Kuru ciltlere cilt bakımı nasıl yapılır? Kuru ciltler için cilt bakımı önerileri

Cilt kuruluğunda pek çok etken bulunmaktadır. Bunlardan bazıları güneş ışığına yanlış şekilde maruz kalmamız ya da gün içerisinde yeterli su içmememiz ve doğru bakım ürünleri kullanmamızdan kaynaklıdır. Kuru cilt nedir? Kuru cilt nasıl temizlenir ve bakımı nasıl yapılır? İşte detaylar…

İçindekiler

Cildimiz neden kurur?

Hava durumuna göre, soğuyan havalarda, ısınma biçiminiz ve çok sıcak banyo yapmak, cildi kurutan nedenler arasında yer almaktadır. Kullanmış olduğunuz sabun ve parfümlerin içeriğinde ki maddeler ve alkol türü temizleyici ürünler ve bütün bunlara ek olarak, az su içmek cildinizin kurumasına neden olmaktadır.

Kuru cilt nasıl temizlenir? 

Kuru cilt tipleri için en önemli ürün, her zaman için nemlendiricilerdir. Nemlendiriciler, diğer kullanmış olduğumuz, ürünler içerisinde mutlaka bulunmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Cilt temizliğinde ise, içeriğinde losyon veya süt içeren ürünlere öncelik tanınmasa gerekmektedir. Kuru ciltler, görünüş itibariyle solgun ve mat cilt tipine sahiptir. Bu görünüm nem oranının düşük olmasından kaynaklanmaktadır. Seçeceğiniz yüz temizleyicilerin yapısında yüksek ora faktörüne sahip ve cildinizin ışıltısını tekrar kazandırmaya yönelen tipte olması önemlidir. En büyük yaptığımız yanlışlardan birisi de, cilde sert davranmaktır. Bu işlemi gerçekleştirirken cildinize karşı kibar ve dairesel hareketlerle, masaj yaparak nemlendiriciyi yedirmek gerekmektedir.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Cilt kuruluğu belirtileri nelerdir?

Kuru cilt tanımı, ciltte görülen pul pul dökülme, cildin bölge bölge ya da komple soyulması, sık kaşıntılar yanında ciltte beliren ince çizgiler ve gözle görülür çatlaklar  olması halidir. Kuru cildin en büyük dezavantajı gün içerisinde defalarca nemlendirseniz bile, cildinizin hala kuru kalmasıdır. Duşta tercih edilen yanlış uygulama yöntemleri, örneğin çok sıcak suyla duş almak ve buz gibi suyla duş almak gibi tercihler, cildinizde gerginliğe ve kaşıntı oluşmasına neden olmaktadır. Bu durum kış ayazının çok olmasından da kaynaklı olarak cilt problemlerini artırmaktadır.  

Kuru cilt, karma ve yağlı cilde göre yağ oranı alt seviyelerde bulunan cilt tipidir. Ek olarak kuru cilt nemi kuvvetlice çektiği için nemi tutamamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken cilt tipiniz kuru olmasından kaynaklı, gün içerisinde en az iki litre su tüketmek, beslenme düzenine dikkat etmek, parfüm, alkol ve sabun içeriğine bakmadan satın alma işlemleri gerçekleştirirsek cildimizin daha çok kurumasına neden olabiliriz. Kuru cilt tipleri, neme doğru şekilde doyurulmadığından cilt üzerinde kırışıklıklar oluşmasına ve ince çizgiler çıkarak kırışıklıkların oluşmasına sebep olmaktadır. Bu cilt tipinde cilt sıkı olduğundan gözeneklerde bu oranda sıkı olmakta ve sivilceler genellikle görülmemektedir. Kuru cilt bakımında uygulama aşamalarını sırayla ve doğru biçimde uygulamak oldukça önem arz etmektedir.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için nemlendirme

Kuru ciltlerin ilk altın kuralı doğru nemlendirici seçebilmektir. Nemlendiricileri dilerseniz evde farklı tariflerle jel ya da krem kıvamında hazırlayıp, kullanmanız da mümkündür. Bazı markaların ürünleri kuru cildinizin neme doymasında ve cildinizin nemi harika bir şekilde çekmesini sağlayabilmektedir. Bu ürünlerden bazıları Sephora’da bulunmaktadır. Doğru uygulama adımlarına uyulduğu taktirde cildinizde nemden kaynaklı ağırlık hissi ya da cıvık yağ hissi görülmemektedir. Sephora ürünleri içerisinde hem hassas hem kuru cilt tipine sahipseniz bu tarz narin ürünler de bulunmaktadır. Ek olarak sabah ve akşam cildinizi nemlendirme ürünleri bulunmaktadır. Bu ürünlerin kullanımları birbirinden farklıdır. Hangi cilt bakım işlemine başlarsanız başlayın, ilk olarak cildi derinlemesine temizleme işlemiyle başlamak önemlidir. Eğer cildinize nem takviyesi yetersiz geliyorsa, kuru cilt tiplerine uygun pek çok seçenekte maske piyasa da bulunmaktadır. Bu maskelerden cildinize en doğru olanı seçerek ve ek olarak cilt tipinize uygun yağ ve serum ürünleri ile destekleyebilirsiniz.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru ciltler için serum önerisi

Hyaluronik asit içeren nemlendiricileri kuru cildiniz için tercih edebilirsiniz. Hyaluronik asit tam bir kuruluk karşıtıdır ve yüzünüzde kuruluktan kaynaklı oluşan kırışıklıklar azaltmak ve ince çizgileri yok etmede birebirdir. Ek olarak sadece hyaluronik asit bu bakım için yeterli değildir. Başka ürünlerle desteklemeniz gerekmektedir.

La Roche Posay’in Hyalu B5 serumu kuru cilt tipinize oldukça iyi gelecektir ve hyaluronik asit ve B5 sayesinde cildinizin eskisinden daha sağlam olmasına ve kuruluğa bağlı olarak oluşan kırışıklık ve ince çizgiyi önlemeye cildinizin sıkılaşarak dolgun bir cilt görünümüne erişmesini sağlamaktadır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için türk kahvesi maskesi

Türk kahvesi telveleri cildin nefes almasına birebirdir. Bu tarifimiz oldukça doğal malzemelerden oluşmaktadır. Bu maske tarifi için malzemeler:

 • 8 çorba kaşığı süt
 • 4 yemek kaşığı türk kahvesi
 • 1 çorba kaşığı kadar limon suyu
 • 1 adet kap

Türk kahvesi maskesi uygulanışı:

Bütün malzemeleri aynı kap içerisinde güzelce karıştırınız. Ardından cildinizi cilt temizleme ürününüz ile temizlemenizin ardından elinizle ya da bir fırça ile yüzünüze kibarca dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Bu maske yaklaşık 15 dakika yüzünüzde bekledikten sonra ılık su ile nazikçe durulanması gerekmektedir. Durulama işlemi sonunda ayna da yüzünüzü incelerken cildinizin ışıldadığını ve pürüzsüzleştiğini göreceksiniz.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için karbonat maskesi

Karbonat maskesi kuru ciltler için doğru uygulandığından harika bir maskedir. Karbonat maskesi malzemeleri:

 • 1 çorba kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 adet kap

Karbonat maskesi uygulanışı:

Bu iki malzemeyi bir kap içerisinde özdeşleşene kadar karıştırıyoruz. Bu tarif yüze dairesel hareketlerle uygulanan masaj ile sürülmektedir ve göz çevresine asla sürülmemesi gerekmektedir. Bu karışım peeling olarak da geçmektedir. Bu maske aynı zamanda cildinizde bulunan ölü hücrelerden arındırarak cildinizin nefes almasını sağlamaktadır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için zerdeçal maskesi

Zerdeçal kuru ciltler için birebir olan doğal ürünlerden birisidir. Aynı zamanda bakteri karşıtı olması ve aknelere de oldukça iyi gelmesiyle tanınmaktadır. Zerdeçal maskesi için malzemeler:

 • 1 (Bir) çorba kaşığı zerdeçal
 • Bir miktar su
 • Bir adet kap

Zerdeçal maskesi uygulanışı:

Bütün malzemeleri bir kap içerisinde karıştırınız. Suyu göz kararı ile dökmeniz gerekmektedir. Ortalama bir çorba kaşığı zerdeçala ılık suyu kulak memesi kıvanına gelinceye kadar dökerek karıştırınız. Cildinize bir fırça yardımı ile ya da dairesel hareketlerle masaj yaparak uygulayınız. Bunun ardından ılık su ile cilt temizlenmektedir.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru ciltlere özel maskeler

Yüz maskeleri hafta da bir uygulanış için uygundur. Günlük olarak kullanmak cildinizde farklı reaksiyonlara yol açabilir ve eğer bu tarz bir durumla karşılaştıysanız dermotologtan yardım almanızı öneririz. Eğer içerisi oldukça besleyici ve güçlü ise hafta en fazla üç kez bakıma müsaittir. Kuru ciltler için maskeler nem oranına doyurulmuş içeriklerden oluşmaktadır. Aynı zamanda cildi de iyice beslemektedir. Böylece cildinizde kuruluktan meydana gelen kırışıklık, kızarıklık ve solgunluk önüne geçmektedir.  

Piyasa da kuru ciltlere uygun nem bombası kâğıt maskeler satışa sunulmaktadır. Bu maskeleri hafta içerisinde en fazla üç kez olmak üzere cildinize uygularsanız, cildiniz ışıltılı, nemli ve canlı görüntüye kavuşacaktır.

Bir maske normal şartlarda cildinizin bir haftalık nem ihtiyacını doyurmaktadır. Fakat cildiniz aşırı kuru ise en fazla haftada üç kez uygumanızı önermekteyiz.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru ciltler için peeling önerisi

Kuru ciltler, karma ve yağlı ciltlerle karşılaştırınca içerisinde en çok ölü deri barındıran cilt tipidir. Hatta ölü deri tabaka halindedir. Kuru cilt tipleri için piyasa da pek çok ürün mevcuttur. Bu ürünleri doğru bir biçimde uygulamak derinizde meydana gelen kalıntı ve ölü deriyi derinlemesine temizleyecek ve cildinizin solgun ve mat görünümden arınmasını sağlayacaktır. Özellikle cildiniz hassas ise maskeleri kibar şekilde ve doğru işlemlerle uygulamak büyük önem arz etmektedir. Aksi halde yanlış ürün seçimleri cildinizi kurutmaya ve çeşitli cilt hastalıklarını da peşi sıra getirecektir.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru ciltler için krem önerisi

Kuru ciltler için doğru nemlendirici kremler oldukça önem arz etmektedir. Nemlendiricilerin özellikleri cildin nemlendiriciyi hapsetme özelliği değil, bir gün boyunca nemli tutma özelliğinde olmalıdır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru ciltler için göz kremi önerisi

Kuru ciltlerin göz kenarlarında neme doyurulmamışlıktan kaynaklı kırışıklık ve ince ince birçok çizginin oluşmasına neden olmaktadır. Göz çevresi için her krem kullanılamayacağı gibi göz çevresine uygun kremler tercih edilmesi gerekmektedir. Doğru nemlendirici olumsuz özellikleri geride bırakmaktadır. Cilt nemlendirme rutinlerinde bir adım daha geride duran göz kremleri unutulmaması gerekmektedir.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru ciltler için güneş kremi önerisi

Güneş kremi halk bilgisiyle sadece yazın güneşli havalarda ve iklime sahip bölgelerde kullanılmaktadır. Bu bilgi kısmen doğru olsa da yanlıştır. Güneş kremi yaz ve kış aylarında düzenli olarak kullanılması gereken en önemli bakım ürünüdür. Özellikle yaz aylarında güneş ışınlarına cildimiz doğrudan maruz kaldığından güneş koruyucuların önemi burada artmaktadır. Yaz aylarında bronzlaşmak isteyen için güeş ışınları ciltte kuruluk yaratmakta ve erken yaşlanma gerçekleştirmektedir. Bu yüzden bronzlaştırıcı ve güneş kremi etkisi barındıran kremler tercih edilerek bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Güneş kremi seçerken içerisinde parfüm içermeyen ve ciltte yağlı his bırakmayan ürünlere yönelmemiz gerekmektedir.

Derinleme cilt bakımı kuru ciltler için nasıl olmalıdır?

Kuru ciltleri derinlemesine temizlemek istiyorsanız peelingi hayatınızda sıklıkla yer etmemenizdir ve özellikle sert kıllara sahip yüz fırçalarından kaçınınız. Cildiniz kuru olduğundan dolayı hassaslıkta getireceğinden cildinize karşı oldukça nazik olmalısınız. Aşırı kuru bir cilde ise peeling ve peeling etkisi yaratan jeller kullanmayınız. Eğer cildinizi ekstra bir ürün ile temizlemeyi düşünüyorsanız bu ürün cildi derinlemesine temizleyen ve hassas ciltler için uygun olan ürün olacaktır. Eğer cildiniz normalden aşırı hassas ve kızarıyor ise doğal ürünlerle bu işlemi gerçekleştirmenizi öneririz. Cilt bakımı öncesi ilk olarak ellerinizi temizlik ürünü ile yıkayınız. Ardından ellerinizi yüz temizliğiniz için kullanabilirsiniz. Bu işlemleri ıslak yüzünüze uygulamanız gerekmektedir. Hassas ciltler için olan yüz yıkama jelleri veya yüz yıkama köpükleri yüzünüze uygularken çok az köpürme yapmaktadır. Bu yüzden sınırları zorlayarak cildinize uyguladığınız ürünü köpürtmekle uğraşmayınız. Yüz yıkama ürünlerinden tercih etmiş olduğunuzu yüzünüze eşit miktarda dağıtarak uygulayınız ve uygulama esnasından yüzünüze karşı nazik olunuz. Bu işlemi gerçekleştirirken göz ve göz çevresine uygulamayınız.

Cildiniz için daima yumuşak ürünler tercih ediniz. Bu ürünler içerisine havlular da dahildir ve yumuşak havluları kullanmaya özen gösteriniz. Sert ürünler sürtünmenin de etkisiyle cildinizi tahrişe hatta daha ileri boyutta olursa iltihaplanmalara neden olacaktır. Yüzünüzü duruladığınız suyunda kaynar ve aşırı soğuk olmaması, tam ortada ılık su olması da bir diğer önemli ayrıntıdır. Durulama işlemi ardından kuru bir pamuk ya da yumuşak bir bezle nazikçe kurulamanız gerekmektedir. Kullandığınız en iyi nemlendiriciler, kullanım öncesi doğru adımlarla cildinizde olumlu etki yaratacaktır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuaförde kuru cilt için cilt bakımı nasıl yapılır?

Her kuaför içerisinde cilt bakım uzmanı bulunmamaktadır ve yalnızca kuaförlük belgesine sahip olan şahıslar cilt bakım uzmanı değildir. Bu yüzden herhangi bir kuaföre gittiğinizde yaptırdığınız işlem fiyat olarak üst sınırda da olsa evde yaptığınız hiçbir işlemden farklı olmayacaktır. Kuaförler hepinizin çeşitli kozmetik marketlerden satın alabileceği arındırıcı maske, nemlendirici krem, losyonlar ve pek çok kozmetik ürünü kullanmaktadır. Bu yüzden daha sağlıklı bir cilt bakım işlemi için güvendiğiniz cilt bakım merkezlerine gitmeniz gerekmektedir. En doğru cilt bakım merkezi sizin cilt tipinizi inceleyen ve bu konuda sizlere bilgi vererek işlemleri gerçekleştiren güzellik merkezleridir.

Cilt dokunuzu yenileyin

Özellikle kış aylarında yanlış yapılan cilt bakımlar yüzünden veya hiç gerçekleştirilmeyen cilt bakımlar yüzünüzün kuru cilde sahip olmasını ve ölü derinizin artmasına neden olmaktadır. Kuruyan cilt pul pul dökülecektir ve bu cildi temizlemek için doğru peelingi seçmeniz gerekmektedir. Eğer cildiniz normalden aşırı kuru ise hem kaşıntı, kuruluk, kızarıklık ve ciltte ince çizgiler barındırıyor ise bu ciltler için içerisinde tanecikler bulunan peelingleri tercih etmelisiniz. Peelingler cildin ölü derilerden arınmasına ve yenilenmesinin yanı sıra nem dengesinin oluşmasını sağlayacaktır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Cilt dokusu yenileyen Türk kahvesi, Zeytinyağ ve Bal maskesi

Malzemeleri:

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağ
 • 1 yemek kaşığı türk kahvesi
 • 1 yemek kaşığı bal

Uygulanışı:

Tüm bu malzemeleri bir kap içerisinde özdeşleşene kadar karıştırınız. Bu karışım tüm vücut cildinize uygundur. Yalnız göz ve göz çevresine gelmemesine ve saça uygulanmamasına dikkat ediniz.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Omege 3 ve Omega 6 yağ asitlerini tüketmek kuru cilde iyi gelmektedir

Kuru cildin dışarıdan görünümünün yanı sıra en belirgin tanımı ciltteki yağ asidi eksikliğinden kaynaklanmasıdır. Bu da elinizin üzerinde bulunan cildin çatlaklar oluşmasına ve kuruluktan kaşınması durumunda anlaşılmaktadır. Omege 3 yağları cilt hücrelerinizin içerisinde barınmakta ve cildi koruyan bir kalkan görevi görmektedir. Cildinizin içerisinde belirli oranda su depolaması önem arz etmektedir. Vücudunuza besinler yoluyla Omega 3 ile besleyebilirsiniz. Bu besinler: ringa, somon, ton balığı, uskumru, ceviz, chia, balık çeşitleri ve ıspanak gibi pek çok besin içerisinde yer almaktadır. Eğer vejeteryansanız, Omega 3 ve Omega 6 barındıran takviye vitaminlerinden yararlanmanız gerekmektedir.

Kuru cilt için nemlendirici seçiminde dikkat edilmesi gerekenler

Nemlendirici kullanmak cildinize nemlendirici ekleyeceği anlamına gelmez ve cildiniz için doğru nemlendirici seçmeniz her zaman önemlidir. Cildiniz kuru ise yanında ek olarak hassas da bir cilt demek oluyor. Bu yüzden gün içerisinde ortalama üç kez cildinizi neme doyurmanız gerekmektedir. Yüzünüzü sabah ve akşam, ek olarak gün içerisinde her yıkama gerçekleştiğinde yıkama sonra ilk beş dakika içerisinde nemlendiriniz. Eğer sabah yüzünüze cilt temizliği gerçekleştirirseniz, gün içerisinde tekrar temizlik gerçekleştirmeniz gerekmemektedir. Kuru ciltler için nemlendirici krem ve yağ serumları losyonları cildinizi neme doyurmakta etkilidir. Eğer dış deriniz için nem takviyesi istiyorsanız propilen, glikol ve gliserin ve benzeri nemlendiriciler tercih etmeniz gerekmektedir.  Kuru cildiniz için tercih edeceğiniz nemlendirici kremler normal nemlendiricilerden daha yoğun bir nem etkisine sahiptir. Kuru ciltler genel olarak hassas ciltte olmaktadır. Bu ciltlere ürünü uygulamadan önce el bileğinizde denemenizde yarar vardır. Eğer burada reaksiyon gösteriyorsa başka ürün tercih edebilirsiniz. Bu reaksiyonlar yanma, kızarma, kaşıntı, batma olmaktadır.

Bütün cilt tipleri için nem bombası maskeleri uygundur. Ancak bu maskeler cilt tipinize göre üretilmektedir. Herhangi birisi uygulanmamaktadır. Eğer ışıltılı ve bakımlı bir cilde sahip olmak istiyorsanız cilt bakım rutininizi, cilt tipinize uygun olarak her gün yapmanız ve haftalık rutinler oluşturmanız gerekmektedir.

Kuru ciltler için yoğun bakım ürünlerini deneyin

Hava durumunda ki değişiklikler cildinizde daima değişiklik yaratacaktır. Cildiniz kendini korumak için farklı reaksiyonlar göstermektedir. Bu tarz durumlarda özellikle kuru ciltlerde nem seviyesinde düşüş görülmekte ve kuruluk gözle görülür seviyede olmaktadır.  Kuru ciltler için bakım ekstra önem arz etmektedir. Kuru ciltler diğer cilt tiplerine göre en çok neme ihtiyaç duyan cilttir. Kuru ciltlere özel üretilen kremler cildinizin neme hızlıca doyurulmasına neden olmaktadır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için taze sebze ve meyve tüketimini hayatınızın merkezi alın

Birçok sebze pişirildikten sonra vitaminlerini de beraberinde öldürmektedir. Vitamini sağlıklı olarak almanın en iyi yolu sebzelerden elverişli olanları taze ve çiğ tüketmektir. Bu şekilde tüketim sağlamak cildinizin nem oranına doymasına ve su ihtiyacının giderilmesinde yararlı olmaktadır.

Salata tüketiminden hoşlanmıyorsanız, sebze sularını içerek salatadan alacağınız vitamini almanızı sağlamaktadır. Bu şekilde vücudunuzun kuruluğunun önüne geçilmiş olacaktır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru ciltler için doğal çözümler

Kuru cilt yapısını nemlendirmek uğrunda pek çok ürün piyasa da bulunmaktadır. Bu ürünler yerine herkesin evinde rahatlıkla ulaşabileceği maske tarifleri de sitemizde yer almaktadır. Bir cildi nemlendirmek için kremler bazen yetersiz kalmaktadır. Burada imdadınıza doğal çözümler yetişmektedir.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için zeytinyağı

Kuru ciltlerde akla ilk seçenek olarak gelen sızma zeytinyağı cildinize masaj yaparak uygulamanızda etkili olacaktır. Özellikle bezli bebeklerde popoda oluşan pişik için de oldukça faydalıdır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için yeşil çay

Anti bakteriyel özellik taşıyan yeşil çay ciltte ki ölü hücreleri arındırmaya yardımcı olmaktadır. Ek olarak yeşil çay cildi gençleştirme üzerinde tam bir iksir etkisi yaratmaktadır. Yaşlanma karşıtı olarak tanımlanan yeşil çayı düzenli olarak içmek ve cilt temizleyici ürün olarak kullanmak cilt sağlığınız için oldukça fayda sağlamaktadır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için avokado 

Avokado besin kaynağı açısından oldukça zengin bir yiyecektir. Bunun yanı sıra düzenli tüketmek ve bazı yüz maskelerinde kullanmak cildin parlak bir görünüme kavuşmasına ve sıkılaşmasını sağlamaktadır. Kuru ciltler için de bire bir olan maskesini her cilt tipi kabul etmemektedir. Bu yüzden yüzünüzün küçük bir köşesine ya da daha sağlıklı olan el bileğinizin içerisine uygulayarak deneyiniz. Herhangi bir ters reaksiyon göstermez ise ezerek cildinize uygulayınız.  

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için portakal

Hassas ve kuru ciltler için evde uygulanabilecek doğal yöntemlerden en iyisi olarak tanımlanmaktadır. Bu doğa harikası meyve ciltte ki ve vücudunuzda ki C vitamini eksikliğini tamamlayarak hücrelerin yeni baştan üremesine ve sağlıklı görünümde cilt oluşumuna katkı sağlamaktadır. Cilt yenileyici özelliğe sahip portakal ile sizde cildinizi yeni baştan yaratın.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için muz

Sadece muz kullanarak kuru cildinizin toparlanması pek mümkün değildir. Fakat muzun yanında başka ürünler ile destek sağlarsanız cildiniz için oldukça etkili olacaktır. Muz kırışıklarla savaşır ve tam bir sivilce karşıtı besindir.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için tarçın kürü

Hassas ve kuru ciltler için kullanılan tarçın, cilt bakım için sıkça tercih edilmektedir. Anti bakteriyel özellikte olması deride ki bakteri oluşumuyla savaşmasını sağlamakta ve enfeksiyonlardan deriyi arındırmaktadır.

Uygulanışı:

 • 2 çay kaşığı çiğ bal
 • 1 çay kaşığı tarçın
 • Bir adet kap

Bu malzemeleri bir kap içerisinde özdeşleşene kadar karıştınız. Daha sonra yüzünüzü ve ellerinizi temizleyip, kuruladıktan sonra cildinize uygulayınız. Ortalama on ve ya on beş dakika sonra cildinizi ılık su ile durulayınız.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için yulaf

Yulaf pek çok doğal maske içerisinde en iyi olanlardandır. Yulaf maskesi için tarif:

 • 2 çorba kaşığı süt
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • 2 çorba kaşığı yulaf

Bu malzemeleri ocakta bir cezve içerisinde kaynatınız. Ardından soğuduktan sonra cildinize temiz ellerle uygulayınız. Bu tarifi uygulamadan önce yüzünüzü bir yüz temizleme ürünü ile temizlemeyi unutmayınız. Ardından kurulanmış cilde uygulanmaktadır. Yaklaşık on beş dakika kadar yüzünüzde duran maskeyi ılık su ile durulayınız.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için çay ağacı yağı kürü

Anti bakteriyel özelliğe sahip çay ağacı yağı son zamanlarda daha da popüler olmaktadır. Bu ürün birçok cilt problemini çözmesinin yanı sıra kuru kalmış ve tıkanmıl ciltler için de birebirdir. Ancak kuru ciltler için tek başına kullanılmamalı. Yanında gül suyu ilave ederek kullanmak daha etkili olmasını sağlamaktadır.

Uygulanışı

 • İlk olarak cildinizi duru su ile arındırın.
 • Ortalama 9 damla su, 1 damla çay ağacı yağı olacak şekilde bir kap içerisinde karıştırınız.
 • Temiz bir pamuk yardımı ile cildinize uygulayınız.
 • Bu işlemden beş dakika sonra duru su ile cildinizi temizleyin.
Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için süt

Süt anti bakteriyel özelliğe sahiptir ve aynı zamanda cildin nem dengesini dengeler ve yağ dengesini korumaktadır. Kuru cilde sahipseniz gece uyumadan önce bir bardak süt tüketmeyi alışkanlık haline getirmenizde yarar vardır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru ciltler için maske Şems Arslan tarifi

Kuru ciltler çoğunlukla dışarıdan gözlemlenerek pullanma ve kuruluk hissini gösteren ciltlerdir. Bu ciltler eğer neme doyurulmazsa egzamaya neden olabilmektedir. Bu boyuta kadar ilerlememesi için nane kremi ile cildi tedavi etmek mümkündür.

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı nane kremi
 • 5 damla portakal yağı
 • 300 gr hakiki tereyağı 

Uygulanışı:

 • Tereyağını ocakta bir kap içerisinde kaynayana kadar ısıtınız.
 • Eriyen tereyağının içerisine bir çorba kaşığı tarçın ekleyiniz.
 • Ek olarak portakal yağı ve nane kremi yağını karışıma ekleyerek ortalama yirmi dakika kısık ateşte ısıtmaya devam ediniz.
 • Kulak memesi kıvamına gelen karışımı bir kaba alınız ve sıkça kullanacağınız için eski bir kap tercih ediniz. Bu tarif nemlendirici krem ve maske olarak kullanılabilmektedir.
Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için yumurta sarısı

Yumurta sarısı cilt nemlendirme de birebir malzemelerden birisidir. Protein kaynağı olan yumurta sarısı kuru ciltler için nemlendirici olarak kullanılmaktadır.

Yumurta sarısının içerisine ilave olarak mayonez, yoğurt, kakao ve bal ekleyerek kuru cilt probleminin önüne geçilmesine yardımcı olmaktadır. Bu malzemeler bir araya gelerek doğal maske oluşturmaktadır. Ayrıca yumurta sarısı cildinize parlaklık kazandırmaktadır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru ciltler için sabun

Yüz özellikle diğer ciltlerimize göre daha hassas bir yapıya sahip olduğundan dolayı her sabun yüze uygulanmaması gerekir. Kuru ciltler için kullanacağınız sabunda mutlaka zentinyağı özü bulunması gerekmektedir. Tercih edeceğiniz sabunun içerisinde kimyasal içeriklerin çok fazla olmaması da ayrıca önem arz etmektedir. Kuru ciltler bilindiği üzere pul pul dökülen ve tahriş olmaya yatkın ciltlerdir. Kakao sabunu, aloe vera sabunu, zentinyağ sabunu, jojoba sabunu, iyi gelen bazı sabun çeşitleridir.

Aşağıda kuru ciltler için bir maske bir sabun önerisinde bulunacağız.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için çikolata maskesi

Çikolata cilde uygulandığı zaman kuruluk karşıtı ve yaralara karşı tedavi edici niteliktedir. Güneş ışınlarının vermiş olduğu zararlı etkilerden de korumaktadır.

Uygulanışı:

 • 2 çay kaşığı püre avakado
 • 5 çay kaşığı kakao tozu
 • 4 çay kaşığı çiğ balı
 • 3 çay kaşığı mısır tozu
  Bütün malzemeleri bir kap içerisinde karıştırarak yüzünüze uygulayınız. Ortalama on beş dakika sonra cildinizi ılık su ile arındırınız.

Kuru cilt için aloe vera sabunu

Nemlendirici doğal malzemeler içerisinde aloe vera baş sıralarda gelmektedir. Bazı ciltler de kızarma ve yanma yarattığı için her kuru cilde önerilmemektedir. Bu yüzden ilk olarak el bileğinizde denemenizde yarar var. Ardından hiçbir reaksiyon gözlenmez ise yüzünüzün küçük bir bölümüne uygulayınız. Kuru cilt için yeterli gelecek nem dengesini sağlamaktadır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için gül suyu

Gül suyu tam bir tonik görevindedir. İsterseniz cilt temizliği içi, ister makyaj çıkarmak için kullanabilirsiniz. Anti bakteriyel özelliği sayesinde ciltte sıkılaşma yaratır ve ciltte fazla yağ üretimini azaltmaktadır. Gül suyu kuru cildiniz için temizleme ürünü olarak kullanılmalıdır. Nemlendirme etkisini ise başka bir malzeme ile tamamlayarak devam ettirmeniz gerekmektedir.

Kuru cilt için kakao sabunu

Cildin aşırı kuruması halinde çatlaklar meydana gelmesi olasıdır. Kakao sabunu ile bu bölgelere yeterli vitamin ve mineral gitmesini sağlayarak cilt dengeniz koruyabilirsiniz.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için patates kürü

Patates kuru ciltlerde meydana gelen kaşıntı ve yüz alerjisini en az seviyeye indirmektedir. Ek olarak cildinizi parlatmasının yanı sıra siyah nokta ve cilt lekelerini de düzeltmektedir.

Uygulanışı:
Bir adet orta boy patatesi güzelce yıkadıktan sonra kabuklarını soyun ve daha sonra rendeleyin. Rendeye bir tatlı kaşığı kadar bal ekleyiniz. Yüzünüze dairesel hareketler halinde eşitçe dağıtınız. Bu maske en fazla on beş dakika yüzünüzde durmalı. Daha sonra ılık su ile yüzünüzü durulayınız.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için jojoba sabunu 

Jojoba sabunu, jojoba bitkisinin özünden yapılmaktadır. İçeriisnde bulunan bol E vitamini ciltte oluşan selülit, çatlak, sivilce ve yaralara epey iyi gelmektedir. Bu sayede kuru ciltlerin de nem oranını düzenlemekte ve yeterli nem almasını sağlamaktadır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için yulaf ezmesi yumurtalı maskesi

Kuru cilt tipine sahip olmanız muhtemelen hassas bir cilt olmanızı da ardından getirmektedir.

Uygulanışı:
Yulaf ezmesini bir robotta çekerek üzerine bir adet yumurta sarısı ekleyip, karıştırınız.

Daha sonra yüzünüze eşit miktarda fırça yardımı ile sürünüz. En fazla on beş dakika beklettikten sonra duru su ile yüzünüzü arındırınız.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için zeytinyağ sabunu

Kuru ciltler için pek çok sabunun içeriğinde zeytinyağ maddesi bulunması gerekmektedir. Ancak eğer aşırı kuru bir cilde sahipseniz direk zeytinyağı sabunu kullanmanız vücudunuzda eksik bulunan vitaminlerin doğrudan yüzünüze alınmasını ve gün içerisinde koruyucu etki yaratmaktadır. En güzel özelliği olan nemlendirmesi kuru cilt problemini ortadan kaldırmaktadır. Bu sabunlara pek çok yerde ulaşmak mümkündür.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için mango maskesi

Mango ülkemizde artık sıkça rastlanılan ve satın alması kolay meyveler içerisindedir Mango cildi besleyerek tedavi etmekte ve cilt tahrişini önlemektedir.

Uygulanışı:
Mangoyu blender kullanarak püre biçimine getirin. İçerisine hindistan cevizi yağı, gül suyu ve bal ilave ediniz. İyice karıştırdığınız karışımın sonucunda yumuşak macun kıvamı elde edeceksiniz. Bu karışımı yüzünüze eşit olarak dağıtarak uygulayınız. Ortalama on beş dakika sonra, ılık su yardımıyla durulayınız.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için salatalık

Salatalık cildi nemlendirmesinin yanı sıra onarıcı özelliğe de sahiptir. Cildi yumuşatır ve yenilemektedir. Cilt üzerine kabukları soyulmuş salatalık parçalarını koymak cildinizde ki kuru hissi alacaktır.

Cilt kuruluğunu önlemek için neler yapmalı?

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için kısa duş alın

Sıcak su ve sıkça duş almak cildin kurumasına neden olmaktadır. Hafta içerisinde ortalama üç veya dört kez duş almaya ve bu süreçte kısa süreli banyoda kalmaya özen gösteriniz. Banyo sonrası cildinize uygun nemlendirici kullanmak cilt sağlığınız için önem arz etmektedir.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için soğukta eldiven takın

Kış aylarında soğuktan dolayı eller sıkça çatlamakta ve kurumaktadır. Bu havalarda ellerinize eldiven giyerek soğuktan korumak büyük önem arz etmektedir.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için ortamı nemlendirin

Özellikle kapalı alanda işini yapan çalışanların bu ortamda bulunan klima sebebiyle vücutta ki nem oranları düşmekte ve cilt kurulukları meydana gelmektedir. Burada sıklıkla nemlendirici krem kullanmakta yarar vardır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için kimyasallardan korunun

Aseton gibi alkollü ürünler ve deterjan ile sık temasta bulunmak cilt sağlığı için olumsuzluk teşkil etmektedir. Sık deterjan, aseton ve kimyasallarla temastan kaçınılmalıdır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için çok dar giyinmeyin

Dar kıyafetler cildinizin hava almasını güçleştirdiğinden dolayı ve hareket haline geçtikçe sürtünme yaratması nedeniyle ciltte kuruluklara sebep olmaktadır. Bu yüzden aşırı dar kıyafetleri sıkça giymekten kaçınılmalıdır.

Kuru Ciltler için bakım önerisi

Kuru cilt için yağlı sabun kullanın 

Aşırı kuru ciltler ve kuru ciltler için sabunun yağlı olanını kullanmak önemlidir. Zeytinyağlı sabunların yanı sıra içeriğinde glieserin ya da yağ oranı fazla sabunlar tercih edilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com