OMAD (Tek öğün diyeti) nedir? Nasıl yapılır?

OMAD (Tek öğün diyeti) nedir? Nasıl yapılır?
OMAD (Tek öğün diyeti) nedir? Nasıl yapılır?
20 Şubat 2021

One Meal A Day olarak tabir edilen OMAD (tek öğün diyeti), gündemi son zamanlarda çok fazla meşgul etmeye başladı. Uygulanması çok zor olan diyetlerin başında gelen OMAD ile ilgili tüm bilinmeyenleri yazımızda sizler için derledik…

İçindekiler

OMAD (Tek öğün diyeti)

Twitter platformunun CEO’su Jack Dorsey ilginç bir açıklamaya imza attı. Bu açıklamada Jack Dorsey, gün içerisinde sadece tek öğünle beslendiğini belirtti. Jack Dorsey’in bu açıklamasından sonraysa gözler OMAD’ın yani tek öğün diyeti hakkında birçok konu merak edilir hale geldi. Öncelikle OMAD diyetini uygulamak isteyenler konuyu detaylı araştırmalılar. Çünkü OMAD’ı uygulamak çok zor ve güçlü irade gerektiriyor. OMAD diyetini uygulayan kişi; 23 saat oruç tutar, 1 saatte yemek yer ve böylelikle 24 saatlik zaman dilimini kapatır. OMAD diyetinde sadece yemek yenir, onun haricinde tatlı vs. gibi destekleyici besinlerin tüketilmesi kesinlikle yasaktır. Ayrıca her gün aynı zaman diliminde yemeğinizi yemelisiniz. OMAD (tek öğün diyeti) uygulaması öncesinde kendinize uygun bir zaman dilimi seçmelisiniz. Seçtiğiniz zaman diliminde her gün yemeğinizi tüketmeniz gerekiyor. Besin açısından da yemeklerinizin dengeli olup olmadığına çok dikkat etmelisiniz. Vücudunuzun ihtiyacı doğrultusunda mikro besinlerle vitaminlerin olduğu yemekleri tüketmelisiniz.

omad

OMAD ile zayıflamak mümkün mü?

OMAD diyetinde çok kalori sınırlaması olması sebebiyle doğal olarak kilo vermekte mümkündür… OMAD diyetini uygularken günlük alınan kalori miktarı az olması sebebiyle vücudumuz belirli dönem sonrasında bazı metabolik durumlara geçiyor. Ketozis diye tabir edilen bu metabolik durumlarda vücudumuzun enerji kaynağı da yağ oluyor. O yüzden de OMAD diyetini uyguladığımızda daha çok vücudumuzdaki yağlardan kurtuluyoruz. OMAD (tek öğün diyeti) uygularken aynı zamanda egzersizlerde yaparsanız daha hızlı kilolarınıza feda edebilirsiniz.

OMAD (Tek öğün diyeti) özelliği nedir?

İnsan vücudu, günlük yapmış olduğu tüm eylemlerde enerji harcıyor. Harcanan enerjilerdeki birinci kaynaksa; glikojendir… Glikojen; şekerden ve karbonhidrattan oluşan enerji türü olarak karşımıza çıkıyor. Devamlı yemek yediğimiz takdirde vücudumuz hazır şekilde her daim glikojen bulundurur. O yüzden de ikincil olarak enerji kaynaklarında ki yağları kesinlikle yakmıyor. Uzun süre aç kalındığında ya da oruç tutulduğunda bedenimizde enerji kaynakları olan depolanmış yağları kullanıyor. Sonuç olarak;  yağ yakıp kilo vermiş oluyoruz. Bedenimizin birincil enerji kaynakları olarak karbonhidratlar dışında depolanan yağları yapma süresiyse 12 saat olarak biliniyor. Özetle; yemeği yiyip sonrasında 12 saat hiçbir karbonhidrat tüketmezse, hücrelerinizdeki glikojen tükenmeye başlar. Böylelikle vücudumuzda da zorunlu şekilde yağ stokları kullanılır.

OMAD (tek öğün diyeti) uygulayanların çoğunluğu akşam yemek yemeği tercih ediyorlar. Kahvaltıyla, öğle yemeği OMAD’da atlanmış oluyor. OMAD’ı denemeden önce yaşam tarzınızı ve kendinizi yemek yemeden nasıl hissedeceğinizi mutlaka gözden geçirmelisiniz. OMAD’ı uygularken ayrıca tercihlerinizi göz önünde tutarak özelleştirmelere izin verip esnek beslenme tercihinde de bulunabilirsiniz. Gün içinde sade kahve, yeşil çay ya da su gibi kalorisiz sıvılar içebilirsiniz. Hatta spor veya kalori harcatan egzersizler yaptığınızda da ek besinler tüketebilirsiniz. OMAD’ın en önemli kuralı, 1 saatlik sürede doyana dek yemek yenilmesidir…

omad(tek öğün diyeti)

Bilimsel açıdan OMAD ne ifade ediyor?

2016’da uzmanlar tarafından yapılan çalışmaya göre; günde 1 ya da 2 öğün yemek tüketmenin katılımcıların beden kitle indeksini azalttığı görülmüştür. 2017 yılında gerçekleşen araştırmadaysa; 6 hafta aralıklı oruç tutanlarda olumlu gelişmeler yaşanmıştır. Özellikle açlık kan şekeri ve diyabetiklerdeki vücut ağırlıkları iyileşmiştir. Yalnız bu olumlu gelişmelerin uzun sürede geçerliliğini koruyup korumadığını öğrenebilmek adına daha detaylı çalışmalar yapılması gerekiyor. OMAD (tek öğün diyeti) insülin seviyesinin düşürülmesinde etkili yöntem olarak karşımıza çıkıyor. İstenmeyen kilolardan kurtulmak için bu diyet yöntemini deneyebilirsiniz.

OMAD uygulanırken hangi besinler tüketilir?

 • Baharatlarla, bitkiler (maydanoz, dereotu, kişniş vb…)
 • Fermente ve sebze besinleri (lahana turşusu, brokoli, kombucha)
 • Yeteri kadar proteinli besinler (organ etleri, et ürünleri, yumurta ve peynir)
 • Karbonhidrat içeren besinler (havuç, patates, pancar, pirinç gibi…)
 • Sağlıklı yağlar (Hindistan cevizi yağı, yağlı tohumlar, avokado yağı, kuru yemiş yağları, yumurta yağı vb.)

OMAD uygulanırken hangi besinler tüketilmemelidir?

 • Alerjik besinler; glüten ve lektin içeren besinlerden uzak durulmalıdır. Baklagillerden ve soya gibi gastrointestinal olarak sizi strese sokacak tüm besinleri tüketmekten kaçınınız.
 • İnflamatuar besinler; İşlenmiş haldeki tüm karbonhidratlardan uzak durmalısınız. İşlenen etleri, şekerleri, dondurmaları, trans yağları ve hamur işlerini kesinlikle tüketmeyiniz.

omad

OMAD programını kimler uygulayabilir? Kimler uygulayamaz?

OMAD (tek öğün diyeti) aslında bir tür dayanma testi gibi de düşünebilir. O yüzden de bu diyet türünü herkesin uygulaması kesinlikle mümkün değildir. Spor yaparak sağlam bünyeye sahip olan kişiler ve obezitenin sınırındakiler OMAD’ı uygulayabilirler. OMAD’ı uygulamaması gereken kişileri de şöyle sıralayabiliriz:

 • Kalp hastaları
 • Astım hastaları
 • Mide hastaları
 • Hamileler ve emziren kadınlar
 • Şeker hastaları
 • Çocuklarla, ergenlik zamanındaki gençler
 • Psikolojik rahatsızlığı olanlar ve buna bağlı olarak ilaç kullananlar
 • Devamlı ilaç kullanmak zorunda olanlar

OMAD’ı uygulamaya karar verenler kesinlikle ilk önce bir hekime başvurmalılar. Zor bir diyet olduğu için özellikle konuyla ilgi diyetisyenden yardım alınması gerekiyor.

omad

İlginizi çekebilir: 7 zeytin 1 incir diyeti

OMAD herkese uygun diyet yöntemi midir?

Hepimizin tahmin ettiği üzere 23 saat aç kalmak hiçte basit değil… Özellikle de tüm beslenmemizin sadece 1 saate sığdırılması inanılmaz zorlayıcıdır… OMAD’ı uygularken o yüzden kendimizi hazır hissetmek çok önemlidir diyebiliriz. İlk OMAD’ı uygularken çok zorlanacağımız kaçınılmaz bir gerçek olduğundan karar verme aşamasında iyi düşünmek gerekiyor. OMAD’ı ilk uygulayan kişilerde; modun düşmesi, kendini huzursuz ve aç hissetme, baş dönmesi, konsantrasyon vb. sorunlar yaşanabilir.

OMAD programını uygulayarak çok kısa sürede muhteşem sonuçlar alabilirsiniz. Fakat her daim uygulanacak program olmadığını da belirtmemiz gerekiyor. Vücudunuzu tanıyıp, kendinizi dinledikten sonra OMAD’ı uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Diyet yöntemleri kişilere özgü olmakla birlikte herkes de aynı etkileri yapmazlar. O sebeple OMAD programını uygulamadan bir diyetisyene başvurmanızı tavsiye ediyoruz.

OMAD programının faydaları nelerdir?

Günlük tek öğün tüketimi ile gerçekleşen OMAD’ın faydalarını sizlere aşağıda detaylı şekilde sıraladık… 

Metabolizmayı güçlendirir

1 öğün günde yemek yiyerek metabolizmanızı önemli ölçüde hızlandırabilirsiniz. İştahınızı kontrol altına alıp yağ yakımını kolaylaştırabilirsiniz. Yapılan araştırmalarda OMAD’ın insülin fonksiyonunu uyarıp, aralıklı açlık kan şekerini de azalttığı görülmüştür. Obezite, diyabet gibi hastalıkları engelleyen bir diyet programı olarak karşımıza çıkıyor.

Erken uyumayı sağlıyor

Uyku, kilo vermede önemli görev üstlenmiştir. Kronik rahatsızlıkları riski azaltılması, metabolik sorunların çözülmesi ve kilo yönetimi açısından günde minimum 7 saat uyumak gerekiyor.

Anti-aging olarak etki yapıyor

1 öğün günde yemek yiyerek, vücudumuzu toksinlerden arındırmamız mümkün oluyor. OMAD programı sayesinde hasarlı hücreleri bertaraf ederek; Parkinson, Alzheimer gibi nörolojik yaşla doğru orantılı rahatsızlıkları önleyebiliriz. Aynı zamanda insan bu diyet programına alıştıktan sonra stresten de arınmış oluyor. Modern dünyanın koşuşturmasıyla birlikte devamlı tüketme arzu içindeki biz insanların vücudunun; rahatlaması, gevşemesi, sinirlerinin yatışması açısından OMAD önemli görev üstlenmiştir.

Ağırlık kontrolü sağlanabilir

Doğal kalori kısıtlamasından dolayı, kilolarımızın kontrolünü bu diyeti uygulayarak daha kolay yapabiliriz.

tek öğün diyeti

OMAD programı riskleri nelerdir?

OMAD (tek öğün diyeti) faydaları yanı sıra riskleriyle de dikkat çekiyor. Özellikle doktor önerisi dışında yapılan OMAD programlarında riskler 2 katına çıkıyor. 

Vücuttaki açlık sinyalleri hissedilmeyebilir

Gün içinde sadece 1 saat besin tüketmeniz bir takım sorunlara da yol açabilir. Örneğin; vücudunuza uymayan besinleri de 1 saatte tüketebilirsiniz. OMAD (tek öğün diyeti) programı ile aynı zamanda vücudunuzun açlığını ve tokluğunu da tam olarak hissedemeyebilirsiniz.

Metabolizma yavaşlayabilir

Bilim insanların çoğunluğu; yiyeceklerin kısıtlanmasına bağlı olarak metabolizmanın yavaşladığını belirtirler. Diyetin bazı olumsuz taraflarıyla karşılaşabilirsiniz. Metabolizma yavaşladığında kilo artışı da görülmeye başlar. Mide bulantısı, bilinci bulanması, kan basıncında dengesizleşme, hipoglisemi, baş dönmesi vb. olumsuzluklarda kişide görülebilir.

Besinlerden önemli olanlar atlanabilir

İnsanın vücudunun sağlıklı olabilmesi adına yeterince; mineral, bitkisel besinler, vitaminler ve antioksidanlar tüketilmelidir. Günlük bir kişi 5 porsiyon meyveyle, sebze mutlaka sağlığı için tüketmelidir. Sebze ve meyvenin beraberinde süt ürünleri, tahıllar, kabuklu yemişler, baklagillerde mutlaka tüketilmelidir. İşte tüm bu besinleri tek öğünde 1 saat içinde tüketmek zor olabilir.

Kolesterol seviyeleri artar

Uzun zaman aç kalındığında, LDL kolesterolünün de arttığına dair uyarılarda uzmanlar bulunuyorlar. O sebeple; OMAD (tek öğün diyet) programını uygulamaya karar verdiyseniz mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

omad

İlginizi çekebilir: Ahmet apa seviye 1 diyet listesi

OMAD (Tek öğün diyeti) Ayşegül Çoruhlu

Dr. Ayşegül Çoruhlu’ya göre; OMAD programı uygulanırken en ideal yemek tüketme saati  öğledir… Ünlü doktor, o saat diliminde istenilen tüm besinlerin tüketilebileceğine değiniyor. Fakat geri kalan 23 saatteyse kesinlikle hiçbir besinin tüketilmemesi gerektiğini vurguluyor. Ayşegül Çoruhlu, az yemek tüketince ömrün daha çok uzadığını belirtiyor.  Gün içerisine yayılan  az miktarda yemek tüketmek mi yoksa tek öğünde ufak miktarlarda besinler yemek mi sağlıklı? Bunun cevabını da Ayşegül Çoruhlu’ya göre en iyi metabolizmamız veriyor. 

OMAD ve keto diyeti arasındaki farklar nelerdir?

Genel anlamda OMAD ile keto diyetini ele aldığımızda aralarında çokta fark olmadığını söyleyebiliriz. Keto diyetinde; sağlıklı gıdalar tüketilmesi gerekirken; OMAD’ta tam tersi kişi istediği tüm gıdaları 1 saat içinde tüketme şansına sahiptir… Aynı zamanda keo diyetiyle OMAD’ı ayıran diğer bir özellikse; öğün miktarlarıdır diyebiliriz. OMAD’ta tek öğün tüketilirken; ketoda öğün miktarı 3 olduğunu söyleyebiliriz. 

omad menü

OMAD (Tek öğün diyeti) menüsü

OMAD programını uygularken menüde; vücudunuzun ihtiyaç duyduğu besinlerin olması gerekiyor. Vücudunuzun ihtiyacı olan tüm besinleri 1 saat içinde tüketmeniz gerekiyor. Lif, protein, karbonhidrat içerikli besinlerle beraber  bol miktarda sebze ve şeker oranının fazla olduğu meyveleri tüketmeniz gerekiyor. 

omad

İlginizi çekebilir: Karabuğday zayıflatır mı? Karabuğday diyeti ile zayıflama yöntemleri

OMAD (Tek öğün diyeti) ile ilgili merak edilen sorular

Son günlerin popüler diyet programı olan OMAD ile ilgili tüm merak ettiğiniz soruları aşağıda sizler için araştırdık…

OMAD öncesi ve sonrası kilo kaybı oranı nedir?

OMAD programını uygulayarak kilo vermek mümkündür… Fakat bu durum kişinin metabolizmasına bağlantılı olarak değişiyor.  OMAD öncesi ve sonrası kilo kaybı özetle kişinin bünyesine göre değişiklik gösteriyor.

OMAD ve egzersiz arasındaki ilişki nedir?

OMAD (tek öğün diyeti) uygularken birde egzersiz yaparsanız kilolarınızı hızlı şekilde verebilirsiniz. Özetle; OMAD ile egzersiz arasında ki ilişki çok yüksektir…

OMAD otofajiyi nasıl etkiliyor?

OMAD sayesinde otofaji adı verilen süreci olumlu etkiliyor. Otofaji; yaşlı hücrelerin lizozom aracılığıyla sindirilmesine deniyor. Kısacası; OMAD’ı uygulayarak otofajinin vücudunuzda devre girmesini sağlayabilirsiniz.

OMAD ve kilo kaybı ilişkisi nedir?

Omad’ı uygulayarak kilo kaybı yaşamanız yüksek ihtimaldir diyebiliriz.

OMAD ile vücut geliştirmek mümkün mü?

Kilo verme ile yağ yakmayı sağlayan OMAD aynı zamanda vücudun geliştirmesinde de önemli rol oynuyor.

OMAD kahvaltı nasıl olmalıdır? 

Yukarıda da değindiğimiz üzere OMAD’ı uygularken istediğiniz besini tüketmekte özgürsünüz… Fakat işlenmiş yağ, karbonhidrat, şeker ve proteinlerden kesinlikle uzak durmanız gerekiyor.

OMAD’ın 1 ay öncesi ve sonrası 

OMAD herkesin bünyesinde farklı etkiler bırakıyor. Kişinin metabolizmasına bağlı olarak OMAD’ın 1 ay öncesinde ve sonrasında değişiklikler görülür. 

OMAD kabızlık yapar mı?

OMAD’ın kabızlık yapma durumu kişinin tükettiği besinlerle doğru orantılı olmakla birlikte birde bünyesine göre de değişebiliyor. 

OMAD kalori sınırı nedir?

OMAD’ın kesin olarak kalori sınırı yoktur. Kişiye göre kalori miktarında değişiklikler oluyor. 

OMAD kaç kilo verdirir?

Bu sorunun cevabı net değildir. Ancak uygulayanların çoğunluğu, çok kısa sürede iyi kilolar verdiklerini söylemişlerdir. 

OMAD baş ağrısı yapar mı?

Uzun süre besin tüketilmemesi nedeniyle OMAD’ın baş ağrısı yapma olanağı vardır. 

OMAD açlık hissi verir mi?

23 saat herhangi bir besin tüketilmediğinden dolayı OMAD açlık hissini önemli ölçüde kişiye verir.

OMAD saç dökülmesi yapar mı?

1 saat içinde tükettiğiniz öğünlerde yeteri kadar vitamin, mineral, protein ve karbonhidrat almazsanız saç dökülmesi sorunuyla karşılaşabilirsiniz. OMAD’ı uygularken vücudun ihtiyaç duyduğu besin değerlerini almazsanız; saç dökülmesi, cildin kuruması ve tırnakların kırılması gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 

OMAD açlık sancısı yapar mı?

23 saat aç kalma durumu olması sebebiyle OMAD açlık sancılarına yol açabilir. Yeterince besin değerleri tüketilirse kişinin bünyesine bağlı olarak açlık sancıları aynı zamanda yokta edilir.

OMAD mide ekşimesi yapar mı?

OMAD; mide bulantısı, ekşimesi gibi sorunlara yol açabilir.

OMAD uykusuzluk yapar mı?

OMAD programını uygularken, yemek yemeyi akşama bırakırsanız açlıktan kaynaklı uyku probleminin önüne geçmiş olursunuz.

OMAD ile kas kazancı mümkün mü?

OMAD’ı uygularken yeteri kadar proteinli besinler tüketirseniz kas kazanma oranınızda artar.

OMAD bulantı yapar mı?

OMAD bazı kişilerde bulantıya neden olabilir. O yüzden uygulamadan önce mutlaka hekime başvurunuz.

OMAD’ın artıları mı eksileri mi daha çoktur?

Bu sorunun cevabı kişinin bünyesine göre değişiyor. Eğer kişi sağlam bünyeye sahipse OMAD’ın artılarını daha çok görür. Bünyesi zayıf kişilerdeyse OMAD’ın eksileri daha çoktur diyebiliriz.

OMAD sağlıklı mı?

OMAD’ın sağlıklı ya da sağlıksız oluşu uygulayanın metabolizmasına, bünyesine göre değişir.

OMAD diyeti kaç gün yapılır?

OMAD çok uzun zaman devam ettirilen bir diyet yöntemi asla değildir. Uygulanma süresiyle ilgili kesin bir cevap vermek mümkün değildir.  Kısa zamanda çok kilo kayıplarının yaşandığı program olarak bilinir.

OMAD 1 aylık sonuçlar nedir?

OMAD’ı uygulayarak 1 ayda kilo verme oranınız; tükettiğiniz besinler başta olmak üzere pek çok noktaya göre değişiklik gösteriyor. 1 ayda OMAD ile verilen kilo miktarını kesin cevaplamak mümkün değildir.

OMAD ateş yapar mı?

23 saat aç kalmaya bağlı olarak OMAD’ın uygulayanlarda ateşe neden olmuştur.

OMAD uyuklama hali yapar mı?

OMAD’ı uygulayanların bazılarında uyuklama halleri görülebiliyor.

OMAD kafa karışıklığı yapar mı?

Uzun süre aç kalmaya alışkın olmayanlarda OMAD kafa karışıklığı yapabilir.

OMAD huzursuzluk yapar mı?

Uzun süreli aç kalmayanlar OMAD’ı ilk uyguladıkları zamanlar kendilerini huzursuz hissedebilirler.

OMAD sinir yapar mı?

İlk etap OMAD, hayatında hiç aç kalmayanlarda sinirlilik hali yapabilir.

OMAD keyifsizlik yapar mı?

Gün boyu besin tüketmeyi alışkanlık haline getirenlerde OMAD, keyifsizlik hali yapabilir. 

OMAD nefes kokusu yapar mı?

OMAD’ı ilk uyguladığınızda nefesiniz kokabilir. Ancak bu durum zamanla bünyenin alışmasına bağlı olarak yok olur.

OMAD kan basıncı ve kalp çarpıntısı yapar mı?

İlk günlerde OMAD’ı uygularken; kan basıncı ve kalp çarpıntısı sorunlar ortaya çıkabilir. Zaman içinde vücut alıştıkça bu sorunlar yok olur. Yok olmadığı takdirde mutlaka bir uzmana danışınız.

OMAD bacaklarda kasılma hissi yapar mı?

OMAD’ı uygularken bacaklarınız kasılıyorsa bu tümüyle mineralle su tüketmemenize bağlıdır. 

OMAD bağırsaklarda ki alışkanlığı değiştirir mi?

Beslenme tarzınızın değişmesine bağlı olarak bağırsakların çalışması da önemli ölçüde değişir. 

Tek öğün diyeti kadınlar kulübü

Tek öğün diyetinin Kadınlar Kulübü sitesinde yer aldığını biliyor muydunuz? Deneyimlerin paylaşıldığı Kadınlar Kulübüne göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Tek öğün diyeti ekşi

Tek öğün diyetinin Ekşi Sözlük’e konu olduğunu biliyor muydunuz? İnsanların tek öğün diyeti hakkında görüşlerini merak ediyorsanız buraya tıklayınız.

Tek öğün diyeti ile ayda kaç kilo verilir?

Her diyet tipinde olduğu gibi tek öğün diyetinde de 1 ayda maksimum kilo vermek sizinle alakalı bir durumdur. Metabolizmanız, yedikleriniz, günlük aktiviteleriniz ile maksimum verim elde edebilirsiniz. 

Tek öğün diyeti yapan ünlüler

Birçok insan tarafından tercih edilen tek öğün diyeti, ünlüler arasında da bir hayri merak konusu olmuştur. En belirgin isim olarak; Naomi Campbell diyebiliriz. Hem oyuncu hem model hem de iş kadını olan Naomi Campbell formunu tek öğün diyetine borçlu olduğunu söyledi. 

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler