Riboflavin Nedir? Riboflavin Hangi Besinlerde Bulunur?

Diyet de yeterince riboflavin olmasının önemi son zamanlarda daha da belirgin hale gelmiştir. Riboflavin, B2 vitaminin diğer bir adıdır. Vücudunuz yağ ve proteini metabolize etmek ve karbonhidratların hücrelerinizin enerjiye gereksinim duyduğu glikoza dönüştürmek için kullandığı sekiz B vitaminden biridir. Sinirlerinizin ve beyninizin düzgün çalışması için riboflavinin olması gerekir; ayrıca cildinizi, gözlerinizi, saçınızı ve karaciğerinizi sağlıklı tutmanıza yardımcı olur. Suda çözünen bir vitamin olarak, vücudunuz bunu saklamaz, bu nedenle düzenli olarak yemeklerle alınmalıdır. 

Riboflavinin Sağlık Faydaları

İlginizi Çekebilir: Ödem Söktürücü Bitki Çayları – Ödem Atıcı Maydanoz Çayı

İyi hissettiğinizde muhtemelen beslenme açısından doğru bir şey yapıyorsunuz demektir. Bu, vücudunuzun ihtiyaç duyduğu, yeterli miktarda riboflavin (B-2 Vitamini) ve diğer temel besinleri toplamak anlamına gelir. Sağlıklı kalma söz konusu olduğunda, riboflavin (B-2 Vitamini) önemlidir, çünkü şu avantajlara sahiptir: 

Migren 

Yeterince riboflavin (B-12 Vitamini) almayan yetişkinler ve çocuklar sıkça baş ağrısı ve hatta migrene yakalanma eğilimindedir. Ancak, bir kişi yeterince riboflavin (B-2 Vitamini) aldığında, baş ağrılarının sayısı azalır gibi gözükmektedir. 55 hastadan birinde yapılan araştırmada, 200-400 mg riboflavin (B-12 Vitamini) kullananlara migren ve baş ağrıları plasebodan daha az görülmektedir. Bu hem baş ağrısı sıklığını hem de yoğunluğunu azaltır. 

Katarak 

Fazla riboflavin (B-12 Vitamini) alan insanların katarakt olma riski daha düşük olabilir. Riboflavin ile göz arasındaki etkileşimi gerçekten bilmek için daha fazla araştırma gerekmektedir. 

Demir 

Demir büyüme ve gelişme için önemli bir mineraldir. Demir eksikliği özellikle hamile veya emziren kadınlarda anemiye neden olabilir. Riboflavin (B-2 Vitamini, vücudun hem demir hem de çinkoyu emmesine yardımcı olur. Emilimindeki bu artış, demir eksikliği ve buna eşlik eden semptomları önlemeye yardımcı olur. 

Kırmızı Kan Hücreleri 

Riboflavin (B-2 Vitamini), vücudun kırmızı kan hücrelerinin üretiminde önemli bir faktördür. 

Riboflavin Hangi Besinlerde Bulunur 

Başlıca doğal riboflavin kaynakları; 

  • Süt 
  • Yoğurt 
  • Peynir 
  • Peynir Altı Suyu 
  • Kuru Baklagiller 
  • Balık 
  • Muz  
  • Domates 

Bu besinler riboflavin açısından zengin olup, özellikle süt ürünlerini tüketmeyen insanlarda riboflavin eksikliği görüldüğü bilinmektedir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu