarını azaltır. Solunum kolaylığı sağlamak için en uygun besindir.
 • Kudret narı kan pıhtılaşmasındaki dengeyi sağlayan önemli bir yere sahiptir. K vitamini bakımından zengin olan kudret narı, vücut boyunca kalsiyum dağılım dengesine yardımcı olur. Kemik yoğunluğunu arttırır, kemik kırığı riskini düşürür. Kadınlarda menopozdan sonra oluşan osteoporozu önler.
 • Cilt rahatsızlıkları içinde sıkça tercih edilen kudret narı, anti bakteriyel özelliği sayesinde sedef, mantar gibi enfeksiyonlu cilt hastalıklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Kudret narının kalorisi düşük olsa da lif, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Hazımsızlığı giderir ve kabızlığı önler. (Kudret narının 100 gramında 17 kalori bulunur.) Yağ depolanmasını azaltır ve kilo vermeye yardımcı olur. Glikojen sentezini arttırır.
 • Bağırsak kurtlarına karşı savaşır ve bağırsak boşaltıcı özelliği de bulunmaktadır.
 • Hemoroid yani basur şişliklerini indirdiği ve semptomları azalttığı bilinmektedir.
 • Kadınlardaki kısırlık tedavisinde tercih edildiği bilinmektedir.
 • Alternatif tıpta oldukça popüler olan kudret narı, diyabet için sıkça tercih edilmektedir. Kan şekeri düzeylerini düşürmek için kullanılmaktadır.
 • Kudret narı, serbest radikal dediğimiz yaşlanmayı hızlandıran ve birçok hastalığa sebep olan sağlıklı hücreleri bulur ve yok eden hücrelerle savaşır. Yaygın hastalıkları önlemede ve iyileştirmede oldukça etkilidir. Aynı zamanda kanserli hücreleri iyileştirme konusunda ilerlemeler kaydetmiştir.
 • Damar sertliğini, plak oluşumunu önleyen kudret narı, kötü kolesterol seviyesini düşürmektedir. Damar tıkanıklığını önlediği ve bu sayede kalp krizi, inme gibi riskleri ortadan kaldırdığı bilinmektedir.

Kudret narı ile reflü tedavisi mümkün mü?

Kudret narı neye iyi gelir?

Kudret narının birçok faydasının olduğunu öğrendik. Alkolün oluşturduğu karaciğer hasarlarını ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Bağırsakları temizler, mesanenin işleyişini iyileştirir ve düzenler. Günde 1 bardak kudret narı suyu tüketmek bu problemlere oldukça iyi gelecektir. Bir hafta boyunca sürekli tüketmek karaciğer yetmezliğine karşı koruma sağladığı bilinmektedir.

Saç bakımında fazla bilinmeyen bir yöntem olsa da saçlar için çok faydası bulunmaktadır. Saçın ömrünü uzatarak bozulan sağlığına kavuşturur. Kepek, saç kırıkları, kuru ve kaşıntılı saç derisi için kudret narı doğal bir ilaçtır. Yoğurtla karıştırarak kullanacağınız kudret narı, saçlarınıza parlaklık kazandırır. Saç dökülmesi, zor taranan ve hatta erken beyazlamış saçlar için şifa kaynağı olana kudret narı, yağlı saçlara sahip kişiler tarafından daha sık tercih edilmektedir.

Günlük enerji elde etmek için tüketebileceğiniz kudret narı, sizi gün boyu zinde tutar ve hastalıklara karşı direnci arttırır.

Kudret narı ile reflü tedavisi mümkün mü?

Kudret narı nasıl kullanılır?

Şifa kaynağı olarak bilinen kudret narı meyveleri taze olarak tüketilebilirken macun ve yağı da tüketilmekte, tohum yani çekirdekleri de kullanılmaktadır. İçeriğindeki vitamin, mineral, lif ve elementler sayesinde mide ve bağırsaklar için büyük önem taşıyan kudret narı kullanım alanlarından bahsetmek istiyoruz.

Kudret narı şurubu 

Aktarlardan ve internetten kolayca temin edebileceğiniz kudret narı şurubunu leke ve cilt enfeksiyonları için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda uyuz, kaşıntı gibi şikayetlere iyi gelmektedir. Sedef, saçkıran ve mantar hastalığı çeşitleri tedavisinde kullanılabilir. Kudret narı şurubu için doktora danışılmalıdır.

Kudret narı macunu 

Kudret narı, vücuda enerji veren ve cinsel performansı arttıran doğal bir macundur. Kısırlığa iyi geldiği yönünde görüşler vardır. Mide hastalıklarının tedavisinde oldukça fazla tercih edilmiştir. Besleyici bir macun olan kudret narı macununun balla hazırlandığı için yara iyileştirme etkisi bulunmaktadır. Bağırsak tembelliği ve mide sorunları tedavisi için 30 gün kullanımı büyük önem taşımaktadır. Kudret narı çekirdekleri çıkarılır ve meyve püre haline getirilir. Cam kavanozun içerisine konduktan sonra bal ve zeytinyağı ilave edilir. 40 gün bekletilir ve kullanıma hazır hale gelir.

Kudret narı yağı 

Kudret narı meyvesinden elde edilen kudret narı yağı şifalarını saymakla bitmiyor. Ürünü günlük olarak sabah tüketimi tercih edilmektedir. Cilde ve saçlara masaj yaparak uygulanması sonucunda parlaklığa kazanacak ve dökülmesi bitecektir. Kadınlarda üreme yollarındaki iltihap ve enfeksiyon oluşumunu önlemektedir.

Kudret narı ile reflü tedavisi mümkün mü?

Kudret narı zararları nelerdir?

Kudret narının ham meyvesinin, yağının, macunun ve şurubunun uzun süreli ve aşırı kullanımı sonucunda ciddi ve tehlikeli olabilecek yan etkilere neden olmaktadır. Kudret narının olası yan etkileri;

 • kalp ritmi bozukluğu
 • karın ağrısı ve ishal
 • baş ağrısı
 • ateş

Hamilelerin doktorlarına danışmadan kullanmaları sakıncalıdır.

Kudret narı ile reflü tedavisi mümkün mü?

Reflüye iyi gelen kudret narı çayı nasıl hazırlanır?

Kudret narı çayını hem taze hem kurutulmuş formunda elde edebilir, tüketebilirsiniz. 2 yemek kaşığı taze kudret narı yaprağı ince dilimler şeklinde doğranır, 10 dakika demlendikten sonra süzerek tüketebilirsiniz. Eğer kurutulmuş kudret narı çayı kullanacaksanız 2-3 çay kaşığı kurutulmuş yaprak yeterli olacaktır. 10 dakika demlenip süzerek tüketilir.  Reflü şikayetlerinizi giderirken, hazmınızı kolaylaştıran bu çay kabızlığa da oldukça fayda sağlamaktadır. Sadece reflü değil ülser, gastrit gibi mide hastalıkları ve bağırsak hastalıklarına iyi gelmektedir.

Kudret narı ile reflü tedavisi için tarifler

Reflü tedavisi için birbirinden kolay ve faydalı olan bu tarifler, aynı zamanda çok etkilidir. Düzenli ve doktor kontrolünde kullanmanız sonucunda kesin sonuç alabilirsiniz. Dilerseniz tariflerimize geçelim.

Kudret narı yağı ile kantaron yağı karışımı

Reflüye iyi gelen bitkilerden en çok bilineni kantaron yağıdır. Reflüsü olan bir kişi 1 çay kaşığı kantaron yağı ve 1 çay kaşığı kudret narı karışımını biraz bal ile tatlandırıp tükettiğinde son derece faydalı olacaktır. Aç karnına tüketeceğiniz bu karışımı 2 günde 1 kez tüketimi yeterli olacaktır. Yanma hissini yatıştıran bu yöntem ile rahat ve sıkıntısız bir gün geçirebilirsiniz.

Kudret narı ile papatya çayı tarifi

Midenin fazla gazını alacak olan papatya çayı ve midenin ürettiği aşırı asidi ortadan kaldıran kudret narı ile olan bu tarifimizi mutlaka denemek isteyeceksiniz. Bir bardak suya birkaç tutam papatya ve 1 kaç tutam kudret narı kurusu atılır ve kaynatılır. 10 dakika kadar demlenen çayı bal ile tatlandırabilirsiniz. Günde 1 kez tüketeceğiniz bu çay ile reflü şikayeti olmadan bir gün geçirebilirsiniz. Bu çay ile aynı zamanda yanma hissine bağlı olarak oluşan vücuttaki kasılmalarda ortadan kalkabilir.

Kudret narı ile karaağaç çayı tarifi

Alternatif tıp uzmanlarının önerdiği bu çay, midenizi yatıştırır ve mide zarı ile yemek borusu arasına bir tabaka oluşturarak reflü semptomlarını hafifletir. Yemek borusunda koruyucu katman oluşturan bu çay ile kudret narı birleştiğinde etkilerine inanamayacaksınız. 2 yemek kaşığı karaağaç tozunu 2 yemek kaşığı kudret narı kurusunu 3 su bardağı su ile demleyin. 2-3 dakika demlendikten sonra tüketebilirsiniz. Tadını acı bulursanız bal ile tatlandırabilirsiniz. Günde 1 kez içeceğiniz bu çay ile midenizi rahatlatabilir, reflü ile daha iyi mücadele etmeyi sağlayabilirsiniz.

Kudret narı ile meyan kökü çayı tarifi

Meyan kökü, kudret narı gibi reflü ve ülser tedavisinde sıkça başvurulan yöntemlerden biridir. Sindirime yardımcı olan ve mideyi rahatlatan meyan kökü çayı ile reflü şikayetlerinizi hafifletebilirsiniz. Ancak sürekli ve fazla tüketimi böbreklere zarar verdiği için dikkatli kullanılmalıdır. 1 su bardağı kaynamış suya 1 çay kaşığı meyan kökü, 1 çay kaşığı kudret narı attıktan sonra 5-10 dakika demleyin. Yemeklerden sonra haftada 1 kullanımı midenizi maksimum seviyede rahatlatacaktır.

Kudret narı ile hatmi çiçeği çayı tarifi

En etkili yöntemlerden biri olan hatmi çiçeği çayı hem sindirim sistemi hem de üst solunum yolu hastalıkları için önemli bir besindir. Midede oluşan kasılmaları hafifletir ve engeller. Koruyucu bir tabaka oluşmasını sağlayan hatmi çiçeği ile hazırlanan kudret narı çayı ağrı ve yanma hissini giderir. 2-3 tatlı kaşığı hatmi çiçeği (köküyle birlikte kullanılması daha etkilidir) 2 tatlı kaşığı kudret narı çayı ile birlikte 1 su bardağı su ile demlenir. Yemeklerden sonra tükettiğinizde hazmınıza yardımcı olacaktır.

Kudret narı ile zeytinyağı macunu tarifi

1 adet olgunlaşmış kudret narı meyvesinin çekirdeklerini çıkarın ve meyveyi küçük parçalara ayırın. Parçaladığınız kudret narını kavanoza koyun ve üzerine 1 su bardağı zeytinyağı ekleyip karıştırın. Elde edilen macunu sade olarak tüketebileceğiniz gibi bal ekleyerek de tüketebilirsiniz. Bu tarifi zeytinyağı olmadan da hazırlamanız mümkün. 1 adet kudret narını çekirdeklerinden ayırın ve meyveyi parçalara ayırıp kavanoza koyun. 1 su bardağı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Karışımı 1 ay beklettikten sonra sulanmış halde her sabah karıştırıp aç karnına 1 tatlı kaşığı tüketmeniz reflünüze oldukça iyi gelebilir.

Kudret narı ile reflü tedavisi mümkün mü?

Reflü ve kudret narı ile ilgili merak edilen sorular

Sizler için kudret narı ve reflü hakkında en çok sorulan ve merak edilen soruları derledik. Dilerseniz sorulara göz atalım.

Reflüye iyi gelen yiyecekler hangileridir?

Reflü diyet listesinde ilk sırada lif açısından zengin gıdalar bulunmaktadır. Elma, muz, brokoli, havuç ve fasulye reflüye fayda sağlayan yiyeceklerdendir.

Bebeklerdeki reflü için kudret narı tüketimi sakıncalı mıdır?

Bebeklerdeki reflü daha çok 1 yaşına kadar ortaya çıkmaktadır. Ortalama 15. ayda ortadan kalkan reflü problemi için kudret narı bebeklerde kullanılması uzmanlar tarafından önerilmemektedir.

Reflü hangi hastalıklara yol açar?

Mide asit içeriğinin yakıcı etkisi ile ortaya çıkan tahrişler sonucu yemek borusu iltihabına, sindirim kanalı kanmalarına yol açabilir. Aynı zamanda yemek borusu kanserine yol açabilmekle birlikte akciğere mide asiti kaçması sebebiyle zatürreye yol açabilir. Ancak hafif derecedeki reflüde herhangi bir tehlike söz konusu değildir.

Kudret narı reflüye iyi gelir mi?

Eskiden beri büyüklerimiz ve alternatif tıpçılar kudret narının ülser, gastrit ve reflü gibi mide hastalıklarda önemli etkiye sahip olduğunu belirtmektedirler.

Kudret narının mideye faydaları nedir?

Sindirim sistemi fonksiyonlarını düzenleyen kudret narı, mide ve bağırsakla olan hastalıkları önler, tedavi eder. Ülser, reflü, gastrit, kabızlık gibi sorunları giderir. Mide ve bağırsakta bakteri üremesini önleyen kudret narı, bu tür rahatsızlıkları tedavi eder.

Zeytinyağlı Kudret Narı ne kadar dayanır?

Kudret narı birkaç hafta bekletildikten sonra ancak yumuşar ve zeytinyağı ile kullanabilecek kıvama ulaşır. Bu dönemde arada çalkalamanız ve kavanozun havasını almanız gerekmektedir. Süresi kesin belli olmamakla birlikte 6 ay kadar bekleyebildiği bilinmektedir.

Kudret narı kalbe zararları nelerdir?

Bilinen birçok faydasının yanı sıra zararları da bulunmaktadır. Çok tüketilmesi halinde karın ağrısı, ishal, kalp ritminde düzensizlik yapabilir.

Hazırlanan kudret narı nasıl muhafaza edilir?

Kudret narını serin ve kuru ortamlarda saklayabilirsiniz. İçerisindeki zeytinyağı ve bal bulunduğu için buzdolabında içerik donabilir.

Zeytinyağlı kudret narı nasıl yenir?

Hazırlanan karışımı bal ekleyerek ya da sade şekilde, günde 1 tatlı kaşığı tüketilmelidir.

Kudret narı hamilelikte kullanılır mı?

Kudret narının hamilelik döneminde tüketimi ile ilgili yeterli çalışma olmadığı için hamilelerin kudret narı tüketmesi önerilmemektedir.

Önemli Uyarı: Burada belirtilen sağlık bilgileri, maske tarifleri, kür tarifleri ve bilimum detaylar internet ortamından derlenmiştir. Doktor tavsiyesi değildir. Genel bilgiler olup doğruluğu teyit edilmemiştir. Bu tür tariflerin her vücutta düzenli ilaç kullanımı, çeşitli hastalıklar, vücut hassasiyetleri veya aşırı kullanımlar sebebiyle farklı sonuç verebileceği unutulmamalıdır. Dolayısıyla doktor kontrolü ve doktorunuzun vereceği miktarlar dışında bu tür tarif veya kürleri kullanmamanız tavsiye edilmektedir.  Sitemizde yer alan bilgiler reçete değildir. Tavsiye niteliği taşımaz. Yine de burada yazan bilgilerden ötürü kullanımlardan doğabilecek zararlardan kişinin kendisi sorumlu olup cemre.com internet sitesi ve yazarları sorumlu tutulamaz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri