Mantazol krem ne işe yarar? Vajinada kullanılır mı?

Mantazol krem 30 TL fiyatı ile eczane raflarında karşımıza geldi. Tam bir fiyat performans kremi olan Mantazol krem mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisi için kullanılır. Yazımızda Mantazol krem ne işe yarar? ve Mantazol krem vajinada kullanılır mı? sorularının cevaplarını kaleme aldık.

Yazımızı yazarken Mantazol kremin prospektüsü baz alınmıştır. Herhangi bir öneri ya da tavsiye içermemektedir.

Mantazol krem ne işe yarar? Vajinada kullanılır mı?
Mantazol krem ne işe yarar? Vajinada kullanılır mı?

Mantazol krem nedir?

Mantazol krem 10 mg (% 1) izokonazol nitrat ve 1 mg (% 0,1) dliflukortolon valerat etkin maddelerini içermektedir. Beyaz renkte opak bir kremdir. Aynı zamanda 15 g’lık tüplerde eczanelerde satılmaktadır. Kremin etken maddesindeki izokonazol nitrat deride meydana gelen mantar hastalıkların tedavisinde rol oynar. Bir diğer madde olan diflukortolon valerat ise deride meydana gelen iltihabı azaltır. Bununla birlikte kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikayetleri yatıştırır.

 • Etkin maddeler: 1 g MANTAZOL, 10 mg (% 1) izokonazol nitrat ve 1 mg (% 0,1) diflukortolon valerat içerir.
 • Yardımcı maddeler: Likit parafin, sarı yumuşak parafin, polisorbat 60, setostearil alkol, disodyum EDTA, sorbitan stearat, deiyonize su

Mantazol krem ne işe yarar?

Mantazol krem, ağır iltihabi veya ekzemalarla birlikte seyreden (örneğin ellerde, parmak araları, kasık ve genital bölgelerde) derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıç veya ara tedavisi için kullanılır.

Mantazol krem nasıl kullanılır?

Mantazol kremi eğer ki doktorunuz ya da eczacınız sürme önerisinde bulunmuş ise o şekilde o şekilde uygulamanız gerekmektedir. Eğer ki herhangi bir öneride bulunmadıysa günde 2 defa uygulamanız gerekmektedir. Kremi kullanırken iyileşme söz konusu olduğunda kremi kullanmayın. Ortalama olarak ise tedavi süresi 2 haftadır. Eğer ki gerekli ise doktor kontrolünde glukokortikoid içermeyen bir antifungal preparat (mantar tedavisinde kullanılan bir ilaç) ile takip tedavisine devam edebilirsiniz. Bu durum özellikle kasık bölgesinde ya da genital bölgede uygulandığında geçerlidir.

Mantazol kremin uygulama şekli ise şöyledir:

 • Öncelikle bölgenin temiz ve kuru olmasına özen gösterin.
 • Daha sonrasında kremin kapağını açın. Eğer ki ilk kez kremi kullanacaksınız kremin kapağı ile güvenlik şeridini delin.
 • Sonra ince bir tabaka halinde bölgeye kremi sürün.
 • Son olarak ise ellerinizi yıkayın ve tüpün kapağını kapatın.

Mantazol krem hamilelerde nasıl kullanılır?

Hamile insanlar krem ya da ilaç kullanmadan önce doktor kontrolünde olmalıdır. Çünkü risk durumu belli olmayan bir krem kullanıldığında anne karnındaki cenine zarar verebilir. Buda istenmeyen yan etkiler meydana getirir. Dolayısıyla hamile iseniz doktor kontrolünde kremi kullanmanız gerekmektedir.

Mantazol krem emzirenlerde nasıl kullanılır?

Emzirme dönemindeki anneler için Mantazol kremin kullanımı sakıncalı olabilir. Bunun için doktor kontrolünde olmanız gerekmektedir. Doktorunuz kremi kullanmanıza uygun görürse kullanan. Lakin göğüs bölgesine kullanmayınız. Vücudun geniş alanlarına sürmeyin ve kremi sürdükten sonra bölgenin üzerini kapatmayın.

Mantazol krem çocuklarda nasıl kullanılır?

Mantazol krem çocuklar için mecbur kalınmadığı zaman kullanılmaması gerekmektedir. Özellikle 2 yaşın altındaki çocukların kullanmamaları lazım. Bununla birlikte 2 yaşında veya daha büyük çocuklara ve adolesanlara uygulandığında doz ayarlamaları gerekli değildir

Mantazol kremin yan etkileri

Mantazol kremin 10 hastanın birinden az, fakat 100 hastanın birinden fazla görülebilen yan etkileri mevcuttur. Bunlar şu şekildedir:

 • Uygulama bölgesinde ciltte tahriş veya yanma hissi

Bunların yanı sıra Mantazol kremin 100 hastanın birinden az, fakat 1000 hastanın birinden fazla görülme olasılığı olan yani yaygın olmayan kategorisinde mevcut olan yan etkileri vardır. Bunlar ise şu şekildedir:

 • Uygulama bölgesinde kızarıklık (eritem) veya kuruluk
 • Stria (deri çatlakları)

Son olarak ise Mantazol kremin henüz eldeki verilerle tahmin edilemeyen yan etkileri mevcuttur. Onlar ise şu şekildedir:

 • Uygulama bölgesinde kaşıntı (pruritus) veya kabarcıklar (vezikül)

Bunlar Mantazol kremin ciddi yan etkileridir. Görülmesi halinde kremin kullanımı acilen bırakılması gerekmektedir. Bununla birlikte de en yakın sağlık kuruluşuna başvuru yapılması gerekmektedir.

Bunlardan ayrı olarak Mantazol krem gibi cilde uygulanan diğer glukokortikoidlerde bazı yan etkiler meydana gelebilir. Bunlar ise genel olarak şu şekildedir:

 • Deride incelme (cilt atrofisi)kıl köklerinin iltihaplanması (folikülit), vücut kıllanmasında artış (hipertrikoz), kılcal damarların genişlemesi (telanjiyektazi), ağız çevresindeki deride iltihaplanma (perioral dermatit), deride renk değişikliği, akne ve/veya MANTAZOL’un bileşenlerinden herhangi birine karşı alerjik cilt reaksiyonları.

Mantazol kremi kimler kullanmamalı?

 • Mantazol kremin içeriğinden etkin ya da yardımcı herhangi bir maddeye karşı alerjiniz ya da hassasiyetiniz var ise
 • Kremi süreceğiniz bölgede halk arasında verem olarak bilinen tüberküloz ya da frengi yani sfiliz enfeksiyonu ile ilgili bir deri lezyonlarınız var ise
 • Herpes, zona veya su çiçeği (Varicella, Herpes zoster) gibi bir viral enfeksiyonunuz mevcut ise
 • Yüz bölgenizde özellikle rozacea gibi kronik bir cilt rahatsızlığı, ağız çevresinde meydana gelen bir cilt inflamasyonu yani perioral dermatit var ise
 • Kremin sürüleceği bölgede bir aşı sonrasında meydana gelen deri reaksiyonu varsa
Mantazol krem hakkında merak edilen sorular
Mantazol krem hakkında merak edilen sorular

Mantazol krem hakkında merak edilen sorular

Mantazol kremin kullanımı hakkında merak edilen soruların gün geçtikçe sayısı artmaya devam ediyor. Bizde sorular daha çok birikmeden Mantazol kremi kullananların akıllarında yer edinen sıkça sorulan soruları derledik. Merak ettiğiniz sorular için bize yorum kısmından ulaşabilirsiniz.

Mantazol krem vajinada kullanılır mı?

Mantazol kremin prospektüsünde genital bölgeye kremin uygulanabildiği bilgisi yer almaktadır. Lakin tedavi süresi 2 haftayı aşmayacak şekilde olmalıdır. Bununla birlikte doktorunuz gerekli görür ise z glukokortikoid içermeyen bir antifungal preparat (mantar tedavisinde kullanılan bir ilaç) ile takip tedavisine devam edebilirsiniz.

Mantazol krem bebeklerde kullanılır mı?

Bebeklerin vücutları çocuklara ve bebeklere göre oldukça hassastır. Dolayısıyla bebekler krem kullanırken doktor gözetiminde olması gerekmektedir. Mantazol kremde ise 2 yaşından küçük çocuklarda kremin kullanımı ile ilgili net bir bilgi yoktur. Dolayısıyla bilinçsiz şekilde kullanılmamalıdır.

Mantazol krem genital bölgede nasıl kullanılır?

Mantazol kremin prospektüsünde genital bölgeye özel olarak bir kullanım talimatı bulunmamaktadır. Dolayısıyla günde 2 kez kullanmanız yeterli olacaktır.

Mantazol krem egzamaya iyi gelir mi?

Egzama, deride saldırgan bir ajanla temas sonucu veya herhangi bir ilaç kullanımının sonucu olabilen, deride kaşıntı, şişlik, su toplaması ve kızarıklık gibi semptomların ortaya çıkmasıyla tanımlanan akut veya kronik bir deri iltihabıdır. Lakin Mantazol kremin prospektüsünde egzama ile ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Mantazol krem günde kaç kere kullanılır?

Mantazol kremin prospektüsünde kremin düzenli olarak günde 2 kez kullanılması gerektiği bilgisi yer almaktadır.

Mantazol krem sivilceye iyi gelir mi?

Mantazol krem sivilce için kullanılan bir krem değildir. Mantazol krem mantarlar üzerinde etkili olan bir kremdir.

Mantazol krem mantara iyi gelir mi?

Mantazol kremin içerisinde bulunan etken madde İzokonazol nitrat mantar tedavisinde rol oynamaktadır. Yani Mantazol krem mantara iyi gelmektedir.

Mantazol krem vajinal mantara iyi gelir mi?

Mantazol krem mantar için kullanılan bir kremdir ve vajina içinde kullanımı uygundur. Lakin kullanmadan önce doktora başvurmanız ve detaylı bilgi almanız gerekmektedir.

Mantazol krem hamilelikte kullanılır mı?

Hamilelik döneminde her kremin ya da ilacın kullanılması uygun değildir. Mantazol kremin hamileler üzerinde araştırması bulunmamaktadır. Bundan ötürü doktor kontrolünde olunması gerekmektedir.

Mantazol krem işe yarıyor mu?

Mantazol krem bilinçsiz olarak kullanıldığında herhangi bir işe yaramamaktadır. Lakin doktor kontrolünde kullanılırsa amacına yönelik olacağı için oldukça fayda göreceksiniz.

Mantazol krem kortizonlu mu?

Mantazol kremin kortizon içermesi hakkında kizlaramoda.com sitesi ‘Kortizonlu bir kremdir. İçeriğinde kortizon vardır.’ İfadesi geçmektedir.

Mantazol krem nereye sürülür?

Mantazol krem derinin yüzeysel mantar enfeksiyonlarının oluştuğu yerler için kullanılmaktadır. Örneğin ellerde, parmak araları, kasık ve genital bölgelerde.

Mantazol krem reçetesiz satılır mı?

Mantazol krem eczanelerde satılan mantar kremidir. Reçetesiz olarak temin edebilirsiniz.

Mantazol krem yüze sürülür mü?

Mantazol krem mantar için kullanılan bir kremdir. Prospektüsünde Mantazol kremin yüze kullanımı hakkında herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Yüzünüzde mantar ile ilgili bir problem var ise doktora başvurduktan sonra kullanmanız gerekmektedir.

Mantazol krem uçuğa iyi gelir mi?

Uçuk, virüsü vücuttan tamamen yok edebilecek bir antiviral ilaç olmadığı için tedavisi olmayan bulaşıcı bir hastalıktır. Mantazol kremin prospektüsünde uçuk ile ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Mantazol krem uyuza iyi gelir mi?

Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde meydana gelen uyuz sarcoptes scabiei von haminis adlı bir organizmanın meydana getirdiği cilt hastalığıdır. Mantazol kremin prospektüsünde uyuz ile ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır.

Mantazol krem vajina kaşıntısına iyi gelir mi?

Mantazol kremin etken maddesi olan diflukortolon valerat sürülen bölgede meydana gelen kaşıntı, yanma ve ağrı gibi şikayetleri yatıştırır.

Mantazol krem yanma yapar mı?

Mantazol kremin prospektüsünde yaygın görülen yan etkiler arasında yanma mevcuttur.

Mantazol krem ne kadar?

Mantazol krem eczanelerde satılan bir kremdir. Ortalama olarak fiyatı ise 30 TL’dir.

Mantazol kremin muadilleri nedir?

Albacort krem, Dermo-Rest solüsyon, Fuggy krem, Fugisid krem, Fungoid krem, Funocord krem, İzicort krem, İzosol krem, İzovef krem, Oly Plus krem, Tevoral krem, Tinagen krem, Tiozone krem, Tracovol krem, Travazol krem, Troderm krem, Trokar krem…

Mantazol krem ne işe yarar? Vajinada kullanılır mı?
Mantazol krem ne işe yarar? Vajinada kullanılır mı?
Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler 2023 bonus veren siteler zbahis zbahiszbahis zbahis deneme bonusu veren siteler deneme bonusu sweet bonanza