Bütünsel Terapiler Uzmanı Nimet Güci kimdir?

Bütünsel Terapiler Uzmanı Nimet Güci pozitif enerjisi ile şifa dağıtmaya devam ediyor. Masal terapisti, Refleksoloji, Hamile-Çocuk yogası ve Alfa Bioenerji gibi birçok alanda kendisini geliştiren sempatik refleksolog, sempatik tavırları ilede insanların kalbinde bir numara olmayı başarıyor.

Nimet Güci kimdir?

Nimet Güci kimdir?

1974 senesinde dünyaya gelen Bütünsel Terapiler Uzmanı Nimet Güci, 47 yaşındadır. İzmir doğumlu sempatik terapist, birçok alanda başarısını kanıtladı. Masal terapisti, Refleksolog, Hamile-Çocuk yogası ve Alfa Bioenerjist. Uğraş verdiği alanlara gönül vererek ilerleyen başarılı refleksolog ”Benim tüm bu alanları seçme sebebim gelecek kuşaklara kendimce kararımca küçücük de olsa dokunabilmektir.” ifadelerine yer veriyor. Sempatik gülüşü ve samimi tavırlarının yanı sıra başarısı ile de tercih sebebi olan Nimet Guci’nin hayatına daha detaylı göz atalım.

Çok değişik alanlarda iş tecrübesi olan; hayatının bir döneminde İnsan Kaynakları Uzmanı olarak yine insanlara dokunan Nimet Güci, kariyer basamaklarını emin adımlarla tırmanmaya devam ediyor. Tam 21 yıldır aldığı tüm eğitimlerin yanı sıra, kendi potansiyelini yansıtabildiği ve hizmet verdiği alanı en doğru yöne kanalize edebilmek adına Atatürk Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nü okumaya devam ediyor.

Geleneksel ayak masajı ile refleksolojinin farkı nedir?

”En çok bu soru ile karşı karşıyayım. Geleneksel ayak masajı sadece rahatlatmaya yöneliktir. Yine metabolizmayı hızlandırır ve toksinleri atar. Refleksolojinin farkı şudur: 7700 sinir ucu ile çalışılır. Tek tek sinir uçlarına bası uygulayarak, vücudun kendini yenilemesi ve dengelemesi sağlanır. Refleksoloji daha uzun ve daha ayrıntılıdır. Bilerek yapılması gereklidir. Yanlış uygulama yapıldığında var olan problem artabilir. Örnek vermek gerekirse, kabızlık şikayeti olan birisine sağ ayakla çalışırlırsa kabızlığı artar. Mide rahatsızlığı olan birisine sol ayaktan çalışırlırsa, var olan şikayeti arttırabilir. Bilerek çalışılması gereken komplike bir sistem.”

Refleksoloji ile hastalıkların teşhisi yapılabilir mi?

”Manuel check up diyebiliriz. Hatta ben bu konuda şöyle espiri yaparım: Refleksoloji; röntgen boyutunda check up yapan, MR boyutunda işler. Yani muhteşem bir manuel şifa tekniğidir.”

Yalın ayak ile toprağa basmak ile alfa bioenerji arasında ne gibi farklar var? Eşdeğer tutulabilir mi?

”Eşdeğer tutulamaz. Hatta ikisi birbirinden bağımsız konulardır. Toprağa basmak sadece fazla enerjiyi atabilir. Bazen nötrler. Çok faydalıdır. Hatların kısa devre yapmaması için fazla olan enerjiyi toprağa akıtırız.”

Alfa bioenerjiyi hiç bilmeyen birisine nasıl anlatabiliriz?

”Muhteşem bir bahçe düşünün. Bahçenizde size ait olmayan bitkiler var. (Isırgan otları, yabani otlar, zehirli sarmaşıklar gibi) Bioenerjistin yaptığı olay şuna benzetilebilir: Bu bahçeye ait olmayan yabani otları zarar vermeden bahçeyi temizlemek gibidir. Alan açılır ve bahçe rahat nefes alır. Kendi mis kokulu çiçeklerini rahat bir şekilde açmasına imkan yaratılmış olur.

Bioenerji, tüm canlılarda varolan yaşam enerjisi demektir. Bioenerji çalışmaları, bedenin kendi kendini iyileştirme ve dengeleme yöntemlerinin olmazsa olmazıdır. Ben Alfa Bioenerji Uzmanıyım.” Çok değerli Kenan Boyraz Hocamın zararsız ve en hızlı iyileştirme tekniğidir. Fiziksel, zihinsel, enerjisel ve ruhsal tüm boyutlara çalışılır.”

Bütünsel Terapiler Uzmanı Nimet Güci kimdir?

Sizce her anne masal terapisi eğitimini almalı mı?

”Masal terapisi ve oyun terapisi gibi alanların eğitimini alabilmek için, Çocuk Gelişim Bölümü okumanız ya da mezunu olmalısınız. Tüm şartlar uygun ise tabii ki alabilirler. Ancak masal terapisi sadece masalı okuyup, anlatmaktan öte bir alandır. Analiz ve gözlem gerektirir. Bazen annelerin doğal olarak sabırları ve vakitleri bu uzun analiz gözlem, sorun çözebilme sürecinde yetersiz kalabilir. Herhangi bir konuda uzmanlaşmak, yeterli deneyim ve süreç gerektirir.” 

Normal masal okumak ve masal terapisinin farkı nedir?

”Masal terapinin içerisinde sadece masal okumakla kalınmaz. Çocuk bazen kahramanın yerine geçer. Bazen yan karakter olur. Bazen usta, bazen çırak olur… Bütün bu rolleri kendi farketmeden hem içine girer, hem dışarıdan izler. Keloğlan’dan pay biçersek, normal bi hayatı varken biranda kahraman olur. Bu döngüler içinde nasıl hayatla mücadele etmesi gerektiğini öğrenmiştir. Masal sonunda halka malolan bir yer vardır. Bu onaylanma, onanma diyebiliriz. Çocuğun ihtiyacı olan tüm duyguları kendi yaşıyormuş gibi. Esas sorulması gereken bir aile yada çocuk neden masal terapisine ihtiyaç duyar? Çünkü onun algı alanı hayal dünyasındadır. Hayal dünyasındaki her şeyi özdeşleştirmiştir ve onu öyle sınarsınız ki çocuk anlamaz bile. Masal terapisinde notlar alırsınız. Farklı bir masal yaratıp, okursunuz. Çocuğun kendi masalını yaratmasına izin verirsiniz. Kendi kahramanı olmasına izin verirseniz, yaşatırsınız. Olayların; gelir-geçer, olur-biter şeklinde geliştiğini; sorun diye görülen her olayın bir çözümü olduğunu, yüklediğimiz anlamların hayatımıza etkilerini… Güzel yürekli ruhlar içselleştirerek çözümlerler.  ”

Her hamile kadın hamile yogasından yararlanabilir mi?

”Zaten üzerinde çalıştığım her alan 4 aydan sonra başlar ve hamile yogasında doktor izni almış herkes yararlanabilir.

Bazı kadınlar spor yaparken düşük olma riskinden korkuyorlar. Hamile yogasında böyle bir risk var mı?

”Hamile yogasında düşük yapma riski yoktur. Doktor onayıyla çalışmalara başlanır. Amacı doğuma hazırlıktır. Sağlık anne-bebek esasına göre çalışılır. Spor ya da egzersiz gibi düşünülmemeli. Fiziksel ve mental muhteşem bir deneyim ve yolculuktur.”

Kendi kaleminden Nimet Güci...

Kendi kaleminden Nimet Güci…

Çocukluğumdan aklımda yer etmiş birkaç sahnenin içinde şöyle bir görüntü var; Bazen aynanın karısına geçer, mimik yapar yüzümü gözümü ellerdim. ‘Acaba aynada gördüğüm görüntü ben miyim’ diye… Çok değişik gelirdi aynada kendimi sorgulamak…

Evet Ben Nimet. İzmir doğumluyum. Yirmi yaşıma kadar İzmir’de yaşadım. Daha sonra eşimin görevi nedeniyle Türkiye’nin birçok il ve ilçesinde hayatı dolu dolu yaşayarak deneyimledim. Yirmili yaşlarımda evlendim. Hayat bize iki evlat hediye etti. Çocuklarım büyürken ben daha da büyüdüm. 2000’li yıllara doğru, hayat kendini sorgulatmaya başladı. ‘Niçin bu dünyaya geldik, sadece yeme içme ve uyumaktan öte bir şey olmalı’ gibi sorgulamalar başladıktan sonra, zincirleme olaylar, kişiler ve bilgi akışı kendiliğinden doğmaya başladı.

Şimdi şu noktadan orayı o kadar iyi anlayabiliyorum ki… Meğer her şey tek bir soruyla başlamış: ‘NİÇİN BU DÜNYADAYIM? BENİM BURADA OLMAMIN BİR AMACI OLMALI!’ Ve daha sonrasında sırasıyla birçok felsefe, kişisel gelişim, kuantum fiziği, uzay, gezegenler, insan, anatomi, biyoloji, Kuran, dinler, mitoloji, kadim bilgiler, metafizik, ruhsal gelişim, kader vs. Tüm bu alanlar ile ilgili muazzam deneyimler ve bilgiler… İnanılmaz bir şekilde hem hayatımı hem de beni dolduruyor, doldukça heyecanım ve deneyimlerim artıyordu. Tabii tüm bunlar akıp giderken bir yandan hayat devam ediyor, çeşitli iş deneyimlerim ve yaşanmışlıklarla dolu yıllar hem pişiriyor, hem temizliyor hem de beni dönüştürüyordu. Tüm bunların farkındalığı ile merakım ve heyecanım her geçen gün daha da tetikleniyordu. 

Kısacası tüm bu anlattığım merak, heyecan ve açıklıkla hayatın gerçek tarafını anlamaya ve öğrenmeye çalışırken kendimi bir ‘ADANMIŞLIK’ duygusu halinde buldum… 

Bana göre yaratılmış olan her şey birbirine faydalı olmak için yaratılmıştı. Ancak faydasını ortaya çıkartabilmek için önce kendisine faydalı olmalıydı.

Ekoloji zincirini inceleyip, oradaki düzeni gördüğümde hayatımın en büyük idrakını yaşadığım anı dün gibi hatırlıyorum. 

Her şey ama her şey muazzam bir şekilde birbirinden besleniyor….

Her şey ama her şey muhteşem bir şekilde birbirine dönüşüyor…

Her şey ama her şey hiçbir zaman yok olmuyor…

Her şey ama her şey hiçbir zaman yok olmuyor…

Sistem ‘muazzam’ işliyor. Olayı sadece ama sadece biz zorluyoruz ‘İNSAN’ olarak. Tüm bu anlattığım sıralamanın içinde (hikayesi çok uzun ve derindir. Bu konuya başka bir zaman değinebilirim.) Muhteşem bir insan ve aynı zamanda muhteşem bir dost, Kendisi -Şaman kökenli Rus bir doktordur- ‘Can’ ile hayatlarımız kesişti ve biraz önce bahsettiğim tüm süreci; bilim, ilim, metafizik. Kısacası varoluş meselelerinin ince ayrıntılarını dolu dolu yaşayarak idrak ve şuurla hayatıma işledim. Ya da hayat bana işledi. O gün bugündür insana hizmet etmenin olağanüstü mutluluğunu hissediyorum.

SÖZÜN ÖZÜ ŞUDUR Kİ:
İnsan sadece beden…

İnsan sadece ruh…

İnsan sadece zihin…

İnsan sadece duygu…

İnsan sadece taşıdığı genleri…

İnsan sadece enerji değildir!..

‘İNSAN TÜM BUNLARIN TAMAMIDIR.’ İnsan doğanın tam kendisidir, insan varoluşun ta kendisidir, insan yaşamın ta kendisidir. İşte bu sebeple, insana dair tüm iyileştirme ve şifalandırma meseleleri, bütünsel bakış açısı, yaklaşımı ve anlayışla harmanlanmalıdır. Ben Nimet olarak, hikayemi izlerken, kendimi içinde bulduğum… tüm bu gizemi, inanılmaz heyecan ve merakla deneyimleyerek geçtim ve geçmeye devam ediyorum. 

Sanırım benim misyonlarımdan biri hayata ve insanlara dokunmaktı…

Tam yirmi bir yıllık içsel yolculuğum aynı zamanda da dışa açılan bir süreçmiş. İç-dış aynı anda dönüşüyormuş. Başta da söylediğim gibi her şey bir soru ile başladı. Merakım hobim, hobim işim oldu. Son yedi yıldır profesyonel olarak insanlara (muhteşem ruhlara), dokunarak işimi yapıyorum. 

Şu an Bütünsel Terapiler Uzmanı Nimet Güci’yim (Naçizane). Fiziksel, zihinsel, ruhsal ve enerjisel şifa terapistiyim. Terapilerimi, Refleksoloji ve Alfa Bioenerji arasındaki derin ve huzurlu bir alanda icra ediyorum. 

Ve hala aynanın karşısına geçip acaba gördüğümün arkasında ne var diye kendime gülümserim. Aslında uzmanlaşma yolunda olduğum şey, hayatı dolu dolu yaşamak diyebilirim

Refleksoloji nedir?

Refleksoloji nedir?

Beyinde başlayan sinir uzantıları el ve ayaklarda son bulur. Sonlanan sinir uzantılarının yansıma organ ve sistem noktaları vardır. Uygulayıcı kişi yani refleksolog, ayak üstü, altı, yanları ve bileklerin üzerine kadar 7700’e yakın sinir ucuyla çalışır. Uygun bası teknikleriyle kişinin beynine doğru sinyaller gönderilerek bedenin kendi kendini iyileştirme mekanizması dengelenir veya hatırlatılır. Tüm sisteme çalışılır. Sindirim, dolaşım, sinir, boşaltım, hormonlar, kas, iskelet vs. Sonuç olarak kimyasal hiçbir yöntem kullanılmadan Bedenin kendi kendini iyileştirmesine destek ve uyarıcı bir yöntemdir. Manuel terapi yöntemlerinin en etkilisidir. Geçmişi binlerce yıllık Çin tıbbına dayanır. Akupunktur mantığı içerir. 

Sonuç olarak kimyasal hiçbir yöntem kullanılmadan Bedenin kendi kendini iyileştirmesine destek ve uyarıcı bir yöntemdir. Manuel terapi yöntemlerinin en etkilisidir. Geçmişi binlerce yıllık Çin tıbbına dayanır. Akupunktur mantığı içerir. 

Refleksolojinin faydaları nelerdir?

Öncelikle tüm beden masajı etkisi yaratır. Toksinleri atar metabolizmayı hızlandırır. Panik atak, depresyon, migren, konsantrasyon bozukluğu, uyku problemleri, boyun ve bel fıtığı, adet sancıları, baş ağrıları, çocuklarda alt ıslatma, yetişkinlerde de idrar tutamama, otizm, serebral palsi gibi birçok rahatsızlık için uygundur (ayrıca bebek ve hamile refleksolojisi).

Seanslar uygulanırken nasıl bir yol izliyorsunuz?

Eğer kronik bir rahatsızlığa yönelik çalışılıyorsa belli seans aralığı ile çalışılır. Bir müddet (rahatsızlığa göre seans aralığı ve sayısı değişir) refleksoloğun uyarıları ile beyne sinyal gönderilir (bedene hatırlatılır). Daha sonra bedenin ne yaptığı gözlemlenir. Kişiyle uyumlu ve düzenli seanslar devamında beden dengelenir. Tüm hatlar işler hale getirilir.

Seans aralıkları nasıl belirlenir? Kaç seans uygulanmalıdır?

Kişinin yaşı, cinsiyeti, rahatsızlığa yönelik çalışılıyorsa kronik olup olmadığına göre seans sayısı ve aralığı belirlenir. Refleksoloji genel sağlığa yönelik de çalışır. Sağlıklı ve dengeli bir bedene, koruma olarak ayda bir önerilebilir.

Refleksoloji kimlere uygulanmaz?

Hamileliğin ilk 4. ayında uygulanmaz.

Alfa Bioenerji nedir?
Bioenerji ‘Evrensel Yaşam Enerjisi’ demektir ve tüm canlılarda mevcuttur. Çoğu zaman gerek çevrenin, gerek kendimizin dolaylı yoldan etkileşimleriyle iç ve dış dengemiz bozulur. Doğu enerji tıbbına göre, bedenimizde yedi önemli merkezimiz vardır. Ve bu enerji merkezin bağlı bulunduğu hormonal sistemimiz vardır. Çakra olarak adlandırılan bu merkezlerin dengesiz çalışması tüm sistemimizde çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir, ya da potansiyel teşkil edebilir. Kendi içinde uzun ve detaylı bir konudur. Bioenerji uzmanı tüm bu çakraların kendi içindeki dinamiğini ve dengesini korumak ya da düzenlemek üzere çalışır. Yeni enerji hatlarına uyumlar. Kas, iskelet, sinir, dolaşım, boşaltım, endokrin sistemi gibi. Bedenin tüm sistemine çalışılırken, enerji ve ruhsal dengesini de arttırır. ‘Uzakdoğu enerji tıbbına göre hastalık yoktur. Sistem bozukluğu vardır. Sistem bozukluğu da duygu ve düşüncelerimizden oluşur. Alfa Bioenerji de bu mantığa dayanır diyebiliriz.

Ben aynı zamanda Alfa Bioenerji uzmanıyım. Alfa Bioenerji, sevgili Kenan Boyraz Hocamın geliştirdiği hızlı ve etkili bir ekoldür. Fiziksel, zihinsel, enerjisel ve ruhsal şifalanma ve şifalandırma yollarından en etkilisidir.

Bioenerjiyi göremiyoruz, elle tutamıyoruz ve idrak etmede zorlanıyoruz diyen bir çok kişiyle karşılaşıyorum. Bioenerji çoğu zaman seans yapılırken hissedilir. Seans dışında böyle bir sohbet geçerse çoğu zaman şu örneği veririm; Bundan yüz yıl önce elimizdeki telefonları ya da en basiti fax cihazını anlatsaydılar, eminim %80’lik gibi bir kesim ‘çıldırmış olmalısın’ derdi. Belki ancak %20’lik bir kesim üzerinde düşünürdü. Mantık aynı mantıktır. İşlevsellik aynı işlevselliktir. Belki yüz yıl sonra üzerine hiç düşünülmeden uygulanacağı günlük rutinlerimiz arasında yer alacaktır. Ayrıca günümüzde Kirlian fotoğrafçılığı ile Bioenerjinin fotoğrafı çekilmektedir.

Seans aralıkları nasıldır?

Genel sağlık için 4 seans önerilir. Sistemsel bir blokaja (hastalığa) yönelik çalışılıyorsa öncelikle 8 seanstan başlanmalıdır.

Alfa Bioenerji kimlere uygulanmaz?

Hamileliğin ilk 4 ayında uygulanmaz.

Hamile ve çocuk yogası, masal terapi ve oyun terapisi hakkında neler söylemek istersiniz?
Hamile ve çocuk yogası, masal terapi ve oyun terapisi eğitimlerini alma sebebim her şeyin anne karnından başladığını çok iyi anlamış olmamdır. Sağlıklı bir neslin kaynağı tabii ki de ailedir. En temel hali ile anne karnıdır. Hamile refleksolojisi, hamile yogası, anne ve çocuk için inanılmaz etkilidir. Çocuk yogası anda kalma ve bedenin tüm akupunktur ve meridyen hatlarını açarken aynı anda imgeleme yeteneğini de geliştirir. Masal terapi ve oyun terapisi ise çocukların (bazen yetişkinlerin) kendi aynalarını masal ve oyunun içinde net bir şeklide görmelerine yarar. Aslında olan bitenin sadece kendilerine özgü olmadığını, çözülebilir olduğunu anlarlar. En önemlisi ‘olur-geçer-biter’ döngüsünün yaşanabileceğini oyun ve masal yoluyla, anlamadan idrak ederler. Ve kendi hayatlarının hem kahramanı hem senaristi hem de yönetmeni olma yetilerini tekrar hatırlarlar.

Benim tüm bu alanları seçme sebebim gelecek kuşaklara kendimce kararımca küçücük de olsa dokunabilmektir.

Nimet Güci’nin kullandığı sosyal medya hesapları

Instaram

Youtube

Tuğçe Utlu’nun sunumuyla Nostalji Molası 16. bölüm konuğu Nimet Guci Bio Enerji Uzmanı – 16.06.2021

Bütünsel Terapiler Uzmanı Nimet Güci, bilgilerini takipçileri ile paylaşmaya devam ediyor. Sunuculuğunu Tuğçe Utlu’nun üstlendiği Nostalji Molası programına konuk olan Güci, pozitif enerjisiyle de izleyenlerin kalbini mest etmiş durumda.

Nimet Guci – Özge Vardarlı ile İşi Bilen

Başarılı alfa bioenerjist Nimet Güci, Business Channel Türk TV’de yayınlanan ÖZGE VARDARLI ile İŞİ BİLEN programına konuk oldu. Bilgi birikimini ve izleyenlerin merak ettiği soruları yanıtlayan Güci, işinde gösterdiği başarı konuşulmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
nolurbak.com
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023