Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir?

Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir?
Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir?
29 Ekim 2021

Pedler, tamponlar, adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir? Pedler, tamponlar, adet iç çamaşırları ve bardaklar, adet döneminiz boyunca giysilerinize veya çarşaflarınıza kan bulaştırmadan normal hayatınıza devam etmenizi sağlar. Tamponlar ve bardaklar vajinanızın içine girer, iç çamaşırınıza pedler takılır ve adet olduğunuz günlerde normal iç çamaşırı yerine adet iç çamaşırı giyebilirsiniz. Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir

Pedler (bazen hijyenik ped olarak da adlandırılır) iç çamaşırınıza yapıştırdığınız dar malzeme parçalarıdır. Bazıları, sızıntılara ve lekelere karşı koruma sağlamak için iç çamaşırınızın yanlarına doğru katlanan “kanatlara” veya kanatlara sahiptir. Bazı pedler tek kullanımlık malzemelerden yapılır – onları bir kez kullanır ve atarsınız. Diğer pedler kumaştan yapılmıştır ve yıkanabilir ve tekrar kullanılabilir.

Pedler, tamponlar, adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir?

Tamponlar, vajinanızın içine oturan ve adet kanını emen pamuktan yapılmış küçük tıkaçlardır. Bazı tamponlar, tamponu takmanıza yardımcı olan bir aplikatör ile birlikte gelir. Tamponların ucunda bir ip bulunur, böylece onları kolayca dışarı çekebilirsiniz. Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir

Regl iç çamaşırları (diğer adıyla dönem külotları), adet döneminiz boyunca adet kanınızı emen ekstra kumaş katmanlarına sahip olmaları dışında normal iç çamaşırları gibidir. Hafif, orta veya yoğun akışlı günler için farklı dönem iç çamaşırları vardır. Regl külotlarını tek başına veya tampon veya adet kabı ile giyebilirsiniz.  

Adet kapları küçük çan veya kase şeklindedir ve kauçuk, silikon veya yumuşak plastikten yapılmıştır. Kupayı vajinanızın içine takarsınız ve adet kanını toplar. Bardakların çoğu yeniden kullanılabilir – ihtiyacınız olduğunda boşaltın, yıkayın ve tekrar kullanın. Diğer adet kapları tek kullanımlıktır – bir kullanım veya bir adet döngüsünden sonra atarsınız. 

RİA’nız varsa, adet kabı kullanmayın. Adet kabı kullanmak RİA’nızın yerinden oynamasına neden olabilir.

Tamponlar ve bardaklar sıkışamaz, içinizde kaybolamaz veya vücudunuzun başka bir yerine geçemez. Vajinanızdaki kaslar onları yerinde tutar (sizin farkında bile olmadan!) ve siz onları çıkarana kadar vücudunuzun içinde kalırlar. Çoğu insan doğru yerde olduklarında tampon veya bardak hissetmezler. Suda, her türlü spor ve aktivite sırasında tampon ve bardak kullanabilirsiniz.

Ne tür bir dönem koruması benim için doğru?

Tamamen size kalmış! Yaşam tarzınızı ve ihtiyaçlarınıza en uygun olanı düşünün. Farklı ürünleri denemek veya bir arkadaşınıza veya aile üyesine onlar için neyin işe yaradığını sormak da yararlıdır.

Adet döneminiz boyunca farklı zamanlarda farklı şeyler kullanmak yaygındır. Örneğin, biri gündüzleri tampon, geceleri ise ped kullanabilir. Sızıntı durumunda yedek koruma için tampon veya bardak kullanırken adet iç çamaşırı, ped veya külot astarı (ince bir ped) de kullanabilirsiniz. Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir

Bazı insanlar vajinanızın içine tampon veya kap takmanın daha rahat ve kullanışlı olduğunu düşünür çünkü bu, yolun dışındadır ve genellikle hissedemezsiniz. Diğerleri adet dönemi iç çamaşırları ve pedlerin tampon veya kupalardan daha rahat olduğunu düşünürler veya vajinalarına bir nesne sokmak istemedikleri için dönem iç çamaşırlarını veya pedlerini tercih ederler. Ancak suda adet iç çamaşırı veya ped giyemezsiniz ve pedler bazı aktiviteler sırasında yerinden çıkabilir veya garip hissedebilir. Bu nedenle, adet döneminiz boyunca yüzerken veya spor yaparken bir tampon veya bardak kullanın.

Pedler, tamponlar, adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir?

Pek çok kişi, tampon ve tek kullanımlık ped gibi bir kez kullanıp çöpe attığınız ürünlerin rahatlığını sever. Bunları da mağazalarda bulmak genellikle daha kolaydır. Diğerleri, regl kapları, regl iç çamaşırları veya kumaş pedler gibi yeniden kullanılabilir korumayı tercih ederler çünkü paradan tasarruf edebilirler ve çevre için daha iyidirler.

Kokulu tamponlar veya pedler, vajinal deodorantlar veya duşlar kullanmayın – tahrişe veya enfeksiyona neden olabilirler. Bazı insanlar adetlerinin nasıl koktuğu konusunda endişelenirler, ancak muhtemelen kimse adet olduğunuzu söyleyemeyecektir. Sadece pedinizi, tamponunuzu, adet iç çamaşırınızı veya fincanınızı sık sık değiştirdiğinizden emin olun. Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir

pedler nasıl kullanılır

Pedler farklı boyutlarda gelir – fazla kanama olmadığında (külot astarları) ince, normal veya daha ağır kanama için kalın (“maksi” veya “süper” pedler) olabilirler. Hangisi size daha rahat geliyorsa onu kullanabilirsiniz.

 • Arkasındaki yapışkan şeridi kullanarak pedi iç çamaşırınıza yapıştırın. Bazı yeniden kullanılabilir pedler, iç çamaşırınızda çıtçıt veya elastik ile yerinde tutulur.
 • Pedi birkaç saatte bir veya kanla ıslandığında değiştirin.
 • Kullanılmış pedleri ambalaj kağıdına veya tuvalet kağıdına sarın ve çöp kutusuna atın. Kullanılmış pedleri veya sargıları tuvalete atmak tuvaleti tıkayacaktır.

Tampon nasıl kullanılır

Tamponlar hafif, normal ve süper gibi farklı “boyutlarda” (emiciler) gelir. Size birkaç saat dayanan en düşük veya en hafif emiciliği kullanmak en iyisidir. Bazı tamponlar aplikatörlerle birlikte gelir – tamponu vajinanıza yerleştirmenize yardımcı olan karton veya plastikten yapılmış küçük çubuklar. Ve bazı tamponların aplikatörü yoktur, bu yüzden onları parmağınızla yerleştirmeniz yeterlidir. Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir

 • Ellerinizi yıkayın ve rahat bir pozisyon alın. Çömelebilir, bir bacağınızı yukarı kaldırabilir veya dizlerinizi ayırarak tuvalete oturabilirsiniz.
 • Ne tür bir tamponunuz olduğuna bağlı olarak aplikatörü veya parmağınızı kullanarak tamponu vajinanıza itin.
  • Eğer rahatsanız vajinanıza tampon yerleştirmek daha rahattır. Pürüzsüz, yuvarlak aplikatörlü tamponların kullanılması bunu kolaylaştırabilir. Tamponun veya aplikatörün ucuna biraz kayganlaştırıcı da koyabilirsiniz . Sorun yaşıyorsanız, güvendiğiniz birinden (örneğin anneniz, kız kardeşiniz veya tampon kullanmış güvendiğiniz başka bir kişiden) tamponu vajinanıza nasıl yerleştireceğinizi göstermesini isteyin.

Pedler, tamponlar, adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir?

 • Ambalajı ve aplikatörü çöp kutusuna atın – yıkamayın.
 • Tamponunuzu 4-8 saatte bir değiştirmek en iyisidir. Tamponunuzu 8 saatten fazla bırakmayın. Tamponu gece takabilirsiniz, ancak yatmadan hemen önce takın ve sabah kalkar kalkmaz değiştirin. Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir
 • Tamponların bir ucunda vajinanızdan sarkan bir ip bulunur. İpi hafifçe çekerek tamponu çıkarın. Tamponunuzu ıslandığında çıkarmak, yapabileceği maksimum süre akışını emmesinden daha kolaydır.
 • Kullanılmış tamponları tuvalet kağıdına sarın ve çöp kutusuna atın – yıkamayın.

Tampon vajinanızda uzun süre kalırsa toksik şok sendromu (TSS) adı verilen bir hastalığa neden olabilir. TSS gerçekten nadirdir, ancak tehlikelidir. Tampon kullanıyorsanız ve kusma, yüksek ateş, ishal, kas ağrıları, boğaz ağrısı, baş dönmesi, baygınlık veya halsizlik ve güneş yanığı tipi bir kızarıklık varsa, tamponu çıkarın ve hemen doktorunuzu arayın. TSS’yi önlemeye yardımcı olmak için, mümkün olan en düşük emici tamponu kullanın ve tamponunuzu 4-8 saatte bir veya gerektiği sıklıkta değiştirin.

Tampon takmak genellikle zarar vermez, ancak başlangıçta biraz pratik yapmanız gerekebilir. En çok neyi sevdiğinizi bulana kadar farklı türler deneyin, ancak gerçekten regl olmadıkça tampon kullanmayın.

Tampon takmak çok acı veriyorsa, bunu bir doktor veya hemşire ile konuşun. Tıbbi bir durumunuz olabilir veya kızlık zarınız vajinanızın açıklığını kapatıyor olabilir. Her iki durumda da, bir doktor veya hemşire, neden ağrıya neden olduğunu anlamanıza ve bu konuda ne yapacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir. Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir

Adet kapları nasıl kullanılır?

Farklı türde bardaklar vardır ve hepsi adım adım özel talimatlar ve resimlerle gelir. Bardaklar biraz büyük görünebilir, ancak çoğu insan içeri girdikten sonra onları hissedemez.

1. Ellerinizi yıkayın ve rahat bir pozisyon alın. Çömelebilir, bir bacağınızı yukarı kaldırabilir veya dizlerinizi ayırarak tuvalete oturabilirsiniz.

 

2. Bardağı dar olacak şekilde sıkın veya katlayın ve parmaklarınızla vajinanızın içine kaydırın. Bardağınızı sıkmanın en iyi yolunu ve bardağı nasıl yerleştireceğinizi bulmak için bardağınızla birlikte gelen talimatları kullanın.

 • Eğer rahatsanız vajinanıza bir bardak koymak daha rahattır. Sorun yaşıyorsanız, güvendiğiniz birinden (anneniz, kız kardeşiniz veya güvendiğiniz başka bir kişi gibi) vajinanıza nasıl yerleştireceğinizi göstermesini isteyin.

 

3. Bazı kapların vajinanızın içine, serviksinizin yakınına yerleştirilmesi gerekir.  Diğerleri vajinanızın alt kısmına oturur. Bardağınız rahatsızsa veya yanlış yerdeyse, çıkarın ve tekrar deneyin. Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir

 

4. Adet kaplarını 8-12 saat boyunca veya dolana kadar takıyorsunuz.

 

5. Bazı adet kaplarının, çıkarmak için çektiğiniz küçük bir sapı vardır. Diğerleri, bir parmağın jantın etrafına dolanması, sıkıştırılması ve dışarı çekilmesiyle çıkarılır.

 

Çoğu bardak yeniden kullanılabilir: aynı bardağı tekrar tekrar kullanırsınız. Tuvalete, lavaboya veya duş giderine boşaltın ve tekrar kullanmadan önce yıkayın. Bardağınızı yıkayamayacağınız bir yerdeyseniz, sadece boşaltın ve tekrar yerine koyun. Daha sonra özel banyodayken veya evdeyken yıkayabilirsiniz. Her zaman bardağınızla birlikte gelen temizleme ve saklama talimatlarına uyun. Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir

Diğer bardaklar tek kullanımlıktır: bir kullanımdan veya bir süre sonra onları atarsınız. Bu bardakları ambalajlarına veya tuvalet kağıdına sarın ve atın – tuvalete atmayın.

Bir fincan koymak zarar vermemelidir, ancak başlangıçta biraz pratik yapmak gerekebilir. Alıştığınızı hissedene kadar birkaç dönem bile sürebilir. Bardağınızın sızdırması durumunda yedek olarak bir ped takabilirsiniz, ancak aynı anda hem tampon hem de bardak kullanamazsınız.

Bardak koymak çok acı veriyorsa, bunu bir doktor veya hemşire ile konuşun. Tıbbi bir durumunuz olabilir veya kızlık zarınız vajinanızın açıklığını kapatıyor olabilir. Her iki durumda da, bir doktor veya hemşire, neden ağrıya neden olduğunu anlamanıza ve bu konuda ne yapacağınıza karar vermenize yardımcı olabilir.

 

adet iç çamaşırı nasıl kullanılır

Adet kanamanızın olduğu günlerde adet iç çamaşırlarınızı giyin. Regl iç çamaşırlarınızı çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz, kalan iç çamaşırlarınızı da aynı şekilde yıkayabilirsiniz. Regl iç çamaşırlarınız, onları yıkamanın en iyi yolunu açıklayan talimatlarla birlikte gelir. Pedler tamponlar adet iç çamaşırları ve adet kapları nelerdir

Adet kanamanız yoğunsa veya hafif akıntılı adet iç çamaşırı giyiyorsanız, adet iç çamaşırlarınızı günde bir defadan daha sık değiştirmeniz veya bir tampon, ped veya adet kabından fazladan yardım almanız gerekebilir. 

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler