Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?
Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?
6 Haziran 2022

Narsistik Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir? Kendini herkesten üstün gören ve sürekli kendinden söz ettiren o kibirli kişinin ruhsal bir rahatsızlığı olabileceğini hiç düşündünüz mü? Pekala, bu ve diğer özelliklere sahip insanlar, narsistik kişilik bozukluğu adı verilen psikolojik bir durumdan mustarip olabilirler. narsist kişilik bozukluğu belirtileri nelerdir? ve narsist kişilik bozukluğu çeşitleri hakkında bu yazıda bilgi sahibi olacaksınız.

Bu bozukluk, abartılı bir dikkat ve hayranlık talebi ile karakterizedir. Başkalarıyla empati kuramayan, ilgi odağı olmak için ellerinden gelen her şeyi yapan ve hatta konuşmanın yönünü değiştirerek odak noktası kendileri olan kişilerdir.

Bu bozukluğu olan hastaların davranışı, ciddi komplikasyonlar geliştirme olasılığının önemli olduğu yaşamın çeşitli alanlarında kayıplara neden olur. Bu senaryo ile karşı karşıya kalarak, başkalarını çok rahatsız eden bu bozukluktan bahsedelim ve yine de klinik tablonun tanımlanmasının ana semptomlarını listeleyeceğiz. Her şeyi bilmek için metni okumaya devam edin! Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir? Belirtileri, Nedenleri için:

https://www.youtube.com/watch?v=S1lHrNVJ0fA

Narsistik Kişilik Bozukluğu hakkında daha fazla bilgi edinin

Narsistik kişilik bozukluğunu herhangi birinde görünce tanımak zor değildir. Bunun için bilmeniz gereken bazı özellikler mevcuttur. Aşağıda sizler için yeterince bilgi eklemesi yaptık.

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsistik kişilik bozukluğu, bilinen popüler bir kişilik bozukluğu türüdür. Her geçen gün görülme sıklığı artış göstermektedir. En bariz özelliği ise kişilerin kendilerine hayran olması isteğiyle kendisini belli etmesidir. Buna ek olarak yüksek ilgi talebi de yanında gelir. Bu kişilerde empati çok düşük düzeyde bulunduğundan neredeyse yok olarak tanımlanır. Bu yüzden de özellikle sosyal alan başta olmak üzere çoğu yerde sorun yaşamaktadırlar. 

Bir narsist kişilik bozukluğuna sahip kişiyle empati yapın. İlgi sizin odak noktanız ve bu ilgiyi göremediğiniz de ne olur, hiç merak ettiniz mi? İlk cevap ”Hayal kırıklığı”. Bunun ardını ise kırılgın bir yapı takip eder. Bu kişilere psikoterapötik tedavi tavsiye edilir.

 

Narsistik Bozukluk ile Narsistik Özellikler arasındaki fark

Kısaca kişinin kendisine hayran duyması olarak tanımlanan Narsist kişilik bozukluğu bu özelliği ile bütünleşmiştir. Kişi neredeyse bu özellikle var olur. Kimi narsistlerde bu özelliğin dozu daha farklıdır. Çevresinde ki kişiler bu özelliğini tanımladığımız şekilde adlandıramayınca bu kişileri bencil olarak etiketlerler. Doğru tedavi uygulanırsa narsist kişiler sosyal ilişkilerinde olumlu yönde gelişmeler gösterebilirler. Eğer tedavi uygulanmazsa kişinin kendisi dahil olmak üzere sosyal çevresi zarar görebilir. 

Risk Durumları

Narsist kişilik bozukluğunu tetikleyebilecek çok sebep bulunmakta. Bunun başlıca sebepleri çocukluk çağında ebeveynlerin bu kişilere karşı olan yanlış tutumları başta gelmektedir. Örneğin aşırı korumacı olan aile tipi ya da çocuğunu istismar ve ihmal eden aile tiplerinin çocuklarında görülme sıklığı biraz daha fazladır. Biyolojik yapıyı bozan bu durum savunma becerisi düşük çocuklarda görülüyor. 
Narsisist Kişilik Bozukluk erkek bireylerde kadınlara oranla daha sık görülmekte. Kendisini ergenlik yıllarında ya da yetişkinliğin başlarında daha bariz belli eden narsist kişilik bozukluğu mükemmeliyetçiliği de beraberinde getirir.  

 

Komplikasyonlar

  • Kendini yüceltme
  • Anksiyete bozuklukları
  • Depresyon
  • Kendine zarar verme davnışı
  • İntihar düşünceleri
  • Farklı zihinsel bozukluklar
  • Fiziksel sağlık bozuklukları

 

Narsistik Bozukluğun Nedenleri

Bunu tek bir nedene bağlamak neredeyse imkansızdır. Bugün bile bilim tam netlik getiremediği bu kişilik bozukluğunun pek çok nedeni vardır. Genetik olabildiği gibi çevresel etmenler de tetikleyerek bunu meydana getirebilmekte. 

Genetik

Maalesef bazıları çok da şanslı olamayabiliyor. Kalıtsal bir miras olarak tanımlayabileceğimiz Narsistik kişilik bozukluğu gözünüzün önüne hemen en kötü dram tablosunu getirmesin. Psikoterapilerle en iyi seviyelere getirebilecek olan bu hastalık sosyal ilişkilerin iyileşmesi için de günümüzde oldukça gelişmiş durumda.  

Çevresel

Bazı araştırmalar çevresel etmenlerin bu hastalığa neden olduğunu kanıtlar nitelikte. Buna pek çok şey sebep olabilir. Başta aile olmak üzere okuldaki sosyal ilişkiler  ya da sosyal medya da bu rahatsızlığı açığa çıkarabilir. Bu rahatsızlığa sahip olan kişilere grup terapisi önerilmekte. Tabi ilerlemiş vakalarda birey terapisi daha iyi gelecektir. Aynı zamanda çok daha ileri bir vaka ise ilaç tedavisi ile de desteklenerek kişi sosyal hayata kazandırılabilir. 

Nörobiyolojik

Nörobiyolojik narsisistik kişilik bozukluğu kısaca beyin içerisinde yer alan durumları ele alır. Örnek olarak davranışlarımızın düşüncelerimizle ne derece bağlantılı olduğunu verebiliriz. Terapilerle beyinde meydana gelen bu olumsuzluk en az seviyeye indirilerek zamanla normalleştirilebilir.

 

Narsistin ana belirtileri ve davranışları

Narsistik kişilik bozukluğu olan bireylerin belirtilerinin farkına varmak zor değildir. Sizlerin anlaması için birkaç belirti:

Kendisine hayran olunmasını istediği gibi bunu sürekli hale getirmeniz konusunda beklentiye girer

Başta da belirttiğimiz gibi bu kişiler kendilerine hayran olunmasını isterler. Buna adeta ihtiyaç duyarlar. Sürekli olarak sizden iltifat bekleyen bu kişiler sizden bunu talep edecek cümleler kurarlar. Bunu birçok konu için isteyebilirler. Güzellikten tutunda mal mülk övgüsü, zeka övgüsü, her başarısında alkışlar tebrikler farklı farklı iltifatlar beklerler de beklerler. Hatta genellikle de yeterli bulmadıkları için abartmanızı isterler. 

”Ben çok önemli birisiyim.” algısı

Başlıkta da belirttiğimiz gibi bu kişiler ”Ben çok önemli birisiyim.” algısına o kadar çok inanırlar ki bunu kendilerine zorla muamele olarak yaptırırlar ve sizin buna sonuna kadar inanmanızı beklerler. Bu önemli kişiiyim algısını da sürekli olarak dile getirirler. Bu durum maalesef belli zaman sonra sosyal çevresinde bulunan kişilerin kendisinden uzaklaşmasını sağlar. Esas nedeni ise kişilerin illallah edecek seviyeye gelmiş olmalarıdır. 

Üstünlük algısına kapılma

İğnenin ucu kadar bile bir başarı gösterseler bu durumda üstünlük algısına fazlasıyla giren Narsist bireyler kendilerinin diğer insanlarda üstün olduğuna fazlaca inanırlar. Kendi dişlerine göre buldukları insanları seçerek bu kişilerle arkadaş olan narsist bireyler hayatlarının merkezine eleştiriyi oturtmuşlardır. Devamlı başka bireyleri yargılayan ve eleştirilecek yönlerini bulan bu kişiler kibirli ya da züppe olarak etiketlenirler. 

Kendi kusurlarını en aza indirilmesi

Kendilerini diğer bireylerden oldukça üstün gören bu bireylerin kendisini hiç eleştirmediklerini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bu kişiler zaman zaman kendilerini eleştirseler de burada bir açık kapı bırakırlar. O da şöyledir. Her hata yaptıklarında mutlaka haklı oldukları bir sebep bulunur. Yanı ne yapsalar aslında haklıdırlar. Bu kişilere göre bir suçlu varsa o her zaman karşı taraftır. 

Düzenli ilişkiler kurmada zorlanırlar

Düşünsenize çevrenizde çok sevdiğiniz birisi sadece kendisini anlatıyor. Bu kişiyle nereye kadar arkadaşlık ilişkinizi devam ettirebilirsiniz ki? Üstüne üstlük birde içine belki sizde dahil olmak üzere birçok kişiyi eleştiriyor. En mükemmel yalnızca bu kişi. Çünkü esas sebebi mükemmel olan kişiliği ve asla hata yapmayan haklı karakteri ile yaşamını sürdürüyor olmasıdır. Bu kişilerle belirli süre iyi vakit geçirseniz de bir süre sonra kendinizi kötü hissetmenize neden olan bir takım duygusal durumun içerisinde kendinizi bulacaksınız. Size yetersizlik duygularını hissettiren bu kişiler tam olarak böyle kendilerini belli ediyorlar. 

Empati eksikliği

En sık görülen 2. bir özellikleri ise empati düzeylerinin neredeyse hiç olmamasıdır. Kendileri dışındaki birinin ne hissedeceği ya da nelere ihtiyaç duyabileceğini anlamakta zorluk çekerler. Başkalarının problemleri genellikle yüzeysel gelir. Maalesef bu kişilerin kendi çıkarları ön plandadır. Burada ki çıkardan kastımız sürekli olarak kendi sorunlarının düşünülmesi ve tabi ki de kendilerine hayran duyulması duygusudur.

Gizli duygular barındırırlar

Narsistik kişilik bozukluğu bulunan bireyler, yüksek benlik imajlarını korumaya çalışırlar. Kırılgan kişilik yapısına sahip olan bu bireyler oldukça savunmasızdır. Aşırı kırılgan olan yapılarını asla açığa vurmamak için ekstra bir çaba sarf ederler. Zayıflıklarını gizlerler. 

Narsistik Kişilik Bozukluğu olanların davranışları

Narsistik kişilik bozukluğu olan kişilerin davranışları biraz ilgi çekicidir. Çevresindeki kişileri kendilerine hayran edebilirler. İnsanları adeta manipüle eden bu kişiler hayattaki hedeflerine ulaşarak başarılı bir yaşam sürerler. Konuşurken o kadar profseyonel olarak konuyu değiştip kendilerine getirirler ki ağzınız açık kalır. Başkarının dikkatini çekmek onlar için çok da zor bir eylem değildir. Kendilerinden emin tavırları ile başarılarını abartılı bir üslupla överler. Eğer siz onları eleştirirseniz öfke patlaması geçirebilirler. Burada kibar ve dikkatli olmanızda yarar var. 

 

Ne zaman profesyonel yardım alınmalı?

Bu kişiler kendi akıl ve iradesiyle yardım almaları gerektiği kanısına varamazlar. Bu karakter onları o kadar sarmıştır ki ancak çevresinde bu duruma karşı duyarlı olan başka bireyler strateji hileleri kurarak bu kişileri ikna edebilirler.

https://www.youtube.com/watch?v=mdR735IbRNY

Teşhis nasıl olur?

İnternet ortamı o kadar gelişti ki bunun üzerine pek çok test bulunuyor. Ancak bizim önerimiz elbette bu işin okulunu okumuş ve kitabını yazmış profesyonellerden yardım almanızdır. 

Bazı belirtileri kısaca: 

•”Kendini üstün gören, ancak kayba karşı savunmasız olduğunu bilen, kendisine çok özel bir bakış açısı.”
•”Bozukluğu olan kişi, başkalarını kendi hayranı olarak görür, onları kendisinden aşağı görür.”
•”Başarılarıyla övünür ve kendi çıkarları için başkalarını manipüle eder, rakiplerine saldırır ve kuralları çiğner.”
•”Empatik olamaz ve sosyal olgunluğu çok düşüktür.”

 

Narsistik bozukluk tedavi edilebilir mi?

Kesin bir tedavisi olacağının garantisi bulunmamaktadır. Fakat en aza indirme ile sosyal hayata yeniden bu kişiler kazandırılabilir. 

 

Bilişsel davranışçı terapi yoluyla tedavi

Olumsuz düşünceleri psikolojik bazı stratejilerle davranış değişiklikleriyle sonuçlandıran bir tedavi çeşidi olarak tanımlanır. Başkaları ile olan sosyal ilişkilerin iyileşmesini sağlar. Empati düzeylerini geliştirerek kendi duygularını doğru şekilde yönetme becerisi kazandırır. Kişilere en belirgin olarak başarısızlık duygularını kabul etme becerisi kazandırma özelliği aşılar. 

Psikodinamik terapi yoluyla tedavi

Bazı psikanalitik teoremleri içerisinde barındırır. Kişilerin yaşadığı duygusalar çatışmaları kabul etmeleri ve bunlarla başa çıkmaları sağlanır. Diğer insanlarla olan sosyal ilişkileri düzenlenerek bilinçdışında kalan konular ele alınarak tedavi yöntemleri uygulanır. Kısaca kişilikleri güçlendirilir. 

 

Aktarım odaklı psikoterapi tedavisi

Bu kısaca tasvir yöntemi kullanılarak sonuca ulaştırılacak yöntem olarak geçer. Yani terapist sorunun temel kaynağı olan bir kişiye burada özdeşim kurar. Kısaca ayna olarak adlandırılır. Burada terapist ile açığa çıkacak olan bazı özellikler tedavi edilir. Zamanla da semptonlar hafifleyerek kişi sağlığına kavuşturulması hedeflenir. 

 

İlaç müdahalesi yoluyla tedavi

Narsistik kişilik bozukluğuna sahip bireyler bazen ilaçla desteklenerek tedavi görmesi gerekebilir. Kendi rahatsızlıklarına ek olarak depresyon ya da anksiyete tetikleyici olabilir. Bunu da en iyi kontrol altına alma yollarından birisi ilaçtır.  

 

Narsisistik Kişilik Bozukluğunun belirtilerini belirlerken profesyonel yardım almaktan çekinmeyin!

Bu rahatsızlığa sahip bireyler genellikle kendi ilaçlarını bireysel arama yanlısıdır. Fakat bu sizi daha kötüye itmekte büyük rol oynayan bir etkendir. Bir süre sonra sizi kötü alışkanlıklara iterek daha kötü bir haldeyken profesyonel yardım alma yoluna sokabilir.

Çevrenizde bu rahatsızlığa sahip bireyler varsa onlar için çare aramakta geri adım atmayın. Bu ciddi bir durumdur ve bu kişilerin kötü ruh hallerine sürüklenmeleri neredeyse kaçınılmazdır. Rehber burada siz olacaksınız. Fakat sabır çok önemli. Bu kişilerin istediği düşünceleri duymadıklarında acı çektiklerini unutmayın.

Profesyonel bir terapistle iş birliği kurarak bu kişileri psikoterapiye ikna edebilirsiniz. Bu kişileri terapiye götürmenin en önemli stratejisi bir sağlık uzmanının bile ondan öğrenebileceğini söylemekten geçer. Bu egolarını besleyeceği için kolayca ikna olmalarına yardımcı olacaktır. 

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri