Papatya yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Papatya yağı ile saç uzatma

Papatya yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Papatya yağı ile saç uzatma
Papatya yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Papatya yağı ile saç uzatma
24 Ocak 2022

Papatya yağı saç için son zamanlarda oldukça popülaritesini korumaya devam ediyor. Saç bakımı için papatya yağı tercihlerin bir numarasında. Nemli saça uygulayacağınız papatya yağı maksimum fayda elde etmenizi sağlayacaktır. Bunun yanı sıra papatya yağının faydaları sadece saç üzerine değil. Hem aromaterapide hem de cilt üzerinde de oldukça faydalıdır. Gelin hep beraber papatya yağı hakkında kaleme aldığımız yazıda hem faydalarına hem de papatya yağının saç bakım için kullanımı konusuna göz atalım.

İlginizi çekebilir: Saçlar nemli mi, ıslak mı, kuru mu taranmalı? İşte saçlarınıza uygun en iyi tarak önerileri

Papatya yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Papatya yağı ile saç uzatma

Papatya

Firavunların özel günlerinde, Roma papatyası en güçlü tanrılarından biri olan Ra’ya adandı ve kutsandı. Yunanistan’da yaşayan Doktor Asklepiades sistematik olarak papatyaları reçete etti.  Demir Çağından Roma Cumhuriyeti dönemine kadar yaşayan Galya’da bile papatyalar Druidler tarafından kutsal kabul edildi.

Papatya, farklı amaçlarla ve farklı şekillerde kullanılan en eski ve çok yönlü şifalı bitkilerden biridir. En yaygın kullanımı olan çayın yanı sıra papatya esansiyel yağı sağlık, cilt ve saç bakımında fayda sağlayabilir. Yüksek düzeyde antioksidanlar nedeniyle papatya, esas olarak sakinleştirici ve iltihap önleyici etkiye sahip tıbbi özelliklere sahiptir.

Papatya bitkisinin farklı türleri vardır. Lakin en yaygın olanı Roma ve Alman papatyasıdır. Roma papatyası asabiyeti, sinirliliği azaltma ve sakinleştirici bir etki yaratma gücüne sahipken, Alman papatyası daha güçlü bir iltihap önleyicidir. Bu özelliklerinden dolayı bitkinin kozmetikte kullanımı özellikle cilt bakımında yaygınlaşmıştır.

Papatya yağı

Papatya yağı sinir sistemini rahatlatır, sakinlik ve dinginlik getirir. Özellikle doğum sonrası depresyon durumlarında bebeklerde ve hamile kadınlarda kullanılabilir. Lakin doktor kontrolünde olması şarttır. Kalp çakrasına etki eder, kalpte oluşan acıları giderir ve kalbimizi besler, barış ve uyum duygusunu teşvik eder.

Papatya yağının faydaları

 • Sinir sitemini düzenler. Papatya yağı tıpkı çayında olduğu gibi aromaterapide de tercih edildiğinde kişiye sakinlik, huzur ve dinginlik verir.
 • Sindirim sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Sindirim sisteminde oluşan şişkinliklerin giderilmesinde papatya yağı önemli rol oynamaktadır. Papatya yağı ile karına masaj yapılabilir.
 • Boşaltım sistemini aktif eder. Böbrek taşlarının yok olduğu gözlemlenmiştir. Aynı zamanda dalak içinde oldukça faydalıdır. Boşaltım sistemine maksimum etki için kasıklarınıza ve bel kısmınıza masaj yapabilirsiniz.
 • Üreme sistemine oldukça faydalıdır. Adet öncesi gören premenstrual sendromun etkilerini hafifletmektedir. Sinirliliği, adet kramplarını ve ağrılı karın altı kramplarını azaltır. Burada banyoda kullanabilirsiniz.
 • Kaslar ve eklemler için maksimum verim sağlar. Kompres olarak veya banyoda kullanabilirsiniz. Kaslarınızdaki krampları en aza indirmektedir.
 • Cilt yüzeyinde oluşan 1. Derece yanıklar için oldukça iyidir. Cildiniz hassas değil ise 1. Derece yanıklarınız için papatya yağı tercih edebilirsiniz.

Papatya yağının yan etkileri

Papatya yağı tahriş edici veya toksik olarak kabul edilmez. Ancak kullanım için başka bir esansiyel yağ ile karıştırılması tavsiye edilir. Papatya yağını miktar olarak uygulamadan önce, cildin reaksiyonunu görmek için küçük bir alana uygulanması tavsiye edilir. Papatya bitkisi, Arteraceae familyasındaki bitkilere duyarlı kişilerde reaksiyonlara neden olabilir. Diğer uçucu yağlar gibi, hamilelik sırasında kullanımından kaçınılmalıdır.

Papatya yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Papatya yağı ile saç uzatma

Papatya yağı ile saç bakımı

Papatya yağı ile her saça bir bakım maskesi var. Bayanlar baylar, saçlarınızda papatya yağı mucizesini konuşturun. Saçlarınız ister yağlı, ister kuru olsun; Papatya yağında hepsine bir çözüm var.

Papatya yağı ile saç uzatma maskesi

Hintlilerin uzun zamandır kullandığı pirinç suyu ile saç uzatmayı daha önceden mutlaka duymuşsunuzdur. Lakin etkisini 2 katına çıkaracak bir tariften söz etsek?

Soğanda bulunan bol miktardaki sülfür nedeniyle saçlarınız beklediğinizden çok miktarda çıkacaktır. Bunun yanı sıra hintli kadınların saç uzatma sırrı pirinç suyu da B,C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Papatya yağı ise saçlarınıza nem vererek güçlendirecektir.

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • Pirinç suyu 
 • Soğan suyu
 • 10 damla papatya yağı

1 litre suda beklettiğimiz pirinçlerin suyunu bir kenara alın. 1 litre kaynamış suda 10 dakika kalan soğanların suyu ile karıştırın. Ilık bir karışım olduktan sonra içerisine 10 damla papatya yağı ilave edin. Önceden nemlendirdiğiniz saçınıza kökten uca iyice yedirin. Parmaklarınızla masaj yapmayı ihmal etmeyin. 

Elektriklenmeyi önleyen papatya yağı maskesi

Saçların elektriklenmesini önlemek için önlecelikle saçlarını agrasif bir şekilde kurutmamanız gerekmektedir. Saçı ılık bir su ile durulamak oldukça önemlidir. Kıayfetlerinizi, yastık kılıflarınızı saten veya ipek gibi sürtünmeyi azaltan kumaşlarla değiştirmeniz gerekmektedir. Tüm bunları yapıyorsanız size muhteşem bir tarif vereceğiz.

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı papatya yağı

Malzemeleri bir kapta karıştırın. Saçı tutamlara ayırın ve karışımı yukarıdan yukarıya doğru uygulayın. Yarım saat kadar bekletin. Daha sonra ılık bir su ile saçlarınızı maskeden arındırın. 

Kepeği önleyen papatya yağı maskesi

Maskeyi uygulamadan önce saçlarınızı temizleyip peeling yapmayı unutmayın. 

Limon kepeği önler. Yoğurt saçları kökten uca besler ve onarır. Papatya yağı ise kaybettiği nemi tekrar kazandırır.

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • Yarım limonun suyu
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı papatya yağı

İşlem öncesinde saçlarınızın biraz nemli olmasına özen gösterin. Maskeden daha iyi verim alabilmek için temiz saça uygulamaya özen gösterin. Malzemeleri homojen olacak şekilde bir karıştırıcı ile karıştırın. Saçlarınıza kökten uca tamamen uygulayın. Maskenin saçınızda 20 dakika kalması yeterli olacaktır. 

Yağlı saçlar için papatya yağı maskesi

Yağlı saçlar, genellikle yeme bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Vücudunuza ne verirseniz, size onun cevabını verecektir. Duştan çıktıktan sonra saçlarınıza soğuk su tutmayı unutmayın. Bir nebze saç yağlanmasını azaltmak için harika bir maskeyle karşınızdayız.

Yağlı saçlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Yağlı saçlar için bakım rutini nasıl olmalı? Yağlı saçlar nasıl yıkanmalı?

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 3 damla çay ağacı yağı
 • 2 yemek kaşığı hint yağı
 • 2 damla limon kabuğu yağı
 • 5 damla papatya yağı

Tüm malzeme uygun bir kap içerisinde karıştırılır ve bu karışımı saç derisine uygulayarak 2-3 dakika yumuşak şekilde masaj yaparak saç derisine yedirebilirsiniz. Maksimum etki için saçlarınızı önceden ıslatın ve maskeden sonra bir streç film ile sarın. Haftada 3 kez yapmanız yeterli olacaktır. 

Boyalı saçlar için papatya yağı maskesi

 Saçlar boyadan dolayı yıpranır, kırılı ve incelir. Hepsi için bir maske arıyorsanız, saçlarınızı şımartacağınız harika bir maske ile karşınızdayız. 

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Biraz limon suyu
 • 1 su bardağı hindistan cevizi sütü
 • 1 yumurta 
 • 1 yemek kaşığı papatya yağı

Malzemeleri bir mutfak robotundan güzelce geçirin. Daha önceden ıslatmış yada nemli olan saçınızın her yerine masaj yoluyla uygulayarak yedirin. Daha sonra saçları bir duş başlığı ve havluyla örtün. En az 3 saat saçınızda kalmasına özen gösterin. Daha sonra ılık bir su ile saçlarınıza parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi arındırın. Haftada 1 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Kalın telli saçlar için papatya yağı maskesi

Kalın telli saçlar, genellikle genetik ile alakalı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Saçlarınız zapt edilemez bir kalınlıkta ise, onları papatya yağı ile uslandırın.

Jojoba yağı saçların vitamin ve mineral dengesini korur. Aynı zamanda papatya yağı ise saçların daha sağlam olmasını sağlar. Son olarak fesleğen yaprakları ise saçlarınızı kökten uca beslemeye yardımcı olacaktır.

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 1 fincan fesleğen yaprağı
 • 1 yemek kaşığı jojoba yağı
 • 3 damla papatya esansiyel yağı

Fesleğen yapraklarını 1 litre suda kaynattıkttan sonra süzün ve geri kalan tüm malzemeleri karıştırın. Islak veya nemli saçlarınıza kökten uca eşit bir şekilde dağıtın. Saçlarınızda 2 saat kalmasına önem verin. Maskeyi haftada 2 gün uygulamanız yeterli olacaktır. 

Kırık saçlar için papatya yağı maskesi

Hem peeling yapıp hem de saçlarınızı kökten uca pürüzsüzleştirmeye ne dersiniz? Çikolata ile uyumunun vazgeçilmez meyvesi olan çilek ile saçlarınızda harikalar yaratın.

Çileğin yapısında bulunan folik asit sayesinde saçlarınızı pürüzsüzleştirecektir. Mayonez ise yağ içeriği sayesinde saçlarınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayacaktır. Son olarak ise papatya yağı da saçlarınıza kaybettiği nemi geri vererek kırıkların onarılmasını sağlayacaktır.

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 12 tane çilek
 • 1 yemek kaşığı mayonez
 • Biraz papatya yağı

Çilekleri ezin. Daha sonra üzerine mayonezi ve papatya yağını ekleyin ve homojen bir macun kalana kadar karıştırın. Köklerden uçlara uzanan saçlara şampuan gibi masaj yaparak uyguluyoruz. Çilek tohumlarının peeling özelliği vardır. Maskeyi haftada 2 gün uygulamanız yeterli olacaktır. Ortalama olarak 25 dakika saçınızda kalması yeterlidir.

Kuru saçlar için papatya yağı maskesi

Saçların kurumasının en büyük nedeni yeteri kadar içeriden beslenmemektedir. Protein ağırlıklı beslenip suya ağırlık verin. Bunun yanı sıra dışarıdan da beslemek oldukça önemlidir. Bunun için size harika bir maskeden bahsedeceğiz!

Yumurta sarısı içerisindeki A vitamini sayesinde saça kaybettiği parlaklığın geri gelmesini sağlar. Mayonez ise içerisindeki yağlar sayesinde daha güçlü bir saç oluşmasına yardımcı olur. Son olarak ise papatya yağı saçta koruyucu bir katman görevi görerek saçın dış etkenlerden korunmasını sağlar.

Kuru saçlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Kuru saçlar için bakım rutini nasıl olmalı? Bu detaylara dikkat edin

Hadi hemen önce malzemelere sonra maskenin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Bir su bardağı oda sıcaklığında mayonez
 • Yarım su bardağı papatya yağı
 • 3 adet yumurta sarısı

Bütün malzemeleri bir kapta homojen olacak şekilde karıştırıyoruz. Nemli saçların özellikle uçlarına yedirecek şekilde saçların kökünden ucuna kadar uyguluyoruz. Ortalama olarak 2 saat saçta bekletiyoruz. Haftada 3 kez bu maskeyi saçlarınıza uygulamanız yeterlidir.

Yıpranmış saçlar için papatya yağı maskesi

Saçlar dış etkenlere maruz kaldıkça dayanamaz ve yıpranır. İçten bol bol meyve ve su ile besleyebiliriz. Bunun yanı sıra dışarıdan yapacağınız müdahalelerde  saçın güçlenmesini ve daha az yıpranmasına neden olacaktır.

Avokado ve papatya yağı hem vücut hem de cilt veya saç için sayısız faydası olan bir süper besindir. Muz ve bal ile birleştiğinde, sadece zengin ve sağlıklı bir kahvaltı için değil, saçınıza güçlü ve sağlıklı görünümünü geri kazandırmak için de mükemmel bir karışım haline gelir. 

Hadi hemen önce malzemelere sonra maskenin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 olgun avokado
 • 1 olgun muz
 • 2 çay kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı papatya yağı

Avokado ve muzu çatalla ezin ve her şey iyice karışınca balı ve papatya yağını ekleyin.  Islak veya nemli saça kökten uca uygulayın ve 20 dakika bekletin. Haftada 3 kez bu maskeyi saçınıza masajla yedirmeniz yeterlidir. Maksimum fayda isterseniz maskeden sonra sıcak havlu ile saçlarınızı sarabilirsiniz.

İnce telli saçlar için papatya yağı maskesi

İnce telli saçlar birçok kişinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Saçların ince halinden kurtulmak için içten protein tüketmek oldukça önemli. Bunun yanı sıra bol bol su içerekte saç yapınızı güçlendirebilirsiniz.

Zeytiyağının yapısında bulunan E vitamini, A, D ve K vitaminleri saçları yeniden yapılandırmaya yardımcı olacaktır. Balın nem verici özelliği saçlarınızın daha da sağlıklı durmasını sağlayacaktır. Son olarak papatya yağı ise balın verdiği nemi saçın içerisine hapsederek saçların daha kalın durmasını sağlayacaktır. 

Hadi hemen önce malzemelere sonra maskenin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı papatya yağı

Malzemeleri karıştırıcıdan geçirin. Bütün malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Daha sonra nemli saçlarınıza dipten uçlarına doğru bir tarak yardımı ile yayın. Sıcak bir havlu ile başınızı sarın. Ortalama olarak yarım saat saçlarınızda bekletmeniz yeterli olacaktır. Duştan çıkmadan önce saçlarınıza soğuk su tutun. Saçlarınızı kuruturken pamuklu penyeler tercih edin.

Saç beslemek için papatya yağı maskesi

Saçları beslemek hem dıştan hemde içten yapılan bir işlemdir. Dolayısıyla içten saçlarınızın yapısını güçlendirerek dıştan da koruyucu bir katman oluşturmanız oldukça önemlidir. Gelin şimdi saçınızı dıştan nasıl besleyebileceğinie göz atalım.

Çilek saçta peeling etkisi gösterir. Elma sirkesi kuruyan saçınızdan uzaklaşan parlaklığın geri gelmesine yardımcı olacaktır. Yumurta ise yapısındaki bolca A ve C vitamini sayesinde saçlarınızı güçlü uzatacaktır. Limon kepeği önler. Yoğurt saçları kökten uca besler ve onarır.

Hadi hemen önce malzemelere sonra maskenin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Yarım su bardağı yoğurt
 • 2 çilek
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 4 yemek kaşığı jojoba yağı
 • ½ avokado
 • ¼ su bardağı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı papatya yağı
 • ¼ su bardağı elma sirkesi 
 • 2 yumurta

İşlem öncesinde saçlarınızın biraz nemli olmasına özen gösterin. Maskeden daha iyi verim alabilmek için temiz saça uygulamaya özen gösterin. Malzemeleri homojen olacak şekilde bir karıştırıcı ile karıştırın. Saçlarınıza kökten uca tamamen uygulayın. Streç film sarın ve üzerine sıcak havlu ile kapatın. Ortalama olarak 2 saat saçlarınızda bekletin. Daha sonra ılık bir su ile saçlarınıza parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi arındırın. Haftada 2 gün yapmanız yeterli olacaktır. Hemen yapılışına geçelim.

Saçı nemlendirmek için papatya yağı maskesi

Saçlarınıza kaybettiği nemi geri kazandırmak istediğinizde, içten bol bol su içerek ve yeşil sebzeler tüketerek bunu sağlayabilirsiniz. Birde bu nem olayının dıştan etki etmesi var. Dış için sizlere mükemmel bir maske önerimiz olacak. 

B ve C vitaminlerinden zengin olan limon kepeklenmeyi önleyerek saçın yağlanmasını önleyecektir. Kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, az miktarda demir içeren zeytinyağı ise saçları dış etkilerden koruyacaktır. Yoğurt ise içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde saçlarınızı kökten uca beslemeye yardımcı olacaktır.

Hadi hemen önce malzemelere sonra maskenin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 yumurta
 • 1 su bardağı yoğurt
 • Birkaç damla limon suyu
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı papatya yağı

Yumurtayı ve yoğurdu çırpın ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve papatya yağı ekleyin. Her şey güzelce kremsi bir hal aldığında, birkaç damla limon suyu ekleyin. Tüm karışımı karıştırın ve saça uygulayın. Eşit şekilde uygulamak için bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve ardından durulayın. Yıkama için temiz içerikli şampuanlar kullanın.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri