Ombre saç yıkandıkça açılır mı? Ombre ve Sombre saç arasındaki farklar nelerdir?

Ombre saç yıkandıkça açılır mı? Ombre ve Sombre saç arasındaki farklar nelerdir?
Ombre saç yıkandıkça açılır mı? Ombre ve Sombre saç arasındaki farklar nelerdir?
10 Ocak 2022

Ombre saç boyama işlemi son zamanların popüler işlemlerinden biri. Dip boyası ile uğraşmak istemeyenler için oldukça cazip gelen ombre saç modelleri farklı şekillerde uygulanabiliyor. Ombre saç renkleri çeşitli seçenekler sunuyor. Kestane rengi gibi koyu ombre tercih edebileceğiniz gibi pembe ombre gibi marjinal seçimlerde yapabilirsiniz. Ombre saç kullanımı da oldukça basit. Zamanım yok, çok pahalı diye düşünüyorsanız ombre saç cilası ve ombre dip boyası işlemini dilerseniz evde kendinizde yapabilirsiniz.

ombre boyası

Ombre nedir?

Fransızcada gölge anlamına gelen bir renklendirme tekniği olan ombre oldukça zahmetli bir işlemdir. İşlem sırasında saçların boyları ve uçları kendi saçınızın renginden daha açık tonlarda boyanır. Ombre işleminde amaç dolu ve uyumlu ton geçişleri sağlamaktır. Bildiğiniz üzere röfle, meç gibi tonlama teknikleri de bulunuyor. Ancak ombreyi bu tekniklerden ayıran en belirgin özellik hangi tonlar tercih edilirse edilsin doğal ton geçişi yakalanması ve ön planda tutulmasıdır. Ombre işleminde saç dipleri mevcut ana renkte bırakılır. Yani ombre işlemi doğal saçın renginin de kullanıldığı bir tekniktir. Saç boylarına ve uçlarına doğru gittikçe açılan bir ton geçişi uygulanır. Saçlarınızı daha ışıltılı, canlı ve modern görünüme kavuşturan ombre her renkteki ana saça uygulanabiliyor. Ombre renklerine göre çeşitlilik sağlarken tekniklerine göre de değişiklik gösterebilir.

Ters ombre nedir?

Klasik ombre tekniğinde saç diplerinden başlayarak uçlara doğru kademeli şekilde açılan bir ton geçişi elde edilir. Ancak ters ombre işleminde saç uçlarından diplere doğru açılan bir ton geçişi oluşturulur. Yani uçlar diplerden daha koyu tonludur. Ters ombrede saç uçlarına değil saç diplerine balyaj uygulanır. Özellikle gri, platin sarısı, pembe, yeşil ve mavi gibi kendini gösteren renkler ters ombre işleminde sık sık kullanılıyor.

Ombre nasıl yapılır?

Öncelikle saçlarda oluşturulacak ton aralığına verilen ombre işlemi kişinin isteğine göre değişiklik gösterebilir. Saçlarınızın daha doğal bir görünüme sahip olmasını istiyorsanız saçınızın ana renginden 1-3 ton açık renkler tercih edebilirsiniz. Bu sayede daha hafif tonlarda renkler edebilirsiniz. Daha belirgin ve sıra dışı görünümlü saçlardan hoşlanıyorsanız ana saç renginizde 4-5 ton daha açık renkler seçebilirsiniz. Hatta mavi, pembe, yeşil gibi renkli ombreler deneyebilirsiniz. Bu tarz ombrelerde saç dipleri ve saç uçları arasındaki ton farkı belirgindir. Ton aralığı belirme işleminden sonra saçların boyanacak tutamlarına krepe işlemi uygulanır. Ton geçişi daha belirsiz ve hafif gösteren krepe yoğunluğu ne kadar sık olursa saçlardaki ışıltı görüntüsü o kadar azalır. Az uygulanan krepe işlemi geçişleri keskin bir görünüme sahiptir ancak yoğun ışıltılı görünür. Seçilen krepe işlemi uygulandıktan sonra belirlenen saç tutamlarına balyaj uygulanarak renklendirme işlemi tamamlanır.

Ombre kimler için uygundur?

Saçlarında doğal görünümlü ışıltılar ve ton geçişleri olsun isteyen herkes için uygun olabilecek ombre işlemi yıpranmış saçlar için uygun değildir. Çünkü ombre için saçlarınızın tonun açılması gerekir. Saç açma işlemi ise oldukça yıpratıcı bir işlemdir. Saçlarınıza ombre işlemi sırasında boya ve krepe uygulanacağı için önceden nemlendirici bir bakım rutini uygulamış olmanız öneriliyor.

Ombre kaç ayda bir yapılır?

Ombre diğer boyalara oranla daha az boya gerektirir. Çünkü diplerin ana saçınız olması sizi her ay yenilemeniz gereken dip boyası derdinden kurtarır. Ombreli saçlarınızı 5-6 ayda bir yenileyebilirsiniz. Bu zaman diliminde eğer saçlarınız uzadıysa güzel bir kesim ile saçınızın ombreli bölümünü kestirerek ana saçınıza dönüş yapabilirsiniz.

Ombre bakımı nasıl yapılır?

Eğer saçlarınızda daha önceden ısıdan veya boyadan kaynaklı yıpranmalar varsa ombre işlemini biraz ertelemenizde fayda var. Ombre işlemi öncesinde saçlarınızı doğal maskeler yaparak besleyebilir, saç bakım rutini edinerek yeniden onarılmasına yardım edebilirsiniz. Kırık ve yıpranmış saç uçlarının onarımı zor olduğu için biraz kestirilmesi öneriliyor. Saçlarınızı ombre yaptırdıktan sonra da edindiğiniz saç bakım rutinini devam ettirmeniz gerekiyor. Çünkü ombre işleminde açma uygulanır ve bu saçları oldukça yıpratan bir işlemdir. Özellikle bir süre ısı ile şekillendirme işlemlerinden uzak durmanızda fayda var. Mecburen fön çekmeniz veya maşa yapmanız gerekiyorsa koruyucu sprey kullanmayı ihmal etmemeniz gerekiyor. Banyolarınızda yıpranmış saçlar için ola yoğun onarıcı şampuanlar ve kremler kullanmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca saç bakımlarınıza doğal yağlarda dahil edebilir, haftada bir kez aloe vera ve Hindistan cevizi yağı ile maskeler yaparak saçlarınızın nemlenmesi ve parlamasını sağlayabilirsiniz.

sombre renkleri

Sombre nedir?

Fransızcada karanlık anlamına gelen sombre işlemi ombreye göre daha az duyduğumuz ama daha çok istediğimiz bir tekniktir. Sombre daha ince ve daha yumuşak geçişlere sahip bir işlemdir. Sombre işleminde saçın dip ve uçlarında sadece birkaç ton fark vardır. Uçlar diplere göre daha açık renkte kalacak şekilde uygulama yapılır. Saç sombre işlemi sayesinde güneşten açılmış gibi yumuşak geçişli renklerde olur. Sombre işleminde mavi, pembe, gri gibi fark edilebilir ve sıra dışı renkler yerine daha çok kendi saç renginize yakın tonlar kullanılır. Saçını daha önce boyatmayanlar için sombre işlemi daha kolaydır. Çünkü saçlarınızı açmaya gerek kalmadan sombre yaptırabilirsiniz. Ancak boyalı saçlara sahipseniz kuaförünüz saçlarınızda açma işlemi yaptıktan sonra sombe uygulayabilir.

Sombre kimlere yakışır?

 • Sombre işlemi hemen her saç rengine uygun bir işlemdir. Ancak daha çok esmerlere yakışan sombre işlemi sçaların uçlarını aydınlatmak için karamel,altın, bal veya sarı tonları eklenerek oldukça doğal bir görüntü oluşturur.
 • Eğer saçlarınız çok açık tonsa sarı renkse saç dipleriniz biraz koyulaştırılır. Saçlarınızın orta ve alt kısımların kendi saç renginize benzer tonlarda kalmasını sağlayabilirsiniz.
 • Genel anlamda ten renginizle bütünlük sağlamasını istediğiniz bir sombre işlemi için saçlarınızın ana renginden birkaç ton koyu veya birkaç ton açık renkler tercih edebilirsiniz. Ancak bu durumda dikkat edilmesi gereken husus tonların arasındaki farkın büyük farklar olmaması. Saçlarınızdaki tonlarda büyük farklar olması sombre işleminin ombreye dönüşmesine sebep olabilir.

Sombre boya önerileri

Sombre işlemi de aynı ombredeki gibi saç ve cilt renk tonuna göre yapılması gerekir. Peki hangi saç rengine hangi renk boya seçilmeli göz atalım.

 • Kumral ve kumral tonlu saçlarınız varsa altın sarısı sombre
 • Açık tonlu kumral saçlarınız varsa bal köpüğü sombre
 • Koyu kumral saçlarınız varsa kestane veya küllü sombre
 • Siyah saçlarınız varsa kestane veya çikolata sombre
 • Kızıl saçlarınız varsa pembe veya çikolata sombre tercih edebilirsiniz.

Ombre ve sombre farkı nedir?

Ombre uygulaması ve sombre uygulaması birbiri ile benzerlik gösterse de aynı işlem değildir. Ombre ve sombre nasıl ayırt edilir?

 • Ombre işlemi kendi saçınız hangi renk olursa olsun, uçlarına birkaç ton açığı uygulandığı için her saç rengi (pembe, mavi, yeşil) ile uygulanabilir. Sombre ise saç dibi, boyu ve uç kısımlardaki renklerin farklı tonlarda olmasını sağlasa da asıl amaç birbirine tamamen karışarak yapılan renk vurgularının doğal şekilde görünümünü sağlıyor.
 • Ombre daha kesintili ancak kademeli geçişlere sahip bir işlemken sombre daha kesintisiz ve doğal bir saç görünümü elde etmenizi sağlıyor. Sombre saç renginizle yoğun olarak bütünlendiği için daha doğal bir görünüm sağlar.

Ombre ve sombre saçlar için dikkat edilmesi gerekenler

Saç renk tonlarınıza ve işlemlerinize karar verip uyguladıktan sonra ombre bakımı nasıl yapılır başlığımızdaki şekilde bakımlarınızı ihmal etmemeli, renginizin kalıcılığının sağlanması için size bazı püf noktalar vereceğiz.

 • Saçınızı çok sıcak su ile yıkamayın. Saçta bulunan doğal yağları gideren sıcak su saçınızı matlaştırır.
 • Saçınızı fön makinası ile kurutmak yerine havlular ile kurutmayı tercih edin.
 • Sarı tonlu bir işleminiz varsa turunculaşmasını önleyecek şampuanlar ile renk değişimini önleyebilirsiniz.
ombre nasıl yapılır

Ombre saçlar ve sombre saçlar ile ilgili sık sorulan sorular 

Bu bölümde ombre ve sombre saçlar ile ilgili en sık sorulan sorular ve yanıtları bulunuyor.

Ombre saç akar mı?

Her boyada olduğu gibi ombreli saçlarında bir ömrü var tabi. Ancak kızıl boyada olduğu gibi gözle görülür bir akma görülmez. Eğer ombre işlemini ana saç renginiz üzerine yaptırdıysanız ombrenin ömrü daha uzun olur. Dip gelme problemi yaşamazsınız. Ombrenin sarıları zamanla turunculaşır. Bunu önlemek için saçlarınızı haftada 1 kez mor şampuan ile yıkamanız gerekiyor.

Ombre saç nasıl akıtılır?

Ombre boyada kızıl boyada olduğu gibi gözle görülür bir akma görülmez. Ombre saç boyanızın rengi mavi, pembe gibi renklerse zamanla akabilir ancak sadece açıcının üzerine uygulanan boyalar akabilir. Açıcı işlemi saçlarınızın yapısını değiştirdiği için akmaz.

Ombre yaparken saç nasıl ayrılır?

Bu işlem için krepe tarağına ihtiyacınız olacak. Saçlarınızı tutam tutam ayırdıktan sonra krepe tarağı ile kabartma işlemi yani krepe yapmalısınız. Saçların kabarttığınız kısımlara boya sürülmeyeceği için ayırmalısınız. Boyayacağınız saçları dikkatlice tamamen boyayıp folyo ile kapatın. 35-40 dakika sonra durulayın.

Ombre saç cilası nasıl yapılır?

Saç cilası hem saç rengindeki istenmeyen turunculukları giderirken hem de saça parlaklık, ışıltı ve canlı bir görünüm kazandırıyor. Kuaförlerde uygulanan bu yöntemi saç renginize uygun bir cila temiz ederek kendinizde uygulayabilirsiniz.

Ombre saçı çok yıpratır mı?

Ombre işleminde açıcı kullanıldığı için saçlarınızı yıpratması söz konusudur. Ancak saç bakım rutinleri ve besleyici doğal yağlar ile bu yıpranmayı gidermeniz de mümkün.

Ombre saç döker mi?

Ombre işleminde açıcı kullanıldığı için saçlarınızı yıpratması söz konusudur. Saçlarınız yıprandığı için dökülebileceği gibi boyaya alışma sürecinde de dökülebilir.

Ombre saç dip boyası nasıl yapılır?

Ombreyi kendi ana saçınız yerine darklı renk ile yaptırdıysanız evde dip boyanızı kendiniz yapabilirsiniz. Kumral saç renkli ombrelerde dip boyası için küllü kumral renkler temin edebilirsiniz. Sadece anı saçınızın göründüğü kısımları boyayarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Ombre saçı hangi renk kapatır?

Seçtiğiniz geçiş tonlarına bağlı olarak ombrelerinizi kapatacak renkler değişebilir. Örneğin çok açık renklerde ombreleriniz varsa daha koyu tonlarda boyama işlemi ile ombrelerinizi kapatabilirsiniz. Ancak bu çok yıpratıcı olacaktır. Bu yüzden kuaförünüzün önerilerini mutlaka dinlemelisiniz.

Ombre saç ne kadar sürede akar?

Ombreli saçlarınızı 5-6 ayda bir yenileyebilirsiniz. Ancak tamamen gitmesini istiyorsanız bu birkaç yılınızı alabilir. Bu zaman diliminde eğer saçlarınız uzadıysa güzel bir kesim ile saçınızın ombreli bölümünü kestirerek ana saçınıza dönüş yapabilirsiniz.

Ombre saç yapımı kaç saat sürer?

Ombre işlemi saçınızın uzunluğuna ve gürlüğüne bağlı olarak değişebileceği gibi ana renginize göre de değişiklik gösterebilir. Ancak ortalama 2 saatlik bir yapım aşamasını kapsıyor diyebiliriz.

Ombre saç yıkandıkça açılır mı?

Küllü ombreler zamanla koyulaşırken sarı ombreler zamanla turunculaşır. Bunu önlemek için saçlarınızı haftada 1 kez mor şampuan ile yıkamanız gerekiyor.

Ombre saç ne zaman oturur?

Saçlarınızı boyattığınız günden itibaren 10 gün içinde oturan ombre bu süreçte parlaklığını yitirebilir. Bu parlaklığı ılık duşlar ve bakım yağları ile saçınıza geri kazandırabilirsiniz.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler