Saç için yağlar ve faydaları

Saç için yağlar ve faydaları
Saç için yağlar ve faydaları
2 Haziran 2022

Saç için yağlar ve faydaları hakkında 3 ayrı yağı ele alarak detaylıca bilgi verdik. İlk olarak İncir çekirdeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? yazısında kuru saçlar, hızlı saç uzatan maskeler gibi konulara değindik. Ardından Baobab yağı ile saç bakımı ve ismine çokta aşina olmadığımız farklı bir yağ tipi olan Macadamia yağı ile saç bakımı nasıl yapılır? konusunu detaylandırdık. Bu makalemizi okuduktan sonra saçlarınıza 3 farklı yağla nasıl maskeler yapabileceğinizi ve saç tipinize göre nasıl bakım yapabileceğiniz hakkında bilgi edinmiş olacaksınız.

İncir çekirdeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

İçindekiler

İncir çekirdeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

İncir çekirdeği yağı, kozmetiğin vazgeçilmezi haline gelmeye başladı. Feridun Kunak, İbrahim Saraçoğlu gibi alternatif tıpta isim yapan insanların bile birçok programda anlattığı incir çekirdeği yağının saçlara önemi saymakla bitmez.

Kuru saçlar için incir çekirdeği yağı maskesi

Saçlarınızın kuru olması, sadece maske yapmamanızdan kaynaklanmamaktadır. Kuru saça bakmanın ilk adımı, ihtiyaçlarını, neden bu hale geldiğini belirlemek ve zamanla kaybolan besin maddelerinin geri dönüşü ile hareket etmektir. Kuru saçın tipik özelliği de, tellerin dış katmanını oluşturan pulların daha kolay açılması ve saçın kirlilik, rüzgar, güneş gibi dış etkenlere ve boyalar gibi kimyasal işlemlere karşı daha savunmasız kalmasıdır. İçten beslenmesi gereken saç, dıştan da beslenmelidir. İçten beslemek, bol su, proteinle beslenmek ve sebzelere ağırlık vermekle olacağı için, dış korumayıda harika maskemizle deneyin.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 4 damla incir çekirdeği yağı
 • 1 yemek kaşığı avokado yağı
 • 1 yumurta sarısı
 • 3 yemek kaşığı sade yoğurt.

Cam bir karıştırma kabında tüm malzemeler homojen olacak şekilde karıştırmalısınız. Malzemelerin birbirleri ile iç içe olmasına dikkat edin. Daha sonra maskeyi saça uygulamadan önce ılık bir sprey şişesi yardımıyla saçlarınızı nemlendirin. Saçları bölüm bölüm ayırarak  maskeyi saça iyice yedirin. 10 dakika masaj yapın ve bir streç film yardımıya saçlarınızı hava almayacak şekilde sarın. Üzerine ise sıcak havlu kapatın. Ortalama olarak 15 dakika saçınızda kalması yeterli olacaktır. Yıkarken soğuğa yakın ılık bir su ile yıkayın. Haftada 1 kez yapmanız gerekmektedir.

Hızlı saç uzatan incir çekirdeği yağı maskesi

Saçların hızlı uzaması için saçlarınızı iyi tanımanız ve ona ihtiyacı olanı vermeniz önemlidir. Bunun için saç yapınızı bir uzmana analiz ettirebilirsiniz. Genel bir saç tipine en uygun saç uzatan maskeyi sizlerle paylaşıyoruz.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 5 yemek kaşığı incir çekirdeği yağı
 • 1 kaşık mayonez

Malzemeleri homojen olarak karıştırıp nemli saçımızda 15 dakika bekletiyoruz. Daha sonra ılık bir su ile durulayıp, haftada 3 gün uygulamamız yeterlidir.

Kepeği önleyen incir çekirdeği yağı maskesi

Stres ve vitamin eksiklikleri başta olmak üzere egzama, sedef hastalığı ya da farklı cilt hastalıklarından ötürü saçlarınızda kepek yer edinmektedir. Her şeyden önce bir uzmandan yardım almayı ihmal etmeyin. Bunun yanı sıra saç derinizi ölü derilerden ve yağdan arındırmak içinde harika bir maske tarifimiz var.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Biraz esmer şeker
 • 1 yemek kaşığı incir çekirdeği yağı
 • 2 yemek kaşığı çay ağacı yağı

Malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin. Saçlarınızın biraz ıslak olması maskenin emilimini kolaylaştıracaktır. Daha sonra bütün malzemeleri bir cam kavanozda karıştırın. Nemli saçlarınıza parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Son olarak ise 35 dakika beklettikten sonra duru bir su ile yıkayın. Daha sonra en sevdiğiniz şampuan ile saçlarınızı şımartın. Haftada 3 kez uygulamanız saçınız için yeterli olacaktır.

Yağlı saçlar için incir çekirdeği yağı maskesi

Yağlı saçların tek nedeni yoktur. Birçok faktöre bağlı olarak saçlar yağlanmaktadır. Örneğin sürekli olarak abur-cubur yemek bunlardan en büyük sebebidir. Bir sonraki neden ise saçlara çok ısı kullanmaktadır. Saçlarda ısı kullanmak saçlarda var olan yağ bezlerini aktifleştirir. Şampuan seçerken, su bazlı bir şampuan almaya özen gösteriniz. Bunun yanı sıra homonlarla da ilgili bir neden olabilmektedir. Öncelikle bir uzman kontrolünde kalarak saçlarınızın yağ miktarını azaltabilirsiniz. Birde bizim mucizevi maskemizle.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 çorba kaşığı limon
 • 10 damla çay ağacı yağı
 • 5 damla incir çekirdeği yağı
 • Yeşil kil

Malzemeleri uygulamadan önce saçlarını şampuanla yıkayın. Hafif nemli bırakın. Öncelikle 1 çorba kaşığı limon ve saçınızın boyuna göre olan yeşil kili macun kıvamı alacak şekilde karıştırın. Daha sonra içerisine 10 damla çay ağacı yağı ve 5 damla incir çekirdeği yağı ilave ederek homojen bir karışım elde edin. Bunu saçlarınızın özellikle diplerine olacak şekilde yayın. Ortalama olarak 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Haftada 1 kez yapınız.

Elektriklenmeyi önleyen incir çekirdeği yağı

Saçların elektriklenmesi iyon dengesizliğinden meydana gelmektedir. Bu durumu dengelemek aslında bilinenin aksine oldukça basittir. Bunun için öncelikle saçlarınızı pamuk bir çorap ile toparlayarak yatmanız saçlarınızın elektriklenmesini önleyebillirsiniz. Bunun yanı sıra saçlarınıza besleyici yağlar da uygulamak elektriklenmenin bir miktar önüne geçecektir.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 tatlı kaşığı çekirdeği yağı
 • 1 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı hint yağı

Bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırın. Daha sonra nemli saçlarınızı kökten uca uygulayın. Maskeyi saçlarınızda 45 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Haftada 3 gün yapmanız yeterli olacaktır. İşlem sonrası saçlarınızı temiz bir şampuan ile yıkayın.

Boyalı saçlar için incir çekirdeği yağı maskesi

Saçları boyamak birçok insanın tutkuyla yaptığı bir işlemdir. Birbirinden canlı renklere boyamak  hem insana özgüven katıyor, hemde ruhunu doyuruyor. Yanlız boya değen saçlarımıza yeteri kadar bakım yapmadığımız zaman saçlarda koparak dökülme, incelme, kuruma ve elektriklenme meydana geliyor. Saçlarınızı bu tarz olumsuz durumlardan korumak için ve renginin her zaman canlı kalabilmesi için sizlere harika bir maskeden söz edeceğiz. 

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Yarım su bardağı kakao yağı
 • Biraz yoğurt
 • 10 damla incir çekirdeği yağı

Karışıma başlamadan önce saçlarınızı temiz bir su ile nemlendirmeniz, maskeden alacağınız verimi maksimuma çıkaracaktır. Malzemelerin hepsini karıştırdıktan sonra 15 saniye mikrodalgadan geçirin. Saçlarınızı bölümlere ayırın ve bir fırça yardımı ile saçlarınıza kökten uca kadar yedini. Daha sonra saçlarınızı toplayarak streç film ile hava almayacak şekilde kapatın. Son olarak ise verimi arttırmak için sıcak bir havlu ile saçlarınızı kapatın. Maskeyi saçlarınızda 15 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Haftada 3 gün incir çekirdeği yağı maskesi ile saçlarınızın rengini koruyarak daha canlı kalmasını sağlayabilirsiniz. Son olarak durulamada ise şampuanınızı boyalı saçlar için olanı kullanmanız tavsiye edilir.

Kırık saçlar için incir çekirdeği yağı maskesi

Kırık saçlar, her insanın önüne geçemeyeceği bir durum olarak gördüğü bir mevzudur. Maskeye geçmeden önce kırık saçların önüne geçmeniz için birçok faktörden uzak durmanız gerekmektedir. Yoğun ısıdan, agrasif saç işlemlerinden, sigara gibi zararlı dumanlardan saçlarınızı korumanız gerekmektedir. Misal ki siz koruyamadınız, saçlarınızla hemen vedalaşmayın. Kırık saçlarınızı kestirmeden onarmanın harika bir formülünü sizlerle paylaşıyoruz.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 2-4 yemek kaşığı organik hindistan cevizi yağı
 • 5-10 damla biberiye yağı
 • 12-15 damla incir çekirdeği yağı
 • 5-10 damla nane yağı

İhtiyacınız olacak malzemelerin hepsinin miktarı saçınızın uzunluğuna bağlıdır. Örnedğin saçlarınız kısaysa 2 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı yeterli olacaktır. Ancak uzun saçlarınız varsa 3-4 yemek kaşığı hindistancevizi yağına ihtiyacınız olabilir.

İlk önce hindistancevizi yağını eritmeniz gerekiyor. Aslında, sadece 10-15 dakika oda sıcaklığında tutarsanız, hindistancevizi yağı kendiliğinden erir. Lakin vaktiniz yok ise ve  hızlandırmak istiyorsanız, hindistancevizi yağını mikrodalgaya uygun bir kapta alabilirsiniz. Böylece mikrodalgada 10-15 saniye içinde eritebilirsiniz. Daha sonra tüm malzemeleri içerisine katın. Her yere eşit dağılacak şekilde yağ karışımını cam bir kapta karıştırın. Karışımı kökten uca uygulayın ve geniş dişli bir tarak kullanarak karışımı saça dağıtın. Özellikle saç uçlarınıza yoğunlaşın. Yarım saat beklemeniz yeterli olacaktır. Haftada 3 kez yapmanız yeterlidir. Saçlarınıza kullanmadan önce saçlarınızı ıslatın.

Kalın telli saçlar için incir çekirdeği yağı maskesi

Kalın saç telleri genellikle hızlı kuruyan ve uğraşılması bir hayli zor olan saç tipidir. Öncelikle saçlarınızın daha da hızlı kurumasını önlemek için çok sıcak veyahut çok soğuk sulardan hava şartlarından uzak durmanız gerekmektedir. Saçlarınızı her yıkamadan önce saç tipinize uygun olan bir ürün ile mutlaka nemlendirmeniz gerekmektedir. Ayrıca şampuanınızın içerisinde Dimethicone maddesinin olmamasına önem verin.

Kalın telli saçlarınız ile başa çıkabilmeniz için size harika bir maske tarifi veriyoruz.

Malzemeler:

 • Bir avokadonun posası
 • ¼ bardak maden suyu
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 2 tatlı kaşığı incir çekirdeği yağı

Öncelikle avokadonun posası ile balı birbiri ile harmanlayın. İki malzemenin birbirini tamamen özümsediğinden emin olduktan sonra içerisine 2 tatlı kaşığı incir çekirdeği yağı ekleyin. Malzemeler homojen olarak birbiri ile dağıldığında azar azar içerisine maden suyu ekleyin. Karışımı uygulamadan önce saçlarını temiz bir su ile hafifçe ıslatın. Bu işlem saçlarınızın maskeyi daha hızlı emmesini sağlayacaktır. Parmak uçlarınız ile saç derinize zarar vermeden maskeyi kökten uca kadar saçlarınıza yedirin. Daha sonra bir streç film ile saçlarınızı kapatarak üzerine sıcak havlu yerleştirin. Ortalama olarak saçlarınızda 40 dakika kalsın. Daha sonra haftada 2 kez yapmak şartı ile saçlarınızı temiz içerikli bir şampuan ile iyi bir şekilde durulayın.

Macadamia yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Macadamia yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Macadamia yağı, yiyeceklerde kullanılmasının yanı sıra saçları nemlendirmek ve korumak, elektriklenmeyi azaltmak ve kırık uçları önlemek için de kullanılabilir. Ayrıca Macadamia yağı, saçı daha parlak ve elastik hale getirir ve dolaşıklıkların daha kolay açılmasını sağlar.

Macadamia yağı doğal bir yumuşatıcı ve nemlendiricidir, bu nedenle hem saç yumuşaklığını artırmak hem de kuru cildi ve kurumuş tırnak etlerini nemlendirmek için harikadır. Ayrıca saç ve saç derisi tarafından hızla emildiği için gerektiğinde saçı kimyasallardan korumak için de kullanılabilir.

Aşağıda yer alan malzemelerden herhangi birine alerjiniz var ise maskeyi yapmayınız. Bunun öncesinde derinizin hassas bir yerinde malzemeleri deneyebilirsiniz. Eğer ki 10 dakikadan sonra herhangi bir kızarma, kaşıntı var ise maskeyi yapmayın.

Saç uzatan macadamia yağı maskesi

Saçların hızlı uzaması için dıştan destek verileceği gibi içten de verilmelidir. Protein ağırlıklı beslenin ve bol bol su için. Ayrıca saçlarınızın kendi yağıyla beslenmesine önem verin. 

Macadamia yağının yapısında bolca A ve E vitaminleri var. Buda saçların köklerinden beslemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra palmitoleik asit sayesinde macadamia yağı saçların maksimum uzamasına yardımcı olacaktır. Maskenin yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • Bir çay kaşığı kuru papatya çiçeği
 • 3 çay kaşığı ekşi krema
 • 3 yemek kaşığı macadamia yağı

1 çay kaşığı kuru papatya çiçeği alın, toz haline getirin ve üç çay kaşığı ekşi krema ile karıştırın. Karışımın miktarını arttırmak için içerisine maden suyu ilave edebilirsiniz. Daha sonra 3 yemek kaşığı macadamia yağını ilave edin. Karışımı cam bir kapta olmasına ve tahta kaşık kullanmaya önem verin. Saçları 9 bölmeye ayırın. Saçlarınızı nemlendirin. Daha sonra karışımı bolca saçlarınıza yedirin. Haftada 3 kez yapmanız ve karışımı saçlarınızda 15-20 dakika bekletmeniz yeterli olacaktır. Son olarak ise saçlarınızı temiz içerikli bir şampuan ile yıkayın.

İnce telli saçlar için macadamia yağı maskesi

İnce telli saçları kalınlaştırmanın en önemli adımı doğru beslenmektir. Bol bol et, tavuk, yeşil yapraklı sebze tüketimi saçlarınızı içten besleyecektir. Lakin bundan önce bir uzmana başvurarak saçlarınızda eksik olan vitaminleri tamamlayın.

Halk arasında cadı fındığı yağı olarak da bilinen macadamia yağı ince telli saçlara mucizevi dokunuşlar yapmaya devam ediyor. Palmitoleik asit içermesi sayesinde ince telli saçların dostudur. Gelin hep beraber maskemizin yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 1 olgun muz püresi
 • 1 olgun avokado püresi
 • 1 yemek kaşığı macadamia yağı
 • 2 yemek kaşığı zeytin yağı

Bütün malzemeleri oda sıcaklığına getirerek cam bir kasede karıştırın. Saçlarınızı bölümlere ayırarak her tele maskenin gelmesine özen gösterin. Uygulamadan önce saçlarınızı nemli tutun. Ortalama 25 dakika beklettikten sonra ılık bir su ile saçlarınızı maskeden arındırın. Ayda 3 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Kuru saçlar için macadamia yağı maskesi

Saçlara fazla ısı kullanmak ve yeteri kadar nemlendiren maskeler yapmamak saçların nemini kaybederek kurumasına neden olacaktır. Bunun için harika bir maske ile sizlerleyiz.

%19 oranında Palmitoleik asit içermesi sayesinde kuru saçların dostu, kötü şartların düşmanıdır. Gelin hep beraber macadamia yağı ile yapılan en etkili kuru saç maskelerine göz atalım. 

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 fincan elma sirkesi
 • 1 yemek kaşığı macadamia yağı

Bütün malzemeleri karıştırın. Ortalama olarak saçınızda 40 dakika bekletmeniz yeterlidir. Maske öncesi saçlarınızı ıslatın ve tarayın. Bu iş sizin kan dolaşımınızı hızlandırarak maskeden daha çok verim almanızı sağlayacaktır. Haftada 2 kez yapmanız yeterlidir. 

Yıpranmış saçlar için macadamia yağı maskesi

Saçlara uygulanan sürekli ısıl işlemler saçların en büyük düşmanıdır. Saçlarınızı yıpratmakla kalmaz aynı zamanda kurutur ve inceltir. Dolayısıyla saçlarınızın yıpranmasını önlemek için öncelikle çok sıcak ve çok soğuk işlemlerden kaçınmalısınız.

Macadamia yağındaki tekli doymamış yağların varlığı; kafa derisini UV ışınlarından, rüzgardan, kirlilikten, saç düzleştiricilerden, kurutuculardan ve kimyasallardan korumaya yardımcı olur. Kimyasal işlem görmüş ve yıpranmış saçlar için önerilen bir yağdır. Dolayısıyla macadamia yağı saçlar için bir numara yağ olarak geçiyor. Hemen maskeye göz atalım.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı macadamia yağı
 • 1 yemek kaşığı kefir
 • 1 su bardağı pirinç suyu

İçerisinde 8 farklı esansiyel amino asit bulunduran 1 bardak pirinç suyun içerisine 3 yemek kaşığı macadamia yağı ve 1 yemek kaşığı kefiri ilave edin. Karışımın ağzını kapatarak 10 dakika dinlendirin. Saçlarınızı bölümlere ayırarak iyice temiz su ile nemlendirin. Karışım kökten uca uygulayın. Bir streç film ile sararak ortalama 20-25 dakika saçta bekletin. Sonra bol su ile yıkayın. Haftanın 2 güne saçlarınıza uygulamanız yeterlidir.

Saçı nemlendirmek için macadamia yağı maskesi

Saçların en büyük düşmanı, kuruluktur. Saç kuruması vitamin eksikliği, yanlış ürün kullanımı, çok soğuk ve sıcağa maruz kalma gibi durumlardan oluşabilir. Bunun önüne geçebilmek için sadece maske yeterli değildir. Saçları ılık su ile yıkamak, eksik olan vitaminleri tamamlamak yapabileceğiniz en önemli adımlardan birisidir.

Macadamia yapısında bulunan Omega-6, Omega-7 ve Omega-3 sayesinde saça maksimum verim sağlayarak güçlendirmesine yardımcı olacaktır. Işıl ışıl, neme doymuş saçlara göz atmak için hemen maskemize geçelim.

Malzemeler:

 • 1 tatlı kaşığı mayonez
 • 2 tatlı kaşığı bal
 • Biraz zeytinyağ
 • Biraz macadamia yağı

Bütün malzemeleri biribiri ile iç içe geçecek şekilde karıştırın. Karışımı kuru saça uygulayın ve 30 dakika etki etmesini bekleyin. Haftanın 3 günü bu karışımı saçlarınıza uygulamanız yeterli olacaktır. 

Boyalı saçlar için macadamia yağı maskesi

Saçlarda bulunan kimyasalar saça ciddi olarak zarar vermektedir. Ayrıca saçlarda boyanın sıkça kullanılması kişide lenfome kanserinin de önünü açmaktadır. Saç boyalarının içerisinde yer alan parafenilendiamin veya PPD bulunması saçların yıpranıp kurumasına neden olmaktadır.

Yapısında bulunan E vitamini ve antioksidanlar sayesinde boyalı saçları kökten uca beslemeye yardımcı olur. Bunun yanı sıra saçların dış etkenlerden etkilenmesinin önüne geçer.

Malzemeler:

 • Bir litre soğuk su
 • 1 yemek kaşığı hindistan cevizi yağı
 • 1 tatlı kaşığı macadamia yağı
 • Biraz un

Saçlarınızın boyasının ışıl ışıl parlamasını istiyorsanız bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırıp tahta kaşık ile karıştırın. Nemli saçlarınıza uygulayarak 40 dakika bekletin. Daha sonra soğuk bir su ile saçlarınızı durulayın. Haftanın 2 günü maskeyi saçınıza yapmanız yeterli olacaktır.

Elektriklenmeyi önleyen macadamia yağı maskesi

Saçlarda elektriklenme, saçta var olan pozitif iyonlardan kaynaklanmaktadır. Bunun yanı sıra dış etkenlerinde etkisi yok değil. Saç için kullanılan yanlış saç bakım ürünleri, aşırı nem kaybı ve sık sık saç yıkamak saçın elektriklenmesinin asıl sebeplerindendir.

Macadamia yağı saçtaki kılcal gözeneklere nüfuz ederek tellerin nemlenmesini sağlar, elektriklenmenin azalmasını destekler, parlaklık verir ve saç telinin doğal elastikiyetini onararak tellerin kırılmasını ve uçlarının kırılmasını önler. Maskemizin yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 3 tatlı kaşığı macadamia yağı
 • Yarım avokado
 • 1 yemek kaşığı yoğurt

Yarım avokadoyu ve 1 yemek kaşığı yoğurdu blenderdan geçirin. 2 malzemenin birbiri ile tamamen iç içe geçmesine özen gösterin. Daha sonra içerisine 3 tatlı kaşığı macadamia yağını ilave ederek 15 saniye daha karıştırın. Cam bir kaba alarak 15 dakika karışımı dinlendirin. Daha sonra önceden bir sprey şişesi ile saçlarınızı nemlendirin. Saçlarınızı bölümlere ayırın. Bütün karışımı saçlarınıza eşit bir şekilde dağıtın. Daha sonra 10 dakika masaj yaparak saçlarınızı bir streç film ile toplayınn. Hava almamasına özen gösterin. Daha sonra etkiyi maksimuma çıkartmak için streçin üzerine sıcak havlu ile saçlarınızı kapatabilirsiniz. Ortalama olarak 45 dakika saçlarınızda bekletin. Haftada 3 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Yağlı saçlar için macadamia yağı maskesi

Saç derisi çok fazla sebum ürettiği için saçlar yağlı hale gelir.  Saç derisi bezleri tarafından ne kadar fazla sebum üretilirse, saçlar daha kısa sürede o kadar kötüleşir. Aslında tek yapmanız gereken sizin için doğru ürünü bulmak. Bunuda doktor kontrolünde bulabilirsiniz.

Macadamia yağı antioksidan özelliği ile saçtan fazla yağı arındırmaya ve saç derisinin sakinleşmesine neden olacaktır. Bunun için maskemize hemen göz atalım.

Malzemeler:

 • 3 tane çilek
 • 3 yemek kaşığı bal
 • 3 yemek kaşığı hindistancevizi yağı
 • 3 yemek kaşığı macadamia yağı

Malzemeleri karıştırın ve kafa derisine uygulayın. Daha sonra 5 dakika bekletin. İşlemden önce saçlarınızı temiz su ile ıslatın. 5 dakika sonunda temiz içerikli bir şampuan ile saçlarınızı durulayın ve maskeyi haftada 2 kez yapmaya özen gösterin.

Kırık saçlar için macadamia yağı maskesi

Saçlara ısı uygulamak saçın 1 numaralı düşmanıdır. Bunun yanı sıra saçlara gerekli maskenin yapılmaması, dış etkenlerden ve kötü hava şartlarından korunmaması saçlarda kırıkların oluşmasının önünü açacaktır.

Macadamia yağının içerisinde %60 oranında Oleik asit olması kırıkların onarılmasına, çıkan yeni saçların daha güçlü ve sağlam uzamasını sağlayacaktır. Sapasağlam kırıksız saçlar için mucizevi maskeye göz atalım.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı hint yağı
 • 2 çay kaşığı mayonez
 • 4 çay kaşığı kefir
 • 1 yumurta.
 • 2 tatlı kaşığı macadamia yağı

Öncelikle bu maskeyi sıcak su ile durulamamalısınız çünkü yumurta sıcak suyun etkisiyle pişebilir. Karışımı uygulamadan önce saçlarını temiz bir su ile hafifçe ıslatın. Bu işlem saçlarınızın maskeyi daha hızlı emmesini sağlayacaktır. Malzemelerin oda sıcaklığında olmasına özen gösterin.  Bütün malzemeleri cam bir kapta karıştırın. Maskeyi saça ve saç köküne uygulayın ve yaklaşık 30 – 45 dakika saçta bekletin. Haftanın 2 günü maskeyi tekrarlamanız saç sağlığı için iyi olacaktır.

Kalın telli saçlar için macadamia yağı maskesi

Saçların kalın telli olması, genetikle ve saçın kök yapısıyla alakalı olmasıdır. Dolayısıyla bu değiştirilemeyen bir yapıdır. Saçların kalın telli olmasının önüne geçemeyeceğimiz gibi, saçları yumuşatarak bu durumun önüne geçebiliriz.

Yapısında %19 oranında Palmitoleik asit bulunması macadamia yağının kalın telli saçlar için uygun olmasına uygundur. Palmitoleik asitin yağ asidi olması saçların yumuşak olmasına ve daha kolay şekil almasına yardımcı olacaktır.

Malzemeler:

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 olgun muz püresi
 • 1 tatlı kaşığı macadamia yağı

Bütün malzemeleri cam bir kapta birbiri ile iç içe geçene kadar karıştırın. Eğer karışımın çok katı olduğunu düşünüyorsanız bir miktar eritilmiş hindistan cevizi yağı ilave edebilirsiniz. Maskeye başlamadan önce saçlarını duru bir su ile nemlendirin. Nemli saçlarınıza parmak uçlarınızla masaj yaparak uygulayın. Ortalama olarak 10 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra haftada 2 kez yapmak şartı ile saçlarınızı temiz içerikli bir şampuan ile iyi bir şekilde durulayın

Kepeği önleyen macadamia yağı maskesi

Kepek, çoğunlukla genç erkekler olmak üzere neredeyse her iki kişiden birini etkileyen bir saç sorunudur. Kepeğin oluşumu için aslında birçok etken vardır. Bunlardan en önemlisi kesinlikle sıcak su ve saça uygun olmayan malzemelerin sürülmesidir. 

Macadamia yağının yapısında bulunan %1-3 oranında linoleik asit sayesinde saçın dengesini koruyacaktır. Böylece saçta kepek oluşumu minimum seviyeye inecektir. Saçlardaki kepekleri patlatmaya hemen geçelim.

Malzemeler:

 • 1 çay kaşığı tarçın
 • 1 çay kaşığı yulaf
 • 1 yemek kaşığı ezilmiş fındık
 • 2 yemek kaşığı macadamia yağı

1 çay kaşığı tarçın ve 1 çay kaşığı yulafı blenderdan tamamen un gibi olana kadar çekin. Daha sonra içerisine 1 yemek kaşığı fındığı ve 2 yemek kaşığı macadamia yağını ekleyerek 30 saniye karıştırın. Malzemeler tamamen birbiri ile özümsendikten sonra ıslak saçlarınızın kökten ucuna heryerine yedirin. Daha sonra saçlarınızdan fazla yağı akıtarak 15 dakika maskenin saçınızda kalmasını sağlayın. Son olarak ise maskeyi temiz içerikli bir şampuan ile çıkartın. Ilık su kullanmya özen gösterin. Maskeyi ortalama olarak haftada 2 gün yapmanız kepeklerden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Baobab yağı ile saç bakımı

Baobab yağı ile saç bakımı

Baobab yağı birçok besin, protein, vitamin, antioksidan ve mineral açısından zengindir. Ek olarak, baobab yağı yüksek miktarda doymuş, tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar içerir. Buda onu saç bakımında bir numara yapar. Baobab yağının geri kalan faydalarına bakalım.

 • Kırılan saçlarınızı onarın. Baobab yağında A ve E vitaminleri bol miktarda bulunur. Bu vitaminlerin saçı yumuşatmaya yardımcı olduğu iddia edilmektedir. Bu yağda bulunan diğer bazı mineraller, kolajen üretimini arttırır. Geliştirilmiş kolajen üretimi saç keratinini artırır. Keratin, saçı güçlendiren ve kırılmayı azaltan doğal bir proteindir.
 • Kepeği önler. Kuru bir saç derisi kepek ve kaşıntıya maruz kalır. Neyse ki, baobab yağının nemlendirici ve yağlı olmayan özellikleri onu kuru saç derisi için ideal bir tedavi haline getirir. Bu nedenle, saç derinizi nemlendirmek ve kepek olasılığını ortadan kaldırmak için baobab yağı kullanabilirsiniz. Ayrıca, yağın anti-inflamatuar özellikleri kaşıntıyı hafifletmeye yardımcı olabilir 
 • Saçların karışmasını önler. Saçta yeterince nem olmaması elektriklenmeye neden olabilir. Baobab yağı saç tarafından kolayca emilir ve nemi saç tellerinde tutar. Böylece saçın zarar görmesini ve dolaşmasını önler. 
 • Dış etkenlere karşı korur. Baobab saç yağı saç tellerini kaplayabilir ve havanın zarar görmesini önleyebilir. Güneşin ultraviyole ışınlarından ve kirliliğinden korumak için saçınıza az miktarda doğal yağ uygulayın.
 • Saç uzamasını hızlandırır. Baobab yağının hasara dayanıklı özellikleri, saçınızın sağlığını artırır ve saç büyümesi için uygun bir ortam yaratabilecek hasarlardan korur. Ancak, bunu kanıtlayacak hiçbir bilimsel kanıt yoktur.
 • Saçları nemlendirir. Baobab saç yağındaki omega yağ asidi zengin bir nemlendiricidir. Linoleik asit, nemi hapsederek suyun ciltte tutulmasına yardımcı olur. Böylece kuru saçları nemlendirmeye de yardımcı olabilir.

Kuru saçlar için baobab maskesi

Baobab yağının yumuşatıcı güçlerini saç maskesi şeklinde avantajınıza kullanabilirsiniz. Yağ, nemi uzun süre hapsedebilir ve kuru saç ve saç derisini rahatlatabilir.

Hadi hep beraber sizleri bekletmeden önce malzemelere sonra yapılışına göz atalım.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı baobab yağı
 • 2 yemek kaşığı hindistancevizi yağı 
 • 2-3 damla herhangi bir uçucu yağ (Anason, çay ağacı, defne…)

Baobab yağı, hindistancevizi yağını veen sevdiğiniz uçucu yağı cam bir kasede güzelce karıştırın. Karışımı yaklaşık 30 saniye mikrodalgada tutun. Yağ karışımının sıcaklığını kontrol edin ve kökten uca saça uygulayın. Saç köklerinize masaj yapmayı ihmal etmeyin. Başınızı bir duş başlığı ile kapatın ve yağı en az 45 dakika bekletin. Maskeyi haftada 2 kez uygulamaya özen gösterin. Son olarak ise temiz içerikli bir şampuan ile durulayın.

Hızlı saç uzatan baobab maskesi

Saçlar birçok faktörden dolayı uzamayabilir. Saçlarınızı yeteri kadar içten ve dıştan beslemiyorsanız, yeteri kadar su içmiyorsanız ve vücudunuzda vitamin eksikliği var ise saçlarınızın uzaması yavaşlayabilir.

Zeytiyağının yapısında bulunan E vitamini, A, D ve K vitaminleri saçları yeniden yapılandırmaya yardımcı olacaktır. Balın nem verici özelliği saçlarınızın daha da sağlıklı durmasını sağlayacaktır. Yoğurt içerdiği mineraller ve vitaminler sayesinde saçlarınızı kökten uca beslemeye yardımcı olacaktır. Hint yağı saçlarınızın en hızlı şekilde uzamasına yardımcı olacaktır. Son olarak ise baobab yağı da saçlarınızı dış etkenlerden koruyacaktır.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • Biraz yoğurt
 • 1 yemek kaşığı baobab yağı
 • 1 tatlı kaşığı bal
 • Biraz limon suyu
 • 10 damla hint yağı

Malzemeleri homojen bir şekilde karıştırın. Uygulama öncesinde saçlarınızın biraz nemli olmasına dikkat edin. Saçlarınızı eşit bir şekilde bölerek dipten uca tüm maskeyi yedirin. Eğer ki saçlarınıza tamamen yayıldığından emin olamazsanız bir tarak yardımıyla saçlarınızı tarayın. Daha sonra saçları bir duş başlığı veya havluyla örtün. En az 1 saat saçınızda kalmasına özen gösterin. Daha sonra ılık bir su ile saçlarınıza parmak uçları ile masaj yaparak maskeyi arındırın. Saçlarınızı maskeden arındırırken temiz içerikli şampuanlarla yıkamaya özen gösterin. Haftada 3 gün yapmanız yeterli olacaktır.

Yıpranmış saçlar için baobab yağı maskesi

Saçlarınız dış etkenlerden dolayı oldukça yıpranmış olabilir. Aynı zamanda yeteri kadar bakım yapmazsanız saçlarınız daha da kötüleşebilir. Bunun için saçlarınız çabuk toplanması için dıştan beslemenize yardımcı olacak harika bir maske ile karşınızdayız.

Kabartma tozu, kaşıntı ve rahatsızlık hissini de ortadan kaldırabilen iyi bir sebum düzenleyicidir. Kepek ve bit durumunda çok etkilidir. Limon ise dezenfektan ve yağ sökücü özellikleri ile saçları besler. Aloe vera iyileştirici, antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Baobab yağı ile saçlarınızı da ayrıca nemlendirin. 

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 limonun suyu
 • 3 yemek kaşığı baobab yağı
 • 2 yemek kaşığı kabartma tozu
 • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli

Küçük bir kapta 1 limonu sıkın ve 2 yemek kaşığı kabartma tozu, 1 yemek kaşığı aloe vera jeli, baobab yağını ekleyin. Macun kıvamına gelene kadar biraz sıcak su ekleyin. Nemli veya ıslak saçlarınıza bu maskeyi yedirin. Daha sonra saçlarınızı streç filmle sarın ve üzerine sıcak havlu sarın. Yaklaşık olarak 3 saat saçlarınızda bekletin. Maskeyi saçlarınız tamamen emdikten sonra temiz içerikli bi şampuan ile masaj yaparak arındırın. Haftada 3 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Saçı nemlendirmek için baobab yağı maskesi

Soğuk havadan etkilenen saçlar nemini hızla kaybediyor. Bol bol su içmemenizde büyük bir etkendir. Protein ağırlıklı beslenmenin yanı sıra dıştan da besleyin.

Jojoba yağı kimyasal olarak saçın doğal sebumuna benzer, elastikleştirici, güçlendirici ve C vitamini açısından zengindir. Argan yağı ayrıca elastikleştirici ve besleyici lipid maddeleri içerirken, aloe vera saçı güçlendirir ve kırılgan saçlara canlılık verir. Son olarak ise baobab yağı ise saçı pürüzsüzleştirir.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Birkaç damla argan yağı
 • 2 yemek kaşığı jojoba yağı
 • 2 yemek kaşığı baobab yağı
 • 2 aloe vera yaprağı

İnce öğütülmüş iki aloe vera yaprağının iki yemek kaşığı jojoba yağı ve birkaç damla argan yağı ile karıştırın. Daha sonra 2 yemek kaşığı baobab yağını karıştırın. Islak saça sürün. Parmak uçlarınızla yedirin. Yaklaşık bir saat saçta bekletilir

İnce telli saçlar için baobab yağı maskesi

İnce telli saçlar, genellikle genetikten kaynaklanan ve beslenme eksikliğinden kaynaklanan bir sorundur. Bol miktarda su için ve sebze ağırlıklı beslenmeye dikkat edin.

Soğuk sıkım keten tohumları, oleik ve alfa-linoleik asit açısından zengin, kolayca nüfuz eden ve saçı derinlemesine besleyen bir yağ elde edilmesini sağlar. Ayrıca, büyümeyi destekleyen E vitamini gibi değerli vitaminler içerir. Yumurta sarısı, saçı daha kalın ve daha dirençli hale getiren proteinler ve lipitler sağlar. 

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • Keten tohumu yağı
 • Yumurta sarısı
 • Baobab yağı

Keten tohumu yağı ve bir yumurta sarısını güzelce karıştırın. Biraz ılık su ile kuvvetlice karıştırın. Nemli saçlarınıza uygulayın. Ortalama olarak 1 saat saçınızda bekletin. Daha sonra yağ içerikli bir şampuan ile durulayın. Duştan çıkmadan önce saçlarınıza soğuk su tutun. 

Elektriklenmeyi önleyen baobab yağı maskesi

Saçlarınız sürekli olarak elektrikleniyorsa, olaya dur deme vakti. 

Bira mayası ince saçlara birçok fayda sağlar, çünkü güçlendirici etkiye sahip B vitaminleri ve keratin moleküllerini oluşturan değerli amino asitler bakımından zengindir. Ayrıca saçı kökten besleyen demir, bakır ve kalsiyum gibi mineraller içerir. Bal saçı nemlendirir. Baobab yağı ise elektriklenmenin önüne geçer.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 3 yemek kaşığı toz bira mayası 
 • 2 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı baobab yağı

Malzemeleri iyi bir karıştırıcıdan geçirin. Daha sonra nemli saçlarınıza parmak uçları ile masaj yaparak uygulayın. Etkisini arttırmak için bir poşet yardımı ile saçlarınızı kapatabilirsiniz. Ortalama olarak 1 saat saçınızda bekletin. Daha sonra yağ içerikli bir şampuan ile durulayın. Duştan çıkmadan önce saçlarınıza soğuk su tutun. Saçlarınızı kuruturken pamuklu penyeler tercih edin.

Kepeği önleyen baobab yağı maskesi

Stres ve vitamin eksiklikleri başta olmak üzere egzama, sedef hastalığı ya da farklı cilt hastalıklarından ötürü saçlarınızda kepek oluşabilir. Her şeyden önce bir uzmandan yardım alınız. Bunun yanı sıra saç derinizi ölü derilerden ve yağdan arındırmak içinde harika bir maske tarifimiz var.

Siyah çay, aşırı sebumu önleyebilen ve kafa derisinin gözeneklerini doğal olarak kapatabilen “tanik asit” olarak bilinen büzücü bir madde içerir. Buda saçlarınızın geç yağlanmasını sağlayacaktır. Çay ağacı yağı, saç köklerini arındırabilen, kepeği ve sebum oluşumunu azaltabilen konsantre bir uçucu yağdır. Buda saçlarınızı derinlemesine temizleyecektir. Isırgan otu ise saçlarınızdaki kepeği baştan uca temizleyecektir. Son olarak ise baobab yağı temiz saçlarınızın bu şekilde kalmasını sağlayacaktır.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 çay bardağı doğranmış ısırgan otu yaprağı
 • 1 poşet siyah çay
 • 2 yemek kaşığı kabartma tozu
 • 1 yemek kaşığı baobab yağı
 • 3-4 damla çay ağacı yağı

1 çay bardağı doğranmış ısırgan otu yaprağını 1 poşet siyah çay ile kaynatın. Çözelti oda sıcaklığına ulaştığında süzülmesi gerekecektir. 2 yemek kaşığı kabartma tozu ve 3-4 damla çay ağacı yağı ekleyin. Son olarak ise karışıma baobab yağını ekleyin. Maskeyi temiz, nemli saça, eldivenle (yukarıdan aşağıya, saç tellerine tekrarlayan bir masaj yaparak) uygulayın. Saçlarınızda yaklaşık olarak 30-40 dakika bekleyin. Haftada 3 defa saçlarınıza masaj yoluyla yapmanız gerekmektedir. Durularken de saçlarınıza temiz şampuanla temizlemeyi unutmayın.

Yağlı saçlar için baobab yağı maskesi

Saçlarınızın yağlı olması genellikle kötü beslenmeden ve yanlış ürün kullanımından kaynaklanmaktadır. Bunun önüne geçmek için öncelikle beslenmenizi düzenlemeniz gerekmektedir. Beslenmeyi düzeltmenin yanı sıra düzenli olarak saçlarınıza maske yapın. Bunun içinde saç derinize en iyi gelecek maskeyi de biz sizler için derledik.

Yeşil kil dezenfekte edici ve arındırıcı özellikleri sayesinde yağlı saçların görünümünü düzeltir. Fazla yağı emer. Mısır nişastası ise olağanüstü bir emici güce sahiptir. Elma sirkesi saça hassas bir şekilde etki ederek saç derisinin doğal pH’ının düzenlenmesini sağlar. Kekik yağı ise aşırı sebum üretimini tedavi etmek için uygundur. Baobab yağı ise saçlarınızın pürüzsüzleşmesine katkıda bulunacaktır.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 2 yemek kaşığı yeşil kil
 • 1 paket mısır nişastası
 • 1 elma sirkesi
 • 5 damla baobab yağı
 • 5 damla kekik yağı

2 yemek kaşığı yeşil kil, 1 paket mısır nişastası, 5 damla baobab yağı, 1 elma sirkesi ve 5 damla kekik esansiyel yağını karıştırın. Maske macun kıvamına gelene kadar sıcak su ekleyin. Köklere, uzunluklara ve uçlara uygulayın. Saçınızı bone veya streç film ile sarıp 20 dakika bekleyin. Haftanın 4 günü maskeyi saçınıza uygulayabilirsiniz. Durularken de saçlarınıza temiz şampuanla temizlemeyi unutmayın. Maskeyi saçınıza uygularken parmak uçlarınızda bastırmadan saç derinize masaj yoluyla yedirin.

Boyalı saçlar için baobab yağı maskesi

Saçlarınızı boyamadan duramayanlardan mısınız? O zaman saçlarınızı beslemenin zamanı gelmiştir.

Zeytinyağı yumuşatıcı ve nemlendirici özelliklere sahiptir. Muz, vitamin ve mineraller açısından oldukça besleyici bir meyvedir. Tam olarak bu bileşim için saçlarımızın sağlığı ve iyiliği için çok geçerli bir müttefiktir. Nötr kına ise saç yapısını iyileştirmek için mükemmel bir doğal çözümdür. Aslında saçı kökten yeniden yapılandırır, kırık uç oluşumunu engeller ve parlaklık verir. Klasik kınadan farklı olarak herhangi bir renklendirme yapmaz.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 olgun muz
 • Zeytinyağı
 • Nötr kına
 • Baobab yağı

Bir kaseye, sıcak su ve uygun bir miktar nötr kına tozu (yaklaşık 100 g) ekleyin.  1 olgun muzu çatal yardımıyla ezin ve 2 yemek kaşığı zeytinyağı, 3 yemek kaşığı baobab yağı ile birlikte önceden elde ettiğiniz ezilmiş muzun içerisine ekleyin. Daha sonra nötr kına ile karıştırın. Son karışımın çok katı olduğunu düşünüyorsanız, biraz daha sıcak su ekleyebilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmamanızı tavsiye ederim, aksi takdirde maske çok sıvı olur ve saçta zor kalır.

Kırık saçlar için baobab yağı maskesi

Saçların kırılması içten ve dıştan iyi bakılmadığında meydana gelen bir olaydır. Bol bol su içip, kan değerlerinizi kontrol ettirmeyi unutmayın. Protein ağırlıklı beslendikten sonra saçlarınızı dıştan besleme vakti. Bunun içinde biz sizlere harika bir saç maskesi ile karşınızdayız.

Hint yağı, yıpranmış saçları güçlendirir ve derinlemesine besler. Bal, daha önce de belirttiğimiz gibi mükemmel bir yumuşatıcı ve yenileyicidir. Shea yağı saçımızın bakımı için olağanüstü bir bileşendir: canlandırır, yatıştırır, nemlendirir ve besler. Son olarak baobab yağı ise saçlarınızı kökten uca besleyerek pürüzsüzleştirir.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 tepeleme yemek kaşığı shea yağı
 • 3 yemek kaşığı hint yağı
 • 3 yemek kaşığı baobab yağı
 • 2 yemek kaşığı bal

Öncelikle özellikle kış aylarında 1 tepeleme yemek kaşığı shea yağını benmari usulü ısıtıp yumuşamasını sağlayın. Daha sonra shea yağını, baobab yağını, 3 yemek kaşığı hint yağı ve 2 yemek kaşığı balı bir kapta karıştırın. Homojen bir karışım elde edene kadar karıştırın. Maske çok kalınsa, biraz sıcak su ekleyin. Islak veya nemli saçlarınızın kökten uçlarına doğru masaj yoluyla uygulayın. Saçlarınızda ortalama olarak 30 dakika kalması yeterlidir. Durulamak için temiz içerikli bir şampuan tercih edin. Haftada 3 gün uygulamanız yeterlidir.

Kalın telli saçlar için baobab yağı maskesi

Saçlarınız kalın telli ise ve baş etmekte oldukça zorlanıyorsanız, baoban yağı ile kaygan ve pürüzsüz bir saça sahip olabilirsiniz. Her şeyden önce bir malzemelere göz atalım.

Protein ve iyi yağlar açısından zengin olan yumurta, saça güç, canlılık ve hacim vererek kırılmayı önler. Yoğurt son derece besleyicidir, bal ise tüm olağanüstü özellikleriyle saçlarımız için gerçek bir tedavidir.

Hemen yapılışına geçelim.

Malzemeler:

 • 1 kavanoz tam beyaz yoğurt
 • 2 yemek kaşığı bal 
 • 1 yemek kaşığı baobab yağı

Her şeyi karıştırın ve elde edilen karışımı köklere, uzunluklara ve uçlara uygulayın. Saçlarınızda ortalama 20 dakika bekletin. Uygulamadan önce saçlarınızın nemli olmasına dikkat edin. Karışımı parmak uçlarınızla masaj ile yedirdikten sonra streç film ile sarın. Haftada 2 kez yapmanız yeterli olacaktır.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri