Nanenin Bedenimize 20 Faydası, Cilt, Saç ve Sağlık!

Nanenin Bedenimize 20 Faydası, Cilt, Saç ve Sağlık!
Nanenin Bedenimize 20 Faydası, Cilt, Saç ve Sağlık!
10 Temmuz 2021

Nanenin Bedenimize 20 Faydası, Cilt, Saç ve Sağlık İçin Faydaları! Nane cilde, saçlara, diğer sağlık sorunlarına gibi bir çok şeye faydası vardır. Hem ferahlatıcı hem de sağlıklı bir bitki olan nane, her öğünde düzenli tüketilirse bir çok sorunu ortadan kaldırabiliyor.

Nanenin Bedenimize 20 Faydası, Cilt, Saç ve Sağlık!

Nanenin Bedenimize 20 Faydası, Cilt, Saç ve Sağlık!

nanenin bedenimize 20 faydası, nane cilt faydaları, nane saç faydaları, nane stresi azaltır, nane nefes kokusunu önler, nane bakterileri önler, nane mide hastalıklarını önler, nane böcek kovucu, nane saç toniği, nanenin faydaları nelerdir

1. Çeşitli Cilt Sorunlarını İyileştirir:

Nane çoğunlukla çeşitli cilt sorunlarını gidermek için kullanılan topikal kremlerde kullanılır. Yatıştırıcı özellikleri onu döküntüler, zehirli meşe ve zehirli sarmaşık için etkili bir tedavi haline getirir. Cilde güçlü bir iyileştirici etki sağlar.

2. Yağlı ve Yağlı Ciltleri Tedavi Eder:

Nane yaprakları, yağlı ve yağlı ciltleri tedavi etmek için çağlardan beri yaygın olarak kullanılmaktadır. Nanedeki mentol, doğal olarak yağsız bir cilt elde etmeye yardımcı olan yağ bezlerinden yağ salgılanmasını azaltır. Kullanmak:

 • Taze çekilmiş nane yapraklarını yüzünüze sürün
 • 10 dakika bekletin.
 • En iyi sonucu almak için macuna bal da ekleyebilirsiniz.
 • Yıkayın ve kurulayın.
 • Optimum faydalar elde etmek için nane ezmesini jojoba yağı veya aloe vera ile de birleştirebilirsiniz.

3. Sıkılaştırıcı, Antiseptik ve Antiinflamatuar Özellikler:

Nanenin cildin pH seviyelerini dengelediği bilinmektedir. Bu, ciltteki aşırı yağ üretimini dengelemeye yardımcı olur, böylece genel akne ve sivilceleri azaltır. Nanenin büzücü, antiseptik ve iltihap önleyici özellikleri ciltteki akne, siyah nokta, kızarıklık ve kızarıklık görünümünün azalmasına yardımcı olur. Kullanmak:

 • Normal yüz yıkamanıza 2 damla nane yağı karıştırın
 • Bunu kullanarak yüzünüzü günde iki kez yıkayın.
 • Akne ve cilt döküntülerini tedavi etmek için bu yağın bir veya iki damlasını gece kreminize veya nemlendiricinize karıştırabilirsiniz.
Nanenin Bedenimize 20 Faydası, Cilt, Saç ve Sağlık İçin Faydaları!

Nanenin Bedenimize 20 Faydası, Cilt, Saç ve Sağlık İçin Faydaları!

4. Güneş yanığı ile savaşır:

Nane, zengin bir A ve C Vitamini kaynağıdır ve güneş yanığı ve güneş yanığı gibi güneşle ilgili sorunlarla mücadelede yardımcı olan folatlar ve omega 3 yağ asitleri içerir. Kullanmak:

 • Nane yaprağı macununu yüzünüze uygulayabilir veya güneş yanığını tedavi etmek için topikal olarak nane yağı kullanabilirsiniz.
 • Ancak nane yağını doğrudan yüzünüze kullanıyorsanız, cilt iltihabını önlemek için biraz yağ ile seyreltin.

Nane, cilt kanseri hücrelerinin oluşumunu engelleyen Perillyl alkol adı verilen bir besin içerir.

5. Sporcunun Ayağını Tedavi Eder:

Nane ayrıca sporcunun ayağını tedavi etmeye yardımcı olabilir. Kullanmak:

 • Yağı ayaklarınıza masaj yapın ve gece boyunca bırakın.
 • Nane yağı, etkilenen bölgelere yağı sürterek selülit çizgisini azaltmak için de kullanılabilir.
 • Nane yağı cildi temiz tutar ve cilt enfeksiyonlarını ve lekelerini önler.

Nane Saç Faydaları

Nane sadece cilt yararları için alkışlanmaz. Saç gençleştirme yeteneği ile eşit derecede ünlüdür. Nane saçla ilgili sorunların üstesinden gelmeye yardımcı olur. Saç için bazı nane kullanımları şunlardır:

6. Etkili Saç Toniği:

Nane yağı, çay ağacı yağı, hindistancevizi yağı, hint yağı ve hatta E Vitamini yağı gibi diğer esansiyel yağlarla karıştırıldığında etkili bir saç toniği görevi görür.

7. Doğal Böcek Kovucu:

Nane doğal bir böcek kovucudur. Saça nane yağı sürmek sizi bitlerden kurtarabilir.

Nasıl kullanılır :

 • Nane yağı ile saçınıza düzgün bir şekilde masaj yapın
 • Saçınızı yıkamadan önce 24 saat bekletin.
 • Bitlerden tamamen kurtulmak için bunu haftada 3 kez tekrarlayın.
 • Alternatif olarak, herhangi bir cilt tahrişi yaşarsanız, nane yağını zeytinyağı ile seyreltebilirsiniz.
 • Nane yağı ayrıca kepekle ilişkili kaşıntı hissini de azaltır.

8. Saç Büyümesini Destekler:

Nane yağı, kafa derisine masaj yapıldığında karıncalanma hissi verir, bu da yağın pH seviyelerini dengelemede çalıştığı anlamına gelir. Bu, aşırı yağ üretiminin etkisini nötralize etmeye yardımcı olur. Böylece saçtaki yağlanmayı azaltır. Bu, saç köklerini uyarır ve kafa derisindeki kan dolaşımını artırarak saç büyümesini destekler.

9. Saç Foliküllerini Nemlendirir:

Nane, pürüzsüz, parlak ve yumuşak saçlar vermek için saç köklerini içeriden nemlendirir. Ellerinize birkaç damla nane yağı sürün ve saçınıza sürün. Ayrıca nane yağı yağlı değildir ve saçınızda hoş bir koku bırakır. Saç düzleştirme aletleri ile saç koruyucu serum olarak da kullanılabilir.

Nanenin Sağlığa Faydaları

Birkaç modern araştırma, bu bitkinin sayısız faydasını sonuçlandırdı. Soğuk algınlığı, grip, sinüzit, kuru öksürük, ateş, titreme ve sindirim sorunları gibi bir dizi sağlık durumunun tedavisine yardımcı olan analjezik, estetik, büzücü, dekonjestan, antiseptik ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Nane yaprağının sağlığa faydaları şunlardır:

10. Diyet Lifinin Büyük Kaynağı:

Vücuttaki kolesterol ve kan basıncını kontrol etmeye yardımcı olan iyi miktarda diyet lifi içerir .

11. Analjezik Özellik:

Nane içindeki mentol, solunduğunda, yenildiğinde veya cilde uygulandığında serinletici bir his sağlayan cilt, ağız ve boğazdaki soğuk duyarlı reseptörlere etki eder. Nanenin bu özelliği onu öksürük şurubu, pastiller ve burun inhalerinin hazırlanmasında vazgeçilmez bir malzeme yapar. Mentol, analjezik özelliğinden dolayı ağrı kesici merhemlerin, topikal kas gevşeticilerin ve analjeziklerin hazırlanmasında da kullanılır.

12. Mide Bozukluklarını Önler:

Nane yağının hazımsızlık, hazımsızlık ve kolonik kas spazmları dahil olmak üzere irritabl bağırsak sendromu semptomlarını hafiflettiği bilinmektedir . Bu iyileştirici özellikler, kas gevşetici yeteneklerinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca yağ sindirimi için çok önemli olan daha iyi safra akışı sağlar. Bağırsak kasları yumuşatıldığında, nispeten daha az spazm ve hazımsızlık olasılığı vardır. Böylece naneyi çay şeklinde tükettiğimizde midede daha hızlı hareket ederek sindirim sistemine bağlı ağrıları giderir. Ayrıca gastrit, ishal, şişkinlik ve mide ağrısı gibi sindirim sorunlarını da önler.

13. Solunum Tıkanıklığını Giderir:

Nane ayrıca soğuk algınlığı ve grip tedavisinde de kullanılır. Gribe neden olan bakteri ve virüsleri öldürür ve ağrıyan vücuttaki ağrıyı giderir. Ayrıca öksürük ve tıkanıklıktan kurtulmayı sağlar. Göğüs ağrılarını gidermek için göğüste kullanılan balsamlarda yaygın bir bileşendir. Burun tıkanıklığı ve sinüzit için nane çayı içmenin ve buharını solumanın kesinlikle yardımcı olduğu söylenir. Kullanmak:

 • Suya bir yemek kaşığı nane yaprağı ekleyin.
 • Suyu birkaç dakika kaynatın.
 • Biraz tat vermek için 1 çay kaşığı bal ekleyin.
 • Bu çayı günde en az 2 ila 3 kez için.
 • Kuru öksürük için günde 2 ila 3 kez göğsünüze birkaç damla nane yağı masajı yapın.

Nanede bulunan mentol mukozayı inceltir, solunum yollarını yağlar ve kurumuş balgamın akciğerlerden dışarı atılmasına yardımcı olur.

14. Kötü Nefesle Savaşır:

Nane ayrıca ağız spreyi, dil spreyi ve ağız gargarası gibi ağız hijyeni ürünlerinde ağız kokusuyla mücadele etmek için kullanılır. Nefes tazeliği sağlayan şekerlemelerde ve sakızlarda aroma verici olarak bile kullanılır.

15. Kanser Önleyici Ajan:

Nane potansiyel bir kanser önleyici ajandır. Pankreas, meme ve karaciğer tümörlerinin büyümesini durdurduğu gösterilen bir bitki besin maddesi olan Perillyl alkol içerir. Ayrıca kolon, deri ve akciğer kanseri oluşumuna karşı da koruma sağlar. Nane içindeki C vitamini, kolon kanseri riskini azaltmada orta derecede bir rol oynar. C vitamini, hücrelere zarar veren serbest radikallerin seviyelerini azaltmak için gerekli olan suda çözünür ana antioksidandır. Beta karoten ve diğer karotenoidlerin de kolon ve rektum kanseri geliştirme riskini azalttığı gösterilmiştir.

Kartenoidlerin hücre farklılaşmasını arttırdığı ve hücreleri DNA’ya zarar verebilecek kanserojen kimyasallara karşı koruduğu da bilinmektedir.

16. Bakteri ve Mantarların Büyümesini Engeller:

Nane, farklı bakteri türlerinin büyümesini durdurmaya yardımcı olan birkaç uçucu yağ içerir. Bu bakteriler arasında Helicobacter pylori, Salmonella enteritidis, Escherichia coli O157:H7 ve metisiline dirençli Staphylococcus aureus (MRSA) bulunur. Ayrıca vücuttaki mantarların büyümesini de yaşar.

17. Solunum Hastalıklarını İyileştirir:

Nanedeki rosmarinik asidin solunum yolu hastalıklarında, özellikle astımda birçok faydalı etkisi olduğu bilinmektedir. Rosmarinik asit, lökotrienler gibi proinflamatuar kimyasalların üretimini engeller ve astımı önlemek için serbest radikalleri nötralize eder. Nane ayrıca vücudu, solunum yollarını kolay nefes almak için açık tutan bir madde olan prostasiklin yapmaya teşvik eder. Nane özleri ayrıca alerjiye bağlı soğuk algınlığı semptomlarını da giderir.

18. Vazodilatör Etkiler:

Nane, baş ağrısı ve migreni önlemek için daralmış kan damarlarının genişlemesine yardımcı olan vazodilatör etkilere sahiptir. Tek yapmanız gereken, ağrıyı azaltmak için alnınıza, şakaklarınıza ve sırtınıza birkaç damla nane yağı sürmek. Nane yağına karşı hassasiyetiniz varsa uygulamadan önce hindistan cevizi yağı veya zeytinyağı ile seyreltebilirsiniz.

19. Analjezik ve Anti-inflamatuar Özellikler:

Nanenin analjezik ve antienflamatuar aktivitesi, kas ağrıları ve artrite de yardımcı olabilir. Etkilenen bölgelere birkaç damla nane yağı sürün ve birkaç dakika masaj yapın. Yorucu bir antrenmandan sonra gergin kaslar için, gergin kasları gevşetmek ve yatıştırmak için ılık su banyosuna birkaç damla nane yağı ekleyin. Nane ayrıca adet kramplarının tedavisine de yardımcı olur. Adet sancılarını yatıştırmak için günde 2 ila 3 kez bir fincan nane çayı için.

20. Stresi, Duygusal Dengesizliği ve Kaygıyı Azaltır:

Nane stresi, duygusal dengesizliği ve kaygıyı azaltmaya yardımcı olan terapötik nitelikler içerir. Tek yapmanız gereken bir difüzör veya brülörde hafif nane yağı ve yaklaşık 30 dakika dinlenmek. Nane aromasını içinize çekerken burundan ve ağızdan nefes alın ve vücudunuzun rahatlamasına izin verin. İstenmeyen gerginlik ve kaygıdan kurtulmak için bu aromaterapiyi 3 hafta boyunca tekrarlayın.

nanenin bedenimize 20 faydası , nane cilt faydaları , nane saç faydaları , nane stresi azaltır , nane nefes kokusunu önler , nane bakterileri önler , nane mide hastalıklarını önler , nane böcek kovucu , nane saç toniği , nanenin faydaları nelerdir

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler