Saçlar neden kurur ve yıpranır? Kuru saçlar için bitkisel maske önerileri

Kuru ve yıpranmış saçlara çözüm arayan kadınlar için hazırladığımız içeriğimizde pek çok çözüm yöntemi bulabileceksiniz. Saç kuruluğu ve saçların yıpranması problemi birçok kadının dert yandığı sorunlardandır. Bu problem genetik nedenlerden kaynaklı olabileceği gibi yapılan çeşitli işlemler sonucu zamanla da ortaya çıkabilir.

Saç derimizi keratinosit olarak bilinen bir tabaka korumaktadır. Bu tabaka saçımızı ve saç derimizi doğal etkenlere karşı koruma görevi üstlenir. Saçtaki yağ dengesi saçların yumuşak kalmasını sağlar. Bu tabakaya bir zarar geldiğinde ise yağ dengesi bozulur. Saçın mevcut yağı, saçı yumuşak tutamaz hale gelir. Böylelikle yıpranmış bir saç görüntüsü ortaya çıkar. Kuru cilt problemine sahip olan bireylerde saç kuruluğu da sıklıkla görülür. Kuruyan cilt ile beraber saç derisi de kuruyacaktır. Kuruyan saçta ise kepek, döküntü, kaşıntı ve kızarıklık gibi sorunlar baş göstermeye başlayacaktır. İlk zamanlarda kuru olan saç derisi giderek daha fazla ölü hücre üretmeye başlar. Üretilen bu ölü hücreler de saçta kepek oluşumuna sebep olur. Aynı zamanda kuru saç doğal yağlardan yoksun saç demektir. Bu nedenle kuru bir saça sahip olanların saç bakımında doğal yağları kullanmaya daha fazla özen göstermesi gerekir.

Saç kuruluğu neden olur?

Saç kuruluğu neden olur? Saçlar neden yıpranır?

Saçlarının kurumasının birçok sebebi vardır. Özellikle saçtaki nemin azalması saçın yıpranmasına ve kurumasına sebep olur. Dilerseniz diğer nedenlere de sırasıyla bir göz atalım.

 • Saç kuruluğunu sürekli yaşıyor ve çözüm bulamıyorsanız bu hormonal veya genetik bir sbeeple olabilir. Bu tür şüphelerinizde bir doktora görünmenizi tavsiye ederiz.
 • Saç kuruluğu ve yıpranmasında en önemli etken yetersiz ve dengesiz beslenmedir. Beslenme ile birlikte gerekli vitaminlerin alınması sağlandığından; yeterli düzeyde mineral ve vitamin alınmadığında saç da besin alamayıp kuruyacaktır.
 • Saç kuruluğuna neden olan bir diğer nedenlerden biri de saçın çok fazla şampuanlanmasıdır. Şampuanın içeriğinde yer alan paraben, formaldehit, propilen glikol gibi bazı maddeler saçın liflerine zarar verebilir.
 • Saçı kurutan ve yıpratan bir diğer etken ise saçı sıcak su ile yıkamaktır. Uzmanlar tarafından saçın ılık ya da soğuk su ile yıkanması tavsiye edilir.
 • Saç spreyi, jel ya da jöle gibi saç ürünlerinin fazla kullanılması da kuru ve yıpranan saçlar sonucunu doğurur. Kimyasal içerikli saç şekillendiriciler, saçın nem dengesini kaybettiren zararlı etkenler arasında gösterilebilir. 
 • Özellikle yaz aylarında aşırı klor bulunan havuzlarda yüzmek de saçları yıpratır. O nedenle havuza girmeden önce saç koruyucu kremler kullanılmalıdır.
 • Saçların fön ya da maşa gibi ısı gerektiren işlemlere çok fazla maruz kalması saçtaki yağ oranını bozacak ve kurutacaktır. Bu işlemlere gerek duymanız halinde dikkatli kullanmanız gerekmektedir.
 • Düzenli kullandığınız ilaçlar bulunuyorsa bazı ilaçlar da saçın kurumasına sebep olabilir.
Saç kuruluğu belirtileri

Saçların kuruduğu nasıl anlaşılır? Yıpranmış saç nasıl olur?  

Saçın kurumasına yukarıda da bahsettiğimiz birçok etken sebep olur. Peki siz kuru saça sahip olduğunuzu nasıl anlarsınız? İşte kuru saç belirtileri…

 • Kuru bir saç, elastikiyetini kaybetmiş saç demektir. Kuru ve yıpranan saçlar esnek değildir, tararken sürekli kırılır.
 • Saç uçları kırılmış ve bölünmüş şekildedir.
 • Saç doğal yapı ve dokusunu kaybetmiştir.
 • Saç telleri mat renktedir. Parlaklık yoktur.
 • Saçlarda koparak dökülmeler vardır.
 • Saçta kırıklar olduğu için saçlar sürekli kestirilir ve kısa durumdadır.

Bu tür belirtiler sizde de bulunuyorsa kuru saçlara sahipsiniz demektir. O nedenle sizler için derlediğimiz bu yazıdaki tavsiyelere uyup bakım maskelerini uygularsanız bu sorundan en kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Saçın yıpranması nasıl önlenir?

Saçların yıpranmasına ve kurumasına neden olan pek çok sebep bulunur. Bu sebepleri en aza indirmek ve çözüm yollarını değerlendirmek saçın yıpranmasını önlemek için atılması gereken adımlardır. İşte yıpranmış saçları canlandırmak için uygulayabileceğiniz yöntemler;

 • Özellikle saç yıkanacağı zaman ılık su ile yıkanmalıdır. Sıcak suyun saça zararlı etkileri bulunur.
 • Saç tipinize en uygun şampuan ve saç kremi kullanılmalıdır. İçeriğinde sülfat, paraben, formaldehit, sodyumlaüryl sülfat, propilen glikol gibi kimyasallar barındıran şampuanlar tüm saç tipleri için zararlıdır. Şampuan satın alırken içerisinde bu maddelerin olup olmadığına bakılması gerekir. Kuru saç; nemsiz saç demek olduğundan mutlaka nemlendirici bir saç kremi kullanılmasında fayda vardır.
 • Saç şampuanlanırken saç derisine dairesel hareketlerle masaj yapılması gerekir. Bu masaj hareketleri saç derisini canlandıracaktır.
 • Saç temizliği sırasında çok fazla şampuanlama yapılmaması gerekir. 
 • Saçınızın her gün fırçalanması da saçtaki yağları ortaya çıkaracağından kuru saçlar için yararlı bir yöntemdir. Günde iki kez saçlarınızı yumuşak bir fırça yardımıyla fırçalamanız önerilir.
 • Saç için boya ya da saç renginde açma yapılacaksa boya ve açma için gereken ürünlerin saçta çok fazla bekletilmemesi gerekmektedir. Boya ve açma işlemlerinde yanlış bir işlem yapıldığında saç kuruyacak ve yıpranacaktır. Böylece sağlıksız bir saç görüntüsü ortaya çıkacaktır.
 • Saç için kullanılan kozmetik ürünlerin sıklıkla değiştirilmemesi gerekir. Bu durum saçları olumsuz olarak etkileyecektir.
Saç yıpranmasına ne iyi gelir?

Saç yıpranmasına ne iyi gelir? Kuru ve yıpranmış saçlar için öneriler

Yıpranmış ve kuru saçlar her kadın için önemli bir problemdir. Bu problemden kurtulmak için uzmanlar tarafından da onaylanan bazı öneriler bulunmaktadır. Bu önerilerin bir kısmını sizlerle paylaştık. Ancak daha detaylı bilgi vermek adına yararlı olabilecek başka önerilerden de bahsedeceğiz.

 • Saçı her gün yıkamak saçtaki yağ (sebum) dengesini bozar. Yağ dengesi bozulan saç; kurur. O nedenle saçınızı yıkadıktan sonra birkaç gün ara vermelisiniz.
 • Saçınızı ılık su ile yıkadıktan sonra bir havlu ile sarıp fazla suyunu almalısınız. Ancak bunu yaparken sert hareketlerde bulunmamanız gerekir. Havlu ile bir süre beklemek saçtaki elektriklenme problemini ortadan kaldıracaktır.
 • Saçınızı tararken nemli olmasına özen gösterin. Saç nemli durumdayken daha kolay taranır. Saçı çok ıslak ya da kuru iken tararsanız kırılma meydana gelecektir.
 • Yumuşak bir saç fırçası kullanmanızda fayda vardır. Kullandığınız tarak, saçı çok fazla kırıyorsa tarağı değiştirmeniz gerekir. Geniş uçlu taraklar tercih edebilirsiniz.
 • İş ve okul hayatı derken saçınızı şekillendiricilerle yıpratmış olabilirsiniz. Bunları kullanmanız gerekiyorsa düşük ısıda kullanmalısınız ki saçlarınız çok fazla etkilenmesin.
 • Saçların doğal bir şekilde kuruması en sağlıklı yöntemdir. Ancak bazı durumlarda saç kurutma makinesine ihtiyaç duyarız. Saç kurutma makinesini kullanırken saç diplerinize fazla yaklaştırmadan kullanmalısınız.
 • Saçınızın rengini açmak istediğinizde bu uygulama kuaförde ve profesyonel kişilere başvurularak yaptırılmalıdır. Boya ve renk açma işlemlerinde kullanılacak ürünlerin profesyonel ve kimyasal içeriği en az seviyede olan ürünler olmasına dikkat edilmelidir.
 • Güneşe çıkacağınız zamanlarda ise bir şapka kullanmanız önerilir. Böylece saçlarınız güneş ışığına fazla maruz kalmamış olur.
 • Saçın çok sıkı bir şekilde toplanması ise kuru saçlar için zararlıdır. Bu şekilde toplamak saçta kırıklara sebep olur. Çünkü kuru saçlar hassastır ve çabuk kırılır.
 • Saçınızı şampuanladıktan sonra iyice durulandığından emin olmalısınız. Saçınızda şampuan kaldığı zaman kaşıntıya sebep olacağından durulama konusu önem taşır.
 • Bol su içilmesi ve avokado ya da ceviz gibi doğal yağ içeren besinlerin tüketilmesi de saçlar için gayet faydalıdır.
Kuru saçlar için maske

Kuru saçlara hangi maske iyi gelir? Kuru ve yıpranmış saçlar için evde maske önerileri

Kuru ve yıpranmış saçlar için uygulanan birçok doğal yöntem vardır. Bunlardan biri de evde yapılan doğal saç maskesi uygulamasıdır. Saça iyi gelecek doğal maddelerle maske yapılması, saçın tekrar sağlıklı ve canlı hale gelmesine yardımcı olacaktır. Maskelerin içeriğinde yer alan ürünlere karşı herhangi bir alerjiniz bulunuyorsa kullanmamanız tavsiye edilir. Kendinize en uygun maskeyi seçerek onu uygulayabilirsiniz. İsterseniz önerilerimize başlayalım.

Saçlar neden kurur ve yıpranır? Kuru ve yıpranmış saçlara çözüm…

Kuru saçlar için aloe vera maskesi

Evinizde eğer Aloe Vera bitkisini yetiştiriyorsanız bu maskeyi yapmak daha kolay olacaktır. Aloe vera yaprağından çıkarmış olduğunuz aloe vera jelini saç diplerinize sürün. 15 ya da 20 dakika arası bekleterek saçınıza en uygun şampuan ile yıkayıp durulayın. Bu uygulamayı haftada 1 kez yaparsanız faydasını görebilirsiniz.

Saçlar neden kurur ve yıpranır? Kuru ve yıpranmış saçlara çözüm…

Kuru saçlar için zeytinyağı ve yumurta maskesi

Bu maske için başlıktan da anlaşılacağı gibi sadece 2 malzemeye ihtiyaç var.

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 adet yumurtanın sarısı

Bu malzemelerin miktarını saçlarınızın uzunluğuna ve yoğunluğuna bağlı olarak değiştirebilirsiniz. Bu iki malzemeyi iyice çırparak karıştırın. Belirtilen karışımı saç diplerinden saç uçlarına kadar sürün. Maske tüm saça uygulanmalıdır. Sürdükten sonra ise yağın akmaması için saçınızı streç filmle sardıktan sonra 30 dakika bekleyin. Bekleme süresinden sonra ilk olarak şampuanla köpürtün. Sonrasında da iyice durulayın. Bu uygulamayı haftada 1 kez yaptığınız takdirde saçınızın nem dengesini korumuş olacaksınız.

Saçlar neden kurur ve yıpranır? Kuru ve yıpranmış saçlara çözüm…

Kuru saçlar için badem yağı ve bal ile yapılan saç bakım maskesi

Özellikle saçlarınızın uçları çok yıpranmış bir halde ise bu problem için badem yağı etkili bir çözümdür. Saçınız kuru ve aynı zamanda boyalı ise badem yağı saçlarınıza çok iyi gelecektir. Bu maskenin malzemeleri 1 yemek kaşığı badem yağı ve 1 yemek kaşığı baldır.

Belirtilen miktardaki malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra hazırlanan maske saç uçlarına sürülür. 15 dakika bekletilir. Sonrasında saçlarınızı ılık su ile durulayabilirsiniz. Saç uçlarından beslenen saçlarınız zamanla onarılacaktır.

Saçlar neden kurur ve yıpranır? Kuru ve yıpranmış saçlara çözüm…

Kuru saçlar için argan yağı ile yapılan maske

Argan yağı ve zeytinyağı saça nem kazandıran yağlardır. Bu nedenle bu malzemelerin kullanıldığı maskeleri kullanmakta fayda vardır. Maskenin malzemelerine bir bakalım:

Malzemeler

 • 1 fincan zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı bal
 • 1 yemek kaşığı argan yağı

Bütün malzemeleri bir kap içinde karıştırın. Hazırlanan bu karışımı saçınızın her yerine sürün. Daha sonra saçınızı ılık bir havlu ile sarın. Bu sayede saç; yağı daha kolay hapsedecektir. Bunun yerine streç film de kullanabilirsiniz. Bu şekilde yarım saat bekledikten sonra saçınıza su değdirmeden önce uygun bir şampuanla köpürtün. Daha sonra ise iyice durulayın. 1 ay boyunca bu maskeyi düzenli aralıklarla uyguladığınız takdirde saçlarınızda oluşan mat görüntü giderek zayıflayacak ve parlaklık gelecektir. Aynı zamanda kurumaya bağlı oluşan saç dökülmeleri de azalacak ve saç nemi tekrar kazanacaktır.

Kuru ve yıpranmış saçlar hakkında merak edilenler

Kuru ve yıpranmış saçlar pek çok kadının ortak sorunudur. Bu sorunla ilgili kolayca uygulayabileceğiniz çözüm önerilerini sizler için derledik. Bu konu hakkında soru işaretlerini gidermeniz için işte en çok merak edilenler:

Kuru ve yıpranmış saç kaç ayda düzelir?

Çok sık karşılaştığımız sorunlardan biri kuru ve yıpranmış saç görüntüsüdür. Her kadının saç tipi farklı olduğu için kuruluk ve yıpranma düzeyi de farklılık gösterir. Bazılarının saçı 3-4 ayda düzelirken bazılarının da 12 ayı bulabilir. Bunun için verdiğimiz tavsiyelere uymalı ve sizin için uygun maskeleri kullanmalısınız. Bu sorundan kurtulmak için öncelikle saç tipine en uygun şampuan ve saç kremini kullanmanızda fayda vardır. Bakım yağları ve bakım maskeleri düzenli kullanıldığı takdirde saçlar daha kısa sürede sağlıklı bir görüntüye kavuşmuş olacaktır. Sülfat, paraben ve renklendirici içeren ürünleri hiçbir şekilde kullanmamanız gerekmektedir.

Saç boyanınca yıpranır mı?

Saç yıpranmasına neden olan en önemli etkenlerden biri kimyasal içerikli boyalardır. Ancak boyama sonrası hassas bir bakımla saçlarınızı eski sağlığına kavuşturabilirsiniz. Bunun için Boyalı saçlara nasıl bakım yapılır?  yazımız dikkatinizi çekebilir.

Yıpranan saçlar nasıl onarılır?

Yıpranmış ve kuru saçlar için birçok bakım maskesi ve tavsiyelerini sizler için derledik. Bu maskelerden sizin için en uygun olanı kullanabilirsiniz. Maskelerin içerisindeki ürünlere karşı bir alerjiniz bulunuyorsa o maskeyi kullanmamanız önerilir. Sizin için en sağlıklı yöntemi seçerek uygulayabilirsiniz.

Saçlar neden kurur ve yıpranır? Kuru ve yıpranmış saçlara çözüm…

Kuruyan ve yıpranan saçlara ne iyi gelir?

Kuruyan ve yıpranan saçlar için yazımızda bahsettiğimiz çeşitli bakım maskelerini kullanabileceğiniz gibi bakım yağları da kullanabilirsiniz. Çünkü bitkisel yağlar; kurumuş saça yeniden nem kazandırarak parlak bir hale gelmesinde yardımcı olurlar.

Saç yıpranmasına hangi yağ iyi gelir?

Özellikle zeytinyağı ile saçınıza tekrar nem kazandırabilirsiniz. Bunun için saç uzunluğuna ve yoğunluğuna bağlı olarak 3 yemek kaşığı zeytinyağını hafif bir şekilde ısıtın. Ilık durumdaki zeytinyağını saç diplerinize ve tüm saçınıza sürerek uygulayın. Yağın akmaması adına saçınızı streç bir filmle sarın. Bu şekilde saçınızda 1 saat bekletin. Beklettikten sonra saçınızı şampuanla köpürterek durulayın. Kuru saçlar için diğer yararlı yağ ise tatlı badem yağıdır. Badem yağını saçınız hafif nemliyken sürmeniz gerekir. Saç diplerinize masaj yaparak yağı sürdükten sonra 40 dakika bekleterek durulamalısınız. Eğer saçlarınızda kuruluktan dolayı kepek oluştuysa bu durum için de badem yağını kullanabilirsiniz. Yine aynı şekilde saç diplerinize uyguladıktan sonra 30 dakika bekletmeniz gerekir.

Yıpranmış saç için en iyi bakım nasıl olmalıdır?

Yıpranmış saçlar için en iyi bakım yıkama, kurutma, şekillendirme, maske ve diğer tüm aşamaların özenli yapıldığı bir bakım rutinidir. Bu yazımızda yer verdiğimiz ipuçlarını uyguladığınız takdirde hiçbir problem kalmayacaktır.

Saçlar neden kurur ve cansızlaşır?

Sağlıklı saçlar parlak ve canlı görünüme sahip saçlardır. Kuruyan ve yıpranan saçlar ise parlak görünümünü yitirir ve kırılır. Bu da hoş olmayan bir görünüme yol açar. Saçların kurumasına ve cansızlaşmasına neden olan etmen, doğal yağ ve nem dengesini yitirmesidir. Bu yazımızda kuruyan ve yıpranan saçlara bakım yapmak için pek çok öneriyi sizlerle paylaştık.

Hangi vitamin eksikliği saç kuruluğuna neden olur?

A ve B vitamini eksikliği cilt ve saç kuruluğu problemlerine neden olur. Her vitamini ve minerali sağlıklı bir şekilde aldığınızda saçlarınız da daha sağlıklı bir görünüme kavuşur.

Saçlar neden sert olur?

Saçların yumuşak ve canlı olmasını sağlayan içerisindeki yağ ve nem dengesidir. Yağ ve nem dengesini yitiren saçlar zamanla matlaşır, sertleşir, kurur ve kırılır. 

Kuru saça ne iyi gelir, evde çözüm yöntemleri nelerdir?

Kuru ve canlılığını yitiren saçlara evde çözüm olarak doğal maskeler gösterilebilir. Evinizdeki malzemelerle kolayca hazırlayabileceğiniz saç maskelerini sizler için derledik. Bu yazımızda kuru ve yıpranmış saçlar için pek çok evde çözüm önerisi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
deneme bonusu veren siteler deneme bonusu veren siteler