Nar lekesi nasıl çıkar? İşte nar lekesini çıkarmanın doğal ve pratik yöntemleri

Nar lekesi nasıl çıkar? İşte nar lekesini çıkarmanın doğal ve pratik yöntemleri
Nar lekesi nasıl çıkar? İşte nar lekesini çıkarmanın doğal ve pratik yöntemleri
22 Ekim 2021

Nar lekesi, sonbahar ve kış aylarında özellikle ev ve kafelerin mutfaklarında sıkça karşılaşılan bir sorundur. Tam bir vitamin deposu olan nar meyvesinin suyundan faydalanmak isterken ufak aksiliklerle karşılaşabilirsiniz. Çıkarılması oldukça güç olan nar lekesinin birkaç doğal yöntem ile kolayca çıkarılabildiğini biliyor musunuz? Tamamen doğal yöntemler uygulayarak pratik bir şekilde giysilerdeki nar lekesi nasıl çıkar, nar suyu lekesini nasıl çıkartırım, eldeki nar lekesi nasıl çıkarılır ve kurumuş nar lekesi çıkar mı gibi merak edilen pek çok sorunun yanıtını, nar lekesi nasıl çıkarılır başlıklı içeriğimizde bulabilirsiniz.

nar lekesi nasıl çıkar

İçindekiler

Nar lekesi nasıl çıkar? Nar lekesinden kurtulmanın pratik yöntemleri nelerdir?

Bolluk ve bereketin simgesi olan nar meyvesinin tezgahlarda yerini almaya başladığı şu günlerde, giysi ve diğer eşyalara bulaşan nar lekesinin nasıl çıkarılacağı büyük bir merak konusu. Tanecikli ve sulu yapısı nedeniyle tüketirken ve suyunu sıkarken etrafa sıçrayan nar lekeleri bundan sonra keyfinizi kaçırmasın. Can sıkıcı pek çok lekenin ciltten, giysi ve diğer eşyalardan kolayca nasıl çıkarılabileceği hakkında öneri ve doğal yöntemlerden bahsettiğimiz pratik bilgiler köşemizde bugünkü konumuz, nar lekesi çıkarmanın püf noktaları ve her türlü zeminden nar lekesini çıkarmak için hangi yöntemlerin uygulanması gerektiği.

Nar lekesini kolayca çıkarmanın püf noktaları ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında kısa bilgiler

Severek tükettiğiniz ve doğal bir şifa kaynağı olan nar, cilde ya da farklı zeminlere bulaşması halinde çıkarılması zor olan lekelere neden olabiliyor. Ancak paylaştığımız nar lekesini kolayca çıkarmayı sağlayacak olan püf noktalarına dikkat ederek ve sonrasında lekeyi çıkarma yöntemlerini uygulayarak bu lekeden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

  • Nar lekesi, çıkarılması zor olan leke türlerinden biridir. Bu nedenle leke fark edilir edilmez müdahale etmeniz, işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Giysi, perde, halı ve koltuklar gibi kumaş yüzeylerde nar lekesi görülmesi durumunda öncelikle bir kağıt havlu yardımı ile henüz yayılmadan nar suyunun fazlalığını almalısınız.
  • Nar lekesi bulaşan kumaşlara ilk müdahaleyi kesinlikle soğuk su ile gerçekleştirmeli ve sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Pamuklu, sentetik, kot veya ipek kumaşların kendine has nitelikleri görülmektedir. Leke çıkarma yöntemlerini uygulama sırasında mutlaka lekeli yüzeyin özelliklerini göz önünde bulundurmalı ve buna uygun bir yöntem tercih etmelisiniz.
  • Nar lekesini çıkarmaya yönelik hangi yöntemi uyguladığınız fark etmeksizin temizleme esnasında mutlaka beyaz ve temiz bir bez kullanmalısınız.
  • Nar lekesini çıkarmanızı sağlayacak olan ön işlemlerden herhangi birini uygulamadan önce giysi veya diğer kumaş eşyaları kesinlikle çamaşır makinesinde yıkamamaya dikkat etmelisiniz.
nar lekesi çıkarma yöntemleri

Nar lekesi çıkarma yöntemleri ve uygulama şekilleri nelerdir?

Nar lekesini tamamen çıkarmanızı kolaylaştıracak püf noktalarına değinmemizin ardından nar lekesini çıkarma yöntemleri ve uygulama şekillerinden söz edebiliriz. Paylaşacağımız pratik yöntemler sayesinde hemen hemen her evde bulunan doğal malzemelerle sizde can sıkıcı nar lekelerinden basit bir şekilde kurtulduğunuzu görebileceksiniz.

1.  Limon kolonyası ile nar lekesi çıkarma

Nar lekesini yüzeylerden kolayca çıkarmanın en pratik yollarından bir tanesi, lekeli bölgeye limon kolonyası ile müdahale etmektir. Henüz kurumamış olan nar lekeleri üzerinde uygulayabileceğiniz bu yöntem sayesinde kısa süre içerisinde lekeden kurtulabilirsiniz. Bunu gerçekleştirmek için nar lekesi olan bölgeye lekenin büyüklüğüne göre yetecek miktarda limon kolonyası damlatıp, birkaç dakika bekletmelisiniz. Nar lekesinin kaybolduğunu görmenizin ardından soğuk su ile lekeli bölgeyi yıkadığınızda lekenin tamamen yok olduğunu fark edebilirsiniz.

2.  Beyaz sirke ile nar lekesini çıkarabilirsiniz

Birçok lekenin çıkarılmasında etkili olan ve kolayca temin edebileceğiniz beyaz sirke sayesinde nar lekelerinden kısa sürede kurtulabilirsiniz. Koltuk yüzeyi, halılar ve giysilerde rahatlıkla uygulayabileceğiniz bu nar lekesi çıkarma yöntemi için ihtiyacınız olan malzemeler; sadece bir miktar beyaz sirke, su ve boş bir spreyli şişe olacak. Eşit miktarda su ve beyaz sirkeyi sprey şişesine doldurmanızın ardından karışımı nar lekesi bulaşan bölgeye püskürtüp, temiz ve beyaz bir bez ile nazik bir şekilde bu bölgeyi ovaladığınızda lekenin kaybolduğunu görebilirsiniz. Bu işlemin hemen sonrasında ise soğuk su ile karışımı durulamayı unutmayın.

3.  Maden suyu ile nar lekesi çıkarma

Bir hayli şaşırtıcı fakat maden suyu kullanarak nar lekelerini çıkarmanız mümkün. Cilt üzerinde etkili olan bu yöntem sayesinde, nar kestikten veya nar suyu sıktıktan sonra el, tırnak ve cildinizin diğer bölgelerine bulaşan nar lekesini çok çabuk çıkarabilirsiniz. Bu yöntemle nar lekelerini yok etmek için öncelikle cildinizi soğuk su ile yıkamak ve ardından meyve aroması eklenmemiş olan sade bir maden suyu ile yavaşça ovalamanız yeterli oluyor.

4.  Limon suyu ile kolayca nar lekesi çıkarabilirsiniz

Nar lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz bir başka doğal ve etkili yöntem ise lekeli bölge üzerinde limon suyu kullanmaktır. Pek çok inatçı lekenin çıkarılmasında aktif rol oynayan limon suyunu tüm kumaş yüzeylerde rahatlıkla uygulayabilirsiniz. Bu doğal yöntemden faydalanmak için nar lekesi bulaşan kumaşın üzerine yarım limon suyunu sıkarak dökerek birkaç dakika boyunca bekletmelisiniz. Bu ilk işlemin ardından limon suyunun kurumasına izin vermeden temiz ve beyaz bir bezle sildikten sonra giysi veya masa örtünüzü çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz.

5.  Karbonat ile nar lekesi nasıl çıkarılır?

Bilindiği üzere, karbonat birçok leke ile savaşan ve kesin sonuçlar almanızı sağlayan bir maddedir. Pek çok mutfakta yer alan karbonat sayesinde hem yeni oluşmuş, hem de kurumuş nar lekelerini çıkarabilirsiniz. Halı, koltuk, perde, masa örtüsü ve giysileriniz üzerindeki nar lekelerinden kurtulmak için bir tatlı kaşığı karbonat ve bir su bardağı soğuk sudan oluşan bir karışım hazırlamalısınız. Boş bir sprey şişesi yardımıyla hazırladığınız karışımı lekeli bölgenin üzerine püskürtüp, beyaz bir bez ile ovalayarak sildiğinizde lekenin tamamen çıktığına tanık olacaksınız.

6.  Oda parfümü ile nar suyu lekesi çıkarma

Nar lekesini pratik şekilde çıkarma yöntemlerinden bir tanesi de pek bilinmeyen bir yöntem olan oda parfümü ile lekeyi çıkarmaktır. Bazı koltuk yüzeylerinde ve halılarda etkili olan bu alışılmadık yöntemi uygulamanız için oda parfümü ve temiz bir bez yeterli oluyor. Nar lekesi bulaşmış olan yüzeye bol miktarda oda parfümü sıkarak bir süre bekletip, daha sonrasında ıslak bir bezle silebilirsiniz.

7.  Hidrojen peroksit ile nar lekesi çıkarma

Özellikle beyaz renkli kumaş, koltuk, halı ve perde gibi eşyalar üzerinde rahatlıkla hidrojen peroksit kullanabilir ve nar lekelerini yok edebilirsiniz. Renkli kumaşlar üzerinde ise, ağartıcı etkisi olmasından dolayı bu maddeyi küçük bir alanda test ederek kullanmanızı önereceğiz. Beyaz masa örtüsü ve beyaz giysilerde sıkça tercih edilen bu leke çıkarma yöntemini uygulama sırasında lekeli bölgeye bir miktar hidrojen peroksit dökerek birkaç dakika bu şekilde bekletmeniz yeterli oluyor. Nar lekesi tamamen gözle görülmez olduğunda lekeli kısmı soğuk su ile yıkayarak durulayabilir, halı, koltuk gibi taşınmaz bir eşya ise bol soğuk su ile ıslatılmış bez ile silebilirsiniz.

8.  Kurumuş nar lekesini bulaşık deterjanı ile çıkarma

Nar lekesi çıkarmaya çalışmaktan daha can sıkıcı olan bir diğer durumun, kurumuş nar lekesini çıkarmak olduğu ortadadır. Neyse ki sizi fazla yormayacak ve her evde bulunan malzemelerle kurumuş nar lekesini çıkarmanızı sağlayacak bir önerimiz bulunuyor. Bulaşık deterjanı birçok lekede olduğu gibi kurumuş nar lekesini çıkarma konusunda da oldukça etkili bir çözüm. Kurumuş nar lekesini çıkarma işlemine başlamadan önce leke giysi veya masa örtüsü üzerinde ise kumaşı bir süre soğuk su dolu bir kap içerisinde bekleterek işe başlamalısınız. Şayet kurumuş nar lekesi, halı ya da koltuktaysa aynı işlemi bu kez ıslak bir bezle lekeyi yumuşatarak deneyebilirsiniz. Su sayesinde yumuşayan lekenin üzerine bir miktar bulaşık deterjanı dökerek hafifçe ovalayıp, yine soğuk su ile durulamalısınız.

9.  Leke çıkarıcı ile nar lekesi çıkarma

Birçok yöntemi denediğiniz halde nar lekesi çıkmamakta ısrar ediyorsa bu durumda leke çıkarma için kullanılan kimyasal deterjanlardan faydalanmayı düşünebilirsiniz. Bu iş için özel olarak üretilen leke çıkarıcı deterjanların yanı sıra, halı şampuanı ve aspirin ismindeki deterjanında lekeler üzerinde son derece etkili olduğunu söylemeliyiz.

10. Çamaşır suyu ile nar lekesi çıkarma

Nar lekesini kolayca çıkarmak için önereceğimiz yöntemlerin sonuncusu ise çamaşır suyu kullanarak lekeyi yok etmek. Kumaş ağartıcı özelliğinden dolayı sadece beyaz örtü ve giysilerde kullanmanızı tavsiye edeceğimiz bu uygulamada lekeli bölgeyi çamaşır suyu içerisinde bekletmeniz yeterli oluyor. Aynı şekilde beyaz halı ve koltuklar ile perdelerinizdeki nar lekelerini çıkarmak için de çamaşır suyu kullanabilir ve soğuk su ile durulayabilirsiniz.

Nar lekesi hakkında merak edilen sorular

Nar lekesi çok can sıkıcı olduğu kadar çıkarılması da bir hayli zor olan lekeler arasında yer alıyor. Sonbahar mevsiminin vazgeçilmez olduğu gibi soyması ve tüketimi bir hayli zahmetli meyvelerinden olan nar lekesinin cilt, giysi, koltuk, halı, perde ve diğer yüzeylerden nasıl çıkarılacağı hakkında Google’da en fazla aranan soru ve yanıtlarını sizler için bir araya getirdik.

Nar lekesi elden nasıl çıkar?

Nar soyarken elleriniz muhtemelen kırmızı bir renge boyanacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda ilk yapmanız gereken soğuk su ile elleri yıkamanız ve ardından sade maden suyu ile ellerinizi ovalamak olmalıdır.

Nar lekesi beyaz örtüden nasıl çıkar?

Beyaz masa örtüsüne sıçramış olan nar lekesinden kolay bir şekilde kurtulabilirsiniz. Nar lekesi oluşan bölgeye ön işlem olarak bir miktar limon kolonyası dökerek birkaç dakika bekletmelisiniz. Ardından beyaz örtünün nar lekesi görülen kısmını kısa bir süre çamaşır suyu içerisinde bıraktığınızda lekenin tamamen çıktığını görebilirsiniz.

Nar lekesi koltuktan nasıl çıkar?

Koltuklara damlamış olan nar suyu lekesini kısa sürede çıkarabilmeniz için pek çok yöntem bulunuyor. Bu yöntemler arasında en etkili sonuç vereni, temizleme sırasında eşit ölçülerde beyaz sirke ve su ile hazırlayacağınız karışımı kullanmaktır. Aynı zamanda limon suyu kullanarak da koltuklar üzerinde oluşan nar lekelerini çıkarabilirsiniz.

Nar lekesi çıkar mı?

Nar lekesi, çıkarılması güç olan lekelerden bir tanesidir. Ancak doğal ve kolayca temin edebileceğiniz çeşitli malzemeler kullanarak inatçı nar lekelerinden kurtulmanız mümkündür.

Nar lekesi kot pantolondan nasıl çıkar?

Ufak bir aksilik sonucu nar suyu lekesi oluşan kot pantolonlarınızı eski haline döndürebilirsiniz. Bunun için nar lekesi görülen bölgenin üzerine yarım limon suyu sıkarak bir süre bekletmenizin ardından çamaşır makinesinde yıkamanız yeterlidir.

Nar lekesi tırnaklardan nasıl çıkar?

Nar soyduktan sonra elleriniz dışında, tırnaklarınızda da hoş olmayan kırmızı ve pembe lekelerle karşılaşabilirsiniz. Tırnaktaki nar lekesini çıkarmak için limon kolonyası ile tırnakları ovaladığınızda lekelerin yok olduğunu görebilirsiniz.

Nar lekesi halıdan nasıl çıkar?

Halıya bulaşmış olan nar lekesini çıkarmanın en pratik yolu, beyaz sirke ile lekeli bölgeyi silmektir. Beyaz sirkenin lekeyi çıkarmada yeterince etki gösteremediği durumlarda ise, yine leke çıkarma özelliği bulunan bulaşık deterjanı veya halı şampuanından yararlanabilirsiniz.

Nar lekesi penye kumaş ve bluzdan nasıl çıkar?

Penye, pamuklu bir kumaş türüdür ve nar lekesi ile karşı karşıya kaldığınızda hemen müdahale etmeniz yararınıza olacaktır. Penye bluzun nar lekesi görülen bölgesine yarım limon suyu sıkıp bir süre bekletebilir veya aynı şekilde limon kolonyası dökerek bekletebilirsiniz. Sonrasında ise soğuk su ile yıkayarak nar lekesinden kurtulabilirsiniz.

Nar lekesi perdeden nasıl çıkar?

Bol sulu nar tanelerinin kimi zaman perdelere kadar sıçradığına tanıklık etmişsinizdir. Perdenize sıçrayan nar lekesini temizlemenin en kolay yolu, lekelenen bölgeyi az miktarda bulaşık deterjanı ile ovalamak ve sonrasında soğuk su ile durulamaktır.

Nar lekesi zebra perdeden nasıl çıkar?

Zebra perdelerden birçok lekenin çıkarılması oldukça güç ve zahmet vericidir. Nar lekesi görülen zebra perdenizi lekeden arındırmak için bol miktarda oda parfümünü lekenin üzerine sıkabilir ve lekenin temizlendiğini görebilirsiniz.

Nar lekesi giysiden nasıl çıkar?

Giysilerin üzerinde oluşan nar lekesini çıkarmak için erken müdahale etmeniz çok önemlidir. Vakit kaybetmeden nar lekesinin üzerine bir tatlı kaşığı karbonat ve bir bardak su ile elde edeceğiniz karışımı spreyle sıkarak bir süre bekletmeli ve ardından soğuk su ile yıkamalısınız.

Nar lekesi duvardan nasıl çıkar?

Duvara sıçrayan nar lekeleri oldukça can sıkıcı olabilir ancak limon kolonyası yardımıyla bu sıkıntıdan kurtulabilirsiniz. Temiz ve beyaz bir bezin üzerine limon kolonyası damlatarak lekeli bölgeyi nazikçe sildiğinizde duvardaki nar lekesinden hiçbir iz kalmadığını göreceksiniz.

Nar lekesi dantelden nasıl çıkar?

Dantel masa ve sehpa örtülerine damlayan nar suyu lekelerinden kurtulmanız, sandığınız kadar zor değil. Henüz kurumamış olan danteldeki nar lekesinin üzerine bir miktar beyaz sirke ve limon suyu damlatarak bekletmeniz ve sonrasında soğuk su ile yıkamanız halinde lekenin kaybolduğunu görebilirsiniz.

Nar lekesi beyaz pantolon ve gömlekten nasıl çıkar?

Beyaz pantolon, gömlek ve tişörtlerinizde görmek isteyeceğiniz en son lekelerin başında, kırmızı nar suyu lekeleri geliyor. Beyaz giysilerinize nar suyu sıçraması halinde erken müdahale ederseniz leke yüzeye yayılmadan çok daha kolay çıkarabilirsiniz. Limon kolonyası veya yarım limonun suyunu lekeli bölgeye damlatıp beklemeli ve ardından çamaşır makinesinde yıkamalısınız. Lekenin çıkmaması durumunda ise çamaşır suyunun ağartıcı özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Nar lekesi mermerden nasıl çıkar?

Mermer zeminlerde oluşan pek çok lekenin çıkarılması özel işlemler gerektirmektedir. Nar lekesi bulaşmış olan mermeri temizlemek için bir miktar amonyak ve amonyağın çeyrek miktarı oranında hidrojen peroksit karışımı ile silmeniz yeterli olmaktadır.

Nar lekesi tahtadan nasıl çıkar?

Özellikle mutfakta kullanılan ahşap malzemeler üzerinde görülen nar lekesi ile mücadele etmenin en pratik yöntemi, nar lekesi olan bölgeyi temiz bir bez ve limon kolonyası ile silmektir.

Kurumuş nar lekesi nasıl çıkar?

Herhangi bir yüzeye bulaşmış olan nar lekesini çok geç fark etmiş olabilirsiniz. Bu durumda kurumuş nar lekesini çıkarmak için uygulayabileceğiniz en pratik çözüm, limon suyundan faydalanmaktır. Limon suyu damlatarak kurumuş bölgenin yumuşamasını sağlayabilir ve hemen ardından karbonat ile su karışımı hazırlayıp yavaşça ovalayabilirsiniz.

Yıkanmış nar lekesi nasıl çıkar?

Farkında olmadan nar lekesi bulaşmış olan giysi veya diğer eşyaları yıkamış olabilirsiniz. Her lekede olduğu gibi nar lekesi de ön işlem yapılmadan yıkanması halinde yüzeyde kalıcı bir iz bırakacaktır. Bu durumu en aza indirmek için beyaz giysiler için çamaşır suyu, renkli giysiler için ise az miktarda hidrojen peroksit kullanabilirsiniz.

Nar lekesi renklilerden nasıl çıkar?

Renkli kıyafetlerdeki nar lekelerini çıkarmak için bir miktar bulaşık deterjanı ile lekeli bölgeyi silmeniz ve sonrasında çamaşır makinesinde yıkamanız yeterlidir.

Nar lekesi buzdolabından nasıl çıkar?

Buzdolabında görülen nar lekesini çıkarmanın en kolay yolu, beyaz ve temiz bir bez kullanarak beyaz sirke ile buzdolabının lekeli bölümünü silmektir. Beyaz sirke sayesinde hem nar lekesin yok edebilir, hem de buzdolabında oluşan kötü kokulardan kurtulabilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri