Melisa otunun (Limon otu) faydaları nelerdir? Melisa otu çayı nasıl yapılır, ne işe yarar? Evde melisa yağı nasıl yapılır?

Melisa otunun (Limon otu) faydaları nelerdir? Melisa otu çayı nasıl yapılır, ne işe yarar? Evde melisa yağı nasıl yapılır?
Melisa otunun (Limon otu) faydaları nelerdir? Melisa otu çayı nasıl yapılır, ne işe yarar? Evde melisa yağı nasıl yapılır?
7 Ocak 2022

Melisa otunun faydaları nelerdir? Melisa otu (limon otu) ne işe yarar? Naneye olan benzerliği ile dikkat çeken melisa otu, yüzyıllardır birçok rahatsızlığın bitkisel tedavisinde kullanılan şifalı otlardandır. Melisa otunun faydaları sadece ot şeklinde tüketilmesi ile de sınırlı değildir. Melisa otu çayı özellikle anksiyete ve uyku bozukluğu yaşayan kişiler tarafından tüketilmesi önerilen başlıca bitki çayları arasında yer alır. Melisa otu çayının faydalarının yanı sıra, melisa otu yağının yararları da insan sağlığı için büyük önem taşımaktadır. Yazımız içerisinde melisa otunun faydaları ve zararları, şifa dağıtan melisa çayı nasıl yapılır ve binbir derde deva olan melisa otu yağı (limon otu yağı) nasıl yapılır konularına değineceğiz.

Melisa otu ne işe yarar?

Melisa otu nedir? Melisa otu nerede yetişir?

Melisa otu nedir? Melisa otu eski dönemlerden beri alternatif tıp alanında kullanılan ve uykusuzluktan adet düzensizliğine kadar birçok rahatsızlığı tedavi edici özelliği olan şifalı bitkilerdendir. Görüntü benzerliğinden dolayı sık sık nane ile karıştırılan melisa otu, tıpkı nane gibi ballıbabagiller familyasından gelmektedir ve Latince ismi melissa officinalistir. Çok yıllık bitkiler arasında yer alan melisa otunun boyu 30 ila 150 cm arasında olabilmektedir ve yaprakları limon kokulu, tüylü bir yapıya sahiptir.

Melisa otu (Limon otu) nerede yetişir?

Melisa otu (limon otu, oğul otu) sıcak iklim seven ve bol güneş gören bölgelerde yetişmektedir. Akdeniz ülkelerinin pek çoğunda yetişen melisa otu ülkemizde de Ege, Akdeniz ve Marmara Bölgesinin güney kesimlerinde kendiliğinden yetişmektedir.

Melisa otunun faydaları nelerdir?

Melisa otunun faydaları nelerdir? Melisa otu ne işe yarar?

Melisa otunun faydaları nelerdir, melisa otu ne işe yarar sorusunun yanıtı oldukça uzun bir listeden oluşuyor. Yaklaşık 2000 yıldır mutfaklarda aromasından faydalanılan ve alternatif tıp tedavilerinin vazgeçilmez unsurlarından olan melisa otu hem fiziksel, hem de ruh sağlığı üzerinde olumlu etkiler göstermektedir. Şimdi türlü yararlarını öğrendikten sonra hemen evinize almak isteyeceğiniz melisa otunun faydalarına gelelim. İşte, şifalı bitki melisa otunun faydaları:

 • Melisa otunun faydaları arasında ilk öne çıkan stres ve kaygı bozukluklarını doğal yollardan gidermesidir. Melisa otu (limon otu) içeriğinde bulunan citronal, citral ve gabriol bileşenleri sakinleştirici etki göstererek stresi azaltır ve kaygıdan uzaklaştırır.
 • Uykusuzluk problemi olan, uyumakta zorluk çeken kişilerin gece yatmadan önce bir bardak melisa çayı içmesi önerilmektedir. Melisa otu özellikle menopoz dönemindeki kadınların uyku bozukluklarını giderir ve kaliteli bir uyku sağlar.
 • Birçok insanın sorunu olan Herpes simplex virüsü kaynaklı uçukların tedavisinde melisa oyu oldukça etkilidir. Uçuk belirtileri başlar başlamaz anti-viral özellikli melisa otu yağı ile müdahale edildiğinde, bu sorunun ortadan kaybolduğu görülmektedir.
 • Dikkat eksikliği ve motivasyon güçlüğünü azaltır.
 • Sara, epilepsi hastalarının ilaçlı tedavisine destek olur.
 • Hafızayı kuvvetlendirir, Alzheimer ve demans (bunama) belirtilerini engelleyerek bu hastalıkların önüne geçer.
 • Melisa otu güçlü bir antioksidandır. Vücutta istenmeyen toksinlerin terleme yolu ile atılmasına yardımcı olur.
 • Özellikle strese bağlı baş ağrısı öncelikli olmak üzere karın, mide, kas ve eklem ağrıları ile kas spazmlarını iyileştirici etkisi bulunur.
 • Melisa otunun bir başka özelliği de iştah açıcı olmasıdır. Bu özelliği sayesinde düzenli tüketme sonucu iştahsızlık sorununun ortadan kalkmasını sağlar.
 • Sindirim sistemi için çok faydalı olan melisa otu, şişkinlik ve hazımsızlık için kullanılır.
 • Mide yanması ve mide bulantısını kesmektedir. Aynı zamanda mide fesadı (dispepsi) rahatsızlığına iyi geldiği bilinmektedir.
 • Çocuklarda algılama ve öğrenme yeteneğinin artmasını sağlar.
 • Kemik gelişimi üzerine yapıcı bir etkisi bulunan melisa otunun, boy uzamasında etkili olduğu görülmektedir.
 • Melisa otunun bir başka önemli faydası ise cilt üzerindeki iyileştirici etkisidir. Ciltteki yağ dengesinin korunmasını sağlar ve cildi fazla yağlardan arındırır.
 • Sivilce akne gibi cilt problemlerinin oluşmasını önler, bu sorunlara bağlı cilt lekelerinin giderilmesinde kullanılır.
 • Cilt üzerindeki küçük kesik ve yararların çabuk iyileşmesine yardımcı olur.
 • Adet gecikmesi sorunu yaşayan kişiler için melisa otu çok faydalıdır. Melisa otu adet söktürücü etkisi olan bir bitkidir ve yanı sıra, adet ağrılarının azalmasını sağlar.
 • Adet öncesi sendromunun (PMS) en hafif şekilde geçirilmesine destek olur.
 • Çeşitli iltihaplanmalara bağlı diş ağrılarında melisa otu ağrı kesici olarak kullanılabilir.
 • Melisa otu ile hazırlanan tonik, cildi temizleyen ve arındıran bir güce sahiptir. İnce kırışıklıkların düzelmesini sağlar ve yaşlanma belirtilerini geciktirir.
 • Saç bakımında da melisa otundan faydalanılabilir. Melisa otu yağı ve melisa otu suyu çeşitli kürlerin içerinde kullanılarak saç dökülmesi ve kellik sorunu ortadan kalkmaktadır.
 • Bağırsak sistemi üzerinde etkili olan melisa otu, bağırsakların çok daha iyi ve hızlı çalışmasını sağlayarak kabızlığı önler.
 • Melisa otu kan dolaşımını hızlandırıcı bir etkiye sahiptir. Düzenli olarak melisa otunun ağız yolu ile tüketilmesi kalp ve damar sağlığını korumaktadır.
 • Böcek ısırıklarında tedavi edici özelliği bulunur ve ayrıca böcek kovucu olarak kullanılabilir.

Melisa otu nasıl kullanılır?

Melisa otu (limon otu – oğul otu) nasıl kullanılır?

Görüldüğü üzere melisa otunun hem ruh sağlığı, hem de vücut sağlığı için pek çok faydası ve ilaçlı tedavilere olumlu desteği bulunmaktadır. Melisa otunun en avantajlı özelliği, oral olarak ağız yolu ile tüketildiği gibi aynı zamanda harici olarak da kullanılmasıdır. Farklı şekillerde yararlanabileceğiniz şifalı bitkilerden olan melisa otu nasıl kullanılır sorusunu yanıtlayalım.

 • Melisa otunun taze yaprakları farklı bir aroma katması amacı ile çeşitli çorba, pilav, salata ve balık yemeklerine ilave edilebilir.
 • Melisa otu tek başına veya papatya gibi farklı bitkiler ile karıştırıp demlenerek çay olarak tüketilebilir.
 • Melisa otu suyu cilt ve saç bakımı için çok faydalıdır. Melisa suyu tonik olarak cildi arındırmak için kullanılabilir.
 • Melisa otu yağı, aromaterapi yağları arasında bulunmaktadır. Meditasyon ve yoga gibi etkinlikler sırasında melisa otunun sakinleştirici etkisinden faydalanabilirsiniz.
 • Bir miktar melisa otunu suda kaynatarak bu suyu banyo sırasında kullanabilirsiniz. Banyo sırasında kullanılan melisa otu suyu cildin güzelleşmesini sağlarken bir yandan da aromaterapi etkisi göstererek stresten arınmayı ve strese bağlı ağrıların azalmasını sağlamaktadır.
 • Böcek ve sinek ısırıkları için melisa otundan yararlanabilirsiniz. Böcek ısıran yerin mikrop kapmaması ve şişlik kızarıklık olmaması için taze melisa otu yaprağını o bölgenin üzerine koyabilirsiniz. Aynı şekilde taze melisa otu yapraklarını ezerek macun haline getirebilir ve o şekilde de böcek ısırığının üzerine kapatabilirsiniz. Bu uygulama kızarıklık ve şişliği önlediği gibi, kaşıntıyı da engelleyecektir.
 • Kozmetik sektöründe de sık sık melisa otu kullanılmakta. Birçok losyon ve cilt bakım kreminin içeriğinde melisa otu yağı bulunmaktadır.
 • Melisa otu (limon otu) aromaterapide olduğu gibi oda parfümü olarak da sakinleştirici etkisi ve hoş limon kokusundan faydalanılabilir. Gül yağı, lavanta yağı, badem yağı, papatya yağı, bergamot yağı veya biberiye yağı ile karıştırıp oda parfümü olarak değerlendirilebilir.

Bu konuda ilginizi çekebilir https://www.cemre.com/kekik-yagi-nedir

Melisa çayı nasıl yapılır?

Melisa otu (limon otu) çayı nasıl yapılır? Melisa çayının faydaları nelerdir?

Melisa otu çayı çok kolay ve pratik şekilde evde demleyebileceğiniz bitkisel çay türlerinden bir tanesidir. Aktar veya marketten satın alınan ya da evde kendi kurutmuş olduğunun melisa otu ile hem lezzetli, hem de sakinleştirici ve ağrı kesici bir çay elde edebilirsiniz. Paylaştığımız farklı şekillerde hazırlanabilen melisa otu çayları tariflerini evde kolayca uygulayabilirsiniz. Ardından alt başlıklarda melisa otu çayının faydaları, melisa çayı günde kaç bardak tüketilmeli, melisa çayını kimler içmemeli ve melisa çayı fazla içilirse ne olur sorularının yanıtlarını bulacaksınız.

Melisa otu çayı nasıl demlenir?

Melisa otunun ve melisa otu çayının faydalarını öğrenen kişiler melisa otu çayı nasıl yapılır, nasıl demlenir merak etmektedir. Melisa otu tek başına bir çay olarak tüketileceği gibi, farklı bitkilerle birlikte kullanarak da şifalı ve lezzetli çaylar elde edilmektedir.

Melisa otu çayı tarifi

Dinlendiren ve kaliteli bir uyku sağlayan sade ve tek kişilik melisa otu çayı hazırlamak için;

 • 1 bardak kaynamış suyun içine 1 yemek kaşığı kuru melisa otu ilave edin.
 • Yaklaşık 5 ila 10 dakika çayın demlenmesini bekleyip süzün.
 • Süzülmüş olan melisa çayını ister sade, ister şeker veya bal ile tatlandırarak tüketebilirsiniz.

Kekikli melisa otu çayı tarifi

Hem melisa otunun, hem de taze kekik yapraklarının şifasından faydalanabileceğiniz kekikli melisa otu çayını çok daha fazla ölçüde demleyebilirsiniz.

 • 4 bardak suyu kaynatın ve yaklaşık 5 dakika boyunca biraz soğuması için bekletin.
 • Suyun içerisine 1 çay kaşığı ince ince doğranmış taze kekik yaprağı ve 2 yemek kaşığı melisa otu ilave edin.
 • Son olarak bir dilim limon ekleyerek 5 – 10 dakikada bu şekilde demlenmesini bekleyip tüketebilirsiniz.

Karışık melisa otu çayı tarifi

Karışık melisa otu çayı, birçok şifalı ve aromalı bitkinin bir arada kullanılması yolu ile elde edilir. Elde edilen bitki çayı karışımı cam bir kavanozda uzun süre muhafaza edilebilir.

 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş melisa otu
 • 2 yemek kaşığı kurutulmuş ve çekirdekleri ayıklanmış kuşburnu
 • 1 yemek kaşığı kuru yulaf
 • 1,5 çay kaşığı kurutulmuş portakal kabuğu ve ½ çay kaşığı kurutulmuş lavantanın hepsi karıştırılır.
 • 1 bardak kaynamış suyun içerisine elde edilen bitki çayı karışımından 1 tatlı kaşığı eklenir.
 • Bardağın üzeri örtülür ve çayın demlenmesi için 20 dakika bekletin.
 • Son olarak da süzün ve bal ya da şeker ilave ederek tüketebilirsiniz.

Buzlu melisa otu çayı tarifi

Sıcak yaz günlerinde hem serinlemek, hem de şifalarından faydalanmak için buzlu melisa otu çayı tüketebilirsiniz.

 • 4 yemek kaşığı melisa otunu su dolu bir cam bir kase içerisine koyarak 4 ila 5 saat güneş gören bir yere koyun ve demlenmesini bekleyin.
 • Servis edeceğiniz zaman bardaklara buz koyarak demlenmiş melisa otu çayını ilave edebilirsiniz.

Melisa çayının faydaları nelerdir?

Melisa çayının faydaları nelerdir? Melisa çayının zararları var mıdır?

Melisa çayı tüketimi başta uyku bozuklukları ile stres ve kaygı azaltıcı özellikler taşımaktadır. Ancak kronik hastalığı bulunan ve çeşitli ilaçlar kullanan kişilerin melisa çayı ve melisa otu ile hazırlanan kürleri tüketmeden önce doktora danışması gerekmektedir. Melisa çayının faydalarını kısaca gözden geçirelim:

 • Melisa çayının faydalarından en önemlisi uyku problemleri ile savaşarak düzenli uyku sağlamasıdır. Gece yatmadan önce bir bardak melisa çayı içilmesi, uykusuzluk sorununu çözer ve rahat uymanıza yardımcı olur.
 • Melisa çayı hafızayı kuvvetlendirir ve motivasyon eksikliğini giderir.
 • Stres, kaygı ve anksiyete bozuklukları gibi ruhsal sorunların azalmasını sağlar.
 • Adet gecikmesi için melisa çayı birebirdir. Adet söktürücüdür ve aynı zamanda adet ağrılarının hafiflemesine yardımcı olur.
 • Adet öncesi sendromu (PMS) belirtilerini hafifletir.
 • Strese bağlı baş ağrısının azalmasına destek olur.
 • Melisa çayı antiseptik bir özelliktedir ve iltihaplı diş ağrılarının hafiflemesinde destek olmaktadır.
 • Özellikle akşam yemeğinden sonra oluşan şişlik ve hazımsızlık için bir fincan melisa çayı iyi gelmektedir.
 • Mide bulantısı ve mide yanması rahatsızlıklarında melisa çayı doğal bir ilaç gibi tüketilebilir.
 • Aşırı heyecanı önler ve sakinleştirir.
 • Migrene bağlı baş ağrılarını ve ağrının şiddetini azalttığı görülmektedir.

Melisa çayı günde kaç bardak içilir?

Melisa çayı içeriğindeki bileşenlerden dolayı çok güçlü etkileri görülen bir bitki çayıdır. Bu nedenle fazla tüketilmesi durumunda çeşitli yan etkilere neden olabilmektedir. İdeal ve sağlıklı olanı melisa çayını günde 2 bardaktan fazla tüketmemektir. Sabah ve akşam olmak üzere birer bardak melisa çayı içilebilir.

Melisa otu nasıl kurutulur?

Melisa otunun ve çayının faydalarından yararlanmak için taze toplanmış melisa otlarını kendiniz kurutabilirsiniz. Nisan, mayıs ve haziran aylarında henüz çiçek açmamış melisa otu bu dönemde en fazla uçucu yağ oranına ve antioksidan maddelere sahiptir. Toplanan melisa yaprakları soğuk su ile yıkandıktan sonra geniş bir tepsiye serilir ve güneş gören bir alanda tamamen kuruyana kadar birkaç gün bekletilir. Sonrasında ister ufalayarak, ister yapraklar halinde cam bir kavanoza konarak serin ve karanlık bir yerde muhafaza edilir. Kurutulmuş melisa otu düzgün saklama koşulları ile birkaç ay bozulmadan kullanılabilmektedir.

Melisa çayını kimler içmemelidir?

Melisa çayının pek çok faydası bulunuyor olsa dahi sağlıklarını korumak adına bazı kişiler tarafından asla tüketilmemesi gereklidir. Melisa çayını kimler içmemelidir, melisa çayını kimler tüketemez:

 • Hamile olan ve emziren kadınlar melisa çayı tüketmemelidir.
 • Bebekler ve gelişme çağındaki çocuklara melisa çayı içirilmemelidir.
 • Kronik bir hastalığı olup, sürekli tıbbi ilaç kullanan kişiler melisa çayından uzak durmalıdır.
 • Mide ülseri ve onikiparmak ülseri olan kişiler melisa çayı içmemelidir.
 • Karaciğer iltihabı olan hastalar melisa çayı (limon otu) çayı içmemelidir.

Bebek ve çocuklar melisa çayı içebilir mi?

Melisa çayı bazı kişilerde alerjik reaksiyon gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra, bebekler ve 15 yaşından küçük olan çocukların melisa çayı içmesi önerilmez.

Melisa çayının zararları var mıdır? Melisa çayını fazla tüketmenin yan etkileri nelerdir?

Her bitkisel çayda olduğu gibi melisa otu çayını fazla tüketmenin de bazı yan etkileri görülebilmektedir. Bu durumu engellemek için günlük melisa çayı tüketimi iki bardaktan fazla olmamalıdır. Fazla tüketildiği takdirde görülebilecek olan melisa çayının zararları şöyledir:

 • Her kişide olmasa dahi alerjik reaksiyona sebep olabilir.
 • Mide bulantısı ve kusma görülebilir.
 • Vücut ısısını artıracağı için ateş yükselmesi olabilir.
 • Şiddetli baş ağrısına yol açabilir.
 • Karın ağrısı ve ishal yapabilir.
 • Baş dönmesi görülebilir.
 • İdrar yaparken ağrı hissedilebilir.

Melisa çayı hangi ilaçlarla birlikte içilmez?

Melis otu ve melisa çayının içeriğindeki bazı bileşenler çeşitli ilaçlar ile etkileşime girip, ters etki yaratabilmektedir. Özellikle uyku, stres ve kaygı bozuklukları için kullanılan ilaçlarla birlikte asla melisa çayı içilmemelidir. Aynı zamanda; tiroit ilaçları, glokom ilaçları, kemoterapi ilaçları, kan sulandırıcı ilaçlar, sakinleştirici ilaçlar ve barbitüratlar kullanan kişiler doktoruna danışmadan kesinlikle melisa çayı tüketmemelidir.Melisa otu yağı nasıl yapılır? Melisa yağının faydaları nelerdir?

Melisa yağı nasıl yapılır, faydaları nelerdir?

Melisa otu yağı nasıl yapılır? Esansiyel melisa yağının faydaları nelerdir?

Melisa otunun yağı birçok alanda kullanılabilir ve oldukça değerli aromaterapi yağları arasında yer almaktadır. Aktar veya online mağazalardan melisa yağı temin ederek aromaterapi, cilt bakımı, adet gecikmesi ve adet ağrıları için kullanabilirsiniz. Çok daha ucuza mal olması nedeni ile evde melisa otu nasıl yapılır, merak eden okurlarımız için ev yapımı melisa yağı tarifi ve melisa yağının faydalarını bir araya getirdik. Aromaterapi yağları ve faydaları ile ilgileniyorsanız yasemin yağı ne işe yarar konulu yazımızda dikkatinizi çekebilir.

Evde melisa yağı nasıl yapılır?

Evde melisa yağı yapmak bir hayli kolay, ucuz ve zahmetsiz bir iştir. Bu şekilde hazırladığınız melisa yağını uzun süre muhafaza edebilir ve pek çok şekilde değerlendirebilirsiniz.

Melisa yağı için gerekli olan malzemeler:

 • Yeterli miktarda kurutulmuş ya da taze melisa yaprağı
 • Zeytinyağı
 • Cam kavanoz

Hazırlanışı:

 • Melisa otu yaprakları yıkanıp temizlendikten sonra tamamen kurutulur.
 • Elle veya bir mutfak robotu ile melisa otu yaprakları olabildiğince küçük hale getirilir.
 • Ufalanmış melisa otları cam bir kavanoza doldurulur ve üzerini örtecek miktarda zeytinyağı ilave edilir ve kapağı hava almayacak şekilde kapatılır.
 • Karanlık ve serin bir yerde 4 hafta beklettikten sonra süzülerek farklı bir kavanoza alınan melisa yağı kullanıma hazırdır.

Melisa yağının faydaları nelerdir?

Melisa yağının faydaları nelerdir?

Melisa otu (limon otu) kullanılarak elde edilen ve içeriğinde yetmişten fazla faydalı bileşen taşıyan melisa yağının bilinen pek çok faydası ve kullanım alanı bulunmaktadır. Önceki yüzyıllarda “yaşam iksiri” olarak adlandırılan melisa yağı alternatif tıp alanında sıkça kullanılan uçucu yağlar arasında yer alır. İşte, melisa yağı kullanmayı teşvik edici olan melisa yağının faydaları:

 • Alzheimer ve demans hastalıklarının belirtilerini azaltır, hafızayı güçlendirir.
 • Melisa yağı ağız yolu ile alındığında vücutta oluşan ödem ve şişlikleri giderir.
 • İltihap giderici özelliği vardır, özellikle diş ve diş eti iltihaplarını gidermede etkilidir.
 • Diyabet hastalığına karşı melisa yağı kullanımı önerilmektedir. Melisa yağı karaciğerde glikoz alımını artırarak kandaki insülin seviyesinin dengelenmesinde rol oynamaktadır.
 • Melisa yağı enfeksiyon hastalıklarının tedavi sürecinde faydalanılan bir uçucu yağdır.
 • Dudakta herpes simplex virüsü nedeniyle oluşan uçuklar melisa yağı ile giderilebilir.
 • Melisa yağı ile yapılan aromaterapi, sakinleştirici ve rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
 • Kan basıncının azalmasında katkısı bulunur böylelikle yüksek tansiyonu (hipertansiyon) önler ve tansiyon değerlerini dengeler.
 • Ruh sağlığını olumlu yönde etkiler, depresyon belirtilerini azaltır ve pozitif enerji verir.
 • Melisa yağı anti- tümör özellikler taşımaktadır. Bu nedenle kötü huylu beyin tümörü oluşumunu ve gelişimini engeller.
 • Adet ağrılarının azalmasını sağlayan melisa yağı aynı zamanda adet söktürücü bir etkiye sahiptir.
 • Adet öncesi sendromu belirtilerinin hafiflemesinde etkilidir.
 • Vücutta yağ birikmesine neden olan zararlı enzimleri azaltır ve trigliserit seviyesini düşürerek kolesterol seviyesini düzenler.
 • Migren veya vertigo nedenli baş dönmesi, sinirli olma hali ve bulantıyı önlemek için melisa yağı kullanılır.
 • Terleme yoluyla vücutta bulunan toksinlerin atılmasına yardımcı olur.

Melisa yağının saça ve cilde faydaları nelerdir?

 • Melisa yağı cilt güzelliği ve sağlığı için çeşitli şekillerde (krem, losyon, tonik) kullanılabilir.
 • Cilt üzerinde bakteri ve mantarların neden olduğu egzama ile çeşitli mantar hastalıklarında tedavi edicidir.
 • Melisa yağının cildi gençleştirici ve ince kırışıklıkları giderici etkisi bulunur.
 • Melisa yağının cilde olan faydalarından bir başkası, cilt üzerinde oluşan küçük kesik ve yaraların çok çabuk iyileşmesini sağlamasıdır.
 • Badem yağı veya farklı taşıyıcı yağlarla birlikte çeşitli cilt maskeleri içerisinde kullanılır, cildi temizler ve gözeneklerin açılmasını sağlar.
 • Saç derisine uygulanan melisa yağı, ölü saç derisinin atılmasını ve bu bölgenin temizlenmesini sağlar.
 • Daha parlak ve güçlü saçlar için kullanılır.
 • Melisa yağı saç dökülmesi ve kellik sorunu içinde oldukça etkilidir. Zayıf saçlarda sık görülen kırılma ve kopmaların önüne geçer.

Melisa otunun faydaları nelerdir, melisa çayı nasıl yapılır ve melisa çayı ne işe yarar ile melisa yağı nasıl yapılır konularına değindik. Melisa otunun faydaları başlıklı yazımızı beğenip, faydalı olacağını düşünürseniz arkadaşlarınızla paylaşarak daha fazla kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler