Monero (XMR) Nedir? Yatırım İçin Doğru Fırsat Mı?

Monero (XMR) Nedir? Yatırım İçin Doğru Fırsat Mı?
Monero (XMR) Nedir? Yatırım İçin Doğru Fırsat Mı?
31 Ocak 2021

Monero (XMR) uzun vadeli yatırımlar için oldukça avantaj konumundadır. Sizde Monero’ya yatırım gerçekleştirmek istiyorsanız Monero (XMR) Nedir? Yatırım İçin Doğru Fırsat Mı? yazımızı sizin için kaleme aldık. Aklınızdaki daha birçok soruyu da cevaplayacağımız yazımızda hiçbir soru işaretini çözümsüz bırakmıyoruz. Hazırsanız yazımızı okumaya geçelim. Keyifli okumalar. YATIRIM TAVSİYESİ DEĞİLDİR.

Kripto paralar hakkında daha detaylı bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Monero (XMR) Nedir?

Cryptonote şirketi ile 2012 yılında karşımıza gelen Bytecoin’in diğer kripto paralarına göre Bitcoin’den farklı avantaj ve dezavantajlara sahiptir. Monero, altcoinler içerisinde izlenememe özelliği ile oldukça ün salmıştır. 

Günümüzdeki kripto paraların geneli şeffaf blok zincir sistemi içerisindedir. Şeffaf blok zinciri ile aktifleşen finansal işlemlerin herkese açık olması, doğrulanması, işlemlerde görünen adres  kanalıyla şahısların şahsi kimliklerinin belirlenmesine olanak sağlamaktadır.  Fakat, Monero da var olan kriptolama yöntemiyle, alıcı, gönderenin adresleri, işlem boyutu gibi tüm kilit bilgiler saklı tutulmaktadır. Buradan anlayabileceğimiz gibi Monero, diğer alternatif kripto paralarına göre güvenliği daha üst düzeydedir.

İlginizi Çekebilir: TFUEL (Theta Fuel) Coin Nedir? Hangi Şirketler Tarafından Destekleniyor?

Monero (XMR) Nasıl Kuruldu?

CryptoNote hepimizin bilgidiği gibi bir merkeze sahip olmayan para birimlerini doyuran uygulama kartman protokolüydü. Çıkarmış olduğu ilk uygulaması bytecoin pazarda yeteri kadar başarıyı elde edemeyince Monero’u yaratma kararı aldı.

Monero projesinin amacı; kullanımı kolaylaştıran, daha güncel, daha gizli hatta izlenmesi bile mümkün olmayan bir kripto para geliştirmekti. Monero’nun ana kadrosu iki lider ile projeye başlandı. Bunlar  David Latapie ve Riccardo Spagni’dir. Ekibin geri kalan üyelerinin ise kimlikleri tamamen gizli tutulmuştur. Monero projesinde günümüze kadar 200’den fazla geliştirici destek vermiştir.   Belirtmek isteriz ki , Monero projesini geliştirirken desteğini esirgemeyen Monero Topluluğu ve AR-GE grupları mevcuttur.

Monero’nun Özellikleri

Monero’a baktığımızda teknolojinin temelini oluşturan sistem olarak görmekteyiz. Sadece teknoloji olarak görmek özelliklerini azaltmak yönünde olurdu.  Monero’yu diğer kripto paralarından ayrıştıran bir çok özellik mevcuttur. Bunlardan en ana özellikleri belirtecek olursak: Güvenliğin üst noktada olması, gizliliğin maksimum düzeyde olması ve yapılan işlemlerin takibinin mümkün olmaması olarak sıralayabiliriz.

Monero’da üzerinde durmamız gereken en önemli kelime kesinlikle güvenliktir. Her kullanıcıya ayrı ayrı sunulan gizlilik hizmeti, izlenme endişesi taşımadan rahatça harcama yapabilmenize olanak sağlamaktadır.

Kullanıcıların, herhangi risk yada saldırı altında olmadan, yapmış olduğu işlemlerde Monero’ya güvenmelerini gerektiren ağın en önemli üyelerinden olan madencilere Monero tam blok ödülü layık görülür. Yapmış olduğunuz işlemler, var olan en günümüze yakın ve korunaklı şifreleme sistemleri ile kriptolanarak oldukça güvenli şekilde korunmaktadır.

Monero’da gizlilik özelliğinden bahsetmiştik. Gerçekleştirmiş olduğunuz işlemlerin gönderenin adresi, işlemin tutarı ve alıcı adresi gizli tutulur. Yapmış olduğunuz işlemlerin hiç bir aşaması takip edilemez, fakat gerektiğinde zorunlu durumlarda anahtarlar bağlantısı ile işlemlerin görüntülenmesi mevcut olabilir.  Bu gizlilik meselesi Monero’ya değişkenlik özelliği oluşturmakta. Monero’da her para eşit bir değere sahiptir. Birinin bir diğerinden üstünlüğü söz konusu değildir. Ayrıca mevcut para birimleri, diğer bir para biriminin de yerine geçebilir. Ayrıca Monero’da gerçekleştirmiş olduğunuz işlemlerin izi takip edilemediğinden, Monero’dan geçmişte hangi işten faydalandığınız bilinemez. Şöyle açıklayabiliriz, yasa dışı, kanunlara uymayan eylemlerde kullanılan paranın  yeni sahibine geçtiğinde önceden o parayla yapılan işlemlerden sorumlu tutulmaz.

Monero Cüzdanı Ne İşe Yarar?

Monero (XMR ) , gizlilik parası olarak adlandırılan bir kriptografik para birimidir. Bu para sizlere üst düzeyde bir gizlilik sağlar. Bu özellikten maksimum düzeyde faydalanmak için XMR’e uyumlu bir cüzdana yada kripto para cüzdanına transfer etmeniz gerekmektedir.

Monero para cüzdanı, XMR tokenlerinize erişiminizi kolaylaştırmak için özel anahtarınızı kaydedebileceğiniz farklı ortam, fiziksel veya dijital manasına gelir.

XMR’e uyumlu bir cüzdana yada kripto para cüzdanına sahip olmanız XMR’lerinize ulaşımınızı sağlar. Güvenilir ve iyi bir cüzdan tercih ederek özel anahtarınızı güvende tutabilirsiniz. Kirpto paralarınızın cüzdanınıza transferini sağladıktan sonra üst düzelde anonim hale gelecek ve tamamen kimsenin bilmeyeceği işlemler gerçekleştirme imkanınız olacaktır.

Bu özel anahtar sizleri diğer aktif kullanıcılardan, negatif yazılımlardan ve riskli sitelerden korunmalıdır. Bu, bir Monero cüzdanına biçilmiş karakterdir.

monero-(xmr)-nedir?-yatirim-icin-dogru-firsat-mi?-741477

Monero’nun Bilinmeyen Özelliği

Kripto para satım ve alım işlemi yapan bir kişinin işlemlerinde ne kadar para gönderip aldığını veya nereye gönderdiğini öğrenmeniz için cüzdan adresini öğrenmeniz gerekmektedir. Böyle bir durum Monero da söz konusu değildir. Gizlilik tamamen ön planda tutuluyor. Bu işlemi cüzdan adresinizi gizleyerek sağlamaktadır. Böylece Monero ile yaptığınız işlemler ikinci bir kişi tarafından görünmemektedir. Bahsettiğimiz özellik ne kadar bizler için olumlu görünse de bazı insanlar için kötüye kullanılabilmektedir. Günümüzde bir çok Deep Web kullanıcısı illegal işleri için Monero’yu kullanmayı tercih haline getirmeye başlamışlardır.

Monero’nun Avantajları

  • Monero’nun bizlere sunmuş olduğu gizlilik koruması sayesinde finansal güvenliği göz önünde bulunduran yatırımcılar her türlü ticaret işlemlerini ve bu işlemlerin yönlerini istedikleri gibi gizleyebilirler.
  • Monero gizlilik özelliğini üst düzeyde tutmasının yanında kullanıcıların iradesine göre işlemlerini şeffaf bir şekilde paylaşmasını da sağlıyor. Bu özellik de kullanıcılara Monerokarşılıklı kullanım şansı sunuyor.
  • Monero madenciliğinin basit olmamasından ötürü Monero’daki yüksek ücret oynamalara engel olur ve yatırımcılar için yüksek kayıpların önüne geçer.
  • Monero’nun madenciler açısından en önemli avantajı herhangi bir blok limitinin mevcut olmaması. Dolayısıyla gün içerisinde meydana gelen Monero’da bir sınıra gidilmiyor.

Monero’nun Dezavantajları

  • Monero’nun kullanıcılarına sağlamış olduğu pozitiflikler bunu kötüye çekmeyen kullanıcılar için bir ayrıcalık olabilirken, Deep Web’de yasalara aykırı şekildekullanılıyor olması topluma büyük bir negatiflik oluşturmaktadır.
  • Monero’nun gizliliği ne kadar üst seviyedede olsa cüzdan sayısı oldukça azdır. 
  • İlk defa alım satım yapan bir yatırımcı için oldukça karmaşık bir sistem olarak görünebilir.
  • İzlenebilir olmaması ve madenciliğinin yoğun olarak yapılamamasının sebebi diğer altcoinlerin kullandığı altyapıdan farklı bir altyapı tercih etmesidir. Bu nedenle Monero ağı içinde bazen sorunlar olabilmektedir.

Monero’nun En Yüksek ve En Düşük Seviyeleri

2014 yılında bizlerle buluşan Monero 0.001 dolar ile piyasaya başlangıç yapmıştı. 2017 yılında ise Bitcoin’in artışını takip eden Monero özellikle 2017 ‘nin son aylarında ve 2018’in başlarında büyük bir artış göstermiştir ve 490 dolar yüksekliğine kadar çıkış yapmıştır.

Monero Madenciliği

Piyasada yer alan coinler gibi Monero’nun da madenciliği yapılmaktadır. Fakat Monero’nun kendisinde yapmış olduğu farklılıklar ile 2014 yılından günümüze kadar Monero’nun madenciliğini yapmak gün geçtikçe daha da zor bir hal almaya başlamıştır. Monero madenciliği yapmanın ilk kriteri bir havuza bağlı olmanızdır. Madencilik havuzlarında yer alan madenciler hash güclerini birleştirerek ve bir bloğu çözmeye hedefliyor. Bloğun çözümünde katkıda bulunan madenciler kanıtlarını sunarak ödülden kattıkları hash gücüne göre pay almaktadır. Yalnız başınıza herhangi bir Monero madenciliği yapmanız imkansızdır. Aynı şekilde başlanan süre içerisinde  düşüş yaşayan Monero fiyatı ve madencilik zamanları gün geçtikçe artış göstermektedir. Dünya çapına baktığımızda güvenebileceğimiz Monero madenciliği yapacak havuz sayısı sadece 38 olarak bildirilmiştir. Bu 38 tane havuzun 28 tanesi bölgesel hizmet verirken kalan 10 tanesi global hizmet vermektedir.

monero-(xmr)-nedir?-yatirim-icin-dogru-firsat-mi?-741

1 Monero (XMR) Kaç TL?

Güncel olarak 1 Monero ne kadar öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Yazımızı yazdığımızda 1 Monero = 972.08 TL olarak karşımıza gelmektedir.

1 Monero (XMR) Kaç Dolar?

Güncel olarak 1 Monero ne kadar öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Yazımızı yazdığımızda 1 Monero = 130.45 Dolar olarak karşımıza gelmektedir.

Monero (XMR) Bankadan Satın Alınabilir Mi?

Monero borsasından doğrudan satın alabilirsiniz. Tıpkı Kraken gibi. Fiyat düşüşünden faydalanmak isterseniz Monero satın almak içinde sabırsızlanıyorsanız ve Bitcoin’i daha hızlı erişim fırsatınız varsa, ilk önce Bitcoin alıp daha sonra Bitcoin’inizi Monero’ya çevirmeyi düşünebilirsiniz.

Monero (XMR) Hangi Eylemler İçin Tercih Edilebilir?

Dijital nesnelerin alım satımına izin sağlayan dijital para platformları için,
Mal ve hizmetlere karşılık odenmek için bir değiş tokuş aracı olarak görmek,
Anlık ödemelere olanak sağlayan dijital cüzdanlara olanak sağlamıştır.

1 Monero (XMR) Kaç Euro?

Güncel olarak 1 Monero ne kadar öğrenmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz. Yazımızı yazdığımızda 1 Monero = 107.43 Euro olarak karşımıza gelmektedir.

Monero (XMR) İlk Yayımlanma Tarihi Nedir?

Monero (XMR), 18 Nisan 2014 tarihinde karşımıza gelmektedir.

Monero (XRM) Resmi Sitesi Nedir?

Monero (XRM) resmi sitesine gitmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Monero (XMR) Nereden Alınır?

Monero (XRM) günümüzün en güvenilir sitesi olan Binance‘den satın alabilirsiniz.

Monero (XMR) İşletim Sistemi Nedir?

Monero (XRM) işletim sistemi; Windows, Linux, macOS, BSD, Solaris’dir.

Monero’ya Yatırım Yapılır mı?

Güncel olarak düşüş gösteren Monero için piyasadaki kullanıcılar genellikle pozitif yorumlar yapılmaktadır. Kripto para piyasasında araştırmalar gerçekleştiren Satış Group’un açıklamasına göre gelecek dönemlerde yani ortalama olarak 6 yıl içerisinde kripto para piyasasının en yükseğinde Bitcoin ve Monero ikili olarak yer edinecek. Başlangıçtan bugüne kadar Monero’nun grafiğine bakarsak daha sonrası için yüksek bir düşüş trendinde yer olmayacağını söylemek mümkün. Budan dolayı Monero’ya kısa zamanlı yatırımlardan daha çok uzun zamanlı yatırım yapmak daha elle tutulur bir yöntem olacaktır.

Monero Nasıl Alınır?

Henüz Türk alım sitelerine gelmeyen Monero Türkiye’nin ekonomik düzeyinden kaynaklı olarak ileri dönemlerde de pek geleceğini söylememiz mümkün değildir. Bununla birlikte Monero satın almak isterseniz Bittrex, Bitfinex, Hitbtc ve Binance siteleri üzerinden başvurunuzu yaparak satın alabilirsiniz. Diğer Bitcoin’lerde de mevcut olduğu gibi Monero’yu da satın almak için belli bir miktar Bitcoininiz olması gerekiyor. Dolayısıyla rastgele Türk borsasından Bitcoin satın almanız gerekecek Ripple veya başka bir para birimini satın almanız gerekiyor. Daha sonrasında bu Ripple’la belirttiğimiz sitelerden istediğiniz birinden Bitcoin satın almanız gerekmektedir. Aldığınız Bitcoin’lerle de Monero satın alma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Monero Coin Yorum

Monero eski altcoin’ler içerisinde mevcut olduğu yorumunu yapmak oldukça doğru olacaktır. 2014 Yılının mayıs ayında işlem görmeye başlayan Monero, altyapısında CryptoNote protokolünü kullanıyor. Monero’da gerekçesinde yaptığınız işlemlerde miktar, gönderici adresi ve alıcı adresi gizli tutulabilir. Monero blockchain’inde  yapmış olduğunuz işlemler belirli bir monero coin alıcısıyla ya da gerçek bir kimlikle bir tutulamaz. Monero da diğer kripto paralar gibi madencilik temelli olarak devam etmektedir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler