Mide şişkinliği nasıl geçer? Mide şişkinliği neden olur? Mide şişkinliğine hangi bölüm bakar?

Mide şişkinliği nasıl geçer? Mide şişkinliği neden olur? Mide şişkinliğine hangi bölüm bakar?
Mide şişkinliği nasıl geçer? Mide şişkinliği neden olur? Mide şişkinliğine hangi bölüm bakar?
4 Ocak 2022

Yemeğe düşkün olan insanların Google arama geçmişlerine baktığınızda şüphesiz Mide şişkinliği nasıl geçer? sorusunun yanı sıra Mide şişkinliği neden olur? sorusunuda fix bir şekilde görebilirsiniz. Sorunu Google’de aramak istemeyen lakin yine boğazına düşkün olanlar ise bu konu ile ilgili sadece Mide şişkinliğine hangi bölüm bakar? sorusuyla yüzyüze geleceksiniz. Bizde siz parmaklarınızı yormayın diye evde mide şişkinliğine ne iyi gelir? sorusunun cevabıyla birlikte mide şişkinliği için ne yenmeli? sorusunun da cevabını verdik. 

İlginizi çekebilir: Kayısı çayının faydaları nelerdir? Kayısı çayı zayıflatır mı? Ayda 5 kilo verdiren kayısı çayı ile hazırlanan mucizevi karışım!

Mide şişkinliği

Mide şişkinliği

Mide şişkinliği, karın sıvı, gaz tuttuğunda veya şiştiğinde ortaya çıkar. Genellikle ağrı veya rahatsızlık eşlik eder. En can sıkıcı ve yaygın mide problemlerinden biridir. Nedenleri arasında kabızlık, aşırı yeme, irritabl bağırsak sendromu ve hatta hızlı bir şekilde içerken veya yemek yerken hava yutma alışkanlığı sayılabilir. Bütün bunlar göbekteki şişkinliğe katkıda bulunur.

Ayrıca, daha az sindirilebilir olan bazı yiyecekler vardır. Bazı insanlar için sindirimi zor olan laktoz, ilave şeker veya lif gibi belirli bileşenleri içeren yiyecekler de şişkinliğe neden olabilir. Bu maddeler kolona geçtiğinde bakteriler bunlarla beslenir. Bu işlem, midenizin şişmesine neden olan gaz kabarcıklarını üretir. 

Mide şişkinliği neden olur?

Kısmen bu şişkinlik, yiyeceklerin zayıf sindirimi, gıda intoleransı veya daha ciddi vakalarda bakteri ve parazitlerin neden olduğu enfeksiyonlarla ilgili olabilir. Şimdi sizlere genel olarak mide şişkinliği neden olur sorusunun birkaç cevabını yazacağız.

 • Vücut çok fazla su emdiğinde ve hücreler arasında sıvı biriktiğinde, midede şişkinliğe neden olabilir.
 • Bazı insanlar için sindirimi zor olan laktoz, ilave şeker veya lif gibi belirli bileşenleri içeren yiyecekler de şişkinliğe neden olabilir
 • Bağısak enfeksiyonunuz olabilir. Enfeksiyonlara parazitler neden olabilir ve kusma, ishal, mide bulantısı ve mide şişkinliği gibi gastrointestinal semptomlarla sonuçlanabilir . 
 • Dispepsiniz mi var? Besinlerin yavaş ve zor sindirilmesine, çok fazla bağırsak rahatsızlığına neden olmasına verilen isimdir. Bazen de kahve, gazlı içecekler ve baharatlı veya baharatlı yiyecekler gibi mideyi tahriş eden yiyeceklerin tüketimi ile ilgili olabilir.
 • Son olarak, mide kanseri şişkin mide hissinin ve diğer semptomların en ciddi nedenlerinden biri olabilir

Hangi besinler mide şişkinliği yapar?

Kahve: Kahve bir idrar söktürücü olmasına rağmen, aynı zamanda asidiktir, bu da şişkinliğe neden olabilir. Laktoz intoleransınız varsa, süt eklemek durumu daha da kötüleştirebilir.

Elma: Elmalar şişmeye katkıda bulunan üç maddeden oluşur: lif, fruktoz ve sorbitol. Fruktoz ve sorbitol doğal şekerler olmasına rağmen sindirimi zor olabilir.

Soğan: Soğanlar karbonhidratlar, sindirimi zor olmasının yanı sıra bağırsakta daha fazla su tutan fruktan içerir.

Gazlı içecekler: İstisnasız her türlü gazlı içecek, gaz kabarcıkları nedeniyle midenizi şişirir.

Tahıllar: Çavdar ve buğday gibi tahıllar, bazı insanlar için sindirimi zor olan bir karbonhidrat olan fruktan içerir. Bazı gastroenterologlar, birçok insanın midelerinin glütenden dolayı şişkin olduğunu düşündüklerini söylerken, aslında bunun nedeni fruktandır.

Yoğurt: Bazı yoğurtlar, probiyotikler açısından zengin oldukları için sindirim için iyi olabilir. Ancak diğerlerinde yüksek şeker seviyeleri daha fazla fermantasyona neden olur, bu da daha fazla şişkinlik anlamına gelir.

Karpuz: Bu listede karpuzun bulunması belki biraz şaşırtıcıdır çünkü karpuz çoğunlukla sudur. Ancak, doğal bir şeker olmasına rağmen, birçok insanın onu sinderemediği ve şiştiği çok fazla fruktoz içerir.

Sodyumdan yüksek besinler: Tuz oranı yüksek yiyecekler yediğimizde, vücudun doğal tepkisi sıvıyı tutmaktır ve bu da şişkinliğe neden olur.

Mide şişkinliğine iyi gelen besinler

Mide şişkinliğine iyi gelen besinler

Güzel bir gecede yediğiniz besinler mideniz de şişkinlik yaptı ve diğer lezzetli yemeklerin tadına bakamıyor musunuz? Sizler için 1-2 saat içerisinde midenizi oldukça rahatlatacak birkaç besinden bahsedeceğiz.

Kefir

Gaz ve şişkinlik bazen sindirim sistemindeki bakteriler kontrolden çıktığında ortaya çıkar. Durum böyle olduğunda, kefir gibi bazı fermente gıdalardaki probiyotikler, verimli sindiriminizi sürdürmek için bakteri dengesini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Muhtemelen yoğurdun güvenilir bir probiyotik kaynağı olduğunu zaten biliyorsunuzdur. Ancak kefirin geleneksel seçeneğe göre üç kat daha fazla faydalı bakteri içerdiğini bilmiyor olabilirsiniz ve eğer laktozu sindirmekte zorlanıyorsanız, kefir neredeyse ondan yoksundur.

Avokado

Antrenmanlarınızda çok fazla kilometre koşuyorsanız, diyetinizde kesinlikle biraz sodyuma ihtiyacınız vardır. Ancak bazıları için çok fazla tuzlu yiyecek yemek, şişkinliğe neden olan sıvı tutulmasına neden olabilir. Bu nedenle, avokado gibi potasyum açısından zengin gıdalara yatırım yapın. Sodyum suyu hücrelerinize çeker ve potasyum onu ​​dışarı pompalayarak hücrenizi söndürmenize yardımcı olur. 

Zencefil

Ağrıyan kaslardan boğaz ağrısına kadar her şey için en eski ev ilaçlarından biri olan zencefil size de yardımcı olabilir. Zencefil bileşikleri vücudun bağırsak sularını uyarabilir. Sindirime yardımcı olurlar ve hazımsızlığın neden olduğu şişliği azaltırlar. Yemek yemenin yanı sıra birkaç dilim taze zencefili sıcak suya koyun ve çay olarak için. Taze zencefil smoothie’lere ve salata soslarına eklenebilir ve kuru toz versiyonu daha baharatlı bir şey için yulaf ezmesine karıştırılabilir.

Portakal

Çoğu insanın diyetlerine daha fazla lif eklemesi gerekir. Ancak sindirilemeyen maddeyi yedikten sonra yan etki olarak gaz ve şişkinlik gelebilir. Gaz, lif sindiriminin bir yan ürünü olduğundan, özellikle lif yemeye alışkın değilseniz. İçme suyu, yiyeceklerin sindirim sistemi yoluyla hareketini teşvik ederek yardımcı olabilir. Ancak suya ek olarak portakal, kavun, çilek, domates ve salatalık gibi su açısından zengin yiyecekleri de yiyebilirsiniz.

Kuşkonmaz

İdrarınızın biraz rahatsız edici kokmasına neden olduğunu biliyoruz. Bununla birlikte, doğal bir idrar söktürücü olduğu için daha fazla idrara çıkmanızı sağlayarak fazla suyu sistemlerinizden uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bu, sıvı tutulmasının neden olduğu rahatsızlığı giderir. Kuşkonmaz ayrıca prebiyotik lifler içerir. Böylece sindirim sisteminizin iyi çalışmasını sağlamak için bağırsaklarınızdaki iyi bakterileri beslemeye yardımcı olurlar.

Nane

Yemekten sonra biraz rahatsızlık hissediyorsanız, kendinize bir iyilik yapın ve bir fincan nane çayı alın. Yaprak yağları, bağırsak kaslarını gevşetmeye ve rahatsızlığa neden olan spazmları hafifletmeye yardımcı olabilir.

Rezene

Midenizin hareket etmesini istediğinizde çekirdeklerini çiğneyebilir veya çay gibi sıcak suda içebilirsiniz. Makarna sosu, çorba gibi yemek tarifleri hazırlarken de baharat olarak kullanabilirsiniz

Karahindiba

Bir ottan çok daha fazlası, doğal bir idrar söktürücüdür. Bu nedenle, vücudunuzu işemeye teşvik eder ve su tutulmasından kaynaklanan mide şişkinliğini iyileştirir. Karahindiba, vücuttan su ve sodyumu atarak bazı durumlarda kan basıncını düşürebilir. 

Mide şişkinliği İbrahim Saraçoğlu

Mide şişkinliği Dr. Bora Özel

Estetik Cerrahı olan Bora Özel, Youtube kanalında istek üzerine mide şişkinliği ile alakalı bir video yayınlamıştır. Videoda ise bahsettikleri şu şekildedir:

 • Aşırı kiloluysanız, kilo vermek gibi basit bir yaşam tarzı değişikliği yaparak mide şişkinliğinizin belirtilerini azaltabilirsiniz, hatta şişkinliği önleyebilirsiniz.
 • Sakız çiğnemekten kaçının. Sakız çiğnemek fazladan hava yutmanıza neden olabilir ve bu da şişkinliğe yol açabilir.
 • Gazlı içecek alımınızı sınırlayın.
 • Yavaş yiyin ve pipetle içmeyin.
 • Laktozsuz süt ürünleri kullanın (laktoz intoleransınız varsa).
 • Probiyotikler, sağlıklı bağırsak bakterilerinin yeniden çoğalmasına yardımcı olur. Yapılan bir çalışma, probiyotiklerin şişkinliği rahatlatmadaki etkisinin önemli olduğunu göstermiştir. Tüketebileceğiniz probiyotik gıdalara kefir ve yoğurt örnek olarak verilebilir.
 • Yapay tatlandırıcılar da mide şişkinliğine sebep olabileceği için bu ürünlerden uzak durun.
 • Midede gerginliği azaltmak için bol su için.
 • Meyveler, sebzeler ve tam tahıllar gibi sindirimi destekleyen, yüksek lif içerikli yiyecekleri öğünlerinize ekleyin.
 • Düzenli egzersiz yapın.
 • Masaj ‘Mide şişkinliğine evde ne iyi gelir?’ diye düşünürseniz, karın masajı yapmak önerilebilir. Mide şişkinliği sorunu yaşayan 80 kişinin katıldığı bir çalışmada, hastalara üç gün boyunca günde iki kez 15 dakikalık karın masajı yapılmıştır ve şişkinlik şikayetlerinin azaldığı saptanmıştır.

Mide şişkinliği Feridun Kunak

Feridun Kunak, mide şişkinliği için sarı leblebi önermektedir. Bir başka önerisi olarak tahin, kantoron ve ozon yağını mide rahatsızlığı olanların mutlaka yapması yönünde öneride bulunmuştur. Lakin siz yinede bu tür kürleri uygulamadan önce doktor tavsiyesi alınız.

Mide şişkinliği İbrahim Saraçoğlu

İbrahim Saraçoğlu öncelikle naylona sarılı gıdalardan uzak durması gerektiğinin tavsiyesini vermiştir. Daha sonra her mide şişkinliği olduğunda yarım bardağa limon sıkıp içmelerini tavsiye etmiştir. Eğer ki limonlu su yeterli kalmazsa, kimyon tohumunu kaynatıp içiniz. 

Mide şişkinliği İbrahim Saraçoğlu

Mide şişkinliği hakkında merak edilen sorular!

Çok yemek yemenin ardından gelen mide şişkinliği adeta kaçınılmaz olmuştur. Her 5 insandan 3’ünde meydana gelmektedir. Obezite ile savaşan bir topluma dönüşmeden önce, sizlerin aklında yer alan mide şişkinliği hakkında merak edilen soruların hepsini bir araya toparladık.

Karbonat mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Cnnturk.com sitesinin kaleme almış olduğu yazıya göre  ”Karbonatlı su içmek, başta gastrit ve ülser olmak üzere birçok mide hastalığına da iyi gelir.”

Karbonatın daha fazla işlevini öğrenmek için: Karbonat ile sigara bırakılır mı? Karbonatın faydaları nelerdir?

Soda mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Soda, yapısındaki mineralleri ile mide dengesini sağlamaktadır. Dolayısıyla soda, midenizde herhangi bir sorun yok ise şişkinliğinizi alacaktır.

Süt mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Süt, kısa süreli mide şişkinliğinin önüne geçecektir. Sütün yapısında asit olsa da, midenizi yatıştırmak için birebirdir. Sütün yanı sıra arı sütünün faydalarını okumak için: Arı sütünün faydaları nelerdir? Bağışıklığı güçlendiren mucize: Arı sütü nasıl tüketilir?

Gaviscon mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Gaviscon’un prospektüsünde yer alan bilgiye göre:  öğünleri takiben ya da hamilelik esnasında oluşan fazla miktarda mide asidine bağlı rahatsızlıkların/şikayetlerin ve ağıza acı, ekşi su gelmesi (asit regürjitasyonu), mide veya göğüste yanma hissi gibi mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasına (gastroözofageal reflüye) bağlı şikayetlerin tedavisinde kullanılır. Yanı Gaviscon mide şişkinliği için önerilmemektedir.

Lansor mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Lansor’un prospektüsünde yer alan bilgiye göre:

 • Duodenal (oniki parmak barsağı) ve mide ülserlerinin engellenmesi ve tedavisinde
 • Yemek borusu iltihabının (reflü özofajit) tedavisinde 
 • Midede ve on iki parmak bağırsağında ülser oluşumundan sorumlu tutulan Helicobacter pylori enfeksiyonundan kaynaklanan ülser tedavisinde
 • Steroid olmayan yangı giderici ilaçların (aspirin, ibuprofen, ketoprofen ve piroksikam gibi) neden olduğu ülserlerin engellenmesi ve tedavisinde
 • Gastroözofageal reflü hastalığında (bu hastalıkta mide asidi yemek borusuna kaçarak hasara ve iltihaplanmaya sebep olur)
 • Midedeki aşırı asit salgılanmasının engellenmesinde (Zollinger-Ellison Sendromu) dahil patolojik hipersekresyon durumları) kullanılmaktadır.

Dolayısıyla mide şişkinliğine iyi geldiği yönünde herhangi bir bilgi yoktur.

Kahve mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Kahve bilinenin aksine, asidik bir yapıya sahiptir. Dolayısıyla mide rahatsızlıklarına yol açabilmektedir. Saç uzatmasına bile iyi gelen kahve ne yazıkki mide şişkinliğine iyi gelmeyebilir. Kahve ile saç uzatmak için: Kahve ile saç uzatma mümkün mü? Kahve ile saç maskesi nasıl hazırlanır?

Kefir mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Gaz ve şişkinlik bazen sindirim sistemindeki bakteriler kontrolden çıktığında ortaya çıkar. Durum böyle olduğunda, kefir gibi bazı fermente gıdalardaki probiyotikler, verimli sindiriminizi sürdürmek için bakteri dengesini geri kazanmaya yardımcı olabilir. Muhtemelen yoğurdun güvenilir bir probiyotik kaynağı olduğunu zaten biliyorsunuzdur.

Zencefil mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Zencefil bileşikleri vücudun bağırsak sularını uyarabilir. Sindirime yardımcı olurlar ve hazımsızlığın neden olduğu şişliği azaltırlar. Yemek yemenin yanı sıra birkaç dilim taze zencefili sıcak suya koyun ve çay olarak için. Taze zencefil smoothie’lere ve salata soslarına eklenebilir ve kuru toz versiyonu daha baharatlı bir şey için yulaf ezmesine karıştırılabilir.

Kekik mide şişkinliğine iyi gelir mi?

Kekik içerdiği fenoller sayesinde birçok hastalığın şifası olmaya devam ödüyor. Saç uzatmanın yanı sıra vertigo tedavisi içinde kullanılan kekik mide rahatsızlıklarına da iyi gelmektedir.

Kekik ile vertigo tedavisi ve Kekik suyu ile saç uzatma yazımıza ulaşım sağlayabilirsiniz.

Limon mide şişkinliğine iyi gelir mi?

C vitamini deposu olarak bilinen limonun mide şişkinliğine iyi geldiğini Dr. İbrahim Saraçoğlu’da dile getirmektedir. Mide şişkinliği hissettiğinizde yarım bardak limonlu su içmeyi ihmal etmeyiniz. Limonlu suyun faydaları için: Limonlu suyun faydaları nelerdir? Limon suyu ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Mide şişkinliği kalbi etkiler mi?

Midenin içerisinde gaz birikmesi, kalbin kapladığı alanı daraltmaktadır. Dolayısıyla düzgün bir şekilde çalışamayan kalpte ağrı meydana gelebilmektedir. 

Mide şişkinliği ateş yapar mı?

Mide şişkinliğinin ateş yaptığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Mide şişkinliği baş ağrısı yapar mı?

Huzursuz bağırsak sendromundan kaynaklanan mide şişkinliğinde baş ağrısı görülebilmektedir.

Mide şişkinliği bele vurur mu? 

Kronik mide ağrısı bele ağrı şeklinde yansıyabilmektedir.

Mide şişkinliği çarpıntı yapar mı? 

Midenin içerisinde gaz birikmesi, kalbin kapladığı alanı daraltmaktadır. Dolayısıyla düzgün bir şekilde çalışamayan kalpte çarpıntı meydana gelebilmektedir. 

Mide şişkinliği halsizlik yapar mı?

Mide şişkinliğinin halsizlik yaptığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Mide şişkinliği için hangi doktora gidilir?

Mide şişkinlikleri için Genel Cerrahi veya Gastroenteroloji polikliniklerine başvuru yapabilirsiniz.

Mide şişkinliği kaç gün sürer? 

Genellikle mide şişkinlikleri gün olarak sürmemektedir. 1-2 saat sürmektedir.

Portakal mide şişkinliği yapar mı?

Portakal içeriğinde yüksek miktarda fruktoz içermektedir. Fruktoz gaz sıkışması ile bilinir. Dolayısıyla portakal yediğinizde mide şişkinliğiniz kaçınılmaz olacaktır.

Pankreas mide şişkinliği yapar mı?

Pankreasın mide şişkinliği yaptığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktadır. 

Hamilelikte mide şişkinliği ne zaman geçer?

Hamilelikte şişkinlik kişiden kişiye göre değişmektedir. Dolayısıyla bu konu hakkında herhangi bir bilgi bulunmamaktadır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler