Oyunlarda Kullanılan Kelimeler | Sık Kullanılan 20 Kelime

Oyunlarda kullanılan kelimeler birçok oyun severlerin sıkça kullandığı kelimelerden oluşmaktadır. Şimdi oyunlarda noob gözükmemeniz için size oyun içinde kullanılan kelimeler sözlüğü derledik.

İlginizi çekebilir:  Ceviz yağı cilde sürülür mü? Ceviz yağı ile cilt bakımı nasıl yapılır?

Oyunlarda Kullanılan Kelimeler
Oyunlarda Kullanılan Kelimeler

Oyunlarda Kullanılan Kelimeler

Oyunlarda kullanılan kelimeler birçok gamerın artık ezberlediği, lakin yeni başlayanların henüz yeni tanıştığı bir sözlüktür. Oyunlarda zorlanmamanız adına en sık kullanılan kelimeleri sizin için derledik.

AFK Ne Demek?

Afk kelimenin tam anlamıyla, ‘klavyeden uzakta’ anlamına gelir. Örneğin, oyuncu mola vermek istediğinde ya da yemek yemesi gerektiği için oynamayı bıraktığında kullanılmaktadır. Genellikle bilgisayar oynarken kullanılır.

Hard Core Ne Demek?

Hard core kelimesini genellikle zoru seven ve yetenekli oyuncular tarafından kullanılmaktadır. Yani zor bir oyunu anlatırken hard core kelimesi kulanılır.

Kill / Death Ratio (KDR) Ne Demek?

Genellikle PUBG gibi öldürme oyunlarında karşımıza gelmektedir. Burada kaç kişiyi öldürdüğünüzü ve bu öldürdüklerinizin oranını ifade etmektedir.

Loot Ne Demek?

Adam öldürme üzerine bir oyun oynadığınızda ölen adamın eşyalarını toplama işlemine denmektedir. Genellikle ganimetleri toplama mantığına dayanmaktadır.

Non Player Character (NPC) Ne Demek?

Non Player Character ifadesi genelde karşı tarafta gerçek bir oyuncu olmadığında bir yapay zekâ tarafından kontrol edilmesinde kullanılan bir kelimedir.

Bot Ne Demek?

Bot kelimesi İngilizce ‘Robot’ teriminin basitleştirilmiş halidir. Bot kelimesinin en yaygın kullanımı, çok oyunculu bir oyunda, oyuncuların bir maçı kapatacak durumda olmaması veya atış, dövüş oyunlarında eğitim modlarında kullanılması nedeniyle bilgisayar kontrollü karakterlerdir.

Player Versus Environment (PvE) Ne Demek?

Oyunlarda karşıdaki kişinin canlı insan olması değil de bir yapay zekâ olmasıdır. Yani yapay zekâ ile bir savaş oyunu oynamak.

Map Nedir?

Map oyunda oynanan haritaya verilen genel bir addır.

Lagger Nedir?

Lagger online oynanan oyunlarda internet bağlantısının zayıf olması gibi nedenlerden ötürü gecikme yaşayan oyuncuya verilen isimdir.

Kombo Ne Demek?

Kombo aslında en basit hali ile olayların bir kombinasyonu anlamına gelmektedir. Bir dövüş oyununda, bir dizi darbe olabilir. Bir spor oyununda, hata yapmadan bir dizi numara olabilir. Bir atış oyununda, bu, oyuncu hasar almadan bir hedefin vurulma sayısı olabilir.

DPS Ne Demek?

DPS İngilizce anlamı olarak Damage per second. Aslında saniye başında oluşan hasar anlamına gelmektedir. Genellikle kısa sürede çok fazla hasar verme konusunda uzmanlaşmış bir karakter sınıfını veya bir ekipmanın, bu durumda bir silahın diğerlerine göre verimli olduğunu belirtmek için kullanılır.

FPS Ne Demek?

FPS’nin aslında tam anlamı ile 2 şekli mevcuttur. Bunlardan ilki bireysel oyunlarda ‘First Person Shooter’ olarak bilinir. Bu ifade oyuncunun karakteri, karakter gözünden yönettiği daha gerçekçi bir bakış açısıdır. Burada karakterin gözünden oyunu görürsün. Genellikle tuttuğu silah ekranda görünür. Eğer kare hızı olarak FPS in anlamına bakacak olursak basitçe saniyede ekranınızda oynatılan karenin ölçüsüdür

TPS Ne Demek?

Aslında bu terimde FPS’ye benzemektedir. Lakin FPS’de karakterin gözünden görmektesiniz. Burada ise karaktere uzaktan bakıyorsunuz. Tıpkı GTA oynundaki gibi. Karakteri uzaktan yönlendiriyorsunuz.

GKRY Ne Demek?

Oyunlarda genellikle bir hareketten çok etkilendiğinde kullanılan bir kelimedir. Burada genellikle ‘Büyüleyici’ teriminin kısaltılmış hali olarak kullanılmaktadır. Genellikle birisi etkileyici bir hareket yaptığında kullanılır.

MVP Ne Demek?

Bir oyuncu bir maçın sonunda MVP unvanını aldığında, o oturumdaki oynanılan her aktivitede en iyi oynayan kişi olduğu anlamına gelir. Kısacası maçın adamı anlamına gelmektedir.

Nerf Ne Demek?

Nerf kelimesini genellikle League of Legends tarzındaki oyunlarda denk gelmekteyiz. Bu kelime karakterin zayıflaması anlamına gelir.

Additional Enemies (ADDS) Ne Demek?

Oyun içerisinde ADDS terimi ekstradan eklenen düşman anlamına gelmektedir. Burada ekstra düşmana boss adı verilmektedir. Hem boss hem de düşmanlar ile savaşmış oluyorsunuz.

DLC (Downloadable Content) Ne Demek?

Genellikle oyunu açar açmaz size ücret karşılığında sunulan paketlerin temel adıdır.

Press F to Pay Respects (F) Ne Demek?

Call of Duty: Advanced Warfare oyunu ile tanınan F terimi karşıdakine saygı duyduğun anlamına gelmektedir.

KS (Kill Steal) Ne Demek?

Kill Steal kelimesi yoğun uğraşlarla düşmanın canını indirince son vuruşu vurmanızı ifade etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu