Sarımsak ve zeytinyağı karışımı: Ayak altına sürüldüğünde öksürüğü kesiyor

Sarımsak ve zeytinyağı karışımı ayak altına sürüldüğünde öksürüğü kesiyor mu? Sonbahar ve kış günlerinde sıkça rastladığımız, çok ilerlediğinde boğazı tahriş edebilen öksürük, özellikle koronavirüs salgını döneminde kafaları daha çok karıştırıyor. Öksürük aslında refleks bir olaydır. Akciğerleri kimyasal etkenlere karşı korur. Kısaca öksürük için solunum yolunun savunma mekanizması diyebiliriz. Ancak bu durum bir süre sonra can yakıcı hale gelebilir.

Öksürükten kurtulmak için tıbbi yollardan çok doğal yollar tercih ediliyor. Çeşitli karışımlar ile sonuç alınan öksürük probleminde tüketim oldukça zorlaşıyor. Lezzet olarak tüketimi zor olan karışımlar yerine ayaklarınızın altına, topuklarınıza uygulayabileceğiniz bu yöntemle öksürük probleminizi çabucak çözebilirsiniz. Sarımsak ve zeytinyağı karışımı öksürük için oldukça faydalı, sarımsak ve zeytinyağı ayak altına sürülerek uygulanması ile çok pratik bir yöntem. Bu yüzden özellikle çocuklarda öksürürük için sarımsak ve zeytinyağı karışımı oldukça tercih ediliyor. 

zeytinyağının faydaları

Sarımsak ve zeytinyağı karışımı hakkında genel bilgiler

Halk arasında doğal antibiyotik olarak adlandırılan sarımsak sağlık için oldukça önemli bir yere sahiptir. Sarımsak hakkında edinilen bilgilere her geçen gün yenisi ekleniyor. Allisin maddesi vücuttaki zararlı mikro organizların atılmasını sağlar. Sarımsakta bulunan allisin maddesi deriye temas ile vücuda girebiliyor. Bu allisin maddesi deri yoluyla hücrelere kadar girip vücuda enjekte oluyor. Sarımsak yendiği zaman koku tüm vücudu sarar. Çünkü allisin maddesi kana karışır ve allisin maddesi deriyi geçer ve kokuyu yayar. Özellikle öksürük sorunu için sarımsağın zeytinyağı ile birlikte kullanımı daha etkili sonuçlar veriyor. Her derde deva olarak bilinen zeytinyağı her soruna çözüm olarak kullanılıyor. Hem yiyerek hem ayak altına uygulanarak öksürükten kurtulabilirsiniz.

Sarımsak ve zeytinyağı karışımının faydaları

Şifa deposu olan bu yöntemin birçok faydası var. Bu karışımı tüketerek ve ayak altına uygulayarak farklı faydalarından da yararlanabilirsiniz.

 • Öksürüğü geçirir.
 • Tansiyonu dengeler.
 • Vücut bağışıklık ve savunma sistemini güçlendirir.
 • Kan akışını hızlandırır. 
 • Kemik ve eklem ağrıları gibi ağrılara birebirdir.
 • Taban ağrıları ve yanmalarına iyi gelir.

Sarımsak ve zeytinyağı karışımının zararları

Her karışım gibi bu karışımında fazla tüketimi kişide mide problemlerine yol açabilir. Özellikle gastrit, reflü gibi sıkıntısı olan kişilerin fazla tüketmemesi önerilir. Fazla tüketilmesi sonucunda midede tahrişe sebep olan sarımsak zeytinyağı karışımı alerjik reaksiyonlarda gösterebilir.

öksürüğün nedenleri

Öksürük hakkında genel bilgiler

Hapşırma ya da göz kırpma gibi reflekslere benzeyen öksürük, solunum yolunu ve akciğerleri tahriş edici balgam, mikrop ya da toz gibi dış etkenlere karşı korur ve temizlemeye yardımcı olur. Öksürük çok korkulan bir problem olmasa da eğer yüksek ateş, kanlı öksürük eşlik ediyorsa mutlaka hekimlere başvurulması gerekiyor. Her ne kadar semptom olsa da öksürüğün uzun süre devam etmesi sonucunda bulantı hatta kusma, ses kısıklığı, göğüste ağrı, yeme ve içmede zorluk, idrar kaçırma gibi sorunların yanı sıra günlük faaliyetlerde enerjinizi düşürebilir. Alerjik olabilen öksürük soğuk algınlığı sebepli de olabilir. 

Öksürüğün nedenleri nelerdir?

Öksürdüğümüzde 1,5 litre kadar hava püskürtürüz. Püsküren bu havada 3000 kadar tükürük damlacığı bulur. Bu damlacıklar içlerindeki virüsler ile birlikte saatte 80 km’ye kadar çıkan bir hızla çevremize yayılır.  Yayılan virüsle hastalığı çevremize taşırız. Öksürük ile birçok hastalık bulaşır.

 • Grip
 • Solunum yolu alerjileri
 • Geniz akıntısı
 • Soğuk Algınlığı
 • Farenjit
 • Sinüzit
 • Bahar Alerjisi
 • Boğmaca
 • Astım
 • Bronşit
 • Zatürre
 • Tahriş edici madde solumak
 • Sigara kullanımı
 • Solunum yollarını döşeyen mukoza tabakasında kuruluk

Öksürüğe ne iyi gelir?

Kuru öksürük ya da balgamlı öksürük durumlarında ilk destekleyici içerik olarak akıllara bal geliyor. Bal tüketimi ile özellikle gece öksürüklerinin etkisini azaltabilirsiniz. Bal dışında öksürük tedavisi için kullanabileceğiniz bir diğer destekleyici ise mutfaklarda sıkça tercih ettiğimiz kekiktir. Kekik yapraklarında bulunan bileşenlerle antioksidan etkiye sahiptir. Bolca su tüketmek, düzenli uyku, havasız ve tozlu ortamlardan uzak durmak, düzenli beslenerek bağışıklık sistemini desteklemek öksürüğe karşı alabileceğiniz basit önlemlerden bazılarıdır. Ancak son zamanlarda en etkili yöntemlerden biri sarımsak ve zeytinyağı karışımıdır.

sarımsak ve zeytinyağı ayak

Öksürüğe iyi gelen sarımsak ve zeytinyağı karışımı nasıl kullanılır?

Sarımsaktaki allisin maddesinin deri yoluyla hücrelere kadar girip vücuda enjekte olduğunu söylemiştik. Bu karışımda da amacımız sarımsaktaki allisin maddesi ve zeytinyağındaki zengin içeriğin vücuda girmesi. Öncelikle doğal zeytinyağı ve sarımsak ile uygulanması ile olumlu sonuçlar almanız mümkün. Eğer sarımsağınız veya zeytinyağınız organik değilse karışım maviye dönecektir. Peki sarımsak ve zeytinyağı karışımı nasıl hazırlanır?

 • 4-5 diş sarımsağı ezerek macun kıvamına getirin. 
 • Ezdiğiniz sarımsağın üzerine yarım çay bardağı zeytinyağı ekleyin.
 • Sarımsağı ve zeytinyağını iyice karıştırın ve bekletin.
 • Dinlenen karışımı gece uyumadan önce ayakların altına masaj yaparak uygulayın. (Gece olması daha etkili olacaktır.)
 • Karışımı ayaklara iyice yedirdikten sonra çoraplarınızı giyerek uyuyabilirsiniz.

Bu karışım ile en kısa sürede olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Sadece öksürük için değil bu karışımı ateş durumunda da kullanabilirsiniz. 

öksürüğe ne iyi gelir

Sarımsak ve zeytinyağı karışımı hakkında merak edilen sorular

Yazımızda anlattığımız öksürük için sarımsak ve zeytinyağı karışımı hakkında birçok soru bulunuyor. Ayrıca bu yöntemin ayak altına uygulanması hakkında da merak edilen sorular var.

Sarımsak ve zeytinyağı karışımı nasıl yapılır?

Yarım çay bardağı organik zeytinyağı ve 4-5 diş ezilip macun kıvamını alan sarımsak bir kapta iyice karıştırılıp biraz dinlendirilir. Daha sonra ayak altlarına masaj ile uygulanır. Gece uygulanması daha etkili sonuçlar veren karışım 1 gece boyunca ayak altında bekletilir. (Not: Eğer ürünleriniz organik değilse karıştırdığınızda mavi renge dönüşecektir.)

Zeytinyağı sarımsak karışımı ne işe yarar?

Zeytinyağı da sarımsak da şifa kaynağı olarak biliniyor. Sarımsağın içindeki allisin maddesi deriye nüfuz ederek hücrelere kadar ulaşır. KArışım ayak altındaki deriden vücuda girerek zeytinyağının zengin içeriğini ve sarımsağın öksürük üzerindeki etkini hücrelere taşır. Öksürüğü keser, saç bakımı için tercih edilir, bağışıklık sistemine oldukça faydalıdır.

Zeytinyağı sarımsak karışımı neye iyi gelir?

Öksürüğü geçirmesi ile bilinen bu karışım aynı zamanda tansiyonu dengelemek, kan akışını hızlandırmak, kemik ve eklem ağrılarını geçirmek içinde kullanılabilir. 

Öksürük için ayak altına ne sürülür?

Özellikle küçük çocuklu anne babaların korkulu rüyası öksürük için hazırladığınız karışımları tüketmek ve tükettirmek oldukça zor oluyor. Ancak ayak altından uygulanan zeytinyağı ve sarımsak karışımının uygulanışı oldukça pratik. 4-5 diş sarımsağı ezerek macun kıvamına getirin. Ezdiğiniz sarımsağın üzerine yarım çay bardağı zeytinyağı ekleyin. Sarımsağı ve zeytinyağını iyice karıştırın ve bekletin. Dinlenen karışımı gece uyumadan önce ayakların altına masaj yaparak uygulayın. (Gece olması daha etkili olacaktır). Karışımı ayaklara iyice yedirdikten sonra çoraplarınızı giyerek uyuyabilirsiniz. Öksürüğün hemen azaldığını fark edeceksiniz.
Bu içerikte yer alan bilgiler için yasal uyarı sayfamızı okumalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu