Saç bakım yağı önerileri

Saç bakım yağı önerileri
Saç bakım yağı önerileri
1 Haziran 2022

Saç bakım yağı önerileri listemizden sizlerle birkaçını bu yazımızda paylaşacağız. Doğal uygulamalar için bir seçenek olarak uçucu yağları kullanmak bu sene oldukça moda ve aynı zamanda saç tedavilerinde de yaygın olarak kullanılan bir yöntem olarak tercih ediliyor. Her birinin kendine has özellikleri ve çok yoğun farmakolojik aktifleri bulunuyor. Şimdi saç bakım yağı kullananlar ve kullanmak isteyen herkesi bu yazımızı okumaya davet ediyoruz. Sizler için oldukça değerli Saç bakım yağı önerileri bulunuyor.

Saç bakım yağı önerileri

İçindekiler

Üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanılır?

Şifa kaynağı olarak tanımlayabileceğimiz üzüm çekirdeği yağını dilerseniz tüketerek dilerseniz cilt ve saç bakımlarınız için kullanabilirsiniz. Peki üzüm çekirdeği yağı ağız yoluyla nasıl kullanılır? Soğuk olarak sabah ve akşam 1 tatlı kaşığı tüketeceğiniz üzüm çekirdeği yağı aç karnına mı içilir yoksa tok karnına mı içilir diye sorduğunuzu duyar gibiyiz. Bunun net bir cevap olmasa da tok karnına tüketerek daha güvenli bir yol tercih edebilirsiniz. Üzüm çekirdeği yağı tüketimi dışında bakımlarda ve ayurveda masajlarında tercih ediliyor. Saç köklerine ve cilde masaj ile uyguladığınız üzüm çekirdeği yağı aynı zamanda yanık ve yaraları çok hızlı şekilde iyileştirir. Üzüm çekirdeği yağını tek başına kullanabileceğiniz gibi çeşitli yağlarla da kombine şekilde kullanabilirsiniz.

Üzüm çekirdeği yağı saç bakıma nasıl kullanılır?

Cilt bakımlarının vazgeçilmezi olan üzüm çekirdeği yağı saç bakımı için de sıkça tercih ediliyor. İçindeki vitamin ve asitler sayesinde saça sayısız fayda sağlayan üzüm çekirdeği yağı saç için nasıl kullanır? Çeşitli saç bakım maskeleri ile uygulayabileceğiniz üzüm çekirdeği yağı saça faydalarına inanamayacaksınız.

 • Saç ve saç derisini besleyen üzüm çekirdeği yağı duş sonrasında uygulanabilecek hafif yapılı yağlardan biridir. Bu sayede üzüm çekirdeği yağı saç köklerini güçlendirir ve kepek oluşumunu engeller.
 • Üzüm çekirdeği yağı kullananları memnun bırakıyor elbette. Ancak üzüm çekirdeği yağı saç uzatır mı? ya da üzüm çekirdeği yağı saç dökülmesini önler mi? gibi sorular sıkça sorulmaya devam ediyor. Üzüm çekirdeği yağı saçların kısa sürede ve güçlü şekilde uzamasına yardımcı olur. Ayrıca saç derisi ve köklerini besleyerek güçlendiren üzüm çekirdeği yağı saç dökülmesini de azaltır ve zamanla ortadan kaldırır.
 • Saçları kökten uca onaran ve besleyen üzüm çekirdeği yağı saçları yumuşatır ve parlaklık kazandırır. Peki bu faydadan yararlanmak için üzüm çekirdeği yağı nasıl kullanır? Saç derisi de dahil olmak üzere tüm saçınıza uygulayacağınız üzüm çekirdeği yağını 10 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. 10 dakika sonunda saçınızı soğuk su ile yıkayarak durulayabilirsiniz.

İncir çekirdeği yağı nasıl yapılır?

Mevsiminde toplanan incirlerin çekirdekleri hiçbir işlemden geçmeden başarılı bir şekilde meyveden ayrılır. Hiçbir işlem olmadan direkt olarak soğuk presleme yöntemi ile incir çekirdeği yağı elde edilir. Zahmetli bir işlemden geçtiği için fiyatı ortalama olarak 33 TL ve 3.974 TL arasında değişmektedir.

İncir çekirdeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

İncir çekirdeği yağı, kozmetiğin vazgeçilmezi haline gelmeye başladı. Feridun Kunak, İbrahim Saraçoğlu gibi alternatif tıpta isim yapan insanların bile birçok programda anlattığı incir çekirdeği yağının saçlara önemi saymakla bitmez.

Şeftali yağı saça faydaları

 • Masajla uygulandığında kan dolaşımını teşvik eden şeftali yağı saç derisini uyarır ve içeriğindeki yağ asitleri sayesinde saç dökülmesini engelleyerek saçların sağlıklı uzamanı sağlar. Yağlı kalıntı bırakmadığı için gözenekleri tıkamayan şeftali yağı saç derisine nüfuz ederek nemlendirir.
 • Kepek sorunu için mükemmel sonuçlar veren şeftali yağı ilerleyen süreçte kepeği tamamen ortadan kaldırır.
 • Duş sonrası saçlara uygulanan şeftali yağı saçlarınızı nemlendirir ve uzun süre nemli kalmasını sağlar. Bu sayede kuruluk ve kırılmaya karşı da faydalar sağlar.
 • Kabaran ve elektriklenen saçlar için çözüm sağlayan şeftali yağı kıvırcık saçlarda bukleleri belirginleştirmek için de sıkça tercih ediliyor.
 • Doğal saç rengini korumaya yardımcı olan şeftali yağı boyalı saçların daha uzun süre korunmasında da oldukça etkilidir. Yıpranan saçları onaran şeftali yağı saçlara parlaklık kazandır. Zararlı ışınların saçlarınızı yıpratmasını engeller.

Şeftali yağı nasıl kullanılır?

Bağırsakların çalışmasını sağlar ve bu sayede kabızlığı önleyen şeftali yağı aynı zamanda ince bağırsak ve kalın bağırsaktan kurtların öldürülmesine yardımcı olur. Günde bir bardak suya 3 damla şeftali yağı damlatarak bağırsaklarımızın daha düzenli çalışmasını sağlayabilir. Bu sayede kabızlık durumlarına önleyebilir, kurt oluşumunu da engeller. Düzenli şeftali yağı kullanımı birçok kadının sorunu olan akıntıyı azaltır ve idrar yolu enfeksiyonuna kesin çözümdür. Ayrıca böbrek hastalığına yakalanma riskini azaltır. Özellikle soğuk kış günlerinde vücudun direncini artırarak, bakteri ve mikropların vücuda girmesine engel olan şeftali yağı bağışıklık sistemini güçlendirir. Sadece vücut sağlığı için değil saç bakımlarınız içinde şeftali yağını tercih edebilirsiniz. Saçlarınıza uyguladığınız birkaç damla şeftali yağı ile saçlarınızı nemlendirebilirsiniz veya saç bakım maskesi olarak da kullanabilirsiniz. Şeftali yağını saç dipleri ve tamamına uyguladıktan sonra 1 saat bekletip yıkayın ve sonuçları görün. En iyi saç kremiyle aynı etkiyi yaratan şeftali yağı saçlarınızdan kolayca arınır ve ağırlık hissi vermez.

Şeftali yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Cilt ve saçlar için kullanılan kozmetik ürünlerinde bulunan şeftali yağı saç bakım için son bakımlarda çok sık tercih ediliyor. Evde doğal yöntemlerle saç bakım yapmak isteyenlerin mutlaka evinde bulunması gereken yağlardan biri şeftali yağıdır. Diğer şifalı yağlar ve besinler ile birleştirilerek kullanılması maksimum sonuçlar veriyor. Saç bakımında şeftali yağı kullananlar ise sonuçlardan oldukça memnun kalıyor. 

Zencefil yağı saça faydaları nelerdir?

 • Kan akışının artmasına yardımcı olan zencefil yağı saç derisindeki oluşabilecek iltihaplanmaları ve iltihaplı hastalıkları engeller ve oluşan iltihaplı hastalıkları tedavi eder. Kırmızı ve kaşıntılı saç derisi problemini rahatlatmaya yardımcı olur.
 • Zencefil yağı saç diplerindeki gözenekleri açar bu sayede sağlıklı bir saç derisinde sivilcelenme sorunu yaşanmaz ve oluşan sivilceler de ortadan kalkar.
 • Saçların sağlığı saç derisinde başlar. Saç derisi için zencefil yağı kullanılması saçlarınız içinde fayda sağlar. Güçlenen saç derisi ile saçın kırılması ve dökülmesinin önüne geçebilirsiniz.
 • Zencefil yağı sağlıklı yağ asitleri içerir. Bu yağ asitleri sayesinde zencefil yağı saç terlerini güçlendirerek daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
Zencefil yağı saça nasıl uygulanır?

Zencefil yağı saça nasıl uygulanır? 

Zencefil yağı saçlar için büyük önem taşıyor diyebiliriz. Zencefil yağını duş sonrasında bakım yağı olarak kullanabileceğiniz gibi çeşitli besinlerle karıştırarak maske formunda da kullanabilirsiniz. Her saç tipine uygun zencefil yağı saç maskesi tariflerini sizlerle paylaşıyoruz.

Zencefil yağı saç uzatır mı? 

Saçın uzaması için en önemli etken doğru ve düzenli şekilde beslenmedir. Vücudun ihtiyaç duyduğu mineral, vitamin ve besinler yeteri kadar alındığında saçlar hızla uzar. Saç kökleri için ihtiyaç duyulan bileşenler zencefil yağında bulunuyor. Dış etkenlerden dolayı meydana gelen kırılma, dökülme gibi durumları en aza indirerek saçın hızla uzamasına yardımcı olmakla kalmaz sağlıklı ve canlı saçlara kavuşmanızı sağlar.

Zencefil yağı saç çıkarır mı?

Zencefil yağının saç dökülmeleri ve uzama konusundaki etkileri oldukça göz kamaştırıcı. Kökünden kopan saçların yerinden çıkması için zencefil yağı tek başına yeterli değildir. Çeşitli besinler veya yağlarla yeni saçların çıkmasına yardımcı olabilirsiniz.

Zencefil saç dökülmesine iyi gelir mi?

Saçların sağlığı saç derisinde başlar demiştik. Kan dolaşımı için büyük fayda sağlayan zencefil yağı saçları köklerinden besler. Bu sayede dökülmeleri en aza indirir. Ancak saçların bu dönemde ısıdan ve kopmasına sebep olabilecek durumlardan uzak tutulması gerekiyor.

Rezene yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Rezene yağı özellikle Amerika’da birçok insanın saçları için tercih ettiği bir yağ haline geldi. Her türlü saç tipine rezene yağı ile maske mevcut. Kendiniz gibi saçlarınız da özeldir. 

Yıpranmış saçlar için rezene yağı maskesi

Saçlarınızın yıpranması için aslında birçok etken var. Olumsuz hava şartlarından korumamak, agrasif işlemler sonrasında yeteri kadar bakım yapmamak, çok sıcak uygulamak… Yoğurt, kepekten kurtulmanıza ve hatta köklerinizi nemlendirmeye yardımcı olan mantar önleyici maddelerle doludur, yumurtalar ise harika bir protein kaynağıdır. 

Saçı nemlendirmek için rezene yağı maskesi

Saç kuruluğu genellikle sülfat içeren şampuanları kullanmanızdan kaynaklabilir. Aynı zamanda aşırı saç derisini yıkama, yüksek sıcaklıklarda kurutma, agrasif işlemler yapmakta saçlarını kurutacaktır.  Kuru saç tipleri için bal, yumurta ve elma sirkesi maskesini deneyin. Nem sağlayan ve besleyen, saçın doğal pH’ını geri kazandıran harika bir nemlendirici bakımdır.

Papatya yağı ile saç bakımı

Papatya yağı ile her saça bir bakım maskesi var. Bayanlar baylar, saçlarınızda papatya yağı mucizesini konuşturun. Saçlarınız ister yağlı, ister kuru olsun; Papatya yağında hepsine bir çözüm var.

Papatya yağı ile saç uzatma maskesi

Hintlilerin uzun zamandır kullandığı pirinç suyu ile saç uzatmayı daha önceden mutlaka duymuşsunuzdur. Lakin etkisini 2 katına çıkaracak bir tariften söz etsek?

Soğanda bulunan bol miktardaki sülfür nedeniyle saçlarınız beklediğinizden çok miktarda çıkacaktır. Bunun yanı sıra hintli kadınların saç uzatma sırrı pirinç suyu da B,C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Papatya yağı ise saçlarınıza nem vererek güçlendirecektir.

Papatya yağı ile saç uzatma maskesi

Hintlilerin uzun zamandır kullandığı pirinç suyu ile saç uzatmayı daha önceden mutlaka duymuşsunuzdur. Lakin etkisini 2 katına çıkaracak bir tariften söz etsek?

Soğanda bulunan bol miktardaki sülfür nedeniyle saçlarınız beklediğinizden çok miktarda çıkacaktır. Bunun yanı sıra hintli kadınların saç uzatma sırrı pirinç suyu da B,C ve E vitaminleri bakımından oldukça zengindir. Papatya yağı ise saçlarınıza nem vererek güçlendirecektir.

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • Pirinç suyu 
 • Soğan suyu
 • 10 damla papatya yağı

1 litre suda beklettiğimiz pirinçlerin suyunu bir kenara alın. 1 litre kaynamış suda 10 dakika kalan soğanların suyu ile karıştırın. Ilık bir karışım olduktan sonra içerisine 10 damla papatya yağı ilave edin. Önceden nemlendirdiğiniz saçınıza kökten uca iyice yedirin. Parmaklarınızla masaj yapmayı ihmal etmeyin. 

Elektriklenmeyi önleyen papatya yağı maskesi

Saçların elektriklenmesini önlemek için önlecelikle saçlarını agrasif bir şekilde kurutmamanız gerekmektedir. Saçı ılık bir su ile durulamak oldukça önemlidir. Kıayfetlerinizi, yastık kılıflarınızı saten veya ipek gibi sürtünmeyi azaltan kumaşlarla değiştirmeniz gerekmektedir. Tüm bunları yapıyorsanız size muhteşem bir tarif vereceğiz.

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 3 yemek kaşığı yoğurt
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı papatya yağı

Malzemeleri bir kapta karıştırın. Saçı tutamlara ayırın ve karışımı yukarıdan yukarıya doğru uygulayın. Yarım saat kadar bekletin. Daha sonra ılık bir su ile saçlarınızı maskeden arındırın. 

Kepeği önleyen papatya yağı maskesi

Kepeği önleyen papatya yağı maskesi

Maskeyi uygulamadan önce saçlarınızı temizleyip peeling yapmayı unutmayın. 

Limon kepeği önler. Yoğurt saçları kökten uca besler ve onarır. Papatya yağı ise kaybettiği nemi tekrar kazandırır.

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • Yarım limonun suyu
 • 2 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı papatya yağı

İşlem öncesinde saçlarınızın biraz nemli olmasına özen gösterin. Maskeden daha iyi verim alabilmek için temiz saça uygulamaya özen gösterin. Malzemeleri homojen olacak şekilde bir karıştırıcı ile karıştırın. Saçlarınıza kökten uca tamamen uygulayın. Maskenin saçınızda 20 dakika kalması yeterli olacaktır. 

Yağlı saçlar için papatya yağı maskesi

Yağlı saçlar, genellikle yeme bozukluğundan kaynaklanmaktadır. Vücudunuza ne verirseniz, size onun cevabını verecektir. Duştan çıktıktan sonra saçlarınıza soğuk su tutmayı unutmayın. Bir nebze saç yağlanmasını azaltmak için harika bir maskeyle karşınızdayız.

Yağlı saçlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Yağlı saçlar için bakım rutini nasıl olmalı? Yağlı saçlar nasıl yıkanmalı?

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 3 damla çay ağacı yağı
 • 2 yemek kaşığı hint yağı
 • 2 damla limon kabuğu yağı
 • 5 damla papatya yağı

Tüm malzeme uygun bir kap içerisinde karıştırılır ve bu karışımı saç derisine uygulayarak 2-3 dakika yumuşak şekilde masaj yaparak saç derisine yedirebilirsiniz. Maksimum etki için saçlarınızı önceden ıslatın ve maskeden sonra bir streç film ile sarın. Haftada 3 kez yapmanız yeterli olacaktır. 

Boyalı saçlar için papatya yağı maskesi

 Saçlar boyadan dolayı yıpranır, kırılı ve incelir. Hepsi için bir maske arıyorsanız, saçlarınızı şımartacağınız harika bir maske ile karşınızdayız. 

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Biraz limon suyu
 • 1 su bardağı hindistan cevizi sütü
 • 1 yumurta 
 • 1 yemek kaşığı papatya yağı

Malzemeleri bir mutfak robotundan güzelce geçirin. Daha önceden ıslatmış yada nemli olan saçınızın her yerine masaj yoluyla uygulayarak yedirin. Daha sonra saçları bir duş başlığı ve havluyla örtün. En az 3 saat saçınızda kalmasına özen gösterin. Daha sonra ılık bir su ile saçlarınıza parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi arındırın. Haftada 1 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Kalın telli saçlar için papatya yağı maskesi

Kalın telli saçlar, genellikle genetik ile alakalı olarak ortaya çıkan bir durumdur. Saçlarınız zapt edilemez bir kalınlıkta ise, onları papatya yağı ile uslandırın.

Jojoba yağı saçların vitamin ve mineral dengesini korur. Aynı zamanda papatya yağı ise saçların daha sağlam olmasını sağlar. Son olarak fesleğen yaprakları ise saçlarınızı kökten uca beslemeye yardımcı olacaktır.

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 1 fincan fesleğen yaprağı
 • 1 yemek kaşığı jojoba yağı
 • 3 damla papatya esansiyel yağı

Fesleğen yapraklarını 1 litre suda kaynattıkttan sonra süzün ve geri kalan tüm malzemeleri karıştırın. Islak veya nemli saçlarınıza kökten uca eşit bir şekilde dağıtın. Saçlarınızda 2 saat kalmasına önem verin. Maskeyi haftada 2 gün uygulamanız yeterli olacaktır. 

Kırık saçlar için papatya yağı maskesi

Hem peeling yapıp hem de saçlarınızı kökten uca pürüzsüzleştirmeye ne dersiniz? Çikolata ile uyumunun vazgeçilmez meyvesi olan çilek ile saçlarınızda harikalar yaratın.

Çileğin yapısında bulunan folik asit sayesinde saçlarınızı pürüzsüzleştirecektir. Mayonez ise yağ içeriği sayesinde saçlarınızın daha sağlıklı ve güçlü olmasını sağlayacaktır. Son olarak ise papatya yağı da saçlarınıza kaybettiği nemi geri vererek kırıkların onarılmasını sağlayacaktır.

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 12 tane çilek
 • 1 yemek kaşığı mayonez
 • Biraz papatya yağı

Çilekleri ezin. Daha sonra üzerine mayonezi ve papatya yağını ekleyin ve homojen bir macun kalana kadar karıştırın. Köklerden uçlara uzanan saçlara şampuan gibi masaj yaparak uyguluyoruz. Çilek tohumlarının peeling özelliği vardır. Maskeyi haftada 2 gün uygulamanız yeterli olacaktır. Ortalama olarak 25 dakika saçınızda kalması yeterlidir.

Kuru saçlar için papatya yağı maskesi

Kuru saçlar için papatya yağı maskesi

Saçların kurumasının en büyük nedeni yeteri kadar içeriden beslenmemektedir. Protein ağırlıklı beslenip suya ağırlık verin. Bunun yanı sıra dışarıdan da beslemek oldukça önemlidir. Bunun için size harika bir maskeden bahsedeceğiz!

Yumurta sarısı içerisindeki A vitamini sayesinde saça kaybettiği parlaklığın geri gelmesini sağlar. Mayonez ise içerisindeki yağlar sayesinde daha güçlü bir saç oluşmasına yardımcı olur. Son olarak ise papatya yağı saçta koruyucu bir katman görevi görerek saçın dış etkenlerden korunmasını sağlar.

Kuru saçlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Kuru saçlar için bakım rutini nasıl olmalı? Bu detaylara dikkat edin

Hadi hemen önce malzemelere sonra maskenin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Bir su bardağı oda sıcaklığında mayonez
 • Yarım su bardağı papatya yağı
 • 3 adet yumurta sarısı

Bütün malzemeleri bir kapta homojen olacak şekilde karıştırıyoruz. Nemli saçların özellikle uçlarına yedirecek şekilde saçların kökünden ucuna kadar uyguluyoruz. Ortalama olarak 2 saat saçta bekletiyoruz. Haftada 3 kez bu maskeyi saçlarınıza uygulamanız yeterlidir.

Yıpranmış saçlar için papatya yağı maskesi

Saçlar dış etkenlere maruz kaldıkça dayanamaz ve yıpranır. İçten bol bol meyve ve su ile besleyebiliriz. Bunun yanı sıra dışarıdan yapacağınız müdahalelerde  saçın güçlenmesini ve daha az yıpranmasına neden olacaktır.

Avokado ve papatya yağı hem vücut hem de cilt veya saç için sayısız faydası olan bir süper besindir. Muz ve bal ile birleştiğinde, sadece zengin ve sağlıklı bir kahvaltı için değil, saçınıza güçlü ve sağlıklı görünümünü geri kazandırmak için de mükemmel bir karışım haline gelir. 

Hadi hemen önce malzemelere sonra maskenin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 olgun avokado
 • 1 olgun muz
 • 2 çay kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı papatya yağı

Avokado ve muzu çatalla ezin ve her şey iyice karışınca balı ve papatya yağını ekleyin.  Islak veya nemli saça kökten uca uygulayın ve 20 dakika bekletin. Haftada 3 kez bu maskeyi saçınıza masajla yedirmeniz yeterlidir. Maksimum fayda isterseniz maskeden sonra sıcak havlu ile saçlarınızı sarabilirsiniz.

İnce telli saçlar için papatya yağı maskesi

İnce telli saçlar birçok kişinin korkulu rüyası olmaya devam ediyor. Saçların ince halinden kurtulmak için içten protein tüketmek oldukça önemli. Bunun yanı sıra bol bol su içerekte saç yapınızı güçlendirebilirsiniz.

Zeytiyağının yapısında bulunan E vitamini, A, D ve K vitaminleri saçları yeniden yapılandırmaya yardımcı olacaktır. Balın nem verici özelliği saçlarınızın daha da sağlıklı durmasını sağlayacaktır. Son olarak papatya yağı ise balın verdiği nemi saçın içerisine hapsederek saçların daha kalın durmasını sağlayacaktır. 

Hadi hemen önce malzemelere sonra maskenin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 2 yemek kaşığı papatya yağı

Malzemeleri karıştırıcıdan geçirin. Bütün malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Daha sonra nemli saçlarınıza dipten uçlarına doğru bir tarak yardımı ile yayın. Sıcak bir havlu ile başınızı sarın. Ortalama olarak yarım saat saçlarınızda bekletmeniz yeterli olacaktır. Duştan çıkmadan önce saçlarınıza soğuk su tutun. Saçlarınızı kuruturken pamuklu penyeler tercih edin.

Saç beslemek için papatya yağı maskesi

Saçları beslemek hem dıştan hemde içten yapılan bir işlemdir. Dolayısıyla içten saçlarınızın yapısını güçlendirerek dıştan da koruyucu bir katman oluşturmanız oldukça önemlidir. Gelin şimdi saçınızı dıştan nasıl besleyebileceğinie göz atalım.

Çilek saçta peeling etkisi gösterir. Elma sirkesi kuruyan saçınızdan uzaklaşan parlaklığın geri gelmesine yardımcı olacaktır. Yumurta ise yapısındaki bolca A ve C vitamini sayesinde saçlarınızı güçlü uzatacaktır. Limon kepeği önler. Yoğurt saçları kökten uca besler ve onarır.

Hadi hemen önce malzemelere sonra maskenin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Yarım su bardağı yoğurt
 • 2 çilek
 • 1 yemek kaşığı karbonat
 • 4 yemek kaşığı jojoba yağı
 • ½ avokado
 • ¼ su bardağı limon suyu
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı papatya yağı
 • ¼ su bardağı elma sirkesi 
 • 2 yumurta

İşlem öncesinde saçlarınızın biraz nemli olmasına özen gösterin. Maskeden daha iyi verim alabilmek için temiz saça uygulamaya özen gösterin. Malzemeleri homojen olacak şekilde bir karıştırıcı ile karıştırın. Saçlarınıza kökten uca tamamen uygulayın. Streç film sarın ve üzerine sıcak havlu ile kapatın. Ortalama olarak 2 saat saçlarınızda bekletin. Daha sonra ılık bir su ile saçlarınıza parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi arındırın. Haftada 2 gün yapmanız yeterli olacaktır. Hemen yapılışına geçelim.

Saçı nemlendirmek için papatya yağı maskesi

Saçlarınıza kaybettiği nemi geri kazandırmak istediğinizde, içten bol bol su içerek ve yeşil sebzeler tüketerek bunu sağlayabilirsiniz. Birde bu nem olayının dıştan etki etmesi var. Dış için sizlere mükemmel bir maske önerimiz olacak. 

B ve C vitaminlerinden zengin olan limon kepeklenmeyi önleyerek saçın yağlanmasını önleyecektir. Kalsiyum, fosfor, potasyum, kükürt, magnezyum, az miktarda demir içeren zeytinyağı ise saçları dış etkilerden koruyacaktır. Yoğurt ise içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde saçlarınızı kökten uca beslemeye yardımcı olacaktır.

Hadi hemen önce malzemelere sonra maskenin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 yumurta
 • 1 su bardağı yoğurt
 • Birkaç damla limon suyu
 • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 2 yemek kaşığı papatya yağı

Yumurtayı ve yoğurdu çırpın ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve papatya yağı ekleyin. Her şey güzelce kremsi bir hal aldığında, birkaç damla limon suyu ekleyin. Tüm karışımı karıştırın ve saça uygulayın. Eşit şekilde uygulamak için bir fırçadan yardım alabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika bekletin ve ardından durulayın. Yıkama için temiz içerikli şampuanlar kullanın.

Portakal yağı ile saç bakımı

Portakal yağı ile saç bakımı

Saç bakımında yeni devrim olan portakal yağı, şu sıralar oldukça rövanşta. Portakal yağı ile yapılan saç maskeleri kişinin tercihine kalmış bir meseledir. Portakal yağının saça faydaları şu şekildedir:

 • Hücrelerin ve tellerin yaşlanmasından sorumlu olan serbest radikallerle savaşabilen antioksidanlara sahiptir.  
 • Saçları yumuşatır, besler ve parlaklık verir.
 • Mantarlara karşı etkili olan acı maddeler bakımından zengindir. Kepek ve deri döküntüleri ile savaşmak için kullanılabilir.
 • Özellikle tellerin esnekliğini arttırdığı ve kabarmayı ve ayrık uçları azalttığı belirtilmiştir.
 • Saçların hızlı uzamasına yardımcı olur.

Yıpranmış saçlar için portakal yağı maskesi

Saçlarınıza yapabileceğiniz en güçlü yağ kombinasyonu portakal yağı ve zeytinyağıdır. Bu ikili kimyasallar ve hava şartlarından zarar görmüş saçları nemlendirmek ve daha fazla parlaklık vermek için oldukça işe yarar.

Bal saçın doğal ışıltısını geri verir. Limon saçları parlatır. Zeytinyağı saçı kökten uca besler. Portakal yağı ise bolca hacim verir.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı portakal yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Biraz limon suyu

Malzemeleri homojen bir şekilde karıştırın. Uygulama öncesinde saçlarınızın biraz nemli olmasına dikkat edin. Saçlarınızı eşit bir şekilde bölerek dipten uca tüm maskeyi yedirin. Eğer ki saçlarınıza tamamen yayıldığından emin olamazsanız bir tarak yardımıyla saçlarınızı tarayın. Daha sonra saçları bir duş başlığı ve havluyla örtün. En az 1 saat saçınızda kalmasına özen gösterin. Daha sonra ılık bir su ile saçlarınıza parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi arındırın. Haftada 2 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Portakal yağı ile saç uzatma maskesi

Portakal yağındaki vitaminler saç büyümesini teşvik eder ve antioksidanları gözenekleri temizleyerek kafa derisinde kan dolaşımına yardımcı olur. Bu maske ile tüm bu bahsettiklerimizden fazlasıyla faydalanacaksınız. Yapmanız gerekenler sadece 2 malzemeyi karıştırmak ve saçlarınıza bolca yedirmek.

Yoğurt içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde saçlarınızı kökten uca beslemeye yardımcı olacaktır.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 10 damla portakal yağı

İşlem öncesinde saçlarınızın biraz nemli olmasına özen gösterin. Maskeden daha iyi verim alabilmek için temiz saça uygulamaya özen gösterin. Malzemeleri homojen olacak şekilde bir karıştırıcı ile karıştırın. Saçlarınıza kökten uca tamamen uygulayın. Streç film sarın ve üzerine sıcak havlu ile kapatın. Ortalama olarak 2 saat saçlarınızda bekletin. Daha sonra ılık bir su ile saçlarınıza parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi arındırın. Haftada 2 gün yapmanız yeterli olacaktır. Hemen yapılışına geçelim.

Saçı nemlendirmek için portakal yağı maskesi

Saçlarınızı bolca nemlendirmek istiyorsanız, tercihinizi portakal yağından yana kullanmanız için sizlere muhteşem bir maske önerimiz var. Sadece 2 malzeme ile muhteşem saçlara sahip olun.

B1, B2 ve E vitaminleri açısından oldukça zengin olan propolis saç büyümesine katkı sağlayacaktır.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı portakal yağı
 • 1 yemek kaşığı propolis yağı

Propolis yağını ve portakal yağını homojen kıvamda karıştırın ve saçlarınıza güzelce yedirin. 15 dakika masaj yapmaya özen gösterin. Daha sonra sıcak bir havlu ile saçlarınızı sarın ve 3 saat saçlarınızda bekletin. Daha sonra önce saçlarınızı kuru şampuanlayarak maskeyi saçınızdan arındırınız. Haftada 3 veya 4 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Saç beslemek için portakal yağı maskesi

Portakal yağı ve bira ile saçlarınızı maksimum seviyede besleyebilirsiniz. Saçlarınızı en iyi şekilde beslemek sadece 5 dakika.

Biraz fosfor, demir ve magnezyum bakımından oldukça zengindir. Buda saçlarınıza maksimum beslenmeyi sağlayacaktır.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Yarım şişe bira
 • 20 damla portakal yağı

Ölçülü bir şekilde yarım şişe birayı ve portakal yağlarını yavaşça karıştırın. Daha sonra nemli saçınızın boylarına ve diplerine eşit bir şekilde dağıtın. Saçlarınızda 1 saat bekletin. Daha sonra güzelce durulayın. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.

İnce telli saçlar için portakal yağı maskesi

İnce saçlarınız varsa, biraz muz, yumurta ve portakal yağı ile harikalar yaratacaksınız. Muz kullanmak en iyisidir. Yumurta saçı güçlendirir ve yağ saçı nemlendirir.

Yapısında bolca A ve E vitamini bulunan muz, saçlara kaybettiği nemi geri verecektir. Bal saçı bol bol nemlendirecektir. Yumurta ise saçları uzatmaya yardımcı olacaktır. Hindistan cevizi ve portakal yağı ise saç tellerinde bir tabaka oluşturarak onu dış etkilerden koruyarak saçın daha güçlü olmasını sağlayacaktır.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Yarım muz
 • 2 yumurta
 • 3 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı
 • 1 çay kaşığı portakal yağı
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 litre su

Maskeyi taze olarak hazırlamanız saça olan verimini arttıracaktır. Uygulamadan önce saçınızın temiz olması ve hafif nemli olması da maskeden olacağınız verimi maksimuma çıkartır. Maskeyi saça ve saç köküne uygulayın ve yaklaşık 30-45 dakika saçta bekletin. Etkiyi arttırmak için saçlarınızı bir streç film ile sarabilirsiniz ve üzerine sıcak havlu ile kapatabilirsiniz. En son olarak saçlarınızı ılık su ile durulayın.

Elektriklenmeyi önleyen portakal yağı maskesi

Saçlarınız sürekli olarak elektrikleniyorsa, olaya dur deme vakti. Mayonez ve avokado doğal olarak besleyicidir. Bu karışım saçı yumuşatır ve daha kolay yönetilebilir hale getirir. Ek olarak, saç derisini uyarır ve saç büyümesini destekler.

İçerisinde bol miktarda sirke bulunduran mayonez saçın sakinleşmesinde rol oynayacaktır. Limon suyu kepeklenmenin önüne geçecektir. Zeytinyağı saçlarınızı kökten uca besleyecektir. Portakal suyu saçın kolay kırılmasının önüne geçecektir. Son olarak avokado ise saç için gerekli minerali ve desteği verecektir.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1/2 avokado
 • 1/4 su bardağı mayonez
 • 1 çorba kaşığı portakal yağı
 • 1 çorba kaşığı zeytinyağı
 • 1 çorba kaşığı limon suyu
 • 1 litre su

Malzemeleri iyi bir karıştırıcıdan geçirin. Daha sonra nemli saçlarınıza parmak uçları ile masaj yaparak uygulayın. Etkisini arttırmak için bir poşet yardımı ile saçlarınızı kapatabilirsiniz. Ortalama olarak 1 saat saçınızda bekletin. Daha sonra yağ içerikli bir şampuan ile durulayın. Duştan çıkmadan önce saçlarınıza soğuk su tutun. Saçlarınızı kuruturken pamuklu penyeler tercih edin.

Kepeği önleyen portakal yağı maskesi

Kepek, kafa derisindeki seboreik dermatit durumuna verilen addır. Kepek insanlar arasında oldukça yaygın bir sorundur. Portakal yağı ile kepeğe savaş açın!

Şeker saçta peeling etkisi görerek saçtaki ölü deriyi atmaya yardımcı olmaktadır. Nane yağı ise saç derinize ferahlık vererek temizlik hissini 2 katına çıkaracaktır. Son olarak portakal yağı ise derinizi besleyerek daha sağlıklı saçlar çıkmasına zemin hazırlayacaktır.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı toz şeker
 • 1 çay kaşığı portakal yağı
 • Bir veya iki damla nane yağı

Malzemeleri karıştırıcıdan geçirin. Bütün malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Daha sonra nemli saçlarınıza dipten uçlarına doğru bir tarak yardımı ile yayın. Sıcak bir havlu ile başınızı sarın. Ortalama olarak yarım saat saçlarınızda bekletmeniz yeterli olacaktır. Duştan çıkmadan önce saçlarınıza soğuk su tutun. Saçlarınızı kuruturken pamuklu penyeler tercih edin.

Yağlı saçlar için portakal yağı maskesi

Yağlı saçlar için portakal yağı maskesi

Yumurta akı, saçınızdaki fazla yağı gidermek için harika bir seçenektir. Sadece maskeyi çok uzun süre açık bırakmamaya dikkat edin, çünkü vücut ısınızla birlikte saçınızda pişebilir ve çıkmasını zorlaştırabilir.

Limon suyu saçın yağlanmasını kontrol altına alır. Portakal yağı, yağdan arınan saç tellerini kökten uca besler. Son olarak yumurta beyazı ise saçlara ipeksi bir yumuşaklık kazandırır.

Yağlı saçlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Yağlı saçlar için bakım rutini nasıl olmalı? Yağlı saçlar nasıl yıkanmalı?

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Yarım limonun suyu
 • 5 damla portakal yağı
 • Yumurta beyazı

Yumurtanın sarısını beyazından ayırın, limon suyunu ekleyin ve karıştırın. Nemli saçlarınıza direkt olarak uygulayın. Burada 20-25 dakika bekletmeni yeterli olacaktır. Su ile durulayın, ardından şampuan ve saç kremi uygulayın.

Kuru saçlar için portakal yağı maskesi

Kuru saç tipleri için bal, yumurta, portakal yağı ve elma sirkesi maskesini deneyin. Nem sağlayan ve besleyen, saçın doğal pH’ını geri kazandıran harika bir nemlendirici bakımdır.

Bak bilinen en iyi saç nemlendiricisidir. Elma sirkesi kuruyan saçınızdan uzaklaşan parlaklığın geri gelmesine yardımcı olacaktır. Yumurta ise yapısındaki bolca A ve C vitamini sayesinde saçlarınızı güçlü uzatacaktır.

Kuru saçlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için bkn: Kuru saçlar için bakım rutini nasıl olmalı? Bu detaylara dikkat edin

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Organik bal
 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı portakal yağı
 • 1 yemek kaşığı elma sirkesi

Tüm malzemeleri karıştırın. Sülfatsız bir şampuanla yıkadığınız saçlarınıza diplerden uçlara doğru tamamen uygulayınız ve parmak uçlarınızla maskeyi saç derinize yedirin. 30 dakika bekletin ve sonra durulayın.

Boyalı saçlar için portakal yağı maskesi

Boyadan dolayı parlaklığı giden saçlarınıza mucizevi bir dokunuş yapın. Donuk saçlara parlaklık kazandırmak için bu maskenin faydaları inanılmaz.

Boyalı saçlarınızı daha parlak göstermek için öncelik tercihiniz yoğun nem veren bal olmalı.  Daha sonra yapısında bolca A, E ve C vitaminleri bulunan muz. Bu sizin saç sağlığınızın iyileşmesini sağlayacaktır. Son olarak ise portakal yağı saçları kökten uca beslemeye yardımcı olacaktır.

Hadi hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 olgun muz
 • Organik bal
 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı portakal yağı

Muzu soyduktan sonra buzlukta dondurun. Buzlukta dondurmanız karışımdaki parça miktarını azaltacaktır. Daha sonra blenderden geçirin. Karışıma portakal yağı, bal ve yumurta akı ekleyin. Blender ile tekrar karıştırın.  Kökten uca saça uygulayın, bir duş başlığı ile örtün ve 20 dakika bekletin. Ardından her zamanki şampuanınızı ve saç kreminizi durulayın.

Kırık saçlar için portakal yağı maskesi

Kırık saç uçlarının tek çaresi kırıkların kesilmesidir. Lakin maskelerle saçınıza bir ton daha parlaklık katıp kırıkların görünmesine engel olabilirsiniz.

Bal güzellik sektöründe yoğun nem verme etkisi ile bilinir. Portakal yağı ise nemin saça hapsedilmesinde rol oynar. Son olarak avokado ise saçlarınızı güçlendirir.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 4 yemek kaşığı avokado posası
 • 1 yemek kaşığı saf bal
 • Biraz portakal yağı

4 yemek kaşığı avokado posasını alın ve 1 yemek kaşığı saf bal ile karıştırın. Daha sonra içerisine portakal yağı ilave ederek karıştırıcıdan geçirin. Saçlarınıza haftada 3 kez bu maskeyi uygulayın. Daha sonrasında içerisinde sls, paraben içermeyen temiz içerikli bir şampuan ile yıkayın.

Kalın telli saçlar için portakal yağı maskesi

Saçlarınız kalın telli ise ve baş etmekte oldukça zorlanıyorsanız, portakal yağı ile kaygan ve pürüzsüz bir saça sahip olabilirsiniz. Her şeyden önce bir malzemelere göz atalım.

Aloe vera jeli saça kaybettiği pürüzsüzlüğü geri kazandıracaktır. Portakal yağı ise saçı bolca nemlendirecektir.

Hadi hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli
 • 20 damla portakal yağı

Maskeyi temiz, nemli saça, eldivenle (yukarıdan aşağıya, saç tellerine tekrarlayan bir masaj yaparak) uygulayın, 30 ila 40 dakika arasında etki etmesini bekleyin ve ardından yıkayın.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri