Saç yağ bakımı

Saç yağ bakımı
Saç yağ bakımı
1 Haziran 2022

Saç yağ bakımı uygulamasına geçmeden önce ilk olarak bu konu hakkında bilgi edinmeniz gerekir. Bitkisel yağların saçlar için kullanımı, toksik maddeler içeren düzinelerce endüstriyel ürüne başvurmak zorunda kalmadan kilitleri tedavi etmenin kolay, ekonomik ve sürdürülebilir bir yoludur. Saç yağ çeşitleri nelerdir mesela? Piyasada bulunan şampuanlar , saç kremleri, maskeler ve kremler pahalı olmalarının yanı sıra sağlığınız ve çevre için risk oluşturabilir. Bu yüzden saçlarınızı her zamankinden daha güzel hale getirmek için doğal, ekonomik ve kimyasal içermeyen alternatifleri bilmeye değer. Saç yağı ne işe yarar? ve ek olarak saç yağ bakımı nasıl yapılır? tüm bu sorularınıza yanıt niteliğinde olacak bir makaleyi sizlerle paylaşıyoruz.

Saç yağ bakımı

Greyfurt yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Greyfurt yağı saç için hem maske hem de peelingin içerisine birkaç damla katılarak kullanılabilir. Biraz şeker ile karıştırıp saç diplerinize masaj yaparak yedirmeniz halinde peelinginizin içerisine katmış olacaksınız. Saç maskenize katmak isterseniz de yazımızın sonunda saç için birbirinden farklı greyfurt maskeleri hazırladık.

Greyfurt yağının saça faydaları

İçerisinde özellikle A ve B vitaminleri bulundurması greyfurt yağını saç için önemli kılıyor. Bununla birlikte düzenli kullanıldığında greyfurt yağının saça olan faydalarını derledik.

 • Saçları ayda 5 cm’e kadar uzatır.
 • Saçların kırıklarını yok ederek pürüzsüz bir görünüm elde etmesini sağlar.
 • Saçtaki kepekler ile savaşır.
 • Saçların daha sağlıklı ve dolgun görünmesine olanak sağlar.

Okaliptüs yağı saça nasıl uygulanır?

Okaliptüs yağını saça uygulamak için önceden derinizin ince bir kısmında alerji testi yapmanız gerekmektedir. Daha sonrasında aşağıda yer alan tariflerden saçınıza en uygun olanını yapabilirsiniz.

 • Hassas saçlar: Saçlarınız hassas bir yapıdaysa dış etkenlerden maksimum derecede korumanız gerekiyor. Daha sonrasında ise 1 yemek kaşığı mısır nişastasının içerisine 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağı ilave ederek saçlarınıza sürün.
 • Yağlar saçlar: Saçların yağlanması kötü beslenme ve hormonlardan kaynaklı olabilmektedir. Bunun için 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağını ve 1 yemek kaşığı yeşil kili bir kasede karıştırarak özellikle saç diplerinize gelecek şekilde uygulayabilirsiniz.
 • Kırık saçlar: Saçın kırılması hem dışarıdan hem içeriden birçok faktörden ötürü olabilir. Bunun için 1 tatlı kaşığı mayonezin içerisine 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağını ilave edin ve saç uçları üzerinde durarak tüm saça uygulayın.
 • Kuru saçlar: Saçlarınızda kuruluk var ise önce bol bol su için. Daha sonra 1 yemek kaşığı zeytinyağın içerisine 1 tatlı kaşığı mayonezi ve 1 tatlı kaşığı okaliptüs yağını ilave ederek saçlarınıza eşit bir şekilde uygulayın.

Okaliptüs yağının saça faydaları

Okaliptus yağı saç için gerekli olan tüm vitamin ve mineralleri içermektedir. Bu yüzden uzun yıllardır insanların tercihi oldu. Gelin hep beraber okaliptüs yağının saça faydaları konusuna bir bakalım.

 • Saçları parlatır. Okaliptüs yağı içerisinde saçın parlamasını sağlayan A vitaminini içermektedir. Düzenli kullanımda saçları kökten uca parlatmaktadır.
 • Saçtaki fazla yağı alır. Okaliptol birçok esansiyel yağda bulunmayan bir bileşendir. Lakin okaliptüs yağında bolca bulunur. Bu madde saçtan fazla yağı arındırır.
 • Saça nem sağlar. Okaliptüs yağı alfa-terpineol bileşenini tıpkı okaliptol gibi bolca bulundurur. Bu bileşen saçların bolca nemlenmesine katkı sağlar.
 • Saçın hızlı uzamasına destek verir. Okaliptüs yağı düzenli olarak kullanıldığında saçın uzama hızını 2 katına çıkarır.
Çuha çiçeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Çuha çiçeği yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Çuha çiçeği yağı, saç için bulunmaz nimetlerin en başında geliyor. Tek başına da çuha çiçeği yağı ile bakım yapılabilir. Lakin etkisini arttırmak için bir takım malzemelerden destek alınmalıdır. Eğer ki evinizde şimdi bahsedeceğimiz malzemelerden yok ise çuha çiçeği yağını direk olarak saçlarınıza sürüp 10 dakika bekleyebilirsiniz.

Saç derinize uygulamadan önce hassas bir yerinde (kol için, ense…) 1-2 damla çuha çiçeği yağı damlattığınızda 2 gün sonra herhangi bir yan etki oluşmuyorsa, çuha çiçeği yağını saçlarınıza ve saç derinize uygulayabilirsiniz.

 • Kırık saçlar: Saçlarınız uçları kırık ise 1 tatlı kaşığı çuha çiçeği yağını 1 yemek kaşığı yoğurt ile karıştırın ve saç uçlarınıza odaklanarak saçlarınıza yedirin.
 • İnce telli saçlar: Saçlarınız ince telli ise 1 yemek kaşığı çuha çiçeği yağını 1 tatlı kaşığı mayonez ve 1 tatlı kaşığı badem yağı ile karıştırıp saçlarınıza sürün.
 • Yağlı saçlar: Saçtaki sebumun kontrol altına alınabilmesi için 1 tatlı kaşığı elma sirkesinin içerisine 1 tatlı kaşığı su ve 1 tatlı kaşığı çuha çiçeği yağı ilave edin ve saçlarınıza eşit şekilde yayın.
 • Kuru saçlar: Saçlarınızda nem eksikliği var ise 1 çay kaşığı balı 1 tatlı kaşığı çuha çiçeği yağı ile ve 1 tatlı kaşığı avokado püresiyle karıştırın ve saçınıza uygulayın.

Çuha çiçeği yağının saça faydaları neler?

Çuha çiçeği yağı, saça ihtiyacı olan tüm vitamin ve mineralleri yükler. Dolayısıyla düzenli kullanımda saçların nasıl parladığına ve çoğaldığına şahit olacaksınız. Gelin hep beraber çuha çiçeği yağının saça olan faydalarına göz atalım.

 • Saçın sağlıklı uzamasını destekler. Çuha çiçeği yağı, folikül hasarını azaltabilir ve sağlıklı hücrelerin çoğalmasını teşvik ederek sağlıklı saç büyümesini destekler.
 • Saç kırıklarını onarır. Saç kırıklarının önüne geçmek için en önemli vitamin E vitaminidir. Çuha çiçeği yağının içerisinde E vitamini bolca bulunmaktadır.
 • Bebek saçların çıkmasını destekler. Çuha çiçeği yağı, gama-linolenik asidin anti-inflamatuar etkisinden dolayı saç büyümesini desteklemeye ve saç dökülmesini önlemeye yardımcı olur.
 • Saçları kalınlaştırır. Gama linolenik asit (GLA) saçın kalınlaşmasında en büyük faktörlerden birisidir. Çuha çiçeği yağının içerisinde de gama linolenik asit (GLA) bolca vardır.
 • Saçların daha kolay şekil almasına yardımcı olur. Çuha çiçeği yağı, saçların yumuşamasında büyük rol oynar. Böylece yumuşayan saçlar daha kolay şekil alır.

Defne yaprağı yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Defne yaprağı yağı evde yapılabileceği gibi, marketlerden veya aktarlardan da satın alınarak yapılan bir yağdır. Defne yaprağı yağı ile saç bakımı için imkanınız var ise evde yapabilirsiniz. 1 litre zeytin yağın içerisine 20-25 tane defne yaprağı ekleyip 5 gün boyunca bekletmeniz halinde doğal defne yaprağı yağı elde etmiş olacaksınız. Defne yaprağı yağını saça uygulamanın 1 yöntemi vardır. Oda şu şekildedir.

1 çorba kaşığı defne yaprağı yağı ve aynı ölçüde Hindistan cevizi yağını birbiri ile harmanlayın. Eğer ki saçınız kuru bir saç ise içerisine bir miktar tatlı badem yağı da ilave edebilirsiniz. Daha sonra nemli saçınıza kökten uca yedirin. 25 dakika saçınızda durması maskeden maksimum verim için yeterli olacaktır. Haftada 1 kez kullanabilirsiniz.

Defne yaprağı yağının saça faydaları

Antik çağda basiret, kehanet ve bilgeliğe teşvik etmek için simgelenen defne yaprağı yağı saç için oldukça önemli vitamin ve mineraller içermektedir. Özellikle tanrı Apollon’un bitkisi olarak geçen defne yaprağı yağı bakır, potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, demir, selenyum ve manganez açısından bir hayli zengindir. Gelin bu zenginliklerin saça ne gibi faydaları var ona göz atalım.

 • Saçların kökten uca beslenmesine katkı sağlar. Defne yaprağı yağı yapısında bolca laurik asit bulundurmaktadır. Buda onun saçları kökten uçak besleyerek daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.
 • Saçları ayda 3 cm uzatır. Bu verinin bilimsel olarak bir karşılığı olmasa da düzenli olarak kullananlar ayda 3 cm’e kadar uzattığını ifade ediyor. Bunun nedeni defne yaprağı yağının içerisinde demir ve selenyumun bol miktarda bulunmasından kaynaklıdır.
 • Saça kaybettiği nemi geri kazandırır. Defne yaprağı yağı sineol ve çeşitli terpenler içermektedir. Bu maddelerde saçın kaybettiği nemi geri kazanmasında oldukça büyük rol oynamaktadır.
 • Saçların daha kolay şekil almasına yardımcı olur. Defne yaprağı yağı saçları yumuşatarak saçın daha kolay şekil almasını sağlar.

Fesleğen yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Fesleğen yağı ile saç bakımı 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlardan ilki saçlara maske yoluyla uygulamaktır. 2.’si ise banyodan çıkmadan önce durulama suyunun içerisine katmaktır. Her iki uygulama da saçlarınıza canlılık verecektir. Lakin uygulamadan önce ense kısmınızda yada kol içinize uygulayarak 48 saat boyunca gözlem yapmanız gerekmektedir. Bölge de herhangi bir kaşınma, kızarma yada kabarcıklar oluşuyor ise fesleğen yağına alerjiniz var demektir. Kullanmayınız.

 • Fesleğen yağı saç maskelerine katıldığında genellikle biberiye yağı ile birlikte kullanılmaktadır. Aynı ölçüde kullandığınız bu 2 yağı nemli saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Parmak uçları ile masaj yaptığınızda da maskenin etkisi bir hayli artmaktadır. Birde saçlarınızı maske kullandıktan sonra sıcak havlu kullanırsanız, maske saçınıza iyice işleyecektir. Haftada 1 kez yapmanız yeterli olacaktır.
 • Birde bunun yanı sıra fesleğen yağı durulama suyu olarak da kullanılmaktadır. Bunun için 1 litre suyun içerisine 1 çorba kaşığı fesleğen yağı eklemeniz yeterli olacaktır. Banyodan çıkmadan önce son kez bu durulama suyunu saçlarınıza döküp çıkabilirsiniz. Haftada 1 kez gerçekleştirmeniz saçlarınız için yeterli olacaktır.

Fesleğen yağının saça faydaları

Fesleğen yağı son yüzyılların en sevilen yağlarından birisidir. Özellikle Hintli kadınların rapunzel gibi saçlarının sırrının fesleğen yağı olduğu biliniyor. Bunu öğrenen insanlar fesleğen yağı saç için faydalarını bir hayli merak etti. Bizde en bilinenleri sizler için derledik.

 • Saçların hızlı uzamasına katkı sağlar. Saçların uzaması saçların beslenmesinden kaynaklanmaktadır. Yapısında linalol, sineol, öjenol, sitral ve limonen maddelerini içerdiği için fesleğen yağı saçların uzamasında yardımcı olur.
 • Saçların güçlenmesine yardımcı olur. Fesleğen yağı saçların güçlenmesinde oldukça önemli rola sahiptir. Çünkü yapısında demir ve kalsiyum maddelerini içermektedir.
 • Saçlara nem yükler. Fesleğen yağının içeriğinde metil kavikol ve terpinol içermektedir. Bu 2 bileşen fesleğen yağı düzenli olarak kullanıldığında saça kaybettiği nemi tamamen yüklemesine yardımcı olur.
Saç yağ bakımı

Çilek yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Çilek yağı kullanımı aslında abartılanlar kadar zor değildir. Yüzyıllardır birçok krallığa şahitlik etmiş kadınlar çilek yağının saçlarını bir rapunzel gibi uzattığına inanıyorlardı. İçeriğine göz attığımızda aslında haksız olmadıklarını görüyoruz. Geceden saçlarınıza uygulayacağınız çilek yağı saçlar için gereken bütün vitamin ve minerali karşılayacaktır. Temiz saçlarınıza 1 tatlı kaşığı çilek yağını kökten uca yayın. Gece boyu bekletebilirsiniz. Bekletmek istemezseniz 1 saat saçınızda kalması yeterli olacaktır.

Çilek yağının saça faydaları

Çilek yağı saça faydaları içerisinde saçın ihtiyacı olan tüm bileşenleri içermesinden dolayı bir hayli fazladır. Özellikle çilek yağı kullananlar saçlarında gözle görülür bir parlaklıktan söz ediyorlar. Gelin hep beraber çilek yağının saça faydaları konusuna yakından göz atalım.

 • Saçı kalınlaştırır. Çilek yağı içerisinde bolca linoleik asit içermektedir. Buda saçı bolca besleyerek saçın kalınlaşmasını sağlar.
 • Saçta oluşan kırıkları onarır. Çilek yağı diğer yağlardan ziyade yapısında ellagik asit adı verilen bir antioksidan madde içerir. Buda saç uçlarında oluşan kırıkların onarılmasına yardımcı olur.
 • Saça nem yükler. Yapısında bol miktarda B5 ve B6 vitaminleri barındıran çilek yağı düzenli kullanımda saça kaybettiği nemi geri kazandırır.
 • Saçın hızlı uzamasını sağlar. Saçların uzamasında büyük rol oynayan omega-3 yağ asitleri, lizin, metionin, magnezyum ve bakır açısından çilek yağı zengindir. Dolayısıyla saçların hızlı uzamasına destek vermektedir.
 • Saç dökülmesini durdurur. Saç dökülmesini önleyen ve hatta genetik kelliği geciktirmede etkili olabilen ellagik asit içeriği yüksek olduğundan çilek yağı hem saç dökülmesine hem de kelliğe iyi gelmektedir.

Lavanta yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Lavanta yağı hem su ile karıştırılıp tonik şeklinde düzenli olarak kullanılabilir, hem de saç bakım serumu olarak saçlara uygulanabilir. Ekstra herhangi bir malzeme ilave etmeseniz de lavanta yağı tek başına saç bakımı için yeterli olacaktır. Lakin biz sizler için birçok saç tipi ve saçın ihtiyacına göre maskeler araştırdık.

Uygulamadan önce cildinizde alerji testi yapmayı ihmal etmeyiniz.

Limon yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Limon yağı antibakteriyel özelliği ile bilinmesinden dolayı saç bakımında oldukça tercih ediliyor. Bu yağı saça uygulamak için genel olarak 4 yöntem vardır. Bunlar şu şekildedir:

 • Limon yağı saçta durulama suyu olarak kullanılabilir. 2 damla limon yağı, 3 damla papatya yağı, 1 yemek kaşığı sirke ve 1 litre su alın. Bütün hepsini karıştırın ve banyodan çıkarken son kez bu suyu saçlarınıza dökün. Düzenli kullanımda saçlarınızdan kepeğin azaldığını ve saçlarınızın parladığını göreceksiniz.
 • Aynı zamanda limon yağı ile saçtaki elektriği de alabilirsiniz. Bunun için kuru saça 5-6 damla limon yağı uygulayarak saçtaki elektriği alabilirsiniz.
 • Limon yağının bir diğer kullanımı ise saça şekil vermektir. Saçlarınızı hem ısıdan korumak için hem de şeklin gün boyu saçınızda kalabilmesi için uygulamadan önce 2-3 damla saçlarınıza sürebilirsiniz.
 • Son olarak ise tek başına maske yaparak kullanabilirsiniz. Bunun için az bir miktar su ile karıştırıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

Lakin maskelerin yapımına başlamadan önce kolunuzun iç kısmında bir alerji testi yapmanız gerekmektedir. Herhangi kızırma, kaşınma ve morarma durumunda bölgeyi ılık su ile yıkayınız.

Limon yağı saça iyi gelir mi?

Limon yağı içerisinde bolca E vitamini bulundurur. Ayrıca limonen, beta pinen, gama terpinen, sabinen, alfa pinen, mirsen maddelerini de bolca bulundurur. Bunların hepsi saçın eski sağlığının geri yerine gelmesinde rol oynamaktadır.

Yüzyıllardan beri uygulanan limon yağı saçlarını besleyip kalınlaştırır. Aynı zamanda saç telleriniz kalın ise de yumuşatmaktadır. Limon yağını saç derinize masaj yoluyla uyguladığınızda dökülen saçlarınızın geri geldiğine şahit olacaksınız.

Çörek otu yağı ile saç bakımı nasıl yapılır?

Hindu ve Arap medeniyetlerinde birçok hastalığı tedavi ettiği bilindiği için ona ‘Habbatul Bakara’ yani ‘Kutsanmış Tohum’ adını verdiler. Hatta insanlar o kadar ileri gitti ki çörek otu yağının eksilen enerjilerini tamir ettiğine bile inanıyorlardır. Sizde saçlarınızdan eksilen enerjiyi geri getirmeye ne dersiniz?

Ev yapımı maskeleri kullanmadan önce, karışımdan bir miktar ön kola sürülür ve 15 dakika beklenerek test yapılması tavsiye edilir. Eğer cilt kızarır veya tahriş olursa maskenin kullanılması önerilmez. 

Çörek otu yağı saça iyi gelir mi?

Saçlara çok agresif işlemler uygulamak, sıcak su ve sıcak hava uygulamak, az su içmek, saça yeteri kadar nemi vermemek saçların kırılmasına neden olmaktadır. Bunun önüne geçmek için saça ılık ya da soğuk işlemler yaptırıp vereceğimiz maskeyi düzenli olarak yapmanızdır. Uzmanlar saçtaki kırıkların sadece kesim ile geçeceğini bildirmektedir. Bunun için sayfamızda bulunan Çörek otu yağı saça nasıl uygulanır? Çörek otu yağı saç çıkarır mı? yazımızı inceleyerek bilgi edinebilirsiniz.

Nane yağı saça nasıl uygulanır?

Nane yağının saça uygulanması için 2 yöntem vardır. Bunlardan birisi herhangi ek bir malzeme kullanmadan nane yağını saça uygulamak. Diğeri ise şampuana eklemek. Gelin her ikisine de bir göz atalım.

Nane yağını direkt olarak saça sürmek yeterli olacaktır. Bunun öncesinde saçlarınızı nemlendirin ve yağı sürdükten sonra sıcak bir havlu ile sarın.

Nane yağını şampuana eklemek isterseniz de 500 ml şampuana 5 damla katmanız yeterli olacaktır.

Nane yağı saça iyi gelir mi?

 • Bebek saçların çıkmasını teşvik eder. Nane yağı uyarıcı özelliğe sahiptir. Böylece nane yağı saç çıkarır mı? Sorusuna cevabımız kesinlikle evet olacaktır.
 • Saç uzamasını sağlar. Nane yağının ana bileşeni mentoldür. Mentol saçta kanlanmayı hızlandırır. Buda saçların hızlı uzamasına yardımcı olur. Yani nane yağı saç uzatır mı? Sorusuna cevabımız evettir. Nane yağı saç uzatma konusunda oldukça iyidir.
 • Saç derisini derinlemesine temizler. Nane yağı limonene bileşenine sahiptir. Limonene saç derisini temizlemede oldukça iyidir. Ayrıca son yapılan araştırmalarda limonenenin cilt kanserine karşı da koruyucu bir etkisi olduğu biliniyor.
 • Kepeğe iyi gelmektedir. Nane yağı kepek sorununu temelli ortadan kaldıran nadir yağlardır birisidir. Akıllarda yer edinen nane yağı kepeğe iyi gelir mi? Sorusunun cevabı yine evettir.

Bu gönderi için yorumlar kapalı.

deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler mizah.org moversvip.com deneme bonusu veren siteler 2023 deneme bonusu veren siteler sweet bonanza deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler casino siteleri deneme bonusu deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler