Saç neden çabuk yağlanır? Saç yağlanmasını azaltmak için ne yapılır?

Hepimiz hayatımızın bir döneminde ya da tamamında saç yağlanması sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz şüphesiz. Ne kadar bakım rutinlerini aksatmasak da, bu dertten bir türlü kurtulamıyoruz. “Saç neden çabuk yağlanır? Saç yağlanmasını azaltmak için ne yapılır?” diye içimizden geçirmeden edemiyoruz bu durumda da.  Bu yazımızda saç tellerimizin çocukluğuna daha doğrusu yapıtaşlarına kadar ineceğiz. Ve sorunun kaynağına nokta atışı bir tespit yapacağız. Hazır mısınız? Saç yağlanması konusuna dair bildiğiniz ne varsa size unutturmaya geliyorum.

Bildiğimiz üzere saçlarımızın köklerinde yağlanmayı gerçekleştiren küçük yağ bezleri bulunur. Kişiden kişiye yağ bezlerinin çalışma düzenleri farklıdır. Bu nedenle için bazı kişilerin saçları daha fazla veya daha az yağlanır. Yağlanma sıklığı fazla olan kişilerin saç diplerindeki yağ bezleri olağanda daha hızlı çalışır. Fazla saç kuruluğu yaşayan kişilerin de tam tersi sebepten yağ bezeleri daha az mesai yapar ve saçlarında kuruluk meydana gelir. Sonuç olarak yağlanmanın ana sebebi saçlarımız değil, saç diplerinde bulunan yağ bezleridir. Yani bu yağlanmanın sebebi sensin, yağ bezleri… Yağlanma yüksek oranda genetik faktörlerden ve çevresel etmenler sonucunda meydana gelir. Çevresel etmenler bakım tipi, kullanılan ürünler, malzemelerin özellikleri, ısı ayarları ve ruhsal durumlara bağlı olarak değişiklik gösterir. Ama saç yağlanması düzene sokulabilen bir durumdur. Bu konuda uygulanabilecek pek çok alternatif ve uyulması gereken kurallar vardır. Yazımızın devamında saç yağlanmamasını engellemek için yapılacak birçok yardımcı konulardan bahsederek, saçlarınızdaki yağları seyreltmeyi umuyoruz.

İçindekiler

Saç yağlanması aslında sağlıklı mıdır?

Kadın erkek fark etmeksizin günümüzde çoğu kişi saç bakımı konusunda en çok saç yağlanmasından şikayetçidir. Fakat saç yağlanması sağlıklı mı yoksa zararlı mıdır bilemez. Yapılan araştırmalar göz önünde bulundurulduğunda, saçın yağlanması doğrudan bir hastalık klasmanında yer almamaktadır. Saçın yağlanmasının temel nedeni, saç derisinde bulunan yağ bezlerinin olağandan daha aktif olarak çalışmasından kaynaklıdır. Bu durum sağlıklı veya sağlıksız demek yanlış bir varsayım olacaktır. Çünkü çok kuru olan veya çok yağlı olan saçlar bir hastalık olmadığı için sağlığı tehdit etmezler. Yalnızca bakımsal anlamda istenmeyen bir görüntüye sebep olmaktadır. Yağlı saçlara sahip kişilerin saçlarında dökülme gibi sorunlar gözlenebilir. Saç derisi daha fazla yağlı olduğu için yenilenme diğer kişilere göre daha hızlı bir döngü içinde gerçekleşir. Bu durumdan kurtulmak için gerekli saç bakım ürünleri kullanılmalı ve bakım aşamasındaki püf noktalara dikkat edilmelidir. Bu direktiflere uyulduğu taktirde saçınız normal bir şekilde yağlanma döngüsüne geri döner.

Kadın

Saçın yağlanmasının nedenleri nelerdir?

Saçın yağlanma sebebinin ana faktörünün saç diplerindeki yağ bezlerinin çalışma yoğunluğu olduğundan söz etmiştik. Peki  saç neden yağlanır?

 • Saçın yağlanmasında en çok etkili olan neden genetik faktörlerdir. Özellikle aile içerisinde saç yağlanma sorunu sıkça yaşanıyorsa ileriki kuşaklarda da yaşanması oldukça yüksek bir ihtimaldir.
 • Düz saç stiline sahip kişilerin saçları daha çabuk yağlanır. Kıvırcık veya dalgalı saç tipine sahip kişilerin saçları düz saçlı kişilere oranla daha az yağlanır. Bunun sebebi düz saça sahip bireylerin saçlarına dokunmak daha kolay ve saçların hareket etmeleri daha olağandır. Bu hareketliliğe bağlı olarak düz saçlı kişilerde yağlanma problemi daha fazla görünür.
 • Yağlı saçlara sahip olmanın bir diğer etkisi de yanlış beslenme şekilleridir. Sürekli abur cubur ve yüksek yağ oranlarına sahip yiyecekler tüketen kişilerin saçları daha hızlı yağlanır. Çünkü vücutlarında çok fazla yağ oranı olduğu için bu yağlar saç köklerine de olumsuz bir şekilde yansır. Bunun sonucunda saçlar çok çabuk yağlanır.
 • Saç bakımı yaparken mutlaka doğru ürünler kullanılmalıdır. Çünkü saç tipinize uygun ürünler kullanmazsanız bu ürünler saçınızın daha fazla ve daha sık olarak yağlanmasına neden olabilir.
 • Saçınızı yıkarken sıcak suda yıkamak saçınızı hızlı bir şekilde kurutacağı için sonrasında yağlanma problemini arttırabilir.
 • Saçlarına sürekli dokunan ve oynayan kişilerin temas oranına bağlı olarak saç kökleri daha fazla yağlanır.
 • Stres, kaygı gibi ruhsal durumlara bağlı olarak kişilerin vücudunun işleyişine etki edebilir. Bunun sonucunda bazı kişilerde saç yağlanması gibi farklı sorumlar ortaya çıkabilir.
 • Saçınızı kuruturken kullandığınız fön makinesinin sıcaklığı bağlı olarak saçınızın yağlanma derecesi artabilir.
 • Saç diplerine uygulanan saç maskeleri ve kremleri saçınızdaki yumuşamayı arttırır. Bu yumuşamada saçlarınızın daha çok yağlanmasına sebep olur.
Saç dökülmesi

Saç yağlanması dökülmeye neden olur mu?

Yağlı cilde sahip kişiler aşırı yağlanmadan kaynaklı saç dökülmesi problemi ile karşı karşıya kalabilirler. Saç köklerindeki yağlanma sonucunda saçların kökleri zayıflar ve dökülmeler meydana gelir. Saç taranırken veya banyo esnasında belirgin şekilde saçlarda dökülme veya seyreklik gözlenebilir. Bu tip olumsuz durumlarda cilt tipinize uygun olan bakım ürünleri kullanmanız gerekir. Gereken ürünler kullanıldıktan sonra cildinizdeki yağlanma oranı azalır ve otomatik olarak dökülme sorunu da azalmış olur. Saç yağlanması deyip de es geçmeyin kızlar.

Kadın

Saç yağlanmasını azaltmak için öneriler

Saçınızın yağlanmasını doğrudan bitirecek etkili bir silaha sahip olmasak da, saçın yağlanmasına sebep olacak faktörleri azaltacak yağlanma periyodunu uzatabiliriz. Aşağıdaki uyarıları dikkate alarak, bu konuda anlamlı bir şekilde yol alabilirsiniz.

Saç bakım ürünleri

Bakım ürünleri kullanırken dikkat!

Saçınız için gerekli olan bakım ürünlerini kullanmadan önce cilt tipinizin nasıl olduğunu bilmeniz gerekir. Cilt tipini öğrenmek için cildinize yapıştıracağınız cilt bantları ile cilt tipinizi kolayca öğrenebilirsiniz. Saçlarınıza uygun olacak ürünleri detaylı araştırma yaparak kullanmalısınız. Sürekli bakım ürünü değiştirmekten vazgeçin. Sürekli değişen saç ürünleri cildinizde yağlanma, yıpranma yapabilir. Bu nedenle ürünlerin kullanım süreleri oldukça önemlidir.

Kadın

Saçlarınıza sürekli dokunmayın

Gün içinde istemsiz şekilde veya bilinçli olarak saçlara dokunmak veya onlarla oynamak saçlarınızda yağlanma yapabilir. Özellikle saç köklerinden uçlarına doğru ilerleyen parmak hareketleri dipteki yağların saçın her yerine yayılmasına neden olur. Buna bağlı olarak saçınız çabuk yağlanır ve ıslak bir görünüm elde eder. Dokunmak veya oynamak gibi alışkanlıklarınız varsa bu durumu engellemek için bir süre saçınızı toplamayı deneyebilirsiniz. İlerleyen zamanla alışkanlığınızdan uzaklaştıktan sonra saçınızı yine eskisi gibi kullanabilirsiniz.

Saç şekillendiriciler

Elektrikli saç ürünlerine dikkat!

Saçlarınızın daha güzel gözükmesi bu noktada da şekil alması için birçok elektrikli ürün ihtiyaçlarınıza doğrudan cevap verir. Ancak saçınıza hacim verirken bir yandan da yüksek ısılar nedeniyle saçınıza dolaylı yoldan zarar verirler. Saçınız ısıya bağlı olarak daha çabuk yağlanır. Bu nedenle elektrikli saç ürünleri kullanırken son derece dikkatli olmak gerekir. Saçlarınıza şekil verirken doğal yollar kullanılmalı ve saçlarınızın sağlığı için ısıyla çalışan ürünlerin kullanımı en aza indirilmelidir.

Saç bakım ürünleri

Temiz ürünler kullanmaya özen gösterin

Saçlarınıza bakım uygularken pek çok ürün aynı anda kullanabilirsiniz. Ancak bu ürünlerden bazıları elbette saçınızda hedeflediğiniz etkiyi sağlayamayacaktır. Bunları ayırt edebilmeli ve saçınızdan durulayamayacağınız ürünleri tercih etmemelisiniz. Aksi takdirde saçınızın sağlanma oranını kendi ellerinizle arttırmış olacaksınız.

Ek bilgi olarak, banyodan sonra kullanılan havlu, tarak gibi bakım ürünleri de sürekli temiz tutun. Hatta saçınıza taktığınız farklı aksesuarları dahi belirli aralıklarla temizleyin. Bu sayede saçınız daha az yağlanır ve sağlıklı yapısını korumuş olur. Önemsiz bir ayrıntı gibi görünse de, saçın yağlanması noktasında kurtarıcı bir önlemdir.

Saç modeli

Hızlı yağlanan saçlara faydalı modeller

Saçlarınız çok çabuk yağlanıyor ve siz sürekli salık halde bulunan saçlarınıza dokunuyorsunuz. Vee saçlarınız yağlanıyor. Kulağa ne kadar da tanıdık gelen bir hikaye bu… O zaman gündeminize bomba gibi düşebilecek bir öneri: Saçınızı toplayın. Bunu dümdüz at kuyruğu gibi düşünmeyin canım. Daha elegant saç modellerini deneyebilirsiniz. Saç toplama şekilleri bu konuda hem şık görünmenizi sağlar hem de saçlarınızın daha uzun süre yağlanmadan durmasına katkı sağlar. Saçlarınızı farklı örgü modelleriyle toplayabilirsiniz. Sadelikten yana biriyseniz, at kuyruğu ile de kalabilirsiniz. Birbirinden farklı tarzda topuz modelleri deneyerek saçınızı toplu tutabilirsiniz. Tek yapmanız gereken saçınızın şeklinin nasıl olduğuna karar vermek ve toplamaktır. Bu basit işlemler sayesinde bile saç yağlanmasıyla gün içinde başa çıkabilirsiniz.

Saç yıkama

Çok sıcak suyla saçlarınızı yıkamayın

Saçların bakımı yapılırken yüksek ısıya sahip her şeyden kaçınılması gerekir. Yapısı gereği ince tellerden oluşan saç kökleri sıcak su kullanıldığı takdirde zarar görür. Her zaman saçlarınızı ılık bir suyla yıkamalı ve aşırı basınçlı su başlıkları kullanmamalısınız. Çünkü aşırı sıcak ve beraberindeki basınç saçlarınızın kurumasına ve saç uçlarının kırılmasına neden olur. Suyunuzun derecesi fazla olduğu zaman saç köklerinde bulunan yağ bezleri daha çok genleşir ve saçınız daha fazla yağlanmaya başlar. Bu sebeple saçlarınızı yıkarken sıcak suyla banyo yapmaktan kaçının.

Saç tarama

Saçlarınızı sürekli taramayın

Saçları sık sık taramak saç dibinde bulunan yağları saç uçlarına taşıdığı için bütün saçların yağlanmasına neden olur. Bu nedenle düz veya kıvırcık saç stiline sahip olsanız bile gerekmedikçe saçlarınızı taramayın. Tarama işlemi tamamlandıktan sonra tarağınızı mutlaka yıkayın. Çünkü tarağınızın yüzeyinde tarama esnasına bağlı olarak yağlar birikebilir. Bir sonraki taramada saçlarınızın yağlanmasına neden olabilir. Bu konuda tarağınızın hijyenik olması saç sağlığınız açısından oldukça önemlidir.

Saç durulama

Saçlarınızı durularken özenli olun

Banyo esnasında uyguladığınız krem ve şampuanların saçınızda kalmaması çok önemlidir. Çünkü saç ucunda veya köklerinde kalan kalıntı krem veya şampuanların sacınızın çabuk yağlanmasına neden olabilir. Saçlarınızı ılık ve bol suyla durulayın. Yukarıdan aşağı olarak saçlarınızı durulamaya özen gösterin.

Saç kremi

Saç diplerine saç kremi sürmeyin!

Tahmin ediyorum ki, bu uyarı saç bakım ürünlerinde binlerce kez okumuşsunuzdur. Bu konuda bas bas bağırmak noktasında pek de haksız sayılmazlar. Çünkü saç dipleri kendi yapısına göre yağlı olduğu için saç kremi uygulandığında yağlılık oranı artar. Bu da saçların daha fazla yağlanmasına ve dökülmesine neden olabilir. Bu nedenle saç kremi kullanırken saç uçlarına yavaş hareketlerle masaj yaparak uygulamak gerekir. Daha sonra bol su yardımıyla 1 dakika bekleyen kremi durulamalısınız. Saçınızda saç kremi kalmadığından iyice emin olmalısınız.

Saç yıkama

İdeal saç yıkama süresi nedir?

Uzman kişiler saçın yağlanmasının nedenlerinden biri olarak saç yıkama sürelerini öne sürmektedir. Bunun sebebi saçımızın salgıladığı yağ oranı dengesi bozulduğunda saçların kurumasını engellemek için daha çok yağ salgılamak istemesidir. Her gün banyo yapan kişilerin saçlarındaki yağ oranı sürekli yıkanarak giderilir. Bu sebepten her gün saçını yıkayan kişilerin saçları diğer kişilere göre daha fazla yağlanır. Saçınızın yağlanmasını kontrol edebilmek için ideal olan yıkanma süresi 2 gün arayla olmalıdır. Böylece saçınız ihtiyacı olan yağ oranına ulaşır ve saçlarınız kurumaktan kurtulur. Yağlanma süreleri düzene oturur ve saçlarınız daha güçlü ve parlak bir görünüm kazanır.

Saç yıkama

İdeal saç yıkama nasıl olur?

Saçlarımız oldukça hassas ve narin yapıdadır. Saçlarımızın sağlıklı olması ve hasar görmemesi için saçımızı nasıl yıkadığımız da oldukça önemli bir konudur. Genellikle çoğu kişi saçını hızlıca yıkar ve saçlarına masaj yapmazlar. Elbette ki, bu yanlış yapılan bir uygulamadır. Çünkü saçlara ilk önce şampuan değil saç kremi uygulanmalıdır. Saçınızın uçlarına ilk önce saç kremi sürmelisiniz. Ardından ellerinizi kullanarak 1 dakika boyunca yavaş hareketlerle masaj yapmalısınız. Bu sayede saçınız daha yumuşak bir form alır. Daha sonra saç kremini durulamalı ve saç tipinize uygun olan saç şampuanını saçınıza sürmelisiniz. Yine aynı şekilde yavaş hareketlerle saç köklerinize masaj yapıyormuşçasına parmaklarınızı gezdirmelisiniz. 1 ila 2 dakika süren bu işlemden sonra saçlarınızı hiç köpük kalmayacak şekilde durulamalısınız. Bu işlemler sayesinde saçınız daha yumuşak ve sağlıklı bir yapıya kavuşur. Önemli olan hızlı bir şekilde saçınızı yıkamak değil yavaş ve işlevsel bir şekilde yapmaktır. Diplerden uca doğru uygulanan süreç saçlarınızın güçlenmesine katkı sağlar. 2 defa şampuan sürülmesi saç için yeterlidir. Daha fazla uygulandığı taktirde saçın yapısının bozulmasına ve aşırı kuruluğa neden olabilir. Saçınız için gerekli olan besinleri kullanmış olduğunuz ürünlerden yaptığınız masaj sayesinde daha çabuk alırsınız.

Saç bakımı

Yağlı saçlara doğal bakım önerileri

Saçlarınızın yağlı olmasından şikayetçiyseniz aşağıdaki doğal yöntemleri mutlaka denemelisiniz. Çünkü doğal ürünler sayesinde hem saçınızın yapısını bozmamış olursunuz hem de tam aksine daha canlı görünmesini sağlarsınız. Doğal ürünleri kullanmak saç sağlığınız yanı sıra bütçenizi de sağlıklı tutacaktır. Pahalı saç bakım ürünlerine gerek kalmadan basit karışımlarla saçınızın sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

 • 1,5 su bardağı kaynar suya 1 tatlı kaşığı kekik ve biberiye konularak yarım saat bekletilmelidir. Daha sonra sprey başlıklı bir şişeye konularak saça sıkılmalıdır. 1 saat boyunca saça masaj yapılarak iyice yedirilmesi gerekir.
 • 3 su bardağı suya 4 yemek kaşığı lavanta atılarak 7 ila 8 dakika bekletilmesi gerekir. Daha sonra lavantalar süzülür ve geriye kalan su sprey yardımıyla saçlara sıkılır. Daha sonra banyoya girilerek saçlar yıkanır. Bu yöntem yağlı saçların bakımında oldukça etkili bir yöntemdir.
 • 50 gram yoğurtun içine 1 yumurta karıştırılmalıdır. Daha sonra nemli halde bulunan saçlara maske güzelce sürülmelidir. 30 dakika gibi bir süre bekletildikten sonra şampuanla iyice yıkanmalıdır.
 • 2 çay kaşığı bal ile 1 yumurta sarısı güzelce karıştırılmalıdır. Daha sonra saç diplerine masaj eşliğinde uygulanmalıdır. 30 dakika bekletildikten sonra banyoda saçlar dikkatli bir şekilde yıkanmalıdır.
 • 1 bardak suya 2 ila 3 yemek kaşığı sirke konularak saçlara sürüldüğünde saçların daha parlak ve canlı olmasını sağlar.
 • 1 adet muz blenderdan geçilir ve 1 yemek kaşığı bal eklenerek karıştırılır. Daha sonra elde edilen karışım saç diplerine uygulanır. 20 dakika bekletildikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
 • 2 su bardağı suya 1 yemek kaşığı karbonat ekleyerek bir karışım hazırlayın. Hazırladığınız karışımı saçlarınıza sprey yardımıyla sıkın ve 3 ila 4 dakika bekletin. Bu uygulamayı haftada 2 ile 3 kez yaptığınızda 1 ay sonra olumlu sonuçlar alabilirsiniz.
 • 1 bardak suya 2 yemek kaşığı siyah çay eklemeli ve karıştırmalısınız. 10 dakika boyunca hazırladığınız karışımı ocakta kaynamaya bırakın. Daha sonra saçınıza sürerek 10 dakika boyunca beklettikten sonra saçlarınızı yıkayabilirsiniz.
 • 1 yemek kaşığı limon suyuna 1 çay kaşığı aloe vera jeli ilave edilmelidir. Daha sonra bir bardak şampuanın içine karıştırılmalıdır.
 • 1 limon suyu, 5 yemek kaşığı ısırgan otu, 5 damla limon yağı, 1 tatlı kaşığı bitkisel şampuan yarım litre suyun içine konulmalıdır. Ardından bu karışım 15 dakika boyunca demlenmeye bırakılmalıdır. 15 dakika dolduktan sonra ısırgan otları süzülmelidir. Geriye kalan karışım bir şişeye alınarak, doğal şampuan olarak kullanıma hazır hale gelir.
Kadın

Saç yağlanmasına evde ne iyi gelir?

Saçların yağlanması birçok kişinin dert yandığı bir konu olsa da bu aslında saçlarınızın sağlığı hakkında bilgi vermektedir. Beslenmiş olan saçlar genellikle kafa derisinde yağ üretmektedir. Fakat bunun aşırı bir biçimde gerçekleşmesi ise olumsuz bir duruma dönüşmektedir. Eğer siz de evde çeşitli yöntemlere başvurursanız bu sorunu ortadan kaldırabilme imkanına sahip olmaktasınız. İşte evdeki yöntemler ile saçlarınızdaki yağlanma sorununuza bulunabilecek çözümler:

 • Elma Sirkesi: Saçlarınızı her yıkamanızda elma sirkesi ile durulama işlemini gerçekleştirirseniz saçlarınızın yağlanma probleminin azaldığını göreceksiniz.
 • Limon Suyu: Banyo suyunuza katacağınız limon suyu saç derinizde oluşan yağlanmayı gidermekte ve saç derinizi tedavi etmektedir.
 • Yumurta Sarısı: Haftada bir kez saçlarınıza yapacağınız yumurta sarısı maskesi yağlanma sorununuzu ortadan kaldırmaya yarayacaktır.
 • Kına: Kınanın saç bakımından bilinmekte olan pek çok faydası bulunmaktadır. Saçınızda istediğiniz hacme ve parlaklığa kına sayesinde ulaşabilirsiniz. Kınanızın içine sıkacağınız limon ise bakım sürecini hızlandıracaktır.
Şampuan

Saç yağlanmasına hangi şampuan iyi gelmektedir?

Ciltte bulunan gözenekler yağ bezi içermektedir. Bu yağ bezlerinden sebum adı verilen bir madde salgılanmaktadır. Gereğinden fazla üretilmekte olan sebum maddesi dolayısıyla ciltte ve saçta aşırı yağlanma gözlemlenmektedir. Bunun için saçınıza sebum maddesinin etkisini azaltacak yağlı saçlara özel şampuanlardan kullanmanız gerekmektedir. İşte sizler için derlenen saç yağlanmasını önceleyen şampuanlar aşağıdaki gibidir:

Tresan Isırgan Otlu Şampuan:

Bu şampuan doğal saç bakım ürünlerinin arasında gelmektedir. Yağlı saçlar için özel olarak hazırlanmıştır. Saç diplerini besleyerek saçtaki aşırı yağlanmayı da ortadan kaldırmaktadır.

Urban Care Çay Ağacı Yağı :

Gayet uygun fiyatlarla sahip olacağınız bu şampuan konsantre bir temizleme etkisine sahiptir. İçinde bulunan antibakteriyel özellikleri ile saç derinizi yoğun bir biçimde yağdan arındırmaktadır. Keratin maddesi sayesinde ise saç derinizi kuvvetlendirmeye yaramaktadır. Bu açıdan saçlarınız hem yağdan arınırken hem de yıpratıcı etkilerden uzaklaşmaktadır.

Otacı Bitki Özlü Isırgan Şampuanı:

İçeriğindeki ısırgan otu sayesinde saçın yağ dengesini koruyan  bu ürün saçlarınızda baştan ayağı bir değişim rüzgarı estirmektedir. Boyalı saçlarınızı dahi yumuşacık yapan bu ürünü kullanarak saçlarınızın kolayca taranmasını da sağlayabilirsiniz. Her bakım marketinde rahatlıkla bulabileceğiniz bu ürünü kullandığınızda saç derinizde gözle görünür bir fark hissedeceksiniz.

Bioblas:

Saç dökülmesi probleminde oldukça sorun yaşayan kişilerin ilk tercihlerinden biri olan Bioblas aynı zamanda saç derisini besleyici maddeler de içermektedir.  Saç diplerini koruyup besleyerek kuvvetlendiren Bioblas içindeki A vitamini sayesinde de cildin sebum üretimini kontrol altında tutmaktadır.

Saç

Yağlı ve dökülen saçlar için ne yapılmalıdır?

Saçlarınızın yağlanmasını kabul edebiliyor ancak dökülmesine göz yumamıyorsanız, aşağıdaki önerilere kulak asmanızı rica edeceğiz:

 • Saçlarınızı ne az ne çok aşırıya gitmeden düzenli aralıklar ile yıkamalısınız.
 • Saçlarınızı yıkarken çok fazla sıcak su kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • Ilık bir su tercihi saçlarınızın yağlanmasının önüne geçmektedir.
 • Kurutma makinesi olmadan kuruttuğunuz saçların daha az yağlandığını fark edeceksiniz.
 • Stresli durumlarda eliniz saçlarınıza gidiyorsa bu daha fazla yağlanmasına sebep olmaktadır.
 • Yağlı saçlarınız için kuru şampuan tercih edebilirisiniz. Kuru şampuanı saç derinize sıkıp 1-2 dakika bekledikten sonra bir tarak yardımıyla saçlarınızı tarayın.
 • Saçlarınızı çok sık taramak derideki yağın saça ulaşmasını sağlamaktadır. Bu yüzden saçınızı da az aralıklarla taramalısınız.
 • Market şampuanı yerine doğal olarak üretilen bitkisel içerikli şampuanları tercih edin.
 • Saçlarınızı jöle, saç kremi gibi malzemelerden uzak tutun. Bu ürünlerin zararlı etkisinden kurtulmak için saçınızı sirke ile yıkayın.
Doktor

Yağlı saçlar için hangi doktora gidilmelidir?

Eğer saç yağlanmasından mustaripseniz ve evdeki yöntemler ile bununla baş edemiyorsanız mutlaka uzman bir doktora görünmeniz gerekmektedir. Saç bakımı günlük yaşamı oldukça etkileyen faktörlerden biridir. Saçlarınızın sağlığı yerinde değilse kaşıntı gibi olumsuz reaksiyonlar verebilmekte ve sizin yaşantınızı olumsuz yöne doğru evriltebilmektedir. Bunun için cildiye ya da dermatoloji bölümlerinden alacağınız randevu ile yağlı saçlarınız için bakıma başlayabilirsiniz. Bu sayede yağlı saçlarınızın sebebi açığa çıkarak buna uygun bir tedaviye başlanabilmektedir. Evinizde uyguladığınız kürler işe yaramıyorsa mutlaka uzman bir doktora görünmeniz tavsiye edilmektedir.

Sivilce

Saç yağlanması sivilce yapar mı?

Sivilce ve akne vücudun her bölgesinde tıkanmış gözenekler etrafında çıkabilmektedir. Tıkanmakta olan gözeneklerin içinde vücuttaki yağ bezlerinin oluşturduğu salgılar bulunmaktadır. Bunun için kafa derisi veya kafa arkasında da sivilce oluşabilmektedir. Eğer kafa deriniz nefes alamıyor ise bu gözeneklerinizin tıkanmasına sebep olabilmektedir. Bu noktada iltihap ve sivilcelerin oluşumu kaçınılmazdır. Sivilce oluşumunu etkileyen faktörler:

 • Stres
 • Depresyon
 • Psikolojik sorunlar
 • Nefes almayan deri
 • Tıkanmış gözenekler
 • Jöle, saç kremleri gibi malzemeler
Şapka

Saç yağlanmasına anlık çözümler nelerdir?

Saçlarınız yağlı bir görünüme sahipse ve o an saçlarınızı yıkayacak kadar zamanınız yoksa bunun için alternatif çözümler bulunmaktadır. Bu çözümler sayesinde saçlarınızı yıkamaya gerek duymadan yağlı saçlarınızı kamufle edebilme imkanına sahip olabilirsiniz. İşte sizler için derlenen yağlı saçlarınız için anlık çözümler:

 • Mevsimine göre bulabildiğiniz bir şapka saçlarınızı en iyi şekilde kamufle edebilecektir.
 • Eğer kapüşan takabilecek bir havada iseniz bu sayede saçlarınızı gizleme imkanı yakalayabilirsiniz.
 • Saç ayrımınız saçınızın en yağlı görünmekte olan kısımlarıdır. Bu yüzden saç ayrımında yapacağınız değişim yağlı görünümü ortadan kaldırabilmektedir.
 • Hindistan cevizi yağını saçlarınıza sürdüğünüz vakit saçınızdaki yağ oranı kendini parlak bir görünüme bırakmaktadır.
 • Saç örgüsü saçlarınızı toparladığı için yağlı saçlarınızı gizlemeye yaramaktadır.
Baş ağrısı

Saç yağlanması baş ağrısına sebep olur mu?

Saç yağlanmasının baş ağrısına sebep olabileceği ile ilgili net bir bilgi bulunmamakla birlikte saç şeklinizin buna sebep olabileceği söylenmektedir. Örneğin saç derinizi ve köklerini derin bir şekilde etkileyen sıkı toplama biçimi aynı zamanda baş ağrısına da neden olabilmektedir. Saç folikülleri normal şartlarda aşağı doğru bakmaktadır. Bu doğal duruşun toplama şekli ile radikal biçimde değişmesi de baş ağrısının önünü açmaktadır.

Soru işareti

Saç yağlanması neye işarettir?

Her semptomu bir hastalığa yormaya milletçe bayılıyoruz. Peki saç yağlanması neye işarettir? Alın da görün.

 • Saç tipiniz dolayısıyla saçlarınız yağlanıyor olabilir. Düz saçlardaki yağlanma daha kolaydır. Saçın yapısı gereği yağ içerek maddeler saç diplerinden saça daha rahat ulaşabilmektedir.
 • Diğer bir neden ise düzensiz beslenme alışkanlıklarınız olabilir. Yağlı besinlerin tüketilmesi saçlarınızın yağlanmasına neden olabilmektedir.
 • Saçlarınızın yağlanması onu çok sıcak su ile yıkadığınızı göstermektedir. Bu alışkanlığınızı değiştirebilirisiniz.
 • Aynı zamanda saçlarınızın çok sık yıkanıyor olması da saç yağlanmasının önünü açmaktadır.
 • Saçlarınız yağ dengesini sağlayamıyor ise doğru bir şampuan seçimi yapmıyor olabilirsiniz.
Vitamin

Saç yağlanması hangi vitamin eksikliğinden dolayı olmaktadır?

Saç yağlanmasının beslenme bozukluğu, yanlış şampuan seçimi gibi birçok neden olmakla birlikte vitamin eksiklikleri de saç yağlanmasına yol açabilmektedir. Aşağıdaki vitaminleri vücudunuza alırsanız sizler de saç problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

 • A Vitamini: Saçların uzamasına yardımcı olan A vitamini eksikliği saç dökülmesine sebep olabilmektedir. Fakat A vitamininin fazlası da saçlarınıza zarar verebilmektedir. Ispanak, yumurta, yoğurt gibi besinlerde A vitaminini kolaylıkla bulabilirsiniz.
 • B Vitamini: Saçlarınızın en iyi biçimde uzaması için yeterli düzeyde B vitamini almalısınız. Saç derisine taşıdığı oksijen sayesinde de saçınızdaki kan dolaşımını hızlandırarak yağlanmayı engellemektedir. Yeşil yapraklı sebzelerde B vitamini edinebilirsiniz
 • C Vitamini: C vitamini eksikliğinde saçlarınızda kırılmalar meydana gelebilmektedir. Parlaklığını yitiren ve güçsüz saçlarınızı iyileştirmek için C vitamini bulunan besinler tüketmelisiniz.
 • E Vitamini: Yeni saç hücrelerinin çıkmasını sağlayan E vitamini içeren besinlere yönelerek saçlarınızın daha az yağlanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için buğday, yulaf gibi besinler, tüketebilirsiniz.
 • Demir: Kırmızı kan hücrelerinin oksijen taşıması için gerekli olan demir saç uzamasına ve saçlarınızın dökülmesinin engellenmesine yardımcı olmaktadır. Kırmızı et, ıspanak, mercimek gibi besinlerde demire ulaşabilirsiniz.
Hormon bileşenleri

Saç yağlanması hangi hormondan dolayı olmaktadır?

Saçlarınızın yağlanması vücudunuzun ürettiği hormonlarla da ilişkili görünmektedir. Gün içinde yaşadığınız stres de saçlarınızın yağlanmasına sebep olmakla birlikte eğer hormon dengesizliğiniz varsa saçlarınız çok fazla yağlanabilmektedir. Androjen hormonunuz yükseldiği takdirde vücudunuz aşırı derecede yağ üretmeye başlar. Bu açıdan saçlarınızı daha sağlıklı hale getirmek isterseniz bir hormon testi yaptırabilir ve tedavi görebilirsiniz.

PRP Tedavisi

PRP tedavisi saç yağlanmasına sebep olur mu?

PRP tedavisi kişinin kendi kanının alınıp vücudundaki başka bir bölgeye enjeksiyon yoluyla verilmesidir. Bu yol ile gençleştirme, saç dökülmesini engelleme, diş implantlarının iyileşme sürelerini hızlandırma gibi birçok rahatsızlık giderilmektedir. Doktor tedavisi ile gerçekleştirilen bu uygulama 3-4 seans sürmekte olup kişinin ihtiyacına göre de yılda 1-2 kez tekrar uygulanabilmektedir. PRP uygulamasının birçok yararı olmakla birlikte saç yağlanmasına sebep olup olmadığı konusunda net bir bilgiye ulaşılamamaktadır.

Hamilelik

Saç yağlanması hamilelik belirtisi midir?

Hamilelik boyunca bütün hormonlar değişime uğradığı için elbette saç yapısında da değişiklikler meydana gelmektedir. Hormonların çok fazla salgılanıyor olması annede fiziksel birçok farklılığa sebebiyet vermektedir. Özellikle saçlar gürleşebilir veya kabarma sorunu yaşanabilmektedir. Bunun yanı sıra saçlarda kırılma ve dökülmeye bağlı rahatsızlıklar ortay çıkabilmektedir. Saç yağlanması da hamilelikte görülebilecek bir diğer olumsuzluklardan biridir. Fakat kendi başına saç yağlanması bir hamilelik belirtisi değildir. Eğer siz de hamile iken saçlarınızda bu tarz olumsuzluklar yaşıyorsanız evde deneyeceğiniz kürler ile bu rahatsızlıkları en aza indirebilirsiniz.

Bit

Saç yağlanması bit yapar mı?

Saç yağlanması saçların nefes almamasıyla gerçekleşen bir durumdur. Saçlar sık sık yıkandığında yağlanma problemi oluşabildiği gibi uzun süre yıkanmadığında da yağlanma oluşabilmektedir. Uzun süre yıkanmayan saçlarda mikropların çoğalması ise kaçınılmazdır. Bu yüzden saçlarınız gereğinden fazla yağlanıyorsa bitlenme olasılığını göz ardı etmemeniz gerekmektedir. Bunun yanı sıra bitler genellikle şapka, tarak, toka gibi ürünlerle kişiden kişiye bulaşmaktadır. Bu malzemeler kesinlikle kişisel olarak kullanılmalı ve başkası ile paylaşım yapılmamalıdır.

Tuz

Saç yağlanmasına tuz iyi gelir mi?

Yağlı saç deriniz için şampuanınıza iki çorba kaşığı koyacağınız tuz bu probleminizi ortadan kaldıracaktır. Oldukça basit ve ucuz bir yöntem olan tuzlu şampuan ile saçınızda uzun süreli bir temizlik sağlayacaksınız. Tuzun saçınıza yapmış olacağı arındırma işlemi sayesinde kafa derinizdeki bakterilerden kurtulacaksınız. Saç deriniz temizlenmiş bir hale gelince de saçlarınızın uzaması elbette ki hızlı bir sürece girecektir. Özellikle ince telli bir saç yapınız varsa tuz ile yapacağınız peeling sayesinde saçlarınızda daha dolgun bir görünüme sahip olabilirsiniz. Tuzu tek başına şampuanınıza karıştırıp kullanabileceğiniz gibi farklı malzemeler ile bir araya getirerek de olumlu sonuçlar alabilirsiniz.

Yumurta akı ve tuz kürü tarifi:

 • Yumurtanın beyazı ayrılıp içine tuz serpilerek köpürtene kadar karıştırılmaktadır. Boya fırçası ile saçınıza süreceğiniz bu kürü derinizin tamamını kapladığından emin olmalısınız. Bu işlem sonrasında ise 30 dakika bekleterek iyice derinize nüfus etmesini sağlamalısınız. Sonrasında ise saçlarınızı iyice durulamalısınız. Bu kürü haftada 2-3 kez yapmanız sizlerin daha sağlıklı saçlara sahip olmanızı sağlamaktadır.
Bebek pudrası

Saç yağlanmasına bebek pudrası iyi gelir mi?

Özellikle saçınızı yıkayamadığınız bir günde iseniz ve acil dışarı çıkmanız gerekiyorsa bebek pudrası kullanarak yağlı görünümü engelleyebilirsiniz. Bebek pudrası saç yağlanması problemini ortadan kaldırmamakla birlikte yalnızca gizleyebilmenizi sağlamaktadır. En eski yöntemlerden biri olan bebek pudrasını saçlarınıza uygulamanız oldukça basit bir yöntemdir. Öncelikle saçlarınızı öne doğru eğin ve saçlarınıza bebek pudrasını iyice yedirin. Sonrasında ise saçlarınızı arkaya doğru atabilirsiniz. Fakat bu noktada dikkat edilmesi gereken husus bebek pudrasının kokusuna yöneliktir. Kokusuz bir pudra tercih etmeniz sizler için daha iyi seçim olabilir. Aksi halde bebek pudrasının kokusundan rahatsız olabilirsiniz.

Kadın

Zeki insanların saçı çabuk mu yağlanmaktadır?

Saç yağlanmasının birçok sebebi olmakla birlikte beslenme bozukluğu, hormon dengesizliği, stres gibi birçok unsur buna eşlik etmektedir. Fakat zeki insanların saçının daha çabuk yağlandığına dair bilimsel bir veri bulunmamaktadır. Bu şehir efsanesine aldanmak yerine bir IQ testine girin bence.

Uyanma

Sabah kalkınca saç yağlanması neden olur?

Yastığınızın dokusu saç derinizin nefes almasına izin vermiyorsa saçlarınız sabah uyandığınızda yağlanabilmektedir. Bu yüzden yastık kılıfınızı saç derinize uygun olarak değiştirmeniz önerilmektedir.

Kadın

Normal bir saç kaç günde yağlanmaktadır?

Düzenli aralıklar ile yıkanmakta olan bir saçın yağlanma aralığı 2-4 gün arasındadır. Eğer bunun altında veya üzerinde yağlanan bir saça sahipseniz bunun için evde veya cildiyeden aldığınız öneriler ile çözüm bulabilirsiniz.

Saç düzleştirme

Saç düzleştirdikten sonra yağlanma neden olmaktadır?

Saçlar ile gün içinde stres ya da başka durumlar dolayısıyla elimiz ile çok fazla oynayabilmekteyiz. Bu da saç yağlanmasına sebep olabilmektedir. Saç düzleştirirken de elimiz veya düzleştirici saç ile temas ettiği için yağlanma problemi oluşturabilmektedir.

Düz saç

Düz saç neden çabuk yağlanır?

Düz saç yapısı gereği derisinde oluşan yağı saç uçlarına çok daha kolay ulaştırabilmektedir. Bu da kıvırcık veya dalgalı saçlara nazaran daha hızlı bir şekilde yağlanmasına sebep olmaktadır.

Bebek

Bebeklerin saçları neden çabuk yağlanmaktadır?

Saç yağlanmasının birçok sebebi olmakla birlikte en büyük sebeplerinden biri de vitamin eksikliğidir. Eğer bebeğinizde böyle bir problem görüyorsanız vitaminlerini ölçtürerek bu soruna bir çözüm bulabilirsiniz.

Erkek

Erkek saçı neden çabuk yağlanır?

Kullanılan jöle, saç kremi gibi malzemeler saçların daha hızlı yağlanmasına sebep olmaktadır. Aynı zamanda sprey ve köpük kullanımı da saçların yağlanmasına ön ayak olmaktadır. Erkekler saçlarında  genellikle bu malzemeleri yoğun bir biçimde kullandığı için saçları daha kolay yağlanabilmektedir.

Saç dibi

Saç dipleri neden çabuk yağlanmaktadır?

Saç diplerinin çabuk yağlanmasının birçok sebebi olmakla birlikte bunların başında stres, beslenme, hormonlar, saç bakım malzemeleri gibi etkenler bulunmaktadır.

Kısa saç

Kısa saçlar neden çabuk yağlanmaktadır?

Kısa saçlar genellikle saç bakım yağları kullanarak saça şekil vermektedir. Bu da kısa saçların daha çabuk yağlanmasına sebep olmaktadır.

Uzun saç

Uzun saç yağlanması neden olur?

Uzun saçların bakımı kısa saçlara nazaran daha zordur. Bu bakımdan sıklıkla kullanılan saç bakım malzemeleri ve yağlı ürünler saçların da yağlanmasına sebep olabilmektedir. Bununla birlikte uzun saçı sürekli elimiz ile düzeltmek ve şekil vermek de saçların yağlanmasına neden olmaktadır.

Dökülen saç

Yağlanan saçlar dökülür mü?

Eğer saçlarınız olduğundan daha fazla yağlanıyor ise bu dökülmenin önünü açabilmektedir. Bu yüzden şampuan seçiminizi hem dökülmeye hem de yağlanmaya karşı yapmanız gerekmektedir.

Nihat Hatioğlu

Saçı yağlamak orucu bozar mı?

Orucu bozan maddeler arasında bir şey yemek, içmek, cinsel ilişkide bulunmak gibi unsurlar bulunurken saç boyamak veya saç bakımı yapmanın orucu bozmadığı söylenmektedir.

 Yağlı saçlarınız huzurunuzu kaçırıyorsa bu bakım rutinleri tam da size göre kızlar. Konunun detayları “Yağlı saçlar için bakım rutini nasıl olmalı?” isimli yazımızda sizleri bekliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com